DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 10 Honderd ©n twinstigste Jaargang 1918 BRAMDH0ÜT. 8 T R 0 0. AbonnemefltsarlU bil Toornltbetallng p. 3 maanden (1.65, fr. p. poot 11.90. BewJlsnnmmers 5 et. Advertentieprijs 15 et. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. fr. N.V. Boek- en ZATERDAG Handelsdrnkkerll Berms. Coster Zn., Voordam G 9, Tel. 3. 12 JANUARI. E>K nummer besteel uit 2 bladen. Van de verschillende oorlogsterreinen blij ven belangrijke berichten nog steeds uit. De velen, die er in de laatste dagen zijn gevallen want al zeggen de stal berichten „geen nieuws", dan wil dat natuurlijk niet zeggen, dat er heelemaal niet gevochten wordt heb ben hun leven gelaten zonder eenige wijzi ging in den militairen toestand te brengen. De aandacht kan blijven bepaald bij het geen er wordt gedaan ter verkrijging van vre de, en dan is er in de eerste plaats de 'conferentie te Brest-Litowsk. Het eerst valt dan op de minder vriendschappelijke loon, die er bij de thans heropende onderhandelin gen schijnt te heerschen. De heer von Kühl- mann heeft in zijn overzicht van het in het eerste stadium behandelde reeds aanstonds gesproken van datgene, wat tijdens de onder breking van Russische zijdè was gedaan, dat, naar hij meende, geschikt scheen om twijfel te wekken aan het eerlijke doel der Russen om tot een spoedigsn vrede te komen. Hiji doelde hierbij voornamelijk op de berichten van het Petersburgsche Telegraaf-Agentschap, ver spreid over de zitting van 12 December. Ook de generaal Hoffmann, een der andere Duitsche gedelegeerden, heeft den Russen ge zegd hoe hij daarover denkt. De heer Trotzky antwoordde daarop, dat het Duitsche protocol over die zitting juist was en dat van het P. T. A. onjuist. Wat be treft de gewraakte oproepingen en artikelen in de pers, hij meende dat de bepalingen van den wapenstilstand de verspreiding daarvan niet verboden. Ten aanzien van de plaats voor de verdere onderhandelingen heb ben de Russen, zooals wiji reeds mede deelden,-toegegeven, „om den mogendheden van den vierbond een voorwendsel voor het afbreken der vredesonderhandelingen te ont nemen". De Russische delegatie is dus nog al gauw bijgedraaid; zou zij het ook op meer punten doen? Trotzky zeide: „wij houden vast aan de door ons geproclameerde grondslagen voor een democratischen vrede", maar als ook de Vierbond, en speciaal de Duitsche afvaar diging, aan de gestelde eischen vasthoudt, wat zal er dan gebeuren? Dat Rusland weer den strijd zal kunnen aanbinden, is haast niet denkbaar. De staatssecretaris voor handel en industrie, voor de Oekraine heeft op de tweede volledi ge zitting Jiet standpunt dezer jonge repu bliek uiteen gezet en medegedeeld, dat daad werkelijke waarborgen moeten worden gege ven, dat het den volkeren mogelijk zal wor den gemaakt om over hun eigen lot te be schikken. Zij acht elke wijze van annexatie on toelaatbaar, eveneens het geven van oorloge vergoeding. De kleine volken en staten, die tengevolge van den oorlog geteisterd werden, moeten volgens vast te stellen regelen ge steund worden. Dit zou men de algemeene punten kunnen noemen, waarop dan nog twee volgen, die de verhouding van de Oe kraine tot het overige Rusland regelen. De laatstgenoemde republiek zal slechts vrede kunnen sluiten-, als die door de regeeringen van alle staatsrechtelijk georganiseerde gebie den in Rusland is gesloten en door een door hen benoemde bondsregeering wordt geteekend. De Oekraine zal geen vrede erken nen, die niet ook door haar is aangenomen en onderteekend. Behalve dat zij thans poogt vrede te sluiten, zal zij blijven streven naar algemeenen vrede. De mededeelingen van den staatssecretaris werden „als een belangrijk historisch docu ment bij de aden van het congres gevoegd". De voorzitter (de heer von Kühlmann) zeide dat de vertegenwoordigers van de verbonden mogendheden zich hunne pqsitie tegenover bijzonderheden der uiteenzettingen zouden voorbehouden. Een verklaring van den heer Trotzky, ge geven na de erkenning van de Oekrainsche delegatie als zelfstandige vertegenwoordi ging, verdient de aandacht: De Russische delegatie heeft niet de moge lijkheid, noch het voornemen, te bestrijden, dat haar land door de politiek der tot voor korten tijd heerschende klassen is verzwakt; maar de wereldpositie van een land wordt niet slechts door den oogenblikkelijiken stand van zijn tachnische inrichtingen bepaald, doch door de in het land aanwezige mogelijk heden zooals ook de economische kracht van Duitschland niet alleen naar den tegenwoor- digen stand van zijn levensmiddelen moet worden beoordeeld. Evenals de groote her vorming in de zestiende eeuw de scheppende krachten van het Duitsche en Fransche volk tot leven heeft gewekt, zoo worden door de groote revolutie in Rusland de scheppende krachten van het Russische volk gewekt en ontplooid maar de Russische regeering schreef aan het jhoofd van haar program het woord: „Vrede". Moge althans dat deel van haar program spoedig vervuld worden ft ENGELAND. REDE VAN CHURCHILL. 5Pg h<m Churchill, Ingelscfe minister van muB,!tie, heeft te tonden aan een lunch ge sproken over de vredesverk laringen van En geland en Amerika, waarbij hij tevens Ame rika opwekte tot krachtigen steun aan de En tente hij de voortzetting van den oorlog, waarbij de Amerikaansche gezant tegenwoor dig was. Hij zeide o.m. dat de majestueuze verklaringen van den premier van het Ver- eenigd Koninkrijk en den president der Ver- eenigde Staten in volkomen overeenstemming met elkaar zijn en werden bekrachtigd door den eenparigen bijval der volkeren van Enge land' en Amerika. Wie kan er aan twijfelen of deze verklaringen omtrent het oorlogsdoel, zoo zij in krijgsverrichtingen werden omge zet, zouden een blijde toekomst voor de menschheid openen waarin, zooals de presi dent zeide, de wereld veilig zou zijn voor de democratie? De Centralen hebben de hoop op een1 be slissende militaire overwinning nog niet op gegeven. Het Is hun verwachting en voorne men, de vijanden en neutralen tot erkenning te dwingen van wat Duitschland deed en van plan is te doen tegen het gehate Engeland en het nauwelijks minder gehate Amerika. Wij zeide de heer Churchill, hebben ons oorlogsdoel duidelijk, bezadigd en onbe vreesd te kennen gegeven. Thans is het zaak het aan den vijand op te dringen. De geallieerde naties, die van den aan vang af in dezen strijd met elkaar verbonden- waren. hebben zeer zwaar geleden. Zij hebben de zaak, welke Amerika thans tot de zijne heeft gemaakt, met tien a twaalf miliioen soldaten te velde en drie a vier miliioen gra ven gesteund. Onze schatten zijn gedund, fa milies gaan onder het leed gebukt, industrie- en, kapitalen en instellingen zijn verloren ge gaan. Zich richtend tot de Vereenigde Staten zei de ChurchillBouwt schepen, want dat alleen kan uw machtige, onmetelijke kracht ontke tenen geeft uw crediet in den vorm van oor logsmateriaal, zonder hetwelk onze volle sterkte niet kan worden gehandhaafd. Wij hebben volmaakte overeenstemming tusschen ons beider oorlogsdoel geconsta teerd. Laat ons thans onzen geest richten op practische oorlogsmaatregelen, zonder welke dat doel niet te bereiken is. Onze legers moeten onmiddellijk op volle sterkte worden gebracht. Jonge mannen moe ten de munitie-fabrieken, waar zij zoo flink gediend hebben, verlaten voor de veel voorna mer taak, welke zij met evenveel toewijding moeten vervullen. Oudere mannen moeten hun plaats innemen. Vrouwen moeten dichter tot tie gevechtszone naderen, om steeds meer mannen in de gelegenheid' te stellen zich in den strijd te begeven. Er moet een rantsoeneering worden inge voerd, om een gelijke verdeeling te verzeke ren. Iedere ton voeusel, cue bespaard wordt, is een ton granaten, welke op den vijand kun nen worden aleevuurd. Over den oorlogstoestand zeide spreker: Duitsche legers, aan het Oostelijk front vrij gekomen, worden naar het Westen gezonden. De wolken trekken samen. Wij zijn echter vol vertrouwen. Thans zijn wij beter dan in No vember 1914 voorbereid. Houck goeden moed en spoort iederen man aan onze goede zaak hoog te houden, zoodat de oorlogsmoede, on overwinnelijke veteranen van Frankrijk, En geland en Italië aan hun zijde de steeds in aantal toenemende legers dar groote republiek zullen vinden. AMERIKA. HET AMERIKAANSCHE LEGER. Baker, de Amerikaansche minister van Oor log, zeide in den Senaat, dat de Vereenigde Staten in Frankrijk reeds veel geoefende troepen hebben met eigen verbindingslijnen en ae meest moderne waoenen. Te velde en in oefenkampen zijn nu bijna 1,500,000 man. Nooit is een leger zoo snel en zoo goed ge oefend en uitgerust. In militairen dienst zijn i maal zooveel troepen dan er ooit in de Vereenigde Staten werden gemobiliseerd. Op 31 December 1917 telde het geregelde leger 10,250 officieren en 475,000 man, de nationale garde 16.031 officieren en 400.900 man, het nationale leger 480,000 man en een reserve van 84,575 officieren en 72,750 man. In 9 maanden vermeerderde het leger van 9524 tot 110,850 officieren en van 200.000 tot 1,428,650 man. De uitgaven bedroegen 18.800 miliioen gulden, d.i. 5 maal zooveel dan in 1915. De vliegerafdeeling bestond op 1 April 1917 uit 65 officieren en 420 man, op 1 Januari 1918 uit 3900 officieren en 82,120 man. KORTE BERICHTEN. Uit Nieuw-Vork wordt gemeld dat in de Oostelijke staten der Unie abnrmaal groo te koude heerscht, gepaard gaande met ko- lenschaarschte en duurte. Camile Huysmana rekent erop dat de Engelsche arbeiderspartij haar doeleinden nog zal wijzigen en dat door de toenemende kracht dezer politieke partij de positie van Lloyd George zeer is gewijzigd. In 'Amerika zijn meer dan 20 vreemde lingen in hechtenis genomen onder wie een beweging gaande was om de Duitsche sabo tage en antl-oorlogspropaganda in de Ver eenigde Stateni te reorganiseer en. Uit St. Petersburg wordt gemeld: Sedert de bolsjeviki de macht in handen hebben is de Staatsbank door middel van vervalschte wissels en chèques voor reusachtige sommen opgelicht; op één valsch stuk is bijvoorbeeld 3 miliioen roebel uitbetaald. Een viertal ambtenaren van de Ham burg—Amerikalijn zijn in Amerika tot ge vangenisstraffen van 12 tot 18 maanden ver oordeeld, omdat zij de douanewet ontdoken door het zenden van voorraden aan Durtsche kruisers in üet begin van den oorlog. Volgens Le Majin heeft ook Archangel zich tot een autonomen staat verklaard. Havas meldt uit Bordeauxdat daar per stoomschip 650 Poolsche vrijwilligers zijn aangebracht. Aan den Engelschen kast bij Aberdeen shire is tijdensi een hevigen storm een mijn tegen de kust geslagen en ontploft. Zeven personen kwamen om en velen werden ge wond. De Ver. Staten zullen nog 90 miliioen bushel tarwe naar Europa zenden. Wellicht brengt dit vertraging in de zending der troe pen. Vertegenwoordigers der Britsche vak verenigingen gaan naar Amerika. Er zijn verschijnselen van een scheuring in de Noorsche arbeiderspartij. De voorzitter van het Egyptische nati onale comité heeft tot de voorzitters der vre- desdelegaties te Brest-Litowsk een manifest gericht, waarin hij de Egyptische nationale eischen verdedigt. Volgens een bericht in de te Lyon ver schijnende Progres heeft Clemenceau Maan dag i.1.1 in de bijeenkomst met de partijleiders verklaard, dat de Salonièi-expeditie zal wor den voortgezet. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren waren aan de orde verschillende wetsontwerpen. In ver band met bet eindverslag betreffende het ont werp tot vaststelling van bepalingen v in «het belang van den omloop van 's rijks munten, deelde de minister van' financiën mede, dat er tegen ijzeren munten overwegen de bezwaren bestaan. Het in omloop brengen van goud zou, nu het hier ging om pasmunt, niet helpen. Bij den minister van justitie be stond er geen bezwaar tegen verleening van opsporingsrecht aan ambtenaren, aan te wij zen door den minister van financiën, evenmin tegen de voorgestelde verbeurdverklaring der munten. Het ontwerp werd zonder stemming aangenomen, evenals de aan dit ontwerp voorafgaande. De heer Bosch van Oud Amelis- w e e r d (R -K., Utrecht) achtte het ontwerp tot instelling van een centraal testamentsenre- gister niet in alle opzichten practisch uitvoer baar. De notarissen zijn door hun eed tot ge heimhouding gebonden. Wie zal dus de noo* dige inlichtingen moeten geven aan de amb tenaren der registratie? De heer VanderHoeven (C.-H., Zuid- Holland) achtte den maatregel overbodig, ja zelfs schadelijk. Ook de tijdsomstandigheden en de financi- ^eele toestand pleitten tegen instelling van een niecwen dienst, wanneer deze niet volstrekt noodig is. De heer Kappeyne van de Cap- poll o (U.-L.) Noord-Holland) achtte de in stelling van een testamentenregister dringend noodzakelijk, in verband met de verklaringen van erfrecht. Verklaringen van erfrecht zijn voor groot en klein van belang ten aanzien van vennogenskwesties, daarom moeten zij er juist zijn. Het ontbreken van een testa mentenregister had in spreker's praktijk meer malen tot bedenkelijke gevolgen aanleiding gegeven. Deministervanjuctitle, de heer O r t, wees er op, dat de aandrang tot indie ning van dit ontwera was uitgegaan van be langhebbenden, in deze de notarissen. Het ontwerp voorzag in een lang gevoelde be hoefte en verhoogt de rechtszekerheid. De kosten raamde spreker op 10.000, wat geen bezwaar kon zijn, daar van het register een groot gebruik zou worden gemaakt Na repliek werd de stemming over het ont werp uitgesteld tot de eerstvolgende zitting. Een 72-tal naturalisatie-ontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat nog eenige kleine andere ontwerpen waren aangenomen, werd de vergadering ge sloten. Gemengd nieuws. DE KAASREGELING. Het bestuur van de Kaasvereeniging zond, in verband met de antwoorden van den mi nister van landbouw op de vragen van Jhr. van Berestijn, heden een schrijven aan mi nister Posthuma, waarin gezegd wordt dat er wel degelijk advies gevraagd is aan de Kaas vereeniging, hetgeen in strijd is met de mede- deeling, dat om fraude te voorkomen, de Kaasvereeniging niet is gekend. Bij het vragen van dat advies werden ech ter niet die mededeelingen gedaan, welke voor het geven er van onmisbaar waren. Ook zegt de Kaasvereeniing, dat de veron derstelling, in het antwoord' van den minis ter, dat de mogelijkheid zou bestaan „dat le den der vereeniging in hunne hoedanigheid van kaasgrossier, van de verkregen voorken nis ten eigen bate gebruik zouden worden" onjuist is. Juist door het plotseling publiceeren van de prijzen zonder de Kaasvereeniging in de gelegenheid te stellen, de noodzakelijke maatregelen te treffen, is door verschillende grossiers ,genrofiteerd. De conclus'e vaq de Kaasvereeniging is: „dat het ons niet kennen in en het ons niet tijdig doen. kennen van de thans vastgestelde prijzen aanzienlijke moeilijkheden doet gebo ren worden welke te voorkomen waren ge weest." GRAANBESPARING ALCOHOL- INDUSTRIE. In een Donderdag gehouden gecombineer de bestuursvergadering van geheelonthou- dersvereenigingen te dezer stede, werden breedvoerige besprekingen, gehouden over de graanbesparing in de alcohol-industrie, waar uit voortvloeide, dat een commissie uit de verschillende besturen werd geformeerd, welke opdracht kreeg de actie met de schrifte lijke propaganda in te zetten. In de commist- sie hebben zitting de heeren C. Kommer (A. N. G. O. B.), voorzitter; G. Veen (Ned. Ver. t. afsch. v. ale. dr.), secretaris, Bloemstraat 31H. Besanfon (I. O. G. T.), penningmees ter. SNEL RECHT. Het is een oude geschiedenis, zoo schrijft de Maarlemsche correspondent van het N. v. d. D. In April 1911 reed een auto van een. heer uit Heemstede op de nOsdorperweg on der Sloten een arbeider aan, die een paar da gen later overleed. E>e weduwe vorderde schadevergoeding van den berijder of eigenaar en nadat de rechtbank te Haarlem de schuld niet bewezen achtte, besliste het Hof dat die schuld wel aanwezig was. Ten slotte is de schade vastgesteld en nu in 1918, dus bijna zeven jaren na dato, is deze procedure beëindigd en de schadever goeding uitbetaald. Jammer dat intusschen de weduwe ook is overleden; deze vrouw heeft langen tijd in 'groote onzekerheid en armoede geleefd; ze heeft de resultaten van al haar wachten niet mogen genieten. Vele jaren heeft zij in groote zorgen ver keerd, zoodat o.a. het burgerlijk armbestuur financieelen onderstand heeft 'moeten ver- leenen. Nu de schadevergoeding is uitgekeerd heb ben de kinderen de niet onbelangrijke som voor de verleende hulp teruggegevenzeker een verrassing voor het armbestuur en een daad die de kinderen eert. HIJ KEURDE HOOI AF. De advocaat-generaal bij het Hof te Leeu warden vorderde 2 jaar gevangenisstraf te gen een 30-jarigen kellner uit St. Jors te Amsterdam, wegens oplichting van FrieSche boeren, bij wie hij zich uitgaf voor chef bij de hooidistributie en tegen geldelijke beloo ning het hooi ,.voor het rijk afkeurde." De rechtbank te Heeren veen had hem veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden, onder aftrek der voorloopige hechtenis. WINKELDIEF. De te Amsterdam aangehouden „jongen met de cape", die gedurende twee jaren daar winkeldiefstallen pleegde, blijkt ook te Haar lem zich aan dergelijke misdrijven te hebben schuldig gemaakt. Hij reisde daarvoor met de tram naar Haarlem en1 ging onmiddellijk na den diefstal naar mAsterdam terug. 0.a. heeft hij een schoenenmagazijn van de Bartel- jorisstraat een' geldkistje met 1100 ont vreemd, MISèRE VOOR DE WAS3CHERIJEN. Te Haarlem ziet het er voor de wassche- rijen en strijkerijen heel slecht uit. Door ge brek aan zeep, soda, loog enz. zijn reeds ver scheidene wascb Inrichtingen stopgezet. An dere, voornamelijk de grootere", die nog een kleinen voorraad bezitten, werken nog door, maar ook haar dreigt spoedige stopzetting. De artikelen, die sommigen nog weten te betrekken, zijn van slechte kwaliteit, waar door het waschgoed wordt beschadigd. Als 't zoo doorgaat, zullen de wasscherijen er mee moeten volstaan het waschgoed alleen in het water uit te spoelen. KORTE BERICHTEN. De slagers te Middelburg hebben den prijs van het rundvleesch met 30 cent per K.G. verhoogd. Gistemamiddag is een 18-jarige stoker op het emplacement der Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij te Middelhamis van de buffers van een rangeerenden trein gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Engele minuten later is hij aan de gevolgen overle den. Een goud- en zilversmid in Den Haag heeft volgens het „Vaderl." dezer dagen een bestelling voor gouden gordijnringen ontvan gen, met de mededeeling, dat in eiken ring een diamant moest worden gezet. De nieuw ste weelde. De Int. anti-mil vereeniging heeft op haar congres te Den Haag m®ties aangeno men tegen het gevangen houden van dienst- Gedurende de week van 13 tot en met 19 Januari 1918 zal verkrijgbaar worden ge steld op: Bon No. 33 100 gram Bak- en Braadvet. Bon No. 34 125 gram peulvruchten. Bon No. 35 50 gram rijst. Bon No. 36 100 gram gort. Bon No 37 50 gram zeep. Bon No. 38 I K.G. kleiaardappelen. Bon No. 39 1 K.G. klei-aardappelen. De bon voor de resteerende 2 K.G. aard appelen zal nader worden bekend gemaakt. MELK. Voor goedkoope melk zijn geldig bon No. 20 C tot en met 26 C. Alkmaar, 12 Januari 1918. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF bericht hiermede, dat MAAN DAG a.s. ZAL WORDEN AANGEVAN GEN MET DEN VERKOOP van het voor Gemeenterekening aangekochte EIKEN- en BERKENHOUT. De prijzen waarvoor dit gekloofd brandhout franco in huis per 100 K.G. wordt geleverd, bedragen voor BERKENHOUT 5.70 en EIKENHOUT 6.70. Dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur zullen aan de kas van het Distributiebedrijf op de Paardenmarkt, bestellingen' tegen contante betalingen worden opgenomen. Alkmaar. 12 Januari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van iel DISTRIBUTIE- BEDRIJF, roept gegadigden op, voor de af name van het stroo hetwelk vrij komt van het terrein aan de Westerweg bij de distributie van de aldaar ingekuilde aardappelen. Hij verzoekt prijsopgaaf per 1000 K.G. aan hei pakhuis afgehaald. Alkmaar. 12 Januari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. weigeraars, tegen het wetsontwerp tot invoe ring van den burgerlijken dienstplicht en te gen de ontvoering van den Amerikaanschen burger, Carl Minster, van Nederlandscb grondgebied naar Duitschland. Uit de Groninger Veenkoloniën zijn In de laatste dagen wagonladingen eetaardap- pelen naar de groote steden in Holland ver zonden in verwarmde wagons, teneinde be vriezing te voorkomen. Uit Hamburg wordt gemeld, dat het prijsgerecht aldaar gisteren voor acht balen omslagdoeken, op het Nederlandsdie stoom schip „Batavier* II" in beslag genomen, 2770 schadevergoeding heeft toegewezen. Het Duitsche rijk zal 6/7, de reclamant 1/7 der kosten hebben bij te dragen. Onder verwijzing naar bekendmaking, dato 7 dezer, maakt dé Toewijzingscommissie voor Veevoeder te 's-Gravenhage bekend, dat de bestelbiljetten voor veevoeder, te leveren in de maanden Februari en Maart, moeten worden ingediend uiterlijk 14 dezer. Volgens de lijsten van bijdragen is bij het Kon. Nationaal Steuncomité van 2 Decem ber tot en met 5 dezer ingekomen een bedrag van 112,609,51 J4, makende met het totaal der lijsten tot 1 December 1917 ad 4,844,998,8314, een totaal-generaal van 4,957,608,35. Om tegemoet te komen aan de moei lijkheden, die de maand Januari meebrengt door ijs en sneeuw, enz. wordt gedurende deze maand aan eiken gasverbruiker te Gou da een extra gasrantsoen verstrekt van 20 kub. M. Evenwel worde een zuinig verbruik aanbevolen. Wegens kolenscbaarschtels te Busaum op de openbare en de R. K. scholen de Kerst- vacantie verlengd tot 14 Jan. a.a. Te Weesp is voor de maand Januari het gasrantsoen bepaald op 60 kub. M. eni de prijs op 9 cent per kub. M. Te Eersel (N.-B.) is aangehouden de voortvluchtige moordenaar van den mare chaussee Moleqaar, uit Heeze, ter zake van welk feit hij tot drie jaar werd veroordeeld. In wel 20 kerken en scholen in de om geving van Hidaard (Fr.) werd in den laatsten tijd ingebroken. De vermoedelijke dader is thans aangehouden, iemand reizen de met een woonscjieepje.» Te Apeldoorn is 24.000 K.G. harde Condor-zeep in beslag genomen, toebehoo- rende aan iemand te Ter Apel aan de Duit sche grens in Groningen, welke voorraad op gestapeld was in de fabriek van sneeuwwit- gloor. KLOMPEN EN SCHOENER" Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Tegen de methode, volgens welke klompen tegen verminderde prijzen worden beschik baar gesteld voor hen, die daaraan het meest behoefte hebben, worden bezwaren aange voerd, die zich echter alleen kunnen voordoen wanneer men zich aan ernstige overtreding der voorschriften schuldig maakt. Het gaat bij de verstrekking dezer klompen aldus toeDe persoon, die, op grond van zijn laag inkomen, in aanmerking komt voor deze verstrekking, ontvangt een bon, waarmede hij zich vervoegt bij den winkelier. Die bon ver meldt op welke soort klompen men recht ALRMAARSCH COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1