n NEDERLAND. I li li <l'; voor de overwlnntng gehouden. Reuter meldt gevallen van pest in de nabijheid van Tengehen in China. Hierna ia alle passagiers- en goederenverkeer tusschen Felting en Tgeheji geschorscht. Onder de Duitsche gevangenen in En geland, die ter internetting naar Nederland worden gezonden, bevindt zich o.a, ook kapi tein-luitenant von Muller, de commandant, van den kruiser „Embden." Het Engelsche Hoogerhuis heeft met 134 tegen 69 stemmen de voorstellen tot wij ziging van de kieswet, waarbij aan vrouwen kiesrecht wordt verleend, goedgekeurd. De Spaansche koning heeft opnieuw een1 besluit tot ontbinding der Cortes getee- kend; de nieuwe vrkiezingen zijn op 24 Fe bruari bepaald. Het Amerikaansche departement voor het voedingswezen wil tot 30 pet. van de ge heele productie der molens van de Vereenigv de Staten aankoopen, ten behoeve van leger eni vloot der Entente. In verscheidene plaatsen van Zweden zullen van 6 tot 13 Januari vergaderingen worden belegd waar een- vredesmotie zal worden voorgesteld. In Duitschland zal binnenkort een- be lasting op wijn per vat en per flesch worden ingevoerd, ie betalen bij aflevering door den fabrikaat, Te Mörs (Rijnl.) wordt één haring op vier personen gedistribueerd. Door hevige regens overstroomden eenige rivieren in Mesopotamie, zoodat op enkele gedeelten het Engelsche front onder liep. HUISBRANDPRIJZEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Menigeen- heeft zich niet voldoende reken schap gegeven van de omstandigheiden, die tie bran-dstoifenregeling ingewikkelder heb ben gemaakt en ook van de bijzondere facto ren die op de prijsbepaling invloed hebben gehad. Daarom zal hier een korte uiteenzet ting volgen. Doorgaans let men alleen op den huis brand. Men neemt dan aan, dat die uit de producten onzer eigen mijnen kan worden verstrekt en vraagt waarom voor een deel van den huisbrand- een zooveel hoogere kostende prijs wordt in rekening gebracht. Nu is in dejj herfst -door de Rijkskolendis- tributie verklaard, dat het minimum van huisbrand behoeft verzekerd was, omdat daarin, zoo noode. alleen door de Limburg- schc mijnen zou kunnen worden voorzien. Dat was in den tijd, toen het hachelijk stond rne-t onzen koleninvier. Echter mag niet wor den vergeten, dat onder normale omstandig heden Nederland zijn huisbrand uit het bui tenland placht te ontvangen, de Limburgsdie kolen, die toen in belangrijk mindere hoeveel heden werden geproduceerd dan thans, wer den ten deele uitgevoerd, deels door de in dustrie gebruikt. Niet alle Limburgsche kolen zijn ook bijzonderlijk voor huisbrand geschikt, en er zijn NederUndsclie industrieele bedrij ven, die om bepaalde redenen, o.a. hun stook inrichtingen, meer speciaal op Limburg zijn aangewezen en een deel der Limburgsche kolen zou dan altijd bestemd moeten zijn ge worden voor bepaalde industrieën. Toen de regeling met Duitschland' bestond, was gekomen, veranderde de positie geheel. Door die regeling toch werd de mogelijkheid geopend, zoowel voor verwarming als voor todustrieelen, zij het ook gerantsoeneerde voorziening te maken, indien de geheele be schikbaar komende hoeveelheid kolen op de meest practische wijze werd verdeeld in ver band' met de kwaliteit der verschillende soor ten en de uiteenloopende behoeften. De positie is nu aldus. Een deel der Lim burgsdie kolen wordt geleverd door de in dustrie, een deel voor huisbrand. Alle cokes zijn van vreemden oorsprong, omdat de gas kolen worden ingevoerd. De verhouding wordt nu zóó, dat bijnade helft der huis- brandvoorziening door Limburg geschiedt, met de turf mede levert het eigen land Zoo doende ruim de helft: van den huisbrand op. Vanzelf spreekt dat onder deze omstandig heden moest gezorgd' worden voor een gelijk making der prijzen. Van het oogenblik af, dat -de kolenpositie in- haar geheel kon worden overzien, moest dus een berekening worden opgemaakt van den kostenden prijs per H.L. van heel den kolenvoorraad, waarover men te beschikken had, in een juiste verhouding van de geldt lijke en -de brandwaarde der verschillende ko- kosoorten. Ook de Limburgsche kolen zijn in deze prijzenegaiisatie ingebracht^ waardoor over het geheel de prijs eenigszins lager kon wor den gesteld dan de ingevoerde kolen kostten. Het is bekend, dat op de voor Duitschland geleverde kolen bovendien nog voor een deei net aan Duitschland te verstrekken crediet drukt, Ook de Engelsche kolen kwamen door vracht en verzekeringspremies hoog in prijs. Waren de Limburgsche kolen niet in -de ega- lisati, betrokken, uan zouden niet alleen aiie andere soorten duurder moeten zijn, maar ook de gaspnjs. Alle huisbrand die nu verstrekt wordt, boven de minimale 10' brandstoileneenheden, wordt betaald overeenkomstig den kostenden prijs. Het te kort wordt door het Rijk betaald. Daarmede zijn niet mulder dan ld miilioen gulden gemoeid. Een tweede kwestie wordt ook met goed begrepen. Bij de indiening van het crediet- ontwerp, waarbij ook deze 18 millioen wer; den aangevraagd, bestond het voornemen een opklimmeüden prijs te doen betalen voor de meerdere branüstotfeneenheden, die aan de bewoners van grootere perceel-en' zouden worden toegekend. Daartegen zijn zóó ge wichtige bezwaren ingebracht, dat dit denk beeld moest worden in ijs gegeven. Het zelfde was het geval met deiiavordering der hooge re prijzen, ook indien die uniform woruen ge steld. De gemeenten hadden daartegen zoo groote bedenkingen, dat ook hiervan moest worden afgezien. Maar daarmede vervielen ook de middelen die hadden kunnen dienen om de nnmmale 10 eenheden nog wat lager in prijs te stellen. Met de regeling, zo-oals die thans bestaat, gaat het aangevraagde crediet van 18 milli oen reeds geiieel weg. Wil men dus de alge meen verstrekte 10 eenheden nog goedkooper maken, dan zou een veel grooter crediet noo- djg zijn. Ten slotte het bezwaar, dat ingebracht wordt tegen de dezer dagen gepubliceerde re geling van Januari, Februari en Maart voor de klassen lil en hooger. Men stelt het voor, alsof, door thans nog een drietal extra eenhe den (legen den kostenden prijS) beschikbaar te stellen, terwijl van het minimum rantsoen voor alle klassen een restant voor Februari en Maart wordt bewaard, de verbruikers der hoogere klassen gedwongen worden op dit oogenblik duur te koopen, terwijl zij er wel licht in slagen met 10 eenheden rona te ko men, dus straks de resteerende goedkoop^ eenheden niet meer noodig zullen nebben. Dit bezwaar js niet goed te begrijpen. In de'eerate plaats kan niet worden aangeno men, dat er velen zullen zijn in 'deze hoogere klassen, die werkelijk slechts 10 eenheden zul len gebruiken. Maar indien zij wat de Rijkskolen diatributie zeer zal toejuichen! er in willen slagen met 10 eenheden voor het geheele seizoen te volstaan, dan zullen zij hun brandstoffenverbrui-k wel zóó verdeeld moeten hebben, dat -zij in de maand Januari geen extra eenheden behoeven te koopen. En hoe minder brandstof er wordt gekocht, hoe beter. WOL. De minister van landbouw heeft aan de bur- cmccsrers opdracht verleend: bij alle hun be ende houders van wol, zoowel veemen, op slagplaatsen als handelaren, doch met uitzon dering van fabrieken, opgave te verlangen van de bij hen opgeslagen voorraden wol, onder vermelding van de swori wol en levens een monster uit de partijen te verzoeken. De minister verzoekt den burgemeesters deze opgave benevens de monsters ten spoe- - iii icu toekomen aan de Commissie, Park straat 27, te 's-Giavenhage. te denken valt, kon de heer Van Tienen wel verklaren, dat de directeur geneigd was eeni ge loonaverhooging toe te staan en dus iets meer dan een rijksdaalder per dag uit te keeren. DE VERLIEZEN DER VISSCHERS- VLOOT. In 1917 zijn 25 visscheraéchepen van leden van de Reedersvereeniging, voor de Ncder- landache haringvisacherij verloren gegaan, waarvan bekend is, of aangenomen wordt; dat ze i gronde ;in t-to do> r een oorlogson- gevai. Damuboven verloor de IJmuidensche treSbrvlout C" i, waarvan li verdwe- „ai zij'! zoih'-t i-iiV it,',i. i :ia laten. ogstwaarachijhlIj'K zijn dus door oorloga- ongavallen. niet minder dan 43 visschers- Ziji liepen weer een eind verder op een pad, dat door het bosch voerde en op deu r-ooten weg ui tkwam ongeveer een mij F van 'en dra, Niemand was hier in 't gezicht. Zij waren nu Ver van het huis, en de vogels zon gen hun avondlied met de verrukking die de warme lentedag teweeg bracht. Zullen we gaan zitten en luisteren? Ik weet, dat jij 't wilt'' zei Simon, „Hoe weet je dat?" vroeg zijn vrouw. „Ik herinner het me," zei hij; en spreidde op den grond een jas voor haar uit. Zij za ten er samen op en dachten eraan, dat hij nu twintig jaar geleden van liefde-gesproken had op een avond als deze en in zulk een om geving. „Wij worden oud," zei zij. Met mijn ver jaardag wordt ik veertig jaar." Hij was werkelijk niet veel veranderd, zei zij bij zich zelf. Zijn oogen zouden den blik hebben, dien zij liefhad, al werden zij hon derd jaar, en nu op middelbaren leeftijd had hij- niets van zijn kracht verloren, maar een zeker voorkomen van macht verkregen, dat ongetwijfeld voortkwam uit zijn geluk in zijn werk. „Je bent beroemd geworden," zei zij wat verlegen, en toen zag zij tot haar vreugde zijn glimlach weer, die haar lirfkoQzend be antwoordde. „Ik ben niet populair, weet je", zei hij. „Ik twijfel er aan, of de Tufts ooit van me ge hoord hebbensedert zij dreigden mij uit hun-huis te werpen, als ik trachtte er in te komen." „Hebben zij dat gedaan?" ,Dat weet je toch zeker wel. Zij lieten mij ook door hun advocaat weten, dat als ik ooit trachtte ie te zien of je durfde te schrijven, het echtscheidingsverzoek onmiddellijk zou inge diend worden Je mocht niet lastig gevallen worden. Anders „Ik was heel ziek," zei mevrouw Cloudea- hy zonder i aige pathos spiefoude, mara am of zij een feit wilde aanvoeren. Zij deden zoo- als zij goedvonden." „Zij zeiden, dat je niet" wensclrte mijn ge zicht ooit weer te zien of mijn naam weer te liooren." „Dat vonden zij het beste. Zij drongen er inderdaad op aan." „Nu, ik wist dat ik mij zelf ver-vloekte," zei Simon Cloudcsby. Een moeilijke stilte werd pijnlijk tusaclien hen, maar toch kon geen van beiden opstaan en het gesprek op deze treurige manier eindi gen. Mevrouw Cloudcsby wilde vragen doen, die zij Jtilijk vond in te klmicii, maar die, zoo ze onbeantwoord bicven, meeliielpeh, om hen gescheiden te houden. „Ik vermoed, dat als sommige mannen naar den duivel gaan, zij dat de moeite waard vinden," ging de man voort, toen hij een eind maakte aan de stilte. „Ik moet wel een drie dubbele gek zijn. Dat ben ik zeker. Want ik wist, dat het de moeite niet waard was en toch deed ik het. De roode bloem van den hartstocht! Ik plukte en ik zweer, dat ik on der het plukken ze reeds weg wilde gooien In het slijk, waar zij behoort. Maar ik wil "weer van je heengaan, als je me weg zendt. Ik zal dadelijk heengaan en een katje en een wieg schilderen met wat dfc recensenten mijn onnavolgbare duivelschheid noemen." „Wat heb je geschilderd, Simon?" zei de vrouw, en haar stem wilde hem niet laten aan. „Waar ben je al die jaren geweest? 'at heb je gedaan?" „Ik heb hard gewerkt Ik heb hier en daar gewerkt,,het meeste in Spanje. Bijna vijftien jaar ben ik alleen geweest Zij keek hem met verschrikte oogen aan. „Alleen!" (Wordt vervolgd) ga£ Wa ecnepen m eén jaar tijds verloren gegaan. Meer dan lüü personen heoben by deze scheepsrampen het leven verloren. HE I VISSCHEN OP DE ENGELSCHE KUST, Door het bestuur van de aideeling ljmui- üeu van den centraten bond van uansport- aroeiü-ers waren aan den minister vau huiten- landsche zaken inlichtingen verzocht omtrent ue van werkgeverszijde gelanceerde berich ten, ais zoude het visschen aan de Westkust van' Engeland bijna zonder gevaar kunnen ge schieden, alsmede welke waarborgen getrol- fen waren voor een veilige overtocht van hier naar bedoelde Engelsche wateren. Even vóór den aanvang van de jongsie huishoudelijke vergadering kwam van den minister van buitenlandsche zaken het vol gend telegram in: „Uw brief van 5 Januari kan omtrent be trekkelijke veiligheid voor visschers in Brit sdie wateren) geen inlichtingen geven. Als schikking tof stand komt za! ik gaarne over wegen of stappen voor veiligheid veilige overtocht kunnen worden genomen." AMERIKA'S HOUDING TEGENOVER NEDERLAND. Een aanzienlijk Amerikaan zendt het vol gende schrijven aan het H'bl. „Het is te begrijpen, dat scherpe critiek, in de Amerikaansdie pers op Nederland ge oefend, door de bladen hier te lande overge nomen en vinnig beantwoord wordt. I „Ik durf echter verklaren, en mijD verkla ring is gegrond op het geregeld lezen van tal van Amerikaansche dagbladen- en tijd schriften, dat tegenover één scherp critisee- rend artikel minstens honderd anderen staan, waarin over Nederland even breed en loyaal wordt gesproken als in dat wat ik u hierbij doe toekoinm. „I iet spreekt vanzelf, dat de Nederlandsehe nieuwsbladen de critische opmerkingen, welke nu en dan ten opzichte van hun land worden gemaakt, publiceeren, én niet te veel talrijker yrtikelen waaruit de kalme, wijageerige op vatting spreekt. Nieuwsbladen drukken het nieuws af, en daaronder verstaat men, over #1 mini'I, r ie wat buiten hut gewone kader valt. Maar omdat dit nu een maal usance is, bestaat'het gevaar, dat de Nederlander, die een scherpe Amerikaansche critiek leest, ten onrechte gaat denken dat dergelijke critieken regel in plaats van uit zonder mg zijn. .„Men beweerde, dat Nederlanders in Ame rika vijandelijk bejegend en op één lijn ge steld werden met Duitschers. Ik vermoed dat dit, indien het inderdaad geschiedde, op een vergliing berustte. In de Vereenigde Staten bedoelt men met het woord „Dutchman" dik wijls een Duitscher. In mijn geboorteplaats -en in dull staat waartoe ik behoor, wonen tal van Nederlanders. Men noemt ze daar Hol landers. Het woord „Dutchman" wordt zel- uen gebruikt en als men het doet, is het in verband met een Duitscher. Het is misschien' goed hier even te constateeren, dat ik onder al- die „Hollanders" nooit één ontmoet heb die losbandig of trouweloos was. Het waren allen uitnemende burgers, achtbare en- zuinige lie den. Ik kan me niet voorstellen, -dat een Hol lander, die als zoodanig bekend staat, in de Vereenigde Staten opzettelijk-slecht zou wor den behandeld „Aan ongeriefelijkheden staan zij thans bloot, maar dat geldt ook voor Enge lachen en Franschen; de Amerikanen ondervinden im mers zelf ook tal van moeilijkheden cn ze leggen' zich bovendien nog vrijwillig onthe ilig en, op. Volgens de |Oiigste berekeningen hebben ongeveer 10 millioen gezinnen (niet personen, maar gezinnen) een stuk geteekend, waarin zij i op rlle mogelijke manieren zullen bezuinigen wat het voedsel betreft. Men verwacht dat nog veel meer ge zanten een dergelijke verklaring zullen af leggen, ,In -de Vereenigde Staten werden een vleeschloozc en een tarwelooze dag ingevoerd, dai wil zeggen, dat'dp bevolking zich den renen dag vrijwillig vleeseh, den anderen dag vrijwillig tarwebrood om zegt. Dit geschiedt niet alleen om de voorraden voor de Ame rikanen op peil te houden, maar ook om een zoo groot inugelijk overschot naar de bondge- nooten en de neutralen te kunnen zenden?' Aan het door schrijve? bedoelde artikel in het New-York Journal of Commerce van 23 jositio der neutrale gerugsteund' worden. Zij zoneten ar voor wa ken dat Nederland vertrapt werd en vróeger of later zou het dan evengoed als België en de landen die met in een zoo nauw co-ntact staan met „cm vampyr onder de natiën", in de overwinning deel en. Mocht het echter den anderen kant uit gaan, dan zou het in de nederlaag moeten deelen; dan zonnen de meer beschaafde vol keren het dezelfde achting toedragen welke nx de toekomst is weggelegd voor wie in de zen oorlog aan „den verkeerden kant" ston den. BINNENLAND. opst laW schrift draagt: „De -•inumt liet October j.L en dat tot positie dei neutrale na, Hbl. het volgende: De positie is betrekkelijk kleine-'neutrale landen, in de onmiddellijke nabijheid van machtige belligerenten gelegen, is in dezen weergalooz-en oorlog wel bijzonder moeilijk. De verbonden vijanden van Duitschland- en spciaal de Vereenigde Staten welke steeds bevriend mei die landen waren, dienen ze dan ook met een zoo groot mogelijke toege vendheid te behandelen. Speciaal Nederland bevindt zich in een u'terst moeilijk parket. Aan moed ontbreekt het dit land niet, het EERSTE KAMER, ui üe zitting van gisteren oppmie üe heer Smits verschillende bezwaren tegen het ontwerp-diviüend- en tanueme-belasung. Hy acütie üe tantieme-beiasting een uitwas, waar door het ontwerp inconstitutioneel wordt. Hij zou echter niet tegenstemmen. De heef De' Gijseiaar zou voor het ontwerp stemmen, omdat het geen zakelijke belasting is. De tantième-belasting beschouw de spiexer -als onlogisch. De Minister van Financiën be toogde, dat 't hier gevolgde systeem praktisch aiieen mogelijk was en zette uiteen dat deze belasting wel degelijk een zakelijke belasting was. Het doel van dit ontwerp was de belas ting der vennootschappen Na nog eenige discussie, waarbij de heeren van derSwaay en Stork bezwaren te gen het wetsontwerp ontwikkelden, werd dit i met 30 tegen 6 stemmen aangenomen. Voorts werd na kort débat het wetsontwerp tot wijziging vau de wet op de inkomstenbe lasting zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De vergadering werd daarop verdaagd tot heden 11 uur. beschikt bovendien over een vrij sterk en goed lil vei reden daarvan is gemakkelijk na te getraind léger, maar natuurlijk wil het niets liever dan buiten den oorlog blijven. De gaan. Sympathie voor het autocratisch gezag in Duitschland,-heeft, Nederland absoluut niet; het tegendeel is waar. Nadat dan uiteengezet is, dat Engeland en Amerika, hoewel hunne gevoelens ten opzich- tc-van Nederland van zeer vriendschap-pelij- ken aard zijn, zich gedwongen zagen ons de duimschroeven aan te zetten, vervolgt het artikel: De Nederlandschc bevolking heeft groote behoefte aan de voorraden welke haar vast gehouden schepen bevallen en dit schijnt een ongunstlgen invloed te oefenen op hunne ge voelens jegens .Amerika en Groot-Brittannië in 't bijzonder en de zaak der geallieerden in 't algemeen. Neutraal als het dient te zijn kan Neder land officieel niet méér pro-geallieerd dan pro-Duitsch zijn, maar wordt het voor een keuze gesteld, dan zou het, hoewel zijn sym pathieën naar de geallieerden uitgaan, do de partij ooi- van vrees gedreven, misschien Duitschland kiezen, Het blad meent echter te kunnen verzekeren, dat de geallieerden, indien de juiste keuze wordt daan, alles in het werk zullen stellen om Nederland voor een behandeling als Bel gië onderging te vrijwaren. Ondanks het ge vaar, dat aan of bij de Nederlandsche kust verborgen ligt, zou het door de geallieerden Cemengd nieuws. EEN VROUWENDEMONSTRATIE. Tusschen de stakende sneeuwruimers te Amsterdam bevonden zich gistermorgen voor het Stadhuis een 50-tal vrouwen, om te pro testeeren tegen regeling van de levensmiade- lendistributie en de te geringe hoeveelheden vet enz., die worden beschikbaar gesteld. De vrouwen waren vrij rumoerig, de po litie moest een paar malen met krachtige hand een paar vrouwen tot doorloopen aan manen.. Daardoor waren de betoogsters zeer verstoord en mevr. Van Zelm, die met mej. Kits de leiding had, klom op een der hooge stoepen bij, 'het stadhuis en zeide, dat de num mers van de politieagenten, die het gewaagd hadden, onze dappere, moedige vrouwen in den arm te knijpen" zouden worden opgeno men in de „Voorbode", om de „groote, laffe kerels aan de kaak te stellen." Zij betreurde het, dat door de te geringe publiciteit, welke aan de demonstratie was gegeven, het aantal opgekomen vrouwen te gering was, waarom van een bezoek bij den burgemeester werd afgezien. Daarop verspreidden zich de vrouwen, na dat was besloten, Maandagmiddag opnieuw, en dan in grooter getale, te demonstreeren en een onderhoud met den burgemeester te vra gen. DEMONSTRATIES TE GRONINGEN. In vreeselijke sneeuwbuiën, die bijna ai de inenschen van de straat veegden, heeft te Gro ningen Woensdag en demonstratie van on geveer duizend arbeiders plants gehad. Sinds enkele dagen heerschte er in arbeiderskrin gen ontevredenheid over het algemeen steun comité, die nog versterkt werd door de ei schen vau de federatie van gemeente-werklie den. die van B. en W. een weekloon van J 12.50 eiachte. Toen daaraan niet onmid dellijk werd voldaan, de burgemeester is uitstedig voegden zich bij de protesteeren- de gemeente-werklieden weldra een duizend tal werkloozen en zoo vormden zich optoch ten, Zingende trok men door de stad. De voorzitter van 't plaatselijk arbeidssecreta riaat en de secretaris van de revoiutionnaire socialisten namen de leiding op zidi. Aan vankelijk brachten de deinonstreerende arbei ders «en bezoek aau den wethouder der le- vansmidaelenvoorziening. Een onderhoud werd geweigerd.' In tusschen was van heit .iciineomiti luricht ontvangen, dat men de eiachen schriftelijk moest formuleeren. Deze 'zouden dan in een vergadering van het co mité worden behandeld Men trok naar het Ccmcerthuia, waar 't steuncomité zijn bureau heeft, en hier trokken de ougev-.-. .luizend arbeiders het bureau binnen. Men eischte liirr het steuncomité onmiddellijk te spreken, doch de ambtenaren konden slechts venvijzen naar het comité, dat op dit oogenblik niet aanwezig was. Daarop begaf men zich onder 't zingen van de Internationale naar de wo ning van den penningmeester van het steun comité. Deze Beloofde, dat de eischen in ernstig onder de oogen zouden worden gezien. in groote drommen was men 's avonds weer opgekomen en al demonatreerende liep men de stad door, niet lettende op 't vreeselijke weer. Herhaaldelijk begaf zich de optocht naar het stadhuis, hief daar de „Internatio nale" aan en dan klonk te midden van het gieren van de sneeuwstormen het socia listisch lied. Van politie-ootreden was geen sprake. Tegen negen uur beklom de heer Postma, secretaris der rev. soc., de pui van 't stadhuis. Hij, sprak de arbeiders zeer kal meerend toe. De demonstratie ging daarop onder het zingen van de „Internationale" rustig uHeen. HAMSTEREN. Men 3chrijift uit Limburg aan liet Hbl.: De vleeseh- en vetloozc dagen in het aan grenzende Duitschland hebben den Limbur gers een schrik op het lijf gejaagd voor het geen we in eigen land in de toekomst wellicht te verwachteh hebben. En to hun beduchtheid voor zulk een gedwongen vegetarische kuur zijn ze een wilde jacht begonnen op varkens. Zooals eenmaal in Duitschland het platte land rondom de groote steden werd afgeloo- en door hamsterende stedelingen, zoo trek en nu langs de boerendorpen in Limburg de stedelingen en de dorpers uit de indus trieplaatsen op zoek naaf een: varken. En het Duitsche gezegde „Geld spielt keine Rolle," waarom men vroeger vroolijk lachte als de Duitscher luchtig veel te veel marken neer telde voor zijn stiekeme inkoopjes in de grens plaatsen, vindt ook hier toepassing. De boe ren zijn slim. Ze praten van prijzen per kilo, terwijl de stadsmenschen niet weten, dat er tweeërlei prfjs ia, tevend m gesiadii Zoo werd vlot de prijs per K.G. geslacht betaald per K.G. levend en liep deze de laatste dagen reeds op van l 1.45 tot 1.60 en 1.65. Menschen, die er nooit aan gedacht hebben zelf te slachten, hebben nu een varken in het zout en rookworst aan den zolder. Voor de boeren beteekent dit gehamster een extra winst. De exporteurs, die zorgen voor het aan koopen van regeeringsvarkens, krijgen de lichte beestjes van even 50 kilo voor den prijs van 1,18 h 1.20 een betaling Welke vrij goed is, daar de dieren het leven hebben ge houden op koolraap en mangelwortelen en dus alle sporen van spek vrijwel missen. Maar de tegen elkaar opbiedende burgers krijgen de stevig gevoederde dieren met een slachtgewicht van 60 tot 100 K.G. Heel lang zal dit hamsteren met varkens niet kunnen duren. De stallen raken leeg. Waar vroeger op de kloosterboerderijen twee honderd varkens werden gehouden, ziet men er nu hoogstens twintig. Boerderijen van veertig a vijftig varkens hebben er thans niet meer dan vier k vijf. KLACHT TEGEN EEN VELDWACHTER Door bemiddeling van een- lid van den raad der gemeente Wierden (O.) is aan den minister van landbouw enz. aan den officier vanjustitie een verklaring van drie ingeze tenen verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat op 22 Dec. door den gemeenteveldwach ter M„ die door den burgemeester werd be last met het toezicht op de graandiatributie, enz., drie varkens zijn afgeleverd aan de ex portslagerij te Wierden. De mest, door de varkens op strart achtergelaten, werd door die drie personen onderzocht, daar ze niet konden begrijpen, hoe M. in de oorlogsjaren voortdurend varkens kon mesten. De onder zochte mest bestond voor een groot deei uit -rogge. „LORD LISTER". De politie te Rotterdam heeft drie jongens aldaar aangehouden, deel uitmakende van liet bestuur van de vereeniging „Lord Lister", welke zich ten doel stelt zooveel mogelijk op straat te rooven en te stelen. De bende bestaat uit jongens van 16 en 15 jaar. De boefjes hadden een opslagplaats van gestolen goed en hielden hun bijeenkomsten 's avonds on der een viaduct. Gisteravond hadden ze juist besloten om Zondag den Haag met een be zoek te vereeren. Een uur na dit besluit werd toevallig liet geheele bestuur gesnapt met een paar in de Nieuwe Kerkstraat gestolen dekens en een slede. SMOKKELAARS GESNAPT. Toen Woensdagmiddag de trein voor Gro- nau den overweg aan de Hengeloschestraat Enschedé passeerde, kwam uit een der coupé raampjes een stok te voorschijn, waaraan een haak was bevestigd. Daarmede zou een' koffer worden opgevangen, welke iemand', die ter hoogte van den overweg stond, aan de hand had. Dit wist echter een soldaat-kommies te voorkomen, die zich toevallig ook daar ter plaatse bevond. Hij nam den koffer, welke ge vuld was met allerhande smokkelwaren, in beslag en nam den dader in hechtenis. Ook diens compagnon werd 's avonds na aan komst te Enschedé gearresteerd'. DE STAKING DER SNEEUW- OPRUIMÈRS. Gisteren, was de kwestie tusschen de losse sneeuwopruimers en het steuncomité te Am sterdam 'nog niet opgelost. Zij hadden aan geboden het werk te hervatten, als de dag, waarop gestaakt werd, uitbetaald werd. De d'recteur der stadsreiniging deelde hen mede, dat wie een halven dag of minder had' ge werkt, 1.25 zou ontvangen, wie na twaalf uur, sneeuw geruimd had, zou het volle dag geld krijgen. Op deze voorwaarden wenschte men niet aan het werk te gaan. Een deputa tie had een vrij lang onderhoud met den voor zitter van het Steuncomité, wien. zij vroegen dat van de ondersteuning van het Steunco mité niets zou worden afgehouden voor het ontvangen loon voor sneeuwrtumén, ant woordde de Wethouder, deze zaak ter bespre king in het comité te brengen. Persoonlijk voelde de heer Van Tienen wel iets voor het verzoek. De tweede kwestie, die van loonsverhoo- ging, ging het gemeentebestuur aan. Dien aangaande kon de wethouder geen toezeg ging doen. Hij vond de eischen 4 per dag voor de gesteunden >ni voor de niet-ge- steunden) wel wat hoog. INBRAAK EN MOORD. Dinsdagavond vond men op den zolder van hare woning te Bingelrade, liggende op eeni- fe zakken kalizout, het lijk van een 60 jarige uffrouw. Het hui» was gelegen kort aan de Duitsche grens en gevuld met smokkelwaar, die wan ordelijk dooreen lag. Kisten en kasten waren opengebroken. Aan het lijk waren geen uiter lijke teekenen van geweld te bespeuren. Ver moedelijk is de vrouw door inbrekers met ku»> sens gesmoord. EEN RAADSELACHTIGE BESCHIE TING. De schipper van den gistermiddag in IJr muide aangekomen zeillogger „Zijtje" meld de^ op zee des nachts te zijn beschoten. Nadat een schot was gevallen, werden de zeilen ge streken en als attentietein geflambouwd. Er viel daarop nog een schot en vervolgen» hoorde men niets meer. De zeilen werden dus wederom geheschen en de reis voortgezet. UIT ZUID-SCHARWOUDE. In de gisteren gehouden vergadering van de gascommissie is besloten: a. lu verband mot de nieuwe regeling van den cokesprijs door de Rijks-kolendistributie, den gasprijs met ingang van 1 Januari 1918' te verlagen als volgt: Gewoon en industriegas van 20 cent op 17 cent (ter kttb. Meter, muntgas van 20A cent op P7 cent per kub. Meter. (Door de muntgas-verbruikers zal du» bdi de volgende meteropname in plaats van 11 cent per kub. Meter nu 7 cent per kub. Me ter moeten bijbetaald worden). b. Het Prov. Electr. Bedrijf op te dragen, zoo spoedig mogelijk het laagspanningsnet door te trekken tot het Noordeinde van Oud karspel (tot de wed Swager) en het uideinde van Broek op Lsngendijk.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2