DAGBLAD ALKMAAR EN OMSTREKEN. In Vroeger Dagen. m M. 5 Honderd en twintigste Jaargang. 1918. MAAIDAG 7 JANUARI. f ECIALBf OS. Deze Courant wordt eiken &vond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden voer Alkmaar f 1.65, franco door het ge- heele Kijk f 1.90. Afzonderlijke em bew|suummers 5 Cents. Per'regel f 0.15. Bij groote contracten rabat; Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij jfh. HEËMs. COSTEK ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën De Russen schijnen de hoop op voortzet ting der vrdesonderhandelingen niet te heb ben opgegeven. Immers de heer Trotzky zelve zou, volgens de laatste berichten, met de ge delegeerden der Russische republiek Zater dagavond naar de oude vesting Brest-Litowak vertrekken, om te pogen alsnog tot overeen stemming te komen inzake de verplaatsing der besprekingen naar Stockholm, een ver zoek dat de delegaties van den vierbond heb ben afgewezen, omdat verplichtend was afge sproken, dat de verdere onderhandelingen eveneens te Brest-Litowsk zouden plaats heb ben. Zullen de middenmogendheden hunne ver klaringen, afgelegd in het eerste stadium der onderhandelingen, nog blijven handhaven? Zooals men weet, stelden zij de geldigheid hunner principes afhankelijk van de deelne ming van alle oorlogvoerenden aan de con ferentie. Een termijn van tien dagen werd toe gestaan om zich met die verklaringen op de hoogte te stellen. Thans hebben de delegaties van den vierbond in een telegram aan den voorzitter der Russische afvaardiging gecon stateerd, dat van geen der andere oorlogvoe renden een verklaring omtrent deelneming aan de onderhandelingen is ontvangen. Betee- kent dit een terugnemen van de principes der Centralen? Dit zou den conservatieven en al-Duitschen bladen in Duitschland zeker aanleiding ge ven tot juichen. Zij deden dit reeds na de eer ste berichten over een storing in de bespre kingen. De Leipziger Volkszeitung, het or gaan der onafhankelijke Duitsehe socialisten, een groep'die onder de arbeiders vooral grooten aanhang heeft, zingt niet mee in dat koor. Het valt de regeering heftig aan en verwijt haar in den grond hetzelfde te willen als de al-Duitschers. Als in eigen land een dergelijke stem ge hoord wordt, is het dan een wonder, dat men in het vijandelijke kamp twijfelt aan de op rechtheid der bedoelingen van de Centralen? en dat men daar nog niet wilde ingaan op de vereenigingen heeft de Engelsche eerste mi nister, Lioyd George, nog eens gesproken over de oorlogsdoeleinden der entente: poli tiek, territoriaal en economisch herstel van Beigië, vergoeding voor de aangerichte scha de en herstel van Servië, Montenegro en de Staa» hel 19) HOOFDSTUK XII. Daan en Rosalinde dansten samen, spoedig nadat hij in het atelier terugkwam, maar het scheen de kloof tusschen hen wijder te maken. Hij had haar nog nooit in deze stemming van kalme, ieege vriendelijkheid gezien, onge naakbaar en licht minachtend. ^Hij wist, wat de oorzaak was, maar wist niet hoe de zaak weer in orde te maken; als zij haar neef trouwde, kwam het er ook niets op aan. Tegen dat de dans geëindigd was, waren zijijskoud tegen elkander en beiden kookten onder de koelheid en waren ellendig. „Wilt u mij gauw nog een dans geven?" vroeg hij. „Moeder en ik gaan vroeg naar huisi", zei Rosalinde. Zij stonden toevallig bij de deur van het atelier en verscheidene paren waren langs hen gekomen op weg naar dén tuin. Twee van de meisjes waren van een soort, dat Rosalinde nooit te voren ontmoet had en nooit Weer verlangde te ontmoeten, met brutale oogen, lawaaimakend, en dwaas meisjes, die uit be koorlijke huizen kwamen, maar meenden, dat het zeer nieuwerwetsch was alle bekoorlijk heid weg te werpen. Zij had op haar manie ren binnenshuis gelet en was niet verbaasd ge weest te zien, dat zij in den tuin haar dansers kustten. Een oogenblik daarna had zij Veroni ca gezien met haar handen op Daan's armen; terwij l het licht der maan in al zijn glans op haar gelaat en gestalte scheen. Als een roos zag zij er uit, van het hoofd tot de voeten, met hëmelsch licht op haar gevoelloos en verlei delijk gelaat en figuur. Zij was hen1 juist voorbijgegaan met mijnheer Jackson achter overige bezette gebieden, geen oorlogsscha devergoeding. De Fransche minister-president heeft zich als volgt uitgelaten: „mijn oorlogsprogram is natuurlijk: den oorlog krachtiger voeren, onze soldaten te steunen en alles voor hen te doen. Strijden en overwinnen, dat is mijn ge- heeie voornemen". Ook van dien kant dus nog geenerlei ge neigdheid om op de den 26en December ge stelde voorwaarden in te gaan. Zaterdag zijn de besprekingen over de vxe- deskwestie in de hoofdcommissie van den Duitschen Rijksdag voortgezet. De heer Scheidemann besprak uitvoerig het stand punt der soc.-dem. fractie en betoogde o. a., dat met beslistheid moet worden opgekomen tegen het maken van veroveringen en het ei- schen van oorlogsschatting en vóór het on beperkte zelfbestemmingsrecht der volken. „Er mag geen seconde aan getwijfeld worden of de Rijksdagmeerderheid staat nog steeds op het standpunt harer resolutie van 19 Juli 1917", zeide hij. In een gisteren gehouden conferentie, die verscheidene uren duurde, nam de-fractie een besluit, waarin zij zich bij de woorden van den heer Scheidemann aansloot en waarbor- gen eischte voor de volkomen onafhankelijke wilsuiting der betrokken volken. De socialisten schijnen ten opzichte van hun eisch voor zelfbestemmingsrecht steun te krijgen bij de meerderheidspartijen. Duitsehe bladen deelen ten minste mede, dat die par tijen en de nationaal-liberalen een nieuwe po litieke eenheid willen vormen, waarbij zich dan ook de socialisten zullen moeten aanslui ten. Inzake" de eigen lotsbepaling der vol ken zouden zij eenige consessies willen doen. In Spanje zullen binnenkort nieuwe verkie zingen plaats hebben. Er wordt voorfl van revolutionnaire zijde bard gewerkt en reeds gezinspeeld op een mogelijk gebeuren. Een woordvoerder der revolutionnairen wekte op zich gereed te houden op te komen voor de beginselen, die zij1-voorstaan. Vanwege ovenheid wordt wel gezegd, dat er niets normaals is, maar of dat wel zoo zeker dient te worden afgewacht. Met de voorbereiding van een offensief aan bet westelijk front schijnen de Duitschers een aanvang te hebben gemaakt. Er komen be richten van groote troepenbewegingen in Vlaanderen en Noord-Frankrijk. de ab- is, zich, en ofschoon zij niet openlijk hun kant uitkeek, wist Rosalinde to dj dat zij Daan zag. „Zullen wij den tuin ingaan?" vroeg Daan, zijn voet ei* reeds, zonder er bij te denken, inzettend. Hij dacht aan de geurige lucht buiten, het tooverachtige maanlicht en het stille zitje in het tuinhuisje. Maar Rosalinde's trots kwam in opstand, toen hij haar vroeg om Veronica op te volgen en zich te voegen bij die coquette meisjes met haar aanbidders. „Neen, dank u", zei zij, met een tikje min achting, dat hij vroeger nooit aan haar ge zien had. „U wilt dus teruggaan naar het vuur", zei Daan, en vergezelde haar en beetje stijf door de lange kamer, totdat zij bij haar moeder waren. Toen boog hij en ging heen. „Moeten wij nog langer blijven?" fluister de Rosalinde. „Kunnen wij nu niet gaan?" Mevrouw Cloudesby kende haar eigen kind en zag dat zij uit haar evenwicht was, maar zij was niet de persoon, ohi op het ver keerde oogenblik vragen te doen. Zij zei, dat als haar koetsier aan de boerderij was, zij nu gaan konden, en zij vroeg Jasper, die dicht bij haar stond, om even te gaan kijken. Tien minuten later verdwenen zij bijna onopge merkt, toen iedereen een one-step danste op de muziek van „Hitchy Kas". Rosalinde zeide niets tot haar moeder, omdat zij niet wist, wat te zeggen. Zoowel in liefde als in vriend schap is het dikwijls onmogelijk de gevoelens van pijü over ,te brengen door middel van woorden. Daan had niets gedaan dat bepaald onvriendelijk was en toch had hij haar teleur gesteld. Die dag had hen aan elkander Schij nen te geven en de avond had hen van elkan der verwijderd; Rosalinde kon niet raden waarom. Juist de dwaasheid van haar toe stand deed haar zwijgen. In December had ziji geweend, omdat Tony Tuft haar opgegeven had voor Amy Pringle. Zij wilde nu niet weenen in Maart, omdat Daan Merijrale haar voor Veronica Teal had verlaten. Het is waar, in December had haar moeder haar gezegd, dat haar hart niet getroffen was en nu in Maart wjfct zij dat haar moeder gelijk had ge- Er hadden hier en daar van beide kantfen verkenningsaanvallen plaats, terwijl ook de vliegers druk in de weer zijn. VARIA. DE ENGELSCHE OORLOGSDOEL EINDEN. In een conferentie, Zaterdag tusschen ver schillende ministers ea- vertegenwoordigers van de vakvereenigingen ie Westminster ge houden, hield de heer Lloyd George een re devoering betreffende de oorlogsdoeleinden Hij, verklaarde o. m. „Het oogenblik is gekomen, dat iedere re- geering, alvorens het fatale besluit te nemen, den oorlog te eindigen of wel voort te zetten, zich er van.' moet overtuigen, dat zij de gehee- le natie loyaal achter zich heeft. Het is noo- dig dat iedere twijfel aangaande de noodza kelijkheid van de opofferingen, die wij ons moeten getroosten, worde weggenomen. Wij hebben nooit gewenscht Oostenrijk- Hongarije te vernietigen of wel Turkije van zijn hoofdstad of van de Turksche gebieden in Klein-Azië of Thracië, 'waar het Turksche volk werkelijk de meerderheid van de bevol king uitmaakt, te berooven. De rede van minister Czemin is vreeselijk duister. Men kan niet begrijpen, of hij daar in alle mogelijke politieke en economische be perkingen tegenover België, Servië, Montene gro en' Roemenië uitspreekt of niet. De heer Lloyd George verklaarde, dat het onmogelijk is een permanenten vrede op zoo'n basis te verzekeren. Een regeering, die regeert met volle toestemming van bet gere geerde volk, moet de basis zijn voor iedere territoriale regeling in dezen oorlog. De geal lieerden eischen politiek, territoriaal en eco nomisch herstel van de Belgische onafhanke lijkheid en vergoeding voor de aangerichte schade, evenals herstel van Servië, Montene gro en de bezette gebieden in Frankrijk, Ita lië en Roemenië. Alle legers moeten uit de bezette gebieden worden teruggetrokken, maar wij eischen geen enkele schadevergoeding. Wij zijn beslo ten om tot den dood de Fransche democratie te ondersteunen in hare eischen voor een hèr- nieuwde overweging (reconsidération) van de' groote misdaad van 1871, toen twee Fran sche provincies aan Frankrijk werden ont rukt. DE BURGEROORLOG IN RUSLAND. De „Times" verneemt uit Rusland, dat de binnen tan dsche toestand zeer ernstig is. De generaals Kaledin'en Komilof rukken op Charkof en Weronesj aan, dat om versterkin gen vraagt. Aan het station te Nikitofka bij Weronesj is een verwoede stag tusschen bols jewiki ai kozakken geleverd. Botsingen te Braila en Kazatin bij Zitomir zijn geëindigd met de nederlaag der bolsjewiki. Te Sjateri- noslaf is vijf dagen lang gevochten. Te Nowotsjerkask, de hoofdstad van het gebied der Donsche kozakken, worden nieu we strijdkrachten gevormd uit officieren en had. Maar zij kon niet zoo gauw weer om sympathie komen vragen. In de volgende paar dagen zagen de dames niets van Daan, maar zij begrepen, dat hij koortsachtig werkte aan de schilderijen, die hij naar de tentoonstelling te Penryn wilde zenden. Jasper en Lamorna waren ook bezig met hun schilderstukken, en verder het wprk in het tentoonstel lingabouw, want zij zaten beiden in het comité voor de plaatsing. Op den dag der opening waren mevrouw Cloudesby en Rosalinde geiden gevraagd bij de Cowpers, die op Penryn Hill woonden maar toen de dag aanbrak, zag Rosalinde, dat zij alleen zou moeten gaan. Haar moeder had de zenuwpijn, die haar soms plaagde, en was blij stil thuis gelaten te worden. Het zou een lange en vermoeiende dag zijn, maar Ro salinde verlangde er naar. Al deed Daan haar hart pijn, en waren toch ale en koekjes en na het karige leven op Sceton kon zij; niet nalaten er van te genieten." Daarenboven was de lente gekomen, narcissen en muurbloemen waren in blqei in den tuin, tulpen in knop, de kraaien waren bezig en de wegen van Hendra stonden vol primula's. In den laatsten tijd had zij verscheidene malen de wandeling door het dal gemaakt, en was thuis gekomen met groote bossen primula's en takken slee- doom, waarvoor Penei la bang was, omdat men zei, dat ze ongeluk aanbrachten. Het dal was' zoo mooi nu, zoo goud van brem en wi,t van sleedoorn, zoo vol varens en primula's, zoo woest, stil en eenzaam, dat Rosalande van elk gedeelte hield. Zij hiel van de moerasachtige plaatsen bij den snellen stroom, geurig door planten, die zij niet ken de, en zij hield van de open plekken, aan de eene zijde door moerasland beschut en aan de andere door uitgestrekt bouwland, dat naar het westen afdaalde. Ofschoon Sceton qpn landhuis was, kwam men dadelijk uit het hek op een grooten weg tusschen de muren en hekken van andere landgoederen. Er was geen paradijs gelijk aan dat achter Hendra, waar het meisje dolen kon, als zij de een zaamheid zocht en dezelfde zaligheid van zon uit- kadetten, die uit Petrograd en Moskou geweken zijn. Over de positie der Bolsjewiki-regeering verneemt de Daily Chronicle, dat de Duitsehe gedelegeerden verbaasd zijn nu zij merken, dat de Bolsjewiki niet de werkelijke regee- rfhg zijn en bijna alle ontwikkelde Russen te gen zich hebben. De Duitschers verklaren het voor onmogelijk vrede te sluiten met zulke lieden. De toestand wordt belachelijk; den Bolsjewiki rest blijkbaar niets anders dan de Constituante bijeen te roepen en deze de ver antwoordelijkheid te laten vrede te sluiten. DE REPUBLIEK FINLAND. Ook naar Denemarken hebben de Finsche afgevaardigden zich begeven om erkenning te verkrijgen van de republiek Finland'. Door dient koning werd de commissie ontvangen en de leider der commissie Gripenberg las daar op dfe volgende verklaring voor: De Landdag en de regeering van Finland verklaren Finland tot een vrijen en onafhan- kelijken staaf. Het Finsche volk treedt dus uit de in 1809 tot stand gebrachten vereeniging met Rus land. Deze vereeniging berustte niet op een gemeenschap in zake beschaving en geschie denis tusschen het Russische en het Finsche volta Integendeel, het Finsche vojk verschil de naar taal, godsdienst, beschaving, zeden, wetten en verleden hemelsbreed, van het Rus sische volk. Dit onderscheid werd in den tijd dat het met Rusland vereenigd was, verhol pen noch verminderd. Gedurende weldra 30 jaar had de Russische politiek tegen Finland, bewijze in daad en woord, het door de grond wet van 1809 gewaarborgde recht van bin nen 1 an dsche onafhankelijkheid verloochende, ten1 doel, aan de bizondere positie van Fin land in het Russische rijk een eind te maken. Toen de wereldoorlog uitbrak, bestond er een volledig door de hoogste macht van het kei zerrijk vastgesteld program ter verrassing van Finland. Deze politiek heeft ook den grondslag der vereeniging van Rusland en Finland gewrikt. Het Finsche volk, dat al door zijn geschied kundige ontwikkeling tot nationaal politiek besef geraakte, had het standpunt bereikt, waarop het gebiedend noodig werd, om zijn toestand en onafhankelijkheid de handen uit de mouw te stekeq. De lang verzwegen strijd, dien dit volk om zijn door Rusland ontkende rechten hoog te houden, moest voeren, deed zijn overtuiging nog aan kracht winnen, dat alleen de volkomen onafhankelijkheid als staat Finland in de toekomst zou beveiligen. In het ernstig gevoel van zijn verantwoor delijkheid zette Finland deze gedachte in een daad om. Twijfel aan de rechtmatigheid van dezen stap is bij dit volk niet gerezen. KORTE BERICHTEN. Mirüster Venizelos heeft voor Grieken land een wetsontwerpaangekondigd, waarin zware straffen voor hen, die oorlogswinst ma ken, wordeg ingesteld, zelfs de doodstraf kan worden uitgesproken. en lucht. De geheele omgeving en het geheale lev?n was hier zoo gelukkig, dat zelfs Daan's onverklaarbaar gedrag haar niet geheel on gelukkig kon maken. Misschien zou hij eens terugkomen, in ieder geval had zij hem niet lief, zooals vrouwen in romans mannen lief hebben met een overweldigenden hartstocht, die al haar andere belangstelling en haar vre de in beslag neemt. Eens toen zij het Spin- lied van Faust haar moeder had voorgelezen (want zij lazen soms samen Duitsch), hield zij op aan het einde er van. „Maai' voelt iemand dat zoo?" vroeg zij. „Ja", zei mevrouw Cloudesby. „Mljr „...ijn rust is heen, mijn hart doet «eer, ik zie hem steeds en altijd meer. Maar ik wil niet, dat mijn rust heen is. Liefde moest ge luk aanbrengen." „Als zij goed gaat, doet zij dat ook." „Dat klinkt mooi. Ik Wil ook geen liefde in een villa met zilveren vorken en tweede meisjes." „Je weet nog niet, wat je wilt, en er is geen haast bij."' „Het is alles treurig en akelig. Wat is het goede er van Ik ben nu heel gelukkig." „Als het komt, komt het", zei mevrouw Cloudesby. „Maar blijft het?" „Niet altijd." „Ik zal er niet aan toegeven", zei het meis je. „Ik ben er bang voor." Mevrouw Cloudesby trachtte niet haar dochter te overtuigen of haar vertrouwen af te dwingenen zij wist eigenlijk niet, of zij blij was of het jammer vond, dat Daan min der dan gewoonlijk aan huis kwam. Zij hield van Daan en wilde, dat hij kon trouwen maar in ieder geval was zij van plan de jon gelui vrij hun gang te laten gaan. Lang gele den had zij toegelaten, dat haar heerschzuch- tige schoonbroeder zich met haar zaken be moeide en zij had er zeer door geleden. Haar rust was heen en haar hart deed nog pijn. De openingsdag der tentoonstelling begon met regenbuien, maar werd weldra helder en winderig. Rosalinde ging ongeveer tien uur Bij de ondergrondsche spoorwegen en de tramwegen in Londen is een staking uit gebroken in verband met de uitkeering van een oorlogsbijslag van 12 yi pCt., waarbij onderscheid werd gemaakt tusschen geoefen de en niet geoefende arbeiders. De Matin meldt, dat Frankrijk de onaf hankelijkheid van Finland gaat erkennen. De Zweedsche regeering heeft de zelf standigheid. van Finland erkend. Men verwacht in Berlijn een nieuwen Kroonraad. Maarschalk von Hindenburg en generaal von Ludendorf rijn aangekomen. Volgens de Daily Mail is een mobilisa tie van het Japansche leger waarschijnlijk. Een zware brand is in Hoboken (Nieuw York) uitgebroken en een groot ter rein met fabrieken is vernield. Tal van branch weermannen rijn door de hevige koude be vangen. De commissie van onderzoek van de Sovjet heeft Poetilof, den Russischen kanon- nenkoning, opgeroepen om zich aan een ver hoor te onderwerpen. Weigert deze dan zal rijn vermogen in beslag worden genomen. De storm heeft de zeewering te San Se bastian op Gomera, een der Canarische eilan- den, vernietigd. De stad is overstroomd, er zijn verscheidene slachtoffers en»er is ern stige schade aangericht. Over rijn verblijf in Duitschland heeft generaal Léman verklaard, dat hij door de Duitsehe officieren met alle onderscheiding behandeld is. Over de geneeskundige behan deling kon hij zich gunstig uitlaten. Over den oorlogstoestand werden de gevangenen dage lijks naar waarheid ingelicht. Verschillende bladen melden, dat van generaal von Lüdendorf een verzoek om ont slag te Berlijn ontvangen is, Wolff schrijft, „dat dit niet in overeenstemming met de fei ten is." Volgens mededeeling in den staatsraad' beloopt het batig saldo van het Noorsch* staatsbudget 1916/1917 77 raillioen gul den. De heer Hjalmar Branttng, Zweedsck minister van financiën, heeft om gezond heidsredenen ontslag gevraagd en verkregen. De commissaris van de Rijksbank, de socia listische afgevaardigde Thorsson, tot zijn op volger is benoemd. Volgens het „Journal officiel" heeft do Fransche wijnoogst in 1917 totaal 36.103.000 H.L. opgebracht, tegen' 33,457,000 H.L. in 1916. Volgens de „Djelo Narode" heeft der 23en December op het station Betsjarowka een ontploffing plaats gevonden, waardoor twee treinen, die kozakken vervoerden voor het Eton-district vernield werden; 2000 man werden gedood. De Duitsehe regeering heeft de onaf hankelijkheid van de Finsche republiek er kend. Naar „Le Temps" uit Madrid verneemt, ontwikkelt zich in Portugal een monarchis- op haar fiets weg en reed naar het gebouw, dat aan den voet van Penryn Hill lag. Zij had afgesproken, dat zij Jaspa- en Lamorna daar zou ontmoeten en met hen naar de Cow pers zou gaan; maar hiermede was het pro gramma van den dag niet afgeloopen. Na de koffie zei Lamorna, zouden allen naar het dal m gaan, de schilderijen nog eens bezichtigen en dan in een der ateliers te Portlew thee gaan drinken. Niemand dacht voor etenstijd in Moiwinion terug te zijn. Onderweg ging Ro salinde veel menschen voorbij, die zij kende en men zei haar, dat anderen haar al vooruit waren. Toen ^iji in het gebouw kwam, was het er overvol. Eerst keek zij niet naar ie mand, dien zij kende, in de volte, omdat haar blikken geboeid-werden door de schilderijen en vooral door de drie studies van Veronica Feal door Daan. Zij hoorde er afkeurend en met grooten lof over spreken, en zij geloofde, dat Veronica, daar zij hier goed beken cj was, ze belangrijk maakte voor veel menschen, die weinig om schilderijen gaven. Haar eigen on kunde omtrent de schilderkunst was zeer grootanders zou zij geweten hébben, dat al les wat Daan op dit tijdstip van zijn löop- baan deed, zoowel de menschen bezig hield, die hem begrepen, als die dat niet deden. Thans zag zij hem aan het andere einde der zaal een heel eind boven rijn omgeving uit steken. Zij had sedert den avond van de dans partij bijna niet met hem gesproken, maar rij had meer aan hem gedacht dan haar lief was. Toen hun oogen elkander nu ontmoetten, hoopte rij, dat hij naar haar toe zou komen, en een oogenblik dacht zijl dat hij het zou doen. Hij deed een schrede naar haar toe, maar iemand hield hem staande. Toen zag zij een groep menschen bij hem en in de groep zag zij Veronica Teal, vandaag in een ele gant, hyacinth-blauw mantelpak. Terwijl rij daar stond, kwam Jasper Knox op haar af. „Daan heeft al een van zijn schilderijai verkocht", zei hij. „Mijnheer Godalphin heeft>4iet gekocht." „Welk?" „Dat, bij zijn atelier met de rivier en de varens in den winter." (Wordt vervolgd). AARSCHE COURANT. - - i ui Mi na i i iii

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1