rim heden. hee*t: mans-, jongens-, vrouwen o! kinder klompen. Nu wordt gezegd, dat bij het uit reiken der bons geen rekening zoü worden gehouden met de grootte van den voet, doch alleen met sekse en leeftijd, zoodat aan een man met kleinen voet, die zou. kunnen vol staan met jongensklompen, toch een mansbon wordt uitgereikt. Het gevolg zou dan kunnen zijn, dat dé winkelier, aan zulk een man met kleinen voet jongensklompen afleverend, zich zelf onrechtmatig zou bevoordeelde ten koste van het Rijk en wellicht ook van den kooper. Het spreekt bijna van zelf, dat dit geval zich slechts zelden zal voordoen. Doorgaans leeft men in de kringen waar deze verstrek king plaats vindt, niet op kleinen voet. Veel eer is het denkbaar, dat 't omgekeerde plaats vindt. Er zijn vermoedelijk meer jongens die mannenschoeisel behoeven, dan mannen Hie met een paar jongensklompen zouden kunnen volstaan En indien de winkelier in dit meer denkbare geval zou fraudeeren, zou hij zich zelf benadeelen. Evenwel, het is niet juist dat bij het uitrei ken der bons alleen met sekse en léeftijd reke ning wordt gehouden. Integendeel is er van wege het Kon. Nat. Steuncomité, dat deze verstrekking behartigt, bij twijfel steeds op aangedrongen, dat de grootte van den voet den doorslag moet geven. Laatstelijk is ook bij algemeene circulaire daarop nog eens de aandacht gevestigd. «Bovendien mag niet vergeten worden, dat een strenge contróle wordt uitgeoefend. Ver- kooper en kooper moeten op de achterzijde van den in te leveren bon een verklaring on derteekenen omtrent de soort en den prijs der verkochte en gekochte klompen. Bij het Steuncomité wordt streng toegezien, dat deze bons behoorlijk zijn ingevuld en ondertee kend, en ook dat zij voorzien zijn van stem pel en paraaf van het plaatselijk Steuncomité, net gemeentebestuur of het distributiebureau dat den bon afgeeft. Een winkelier, die eene verklaring aflegt in strijd met de waarheid, stelt zich er niet alleen aan bloot onverbidde lijk te worden uitgesloten van verdere deel neming aan den verkoop, maar ook strafrech terlijk te worden vervolgd. Indien het Kon. Nat. Steuncomité gevallen van fraude Ier oore komen, zal tot zoodanige vervolging zeker worden overgegaan. Een onderverdeeling der thans bestaande categorieën is dan ook noodig noch ge- wenscht. Men zou trouwend zoovele catego rieën moeten onderscheiden als er maten zijn. en daarvoor zou eene administratieve omhaal worden gevorderd,die veel en veel meer zou kosten dan de enkele gevallen van fraude die zich toch nog wellicht kunnen voordoen' bij deze verstrekking die over eenige millioenen bons loopt. Wanneer door de plaatselijke autoriteiten die bij deze verstrekking betrokken zijn, de hand wordt gehouden aan de voorscriften en voldoende contróle wordt geoefend op de naleving daarvan, kan met de thans bestaande regeling worden volstaan. Dit alles geldt ook voor de verstrekking van goedkoope schoenen. Ten aanzien der schoenen is nog aangedrongen op verhoo ging van den toeslag, met het oog op de dure leerprijzen. De vastgestelde minimumprijzen van leder zullen echter aan dit bezwaar wel tegemoet komen. Ten slotte zij nog de aandacht der koopers hierop gevestigd, dat de winkelier niet het recht heeft te vragen, of de kooper voorzien is van een bon. De kooper maakt eenvoudig zijn keuze en betaalt daarna met den bon. en het bedrag, ,dat de prijs der schoenen de waarde van den bon te boven gaat. DE „KENNEMERLAND." DEN HAAG, 12 Jan. (Corr.-Bur.) We vernemen dat het s.s. Kennemerland van Amerika op weg naar Nederland met mais, sedert begin Nov. te St. Vincent (Kaap Verdische eilanden) ligt en van de Por- tugeesche autoriteiten, niet mag vertrekken en onder militaire bewaking is gesteld, ter wijl de bemanning aan land is gebracht, omdat het schip verdacht wordt met een Duitschen onderzeeër, die Braziliaansche schepen getorpilleerd heeft, seinen gewis seld te hebben. Een onderzoek heeft de juistheid dier be schuldiging niet aangetoond. Portugal wij. nu de lading requireeren omdat te St. Vin cent behoefte aan mais heerscht. Onze re geering heeft krachtig geprotesteerd bij de Portugeesche regeering en betoogt dat nu de schuld der opvarenden niet 1% bewezen, 't schip dadelijk vrijgelaten moet wórden, vooral wegens de jongste«uitbreiding van de Duitsche onveilige zone, waardoor het vertrekken na 14 Januari gevaar voor het schip kan opleveren. Tot heden bleef het protest zonder resultaat. KAAS. DEN HAAG, 12 Jan. De Nederland- sche Vereeniging van Kaashandelaren ver zocht den minister van landbouw telefra- fisch om de distributie van kaas door de centrale pakhuizen aan den grossier On middellijk te doen hervatten', daar de gros siers werkloos moeten blijven en onnoodig groot verlies aan gewicht ten laste van het rijk wordt veroorzaakt. INTERNATIONAAL INTERMEDIAIR INSTITUÜT. DEN HAAO, 12 Jan. Zaterdag 19 Janu ari a.s. zal in de Camegie-stichting te den Haag dé plechtige oprichtingsbijeenkomst worden gehouden van het Internationaal Intermediair Instituut, tot taak hebbende om met betrekking tot de vragen omtrent nationale of internationale wetgeving, zoo wel van privaatrechtelijken als van publiek rechtelijken aard, alsmede alles wat tot oe- conomische statistiek of aanverwante vak ken behoort, betrouwbare en volledige in lichtingen te verstrekken aan hen die deze verlangen, tet welke natie zij ook behoo- ren Het stamkapitaal van meer daa 2 ton is bijeengebracht Eerevoorzitter is de beer J Louden, minister van buitenlandsche za ken; voorzitter van den Raad van Bescher ming is d liter van Kamebeek, minister van staat: voorzitter van den raad van be stuur de heer Loder, raadsheer in den Hoogen Raad; directeur de heer mr. Blink, lal van voraanstaande personen, vooral uit rechtsgeleerde scheepvaart-, handel- en nijverheidskringen, zijn toegetreden lot de stichting. MET KLEIN VERLOF. DEN HAAG, 12 Jan. Op 2 Maart a.s. zullen de zeemiliciens van den eersten ploeg der lichting 1915 in genot van onbe paald (klein) verlof worden gesteld. STADSNIEUWS. DE DISTRIBUTIE VAN SCHOEISEL EN SAJETBONS. Aan de vele klagers over de regeling van de distributie van bons voor schoeisel en sa jet, zij-medegedeeld, dat wij vooralsnog tot de plaatsing van ingezonden stukken over deze materie niet overgaan, omdat wij dan een te groote toeloop vreezen. Wij kunnen de verzekering geven, dat de commissie bereid is, om elke regeling, die tot een betere gang van zaken kan leiden, in overweging te nemen. Zij die in dit opzicht wenken meenen te moeten; geven, zullen goed doen om die ter kennisse van den ovorzitter van het Steun comité te brengen. Van den heer Jb. Cloeck, die als oud-voor zitter van het Steuncomité nog de leiding heeft, vernamen wij hedenmorgen, dat het niet geholpen worden van- velen na uren wachten en het op straat wachten door drom- men, alleen aan het publiek geweten moet women. Degenen die opgeroepen worden, zoo deel de deneer Cloeck ons mede, kunnen geholpen worden op de aangegeven uren 2, 3, 4, 5, 7 en 8 Januari zijn er 150 per sonen per dag opgeroepen, doch kwamen er slechts 125, 108, 64, 78, 62 en 63, waardoor er de andere dagen een 400 telaatkomers ont stonden. Op 9 Januari werden 400, op 10 Januari 360 eni op 11 Januari 340 telaatkomers op geroepen en' dit had een ongeregeld verloop. Ook hedenmiddag was het weer ondoenlijk het aantal opgeroepen nakomers te heipén. f' c voorkomen kon worden, wanneer het De heer Cloeck was van meening, dat alles t publiek maar goed de oproepingen leest en zich daar aan houdt. Niet vergeten mag echter worden, dat het voor velen onmogelijk is om met de besté wil op de aangegeven uren te verschijnen. Op verzoek van den heer Cloeck verklaar den wij ons bereid eens een middag op het kantoor de gang van zaken mede te maken. De lezers zullen wij onze bevindingen dan mtdedeelen. Nog deelen wij mede, dat de heer Cloeck overweging toezegde van onzen wenk, die het loopen van het pubhek om de bons naar. het kantoor geheel kan voorkomen. EEN NIEUWE ZAAK. In het perceel Laat waar voorheen Ver- meulen's Boekhandel gevestigd was, openen hedenavond mej. W Pel een dames- en kin derhoedenzaak. Deze zaak is naar de eischen des tijds ingericht. Voor een mooie winkel, er achter een ruime salon. Ongetwijfeld1 zal de smaakvolle étalage hedenavond veel kijkers trekken. - Mej. A. Pel heeft zich in hetzelfde pand gevestigd als gediplomeerd costumire. DE WERKELOOZEN. Naar wij vernemen zullen heden 175 on georganiseerden en 60 georganiseerden een uitkeering van het Steuncomité ontvangen. De heeren Westerhof en Verkerk, gevraagd om deel uit te maken van het Steunconiité, hebben daarvoor bedankt. BILJARTEN 't Blijkt dat het in den wedstrijd om het tweedeklas kampioenschap zal gaan tusschen de heeren Willig en Pijper, twee tegenstan ders, die elkaar ook hier in Alkmaar, reeds meermalen op 't uroene laken ontmoet heb ben. Beide hebben nu drie partijen gespeeld en drie gewonnen. Willig liet 'Nijland op 85 staan (van de 200)Beumer op 116 en Lon- waard op 155. 't Gemiddelde was om en bij de zes. Pijper heeft vooral de twee laatste partijen heel mooi gespeeld met een. gem. van 9,09 en 11,11. Vandaag*en morgen worden nog telkens 2 partijen gespeel (f Morgen avond wordt tot slot van den wedstrijd ge speeld' dé partij WilligPijper, 't Zal er VERHOOG ING MELKPRIJZEN. De Sta sirant van heden bevat de mede- i. Hing, dat de verhooging van de melkprij- niet op 16 dezer, maar reeds den 13den dus morgen, ingaat. a.a. Woensdag weder de gewone jaarlijksche collecte langs de huizen worden gehouden. Waar wij mogen veronderstellen, dat het lief dadige doei waarvoor gecollecteerd wordt, voldoende bekend is, zal een opwekking om naar draagkracht te geven, zeker wel overbo- uig zijn. Dat de uitkomst dit jaar, nu de t>e- hoeften ook van hen, die van de collecte profi- teeren, steeds stijgen, schitterend zij l „ONZE VLOOT'.' In een gisteren in de Unie gehouden bijeen komst van de Kon. Nederl. Ver. „Onze Vloot" afdeeling Alkmaar, hield de heer J. W. J. ba ron van Haersolte, ingenieur en oud-zeeoffi cier te 's-Gravenhage, een voordracht over de Nederlandsche Scheepvaart tn Scheepsbouw yoorheen en thans, met lichtbeelden toege licht. De voorzitter, de heer Reeling Brouwer, heette de aanwezigen welkom en memoreer-' de het goede werk dat het hoofdbestuur ver richtte door het eervol ontslagen marine personeel te steunen en te helpen in het ver krijgen van betrekkingen. Hier te Alkmaar zal daarvoor, als in alle afdeelingen, een cor respondentschap worden opgericht. Hierna nam dé heer van Haersolte het woord. Hij moest om de vele stof hét onder werp oppervlakkig behandelen. Hiji begon met te zeggen, dat Nederland weer op den goeden weg was om een eerste plaats op scheepvaartgebied tusschen de verschillende naties te veroverend Zijn vroegeren bloei op dit gebied had Nederlandl voor het grootste f gedeelte aan zijn gunstige ligging te danken, u de oudste tijden lag het vrijwel in het cen trum van de handeldrijvende volkeren van Europa, onderhield het met Engeland o. a dien graanhandel. Wat uit het Zuiden kwam en naai" het Noorden moest, werd hier van daan verder doorgevoerd. De naam „vracht vaarders van Europa" verdienden de Hollan ders toen dan ook ten volle. Na den 30-jari- gen oorlog, toen Duitschland vrijwel econo misch ten onder ging, w^rd het centrum ver plaatst naar Holland's grootsten concurrent, Engeland. Tijdens de Napoleonnistische oor logen heersente hier, het grootste verval op BEDANKT. De lieer J. M. Stikkel, directeur van het distributiebedrijf voor schoenen, klompen, wol cn sajet, heeft wegens aanvaarding eener betrekking elders, met 1 Maart voor deze functie bedankt. GESLAAOD. Door de Vereeniging van Leeraren in het schoonschrijven M. O. is het diploma voor goed loopend handelsschrift en randschrift uitgereikt aan mej. A. M. Boon, alhier, leer linge van den heer S. Bakker Dz. VOETBAL. Als 't weer nu maar blijft, zooals 't op 't oogenbiik is, dan zullen ae liefhebbers ein delijk morgen weer eeus een tweede klaswed- strijd kunnen bijwonen en wel tusschen Alc- maria en' R. C. H. Nu 't wordt tijd dat er weer eens gespeeld' wordt in Alkmaar, want we zouden hier 't voetbalspel bijna vergeten. Alcmarid zal morgen een goed elftal in 't veld brengen. R. C. H. is een flinke ploeg, dus aan spanning zal 't niet ontbreken. Mocht morgenochtend het terrein nog af gekeurd worden, dan zal dit worden bekend gemaakt in 't sigarenmagazijn de Frenne, Langestraat. Men behoeft dan geen vergeef- schen tocht naar het terrein te maken. BENOEMD. Tot klerk bij het distributiekantoor voor sa jet, klompen enz. is aangesteld de heer M. Vergaaij alhier. Tot werklieden bij den dienst der gemeen tereiniging zijn met ingang van 15 Januari a.s. benoemd: L. Ditsel, F. van den Brink, E. E. Rongé, P. Kroet en' P. Benjamin COLLECTE. Vanwege het Israëlietisch Armbestuur zal scheepvaart- en handelsgebied, terwijl sinds 1870 een voortdurende opbloei is waar te ne men. De Romeinen brachten hier de eerste scheepvaart in het land. Den inwoners werd het bouwen van schepen geleerd om graan te halen uit Brittannië. De Noormannen maak ten het de Hollandsche zeevaarders eeuwen lang lastig, totdat in de 13e en 14e eèuw, in den tijd van de Hanzesteden, zich de scheeps bouw en de scheepvaart weer konden ontwik kelen, tot hun grootsten bloei in den tijd van de Gouden Eeuw, in de 16e en 17e eeuw. Het drievierde deel van de handelsvloot be voer toen de Oostzee en de Noordzee, 1/8 ging ter vischvangst en het overige achtste deel onderhield de vaart op Indië. Spreker wees op de pogingen, die na het verbod van den Spaansdien koning om' op Lissabon han del te drijven, gedaan waren om den zeeweg naai" Indië te zoeken en hoe die eindelijk door Houtman gevonden werd. De Hollanders breidden hun invloed in Indië uit en jaarlijks keerden grapte rijke vloten van daar naar ons land terug. De visscherij was voorheen ook belangrijk en droeg veel bij tot de volkswelvaart, voor namelijk met de haringvisscherij, die reeds in 1164 werd uitgeoefend en na het uitvinden van het haringkaken zoo'n groote vlucht nau» Twee- a 3000 schepen namen jaarlijks aan die vaart deel, niettegenstaande de aanval len der Engelsche en Schotsche kapers, die eens in een jaar tijds alleen van de Enkhuizer visschersvloot 150 vaartuigen vernietigden. Hiervoor wapende men zich en werd er een geoefende en vechtklaie bemanning verkregen, ia'ter van zooveel waarde voor de oorlogs vloot. De Noordzee- en Oostzeevaart zijn verreweg het belangrijkst geweest. De eerste Gtostzee-vaarders waren de Friezen. Bij de Sont-tol gmolt:ii»dezi verscheidene voorrech ten boven andere naties. Er was wel eens ver schil van opinie tusschen Denemarken en Holland'en toen de eerste eens dreigde de Sont te sluiten, gaf de Nederlandsche staats man, vaii Beuningen, ten antwoord, dat dp sleutels der Sont ie Amsterdam lagen, m.a.w. onze oorlogsschepen kunnen dien doorgang wei met geweld forceeren. Holland was vrij wel in dien tijd even afhankelijk van het bui tenland als nu, door zijn grooten in- en uit voer. Op den bloei van handel en scheepvaart werkte ook gunstig dat Holland een democra tische regeering had, een republiek was. Holland heeft voorts op scheepsbouwge- bied grooten invloed op het buitenland uitge oefend. Weer de Friezen, en daaronder ook de Westfriezen, stonden daarin vooraan. Ook Alkmaar deed aan dien scheepsbouw mede, en had in 1514 reeds 100 schepen in de vaart, voor een deel voor binnenwateren, doch ook voor de visscherij en zorgde tevens voor ver zending van zuivelproducten. Spr. herinnerde ook aan den Amsterdamschen burgemeester, Nicolaas Witsen. Aan hem heeft men veel medédeelingen op sciieepsbouwgebied, neer gelegd in een boekwerk, te danken. Hoe gun stige de Hollandsche scheepsbouw bekend stond, blijkt uit de bezoeken van Tsaar Peter van Rusland aan Holland, die zelfs scheeps bouwmeesters en -timmerlieden naar Rusland medenam om een Russische vloot te bouwen. Toen St. Petersburg gesticht werd, waren de eerste twee schepen, die de haven binnenvoe ren, Hollandsche vaartuigen. Ook in Frank rijk. Duitschland en Amerika werden schepen onder Hollandsche leiding gebouwd. Tijdens de Fransche overheersching ging die reputatie te diet en handel en scheepvaart sterk achteruit. In 1813 kwam toen herstel, dank zij het toekennen van regeeringswege van premies voor het bouwen van schepen van een zekere grootte, dat ten gevolge had, dat er weer te veel scheepsruimte kwam. Ook de oprichting vaa de Handelmaatschappij droeg tot grooteren bloei bij; totdat in 1847 de Engelsche acte van Navigatie wer^j inge trokken en er in 1870 weer een betreuréns- waardigen toestand bestond: slechte vaarwe gen, havens onvoldoende, scheepspersoneel geen opleiding, stalen of ijzeren schepen ont brekend. In 1880 bouwde toen de werf „Fijr cnoord" een ijzeren schip en vanaf dat jaar ontstond er weer een opkomst. Nu werken in Nederland 4 groote scheepswerven, waaron der „Fijenoord" en „de Schelde" en 40 kleine re werven langs de rivieren, die meest tot vóór dezen oorlog schepen voor de binnen vaart bouwden, doch nu ook voor dB zen- vaart. Op scheepsbouwkundig gebied neemt Nederland nu de 4e plaats onder de naties in, terwijl in tonnenmaat beschouwt Neder land de zesde plaats in de wereld heeft en wat den sleepdienst betreft de eerste, plaats. De aanleg van het Noordzeekanaal en den Nieuwen Waterweg droeg tot den opbloei zeer veel bij. Wat de visscherij betreft, haring- en treil- visscherij kwamen in opkomst. Spreker lichtte het gesprokene met licht beelden toe. Men zag de oude scheepsvor- men, zooals koggen, fluiten, enz. Eigenaardig waren, de oude scheepswerven met de gekali- faterde schepen. Spr. toonde ook den scheeps kameel en de Overtoom te Zaandam. Als te genstelling zag men de moderne werf mét scheepshelling en schepen in verschillende stadia van aanbouw. Voorts verscheidene scheepstypen, en hoe een mailsteamer er van binnen uitziet en last not least het te water laten van de „Victorie", een zeeschip, op de werf van de firma W. F. Stoel en Zoon alhier gebouwd. Ook het bekende scheepje in de Groote Kerk liet spreker zien, terwijl hij met den wensch eindigde, dat Alkmaar in den ko menden tijd ook veel zal bijdragen óp het ge bied van scheepsbouw. De voorzitter dankte den heer van Haersol te namens het bestuur en de aanwezigen op zeer waardeerende wijze en wenschte spreker een weerziens töe. ALOEMEENE LEDENVERGADERING DER AFD. ALKMAAR VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Gisteravond werd ten Stadhuize de jaarver gadering gehouden der afdeeling Alkmaar van het" Ned. Roode Kruis. Aanwezig waren 6 bestursleden en 16 ge wone leden. De voorzitter, de heer'J. F. Moens, opende de vergadering met een' woord van welkom en sprak den wensch uit, dat de te verrichten Na lezing der notulen werd door den secre- arbeid vruchtdragend zou zijn. taris, den heer Mr A. M. Ledeboer, het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen. net Bestuur. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den penningmeester, den heer P. G. J. Jung, werd voorzien door dp benoeming van den heer Mr. Th. Gouverne, advocaat en procureur te Alkmaar, die door het Bestuur tevens tot plaatsvervangend se cretaris werd benoemd. Met diep leedwezen ontving het Bestuur op 5 October 1917 het berichte dat, na eene korte ongesteldheid, de penningmeester, Mr. Gou- verne, was overleden. In nem verliest het Be stuur een werkzaam bestuurslid, dat gedu rende den korten tijd, dat hij deel van het Bestur heeft uitgemaakt, vooral in zijne hoe; danigheid van plaatsvervanger van den se cretaris tijdens diens ziekte, zich gedurende drukke bestuursaangelegenheden, zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. Mevr. PrijerWegener bedankte als be stuurslid. De aangename wijze van samen werking zal bij het Bestuur zeker in aangena me herinnering blijven. Op verzoek van het HoofdLcomitié belastte het Bestuur zich met het verzamelen van de gewenschte gegevens, om te komen tot het verzorgen en verplegen van een groot aantal ewonaen in. Alkmaar en' omgeving, waarvan et resultaat op 12 Mei 1917 aan het Hoofd comité werd toeezonden. De reorganisatie van het Roode Kruis hield ook het Bestufir van het comité bezig, eni leidde tot het indienen bij het hoofd-comité van een amendement, waarbij als zetel van het Bestuur van den kring stelling den Hel der inplaats van den Helder Alkmaar werd voorgesteld. Het Bestuur mocht de voldoe ning smaken dat dit amendement door het Hoofd-comité werd overgenomen, en tenslotte op de in Juni j.l. gehouden buitengewone al gemeene ledenvergadering werd aangenomen. Een op verzoek van liet Hoofd-comité te dezer stede ingesteld onderzoek, om te komen tot oprichting van een noodhospitaal, leed schipbreuk, aangezien de daarvoor in aan merking komende gebouwen, niet voor het doel ontruimd konden worden. Roode kruis-brigade. a. Transportcolonne le'leider dr. R. J. v. d. Heijde, 2e leider dr. H. Over. Wederom werd dit jaar door den leider der trhnsportcolonne onderricht gegeven aan het personeel. Herhaald werd alles wat ook met de leden der colonne U* tweevortgi 1 ren was behandeld. Ook de sectie Uitgeest bleef onder leiding van dr. L. Wentink oefenen. Op 2 Februari 1917 hield deze sectie met goed gevolg eene oefening met brancards op het ijs, waarvan een verslag van de hand van ar. Wentink voorkomt in het Reddingwezen van April 1917. b. De verpleegcolonne. Leider dr. J. W. Wicherink. De op 13 December 1916 aangevangen cursus werd in 1917 voortgezet met 40 deel neemsters, waaronder 4 de lwen volgen als a.s. noodhelpster (bij den "Jrgentleraad aan gesloten) welke cursus één keer per week ge houden, voortduurde tot 14 December lQi7 Het door den leider getroffen overleg met de directrice van het Stadsziekenhuis, heeft er toe geleid, dat van een practische votm-ng in gemelde ziekeninrichting door een tiental deelneemsters met succes werd gebruik ge maakt. Voor de door het Bestuur van het Vrouwen comité van het Haarlemsch Roode Kruis tot ractische interne opleiding, in de Noodzii.- eninrichting aldaar, werd gebruik gemaakt door Mej. M. G. H. v. d. Veen, aan wie, na dat zij een drietal maanden achtereen tot groote tevredenheid van de directrice en de doctoren aldaar was werkzaam geweest, het getuigschrift van helpster eerste klase werd uitgereikt. Aan alle deelneemsters en deelnemers wordt een woord van dank toegebracht door het 'Be stuur en wel voomaxhelijk aan de leiders der colonnes en aan zuster Driendijk, de direc trice van het Stadsziekenhuis, die door, zoo wel den leider der Transport-colonne bij alle oefeningen trouw ter zijde te staan, als zich met de practische opleiding der leden van de verpleegcolonnes in het Stadsziekenhuis te belasten, blijft toonen het Roode Kruis een warm hart toe te dragen. De geldmiddelen. Teneinde de geldmidde len blijvend te versterken, besloot het Bestuur tot het doen drukken van het jaarverslag 1 «wt de ledenlijst en dit op ruimere schaal te verspreiden Het gevolg hiervan is geweest, dat netleden aantal van 105 is geklommen tot 169 en het bedrag der jaarlijksche contribu tie van 213.50 tot 330.50 is gestegen. Aan de orde was voorts de rekening en verantwoording van den penningmeester. De voorzitter wijdde vooraf een woord van hulde aan de' nagedachtenis van dén over leden penningmeester, Mr. Th. Gouverne, die, zoo jong nog, aan den kring van het Be stuur is ontvallen. En als penningmftster èn als waarnemend secretaris, gedurende de on gesteldheid van Mr. Ledeboer heeft de over ledene in het afgeloopen jaar heel wat arbeid voer de afdeeling verricht. De voorzitter heeft de boeken en bescheiden overgenomen, en alles nauwkeurig in orde be vonden. Uit de rekening en' verantwoording blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen 1789.73 en de uitgaven 300,26, zoodat de rekening sluit met een saldo van 1489.47. De commissie belast met het nazien der rekening verklaart bij monde van den heer Mr. M. Moens, dat alles in orde is bevonden' en adviseert tot deehargeering van den waarn. penningmeester, waaraan de vergade ring hare goedkeuring hecht. Bij de periodieke verkiezing van 5 bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren, J, F. Moens. Dr. A. M. Conijn en Mr. A. M. Ledeboer, het overlijden van Mr. Th. Gouverne en het bedanken' van Mevr. L. Prijer--Wegener, verklaart de heer Moens, dat, nu er een nieuwe organisatie van het Roode Kruis is ingesteld, en er. waarschijn lijk van het Bestuur meer werk zal worden gevraagd, het hem voorkomt, dat, gezien zijn werkkring, het voor de afdeeling van belang is, dat een jonger kracht, die er zich beter aan kan wijden, hem vervangt. Hij danki zijn medebestuursleden en in het bijzonder den secretaris voor de medewerking die hij steeds heeft mogen ondervinden, en verzoekt de vergadering geen stemmen) op hem uit te brengen. Nadat op verzoek van een der leden, den heer de Groot, door den voorzitter als can- didaten voor de vacatures: Moens, Gouver ne en Mevr. PreijerWegener genoemd zijn Dr. Schroder, Jhr. Mr. van Asch van Wijk en Mevr. Oushoom, worden benoemd Dr. Schro der, Mr. A. M. Ledeboer, Dr. A. M. Conijn, Mr. van Asch van Wijk en Mevr. Oushoom. Onder applaus nemen de aanwezige geko zen en herkozen leden hunne benoeming aan. Als afgevaardigde naar de gedurende 1918 eventueel te houden algemeene verga dering der vereeniging wijst de vergadering aan de heeren Dr. Schroder en Dr. van Dam, als plaatsvervangers Mr. vanAsch.van Wijk en Dr. van der Heijde. De benoeming van een lid en' een plaatsver vangend lid van het Bestuur van den Kring stelling den Helder heeft tot resultaat, dat benoemd worden respectievelijk de heeren Dr. van Dam en Mr. Ledeboer. De gekozenen ne men, voor zoover aanwezig, de benoeming aan. De voorzitter hoopt, dat het bestuur aan gevuld met de nieuwe leden krachtig zal me dewerken om den arbeid van het Roode Kruis te bevorderen. Bij de rondvraag zegt de heer van Lith de Jeude den scheidenden voorzitter namens de transportcolonne dank voor de belangstel ling en waardeering die de heer Moens steeds voor het werk der colonne heeft getdond. Hij geeft de verzekering, dat men nog lang zal denken aan alles wat de oud-voorzitter voor de colonne deed; en bcveelt'haar in zijn vrien delijke herinnering aan. De heer Dr. Noorduijn richt daarop als oudste bestuurslid een woord van afscheid tot den voorzitter. Ook door het bestuur wordt het aftreden betreurd. Wij moeten ons, zegt spr., bij uw besluit neerleggen, maar ropen. dat u het Roode Kruis steeds eert warm nart zult toedragen. Hij herinntert er voorts aan, dat van de groote vlucht, die de vereeniging Heeft genomen, de oorzaak voor een groot deel ook ligt in den persoon van den voorzit ter, die het initiatief nam tot de oprichting der afdeeling. (Applaus). Nadat de voorzitter zijn erkentelijkheid heeft uitgesproken «oor de tot hem gerichte woorden en de verzekering heeft gegeven dat hij zal blijven een zeer belangstellend lid der afdeeling en dat hij, waar hij kan, de afdee ling zijn steun zal olijven schenken, wordt do vergadering gesloten. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Dezer dagen stelde zich een comité samen, dat zich ten doel stelt geld'en in te zamelen voor de verzorging van Nederlandsche kinde ren in den vreemde. In het eere-comité namen zitting de heeren G. Ripping, burgemeester van Alkmaar, mr. D. van Houweninge, presi dent der Arrondissements-Rechtbank, en J'. R. van der Moer, majoor der infanterie, garni zoenscommandant; het comité bestaat uit de volgende dames: Mevr. Bosscher, mevr. v. d. Feen de Lille, mevr. v. d. Horst, mevr. van Houweninge, mej. v. d. Linden, mevr. Molt- zer, mevr. Offers, mevr. Oushoorn, mevr. Stro ink, mevr. Visser, en uit de volgende hee ren: dr. A. C. Antusch, F. L. J. Buschgens, dr. A. M. Conijn, dr. C. Greebe, kapitein O. H. Honing, F. A. Josephus Jitta, kapitein W. Kaas, ar. G. G. Kloeke, dr. J. P. F. A. Noorduijn, dr. A. Schillings, dr. R. G. C. Schroder en mr K. A. Cohen Stuart. De sa menroeping geschiedde door de afdeeling Alkmaar van het Algemeen Nederlandsch Ver bond; het presidium wordt waargenomen door kapitein G. H. Honing, het penning meesterschap door den heer F. L. Buschgens en het secretariaat door den heer F. A. Jose phus Jitta. - DE NORMAALMEST. Ingevolge het ingezonden stukje van dea heer Brands in het numer van gister, ontvin- fen wij van den heer van der Laan ter pu- licatie de opgevraagde brief, die als volgt lu'dt: Gaarne voldoe ik aan Uw verzoek cm in- blicatie den opgevraagden brief, die als volgt lukje." Ik gaf destijds aan den heer den Dijcker de waarde van normaalmest op als 0.5Ö per M*. Ik vergeleek in dat oordeel de stikstof, phosphorzuur, kali, enz. niet met die in kunstmeststoffen doch in grond hetgeen m.i. veel juister is gezien de samenstelling van normaalmest. De heer Bezemer weet dit waarschijnlijk zeer goed daar hem mijl - T-ssr u

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2