NEDIELAID. ïekgvammeo ran iedei. mMWQHoam wwaem, üsche beweging. Ta! van republikeinen ver- la (fen reeds het land Met een vertraging van zeven uur, ten gevolge van hevigen sneeuwval is de Turk sche grootvizier Talaat pasja te Berlijn aan gekomen, In een inten/ieuw zeide de heer Clemen- ceau: Mijn oorlegsprogramma is: intensieve oorlogvoeringkrachtige steun aan onze so daten; alles doen wat voor hun slagvaardig heid noodig is; strijden, overwinnen. Het' blijkt dat de heer Kerenski een te goed van 634.000 gulden bij een bank te St. Petersburg had. Dit geld zal waarschijnlijk besteed worden ten behoeve van de slachtof fers van he toffensief van 18 Juni 1917. Naar de Agence Radio uit St. Peters burg verneemt, zijn 14 in Russische havens liggende Oostenrijksche schepen, met een ge- zamenlijken tonneninhoud van 40.000 ton, vrijgelaten, In Ouatamala heeft een nieuwe aard beving plaats gehad, waarbij 300 personen zijn omgekomen. ENGELSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Zaterdagavond is het tweede transport En gelsche krijgsgevangenen uit Duitschland te Scheveningen aangekomen. 43 officieren, waaronder 1 kolonel (Bond) enkele majoors en kapiteins en 248 onderofficieren. Te Venlo waren de militairen, evenals de vorige week, onthaald op broodjes met vleesch, welke er ook ditmaal gretig ingingen ire attachés der Te Helmpna werden alle manschappen door de aldaar gevestigde chocoladefabriek op chocolade onthaald, hetgeen door hen ten zeerste werd1 geapprecieerd. In Scheveningen vertelden ze elkander nog over deze leuke at tentie. Ze kwamen op tijd te Rotterdam aan en vandaar ging het per extra tiein naar Scheveningen, waar men ongeveer 6 uur aan het station der Electrische arriveerde. - Ver schillende kameraden zagen elkander hier terug en van menige aandoenlijke ontmoeting waren de toeschouwers getuige. Op den weg van het station naar het Oran jehotel stond weer een gr< langstellenden. In de groote zaal van het Oranjehotel waren aanwezig de Engelsche gezant sir Walter Townly, lady Townly, ge neraal Hamburg Williams, generaal-majoor Onnen en verschillende miliiai: geallieerde landen. Generaal Hamburg-Williams heette de manschappen hartelijk welkom in Nederlanc en las de bekende telegrammn voor van den koning en koningin van Engeland en van mr, Balfour, sir Erie Geddels en sir Edward Car son. Hij stelde voor een „thee cheers'' aan te heffen op den koning en koningin van Enge land, konigin Alexandra en op de koningin van Holland, waaraan spontaan werd vol daan. Hierna sprak generaal Onnen een kort woord en1 heette de gasten namens het Ne- derlandsch Gouvernement hartelijk welkom. Nadat nogmaals generaal Hamburg hac gesproken en ook de Engelsche gezant het woord had gevoerd, werden den manschap pen! versnaperingen aangeboden. In een der huizen aan de Van Boetzelaer- laan, welke zijn ingericht voor het verblijf der onderofficieren, werden deze onthaald door de Vereeniging „Nationaal Grondbezit." De kamers waren door de zorgen dezer Vereeniging versierd met bloemen en vlag gen; terwijl döor het dames-comité hulstver sieringen waren aangebracht. Voorts hingen er de portretten van de Ko ningin, den Prinses, den Koning van Enge- lad en Lord Kitchener. Aan de gasten werd een diner aangeboden, tijdens hetwelk hun een manifest van welkom werd uitgereikt. DE GEWEIGERDE'PASSEN. De personen, aan wie de passen voor den" overtocht naar Amerikg met de „Nieuw-Am- sterdam" zijn geweigerd, zijn allen bloembol lenhandelaars en boomkweekers te Boskoop. Het Amerikaansche consulaat achtte zich niet gerechtigd de reden der weigering mede te 1 deelen. Eenigen van de gedupeerden hebben aan het departement van buitenlandsche za ken een bespreking gehad met den heer B. H. de Waal, chef der afdeeling handelspolitiek en consulaire zaken aan het departement. Om trent de beweegredenen voor den genomen maatregel is nog niets bekend geworden. De heer De waal zegde den heeren toe, dal. door het departement inlichtingen zouden verzocht worden aan den Amerikaanschen ge zant en dat hij hoopte deze week in de gele genheid te zijn het resultaat daarvan te kun nen mededeelen. HET BROODRANTSOEN. Naar aanleiding van de geruchten over verlenging van den duur der broodkaarten zegt het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening: Hoewel de beperkte hoeveelheid broodma teriaal, indien de voorraad niet van buitenaf wordt aangevuld,, te eeniger tijd zou kunnen nopen tot verlenging van den duur der broodkaarten, bestaat op het ©ogenblik niet het voornemen daartoe over te gaan. MELK- EN MELKPRODUCTEN. De minister van landbouw heeft de volgen de prijzen voor melkgebruik vastgesteld: de maximum consumptieprijs, waarvoor de volle rauwe melk of losse gepasteuriseerde melk bij verbruikers aan huis bezorgd wordt, bedraagt ten hoogste 17 cent per liter; de maximum consumptieprijs voor gepas teuriseerde melk verpakt in flesschen, wordt bepaald op ten hoogste: 20 cent per 1/1, 18 cent per 8/10, 11 cent per 1/2 en 10 cent per 4/10 literflesch; de maximum consumptieprijs voor geste riliseerde melk verpakt in flesschen, wordt be paald op ten hoogste: 21 cent per 1/1, 19 oent per 8/10, 1154 cent per 1/2 en 10 cent per 4/10 literflesch; de maximum consumptieprijzen voor kar nemelk en taptemelk worden vastgesteld op ten hoogste 7 cent per Liter. Voortp is bepaald dat: aan melkinrichtin gen en aan melkslijters een bijslag van*ten hoogste 3 cent kan worden uitgekeerd voor eiken in consumptie gebrachten liter melk, karnemelk of taptemelk; geen bijslagen zullen verleend worden voor melk, welke ten behoeve van bakkerijen, beschuitfabrieken en Jjsmakers wordt gele verd; melkinrichtingen, zuivelfabrieken of sli; ters, die gewoon zijn melk,karnemelk taptemelk in een andere gemeente in con sumptie te brengen-, ontvangen den bijslag van de gemeente waar deze melk geleverc wordt het bedrag van den bijslag zal door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del voor elke gemeente afzonderlijk bepaalt worden Naar aanleiding van deze beschikking werd tot de gemeente-besturen een circulaire ge stuurd, waar o.m. wordt medegedeeld dat de minister zich verplicht zag om verschillende redenen over te gaan tot verhooging van den maximum consumptieprijs. Een der meest'klemmende redenen i?, dat de kosten van levering der bijgelegde indus- triemelk (regeeringsmelk) veel aanzienlijker zijn, dan aanvankelijk is aangenomen, zoo dat bij1 behoud der tegenwoordige prijzen de raming ontrent de kosten der melkvoorzie- ning zeer aanzienlijk zou worden overschre den Voorts heeft de inkrimping der melkpro ductie en bijgevolg de" verminderde afzet, alsmede de verhooging der kolenprijzen den gang van zaken voor tal van melkinrichtin gen zoo oqgunstig gemaakt, dat met de tot dusverre toegekende winstmarge niet kan worden volstaan, doch in tal van gevallen de winstmarge 34 cent per liter zal moeten wor den verhoogd. Voor gecondenseerde melk, gecondenseerde taptemelk, melkpoeder, taptemelkpoeder en gesteriliseerde melk in bussen zijn de navol gende maximum-kleinhandelprijzen vastge steld: Gecondenseerde melk met suiker, verpakt r suiker, palrt in blikken busen h 340 gram netto in blikken busjes- h 370 gram netto, Ö.60 gecondenseerde melk zonder suiker, ver pakt in blikken f 0.55 per busje, per ubsje van 370 gram; gecondenseerde taptemelk met suiker, ver pakt in vurenhouten vaten van 50 K.G. net to, 1 per 1 K.G.; 0,25 per K.G.; gecondenseerde 'taptemelk met suiker, 1.70 per 1 K.O.; 0.17 per 1/10 K.G.; ver- 0.50 per busje van 370 gram; melkpoeder in kisten van 50 K.G. netto, 1.70 per 1 K.G.; 0.17 per 1/10 G.G.; taptemelkpoeder, in kisten van 60 K.G. net to, 1.3734 per 1 K.G.; 0.14 per 1/10 K.G.; gesteriliseèrde melk verpakt in blikken bus jes h 370 gram netto, 0.40 per busje van 370 gram. Voorts is door den minister medegedeeld dat met ingang van heden Maandag aanvang zal worden gemaakt met de afleve ring van de voor de Regeering gemaakte re serve aan melkproducten. Met ingang van 16 Januari zijn de vol gende maximumprijzen voor den kleinhandel vastgesteld a. Voor volle rauwe melk (geen modelmelk) 17 'cent per liter bij den verbruiker bezorgd en 15 cent per liter, afgehaald boerderij! of zuivelfabriek in de 2de melkzóne en van 1514 cent afgehaald boerderij of zuivelfabriek in de 1ste melkzöne; b. voor gepasteuriseerde melk, verpakt in fleeshcen van 20 cent per 1/1 literflesch; 18 cent per 9/10 literflesch-; 11 cent per 34 liter flesch; 10 cent "per 4/10 literflesch; c. voor gesteriliseerde melk: 21 cent per 1/1 literflesch; 19 cent per 8/10 literflesch; ir HVa cent per 34 literflesch; 1034 Cent 4/10 literflesch; voör karne- en taptemelk cent per liter. per 7 BINNENLAND. VRIJZ.DEM. BOND. Door den vrijzinnig-democratischen bond zuilen voor de Tweede Kamer-verkiezingen drie verschillende candidaten-lijsten worden ingediend. De kieskringen zijn daartoe in drie groepen verde§ld. De kieskringen: Amster dam, Haarlem, Leiden, Utrech,t Den' Haag, Rotterdam, Dordrecht en Zeeland vormen groep één, de kieskringen: Helder, Friesland, Groningen, Drenthe, Overijsel en Arnhem vormen groep twee, de kieskringen: Nijme gen, 's-Hertogenbosch, Tilburg en Limburg vormen groep drie. NOG EEN NIEUWE PARTIJ. De heer A. L. van Beusekom, commissaris van politie te Wagen ineen, heeft het initiatief vergadering worden gehouden van politie-mannen, waaronder rijks- en ge meente-veldwachters, koninklijke* marechaus sees enz., waar de oprichting der partij zal worden besproken, een bestuur gekozen en candidaten voor de a.s. Kamerverkiezing ge steld. Die candidaten zouden volgens de meening van den heer van Beusekom moeten ijveren voor vaststelling van een minimum-salarisre- met periodieke verhoogingen, verbete ring der pensioenregeling, reorganisatie der politie (politiewet), oprichting van een rijks- politiesohool, instelling van een politie-exa- men en bepaling dat alleen bij, de politie mo gen worden benoemd zij, die de politieschool met vrucht hebben doorloopen. Gemengd nieuws. DE VLEESCH- EN VETNOOD. De Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeni- ging te Rotterdam heeft aan minister Post- inma een telegram gezonden over het gebrek aan vleesch en vet. In dit telegram wordt er de aandacht op gevestigd, dat door dé stijging der vleeschprij- zen, de arbeidende klasse niet in staat is rundvleesch te koopen. En daar geeiTvet zon der vleesch wordt verkocht; blijven de arbei ders verstoken van de noodige vetvoeding. Daarom wordt verzocht, direct over te gaan tot de distributie van vet en zoo spoedig mo gelijk maximumprijzen voor rundvleesch vast te stellen. In 's-Gravenhage heerscht een geweldige stijging van rundvleeschprijzen. Sommige soorten zijn tot 50 pet. in prijs verhoogd. Varkens vleesch is haast niet te verkrijgen. Ook te Vllssingen slaan de prijzen schrikba rend- op. In den tijd van acht dagen hebben de slagers aldaar voor de derde maal het vleesch nut 10 cent per K.G. verhoogd. UITVOER VAN RUNDVEE. In het begin van den zomer werd ernstig overwogen lot een belangrijke inkrimping van den veestapel over te gaan. Daarvoor zou dan uitvoer van vee op groote schaal hebben moeten plaats vinden, voor de helft naar Duitschland en voor de andere helft naar de geallieerde landen. Men is toen begonnen met besprekingen over proefzendingen naar beide zijden, waarbij echter voor den uitvoer naar Engeland transportmoeilijkheden rezen, terwijl zich ten aanzien van Duitschland va luta-bezwaren voordeden. De eerste moeilijkheden werden overvon- nen en de proefzending naai- Engeland kwam tot stand. Intusschen is weliswaar van den uitvoer of groote school afgezien, maar de Duitsdie zending moet toeh plaats vinden, nu de valuta-bezwaren- zijn opgeheven. Daar om eulien eerstdaags 2500 stuks mager rund vee naar Duitschland' worden uitgevoerd. Van Duitschland heeft men de verplichting op zich genomen een gelijk aantal huiden te rug te leveren. DE BESTOLEN TOILET-JUFFROUW. De toiletjuffrouw van de American lunch room te Amsterdam zou voor hare moeder een aandeel van de Staatsleening 1914 in de nieuwe Staatsleening 1918 te cönverteeren. Zij deed het aandeel in haar taschje en ging als gewoonlijk naar de lunchroom, ten einde later op den dag even verlof te vragen om haar papieren in te wisselen. Doch tot zoQver is het niet gekomen. Iemand, die wel licht met het geval op de hoogte was, begaf zich in de lunchropm naar het toilet, en nam het handtaschje, inhoudende een beursje, een portemonnaie met 2 en het aandeel der staatsleening van 1000 mede. De juffrouw waarschuwde de politie, aan wie zij nog het nummer van het aandeel wist op te geven. Inmiddels zijn alle banken van het geval in kennis gesteld. GROENTEN- EN VRUCHTENDROGERS, Het bestuur van de Vereeniging van groen ten- en vruchtendrogers heeft aan de Kamer leden een brodiure gezonden naar aanleidin, van 't antwoord, dat minister Posthuma hee: gegeven op een drietal vragen, welke het Ka merlid Knobel heeft gesteld. Het bes,tuur pro testeert er tegen, „dat de minister aan de Ka merleden onjuiste inlichtingen verstrekt, wel ke de niet ter zake kundigen op een valsch spoor moeten voeren." In de brochure wordt allereerst betoogd, dat de waarde der in 1916 uitgevoerde ge droogde groente niet, gelijk de minister ver klaarde, 4,747,830 bedroeg, maar dat de door den heer Knobel genoemde cijfers van 30 tot 40 millioen, in het algemeen genomen, juist zijn. Verder wordt betoogd, dat door de onthouding van kolen en cokes aan groenten- drogers en door verdere tegenwerkende maat regelen der regiering, wel degelijk miliioenen K.G. voedsel zijn verloren gegaan en nog ve le miliioenen kilogrammen denzelfden weg op zullen gaan. Ten slotte wordt gezegd, dat „de door niets te motiveeren, onduldbare bevoorrech ting der coöp. groentendrogerij van „Codro", met den daaraan verbonden dwang voor alle b loembo llen kweekers om zelf groentendrö- gers te worden, niet noodig was om de groententeelt in het bollendistrict voldoende winstgevend te maken"; NIEUWE PRIJZEN DER BRAND STOFFEN. De co-rrespondent van het Hbl. in de resi dentie schrijft aan zijn blad: Nu hebben althans de Haagsche slachtof fers van de brandstoffenbelasting eindelijk een duidelijke opgaaf ontvangen (van de B ran dsto f fen conim issie in, het district Den Haag) betreffende de prijzen, die zij zullen hebben te betalen, ook van het bedrag aan belasting dat daarin steekt. De prijzen die de ïandelaar mag berekenen (maximumprijzen; maar natuurlijk zijn dat de prijzen die de handelaar in rekening brengt), zijn: voor 1 H L. anthraciet 2.50, voor 1 H.L steenko len 2.55, voor 1 H.L. eierhriketten 2.10, voor 1 H.L. gascokes 1.80; voor 1 H.L. larelcokes 1.50, voor 1 H.L mijncokes 2.75, voor 100 K.G. fabrieksturven 5, voor 100 K.G: turfbriketten 3.50. Harde turven schijnen in ons turfland tegenwoordig niet verkrijgbaar te zijn; ze komen althans niet in deze noteering voor. Deze prijzen heeft men aan den hande laar te betalen' en men mag dus aannemen, te meer daar ze weinig of niet verschillen van wat laatstelijk werd betaald, dat men hier te doen heeft met de werkelijke handels waarde van de brandstoffen, du- met de prijzen die men zou hebben te voldoen, indien de regeering niet alléén voor de brandstoffen, voor geen enkel ander distri butie-artikel I een eigenaardige „politiek" was gaan volgen, de politiek namelijk dat in den vorm van een accijns op deze eerste le vensbehoefte men zou dus naar analogie van accijnzen op het „Geslacht en het „Ge maal" kunnen spreken van 'n accijns op het Gebrand een belasting wordt geheven, ten einde de minvermogenden en de scheepvaart en de industrie aan goedkoope brandstof te kunnen helpen. Die belasting wordt precies als een accijns op den prijs van het artikel ge legd en eigenaardig genoeg, ze moet, apders dan een accijns maar precies als een directe belasting, worden voldaan niet aan den han delaar maar aan de overheid, in casu de ïrandstoffencommissie. Geen aanvrage wordt door de Brandstof encommissie gefiatteerd' wanneer men den gevorderden „accijns" (zullen we nu maar zeggen) voor Imt gevraagde niet bij voorbaat aan haar voldoet. Deze accijns bedraagt: voor 1 H.L. anthraciet 3.15, voor 1 H.L. steenkolen 2.30, voor 1 H.L. eierhriketten 2.30, voor 1 H.L. mijncokes 1.50, voor 1 H.L. gascokes of parelcokes 1,20, van turf of turfbriketten wordt- geen accijns gehe ven, vermoedelijk omdat daarbij geen bin nen landsche met buitenlandsche przen zijn te egaliseeren. De totaalprijs, namelijk de handelsprijs plus de belasting, wordt dus voor 1 H.L. anthraciet 5.65, voor 1 H.L. steenkolen 4.85, voor 1 H.L. eierhriketten 4.40, voor 1 H.L. mijncokes 4.25, voor 1 H.L. gascokes 3, voor 1 H.L. parelcokes 2.70. NEDERLANDERS VEROORDEELD. Les Nouveilles meldt: De controleur der douanen te Maaseyck, Emille Stevigny, is ter dood veroordeeld en gefusilleerd. De overste van de „Frères de la doctrine Chré- tienne", te Maaseyck, de Nederlander van den Hout, geboren te Tilburg, werd veroor deeld tot levenslangen dwangarbeid en 8 broeders van hetzelfde klooster tot 1 jaar, terwijl alle andere kloosterbroeders in staat van beschuldiging zijn, gesteld. VALSCHE DISTRIBUTIE STE MPE L S. Door gebruik te maken van een nagemaakt stempel van het distributiebedrijf heeft een hotelier te Rotterdam eenige malen 25 tot 30 Kg- rijst van de distributie meer verkregen dan waarop hij recht had. Het misdrijf is echter ontdekt en de hotelier is thans wegens oplichting en valschheid in geschrifte gear resteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring. KOLENBESPARING. Ten behoeve van kolenbesparing zal met ingang van 10 Januari de stoompont te Vel- sen van des avonds 11 tot des morgens 5 uur worden stilgelegd. Gedurende dien tijd» zal men vijf maal kunnen worden overgezet met de handkabelpont, die op elk vol urn een reis heen en weer zal doen. Des Zondagsavonds zal de stoompont na 11 uur nog dienst doen tot de laatste stoomtram is overgezet. BRIEFWISSELING VAN GEÏNTERNEERDE MILITAIREN. In verbadd met de veelvuldig voorkomende gevallen van portheffing, wegens briefpost zendingen, afkomstig van hier te lande geïn terneerde njilitairen van vreemde nationaliteit, is bepaald, dat bedoekte militairen, om ge bruik te maken van de te hunnen behoeve ver leende vrijstelling van port, de door hen te verzenden stukken aan de adreszij,de moeten voorzien van cene aanwijzing „Portvri (Franc de port) Militaire intemé", gevolge door (Je volledige vermelding van naam, kwa liteit en adres des" afzenders. De portvrij te verzenden stukken, afkomstig van de bedoelde geïnterneerden, moeten door den facteur van elke intemeeringsgroep af zonderlijk aan een der. loketten van hot post- of hulppostkantoor worden afgegeven. DE^ HÓSPIT AALSCHEPEN. De Rotterdamsche correspondent van het 1 landelsblad deelt mede, dat het bestuur van de Rotterdamsche Roode-Kruis-afdeeling Vrij dag naar Den Haag was ontboden om zich te verantwoorden over het gebeurde bij de inscheping der Engelsche invaliden. Het re sultaat van dit onderzoek was den correspon dent nog niet bekend. Hij vestigt er echter de aandacht op, dat het Rotterdamsche Roode Kruis wel is waar assistentie heeft verleend, doch dat de leiding aan boord van de „Sindóro" in handen was van den Haagschen doctor Heymans, en het die leiding was welke in alle opzichten te wehschen heeft gelaten. Dat overigens de geheele administratie niet al te best is geweest kan wel' hieruit blij' ken, dat de schepen na het vertrek uren lang voor den Waterweg hebben moeten ankeren om te wachten op cte noodige papieren, die van de Engelsche autoriteiten moesten komen. Ook bij de buitenlandsche medewerkers heeft dus genoeg gehaperd, meent de correspon dent. UIT EGMOND AAN ZEE. Zondagavond omstreeks half zeven zag men ten Noord-Westen van Egmond een groot stoomschip vastzitten, naar schatting een 1200 Meter uit de kust. De reddingboot werd naar het strand reden om eventueel hulp te verleenëh. kwart voor achten draaide het schip ep zette koers naar het Westen, waarna spoedig alle lichten uit het gezicht waren. De reddingboot werd onder grooten toe loop w&ler in de schuur gereden. UIT LIMMEN. Op 16 Januari zal de heer W. Vermeulen, 'alhier, den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar als postbode in dienst trad bij de poste rijen. Het zal zeker denplichtgetrouwen, voor een ieder welwlllenden ambtenaar op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. KORTE BERICHTEN. - Te Joure is een 6-jarig meisje met het hoofd op den knop van, een stoel gevallen en tengevolge van den val overleden. Te Zwartemeer (Dr.) heeft H. v. D. een moordaanslag gepleegd op zijn buurman. Met een revolverschot-heeft hij hejn ernstig verwond. D. is gevankelijk naar Assen over gebracht. Op het Veevoederbureau voor Noord- Holland in de Vondelstraat te Amsterdam is uit de kas 950 verdweneA. Vermoedelijk heeft men zich door opensluiting van het geld meester gemaakt. In dé Nieuwe Vaart te Amsterdam is een motorvrachtschuit gekanteld met 1)0 ton steenkool'. De vorige week rijn den N. Waterweg 7 schepen binnengekomen (6 Nederlandsche en 1 Belgisch) tegen 49 in dezelfde week van 1917 en 145 in 1914. t Volgens een te IJmuiden ontvangen be richt zal de naar Bremerhaven opgebrachte logger „Vriendschap" van de reederij N. Par- levliet te Katwijk weer worden vrijgelaten. De raad der gemeente Zelhemi heeft be sloten tot het invoeren van hand- en span diensten op de gemeentewegen. Zij, die hier aan niet wenschen mee te doen, zullen voor de tweede maal in den hoofdelijken omslag worden aangeslagen. Ovef 1917 is aan de markt bij het sta tion Bovenkarspel meer dan vier en een half millioen gulden voor landr en tuinbouwpro ducten uitbetaald. <- De Groninger compost, die vóór den oorlog met moeite voor 30 per vracht van de hand ging, wordt thans bij publieke vei ling gretig gekocht voor 191.50. Bij de hervormde gemeente te Heeren- veen is kerkelijke belasting ingevoerd, 35 leden hebben nü hun lidmaatschap opgezegd. Wegens gebrek aan kolen is het groot ste deel van het personeel der stoomwasscherij van de firma Dieben te Bussum ontslagen. Met een paar man tracht men het bedrijf nog eenigszina loopend te houden. De leden der Tweede Kamer rijn weder bijeengeroepen tegen Dinsdag 15 Januari a.s. des namiddags te half een. B. en W. van Vrijenban (Z.-H.) heb ben, in overleg met de Delfsche Brandstoffen- commissie, 140 ton steenkolen in beslag ge nomen, die zich bevonden op de plaits van een stoomolieslagerij. Ta Opheusdeti is men ongerust over 5 arbeiders, die 1,7 Dec. j.l, naar Duitschland vertrokken en 3 Januari in hun woonplaats zouden terugkeeren. Een onderzoek bij den NeUerlandschen consul en bij de politie te Duisburg had geen resultaat. Voor 30 pet. van de hoterproductie der week van' 22 tot 29 Dec. kunnen certificaten van uitvoer worden verleend. Bij den ie Helmond gehouden, wedstrijd op schaatsen om het kampioenschap van Noordbrabant is winnaar over alle afstanden geworden de heer Wajer, van Amsterdam; 500 M. in 1 min. 2/\ sêc., 1500 M. 3 min. 204/6 sec., 5000' M. 11 min. 57s/, sec. De minister van landbouw heeft opge heven de commisie van advies in zake het verleenen van uitvoer van consenten aan fa brikanten van of handelaren in producten, van bedrijven die in de crisis werden opge richt of uitgebreid. Gisteren werden te Axel eenige vliegtui gen waargenomai. Zij koersten in zuidelijke richting en werden later door de Duitschers beschoten. Te Groningen is bericht ontvangen, dat de bemanning van het tjalkschip „Nederland", kapitein de heer Hylkema, van Groningen^ in Finland is aangekomen. Het schip werd be schouwd als met man en muis te zijn vergaan. Gistermiddag is tengevolge van balda dig vuurtje spelen door kinderen, een koren mollen te Zwolle tot den grond toe afgebrand. Er was geen graan in voorraad. Molen en machinerieën waren verzekerd. De ministe? van Koloniën, mr. P ley te, wordt a.s. Maan iag van zijn verblijf in Zwit serland te Den Haas terug verwacht. Te Amsterdam rijn door de politie twee jongens, van 16 en 14 jaar, aangehouden van wie de oudste in het bezit was van 1434 en die verklaarde ten nadeele van zijn pa troon te Haarlem een bedrag van 1890 te hebben' verduisterd. Bij' de familie hier te lande ls bericht ontvangen, dat de heer J. W. Kruiselbrink uit Winschoterswijk werkzaam bij de Petro- leummaatschap,pij te Oklahoma (Japan) als verdacht van spionnage in arrest is genomen. Tusschen de besturen der Nederland- sche Accountantsvereeniging en het Nederl. Instituut van Accountants worden onderhan delingen gevoerd om tot een fusie te komen. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 4347 2000. No. 19835 1000. Nos. 1156, 5179, 16740. Nos. 1156, 5179, 16740 100. OUDKARSPEL. December 1917. Getrouwd: D. Leijen en Stijntje Bont huis. Geboren Antonia, d. van P. de Jong en Anna Kamper. Dirkje, d. van P. Tuinr ma en Dirkje Komen. Maria Elisabeth, d. van L. Schrijver en Elisabeth Maria Kaag. Overleden: K. Paarlberg, weduwnr. van Maartje Langedijk, echtgen. van Antja Paarlberg, 58 j. jan Bood, weduwnr. van 1 rijntje Kaas, 82 j. Andries Kuiper, we duwnr. van Aaltje van der Busse, 69 j. Antje Huibers, wed. van C. Hoogeboom, 87 jaar. C. Weeland, echtgen. van T. Beets; 42 jaar. DE DUITSCHE SOC.-DEM. FRACTIE EN HET ZELFBESTEMMINGSREOHT. BERLIJN, 7 Jan. (V.D.) Na een confe rentie van verscheidene uren heeft de soc.- dem. fractie het volgende besluit genomen: Naar aanleiding van de gebeurtenissen te Brest Litowsk en den aanval der annexio- nisten op het zelfbestemmingsrecht, ver klaart cte fractie opnieuw, dat een verhou ding van vriendschappelijke nabuurschap en duurzame vrede slechts mogelijk zal zijn bij eerlijke doorvoering van het democra tische grondrecht van zelfbestemming. De fractie eischt waarborgen voor volkomen onafhankelijke wilsuitingen voof de betrok ken volkeren. De laatste beslissing over de binnen- en buitenlandsche verhouding van de betrokken volkei m moet worden over gelaten aan door algemeen, gelijk, direct en geheim kiesrecht gekozen constitueerendC landsvergaderingen - of volksstemmingen. De fractie keurt eenstemmig de houding der vertegenwoordigers in de hoofdcom missie goed en is besloten, ieder misbruik van het zelfbestemmingsrecht voor verkapte annexionistische doeleinden beslist tegen te gaan. RECTIFICATIE. Geachte Redactie. E vena is meerdere geschriften bevat ook uw raadsverslag van Zaterdagavond', waai het betreft de verhooging van de jaarwedde van den directeur der Sted. Muziekschool, een „kern van waarheid". Waar is het bijv., dat ik „a slip of the mouth" heb gemaakt, toen ik den heer ik ten tooneele voerde, maar onwaar is het, dat ik heb gesproken over de heereni Koppeschaar, Stap en de Lange, en ik vraag mij af, hoe komt uw verslaggever er aan? Ik heb alleen medegedeeld, dat in de vierde sectie de heeren Thomsen, Cloeck en ik het unaniem eens waren, dat het salaris van be doelden titularis hooger behoorde te worden dan was voorgesteld, en deze verhooging zou behooren in te gaan den len Januari 1917. Zoo is het ook niet waar, dat ik gezegd leb, toen ik wijselijk" doorging, dat de com missieleden allen de verhooging noodig oor deelden. Wat ik wèl heb gezegd, is, dat reeds in 1910 een lid van de toen bestaitode com missie van toezicht mij had medegedeeld, dat het salaris dat Alkmaar gaf, tot de laagste behoorde 7oo is „the slip of the mouth" gevolgd door vele „slips" of „thejjenp", waarvan alleen melding wordt gemaakt, om te voor komen, dat eventueel „nadere ophelderin-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2