BTEDMRLAND. DE KAASHANDEL. - Het bestuur der Kaasvereeniging deelt mede: Sedert het intreden van eene stagnatie in het distributiebureau van kaas op 89 No vember zijn de plannen opgemaakt voor het opnieuw in werking stelling van de distri butie. Met de tninisterieele beschikking van 24 December was deze zaak wat betreft de dis tributie via gemeentebesturen g?regeld. In zijüe circulaire van 27 December meldde de minister van Landbouw, aan de gemeentebe sturen nadere bijzonderheden betreffende die distributie. Zijne Excellentie stelde daarbij oj den voorgrond, de wenschelijkheid, dat oo bij de nieuwe regeling de distributie in hoofd zaak zoude geschieden door tusschenkomst van de grossiers die reeds in vroeger tijd in dezen handel werkzaam waren. Thans zijn ter aanzien van de distributie door bemiddeling van de grossiers grooten- deels de noodige regelingen getroffen, zoodat wij de voornaamste bijzonderheden kunnen mededeelen. De grossiers zullen in den vefvolge op de gebruikelijke wijze kaas bestellen bij de Kaas vereeniging. Zij zullen echter aan hunne af nemers niet anders mogen afleveren, dan na dat dezen een door den burgemeester van hunne plaats van inwoning goedgekeurde be- stelkaart hebben ingezonden en de Kaasver- eeniging verleend heeft, de op die bestelkaar- ten vermelde hoeveelheden af te leveren De grossiers zullen de kaas ontvangen tegen prijzen die 2.50 p. 50 K.O. lager zijn dan de maximumprijzen voor den tusschenhandel. Zij ontvangen de kaas uit de Centrale Pak huizen niet franco en leveren franco aan de winkeliers. Waarschijnlijk zal deze week een aanvang ;emaakt worden met de aflevering van kaas. m verwarring te voorkomen is het noodig, dat alle grossiers ons onmiddellijk na ont vangst van deze circulaire een bestelkaart inzenden voor kaas, af te leveren in deze week en een kaart voor kaas af te leveren ha de volgende week. Er mag besteld worden' 120 pet. van den normaal-omzet voor elke week. Alle bestel lingen, die wij thans nog in handen hebben, worden geannuleerd. De grossiers mogen met de aflevering van nieuw ontvangen kaas niet aanvangen, voor' dat de volledige regeling hun bekend ge maakt is. Wij vertrouwen dat dit binnen' en kele dagen zal kunnen geschieden. VERBOUW VAN PASTJNAKEN EN ROODE WORTELEN. De Cultuurcommissie voor Noord-Holland heeft de aandacht van de burgemeesters in deze provincie er op gevestigdi. dat een ver bod tot het telen' van pastinaken of roode wortelen' als tusschen- en nagewas niet be staat voor personen, die in 1913, 1914 en 1915 gewoon waren dit te doen en dat deze Ïersonen krachtens de teeltregeling. 1918 0 pet. van de oppervlakte die zij in genoem de jaren gemiddeld' hiermede bebouwd heb ben, daarmede mogen bebouwen. In gevallen, waarin het den burgemeesters met het oog op de voedselvoorziening ge- wenscht mocht voorkomen, op grond van artikel 6 der teeltregeling dien verbouw toe te staan, zal de Cultuurcommissie tegen het verleenen van zoodanige vergunning geen bezwaar maken, indien haar de verzekering wordt gegeven, dat deze producten uitslui tend voor de voeding van het eigen' vee zul len worden gebruikt. Over het verleenen van zoodanige vergun ning zal de Cultuurcommissie vooraf moeten worden gehoord. Aan personen, die zich om Inlichingen mochten vervoegen, kan worden medegedeeld, dat degenen, die ,op pas gescheurd grasland erwten verbouwen, hunne aanspraak op eene scheurpremie niet verliezen, indien zij tus schen de erwten voederbieten verbouwen en dat men vrij is gescheurd grasland, waar voor een premie is ontvangen, het volgend jaar weer in grasland tp veranderen. PRIJSVRAGEN. Op de in 1915 door de afd. der scheikundi ge technologie dei- Technische Hoogescüool uitgeschreven prijsvraag, waardoor de ter mijn van beantwoording verlengd was tot 1 September 1917, was een antwoord ingeko men, dat echter niet voor beicroning in aan merking kan komen Op üe prijsvraag in 1915 door de aid. der mijnbouwkunde ui'igcscürevea is geai ant woord ingenomen. REIZEND DRANKWEER-MUbEUM. Op een dezer dagen genouden vergadering van een commissie, ingesteld door de „Nat. Commissie tegen het Aiconoiismewerd tot de oprichting besloten van een vereemgtng tot oprichting en eploitatie van een reizend drankweer-museum. lot deze vereenig mg kunnen als leden toetreden de Nedei lanosciie orauKbestrijdersvereemgingen, welke rechts persoonlijkheid bezitten, ais buitengewone leden o. a. de afdeelingen van die vereenigin- gen en als begunstiger natuurlijk personen, die jaarlijks ten minste 5,bijdragen. De vereenigmg werd opgericht met aanvan kelijk vijf leden, nul. de Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, de (neu trale) Orde van Tempelieren, de Ver. van Ge- heelonth. onder Ned Spoor- en Tramwegper soneel, de Ned. Onderwijzersprop. dub (voor drankbestrijding) en de artsen-geheel- onthouders-vereeniging. TELEORAFISTEN EN HALTECHEFS. Door de samenwerkende organisaties van spoorwegpersoneel werd op 7 Januari te Utrecht eene zeer druk bezochte protestverga dering gehouden van telegrafisten en halte- chefs der Staatsspoorwegen. sprak hare ernstige onte- wijze I BINNENLAND. De verj_ vredenheid en afkeuring uit over 3e waarop de benoemingen tot stationsarnbte- naar hebben plaats gehad en heeft aan de hoofdbesturen der samenwerkende organisa ties opgedragen, niets onbeproefd te laten om de in 't leven geroepen onbillijkheden zoo spoedig mogelijk weg te nemen. AFNEMING VAN JICHTZIEKTEN Alle Duitsche artsen hebbeni opgemerkt, dat tijdens dezen oorlog de jichtziekten zeer zijn verminderd. Zooals men weet, schrijft de medische wetenschap de jicht, voor zoover die j niet op erfelijkheid berust toe aan een te rijke voeding, vooral aan het gebruik van eieren, koffie, alcoholische dranken e.-d. Dientengc- j volge werd den jichtpatiënten in de allereer ste plaats het gebruik van werst, ham, pekel- vleesch, lever, hart, nieren, hersens, vette kaas en alcoholische dranken verboden. Nu is de wereldoorlog met zijn levensmid-1 delenschaarschte gebleken een voortreffelijk geneesmiddel voor de jichtlijders te zijn.. Ook de blinde darmontstekingen zijn sinds den aan grondstoffen. Alle arbeiders op 2 na zfjn ontslagen. Te Leiden is ruim 25 000 K.O. afval aan wol, katoen en sajet in beslag genomeij» Men vermoedt, dat het in de bedoeling lag ter gelegertijd' deze partij naar Duitsch- land uit te voeren. Voor bronzen centen wordt aan onze oostgrens 6 Mark per 100 stuks betaald en voor 100 nikkelen stuivers 20 Mark. In de grensstreken worden thans haast geen een ten' of stuivers meer gezien. Alles wegge- smokkeid. De Noord-Brabantsdie Christelijke Boerenbond heeft zich omgezet in een sped aal R. K. bond, waarvan de protestantsche landbouwers geen lid konden blijven. Dezen hebben een Protestantschen Boerenbond op gericht. In verband met een diefstal in de ka zeme te Muiden is de politie aldaar op het spoor gekomen van een uitgebreide dieven bende. Niet alleen militairen, doch ook bur gers maakten er deel van uit. Tal van goede ren zijn bij huiszoekingen in beslag genomen. GEEN GOEDKOOPE BRANDSTOFFEN Men meldt uit Den Haag aan „Het Vol'k': „In zijn memorie van toelichting tot het wetsontwerp op de levensmiddelen-voorzie ning heeft minister Posthuma in uitzicht ge steld, dat de eerste tien- brandstoffen-eenhe den zouden geleverd worden tegen lageren prijs dan den thans geldende. „Naar wij met stelligheid vernemen is ech ter de minister van plan veranderd en zal hi in zijn memorie van antwoord die toezegging terugnemen. Ook voor de tien eerste eenhe den zullen de tegenwoordige hooge prijzen gehandhaafd blijven." VERVOER VAN AARDAPPELEN. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage is in cassatie gegaan van het arrest van dit Hof, waarbij in strijd met het desbetreffende vonnis der Haagsche rechtbank was aangenomen de bevoegdheid van den mi nister van landbouw, tot het uitvaardigen van oen algemeen verbod tot vervoer van goederen (in dit geval aardappelen). De rechtbank had den beklaagde, die we gens het hierbedoelde verboden vervoer te recht stond, van allle rechtsvervolging ontsla gen, op grond dat de minister onbevoegd zou zijn tot het maken van het algemeen vervoer- verbod en had de procureur-generaal voor noemd bevestiging van de beslissing der rechtbank gevraagd, terwijl het Hof den be klaagde tot geldboete veroordeelde. AANGEHOUDEN. Te Assen is gevankelijk binnen vroegere directeur der Al oorlog belangrijk verminderd; men rekent een afneming van plm. 60 pet. (Zonneschijn) sche Risicobank te Mei in de Toevlucht voor gebracht de gemeene Nederland die.zich ophield .eger des Heils Te de SPION GEARRESTEERD. De Rotterdamsche correspondent van Tel deelt mede: Als verdacht van spionnage is gearresteerd de kantoorbediende P. L. Deze was vroeger in militairen dienst geweest en daardoor ra het bezit van papieren, betrekking hebbende op onze defensie Hij bood deze papieren te koop, zoowel aan de centralen als aan verte genwoordigers der entente. Weldra kw .wam hij in kennis met een Neder lander, die bereid was deze papieren te koo: pen en van wien hij vermoedde, dat hij in dienst stond van de centralc-n. Deze ging schijngaar op de zaak in. doch waarschuwde de recherche. Hij gaf L. te kennen, dat hij in een melius Ion in de Passage een Duitscher zou ontmoeten, die de papieren van hem w.l- de koopen De Duitscher bevond zich inder daad op het aangegeven uur in de melksalon en spoedig werd ra-en het eens. Toen het op betalen aankwam, ontpopte de Duitscher zich ais inspecteur van politie ai ging hij; tot ar restatie van L. over. Deze is naar het huis van bewaring overgebracht, Amsterdam en tegen wien door de rechtbank te Assen rechtsingang is verleend wegens op lichting van een groote som gelds, gepleegd te Hoogeveen. KAASVEREENIGING. De Rotterdamsche \kreeniging van Kaas exporteurs heeft den Minister van Landbouw telegrafisch verzocht ten spoedigste maatrege len te willen treffen, die leiden tot onmiddel lijke distributie van de bij de Kaasvereeni ingeschreven grossiers van binnenlan kaas uit de centrale pakhuizen, waar sinds weken millioenen kilo's voor de distributie gereed liggen, terwijl grossiers nu sinds 11 November zonder voorraad gelaten werden en hunne onkosten doorgaan HOOG N'OODIG. Bij het Kantongerecht te 's-Gravenhage zijn reeds tal van rekwesten ingekomen van huur ders, die toepassing vragen van de Huurop- zegglngswet. Intusschen verkeert de kantonrechter in de onmogelijkheid op die rekwesten te beschik ken, om de afdoende reden, dat er nog geen Huuropzeggfngswet is, maar alleen een wets- ontwerp, dat verleden week bij de Tweede Kamer is ingediend. De huurders zullen dus nog eenigen tijd geduld moeten oefenen, voor UIT VEENHUIZEN. Voor een geheel gevulde zaal voerde „Het dat zij, kunnen gaan rekwestreeren vrije tooneel" van Alkmaar het bekende too- neelspel: „Het licht in den Nacht" op. De EERSTE KAMER. In de vergadering van gisteren werden de afdeelingen in voorzitters en, oudervoorzitters. Na heropt- nu; ui vw. waarop «er uour am spaers nlug deelde de voorzitter mede, dat be-1 v* tolkt werd, deed de aanwezigen genieten- groote verwachtingen, die de vele aanwezigen hadden, zijn niet beschaamd geworden, riet I rlje °og icol, de v&t- waarop het door alle spelers hadden, zijn niet beschaamd geworden leelingen getrokken, waarna de Kamer zich I Vrije Tooneel heeft zijn goeden naam weder de afdeelingen begaf ter verkiezing van hoog gehouden. Is de inhoud van het stuk STAATSLOTERIJ Hdofdprljzen. Trekking van heden. 20771 en 10821 noemd waren tot voorzitters der afdeelingen de heeren Creiner, 't Hooft, Van Lamsweerde, Reekers en Michiels van Kessenich en tot on dervoorzitters de heeren Van der Feltz, Ver heven, De Gijaelaar, Van Swaay en Franssen. Bij de regeling van werkzaamheden werd besloten-, Dondagmiddag 2 uur gevolg te ge ven aan de uitnoodiging van den minister tot een bezoek aan het nieuwe gebouw voor het departement van landbouw. De vergadering werd verdaagd tot Don derdagochtend 11 uur. Gemengd nieuws. STAKING- AAN DE NEBERLANDSCHE SCITEEPSBQUW-MAATSCHAPPIJI. 'Gistermorgen is het werk aan de Ned. Scheepsbouwmaatschappij stop gezet, in ver band met een conflict tusschen directie en werklieden. Maandag hadden de hoorders looneischen gesteld, die niet werden ingewil ligd, zoodat zij gisteren staakten, waarop de directe de andere werklieden uitsloot Staking en uitsluiting omvatten circa 800 man. NATIONALE OOMMISSIE TEGEN HET ALOOHOLISME. Onder leiding van haar voorzitter, den heer P. van der Meulen, vergaderde de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme te Utrecht. Uitvoerig werd de geyoerde actie voor de graanbesparing in de alcoholindustrie uiteen gezet en1 de hoop uitgesproken dat deze zaak aan ons land en volk ten goede mocht ko men. De audiëntie, welke de commissie door de Koningin was toegestaan, gaf aan de vergadering de overtuiging, dat de Regee- ring voor deze zaak een gewillig oor heeft. Besloten werd het vraastuk van de gistbe- reic'ing ernstig te onderzoeken. Aan de com missie van administratie werd opgedragen zich tot deskundigen op dit gebied te wen den, opdat meer klaarheid in dit vraagstuk verkregen worde, hetwelk zulk een groot volksbelang raakt. Wij' roepen liet gezelschap cm hartelijk weerziens" toe. De colecte voor de gezinnen der dienstwei geraars bracht 22 95 op. UIT SCHAGERBRUG. Ds. M. Huizlnga alhier heeft zich wegens zijne benoeming tot ambtenaar aan de Ex port-Centrale te 'a-Gravenliage, uit het pre dikambt teruggetrokken. UIT SCHAOEN. Mej. Tj, Visser alhier is benoemd tot on-1 derwijzeres te Sijbekarapel. *"»jfQ r*H"" r, tt UIT HOORN. Door de besturen der neutrale mid-den- standsvereen. en van de Hanze worden po gingen aangewend bij de directie der R. T. M. om den dienst der paardentram Hoorn- Enkhuizen, die 6 dezer is gestaakt, weer te openen. Door belanghdbbenden is een bedrag gegarandeerd tot dekking van een eventueel tekort in de exploitatie. De verkiezingsraad der L. U. zal o.a. adviseeren, dat de kieskringen Amsterdam, Haarlem en Helder voor de a.S. verkiezingen gcmoQpscihappelijike candidatenlijsten zullen indienen. UIT BERGEN. In de heden gehouden raadsvergadering werd met algemeene stemmen tot hoofd der openbare school benoemd- de heer P. Baret- ta, onderwijzer aan de M.U.L.O.-school te Delft. Hedennacht bracht 'n deserteur oen be- Koogerdijk. De vrouw werd wakker, en wekte haren man, waarop zij naar den koestal gin gen en door een raam den deserteur zagen verdwijnen. Er wordt niets vermist. KORTE BERICHTEN. Het distributiekantoor te Rhenen is uit gebrand. De blikemballagefabriek te IJsselmui- den bij Kampen is stopgezet, wegens gebrek Ns 20771 en 10821 1000. No. 11525 400. Ns 170. 13031 en 5805 200. Ns 35J7 en 20058 100 STADSNIEUWS. vergadering hunne houding zouden verdedi gen. Daarna gaf hij het woord aan mevrouw Tjadeni. Werkloosheid, zoo begon spr., is niet een verschijnsel van dezen tijd alleen, het is een verschijnsel van alle tijden Beginnende met Adam en Eva ,zien we, dat ook toen reeds de tijden van werkloosheid er waren. Ook de Batavieren hebben tijden van werkloosheid gekend, tijden dat ze niet werken Xonuen. Ja, zelfs in de dierenwereld kern men de wemousneid, bijv. bij de bijen. Al die werkloosheid- was en is echier een rusttijd, üe werkloosheid die gij kent, zei spr.., is niet de rusttijd, doch een angsttijd Rusten na den arbeid is schoon, als men in dien rusttijd de vruchten van zijn arbeid plukt. Zoo deden onze voorouders, zoo doen de bijen in hare korven. Die maken van hun werkloosheid een zegen. Maar uw werkloos heid is een vloek, hoe komt dat? Waarom zinkt gij door uw werkloosheid steeds dieper in? Omdat de werkloosheid, laten de vrou wen dit vooral goed onthouden, is een vloek, omdat het is een kapitalistische werkloosheid. Geen werkloosheid van kapitalisten, maar een kapitalistische werkloosheid, d. i.: zij wordt veroorzaakt door het stelsel van kapitalisme. Als oorzaken van de werkloosheid noemde spr. 4 dingen. Ten eerste den diefstal der be zittende klasse, die zich toegeëigend heeft de bronnen van rijkdom. De voornaamste bron daarvan is de bodem, onze aarde, die alles voortbrengt. Andere bronnen zijn de fabrie ken, de mijnen, de zoutgronden enz. Als de oude herdersvolken om de waterbronnen, heeft men om die bronnen gevochten en een is er meester van geblevenhet kapitaal, Veel wordt er geschreeuwd, zwaar wordt gestraft als diefstal wordt gepleegd uit honger, inaar de bezittende klasse heeft alles gestolen, al het katoen, al het goud en het is juist daar door dat kleine dieven -tot diefstal worden ge dreven Christelijke arbeiders schudden mis schien het hoofd, maar heelt God niet de aar de gegeven aan alle menschen? De tweede oorzaak is, dat het kapitaal pro duceert uit winstbejag en daarom zelfs op schandelijke wijze (in zee werping van koffie bijv.), de prijzen omhoog jaagt. De arbeids kracht gebruikt het alleen om de brandkast te vullen. Als derde oorzaak noemde spr. de lage ioonen. Spr. -zou willen vragen aan de geze ten leden van het Steuncomité, of zij met een ioon als van een arbeider een appeltje voor den dorst zouden kunnen overhouden, of de bourgois-dames met zoo'n loon zouden kun nen rondkomen. Door de lage looncn komt de meerwaarde in het bezit der kapitalisten, Den arbeider, die niets heeft dan zijn arbeidskracht. Wordt al les ontnomen, zelfs deze laatste, adres aan het Taylor-systeem in Amerika. En als bij ons de arbeider het tot de 70 brengt, meent dr. Kuij- per nog, dat hij geen recht heeft op ouder domspensioen, omdat hij gehad heeft wat hem toekomt, en dat is een leugen. De vierde oorzaak is de crisis. Dat de zaak van den vrede weer zooveel slechter staat, is de schuld van Loyd George, die zijn imperea- listische rede heeft doen nooren, maar ook de schuld der Engelsche arbeiders, die hem aan de regeering laten. In dezen crisistijd beteekent werkloosheid den fanschcn ondergang van arbeidersgezinnen. )aarom is het het recht der werkloozen, ei- schen te stellen E>e tijd van aalmoeion vra gen is voorbij. In den Alkmaarschen raad is houden, afweer do slachtoffer» rirjn, de moe ders, die al zooveel uit haar mond spanen voor man en kinderen? In die sobere cijfers schuilt heel wat leed, honger en ellende. Moet men dat langer ver dragen? Waarom? Omdat Alkmaar arm is? Omdat de werkloosheid groote offers vraagt van de gemeentekas? In 1916 werd slechi3 4000 uitgekeerd, in 1917 1600. Daarte genover stelt spr. de gemeente Schiedam, die thans wekelijks 4500 daarvoor uitgeeft. Laat Alkmaar blij zijn, dat er tot nu toe zoo weinig noodig was, doch laat het gemeente bestuur met den burgemeester voorop nu eens zorgen, dat in 1918 de werkloozen het eens beter krijgen. Dat is zedelijke plicht En de zedelijke plicht der arbeiders is het, liet, daarheen te leiden. Spr. betreurt het, dat deze vergadering niet is eén groot protest .tegen de schrielheid van Alkmaar's burgerij. Zij be-, treurt ook de verdeeldheid der arbeiders, die voor een groot deel, en hier bedoelt spr. de Protestantsche, Katholieke en sociaal-demo cratische arbeiders, hedenavond ook hun plicht verwaarloosd hebben. Zij handelen ais jongens, die, omdat ze zelf de leiding in de zen niet hebben, zeggen: „nu doen we lekker niet mee-" Spr. gelooft, dat de arbeiders der moderne vakbeweging waakzaam moeten zijn tegen over hunne bestuurders. Hoeveel goeds spr. ook erkent in die vakbeweging, een zwakke plek acht zij het, dat de arbeiders er als jon gens gedrild worden en gedwongen worden hun leiders te volgen. Spr. zal ze niet toeroepen: „kom bij ons', maar wel: „zie 'toe dat gij behandeld wordt ais mannen, niet als kinderen, niet als een kudde schapen." En de Christelijke arbeiders, zij zegt het niet als boetpredikster, maar ornaat de arbei dersbeweging haar lief is, uw gebrek 5s het conservatisme uwer leiders en de bangelijk heid, de vrees voor andersdenkenden. Er was een tijd, dat de arbeiders die uit God leefden, vooraan stonden. In uw Bijbel staat: „Met God, spring ik over muren", en de Christelijke arbeider van thans springt met God nog niet over een klein schuttinkje. De arbeiders zijn verplicht te protesteerea tegen de uitkeering hier. Waar hier een werk- looze zoon van een beter gesitueerd man af gescheept werd met 4, aan een vader geen, doch aan zijn zoon alleen 5 werd uitge keerd, waar mannen van 26, 23 en 19 jaar in het begin tot de kinderen werden: gerekend iets wat later wel is waar werd hersteld BENOEMING. Tot ontvanger der registratie-en domeinen alhier is benoemd de heer W. O. Gocli, laat stelijk als zoodanig werkzaam te Meerssen. GEZINSVERPLEGING. In November verpleegden de zusters 64 pa- vijl 4' deze 49 koste- laatste tlënten, 15 klasse-patiënten, terwi. loos verpleegd werden, 40 van waren fondspatiënten. Deze zieken werden 1045 maal bezocht, 812 bezoeken werden kosteloos afgelegd. Eenmaal werd hulp ver leend bij verlossing en een keer werd een dokter persoonlijk bijgestaan. Driemaal werd hulp verleend bij- aflegging. In December werden 68 patiënten ver pleegd, die 888 maal bezocht werden, 52 atiënten werden kosteloos geholpen met 714 ezoeken. Viermaal werd hulp verleend bij aflegging. WERKENDEN EN WERKLOOZEN. In een openbare vergadering van het Rev Soc. Werkloozen-CQmité, gisteravond gehou den in de societeitszaal der Harmonie, sprak mevrouw Tjaden-Van der Vlies (En-ka) voor een gevulde zaal over bovengenoemd onder werp. De heer Zomerdijk opende de vergadering, en deelde mede, dat deze een gevolg was voliutionnair Comité om hen te steunen bij van de werkloosheid, die geleid had tot de oprichting van het werkToozencomlté. Dat comité had aan B. en W. inzake den steun aan de werkloozen enkele eischen gesteld, waar van de inwilliging voor drie kwart werd toe gezegd Toen er menschen kwamen -bij het Re- volutionnair Comité o mhen te steunen bij hun eischen inzake uitkeering, heeft dit Co mité ze ook verwezen naar de Christelijke en Katholieke en Soc -Dem. Comité's. Tevens <1 gecombineerde vergadering der co mité's bijeen geroepen, doch de anderen ver schenen niet. Thans hoopte spr., dat de Christelijken en sociaal-democraten in deze aatst door een Christelijk lid gezegd, dat eei> l)ied had voor de arme, die zijn Tot met be rusting droeg. Daarover heeft spr. de vuist gebald. De arme, die dat doet, verdient nog armer te worden. Meer la spr. het eens met den voorzitter van „Patrimonium", Smeenk, die onlangs schreef, dat voor dengene, die ite weinig verdient om zich en zijn gezin te on derhouden, zonde -doet, als hij' tevreden is. De arbeider heeft verleerd te bedelen, hij heeft leereu eischen. Zoo ook de Alkmaarsehe arbeiders. Toen de oproeping verscheen voor crials-werkloo- zen, heeft men gezegd: Maar d'ie geen crisis- werkloozen zijn, moeten ook eten. Dat woord crisis moet weg. B' trekkelijk spoedig kreeg men dat klaar, en dat is weer te danken aan de onafhankelijke arbeiders. Wat verkregen s, is echter bij lange na niet voldoende. Een van de eischen is nog deze: uitkeering van tet volle loon, dat men verdiende, van dé honderd procent. Daarvoor haalt de bezitten de klasse d-e schouders op Zij begrijpt niet, dat dit niet-werkende artx idem toch willen eten. Ook vraagt ze z h niet af v. de schuld ls van den crisis. Er wordt al zooveel ge daan, zegt men, en nog zijn ze niet tevreden. Ze zitten maar in de bioscopen. Waar de bezittende klasse de oorzaak is, waar zij den oorlog hoeft ontketend, daar is het haar zedelijke en Christelijke plicht den werkloozen arbeiders „het volle pond" te ge ven, Daarom wijken wij niet af van den eisch: de honderd procent. Spr. wijst er nu op, wat het Alkmaarsche Steuncomité uitkeerde, n.l. 5 aan een onge huwde, 8,50 voor een man en vrouw plus 75 cent voor een kind, dus 10 voor een ge zin van vier personen. Dat is Iets wat de Alk maarsche arbeider niet langer moet verdra gen'. Ook de kapitalistische klasse doet zelf dom met deze dingen, daar ze de arbeiders zoo laat verkommeren en vertuberculosen, en dus de kip slacht, die voor haar de gouden eieren legt. Die hier in Alkmaar den toon aangeven, zijn geen groot-bezitters, doch in hun schriel heid en klei nsteedsch hei d zeggen ze: is het geen schande, dat er nog gemopperd wordt. Nog vanmiddag, zegt spr., werd mij toege voegd, dat ik eenzijdig was, omdat ik geen in lichtingen had- gevraagd bij: het Steuncomité Maar Ik heb geantwoord, dat ik daar niet aan dacht, omdat ik de cijfers en dus de feiten had van de arbeiders zelve. Het Steuncomité meent, dat het voor de arbeiders veel heeft gedaan, maar het heeft niets gedaan. Als de bezittende klasse en d-e middenstand (welke laatste de arbeiders nog meer verguist dan de eerste) vragenis het niet mooi, dat een jonge kerel, die maar langs de straat zwabbert, 5 krijgt? antwoordt spr.: neen, dat is een misdaad. De arbeider die zijn plicht kemt, moet hen dat aan 't verstand brengen. Er moet geëischt worden een uitkeering, waarvan men leven kan Voor 5 krijgt men geen kost'hu's Maar ze zijn meest bij moeder thuis zegt men. Doch moeten dé moeders, die hen toch evenmin voor 5 kunnen onder- daar vragen wij toch, zegt spr., wat is er in al die jaren te Alkmaar gebeurd, ,dat men de ze dingen durfde te doen. Heeft men de proef willeu nemen hoe men de arbeiders kon- be handelen, dan is die proef mislukt. Maar zal de proef met de gansche klasse ook misluk ken Daarop moet gij het antwoord geven door vast te houden aan uw eischen: produc tieve arbeid met garantie van het loon. Deze zijn ingewilligd, maar noodig is het te blij ven toezien, dat het Steuncomité, dat naar verluidt, er het bijltje bij heelt hëergelegd, doch wel door een ander zal worden, vervan gen, de 30 cent handhaaft. Vasthouden moet men ook aan den eisch van de honderd pro cent en een minimum-grens. Eisch van deze week af 75 pet., wat zoo snel mogelijk tot 100 pet. moet worden opgevoerd. En daarbij ook spoedige beschikbaarstelling van brandstoffen met reductie; bovendien- scherper toezicht op de hamsteraars. Eisch ook medezegging- schap der arbeiders en organisaties over ar beid en uitkeering. Ten slotte, zei spreekster, is er nog een eisch, dilai gij u zelf moet stellen, n.l. deze, dat de werkloozen in doen en laten een voor beeld zijn voor de gansche burgerij. Gij zijt hooge boomen, die" veel wind vangen, gij woont in een glazen huls, aller oogen zijn op u gevestigd, gaat niet naar de kroeg, zorg dat niet een van u de ontvangen centen in tie vervloekte kroeg gaat^ealoni. De werkloo zen moeten zich gedragen als hoogstaande menschen. Zorg dat men van u zegt: 't zijn respectable menschen. Er rust een taak op 'u, de schepping van een nieuwe wereld, een nieuwe samenleving, die taak moet ge als mannen volbrengen. Wilt ge dat? Aan u het antwoord, (Daverend applaus). Na ec-n korte pauze werd gelegenheid gege ven tot debat. De heer Mculevelt, lid van het Steuncomité, deelde mede, hoe men er in geslaagd was, een hoogere uitkeering van 0,50 te verkrij gen. Daarmede niet tevreden, had hij met de t andere arbeiders de zaai willen verlaten, doch dit was hem de sir den voorzitter, den heer Cloeck, en de andere arbeiders kwalijk genomen. Hij was toen gebleven. Verder deelt Hij- mede, hoe de heer Cloeck Zaterdag telkens abuizen had begaan, en hij daarop telkens ge wezen had. De heer Cloeck had ten slotte ge zegd: „Ik heb niets meer te zeggen", waar op spr, had gedachtzoover moet ik je juist hebeu. De arbeiders moeten daar wat te zeggen hebben Een treurig verschijnsel was het echter, dat toen Zaterdag de menschen, die geen steun ontvingen, daarom kwamen vragen, degenen, die steun hadden ontvan- fen, heengingen en dus de anderen loslieten, oen verder een deel van die anderen niet iiormaal bleek kon spr. ook niet voor hen opkomen, doch hij had dat ook niet best kun nen doen, doordat zij in den steek gelaten wa ren. Spr. hoopt, dat zoo iets niet meer zal gebeuren. Verder deelt hij mede, dat met de vakcentralen is vergaderd en een nieuw sy steem, dat van Haarlem en Schoten is aange nomen, waardoor 1,50 meer zal worden uit gekeerd, aan de vorige week. Men moet ech ter de honderd procent eischen en dat is langs geleidelijken weg wel te verkrijgen, als we eéndraclitig zijri. De heer van Doorn vraagt of men; indien de eischen niet worden ingewilligd, niet tot een daad van verzet moet overgaan. Mevr. Tja-den antwoordt hierop, dat zij net eens is, dat als al het andere niet baat, men tot een daad van verzet zijn toevlucht wel moet nemen, doch men doe dat met verstand, niet in dolle overijling. Er wordt thans voorlezing gedaan van de volgende motie: „De vergadering van werkloozen, gehouden op 8 Januari, in de Harmonie; herhaalt d-e vroeger gestelde eischen van productief werk, met garantie van het loon, onmidde'lijke beschikbaarstelling van brand stoffen, contróle op arbeid en uitkeering, legt den vollen nadruk op den' eisch, dait deze week aan de arbeiders 75 procent van hun loon wordt uitgekeerd en een snelle opklim ming tot honderd procent met een vaststel-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2