DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In Vroeger Dagen. JNo. 11 Honderd en twiitigst© Jaargang. 1918 MAANDAG 14 JANUARI 91VI&&IV»!. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden vojqt Alkmaar t Ltiö, franco door hot go keele Rijk f 1.9GL Afzonderlek» m fc#ir| «nimmer» Coats. Per regel f 0.15. By groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do N.V. Boek- en HandelsdrnkkerQ v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Uitbetaling vergoedingen wegens Militie, NEDERLAND. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën De minder vriendschappelijke toon, die in de eerste bijeenkomsten van de vredesonder- handelaars te Brest-Litowsk te beluisteren viel, ontaardde Zaterdag in een scherpe woor denwisseling tussclien de heeren Trotzky en Hoffmann naar aanleiding van de Russische- revolutipnnaire propaganda in het Duitsche leger. Om erger te voorkomen werd de zit- ting toen maar opgeheven. Een mooi vooruit zicht voor de verdere besprekingen Van de conferentie van Zaterdag willen we nog even aanstippen, dat graaf Czerain (Oos- tenrijk-Hongarije) verklaarde de Oekraicsche delegatie als zelfstandig te erkennen, de for- meele erkenning van de Oekraine als zelfstan dige staat zou tot het vredesverdrag blijven voorbehouden. De Oekraine neemt dus deel aan de onderhandelingen. De Russische opperbevelhebber Krylenko, die door de bolsjewiki van vaandrig tot die hooge positie werd bevorderd, heeft bewezen aan de zijde te staan van den heer Trotzky inzake het voeren van revolutionnaire propa ganda. Hij. bepaalt zich niet tot eigen land en de Duitsche soldaten, hij gaat verder, hij heeft den oorlog verklaard aan de bourgeoisie van Rusland, Duitschland, Groot-Brittannië en Frankrijk. In een'manifest, waarin hij zegt dat de v^ede in gevaar verkeert, heeft hij allen, die „de vrijheid liefhebben", opgeroepen tot de vorming van een leger, om den heiligen re- volutionnairen oorlog te voeren tegen de bou rgeo isie-heerschappij, in alle landen. Wat eigenlijk bedoeld wordt met het voeren van den heiligen revolutionnairen oorlog, is nog zoo gemakkelijk niet te snappen. Voorst hands gelooven we het er voor te mogen hou den, dat hij alleen is bedoeld als dreigement tegen de Centralen en tegen hein in eigen land, die de bolsjewiki-regeering niet willen steu nen. Voorloopig zullen de middenmogendhe- den zich waarschijnlijk niet erg bezorgd ma ken over het nieuwe legér, want het zal niet zoo gauw de grenzen over komen om in an-- dere landen de „bourgeoisie-regeering" te verdrijven. Maar toch zullen er wel eenige rekening mede moeten houden met het oog op de ook in hunne legioenen meer en meer aan hang vindende revolutionnaire ideeën. Zou generaal Hoffmann tegenover den heer Trotz ky gesproken hebben, gelijk hij deed, als die beginselen in 't geheel geen wortel hadden geschoten in zijne gelederen? In de Fransche Kamer heeft minister Pichon geantwoord op de interpellaties over de Fransche diplomatie gedurende den oorlog. Hij heeft succes gehad: met 397 tegen 148 tU Bftdrüft 29) „Hij gaat morgen heen." „Als je met „hij" je vader bedoelt, die blijft in Menwinion, om daar te schilderen Rosalinde had haar moeder niet aangeke ken, maar nu keerde zij zich om met een schok van verbazing en tegenzin, terwijl haar oogen boos vroegen, wat haar verstand al lang geleden wist. Zij had het gezien in den peinzenden blik van haar moeder, zei zij tot zich zelf, zij had het geradén, toen me vrouw Cloudesby zei dat zij in het Henidra- bosch geweest was. „Heeft u elkander ontmoet?" vroeg zij toornig. „Ja," „Heeft u met hem gesproken? Kunt u dat?" „Ja, dat kon ik," zei mevrouw Cloudesby. „Hij zal hier blijven." „Ja." „Ik wil niets met hem te doen hebben, zei Rosalinde met opgeheven hoofd. HOOFDSTUK XVI. Menwinion kookte van opwinding. De ge lukkige vallei was zich zelf niet te hooren dat Simon Cloudesby daar waarschijnlijk voor den geheelen zomer kwam, te hooren; dat hij plan" had op de rotsen van Menwinion te schilderen en zijn modellen van Londen zou meebrengen, gaf de gelukkige vallei Fenryu en zelfs Portlew iets om over te praten. Zijn tegenwoordigheid gaf onderscheiding en stemmen werd een motie aangenomen, waar in gezegd wordt, dat de Kamer de verklaring van de regeering goedkeurt, en vertrouwen in haar heeft voor het krachtig voortzetten van den oorlog en het verkrijgen van een vol ledig herstel van het gepleegde onrecht (kwestie Elz»s-Lotharingen) en het instellen van ecu instituut, waardoor er recht zal gaan heerschen in de internationale betrekkingen. De Fransche bladen schrijven alle met in genomenheid over de regeeringsverklaring, keuren goed (met uitzondering van de socia listische) de weigering van passen voor St. Petersbui g en constateeren dat alle zeventien verbondenen dezelfde taal spreken en ii-et eens zijn over hetzelfde doel. In Duitschland schijnt iets bijzonders op til te zijn. De opperste leiding van het leger, Hindenburg, Lüdendorf en de kroonprins, zijn te Berlijn geweest en hebben geconfe reerd met den keizer. Wat er besproken is,- weet men nog niet, maar vermoed wordt, dat het in verband staat met de besprekingen te Brest-Litowsk, omdat ook von Kühlmann in de hoofdstad is aangekomen, en met de rede voeringen over de binnen landsche politiek, die de rijkskanselier waarschijnlijk Woensdag- zal houden in de hoofdcommissie van den Rijksdag en in het Heerenhuis, bij welke ge legenheid hij dan tevens zal antwoorden op de jongste redevoeringen van Lloyd George en Wilson. Ook meent men, dat het Poolsche vraagstuk behandeld zal worden en dat er in de binuenlandsche politiek andere perso nen zullen optreden. Wij zullen afwachten wat er van komt, heel lang zal onze verwachting niet op de proef worden gesteld. Van het Westelijk oorlogsterrein komen berichten van verhoogde artillerie-actie op eenige punten, terwijl hét in de lucht zeer be drijvig was, waarbij aan weerszijden eenige vliegtuigen werden geveld. Ook aan het Itali- aansche front waren de kanonnen en- vliegers druk in de weer. Volgens een mededeeling van de Matin, ontvangen van iemand die pas uit Berlijn heet gekomen te zijn, hebben de Duitschers een geweldig offensief in den zin bij Verdun, be doeld als revanche en tot herstel van het pres tige van den kroonprins. Dit offensief zog worden begonnen zoodra de weersomstan digheden wat gunstiger worden. FRANKRIJK. VEKLARING VAN PICHON. In antwoord op interpellaties in de Fran- opende 'n toekomst, omdat, zooals iedereen aan Rosalinde uitlegde, waar Simon Clou desby een jaar geschilderd had, een menigte van zijn volgelingen het volgende jaar zou schilderen, terwijl, als hij zich te Menwinion wilde vestigen, zouden de venen en weilan den, die het dal omgaven, nauwelijks alle menschen kunnen bevatten, die daar ook zou den komen. „Maar hij is niet goed bekend," redeneerde Rosalinde. Zij dronk thee op de rotsen met het gewone troepje: de drie of vier gezin nen, die de meeste dagen van de week samen kwamen en zich „de familie" noemden. Het was thans bekend, dat haar houding tegen over haar vader vijandig was en haar vrien den vermoedden de rol, die zij speelde, om man en vrouw gescheiden te houden. Het was een moeilijke toestand voor iedereen, die er in betrokken was en zou nog .meer on rust veroorzaakt hebben in een gemeenschap die minder geneigd was te Leven en te laten leven. „Noem ons een of twee schilders, die vol gens jou meening goed bekend zijn," zei Jas per Knox. Rosalinde noemde drie namen, die zij kon verbinden met werken, die op een mooie plaats in Sceton Park hingen. Zij had sir Lu cius de groote sommen hooren noemen, die hij er voor gegeven had en zeggen, dat wat hij van een schilderij vroeg, was „iets aan genaams om te zien en een sieraad voor een kamer." In de meesterwerken, die hij gekozen had, beweerde hij, dat hij dit gevonden had, en dat iedereen, die eenigen smaak had, dit met hem eens zou zijn. Jasper's spottende glimlach, een zucht van Lamoma en een luide lach van John Larch gaven uiting aan waf men hier dacht om trent de goden van Sceton. „Zij mogen goed bekend zijü," zei Jasper ache Kamer constateerde minister Pichon dat de Fransche opvattingen overeenstemden met die van Lloyd George en Wilson en merkte op, dat het onmogelijk was, het niet met Wil son eens te zijn, waar deze een bepaling gaf omtrent een organisatie gegrond op recht vaardigheid en verklaarde dat Duitschland slechts door het verdwijnen, van de militaire kasie kon deelnemen aan de. toekomstig?: vol korengemeenschap. Met betrekking tot de door de Fransche socialisten verlangde passen voor Rusland, zeide de heer Pichon, dat deze passen werden geweigerd om opportuniteits redenen. Wat Rusland betreft, Frankrijk was gedu rende 25 jaar diens loyale bondgenoot. Den dag, dat het Slavische volk .door Oostenrijk werd geworgd, hadi Frankrijk niet geaarzeld zich te scharen aan de zijde van Rusland. Wij willen, zeide Pichon, niet Duitschland in de kaart spelen, dat alle mogelijke moeite deed, om ons naar Brest Litovsk te sleepen. Voor een rechtvaardigen, duurzamen vrede zijn drie voorwaarden noodig, oprechte eer bied voor verdragen, een territoriale regeling gegrond op 't zelfbeschikkingsrecht der vol keren en bespreking der bewapeningen, dit is ons programa, het is dat, dat Lloyd George uiteenzette betreffende den volkerenbond. De overwinning alleen zal dit programma ver wezenlijken. Naar aanleiding van de zinsnede uit de boodschap over Elzas-Loiharingen, die met toejuichingen werd ontvangen, constateerde Pichon, dat dezelfde zinsnede te Washington een geestdriftige betooging wekte. Hij wees er op, dat Lloyd George het we reldkarakter 'van het Elzas-Lotharingsche vraagstuk had verkondigt. Ten slotte besprak de heer Pichon de vre desonderhandelingen te Brest-Litowsk en den toestand in Rusland'. Geen der geallieerden heeft de Russische regeering erkend en Frankrijk kan slechts hare huidige houding handhaven tgenover een regeering (maxima listen) die wellicht onbewust haar vij anden in de kaart speelt, zonder zelfs de ver ontschuldiging te hebben, dat hij steunt op den- volkswil. KORTE BERICHTEN. —De Engelscke torpedojager Racoon is aan de noordkust van Ierland op 8 Jan. tij dens een sneeuwstorm op de rotsen geloopen en dientengevolge met alle opvarenden veron gelukt. Er zijn 22 lijken opgevisoht. Minister Pichon verklaarde in een ant woord op interpellaties in de Fransche Ka mer, dat de regeering het geheel eens was met de verklaringen van Lloyd George en Wilson. Na de rede van Pichon nam de Fran sche Kamer een motie van vertrouwen in de regeering aan. Tusschen de Vereenigde Staten en Oroot- Brittannië zal een verdrag worden gesloten, waarbij is bepaald dat de Engelschen, die in de Ver. Staten' gevestigd zijn, in het Ameri- kaansche leger en de Amerikanen', die in En geland verblijf houden, in 't Engelsche leger zullen worden ingelijfd. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Washington moet voornemens zijn, onderdanen vqn onzijdigen vrij te stellen van militairen dienst, indien zij dit door middel langzaam, „maar het zijn geen schilders. Heb je nooit van schilders gehoord?" „Oom zeide, dat ieder van die diie mannen even veel vemiede als een effectenkoopman," zei Rosalinde, die in haar tegenwoordige onaangename stemming de meening van Sce ton aanhaalde, alsof zij er waarde aan hecht te. „Je dwaalt van het onderwerp af," zei Jas per. „We spraken over schilderen." Daan, die in zijn volle lengte op den grond lag, keek haar aan en zei niets. Maar zij kon raden, dat hij aannam, wat zij geloofde, wat zij zeide en dat hem dit ergerde. Dat kwam er echter niets op aan, omdat Daan niets om haar gaf. „Oom zei, dat als men iets goed deed, kon men er geld mee verdienen," hield zij vol. „Hij dacht aan handel," zei Jasper, die Ro- saiinde's gemoedstoestand begreep en wist dat zij niet hield van Sceton of haar bloed verwanten daar. „Simon Cloudesby verdiende vijfduizend pond met de kleine tentoonstelling van zijn werken in dit voorjaar," zei Lamoma. „Hij is niet populair volgens jouw opvatting, Ro salinde, maar hij werkt zoo mooi, dat veel menschen het weten." „Ik keek onlangs in een ouden catalogus van de academie en kon zijn naam niet vin den." „Hij stelt daar niet ten toon." „Waarom niet?" „Ik denk dat hij het niet wil." „Oom zei, dat iemand, die niet aan de aca demie tentoonstelt, of mislukt, of een kwak zalver moet zijn." „Ik zou graag je oom eens willen ontmoe ten," zei Jasper, en daarmede eindigde het gesprek. Maar laat in den middag kwamen twee menschen uit Pearyn bij het gezelschap op van, hun diplomatieke vertegenwoordigers verzoeken. Zaterdagmorgen is in een mijn te Hal- mers End, ten' N. van Staffordshire (Enge land) een ontploffing ontstaan. Er waren 247 man heneden. Tot dusverre zijn er slechts ongeveer 60 boven gekomen. Men vreest dat de doodenlijst groot zal zijn. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat Chi cago verstoken is van iedere spoorwegverbin ding, tengevolge van den zwoarsten sneeuw storm dien het ooit heeft beleefd!. Het han delsverkeer is lam gelegd. Kolentreinen wa ren niet in staat te rijden, tengevolge van de, hevige koude. In Denemarken zullen deze maand nog ijzeren munten in omloop worden gebracht, j Een P. T. A.-bericht meldt dat de! Oekrainsche minister van oorlog Pettural reeds zijn ontslag heeft ingediend. Het Spaansche stoomschip „Joaquin Mumrou" is den 31 en December ten Oosten van Madeira getorpilleerd. Een boot met 21 personen wordt gemist. Trotzky heeft tot een volledige reorga nisatie van het Petersburgsche telegraaf- agenschap order gegeven. Het agentschap zal thans onder onmiddellijke controle der re geering komen te staan. Berlingske Tidende meldt uit Christia- nia dat wegens gebrek aan petroleum twee derde van alle kustvuren in Noorwegen moes- Fen worden gedoofd. In Spanje heerschen stakingen en on lusten. In Valencia is onverwacht een alge- meene staking uitgebroken. In Barcelona is het woelig. De Spaansche ministerraad heeft be sloten den staat van beleg af te kondigen. In Siam hebben geweldige overstroo- nüngen plaats gehad'; op vele plaatsen stond het water tot aan de daken der huizen. De minister van Koloniën, dir. Solf sprak de hoop uit dat over de Duitsche hobni'én in den Grooten Oceaan spoedig w«er de Duit sche vlag zal waaien. Uit Rosioff ad. Don wordt geseind, dat in dé eerstvolgende dagen de afkondiging van een onafhankelijke republiek van 't Don- gebied wordt verwacht, met Kaledin waar schijnlijk als minister-president. De Matin meldt dat Clemenceau in dén aanvang der komende week een verklaring in de Kamer zal afleggen, welke een nauwkeu rige formuleering van Frankrijk's eischen voor een mogelij ken grondslag tot vredeson derhandelingen zal bevatten. De Belgische minister van oorlog, heeft het leger den dood van generaal Grossetti meegedeeld, die aan den Ijzer de Fransche divisie aanvoerde. In Noord-China heeft de pestziekte zich in de streek van Tai-joe-an-foe over eeüi ge bied) van 300-vierk. K.M. uitgebreid. De correspondent van de „Neue Züri- cher Zeitung" te Genève verneemt, dat de eerste Amerikaansche troepen naar het Ita- liaansche front zijn vertrokken. Het Beiersche Huis van Afgevaardig den heeft een voorstel aangenomen betreffen de de sluiting eener crematoria. Tegen stem den liberalen en sociaal-democraten. Een der oorzaken van dien maatregel is de heerschen- de rotsen en zij begonnen over Simon Clou desby te spreken. Zij hadden hem gezien; an deren hadden hem ontmoet of met hem ge sproken. Menwinion was vol met leerling schilders dim middag, allen in de hoop, hem even te zien. Met zeide, dat hij niet van druk te hield en zjjn zitkamer in het hotel veran derd had, omdat de menschen langs de be nedenkamer liepen en naar hem keken. Hij- liet drie modellen van Londen komen, voor wie hiji kamers in de herberg genomen had. Niemand zou hem kunnen naderen, behalve door middel van Veronica Teal. Zij had hem geheel ingepalmd en dat scheen hij goed te vinden. Gisteren was zij met hem naar Land's End geweest in een auto, die hij ge huurd had, en vandaag waren ze naar Gur nard's Héad, maar zouden 's middags in 'Menwinion terugkomen. De nieuw aangeko- menen stelden voor, dat ziji allen naar het ho tel zouden gaan, om daar thee te drinken, in de hoop Veronica met den beroemden man te zien. Zij kenden Rosalinde niet en brachten door hun gebabbel haar vrienden in verle genheid, maar daar zij wat verderaf zaten en spraken tot dengene, die het dichtst bij hen zat, was het niet gemakkelijk er een eind aan te maken. Toen eindelijk de gelegenheid kwam, kwam die ongeschik. „We weten niet of het Veronica bekend is, dat haar groote man getrouwd is?" zei een van hen. „Laat ik u aan juffrouw Cloudesby voor stellen, zei mevrouw Larch, die de picnic gaf en tevergeefs getracht had' dit er tusschen te krijgen. Rosalinde voelde zich onbehaaglijk en de n;euw aangekomenen eveneens, maar zonder ling genoeg was Rosalinde boos op de we reld in 't algemeen, en vooral op Veronica Teal. Haar overtuiging was geschokt, haar oordeel verward, haar gezichtspunt was ge- ]>e Burgemeester ram Alkmaar brengt ter kennis raat belangheb benden, dat de nltkesving der ver» geedlng, leopende over het <$jd- rak van 6 JTan. tot en met IS Jan., aal plaats hebben ten Stadhuis# ep Woensdag lfl Januari a»s», w« «eeveei de UI9VEBB mm dm 1ATDITOBH aangaat na des voor middags OJ11 uur en voor moved de HlIilTlB aangaat ran 11— IS amr. 14 Jas. 1918. De Btngeneeater voornoemd, a KlPiPUbBGL INSCHRIJVING VOOR DE MILITIE VAN DE MANNELIJKE GEBORENEN VAN HET JAAR 1899, op DINSDAG m VRIJDAG VAN 2-4 UUR, TEN STAD- HUIZE, VÓÓR 20 JANUARI as. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. HOOFDELIJKE OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijkeni omslag dienst 1917, den' 3 Ja nuari j.l. door den Gemeenteraad vastgesteld en den 9 Januari d.a.v. door de Gedeputeer de Staten goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-ontvangar ter invordering is over gegeven en gedurende vijf maanden, op de se cretarie voor een ieder ter lezing is nederge- legd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 14 Jlanuari 1918. dé steenkolennood- Qraaf-Plunkett heeft in een toespraak voor Sinn Feiners te Dublin gezegd, dat En geland Ierland dreigde te berooven van hel voedsel, dat noodig was om de bevolking in het leven te houden. Het was de taak van de Ieren om zoo noodig met geweld, te zorgen dat het voedsel in hun land bleef. Als repressaillemiddel tegen het niet vrijlaten van E lzas- Lo thanngers door Frankrijk heeft de Duitsche regeering 600 aanzienlijke Franschen uit het bezette ge bied naar het bezette gebied in Rusland over gebracht. Binnen enkele dagen zullen 400 •aanzienlijke Fransche vrouwen naar het ge- vangenenkamp Holzminden worden gevoerd. ENGELSCHE EN DUITSCHE KRIJGS GEVANGENEN. Zaterdagmiddag is te Rotterdam een groo te Roode Kruistrein met ongeveer 230 Brit- sche krijgsgevangenen aangekomen, nadat reeds een voortrein eerder was gearriveerd. heel omvergeworpen. Deze God, dien zij aan baden, deze groote schilder, deze geachte, rijr ke man, was de vader, wiens naam niet uit gesproken mocht worden, wiens gedrag schandelijk was geweest, die zijn vrouw en was, wat zij niet kon vergeten of vergeven, kind verlaten had. Dit was het raadsel. Dit was, wat ze niet kon vergeten of vergeven. Hij, had hen verlaten. Maar daar hij schilde ren kon, gaf niemfud van deze menschen er blijkbaar om, hoe rij zich gedroeg. Zelfa haar vrienden scheen het weinig te kunnen schelen, en zij schenen, ondanks zijn zonden, van haar vader te houden. Zelfa haar moeder maar Rosalinde wilde niet aan een ver andering van gevoelens bij haar moeder den ken. „Wij gaan nu naar huis," fluisterde La morna haar in. „Kom thee bij ons drinken jij en je moeder." Zij vroeg Rosalinde omdat zij zag, dat het meisje ér verward uitzag. Maar toen zij over de rotsen naar Menwinion terugkeerden, zei Jasper Knox tot zijn vrouw: „Je weet toch wel, Lamoma, dat Veronica dikwijls Zon dags komt thee drinken. Waarom heb je dat gewaagdl?" „Ik heb er niet aan gedacht," zei Lamor na, zelf bezorgd kijkende. „Zal ik haar zeg-- gen, dat zij niet komen moet?" „Dat kan je niet doen." „Het is zeer onwaarschijnlijk, dat Veroni ca mijnheer Cloudesby zal meebrengen." „Dat zal ze wel, als ze kan." „Ik zal Rosalinde waarschuwen." „Wat helpt dat? In zoo'n kleine gemeen schap als hier moeten ze elkaar wel ontmoe- teni. Dat kan evengoed vandaag als morgen beginnen'. Ik bedoelde alleen, dat je het van daag vermeden kon hebben." (Wordt vervelgd). ALKMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1