DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Centrale Keuken. No. 7 Honderd en twintigste Jaargang. 1918. WOENSDAG 9 JANUARI. FEUIUUlföN. In Vroeger Dagen. S Dez# Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f L65P franco door het ge heel© Rijk f 1.99. Afzonderlijk© en feeirfjiMniiimeirs 5 Cents. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handel©dmkker| v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. wm Of de heer Trotzky er in zal slagen de ge delegeerden der tegenpartij te bewegen om 't militaire casino te Brest-Litowsk als plaats van onderhandeling te verwisselen met een minder militante omgeving te Stockholm, is zeer twijfelachtig. Wel gaan er in Duitech- land stemmen op, om in zooverre aan het voorstel tegemoet te komen, dat om beurten de besprekingen zullen plaats hebben.' in de bovengenoemde oude vesting en het meer achter het Russische front gelegen Minsk. Ge zien de volgens een Duitsche mededeeling met succes gevoerde voorloopige vredesbe sprekingen met de Oekraine, is het ook mo gelijk dat de Russische afgevaardigden niet zoo erg stijf op hun standpunt zullen blijven staan. Immers, mocht er vrede gesloten wor den tusschen de genoemde jonge republiek en de centralen, dan zou het overige Rusland geheel van de Zwarte Zee zijn afgesneden, iets wat zeker voor de verdere politiek van dit land van groot belang kan zijn en van niet te onderschatten militaire en economische beteekenis. Een vrede tusschen de Oekraine de groote korenschuur van Rusland en met hare groote olie-productie en de midden- mogendheden kan der Russische regeering niet aangenaam zijn, terwijl hij voor de cen tralen zeer begeerenswaardig moet wezen. En dan zal de heer Trotzky ook wel over tuigd zijn van de innerlijke onmacht van Rus land, waar de verschillende volksstammen, opgewekt door het voorbeeld van de Oekrai ne en Finland, zich blijven roeren. ïntusschen schijnt het, dat de onderhande lingen te Brest-Litowsk toch zullen worden voortgezet. Een juist ontvangen telegram deelt mede, dat aldaar gisteren een voorloo pige bespreking is gehouden tusschen' de voorzitters van de.Duitsche, Russische, Turk- sche en Oekrainsche delegaties en dat heden ochtend een algemeene zitting zou plaats hebben. Met groote belangstelling zien we den af loop tegemoet, omdat zal moeten blijken wel ke partij in Duitschland het sterkst is, de vre desgezinde en in hare eischen meer gematig de of de al-DuiLsche, die ongetwijfeld haren invloed heeft doen gelden1 op de Duitsche re geering en speciaal op den heer von Kühl- mann (voorzitter der Duitsche delegatie), waaraan zeer waarschijnlijk de nadere scher pe uitlegging van de voorstellen der centralen is toe te schrijven. Van de fronten is weder slechts weinig nieuws. In Vlaanderen en Noord-Frankrijk (Artois) is de artillerie-actie nog al; hevig ge weest. Bij Bullecourt hebben Engelschen en Duitschers gevochten om het bezit van loop- 21) In 't eerst was Daan de held van het feest, omdat hij een schilderij verkocht had en weer bemerkte Rosa linde, dat zij onder menschen verkeerde, die evenzeer genoten van het ge luk van hun vrienden als van hun eigen. Er was een meisje, dat Rosalinde nog niet ont moet had, een openhartig vroolijk meisje, met niets van de aanstellerij van Veronica. Ieder een noeniae haar Marjorie en Marjorie wilde weten hoe gauw Daan het geld weer zou uit geven, als ltij het had. Zij kon niet begrijpen, waarom iemand geld wilde houden, zei zij, en geld op de bank zou haar ongelukkig ma ken. Het diende alleen voor alle dingen, die zij wilde hebben en krijgen kon als zij het ge bruikte. „Je hebt nog nooit de verantwoordelijkheid van een huis en gezin gehad," zei mijnheer Cowper. Maar over 't geheel scheen 't gezelschap veel te voelen voor Marjorie's standpunt. Geld was een gemakkelijk gereedschap, maar beteekende niets op zichzelf, en als het naar je toe rolde, verloor je je kans, als je het niet gebruikte. Mijnheer Orchard, die oud en ver moedelijk wijs genoeg was, om beter te we ten, verdedigde dit standpunt met alle hulp middelen van sophistische redeneerkunst, maar Mevrouw Orchard zei, dat hij dit zoo luchthartig doen kon, omdait hij iemand ge trouwd had, die zeer zuinig was. Dat vond zij iü haar tegenwoordige omgeving iemand die zijn rekeningen betaalde en niet boven graven. Aanvallen en tegenaanvallen ie dere partij heeft ten slotte hare linie behou den. Voorts maakt het Duitsche bericht nog melding van Fransche aanvallen bij Fiirey (tus&ohert Maas en Moezel), welke nog niet beslist waren, terwijl in de Sundgau de strijd luwde nadat een troep Franschea was afge slagen. Overigens komen er van het Westelijk front slechts berichten van kanonnades. Van het Italiaansche gevechtsterrein idem. De sneeuw belet daar krachtig optreden. Naar een particulier telegram uit Madrid aan de Daily Telegraph mededeelt, heeft de Spaansche koning het ontbindingsbesluit van de Kamer herroepen. Hoe zou het nu verder gaan? Het zal belangwekkend zijn te verne men welke houding de revolutionnairen nu zullen aannemen. SPANJE. DE TRANS PO RTCRISIS. Information verneemt uit Madrid, dat de transportcrisis zeer verergerd is. De desor ganisatie is op het noordelijke spoorwegnet bijna volkomen; er rijden nog slechts enkele sneltreinen, die vaak met 15 uur vertraging te Madrid aankomen. De kolentreinen blij ven) in de stations staan, omdat de spoorlij nen bij gebrek aan sneeuwruimers allerwege door sneeuwhoopen zijn gebarricadeerd. Na de jongste staking zijn 6000 man spoor wegpersoneel ontslagen. Een delegatie van deze ontslagenen heeft zich tot den Koning gewend, die zich bereid heeft verklaard, een goed woord voor hen bij' de directies der spoorwegmaatschappijen te doen. Als ge volg van 's Konings bemoeiingen zijn bijna alle ontslagenen weer in dienst genomen. DUITSCHLAND. KüHLMANN OONTRA LüDENDORF. In verband met een mededeeling van Wolff inzake het gerucht van het voorgeno men aftreden van generaal von Liidendorf, dat onder zeker voorbehoud werd tegenge sproken meldt de „Koln. Volkztg." uit Ber lijn dat de officieele verklaring een zware zorg van het Duitsche volk heeft genomen, althans voor het oogenblik. Men gelooft niet, dat de crisis reeds geheel is bijgelegd. De Magdenburger Ztg. schrijft in over eenstemming met" andere al-Deutsche bla den: Het kan gem verwondering wekken, dat de geruchten over een meeningsyerschil tusschen het opperbevel en Von Kühlmann zich steeds meer verbreiden. Wellicht zal binnen korten tijd beslist worden, wie van zijn post zal moeten wijken. De Berliner Lokal Anz. zegt: Onze afge vaardigden zien thans helderden dan voor heen den weg, welken zij hebben te volgen, en er is voor gezorgd, dat zij niet opnieuw eigenmachtig, al is het ook met de beste be doelingen, van dezen weg zulen afwijken. zijn deposito aan de bank ging. Men vond haar vrij zonderling. „Dat is alles heel mooi," piepte een' jnan, die Mainwaring heette, maar onder zijn vrieu- üen als A. B. bekend was. Hij schilderde jachttooneelen zoo goed als iemand, zoo niet beter, was een uitstekend sportsman, een groot lezer en zong, om er dooden mee op te wekken. „Het is alles heel mooi, maar wij zijn geen kunstenaars hier. Versoheidenen van ons aan deze tafel hebben een vast inkomen Stel je een kunstenaar voor met een vast in komen 1 Kijk dit huis eens! Kijk deze tafelI Kijk deze koffiemaaltijd 1 Wet is alles uittste- kend, Mevrouw Cowper. Maar kunstenaars behooren schraal te leven en bier te drin ken." „Waarom?" vroeg zijn vrouw, die er uit zag als de prinses, die niet op een erwt kon slapen. „Simon Cloudesby zal het huis in het Bosch huren," zei Marporie. „Hij neemt het er niet schraal van." „Neen, Simon Cloudesby doet het niet, zui nig," zei mijnheer Cowper. „Waarom is hij hier gekomen? Zou hij werkelijk blijven?" vroeg mevrouw Mainwa ring. „Hij kon op geen betere plaats komen," zei Lamoma. „Is hij gem familie van u?" vroeg A. B., Rosalinde aankijkende. „Het is gem alge meene naam." Rosalinde bloosde niet, zij werd eerder bleek, maar hield haar'hoofd flink op. Som migen der aanwezigen kenden de waarheid en sommigen niet, maar iedereen moest het ge zegd worden, daar Simon Cloudesby hier ver koos te komen hun rust te verstoren. Daar om keek A. B. recht aan en antwoordde hem: „Hij is mijn vader,' zei zij, en voelde den Het tneeningRyerschil is ontstaan tijdens de onderhandelingen te Brest-Litowsk, door het optreden van von Kühlmann, dat niet naar den wensch was van de hoogere leger leiding. /DE DUIT'SCHE PERS OVER DE REDE VAN LLOYD GEORGE. In Duitschland blijkt men verontwaardigd te zijn over de Engekche regeeringsverkia- ring en de eischen daarin vermeld worden dan ook vrij algemem onaannemelijk be schouwd. Hier volgen eeinge Duitsche pers- uitingen. De „Norddeutscbe" schrijft: Nu zoowel als vroeger streeft Engeland naar de onbe perkte wereldheerschappij. De ,;Reichspost" noemt de Engelsche re- geeringsverklaring een éénzijdig program, alleen tegm de Centralen gericht. Een ver overingsplan is gem aanmoediging tot em vredesvoorstelzich te laten berooven is gem uitnoodiging tot dm vrede. De „Bijcrsencourier" zegt: Hoe mm deze rede een vredesaanbod kan noemen, is onbe- grpijpelijk; waar zij er op gericht is Duitsch- lands bondgenootm afvallig te maken. Een vergeefsche poging, want Oostenrijk, Hon garije en Turkije zullen ziqji thans minder dan ooit bang laten maken. De „Kreuzzeitung" noemt de uitvoering van Lloyds Georges program slechts moge lijk wanneer em volkomen overwinning op Duitschland behaald zou zijn. De „Deutsche Zeitung" schrijft heftiger: Lord George verlangt van Duitschland niets meer of minder dan verraad aan zijn bondge- nooten. Hierop kan Slechts één antwoord ge geven worden: onaannemelijk. Ook Oostenrijkse he bJa dij; uiten zich in denzelfden toon. 't „Ereraden blatt" schrijft, hoewel het de vorm der verklaring gematig der vindt, de inhoud niet geschikt is een weg tot overeenstemming Je openen. Slechts een overwonnene kan het aanvaarden. Dit is oor logstaal; op Lloyd George rust een zware verantwoordelijkheid voor de voortzetting van dm oorlog. De „Wiener Allgem. Ztg." vindt dat En geland in de drie jaren zijner mislukkingen nog niet genoeg heeft geleerd. „Lloyd George vergeet, waar onze legers staan en waar de Engelsche en Fransche", zegt het blad. Het „Neue Wiener Tageblatt" schrijft: Lloyd George wendt het zelfbestemmings- recht alleen aan, waar het volgens zijn mee- ning de Entente ten goede komt. Deze onoprechte rede kan op niemand in druk maken. i De „Nfeue Freie Pressed meent: Deze rede moet veel bloed kosten, tenzij de Engelsche natie den man wegstuurt, dip haar waardig heid te grabbel gooit, die tegenover gem en kele partij oprecht was en di:. door, zijn ver klaring omtrent „veranderde omstandigheden en veranderde voorwaarden" niet de minister kan zijn, ure den vrede sluit. Naar aanleiding van de rede van Lloyd George heeft de „Vos?.. Ztg." voorts eenige staatslieden m leden van oen Rijksdag naar hun meening daarover gevraagd. De leider der conservatieven graaf Westarp. Deze zeide met betrekking tot den eisch van Lloyd Ge orge, em volksstemming te doen houden on- electrischm schok, die de tafel rondging. „Neem" riep A. B. „Waarom heelt u ons dat nooit gezegd? Simon Cloudesby uw va der, en u zit hier zoo kalm, alsof hij een g<- woon mensch was. Ik bennu, ik zal maar met zeggen, wat ik ben. Weet u, wie Simon Cloudesby is? Ik zou met pleizier iederm dag zijn schoenen poetsen, ik ben klein in zijn tegenwoordigheid." Iedereen lachte en wilde zien, hoe A. B. was, als hij klein was. Zijn gebabbel bracht gemakkelijk over het oogenblik van groote verbazing heen, dat Rosaiinde's mededeeling volgde en spoedig daarna nam mevrouw Cowper haar gasten mee naar de salon. Zij had lont geroken, maar was nog niet geheel op de hoogte, en deed daarom Rosalinde geen vragen In dit uur werd het meisje doordron gen van de vriendelijkheid van haar tegen woordige vrienden. Zij toonden geen nieuws gierigheid, zij wierpen gem onbescheiden blikken, maar omringden .haar met em har telijkheid, die de kilheid uit haar hart ver dreef en haar moed Teruggaf. Alleen Veronica Teal hie'd zich achteraf en verborg zooals meestal, haar vijandelijkheid bijna niet. Ro salinde zag haar een van die kleine, vrouwe lijke kunstgrepen uitvoerm, die onzichtbaar zijn voor het mannenoog, maar den argelöo- z enman even gemakkelijk pakken als honing het een wesp doet. Daan kwam door de ka mer naar de vensterbank, waar Rosalinde met Lamoma en anderen zat, toen Veronica hem in den weg trad met em vraag over haar fi guur op de schilderij; die hij juist verkocht had, Zij wierp een vraag op, die al de figuur schilders in de zaal belang inboezemde en had hen spoedig druk pratend om zich veree- riigd Zij lettm niet veel op hetgeen zij zelf zei, maar zij begon em gesprek, en zoolan zij maar het middelpunt bleef, vond zij goe dat het boven haar begrip ging. Maar torn der de nationaliteiten behoorrade tot Oos- tenrijk-Hongarije, dat de premier vergeten had dezelfde beginselen voor het Engelsche wereldrijk uit te spreken. Zonder twijfel zou hij dan bijv. aan Indië onmiddellijk het recht moeten geven om vrii en zonder druk van bui ten te stemmen en wel nadat alle Engelsche troepen uit het land waren teruggetrokken, over de vraag, of Indië onder Engelsche heer schappij wil blijven of niet. De vroegere secretaris van het departement van Koloniën, Von Rechenberg, hield het niet voor onmogelijk em internationale regeling te treffen omtrent het vraagstuk of em ge bied zelfregeering en zelfbestuur wensch te binnen em staat. De voorzitter van de vooruitstrevende frac tie, Fischbeck, zou Lloyd George een tegen vraag als volgt willen stellen: Is Engelènd bereid aan Indië zelfbeschikkingsrecht te ge ven, hetwelk hij geproclameerd wenscht te zim voor Arabië, Armenië en de Duitsche ko loniën Eerst dan, indien Llopd George deze vraag met em beslist „ja" wil beantwoorden zou men zijn programma ,als ernstig kunnen opvatten Schei demann verklaarde, dat hij em nieu we mededeeling hieromtrent niet noodig had. Lloyd George wenscht de geheele wereld bij het sluiten van den vrede opnieuw te regelen, en indien hem dit werkelijk ernst is, vragen wij onmiddellijk: Hoe dan met Ierland en Egypte? en natuurlijk ten slotte: Wat wordt uit Indië? KORTE BERICHTEN. Het Hamburger Fremdenblatt verneemt, dat Denemarken en Noorwegen de Finsche republiek hebben erkend. - Een bericht uit Si Petersburg aan de Zwitsersche bladen deelt mede dat Trotzky em nota aan de Turksche regeering heeft ge richt, waarin hij voorstelt om over het terug trekken der Russische troepen uit Perzië on derhandelingen aan te^knoopen. Het gebrek aan 'voeder voor vee en paarden heeft in Zwitserland het hoogtepunt bereikt. Lloyds deelt mede, dat het Japansche stoomschip Toochi, tengevolge van een bot sing nabij Sjanghai, is gezonken, 100 op varenden kwamen om. De leden van den Poolschen Regent- schapsraad zullen morgen te Weenen aan komen als gasten van het hof in dm Hof- burg. De Poolsche ministerpresident Ku- charszewski begeleidt den raad. In een toespraak tot afgevaardigden van het Engelsche mijnwerkersverbond heeft sir Auckland Geddes gezegd, dat Engeland aan vier dingen bovenal behoefte haa: aan staal, scheepsruimte, vliegvelden en vliegtui- gen. De componist Max Bruch is op zijn 80sten geboortedag gehuldigd. Het kabinet van hughes in Australië is wegens de nederlaag, die het bij het refe rendum over den militairen' dienstplicht gele den) heeft, afgetreden. De arbeidersleider Tu dor is uitgenoodigd om em nieu^ministerie te vormen. De Agence hellénique verlangt voor Qriekenland een rechtvaardigen vrede m ontruiming van het Crieksche grondgebied, mijnheer Cowper m Jasper Knox er zich met hun uitgebreide kennis bijvoegden, vond zij het vervelend, want ijj wilde niet leeren, maar zich amuseeren en wat ook de bekoring zijn moge, zij wordt niet opgemerkt door een troepje mannen die wann bezig zijn met hun bijzondere zaken, hetzij kunst, patitiek of handel. Daarom begon haar aandacht te ver dwijnen, en torn de deur openging, om ver scheidene nieuwe gasten binnen te laten, zag Rosalinde uit het hoekje van haar raam, Ve- nlfoitli twee vreemdelingen en Simon Clou desby te begroeten. Het volgend oogenblik was Veronica aan den graoten inan voorgesteld m zij keek hem aan, alsof zij evenals A. B„ bereid was, zijn laarzen te poetsen. Maar Rosalinde merkte op, dat haar vader er uitzag als em man, wiens laarzm door em vakman gepoetst worden. Hij was goed gekleed, in 't begin van de veertig, met ge makkelijke manieren, donker haar, lang en ta melijk breedgeschouderd. Hij, kwam de ka mer in met het voorkomen van em mai^ die zeker is van welkom te zijn, tamelijk lang zaam en rondziende naar gezichten, die hij kende. Rosalinde zag, dat iedereen in de ka mer öf zei, dat hij hem kende, öf door de Cowper's aan hem vorgesteld werd. Zij bleef stil in haar hoekje en hoopte zoo aan de opmerkzaamheid te ontsnappen. Zij, deed dit blijkbaar, en na verloop van tijd ergerde dit haar inconsequente vrouwelijke natuur. De groote schilder, wiens laarzm andere schilders bereid warm om te poetsen, bleef op zijn plaats, 't middenpunt van beweging, gepraat en gelach. Hij deed gem poging, zijn dochter op te zoeken, zooals zij half verwacht had, dat hü dom zou, hij scheen zich onbe wust van haar aanwezigheid, m zij begon zich af te vragen, of hij begrepm had, wie zij was, torn zij elkander op de tentoonstelling Distributiebon No. 27 gort- bon), welke ia rijn geheel werd opgevraagd, behoeft slechts voor de helft te worden ingewisseld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar No. 572 is opgenomen het Besluit van den Raad dier Gemeente van 8 November j.L, waarbij is vastgesteld eene WIJZIGING DER VERORDENING, REGELENDE DE AANSTELLING, HET GETAL EN DE JAARWEDDEN VAN HET PERSONEEL AAN HET GYMNASIUM, AAN DE HANDELS DAGSCHOOL EN AAN DE HAN DEL SDAGSCHOOL MET 2-JARIGEN CURSUS TE ALKMAAR, welke Verordming, heden afgekondigd, ge durende drie maanden ter Gemeente-Secrda- rie ter lezing is nedergelegd en aldaar in af druk, tegen betaling van 0.05, verkrijgbaar is gesteld. Alkmaar, 8 Januari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. voordat de onderhandelingen beginnen. De constitueerends vergadering in Rus land zal 18 nuari bijeenkomen. De socialist Bissolatt zal lid' worden van den italiaanschen Oorlogsraad. Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft de koning van Beieren em toespraak tot de officieren gehouden, waarin hij hulde bracht aan de dapperheid der Beiersche troe- Een in dezen oorlog en de hoop uitsprak, dat et moge gelukken, ook de Amerikanen te overwinnen. Volgens de Czas staat de stad lrkoetsk wegens de voortdurende gevechten tusschen maximalisten m kadetten, in vlammen. De stad moet thans em puinhoop zijn. De grootvizier Talaat Pasja is gister avond te BrestlLitowsk aangekomen om Turkije bij de vredesonderhandelingen) te vertegenwoordigen. Zondagmiddag had de Keizer tm huize van den Rijkskanselier een onderhoud met graaf von Hertling. Do Amerikaansche milllonair John D. Rockefeller heeft 14 millioen gulden geschon ken aan de Rockefeller Stichting ter bestrij ding van de toenemende kosten in verband met het oorlogswerk. Zijn bijdragen zijn nu geklommen tot 322V, millioen gulden. De Noorsche koopvaardijvloot heeft in 1917 door onderzeeërs en mijnen 434 sche en met tezamen 627000 ton inhoud verloren, e Zweedsche koopvaardijvloot leed era ver lies van 87 schepen. Vóór dm oorlog bedroeg het getal vrou welijke beambten bij de Duitsche spoorwegen bijna 10,000; thans is dit cijfer gestegen tot ruim 100.000. Sedert Zondag wordt in Mexico slag geleverd tusschen aanhangers van Carranza en die van Villa. De troepen der Vcreraigde Staten zijn naar de grens vertrokken, Dc steenkolenuuvoer uit Amerika wordt strikt beperkt tot verschepingen voor oor logsdoeleinden. ontmoetten. „Wat een drukte maken ze allen", zei zij, tpen mevrouw Lai'ch en Lamoma, die tiaar alleen zagen zitten, naar haar toekwamen. „Is hij. werkelijk zulk een groot schilder?" „Een van de grootste die leven," zei me vrouw Larch. „Dat zei ik je onlangs aP, zei Lamoma. „Hoe komt het, dat ik nooit van hem ge hoord heb» tot ik hlcrkwatn?" „Nu., waar heb je gewoond?" „Op een vervelenci saai buitengoed. Zij wisten niets van schilderen, ra als zij ooit over kunstenaars spraken, schenen zij ze op één lijn met orgeldraaiers te stellen." „In zulk em huis zou je niet van Simon Cloudesby hooren," zei lamoma. „Hij schil dert niet voor saaie en vervelende menschen. Hij schildert eigenlijk niet veel voor Enge land. Zijn naam ra zijn markt behoorm aan de wereld." „Waf schildert hij?" „Dat hangt er van af, waar hij is. Hij, is juist uit Seyilla gekomen. Daar heeft hij dan seressen geschilderd." „Baliet-danseressen?" vroeg Rosalinde met een echo van Sceton in haar toon. Haar tan te, Lady Tuft, kon zoo gesproken hebben, en Lamoma keek haar verbaasd en teleurgesteld aan. „Ik wilde dat ik morgen haar Spanje kon gaan," zei zij en zij begon mevrouw Larch te vertellen, wat Simon Cloudesby haar juist van zijn verblijf daar verteld had. „Woont hij in het buitenland?" vroeg Ro salinde. „Ja," zei Lamoma. „Is zijn eigen land niet goed genoeg voor hem?" (Wordt vervolgd). MHAARSÜE JOURAI'f.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1