2 KEB1RLAND. directeur had medegedeeld, dat zijn bijlessen door de tijdsomstandigheden waren vermin derd. De heer v. d. Bosch poogde het woord te bekomen, doch op voorstel van den voor zitter besloot de raad, dat den heer v. d. Bosch over deze zaak het woord niet meer kreeg. De 500 meerdere subsidie voor de Be waarschool werd toegestaan. De heer Westerhof betoogde uitvoerig waarom de Ambachtsschool door de gemeen te tot zich getrokken moet worden. De over heid heeft de zorg voor het onderwijs op zich, alles pleit er voor, dat de gemeente de school op zich neemt. Spr. weet niet hoe groot de particuliere bijdragen zijn. maar veronderstelt, dat die met hoog zullen zijn. Wil de raad geen overname door de gemeen te, dan wil spr. in ieder geval de voorwaarde stellen, dat B. en W. de salarissen moeten goedkeuren, of dat er althans overleg door Eet bestuur van de school daarover met B. en W. wordt gepleegd. De heer Udo heeft ook wel eens het idee voor overname door de gemeente gehad, maar gelooft niet, dat het verstandig zal zijn. Spr. deelt mede hoe nu de financieele rege ling is. Spr. wijst er op, dat reeds meer ge bruikt is voor de verhooging der salarissen van de leeraren, dan de subsidieverhoogingen zijn. De heeren vereenigen zich volkomen met de salarisregeling, doch alleen wenschten zij, dat ze ingingen met 1 Januari, m plaats van met 1 April. Spr. gelooft, dat de zaak zoo staat, dat de gemeente algeheel is aange wezen op de kósten van het Ambachtsonder- wijs voorzoover het niet door het rijk, de provincie en de buitengemeenten door bijdra gen voor leerlingen gedekt wordt Ook komt er voor de leeraren een pensioenregeling, zij krijgen hetzelfde pensioen als rijks- en ge meente-ambtenaren genieten. Het is een voor deel, dat het een particuliere vereeniging is, omdat een bestuur gemakkelijker den leeraren tegemoet kan komen. Spr. geeft den heer Wes-- terhof de verzekering, dat de belangen van de leeraren nu ja zoo goed worden behartigd als wanneer de leeraren gemeente-ambtenaren waren. Het bestuur betaalt nu zijn eigen ver teringen en bij gemeente-exploitatie moest er daar dan anders in voorzien worden. De heer W e s t e r h o f meente dat waar het particulier initiatief maar 200 bijdraagt, er feen reden is om bij particuliere exploitatie te lijven. De salarieering varieert tusscheu 900 en 1100 en spr. blijft dit laag noe men. Spr. verheugt zich over de groote toe wijding van het tegenwoordig bestuur, maai de rechtspositie van de leeraren wordt bij gemeente-exploitatie veel beter. De heer E1 f r i n g sluit zich bij het betoog van den heer Westerhof aan. Het pleidooi van den heer Udo is een pleidooi om die instellin gen onder gemeentebeheer te krijgen. Spr. zag gaarne, dat men over het Armbestuur ook wat meer had te verteilen. Waar de ge meente alles bekostigt, daar moet de ge meente de baas zijn. Spr. is daarom in deze vóór gemeentebeheer. De heer Westerhof stelt de volgende motie „De Raad, gehoord, de discussie, spreekt de wenschelijldieid uit van het door de ge meente overnemen der Ambachtsschool". De voorzitter weet niet of de raac wel het recht heeft de schooi over te nemen Er bestaat een vereeniging, die koninklijk De school blijft haar eigen Cloeck wtl, elk Jam- gebeurt sin Februari werd reeds voor ruim 200 verkocht De heer Ctoeck begrijpt dan de raming van 5 o iet. Devoiorzitter vindt er niets tegen, dat er eens een post is die meevalt. De heer Cloeck betoogt de wenschelijk- heid om met voorstellen voor een M.U.L.O.- school te komen. Devoorzitter zegt, dat B. en W. na de verwerping geen redenen hebben om weer met voorsteuen te konten. Spr. meent, dat er tegen gestema is omdat de heer Versteege dit voor zijn Handelsscnooi gevaarlijk achtte. De heer T h o m s e n zegt, dat de heer Ver steege alleen besprekingen voerde met het college. De voorzitter üad een anderen in druk gekregen. De heer Udo heeft tegen gestemd zonder bespreking met anderen. De heer E 1 f r i n g is voor hetgeen de heer Cloeck wil. De heer Cloeck zegt zich hierover met den heer Elfring te zullen verstaan. Voorstellen zullen spoedig worden gedaan. De heer Verkerk zegt te zijner tijd een voorstel te zuilen doen om de bijdragen van werklieden voor hun pensioenen geheel af te schaffen. 'E>e voorzitter vroeg hierop of iemand nog hoofdelijke stemming verlangde over de geheele begrooting, aangezien men tot het einde van de volgnummers was gekomen. Spr. kan het bedrag van de sluitpost, de to taalopbrengst van oen H. O., nu direct nog niet noemen, maar door de aanneming van alle volgnummers en de wijzigingen moet die vanzelf het ontbrekende bedrag vormen. De heer Cloeck besprak nog eenige cij fers van de balans, doch werd het daarover na eenige bespreking met den voorzitter eens, waarna zonder hoofdelijke stemming de begrooting in zijn geheel werd vastgesteld. DE GASPRIJS. De voorzitter bracnt hierop het voor stel van de heeren Verkerk en Westerhof iur zake den gasprijs, waarover in de vorige zit- riing de stemmen staakten, opnieuw in stem ming. Dit voorstel werd met 10 tegen 8 stemmen aangenomen. Er vóór stemden de heeren: Westeinol, Sluis, Elfring, Lubbe, Wolzak, Cloeck, Verkerk, Luiting, Bak en van den Bosch. Voor de menschen met een inkomen van f 1200 en daarbeneden blijft de gasprijs dus 8 A cent en over den muntmeter 9 A cent. hard blijven worden geheel zacht, wanneer men ze vooraf laat weeken in afkookwater van aardappelen. Hard kokende capucijners wor den, opdezelfde wijze behandeld. Toevoeging van dubbelkoolzure soda is overbodig, wan neer men erwten' en boonen vooraf in dit af kookwater van aardappelen weekt. AFLEVERING VAN HUISBRAND- RANTSOENEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt De Rijkskolendistrbutie verzond aan de Brandstoffencommissie een circulaire, waar in wordt uiteengezet op welke wijze de afleve ring van huisbrandrantsoenen tot 1 April a.s. verder moet worden geregeld. De regeling komt hierop neer, dat de ver bruikers vallende in groep A. Klassen I en Ia, de vier eenheden welke nog aan hun rant soen van 10 ontbreken, verdeeld over Janu ari, Februari en Maart zullen ontvangen en wel drie eenheden voor de maanden Januari en1 Februari en één eenheid voor de maand Maart, alles tegen den lagen prijs, welke in November gold. Degenen, die tot klassen II en Ha behooren (hun rantsoen is 12 eenhe den), ontvangen op dezelfde wijze als de klas sen I en Ia vier eenheden tegen den prijs van November, doch hebben bovendien in Janu ari en Februari recht op telkens één eenhek tegen den thans geidennen hoogen prijs Degenen, die tot de klassen III en hooger behooren, ontvangen in Januari weder extra drie eenheden, terwijl er in Februari en Maart toe kan worden overgegaan de rest op de rantsoenen te verstrekken. Ook deze personen ontvangen in het geheel tien eenheden tegen den lagen prijs, welke in November gold. (Houders van centrale verwarmingen ont vangen in Januari, Februari en Maart even eens het restant van hun rantsoen, zoodanig over deze maanden verdeeld, dat zij op 1 Fe bruari 60 pet., op 1 Maart 80 pet. en op 1 April 100 pet. van hun rantsoen kunnen heb ben ontvangen. De aflevering van de groepen B, C en D 1 F< gedaan. Het zijn meerendeels Amerikaansche papieren'van spoorwegen en andere particu liere ondernemingen en' Japansche staatspa pieren. POGING TOT MOORD EN DIEFSTAL. Gisternacht is te Ech in Noord-Brabant een allerbrutaalste inbraak gepleegd met poging tot moord en diefstal in de woning van den heer M. Huysmans. Deze heer en zijn echtge- noote werden gewekt door het gerucht van dien inbreker, die eerst met een hamer en, toen deze van den steel vloog, met een hooi vork met alle geweld in het bed sloeg, waar Jen» en Johanna Wijntje Huisman. Pe trus Jonker en Grietje Tesselaar. Overleden Hendricus Bemardus Stam, 7 m. Johannes Deelis, 85 j., weduw naar van Guurtje Admiraal. Maria Rosa Zweekhorst, 15 j. Geertje van Leijen, 56 j., echtgenoote van Comelis Kooij. Maria Kant, 7 jaar. Pteter Hermanu 3 dagen. Hennanus Wassen, DE VETNOOD. Gistermorgen werd te Weesp omgeroepen dat een betooging zou worden gehouden om w te protesteeren tegen het uitblijven van re- hij meende, dat Huysmans te slapen lag. De- geeringsvet. Daarop trokken eenige honder- ze echter was overeind gaan staan en op zijn den arbeidersvrouwen en enkele mannen hulpgeroep snelde zijn knecht, een krachtig naar het stadhuis, waar een deputatie werd be is zoo bepaald, dat op en op 1 April tot 100 pet zal kunnen zijn verstrekt. 'ebruari tot 65 pet., ct. van de rantsoenen goedgekeurd is dom. Mr. Sluis geeft den heer Westerhof in overweging, zijn motie te wijzigen, aangezien bij het bestuur van de school ook de wil aan wezig moet zijn, om op de motie in te gaan. De heer W e s t e r h o f diende nu de vol gende gewijzigde motie in „De Raad, gehoord de discussie, spreekt de wenschelijkheld uit. dat het college van B. en W. zich in verbinding stelt met net bestuur van de Ambachtsschool, om besprekingen te openen om te geraken tot het duur de ge meente overnemen der Ambachtsschool." Deze motie werd met de stemmen van de heeren de Wit, Govers, Cloeck, Verkerk, Wea>- terhof en Elfring vóór en 12 stemmen tegen verworpen. De heer W e s t e r h o f bepleitte verhoo- ging van de subsidie van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose en de Leeszaal, voor net vormen van een reserve voor een be ter gebouw en voor de drankbestrijdersveiee- nigingen. Devoorzitter meent, dat de gemeente kas niet het lichaam is om vereenigingen een stamkapitaal te laten vormen. Dit moet door legaten geschieden. De heer U d o is eens en hoopt, dat bij eventueele aanvra tot verhooging van ae subsidiën de raad een goeden wil zal blijk gei van ae heer U d o is dit met den voorzitter aanvragen van even. De vereeni ging tot bestrijding van de tuberculose heeft niet te kampen met geldgebrek, maai wel met gemis aan samenwerking bij de Aikmaarsohe medici. Er zijn hier helaas te veel medici die meenen niet te moeten samenwerken met dok toren. die op dat gebied veel willen doen. Den laataten tijd schijnt er kentering te ko men, de doktoren benoemden een commissie voor de instelling van een consultatie-bureau. Spreker vertrouwt, dat de voorstellen daartoe den raad spoedig zullen bereiken. De uitgaven waren daarna afgehandeld. Devoorzitter deelde nog mede, dat B. en W. in dezelfde zitting waarin zij mede- deeling zullen doen over de mogelijkheid om de verhooging van den concierge van hel gpmnasium van terugwerkende kracht te doen zijn, zullen mededeelen of dit voor den heer Maas, wat door den heer v. d. Bosch wenscht werd, ook mogelijk is. De heer v. d. B o s c h kan zich hiermede vereenigen. De lieer Cloeck betoogde bij de ont vangsten de noodzakelijkheid om bij het af- loopen van de verhuurcotracnten der eigen dommen te overwegen of verhuring voor de zelfde prijzen nog wel kon geschieden. De voorzitter zegt. dat de verhuring der meeste eigendommen bij inschrijving ge schiedt. Waar mogelijk, zullen B. en W. dit wel overwegen. De heer Govers bepleitte herziening van de laag gestelde marktvelden. In Purmerend heft men voor een koe 30 cent, in Alkmaar maar 10 cent. De voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Cloeck geeft in overweging ens rond te zien welke materialen verkocht kunnen worden Nu zijn de prijzen hoog. De heer d e W i t zegt, dat wat de heer ge- Hierna bracht de voorzitter de motie van den heer Verkerk, waarin het afleggen van bezoeken door sollicitanten aan raadsle den ongewenscht wordt geacht, in stemming. Deze motie werd verworpen met 12 tegen 6 stemmen. Er vóór stemden de heeren Go vers, Verkerk, Luiting, Bak, Udo en Wester hof. Ten slotte bracht de voorzitter in stemming het voorstel van de heeren Verkerk en Westerhof, om het kohier van den H. O. te drukken en het voor ieder tegen den kosten den prijs beschikbaar te stellen. Ook dit voorstel werd verworpen. Er vóór stemden de heeren Cloeck, Ver kerk, Ringers, Westerhof, Elfring en Govers, De voorzitter sloot hierop de verga dering. EEN CENTRALE WASSCFIERIJ. Van de heeren Westerhof en Verkerk was nog het volgende adres inzake het stichten van een gemeentelijke centrale wasacherlj in gekomen: - Ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, nemen de vrijheid zich tot U te wenden met het volgende: dat zij het van de grootste beteekenis ach ten voor de hygiëne der bevolking, dat de be handeling der wasch in het gezin plaats ma ke voor die in daarvoor bestemde waschin- richtingen; dat zij het tot de sociale taak der overheid, 1. c. der gemeente rekenen, hare bemoeiingen uit te strekken ook tot deze zaak; dat de huidige tijdsomstandigheden en de gevolgen daarvan voor een zeer groot deel der bevolking de zaak van het behandelen der wasch hebben gemaakt tot een vraagstuk van urgenten aard. Redenen waarom ondergeteekenden Uw College voorstellen te besluiten tot het stich ten van een gemeentelijke waschinrlchting, waar onder goede contróle de wasch der ar beidersgezinnen en van hen die, ofschoon niet direct tot de arbeiders behoorend, toch van die inrichting wenschen gebruik te ma- kep, wordt behandeld tegen een prijs, die de draagkracht der arbeiders niet te boven gaat. De gronden waarop hun verzoek steunt, hebben ondergeteekenden uiteengezet in bij gaande Memorie van Toelichting. Het adres was voorzien van een uitvoerige memorie van toelichting, waarvan wij Maan dag een en ander zullen mededeelen. NIET KOKENDE PEULVRUCHTEN', Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het is bekend, dat erwten en boonen van den vorlgen oogst vaak „niet koken", zooals de vakterm luidt. Ook bij de distributie van verschillende partijen erwten van den oogst 1916 in September j.l. heeft zich bij velen dit onaangename verschijnsel voorgedaan. Men heeft verschillende middelen aan de hand gedaan, om de erwten en boonen: beter voor consumptie geschikt te maken en van regeeringswege werden proeven genomen, zoowel op plaatsen waar men „zacht" als die waar men „hard'' water heeft, en het laa ste geval toch komt het „niet-koken" het sterkst voor'. De uitslag dier proeven nu is, dat men er in geslaagd is van deze erwten -en boonen, zoowel- met „zacht" als met „hard" water, een zeer goede soep te bereiden, waarbij ook de hardste erwten en boonen1 zacht werden. Het recept is eenvoudig: Het water wordt aan de kook gebracht, waarna er een stukje vet (boter of regeerings- vet) in wordt gesmolten Wanneer vervolgens de erwten, of boonen in het kokende water worden gedaan, koken zij in denzelfden tijd fijn als andere erwten. Aan te bevelen is erwten vooraf te weeken. Oude bruine boonen, die anders ten deele DE LEENING VAN 500 MILLIOEN. De staatslecning van 500 millioen gulden is ruim volteekend. Tot gistenniddag 5 uur was voor A91,000.000 ingeschreven. Hierbij- was t197.000.000 uit Amsterdam, ƒ64.000.000 uit Den Haag en 91.000.000 uit Rotterdam. Gisteravond 8 uur kon worden vastgesteld, d^t voor 595 millioen was ingeschreven. KAAS. De Vereeniging voor den Binneniandschen Kaashandel heeft gisteren te Amsterdam on der voorzitterschap van den heer Ni v. Vliet Jr. uit Rotterdam een algemeene vergadering gehouden. Een motie is aangenomen, waarin, inzake de nieuwe distributieregeling voor kaas,.ge protesteerd wordt tegen de achteruitzetting van de categorie handelaars, die tot het begin der distributieregeling -den economischen fac tor vormden, waarlangs de detaillisten van kaas werden voorzien. BINNENLAND, Cemengd nieuws. GASVERSTIKKING. Gistermorgen werd- -door den heer A. C. 't Hooft in de Haverlandstraat te Rotterdam een sterke gaslucht waargenomen, komende uit het naastgelegen pand. Toen die lucht bleef aanhouden, klom hij over een schutting en verschafte zich een raam toe, met gas gevuia was. met pen agent vau po litie ging hij, na de ramen te hebben open gezet en een openstaand kraantje van een gascomfoor te hebben gesloten, weder naar b'nnen. In een alcoof vonden zii den 25-jarigen zoon des huizes Jacob van Gel-deren bewuste loos op den grond. Hij werd onmiddellijk naar buiten gedragen. Op haar bed in een alcoof werd de moeder gevonden, die eveneens geen teeken van leven meer gaf. Door personeel van de reddingsbrigade werd met zuurstofapparaten de zoon weder bijgebracht. Hij werd! naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Een inmid dels aangekomen geneesheer kon bij de moe der echter slechts den dood constateeren. Haar echtgenoot, de heer Ph. van Gelderen, had te ongeveer 4 uur het hui» verlaten om naar de veemarkt te Leiden te gaan. Vermoe delijk heeft deze het kraantje open laten staan. Daar ook na het sluiten van de gas kraan een sterke gaslucht werd waargenomen vermoedt men, dat de leiding niet in orde is. Er wordt door de gasfabriek een onderzoek ingesteld VERSTOOTEN. Donderdagmorgen ontdekte het treinperso neel te Epeln den trein, bestemd om geinterneerd Belgisch soldaat, ter hulp en greep den inbreker beet. Met behulp van bu ren wist men den onverlaat te overmeesteren, die een- Duitsch deserteur bleek te zijn, kort geleden in dienst was geweest van Huysmans en met een bedrag aan geld' spoorloos was verdwenen. GEMASKERDE BANDIETEN. Te Winschoten hebben gisteren een drietal jonge mannen terecht gestaan, die gemaskerd en met vuurwapens gewapend, een boerderij in de buurt van Beerta zijn binnengedrongen en getracht hebben den boer geld af te per sen. De eisch is voor den een-eri 4 jaar, voor den tweede 7 jaar, voor den derde 10 jaar gevangenisstraf. Zoowel het O. M. als de ver dediger schreven een groot deel der aanlei ding tot de misdaad op rekening van een be zoek aan de bioscoopfilm „De witte hand." SMOKKELAARS VERSCHALKT. Een bende smokkelaars, waarop reeds lang -door de kommiezen geloerd werd, hield in een grensgemeente in Limburg bal. Dit vonden de kommiezen een prachtige gelegenheid om de bende te „knippen." Een soldaat-kom mies vermomde zich als -dame, begaf zich naar het bal -en danste en converseerde zoo druk en genoot zoozeer het vertrouwen der „heeren" dat hij geheimen te hooren kreeg die wel een smokkelaarster, doch niet een soldaat-kommies mocht weten. Gevolg was, dat toen de „dame" genoeg gehoord had-, de zaal plotseling door gewapenden werd ge vuld, die de feestvierenen inrekenden. UIT BERGEN-. De voordracht ter benoenrng van een hoofd aan de openbare lagere scIiooL in deze ge meente luidt als volgt* No. 1. P. Baretta, laatstelijk onderwijzer aan -de Openbare U. L. School te Delft. 2. H. Slagter onder wijzer aan de Kon. Wilhelminaschool te Bussum. 3. A. R. Mulder, onderwijzer aan de Leerschool van het Haagsch -Genootschap te 's Gravenhage. De broodvoorziening -dezer gemeente laat de laatste dagen veel te w-enschen over. Weg-ens het niet in voorraad -hebben van bloem, kunnen de bakkers niet anders dan bruin brood' leveren. Bij aezen voortgang is echter het ongebuilde meel ook spoedig ver bruikt. Oorzaak van een -en ander is dat het Centraal Broodkantoor niet bereid schijnt te zijn een voorraad bloem tei beschikking der gemeente te stellen. Alle pogingen:, van ge meentewege ingesteld, blevm vruchteloos. UIT SOHOORL. Donderdag vergaderde in 't lokaal „Den- nenlust" de vereeniging voor vreemdelingen verkeer „Noord Kennemerland". De voorzitter ging in zijn openingswoord nog eens in gedachten terug naar het zomer seizoen en vond het gelukkig, dat de zomer gasten geen reden tot klagen hadden, over et verstrekken der verschillende verbruiksar- tikelen, doordat de vereeniging vroeg genoeg ontvangen door den burgemeester, die looide, dat vet beschikbaar zou worden ge steld. Daartoe werd het vet bij de slagers in beslag genomen. KORTE BERICHTEN. De veiling-vereeniging „Over-Betuwe", te Eist (O.-B.), heeft in 1917 2,046,543.13 omgezet. Om van de hooge hooiprijzen te kunnen profiteeren, verkoopen vele Kleine veehouders in deze provincie hunne koeien: dikwijls heb ben zij een flinken voorraad hooi. Te Pur merend is al 90 per 1000 pond betaald. De gravin, die 15 Oct, te Zevenaar we gens smokkelarij aangehouden werd, is over eenkomstig den eisch veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Aan de markt te IJmuiden was Don derdag geen vischaanvoer uit zee, doch kwa men slechts eenige consignatiezendingen van elders ten verkoop. Over de verschillende plaatsen in het binnenland worden gedistribueerd. kon dus niets ,.T Den ^teten tijd hebben herhaaldelijk diefstallen plaats gehad in het magazijn der gemeentelijke centrale keuken te Amsterdam. De politie doet onderzoek. Aan het station Gouda is een reiziger tusschen een trein en het perron gevallen en meegesleurd totdat de trein stilstond. Hij kr^eg een vrij ernstige hoofdwonde. Van bevoegde zijde verneemt „De Stan daard", dat binnen eenigen tijd de brood kaarten gebracht zullen worden van 11 op 13 dagen. Bij de rechtbank te Arnhem heeft mevr. P. C. Felix den eed afgelegd als waarnemend griffier dier rechtbank. De eerste maal dat een vrouw deze betrekking vervult. Over het ongeluk te Milligen, waar een soldaat bij het ..Nieuwj^arscliieten" twee zij ner kameraden doodde, wordt nog gemeld, dat de soldaat krankzinnig is geworden. Bij de Iweede Kamer is een wetsonf- werp ingediend, inhoudende ten aanzien van de lichting 1919 der militie dezelfde bepalin gen vast te stellen als voor de lichting 1918. Van de Vlaardingsche visschersvloot zijn in 1917 zes scliepen verloren gegaan door torpilleering. Geen menschenlevens gingen doren. Naar de Tel. meldt, zijn van zeventig passagiers, welke met de „Nieuw Amster dam" naar Amerika zouden vertrekken, do pasen ingehouden. Fe Breda is een fabriek van militaire uitrustingstukken en petten afgebrand. De oorzaak is vermoedelijk, dat door vonken uit een kachel de vloer begon te branden. Ruim honderd werklieden zijn thans zonder werk. Te Utrecht is een 13-jarige jongen door het ijs gezakt en verdronken. Te VinkeVeen (U.) reden een heer en een meisje op schaatsen in een bijt. Het meis je verdronk, de heer redde zich met moeite. Uit het onderzoek is gebleken, dat da bommen, die 22 Dec. op Goes werden ge worpen. van Engelsch maaksel zijn. De Ne- derland8che gezant te Londen zal een onder- had- doen zorgen, dat de benoodigdc hoeveel- j zoek door de Britsche regeering vragen. In Winterswijk zijn in 1917 minder lieden zoo goed mogelijk aanwezig waren:, Tevens deelde de voorzitter mede dat de actie tegen de geprojecteerde schietbanen iene bevredigende uitkomst hebben gegeven. Hierna volgde lezing van de mcdodeeling der werkzaamheden over 1917. Besloten werd om in 1918 de werkzaamhe den met de penslonlijst over -de post te behan delen. Aldus wordt besproken eene circulaire van de A. N. V, V. betreffende het nieuwe maand blad. Proefnummers werden ter tafel ge bracht en de jneenlng was dat 't nieuwe pak Apeldoorn te vertrekken, een ^jon. naar van een jaar of evir. 't Bleek, dat dit kind, wiens moe der In Duitschland vertoeft, In eten trein ge plaatst was door een vrouw, bij wie het kind een tijd lang in huis was geweest en waar de behandeling al allesbehalve goed moet ge- Thans had zij zich op deze wijze weest zijn. mans ftad zij zich op deze wijze van het jongetje willen ontdoen. In zijn pet had het kina het adres zijner moeder. De jus- stitle heeft de zaak m onderzoek. BELANGRIJKE VERMISSING. Bij de politie te Rotterdam is aangifte ge daan van vermissing van een pakje coupons ter waarde van 75.000. Deze waren door een- effectenhandelaar, die voorloopig geen cans zag ze In ons land te verzilveren, mee gegeven aan een bediende van een op Ame rika varende boot, om ze in Nieuw-York te gelde te do-en maken. De bediende .heeft het pakje In het schip verstopt, doch slaagde er niet in ze in Nieuw- York te verzilveren, -daar hij ook effecten er )ij moest vertoonen, om te bewijzen, dat de mpieren op het oogenblik, dat Amerika aan den oorlog -deelnam, in neutrale landen wa ren. De bediende nam daarop de papieren weer mede naar het schip en verborg ze, even als de eerste maal, in het ruim. Er is evenwel na dien tijd nog in het ruim gewerkt en de bediende kwam op zekeren dag ':ot -de ontdekking, dat het pakje verdwenen was, waarvan thans bij de politie aangifte is waarin 't Maandblad gestoken was, een wer kelijke vooruitgang was. De abonnements- rijs viel mede. Besloten werd -dat bij elk een proefnummer zal bezorgd worden. De verkiezing van een bestuurslid, aftre dend den heer A. J. Peeck (voorzitter) werd uitgesteld tot de Maartvergadering. Tot ledeni der financiëele commissie voor 1918 werden benoemd -de heeren M. Beek, J. Blom Hza. en Jl. Breed Pzn. Op voorstel van den heer R. Wognum zul len 3 a 4 banken geplaatst worden op ver schillende plaatsen. Besloten werd dat de heeren Fl. Schermer -en P. -den Das Pz. In een adres bij -den raad zullen aandringen op het leggen van elee- trische geleiding in het zuidelij Schooft. E>en gemeenteopzichter zal worden opge dragen te zorgen voor opruiming van ver schillende vuilnishoopen. De heer P. Breed Jzn. besprak het minder- zuideujk deel van jewenschte langs den pui rijden blieken -met gier weg. en beerkarren Besloten werd dat in een adres aan de raad een betere regeling zal worden verzocht. UIT VEENHUIZEN, Bij de gehouden polderverkiezing zijn ge kozen als lid van 't bestur de heer C. Zuur bier en als hoofdingeland de heer J. Steur. processeuverbaal wegens smokkelarij opge maakt dan in 1916, n.l. 8*63 tegen 1472 in laatstgenoemd jaar. Volgens den Haagschen correspondent van de Tel. is officieel niets bekend van een gunstige wending in het vraagstuk der tele grafische gemeenschap tusschen Nederland igeland. ue minister van landbouw heeft be paald dat het vervoer van alle hout per wa ter van 15 dezer toegestaan is. Aan in Duitschland werkende Neder- landsche arbeiders, welke éénmaal per week hier terugkeeren, worden per tijdvak van 11 dagen twee broodkaarten verstrekt. In een woning te Rotterdam is tenge volge van gasverstikking een dame dood op haar bed liggende gevonden. Het gas drong de woning bmnen tengevolge van het sprin gen van een buis. Bij hét station Heerlen is gisternacht door te groote snelheid een kolentrein gede railleerd. De zware machine werd uit de rails geworpen; Een pakwagen en 'n kolenwa gen schoven in elkaar. Er ontstond slechts materieele schade. AKERSLOOT (December). Geboren: Jacobus, z. v. K. Mienis en C. Jl, Dekker. Cornel-is, z. v. Th. Schut en C. Heljne. Maria Agatha, d. v. C. Kaan dorp -en C. Balvers. Petronella, d-, v. P. Kerssens en P. Metselaar. Margaretha Cornelia, d. v. J. Th. Verduin en: N. Germis. e den een levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van C. Schut en L. Bruin. Te Meerenherg, A. de Goede, 53 jaar. OBDAM (December). Geboren: Meinardus Anthonius, z.v Adrianus Petrus Coppens en Bregitta Maria Noordeloos. Magina Simon, a.v. Simon Bij de O. L. school alhier is tot tijdelijk Vfln Duin (overleden) en Wilhelmlna Bak- onderwijzeres benoemd mej. Blijdenstcin. uit ker- Geertruida Agatha, d.v. Pieter Kaag Utrecht, en ale waarnemend hoofd -der school, en Catharina Molenaar. Joannes, z. v. j_ t- 1 Cornelius Henselmans en Jantje Dekker. Martha, d.v. Cornelis Bakker en Anna Schouten. Nicolaas, z. v. Wilhelmus Bij voet en Aaltje Stam. Overleden: Magina Simon, d.v. Si mon van Duin (overleden) en Wilhelmlna Bakker, oud 3 weken. BROEK OP LANGENDIJK (December) Geboren Arte, z. v. A. Blom en N. Dekker. Jacob, z. v. H. Strijbis en M. Stam Aaltje, d. v. Jac. Gootjes en J. Wagenaar. -Jacob z.v. P. J. de Boer en Tr. van Soelen. Adriaan, z. v. J. Kouwen en A. B. Pool. Gerretje, d. v. W. van Twuijvor «c Q. de heer C. v. Twuivér. UIT HEER-HUGOWAARD. Naar wij vernemen zal de Zeereerw. heer C. J. F. Heiwig, pastoor alhier, den 25en Au gustus zijn 25-jarige priester-jubileum vie ren. HEERHUGOWAARD. Dec. 1917. Geboren Grietje, d. van Klaas Schoen en Cornelia Evers. Hendrik, z. van Klaas Siam en Elisabeth Kruijer. Corne lis, z. van Gerardus Druiven en Maria Sau- werwald Pieter Hermanus, z. van Arend Homan Wassen en Maartje Oortjes. Ondertrouwd: Ieebrand Petrus Wil- verii

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2