NEDERLAND. 8PINAZIEZAAD. De rijfcscomiuisie van toezicht op de ver- eigening Zaadcentrale brengt ter kennis van eeniging Zaadcentrale brengt ter kennis van de binnenlandsche zaadhandelaren, dat de naziezaad voor binnenlandsch gebruik, door bemiddeling van de vereeniging Zaad-centra le, Corn. Speelmanstraat 9, 's-Gravenhage, met ingang van 20 dezer wordt gesloten. DE EERSTE RIJDENDE REPARATIE INRICHTING BIJ ONS LEGER., Bij1 de Depotafd. van den Motordienst te Delft is dezer dagen gereed gekomen de eerste rijdende herstellingswerkplaats bij ons leger. Een verplaatsbare reparatie-werkplaats voor automateriaal is, waar in geval van oor log de automobiel-afdeelingen zich zoo dik wijls zullen moeten verplaatsen, van het grootste belang. „Rijdende" werkplaatsen bestonden tot nog toe niet bij ons leger. Deze eerste die thans gereed kwam is geheel en a vervaardigd door personeel van den motor- dienst, ontwerper is de eerste-luitenant tech nisch opzichter N. J. Kollewijn, de schrijver van de bekende leerboeken op auto-technisch gebied, onder wiens leiding de wagen were uitgevoerd. EINDELIJK VRIJGELATEN. Zondagavond is de Nederlandsche schoe ner „Semper Spera", kapitein Bootsman, van Londen te IJmuiden aangekomen. Dit schip was bijna een jaar geleden met pek beladen met bestemming naar Rotterdam, toen juist bij het vertrek een uitvaartverbod werd afge kondigd. Het schip moest steeds werkeloos blijven liggen, tot de reederij na vele onderhandelin gen onder zekere voorwaarden toestemming :on krijgen' omi haar schip te laten afzeilen. TWEEDEKKER GEDAALD. Zondagmiddag is bij: Brielle een tweedek ker gedaald, gemerkt met de kleuren der geallieerden en bewapend met twee machine- zweren. Inzittende was een tweede-luitenant ren Sers in gevecht geraakt. Schietende had hij e vlucht genomen boven zee en boven' dê wolken en den weg verloren. Hij dacht boven Frankrijk te dalen, daar hij nog een1 kwar tier benzine had. Zeer verwonderd was hij te vernemen, dat hij ,in Nederland was. avonds is hij onder geleide van een officier naar 's-Gravenhage vertrokken. De machine wordt gedeponeerd. ZEEP, LOOO, OLEïNE, ENZ. Verboden is de verkoop vankoolzure pot- asch, kaliloog, soapstock, vetzuren en afval- vetten van margarine-fabrieken. Dit verbod is niet van toepassing op azijnzuur en nieren- z,uur en op de vetzuren en mengsels van vet zuren, in aen handel bekend onder de bena mingen stearine, oteïne en olieneproduct. In een circulaire aan de burgemeesters eft de minister van landbouw kennis van le vaststelling van een verhoogden maximum prijs voor zachte zeep 70.per 120 kilo), bestemd voor andere dan huishoudelijke doel einden. In verband met de noodzakelijke be perking van hot gebruik van die zeep zullen verbruikers, die per maand 30, K.G. of minder bestelden, slechts 15 K.G. ontvangen, onder de uitdrukkelijke bepaling, dat deze hoeveel heid voor twee maanden moet strekken. Verbruikers van 45 en 60 K.G. per maand ontvangen ten hoogste 15 K.G. per maand. Verbruikers van 75 K.O. en meer per maand ontvangen 25 pet, van hun vroeger madnde- lljkscli verbruik, naai- boven afgerond ia veel vouden van 15 K.G., eeneens voor één maand. Ten •opzichte van ziekenhuizen, gestichten en andere groote inrichtingen, kunnen deze cijfers eenlgazins worden gewijzigd. VERMICELLI EN MACARONI. Naar aanleiding van de klacht ln de verga dering der Axnsterdamsche Levesuaiiddeleu commissie, dat er bijna geen vermicelli te krij- verwerken tot macaroni, meldt het Bureau gen zou zijn, omdat, als gevolg van de prija- I ra e fabrikanten alle" grondstoflen voor Mededeel ingen inzake de Voedselvoor ziening: Dat de maximumprijzen voor macaroni be langrijk liooger zijn vastgesteld dan die voor vermicelli, is volmaakt juist, maar dit is ge schied om de laatste zoo laag mogelijk te kunnen houden. Daartoe was het noodig den producenten eeij eemgszina ruimere winst marge toe te staan op macaroni, die niet, als vermicelli, een algemeen volksvoedingsmiddel kan worden genoemd. Onjuist is evenwel, dat deze prijsregeling een ougunatigen invloed heeft gehad op de fabricage van vermicelli, en- nog wel dermate dat de fabrikanten alle grondstoffen zouden verwerken tot macaroni. Integendeel is uit een onderzoek geb léken, dat de fabricage van vermicelli dubbel zoo groot is als die van macaroni. Er bestaat echter op dit oogenblik, mede in verband met schaarschte aan andere voedings middelen, een buitengewoon groote vraag naar vermicelli. Aan die vraag is reeds daar om niet te voldoen, omdat de fabrikanten, zoowel voor de vervaardiging van vermicelli als van macaroni, ten aanzien der grondstof fen zijn gerantsoeneerd. VEEVOEDER. Veevoeder-artikelen, die in Januari worden toegewezen, zullen tegen de navolgende prij zen door de regeering worden afgeleverd: Maïs 20, haver 20, erwten en booncn- plksel 20, kanariezaad 25, voergerst 20, voerboonen 25, voererwten 25, voerboek- weit 20, gemengd graan 20. Amerikaan- sche lijnkoeken 28, alles per 100 K.G. basis onbepaalde merken van La Platazaad gesla gen, bepaalde merken en soorten, ook schili- fers, naar de gewone verhouding. Zemelen, grind en gries, zoowel gemengd 14; haver- als ongemengd, 15; gerstafval afval 12; regeeringsvoermeel 18, alles per 100 KG. Boste'biliftten voor veevoeder, te leveren in Februari Maart moeten worden ingediend uiterlijk 19 Januari bij de Veevoederbureauz waar formulieren en inlichtingen verkrijgbaar zijn. KONINKLIJK BEZOEK. De Koningin bracht- gistermiddag, verge zeld van klein gevolg, een bezoek aan het ge bouw der Vereeniging Diaconessenarbeid in Wijk VIII der hervormde Gemeente in de Tol lensstraat te den Haag. Het koninklijk bezoek gold vooreerst het bestuur van de tijdelijk in het gebouw ge vestigde afdeeling Den Haag van het comité voor het breien van sokken voor militairen. H. M. onderhield zich eenigen tijd met de breivrouwEn. Daarna werd een- bezoek gebracht aan de ziekenverpleging. De patiënten en de kinde ren in de lighal werden door de koninklijke bezoekster vriendelijk toegesproken. GENERAAL ROMPELMAN. f Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 80 jaren overleden de gepens. generaal-ma- joor der infanterie W. G Rompelman, die als 15-jarig jongeling als soldaat-vrijwilliger in dienst trad. Vijf jaar later bereikte hij den officiersrang. In 1883 werd hij bevorderd tot majoor. In 1887 volgde zijne benoeming tot luitenant-kolonel, in 1890 werd hij kolonel en in 1892 generaal-majoor. In 1896 verliet hi den militairen dienst. - S. D. A. P* Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft den heer Schaper als tweeden voorzitter her kozen. Het buitengewoon congres zal Zaterdag 2 Februari des middags half twee geopenc worden. Mr. Treelstra zal de bespreking van de algemeene politiek inleiden; de heer Scha per zal een inleiding houden over sociale ver zekering en sociale wetgeving en de heer Wi- baut over de financieele en economische para graaf en het verkiezingsprogram. Oemengd nieuws. DE PERLAK-PETROLEUM- MAAT- SCHAPPIJ. De „Perlak-PetroleumMaatschappij" is in hc^>ger beroep gekomen van het vonnis van den Kantonrechter te '4-Oravenhage, waarbi zij niet ontvankelijk is verklaard in hare vor dering tegen den lieer E. Deen, tot betaling van schadevergoeding van cenige mülioencn guldens, betreffende den aankoop van de aan deden Zuid-Perlak. DE GEVONDEN RINGEN. Het raadsel betreffende de te Steenwijk op het ijs gevonden 11 gouden ringen is opge helderd. De ringen waren in oen pakje van Groningen naar Frederiksoord- verzonden. Bij overbrenging aan het station van den trein naar de tram is het pakje den beambte ongemerkt ontvallen. Dit werd gezien door een 14-jarigen jongen, die het opraapte. Na het geopend te hebben, wierp hij, niet weten de, wat er mee te doen de ringen op het ijs. Eén stak hij aan den vinger. Toen de po litieagent den dag volgende op dien waarop hij de tien ringen gevonden had, nog eens weer naar meer ringen zocht, waarbij de jon gen tegenwoordig was, wierp deze onge merkt den ring van zijn vinger op het ijs, waar hij toen gevonden werd. De jongen heeft een volledige bekentenis afgelegd. HET ROOOE KRUIS TE ROTTERDAM. Van bevoegde zijde wordt aan het Haagsch Correspondentiebureau medegedeeld, dat hot lag I beurde bil de inscheping der Engelaclie Inva liden te Roterdam", onjuist is. Wel heeft er ecne bespreking te 's-Graven hage plants gehad tusscheft hel Rotterdam- ache comité en liet hoofdbestuur, maar van eene verantwoording was geen sprake, omdat het Rotterdamsche comité niets te verant woorden had. Dat er bij de inscheping van de Fngclsehc levangenen fouten zijn gemaakt, is niet te ontkennen. Deze fouten komen1 evenwel niet voor rekening van het Rotterdamsche comité. JEUGDIGE DIEF. De Amsterdamsche politie hadi reeds mrer dan een1 jaar lang vermoedens op een 15-ja- rigen jongen, die er zijn werk van maakte in verschillende winkels diefstallen Hij g hij hl, waak tasdh te en. ng met dames den winkel binnen, alsof hen hoorde, en stal dan in een onbe- oogenblik de portentonnales uit de es. Rechercheurs hadden zich reeds mg in de winkels opgesteld, waar hij zijn „werk'1 uitoefende en de winkeljuffrouwen waren gewaarschuwd voor „den jongen met de cape." Zaterdagavond Is hij ln „De Bijew., aaiigehoudeu, maar er werd niets op hem be vonden. Hij bekende evenwel zich reedt lang aan deze praktijken te hebben schuldig .ge maakt. en eenigen tijd gelden zelfs nog een „slag" van 100 te hebben gemaakt, waar van hij naar zijn zeggen, de helft aan zijn vader zou hebben gegeven. Deze Is ook aan gehouden, maar ontkent een aandeel in den diefstal te hebben. Vermoed wordt dat de cnaap medeplichtigen heeft, waarnaar de po- itie thans zoekt. EEN FEESTMAAL. Dc directie der naaml. v^iiootschap Stoom- meelfabriek „Holland" heeft aan dertien ba rer werklieden, die een groot aantal jaren in ïaren' dienst waren, een1 feest aangeboden. :r ware er, ndie 25, en zelfs 40 jaren hun werkkracht aaii de fabriek gegeven hadden. In een feestelijk versierde afdeeling der fa- mek met hunne huisgenoo'ten saam-gekomen, wees de heer Dombach, directeur, op de uit stekende verstandhouding die steeds tusschen directie en personeel heeft geheerscht. Drie der getrouwen kregen een gouden ïorloge met inscriptie, de overigen een dito n zilver. EEN SMDKKELOOMPLOT? - Te Amersfoort kwamen in den laatste tijd herhaaldelijk diefstallen voor''van rubber, zeep, chocolade, tablettes, drank en likeuren. Thans is een militair aldaar in garnizoen aangehouden, bij wien verschillende ont vreemde voorwerpen werden bevonden. Men vermoedt met een heel complot te doen te hebben, dat handlangers aan de grenzen heeft, waarheen de gestolen waar vervoerd zou worden. „De Bijenkorf" DE PAS VAN HELENA VAN DER PAS. Tot de passagiers, die met de „Nieuw-Am- sterdam" naar Amerika zouden vertrekken, en aan wie de visa op de passen door het Ame- rikaansche consulaat-generaal geweigerd zijn, behoort ook de bekende danseres Helena van der Pas, die in de Vereenigde Staten zou op treden. VELWACHTER BEDROGEN. In de gemeente Ops ter land vond een- veld wachter een haas in een strik. De strooper zou het dier wel' komen halen en daarorü. ging de politieman zich in de koude sneeuw verdekt opstellen. Hij wachtte... 18 aren lang. Door en door koud ging hij even naar huis om een wanne kop koffie te drinken. Maar toen hij terugkwam was het haasje verdwenen de strooper had óók meege- loerdl EEN SMOKKELAARSFEEST. Op Nieuwjaarsdag hebben de smokkelaars' te Esschen (L.) eens laten zien, waartoe zij in deze tijden alleen'in staat zijn. Een groot feestmaal was aangelegd. Bij gebrek aan wildbiaad en ganzen, moest men zich tevre den stellen met geitenbiefstuk en zwanenbout. Doch hun Nieuwjaarsroes was er niet mipder om. Na afloop van het feestmaal werd eer feeststoet geformeerd en los te paard werd*6 geheele gemeente doorgetrokken. Het beste bezoek hadden de herbergen, waar tot erger nis van de vele fatsoenlijke burgers hier en daar braspartijen plaats vonden. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het'Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo- pen week. eindigende 5 Jan., in Nederland uitgesproken 11 faillissementen tegen 10 in dezelfde week van het vor ge jaar, Van 1 Jan 1917 tot en met 5 Jan. 1918 928 faillissementen tegenover 1053 over hetzelf de tijdstip van het vorige jaar. GEEN CONTROLE. Door het bestuur der Pluimveevereeniging is den minister van landbouw Verzocht het verbod van invriezen van gevogelte, wild en konijnen ten strengste te willen handhaven. I-Iet bestuur vestigt er de aandacht op, dat aan alle vriesmrichtingen zonder toestem ming der Rijkscommissie wordt ingevroren, aangezien elke contróle van overheidswege ontbreekt. Het bestuur verzocht inbeslagneming van alle gevogelte, wild en konijnen, welke zon der toestemming der Rijkscommissie ter in vriezing worden aangebracht en de- overtre ders te vervolgen. GEEN VRIENDELIJKE ONTVANGST Te Neuenen bij Eindhoven is de heer Van Wel, wethouder te Hdiftond, ernstig gemo lesteerd tijdens en' na eene vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging, waar het Tweede- Kamerlid Flenskens het woord over „even redige vertegenwoordiging" voerde. Van be- stuurzijde werd den 'heer Van Wel het woord geweigerd, waarna uit de zaal geschreeuwd werd: .«gooi hem er uit!" Volgens anderen kwam dit dreigement van het podium. Eenige boeren wilden toen den heer Van Wel aangrij pen, doch werden hierin door den veldwachter verhinderd. Toen1 de heer Van Wel naar bui ten ging, werd hij door de boeren met stok ken achtervolgd en met steeuien en vuil ge worpen. 1 >e oorzaak dezer vijandelijke houding moet :ozocht worden in liet feit, d atde heer Van fel nogal eens erhtiek oefent op de houding en werkzaamheden van de besturen der R.-K. klesvereenlgingen. UIT WARMENHUIZEN. In de raadsvergadering van gisteren wad besloten de gemeente in de 3de klasse le rangschikken, waardoor het salaris van den burgemeester met 32 dienstjaren 1660 wordt en dat van den secretaris zonder dienstjaren 1200, van den outvanger 600. Bij de behandeling van de begrooting wei d het salaris der wethouders van 50 op 100 gebracht, de presentiegelden der raadsleden van j 1.50 op 2.50, het salaris van den ambtenaar ter secretarie, den heer de Geus, van J 350 op j 400, 1 iet ka hu is van den ge meente-veldwachter werd gebracht op J 600, bodeloon 200, vrije woning, 80 vergoe ding van kleeding en 40 voor gebruik van een rijwiel. Aan de onderwijzeres ln handwerken zal' voor acte K een belooning van 50 worden, gegeven. r De begrooting van de gasfabriek sluit met 83940 ui ontvangst en uitgaaf, met een ver- niuedeiijk wiiib'Ualdo van 1990. De gaaprijs werd met ingang van 1 Janu ari verlaagd mei 5 .cent yn gebracht op 22 ct. voor gewoon gas, 23 ct. voor uiuntgas en 19 ct. voor motoren. Medegedeeld werd. dat de bouwkosten voor d.e brikettenfabriek 11000 zullen be dragen, door de 7 gemeenten te betalen. Men ïoopt begin Februari de fabriek in werking te doen treden en iedeicu dag één wagon te abriceeren. Prijs 1.30 per 100 stuks UIT HEERHUGOWAARD. Bij de herv. gemeente alhier werd tot ou derling iierkuztm de heer J, Schoenmaker en tot diaken de heer H, Kuelemeij, terwijl het college van ouderlingen werd aangevuld me.t den neer J. van Oraff. Het gebrek aan brandstoffen openbaart zich ook hier in het vellen van vete boomen. Bijna geen erf of enkele reuzen vielen onder de bijl van dep houthakker. Hier en daar wer den geheele rijen gerooid. UIT HENSBROEK. Tot Hd van het dagel-iiksch bestuur van onzen polder is gekozen de heer P. Wit en not hoofdingeland de heer J. Vriend. UIT OBDAM. Bij de gehouden polderverkiezingen is tot ïoofdingeland gekozen de heer P. Groot te Spierdijk, tot lid van 't dag. bestuur de heer J. Blauw. TEGENSPRAAK. De Vaasbode schrijft naar aanleiding van t bericht meldende de veroordeeling van den directeur van, 't fratersklooster te 'Maas- eijck en van een 8-tal broeders, dat hier van een vergissing in „Les Novelles" sprake is. Behalve den frater overste, werd geen andere 'broeder veroordeeld, noch sjaat een andere onder verdenking. De acht andere veroerdeel- den zijn geen fraters, doch allen burgers uit Maaseijck. UIT OUDE NIEDORP. H ebtouwland van de beercn D. Ursum, J Dirkmaat, M. Kooijman, C. Waterdrinker en Jb. Langereis, samen1 groot 89.90 aren-, dat Maandagmiddag door notaris de Boer pu bliek geveild werd is gekocht door den heer C. Groen, voor 2613.-—. UIT WIE RI NG E RW AARD. Mevr. de BoerBlaauboer, vroeger alhier, is te Haarlem met schoonrijden wederom kampioen geworden van Nederland. Boven dien behaalde zij met haar broeder dea heer C. R. Blaauboer van hier den eersten prijs in den wedstrijd voor paren AANGEHOUDEN. De recherche te Delft heeft aangehouden een drietal knapen van 14 tot 16 jaar, die zich in den laatsten tijd herhaaldelijk hadden schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen. Te vens kwam aan het licht dat zij een hoeveel heid touw hadden ontvreemd ten nadeele van de lijm- en geiatinefabriek aldaar. DIEFSTAL. Ten huize van den gemeente-veldwachter te den Hoorn op Texel is een geldswaardig be drag van pi.m. 1050 ontvreemd, gedeeltelijk van den bewoner en de diaconie der herv. ge meente. Als verdacht is in hechtenis geno men en naar den Heider overgebracht een korporaal bij de kustwacht. Z AAIZAADMONSTERS. De minister van landbouw heeft in eene circulaire aan de burgemeesters ihedcgedeeld, dat dy directeur van het Rijksproefstation voor /aadcontróle er zijne aandacht op ves tigt, dat de verzending van monsters zaai zaad, die voor onderzoek aan genoemd sta tion worden toegezonden, dikwerf wordt ver- liaagd dooi de formaliteiten, verbonden aan het verkrijgen van vervoetbewijzen of gelci- debiljeten. Deswege verzoekt de minister den burge meesters allen die zich tot hen wenden tot net bekomen van een dergelijk vervoerbewijs, te willen mededeelen, dat monsters zaaizaad, geadresseerd aan het Rijksproefstation voor Zaadcontróle te Wageningen, zonder vervoer-1 bewijs of geleidebiljet mogen verzonden wor den. Voorts verzoekt de minister den' burgemees ters het onder hen ressorteerende politie- en contrple-personeel met een en ander in kennis te stellen, opdat aan genoemd vervoer geener lei- belemmering wordt in den weg gelegd. SPOORWEGPERSONEEL. Zondag 6 Jan. hteld de Bond van Perso neel bij Weg en Werken in dienst bij de Ne derlandsche Spoorwegen zijn eerste algemee ne vergadering te Amsterdam. Door het be stuur daartoe uitgenoodigd gaf de heer N. Sdholte, secretaris van den Bond van Stati- onstractie en kleinwerkplaatspersoneelj een uiteenzetting omtrent doel en wezen van het Neutraal Verbond van Spoorwegpersoneel, waarbij deze bond ia aangesloten. In bespre king kwam o.a. het loonontwerp 1917. Ver schillende grieven over dit ontwerp, voor wat het personeel van Weg en Werken aangaat, kwamen naar voren, besloten werd deze grie ven kenbaar te maken aan de Staatscommis sie die de herziening der loonregeling heeft voor te bereiden. Na verschillende bcspreklu- gen1 betreffende dc statuten werd de vergade ring door den voorzitter gesloten.. KORTE BERICHTEN. De politie heeft uit .Tcrborg naar Am- hem overgebracht zekeren G. uit Aarlander- veen, die zich voordeed als rijksinspecteur op het vervoer van hout on waarvoor hij tegen betaling consenten uitgaf. - De Nederlandsche Bond voor Vrouwen kiesrecht houdt a.a. Zondag te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering. Zondagmorgen zijn In een perceel aan de Baukastraat te Amsterdam twee kinderen dood in hun wiegje gevonden. Vermoed wordt, dat zij te veel zijn toegedekt geworden en ten gevolge van verstikking zijn overleden. Te Breda Is eer tweejarig terwijl zijne moeder even van huis was, ln aanraking gekomen met de kachel Hij kreeg zoo ernsti ge brandwonden, dat hii spoedig daarop is bezweken. Nabij O ter-dam- (Gr.) 1« de 21-jarige J. Bosker van daar, dood op het ijs gevonden. Zijn rijwiel lag op den kant van den weg, zoodat hij vrijzeker van de fiets op het ijs ge vallen is. De Wiérlnger visschcrs hebben de mos selvangst gestaakt, omdat alleen zij, die lid zijn van de Mosselcontrolevereeniguig. ne vangst (en nog slechts gedeeltelijk) kun nen afleveren. Een pas opgerichte vlaschers- verfmiging op Texel sloot zich bij hen aan. Oed. Statert van Gelderland' hebben den plattelandsgemeenten medegedeeld, een- aan- vangsalaris van 650 en een eindsalaris- van 950 voor onderwijzers voldoende tc achten. Onder Uden zijn twee kinderen van den ïeer Ruls floor het jjs eener sloot gezakt en verdronken. Door soldaten1 is nabij het fort Kijk duin bij het graven aldaar een massa nien- schenbeenderen gevonden, waarschijnlijk af- comatig van ineusclien, die vroeger op het nabij, gelegen Galgenveld zijn terechtgesteld. Kommiezen te Glanerbrug hebben twee agenten van politie uit Amsterdam gesnapt, die stukjes zeep trachtten te smokkelen. Voor de Gentschc hoogeschool is een professoraat aangeboden aan den heer Moer- ands, directeur der Rijkstuinbouwwinter- sch-ool te Boskoop Hij heeft dit aanbod niet aanvaard. Uit de herv. kerk te Loenen aan de Vecht zijn de antieke koperen lichtkronen ge stolen. comt een groote advertentie voor, waarin al len onderwijzers in de daarin genoemde ge meente wordt aangeraden naar aiders te soV- liciteeren, daar nergens slechter wordt be taald. Te Noordwij'kerhout is een 68-jarige iandlooper omgekomen van koude en- ellende Mej. Aaltje de Winter geb. van Offeren, te üiesenaam, werd gisteren 102 jaar. Het bestuur der Nederlandsche Brand weer Vereerffging besloot tot het aanleggen eener verzameling van allés wat zoowel in het verleden als in het heden betrekking had of heeft op de brandweer (oud materiaal, gravures, teekeningea, enz.) I ijdens de morgengodsüienstoefening in de gerei, kerk op de Hooigracht te Leiden werd Zondag een man plotseling waanzinnig. De man moest verwijderd worden. Te Lichtenvoorde (Geld.) istegen een landbouwer wegens het door schuld laten be vriezen van aardappelen proces-verbaal opge maakt. TROELSTRA OVER DEN VREDE. !n een beschouwing ,over den toestand in „Het Volk", zegt mr. Troelstra, dat door de pasweigering der entente, de redevoeringen van Clemenceau en Lloyd, George de kans óp een algemeeuen duurzamen vrede wordt be lemmerd, zoowel als door de poging der Al- duitsche imperialisten, om de bezette Russi sche gebieden te brengen in een toestand van zij het ook indirecte afhankelijkheid van Duitsehlaud de balans der wereldgeschie denis weer wankelt tusschen oriog en, vrede. En hij besluit: „De Fransche socialisten moeten de Bas tille waarbinneu duizenden edele geesten zuchten naar vrede en herstel der internatio nale gemeenschap afbreken, en Clemenceau en Lloyd George moeten weg. Zoolang dat niet gebeurd is, is het nutteloos over Stock holm, over vrede 1e spreken." 'SMOKKEL-TRUCS. Eiken Zondagavond vertrekt van Enschedé via Gronau een £rain naar Duitschland, waarin arbeiders worden vervoerd, die aldaar gaan werken. Vóór de reizigers instappen, worden- allen gefouilleerd, om te zien of ook smokkelwaren worden meegenomen. Hier door is het medevoeren van -dergelijke waren vrijwel onmogelijk geworden. Thans hebben smokkelaars weder éen andere wijze bedacht, om toch wat over de gtens te krijgen en wel om door derden bij vertrek van den trein ver schillende voorwerpen in den trein te doen werpen. Er is nu iemand- betrapt die een koffertje door een- der portierramen wierp, ter wijl de trein reeds in beweging was. Het koffertje bleek gevuld te zijn met chocolade, koffie en» stukjes zeep. AANGESPOELD. De Zaterdag op Vlieland aangespoelde scheepsboot blijkt niet te zijn gemerkt MiW. 3, maar N.W. 3 en is afkomstig van den Noordwijker logger, die de vorige maand ver ging. Er is nog een sloep aangespoeld, ge merkt op den spiegel Elisabeth IJmuiden en op den kop YM. 293. VOOR DE KLEINE KINDEREN. De heer H. Corver, leeraar aan het Neder landsen lyceum te 'sGravenhage.en 16 andere belanghebbenden bij en belangstellenden in het welzijn van 't kind jonger dan één jaar, hebben een adres gericht aan den minister van landbouw, waarin wordt betoogd, dat er een groote tegenstelling bestaat tussclien do uitgebreidheid der maatregelen ter verzor ging van personen ouder dan 1 jaar -en het nagenoeg geheel ontbreken van eiken bijzon- neden 't jaar. Zij verzoeken -den minister zoo eden liet juar. Zij verzoeken den minister zoo spoedig mogelijk maatregelen ter voorziening te nemen. In de memorie van toelichting, welke -het adres vergezeld, wordt in overweging gege ven, den gemeenten voor te •clïrijveu. de be schikbare melkvoorraad zoo te distrioueeren, dat gezinnen, waarin kinderen beneden- het jaar zijn de nooiiige melk voor die .kinderen- of de zoog en de moeder» blijven ontvangen,voorts den termijn van de voor zoogeiide moeders beschikbare aanvullingsbroodkaart te ver- hoogen van zes tot twaalf maanden, den ge meenten een zoodanige verueellng van de be schikbare zeep voor te schéljyen, dat gezin nen met zeer jonge kin-deren een evenredig 3rooter rantsoen ontvangen dan anderen, en e gemeenten voorschriften te geven, een ex tra rantsoen gas of kolen beschikbaar te stel len voor bedoelde geziynen. BUITENLAND. HET LAATSTE GELUID VAN DE KEIZERS KLOK. Op Oudejaarsavond1 heeft de groote Kelzera- klok van den Keulachendom „Maria Oio- rioaa" voor de laatste maal haar statig go- luid over de stad doen weerklinken. De bur- geriji was diep onder den indruk van de tra giek van dit afscheid. Eennge uren later reeds werd het gevaarte, dat met minder dan 560 centenaar weegt, omlaag gehaald. Door een- clectrischen stroom was hij te voren ver- iriizeld. Merkwaardig is, dat de klok Indertijd ge goten werd van liet metaak van een' aauial veroverde kanonnen van 18-70. DE „HUMIANITé" OVER DEN VREDE. In -de Humanité vraagt.de afgevaardigde Renaudel, dezelfdé die den premier Clemen ceau tijdens de kwestie van de opheffing der immuniteit van- Caillaux zulke scherpe woor den toeriep, of de Fransche regeering nog ang tegenover alle uitingen van den vredes wil in ae landen der entente zelf, in een hals starrig „neen" zal blijven volharden, of dat zij eenigerlei concessie zal doen. Het is toch waarlijk te gemakkelijk, zoo schrijft hij, om de wereld te verkondigen„zoolang m-en ons den wereldvrede, zooals wij hem willen, niet op een- presenteerblaadje aanbiedt, verroeren wij ons niet." Zij, die zulk een taal spreken, lebben1 geen gevoel voor de 'honderdduizen den, die de aanstaande groote gevechten tot offer zullen eischen. Indien zij de ware gevoe lens der breéde volksklassen zouden kennen en naar waarde schatten, zouden zij niet steeds in gebreke blijven om de socialisten bij hun inderdaad1 vaderlandslievende, doch niet elk doel voorbij hollende voorbereidingen te ondersteunen. kt - r „pTIBTSaUg URA pRiqSA\nOI1\j" J3TT TTJ V I

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2