NEDERLAND. Een bfffdWI EngelscH bertdrt Bouflt Vol d^t de Rewa getorpilleerd is. Tusschen de Ententeregeeringen en Amerika worden onderhandelingen gevoerd over een regeling, volgens welke mannen, die den eed' van trouw aan de geallieerden hebben: afgelegd, maar tot nu toe aan den mi litairen. dienst ontkwamen, het recht krijgen om. te kiezen of zij liever onder hun eigen vlag willen dienen of ingelijfd worden bij het leger van het land waar zij vertoeven. Bomr Law erkende in het Lagerhuis dat de Engelschen op 30 November bij- Ka- merijk een nederlaag leden en zeide dat maat regelen wanen genomen om hierin voortaan te voorzien. Havas meldt uit Athene dat Venezilos de portefeuille van oorlog heeft hernomen. Generaal Danglia komt aan het hoofd der Grieksche krijgsmacht te staan. STOOMSCHIP GEZONKEN E>e motorboot „Jhr. Rutgers van Rozen burg^' van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij is gistermiddag te ruim twee uur de Scheveningsche haven uit gegaan, omdat van den vuurtoren gerappor teerd werd, dat er een boot met menschen op zee drijvende was. Te half vier kwamen zij terug met 10 man ongewond, 2 man zwaaf gewond en één doode, allen van het stoom schip „W-estpolder", van Rotterdam op weg naar Engeland. t De „westpolder" is 15 mijlen N.W. van Scheveningen gezonken Of üit geschied is ten gevolge van het loopen op een mijn of door torpilleering, weet men nog niet. De be manning bestond uit 18 personen, van wien er 5 verdronken. Het aangebrachte lijk was dat van den1 len stuurman Benckhuizen. Vermist worden de 2e stuurman C. W. Zethoven, de lichtma troos D. Wildeboer, de kok H. Coumouw, de bediende A. P. H. van Elswijk en de stoker L. de Groot. De „Westpolder", maakte hare tweede reis Zij v/as Maandagavond uitgevaren om kolen te halen voor de regeering. Volgens berichten, door de directie uit Scheveningen ontvangen, had men aan boord van de „westpolder" 's nachts plotseling een knal gehoord, waarna het schip onmiddellijk was gezonken. De bemanning was overboord gesprongen en twaalf der drenkelingen had den een boot weten te bereiken, die door de ontploffing waarschijnlijk over boord was ge slagen. Stuurman Benckhuizen was in de boot gestorven. De geredden zijn te Scheveningen, uitge put en verkleumd, in een hotel ondergebracht. GETORPLLEERD. - De Nederlandsche stoomboot „Atlas", van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij,, groot 1813 bruto ton, geladen met grondnoten en van West-Afrika op weg naar Rotterdam, is door een Duitschen onderzeeër buiten de ge- blokeerde zöne getorpilleerd op een afstand van 25 mijlen van het eiland Fuesteventura (Kanarische eilanden). De bemanning van 29 koppen is gered en te Cabras aangekomen. DE „NIEUW-AMSTF.RDAM". Het stoomschip „Nieuw Amsterdam", van de Holiand-Amerika-lijn, dat vannacht onder bevel van kapitein W. Croll naar Nieuw- York vertrokken is, heeft aan boord 625 pas sagiers eerste klasse, 610 tweede klasse en 265 djerde klasse. De sleepboot „Theems" deed het schip tot Doggersbank uitgeleide. PRONKBOONEN. De minister van landbouw heeft bepaald: a. dat alle voor proukboonen vastgestelde maximumprijzen" zijn ingetrokken; b. dat proukboonen niet zuilen woiden ge vorderd en dat aan het vervoer van en den handel in proukboonen geeneriei beperkende bepalingen zuilen worden in den weg ge legd; c. dat pronkboonen van den oogst 1918 evenais andere peulvruchten, zullen worden behandeld'. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd de veddere behandeling van het ontwerp betreffende de waterweg van Dordrecht naar zee uitgeste' d tot heden, omdat de minister van waterstaat door familie-omstandigheden verhinderd was de vergadering bij te wonen. Na installatie van den heer Zeeuw, het nieuwe lid voor Rotterdam II, werd na eenig debat aangenomen het ontwerp tot ontei gening van perceelen voor de verbreeding bij de Gevangenpoort te Den Haag, waarna zonder beraadslaging of stemming werden aangenomen de begrootingen der landsdruk kerij en het bouwfonda binnenlandsciie za ken. Daarna was aan de orde de begrooting van binnenlandschc Yaken. De heer Van der Molen drong aan op wettelijke maatregelen tegen het bioscoop gevaar, nu de gemeentelijke verordeningen van' Rotterdam en Den Haag door een arrest van den Hoogen Raad buiten werking zijn gestgld. De heer F1 e s k e n s betoogde de noodza kelijkheid van verbetering der burgemeesters- salarissen en wilde dat ae gemeenten werden ontlast van de kosten voor onderwijs, armen zorg en militie, terwijl het aandeel der ge meenten in de distributiekosten over een reeks van jaren verdeeld, door het rijk moest wor den terugbetaald. De heer van Beresteijn sloot zich bij den spreker aan ten opzichte van de burge- meesterssalarlssen. De heer Hugenholz drong er op aan voor de militairen het kiesrecht niet te schorsen bij de aanstaande verkiezingen. De heer Klerekooper maande tot voorzichtigheid aan ten aanzien van de-wet telijke bepalingen tegen het bioscoopgevaar. Veel beter zou het zijn het volk tot ware schoonheid op te voeden. Spreker betoogde voorts de noodzakelijkheid van benoeming van bekwame burgemeesters, zonder te letten op richting en vroeg ten slotte of de minister de inmenging van militaire autoriteiten bij de vrijheid van liet woord wilde afkeuren. De heer Schaper verzocht een nood wetje om de kiezers, die op den stemmingsdag niet in hun woonplaats kunnen zijn, toch ge- tegmheid te geven; hun stem uit te brengen. De heer K a n t e r vroeg inlichtingen om trent het toekennen, van het aandeel der ge meenten in de oorlogswinstbelasting. De heer T e r L a a n (Den Haag) sloot zich bij, den vorigen spreker aan. De heer Lobman bepleitte ook de wette lijke bestrijding van het bioscoopgevaar. Mini»terCortvan der Linden meende, dat de gemeenten het bioscoopge vaar moesten bestrijden, doch zal, zoo noo- dig, daartoe eene wijziging in de gemeentewet overwegen. De kwestie der burgemeesterssa- larissen was een zaak van de gemeente- en provinciale besturen. Politie, armwezen eu onderwijs konden z.i. niet geheel ten laste van het rijk komen. Ten aanzien van- de toeken ning van aandeel in de oorlogswinstbelasting van de gemeenten was spr. geneigd tot milde toepassing. Een besluit tot schorsing van het kiesrecht van de militairen was niet te wach ten. Er zou zooveel mogelijk verlof moeten worden gegeven om te gaan stemmen. Of een noodwetje, in zake het stemmen van hen, die niet in hun woonplaats kunnen zijn, mogelijk is, werd overwogen. Te 5 uur 15 zijn de beraadslagingen ver daagd tot heden half een. ONZE OVERZEESCHE HANDEL. Na de besprekingen welke jrr. mr. Snouck Hurgronje en de heeren Valstar en Broekema,- die hem bij de onderhandelingen te Londen als adviseurs hadden bijgestaan, gisteren met den minister van buitenlandsche zaken heb ben gehouden, hebben nog in het departe ment van buitenlandsche zaken besprekingen plaats gehad tusschen voornoemde heeren en vertegenwoordigers van enkele departementen en lichamen, welker werkkring ligt op het terrein van de te Londen gevoerde onderhan delingen. Bij de besprekingen was ook tegenwoordig mr'. Aug. Philips, Nederlandsch gezant te Washington. Gemengd nieuw». GROENTEN DROGEN. De N.V. Kennemer Groentedrogerij te Sant poort heeft aan de leden van de Tweede Ka mer een schrijven gericht van den volgenden inhoud Inzake het bekende geschil tusschen den minister van landbouw en de groentendroge- rijen, meenen wij u met de volgende -inlich ting van dienst te kunnen zijn: 1. er is groente, waarvan het landsbelang onmiddellijk drc/ging eisch; 2. er zijn groentendrogerijen, die, zonder dat het noodig is, haar thans reeds steenko len 'of gietcokes te verstrekken, een belangrijk gedeelte van die groénte onmiddellijk kunnen drogen. LAFFE KERELS. Eenige militairen van de grenswacht te Tubbergen hebben voor de aardigheid ge schoten op een prachtig Hollandsch vokvar- ken, dat rustig op een akker liep. Een salvo van negen schoten, waarvan drie troffen werd uit de onmiddellijke nabijheid op het dier ge lost. Een op ca. 2 M. afstand staande per soon werd bijna door een der kogels geraakt. De helden namen daarna de vlucht. Het var ken moest worien afgemaakt. De militaire autoriteiten zijn van het ge beurde in kenis gesteld. EEN HEETHOOFD IN DE KOU. Dinsdagmiddag wierp een man een twee tal spiegelruiten stuk in de wonimg van wet houder Kettlitz te Utrecht. Nadat hij gepoogd Dra; had den wethouder, voorzitter van de brand- stoffencommissle, te spreken te krijgen, over het uitblijven van door hem bestelde branch atoffen. De man,' die blijkbaar geheel kalm was, liep niet weg, doch bleef voor de woning staan totdat de politie hem arresteerde. Op het politie-bureau verklaarde hü dat hij reeds herhaaldelijk op het brandsfoffenbu- reau was geweest om te vragen de afleve ring zijner bestelde brandstoffen te bespoe digen, doch zonder resultaat. Daar hij niet langer in de koude wenschte te zitten, had hij thans dit middel aangegrepen. OEEN OASRANTSOENEERING. J mertsch gegrepen werd. Terwijl de man werd gepakt, liet hij 140 aan bankpapier vallen Dit geld had hij uit het lokaal der Rijkspost spaarbank weggenomen. Voor dien diefstal stond gister te Amster dam voor de Rechtbank terecht een 19-jarige bankwerker, die totnogtoe nooit veroordeeld werd. Beklaagde bekende en zei de daad ge pleegd te hebben teneinde -geschenken voor zijn meisje te kunnen koopen. Geëischt werd zes maanden gevangenis straf. UIT EG MO ND AAN ZEE. De Prins-Hendrik Stichting ontving van mevrouw de weduwe Johannes Luteijn, ge boren dte Kanter een legaat groot 2000, vrij van rechten. UIT URSEM. Tegen den heer K. M. alhier, die meer kool had verbouwd dan hem door den burgemeesr ter, namens de Cultuurcommissie was toe gestaan, is door den kantonrechter te Hoorn 100 boete of 50 dagen hechtenis geeischt. UIT BOEK OP LANGENDIJK. In de vergadering van de Tuib. Ver. „De Groentenculïuur" van Maandag in het lo kaal van den heer Kuiper alhier, waren 118 leden aanwezig. De voorz., de heer C. Slot, opende de ver gadering met een toepasselijk woord. De notulen werden gelezen door den secr., den heer C. Oijevaar, en onder dank goedge keurd. Het jaarverslag werd onder applaus der vergadering aangehoord. De penn., de heer S. Wagenaar, bracht ver slag uit van den financieelen toestand' der vereeniging. Ondanks de hooge uitgaven o.a. aan het verrreuwen der brug bij de veiling waaraan werd uitbetaald 1700 sloot de re kening in ontvang en uitgaaf met een voor- deel-ig sal-do van 911.64. De commissie tot nazien der rekening, de heeren K. Huibers en H. Glas, adviseeren tot goedkeuring der rekening. Punt 7 der agenda: gelegenheid tot het doen- van vragen. De heer Huibers vroeg waarvoor wij tot op heden nog geen uitvoer van kool hebben. De heer P. Slot besturslid geeft een uitvoerig antwoord. Naar zijn meening is op dit oogen- blik de minister de man die het tegenhoudt. Wat toch is het geval. Sinds 4 weken is de regeling van de kool door de tuinders voor elkaar gezet, en staat een leger tuinders ge reed om het binnenland ruimschoots van, kool te voorzien. Nu echter de minister nog geen consent geeft voor de uitvoer van kool, krijgt het binnenland tot op heden ook niets. De heer P. Glas vroeg of de kooplui op dit oogenblik niet overcompleet zijn? waarop werd geantwoord dat het moeilijk gaat om de kooplui op straat te zetten, de koopman is de tusschenscfaakel in normale tijden wanneer straks het gewone leven weerkeert, dan heb ben wij die menschen weer noodig. De heer Glas informeerde verder naar een vergadering welke in den Haag gehouden werd over het verduurzamen, van groenten.. Antwoord was, dat de groepveiling ook over dit onderwerp beraadslaagd heeft, en dat het haar piet w-enschelijk voorkomt, om tot het verduurzamen van groenten- over ie gaan. De heer K. Timmerman wilde overgaan tot' het verbouwen van broodkoren. De voorz. meende wanneer men dat deed, het bedrijf dan een landbouwbedrijf werd'. De heer K. Kaas vroeg of het bedrijf een tuinbouwbedrijf was. Antwoord bevestigend. De heer J. Kostelijk merkte op of het niet goed zou zijn -dat de tuinders allemaal een boekhouding^er op nahielden? 2!> ceete, i? beWtd gemaakt, dat «e ïkailtoiapvriUj.., 1-1 \yijsca van proi, is op- g aewtt eu du» ui hu gebruikte gas tegen 20 ent» per Kub. MzalVorUui berekend. ARRESTANTEN ONTVLUCHT. Dinsdagmiddag werden twee militairen ln de Oranje-Nassaukazeme te Amsterdam in arrest gesteld. Zij werden geplaatst in een lokaliteit, waar reeds zes andere arrestanten waren. Om acht uur des avonds werd ont dekt, dat twéé ijzeren stijlen doorgezaagd waren en dat de pas gearresteerde militairen kans gezien hadden de plaat te poetsen. De zich reeds in arrest bevindenden waren geble ven. NEDERLANDER GEFUSILLEERD De oud-directeur van een veiling te Rotter dam ging regelmatig den laats ten tijd naar België. Den laatsten keer bezocht hij een fa milielid ce Oosterhout en alsof hij voelde dat hij ditmaal niet terug zou keeren, deponeerde hij daar een groote som -geld Zijn voorgevoel bleek juist te zijn, want nooit is hij terugge keerd' en dezer dagen kreeg de familie bericht, dal hij in België door de Duitschers is gefusil leerd. Achteraf bleek, dat hij zoowel ten na- deele van Duitschland als van Engeland spi- onneerde, eu toen de Duitschers daar achter kwamen, was zijn lot beslist. DIEFSTAL OM OESCHENKEN TE KOOPEN. In den namiddag van 27 November ver scheen een jongmensch bij de afdeeling der Rijkspostspaarbank op het hoofdpostkan toor, om, toen de assistent, die er dienst deed, zich even verwijderd had, het deurtje iu het schot binnen te gaan. Een winkeljuffrouw die voor het loket stond, zag de daad1 van het jongmensch. En toen hij het lokaal wilde verlaten, greep zij hem. Maar het jongmensch rukte zich los en gaf de winkeljuffrouw zoo'n duw, dat ze op den grond viel. De winkel juffrouw riep echter zoo hard zij kon,,houd den dief!" en hef gevolg was, dat bet jong- De heer P. Glas wilde een commissie be noemen. Het bestuur van de RaWfeiserbank werd -daartoe aangewezen. Hierna volgde inschrijving der manden. 800 werden «r besteld. Na drie stemmingen, werd tot bestuurslid kozen in -de plaats van den heer C. Oijevaar ie niet h< rkiesbaar was, de lieer J. Kostelijk met 65 stemmen tegen 53 st. op dén heer P. Glas, Tot lid van de wortelraadcommissle werd benoemd de heer C. Spaans Jnz. In het bestuur van de Langedljker Groen ten-Centrale werden herkozen de heeren P, Slot APz. en Ja, Bouwen». Voorstellen voor de vergadering van dé La.-.i-cdijker Groenten Centrale kwamen niet illU Met SM bestuur weiden nog een 14-tal heeren benoemd als afgevaardigden naar de e.k. vergadering van de L. G. C. De burgemees-ter -deed1 aau 't eind' der ver gadering eenige mededeelingen, o.a. dat de L. G. C. aangekocht had een perceel om even tueel over te kunnen gaan tot het stichten van een betaalkantoor. Met een woord van dank, vooral aan den scheidonde secretaris, sloot de voorz. -de ver gadering, KORTE BERICHTEN. In de buurtschap Groenekan, bij Utrecht is door onbekende oorzaak een boerenhofste de afgebrand. Van de 20 koeien kwamen er 14 in de vlammen om. In de Teuge bij Apeldoorn is een elf jarig meisje van een vonder gevallen in de Groote Wetering en door den snelvlietenden stroom meegesleurd. De vergezellende dienst bode kon haar niet redden, Te Colijngplaat is een 1 -jarig kind, in een onbe dat oewaakt oogenblik uit een ko kende pot -thee dronk, onder hevige pijnen overleden. De directie der gasfabriek te „De Rijp" -heeft besloten -den prijs van het muntgas en van het kookgas met 5 ct. per M3. te verlagen van 20 ct, op 15 cts. Voor het lichtgas over den gewonen meter blijft de prijs van 20 ct. gehandhaafd. De heer v. C. te Beverwijk heeft onlangs 5000 bijeengebracht om alle ondervoede schoolkinderen dagelijks een warm maal te verschaffen, waarvan thans 400 kinderen van alle gezindten gebruik maken. Te Uitgeest heeft zich een geval van vlektyphus voorgedaan met dbodelijken af loop. Op de Phillpsgloeilampenfabrieken te Eindhoven is een werkman van een aanzien lijke hoogte gevallen en kort daarop overle den. Een vrouw met 9 jeugdige kinderen blij ven achter. De gemeenteraad van Bergh (Geld1.) heeft deze week de gemeenterekening over ,I?Ï6 voorioopig vastgesteld. Langs de Oostgrens van Gelderland is een vlugschrift verspreid onder den titel Hütet Euch vor Deutschen Spitzel." De waarschuwing is gericht tegen de spionnen en agenten, dte Duitsche deserteurs en vluchtingen in de val trachten te lokken. Te Léerdaxn was Iemand bezig met het schoonmaken ,an een jachtgeweer. Opeens ging het schot af en een- 23-jarige jongeling, die er bij stond te kijken, werd ernstig ge wond. De trein met Duitsche officieren is gis teren te 11.36 te Arnhem aangekomen. Veer tig officieren gingen door naar Dieren, ter wijl 15 naar Oosterbeek gaan en 65 in vel schillende hotels te Arnhem zullen blijven. Bij, de uitreis van de „Sindoro" is een der Engelsche uitgewisselde krijgsgevange nen, die krankzinnig was, in een onbewaakt oogenblik over boord geraakt. De aange wende pogingen tot redding faalden. Inzake ae kwestie van de Pluimveever- eeniging is de hoofdinspecteur Smits ontsla gen wegens het aannemen van fooien of gif ten van personen met \yie hij in zijn werk kring in aanmerking kwam. Circa 100 inwoners van Zwolle hebben den heer Knobel, Kamerlid voor Zwolle, ver zocht om een interpellatie te houden over de uitzetting van D. J. Wijnkoop -door den ter- ritorialen bevelheber van Overijsel enz. De minister van landbouw.heeft een naderen maximum-groothandelprijs voor ca cao, in orgineele verpakking van den fabri kant vastgesteld van, 3.35 per K.G. Ten kantore van een bankinstelling op de Zuidblaak te Rotterdam is 30.000 gulden aan Duitsch geld gestolen. Het bestuur der gewestelijke federatie der S.D.A.P. zal -de aandacht Han den minis ter vestigen op het feit, dat uit turfschepen veel minder turf wordt gelost dan -de vracht brieven aangeven. Aan het station te Haelen (Limb.) is Maandag een goederentrein ontspoord'. Acht uit de rails geworpen wagons werden vrij zwaar beschadigd Een remmer kreeg kwets uren aan -de voeten. Een schipper uit Breda heeft te Rotter dam uit minnenijd zijn bijzit met een me3 drie steken in het hoofd toegebracht. Tevens verwondde hij een monteur/die zich in de twist mengde. Het heethoofd ia gearresteerd. Tegen den heer v. D., lid van de ge meentelijke levensmiddelencommissie te Pur- merend', is proces-verbaal opgemaakt wegens den verkoop van groenten boven den maxi mumprijs. Te Gorinchem is van een rivierventer een schuit met ongeveer een last steenkolen in beslag genomen, afkomstig van de lading van een passeeren-d schip. De schippers noemen ook deze groote kwantums „overmaat." Een boom tusschen Nijmegen en Eist, die door velen- beschouwd' werd als in den tijd der Batavieren voor afstandswijzer te hebben gediend, is thans publiek verk cht. STADSNIEUWS. SNEEUWVAL. De sneeuwval, die gisteravond in natte vorm tot ons kwam, maar daarna in droge sneeuw oversloeg, was een zoodanige, dat op vele plaatsen de sneeuw zich een halven meter en op enkele plaatsen door den wind een meter ophoopte. Het tramverkeer moest in Amsterdam op enkele lijnen gestaakt worden en ondervond op tal van andere plaatsen veel vertraging, Met den treinenloop was dit laatste even eens het geval. Groote schade bracht de sneeuwval aan de telefoou- en telegraafnetten, wat vooral met bet tekort aan draad tot groote moeielijkhe- den aanleiding zal geven. Het Alkmaarsche telefoonnet heeft geweldig geleden. Op tal van plaatsen zijn niet alleen de draden naar beneden gekomen, maar de ijzeren palen als takjes door den zwaren sneeuw laat naar beneden gebogen. De sneeuwlast op de telefoondraden is dan ook enorm. Ook op de boomen oefent de sneeuw val denzelfden invloed uit. Tal van takken zijn als lucifershoutjes afgeknapt. In Amsterdam togen honderden aan het sneeuwopruimen, maar de voorziening in de dagelijksche levensbehoeften in deze wereld stad. met een bevolking die 1/10 deel van ons lana vormt, ondervond aanmerkelijke vertra ging. Bakkers konden spoedig niet meer voortkomen en ook met de melkbezorg - n» Wi| dit het geval. Tft! var sa gen zich daardoor genoodzaakt de noodige voedingsmiddelen te gaan inkoopen en voor vele winkels stond er een1 groot aantal vrou wen onder leiding van de politie buiten in de sneeuwjacht, om op hun beurt binnen gelaten te worden. Courantenvrouwen liepen ineen edoken met hun tasschen en uitte tot elkan- er den wensch, dat ze een bakkie koffie bij hun klanten zouden ontvangen. Ook in onze stad ondervond alles aanmer kelijke vertraging, doch zulke gevolgen vooi de huismoeders als in Amsterdam, had ze niet Gemeentewerken toog hedenmorgen met een ploeg sneeuwopruimera aan het werk. Tot des middags meldden zich echter slechts een 70-tal sneeuwopruimera aan, waarom ge meentewerken thans laat omroepen, dat werk willigen voor 30 cent per uur en 32 cent voor hen die in het bezit zijn van een schop, werk kunnen bekomen. Na het omroepen meldden zich nog ruim een 50-tal werkloozen voor het sneeuwoprui men aan. Op het Waagpleln is het zeer bedrijvig. Dit plein moet Vrijdag vöor de kaas ruim zijn, doch het gelijkt er thans wel een loop- gravenbeweging. DE WERKELOOZEN. Een groep van ongeveer 200 werkeloozen maakte gisteravond een omwandeling door verschillende straten van de stad en brachten mevrouw Tja-den-v. d. Vlies die juist haar verjaardag vierde, een ovatie. Mevrouw Tjaden beantwoordde in vrien delijke bewoordingen deze ovatie en deed voor de werkeloozen uitkomen dat ook voor hen dé kracht lag in. 't „één voor allen1 en al len voor één." De betoogers trokken hierna ordelijk verder, waarna de stoet op de Steen-enbrug werd ont bonden. CINEMA AMERICAIN. Het ia voor het Bioscoop-theater Cinema Americain, van dteu heer Weber, de week van wden 18en tot den 24en Januari, feest. 'Da onderneming viert dan haar zesjarig be staan en die directeur wilde deze gelegenheid niet laten voorbijgaan zonder een prachtpro gramma in elkander te zetten. Zijn keus viel op het buitengewoon muzikaal dramatisch filmspel met zang „Gloria—Transita." In Amsterdam heeft -dit spel overweldigend succes gehad. Zoo in de Cinema Palace, waar het twee weken achtereen voor volle zalen ge speeld- werd. In de Cinéma de Munt, even eens te Amsterdam, was het gedrang bij de voorstellingen van „Gloria Transita7' •zoo groot, dat meermalen politie- hulp moest gerequireerd worden om den toe loop te regelen. En ook de pers uitte zich zeer gunstig over het prachtwerk. deze nieuwe film van den heer Gil-dèmeijer is zeer goed, en hij zal er succes mee hebben. Hij heeft beslag weten te leggen op een stel beroemde filmartisten," zoo lezen wiji in de persbeoordeelingen. En verderop Daarna ging de eigenlijke film Gloria Transita," welke pakkende momenten had, waarbij de sensatie niet ontbrak. Mooi zijn Tie scènes welke in een opera spelen en het was een verrassing, toen eenige zangers en zangeressen te hooren die de aria's uit de Rigoletto zongen En die verrassing be zorgt de heer Weber zijn bezoekers ook. Een v'ertal eerste zangkrachten, solisten, zullen zich d'oen hooren eu. er zal gezongen worden uit de Faustouit de. Rigoletto en de Proloog van Paljas, Aug. v. d Hoeck, bariton, die ook de hoofdrol in de film vervult kunnen we als eerste noemen. Dan de lyrische tenor J. Cauveren en ie dames v. d. Hoeck (so praan) en Irma Loziü (Mezzo sopraan). COLLECTE UITGESTELD. Wegens de sneeuw is de collecte vanwege het israël. armbestuur, die heden zou worden gehouden, tot naderen datum uitgesteld, v R. K. GROENTEN- EN FRUIT HANDELAREN. 'Den 9e Januari 1918 werd opgericht al» onderafdeling van de Hanze een vereeniging van Alkmaarsche R. K. Groenten- en- Fruit handelaren. Den 14 Januari werd een defi nitief bestuur gekozen, da-t functies als volgt verdeelde: J. Tl, Geels, voorzitter, A. Boer- sen, secretaris, Th. Kleverlaan, penningm., Jac. Dekker, Jl. H. Erkamp Jr., commissaris sen'. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van 15 Januari. Martje F., te Held'er, wenschte gratis te profiteeren van dé gasleiding, omdat haar ge zin met het rantsoen niet kon toekomen. Haar man Pieter L., werkman aan de gasfabriek, wist er als technicus een raadje op en koppel de de meter af, waardoor het mogelijk werd. het gascomfoor te doen branden, zonder dat zulks op den meter werd' aangegeven. Beiden moesten voor dit feit terechtstaan. De vrouw was niet verschenen en- de man excuseerde zidi door te zeggen, dat hij met het hem toe gedachte rantsoen gas niet kon toekomen. De metercontroleur heeft het bedrog ont dekt. Hij merkte direct dat de meter was af gekoppeld en er een buis was aangebracht die in contact stond met de hoofdleiding bui-ten den meter om. De directeur van de gasfabriek was heel foed over den tweeden beklaagde tevreden, lij had' een dergelijke handeling nimmer van hem gedacht. De officier noemt het een- ernstig delict ea eisch t tegen- de vrouw 25 boete sub». 10 da- n hecht, en tegen den man 14 dagen gev, beklaagde vraagt een geldboete. DIEFSTAL VAN EEN BEURSJE MET GELD. De hier ter »tede algemeen bekende oude straatnegociant, vulgo-bedelaar K, stond he den terecht, daar hif op 28 Oct. te Broek op Langedijk uit de woning van A. W. Wagema- ker t en beursje met geld heeft ontvreemd. Hij was daar aan ae deur gekomen met ne- otie en niemand aantreffende was de oude eer, die al eens meer zoo'n- gevalletje bij de hand heeft gehad, zoo vrij naar binnen te stappen en het beursje dat p.lm. 8 inhield, weggenomen. Beklaagde ontkende en wildte er een eed op doen dat hij het beursje niet heeft wegge nomen. Maar juffr. Koopman mistte het beursje uit haar kamer, er stonden ook voetstappen on het kleed en een -:ad«: juffrouw had K. uit de woning zien kumen eu het viel haar op, dat^ hij- iets m zijn hand' -had dat hij bekeek. Zekere jutfr. A. Vroegop, mede als getuige fedagvaard, kon niet veel verklaren, zij had alleen door de straat zien slingeren. Ondanks de krachtvolle onschuldbetuigin- gen van beklaagde, die een- briefje inleverde van dr. Conljn, inhoudende, dat hij ziek en in het Sted. ziekenhuis moest worden opgeno men. eischte het O. M. 14 dagen gevangenis straf, K. was er niet mede tevreden I DIEFSTAL VAN VERSCHILLENDE GOEDEREN. Natuurlijk mocht op deze zitting een zaak tegen een van dé meer en meer berucht wor dende Duitsche deserteurs, niet ontbreken. Het was de persoon -de te Rotterdam gear resteerde Duitsche deserteur Oscar Paul S., oud' 29 jaar, geboren 20 Sept. 1888 te El- berfeld, en van beroep metselaar, die zich he den moest verantwoorden wegens diefstal. In Augustus van het vorige jaar was hij met vrouw en kind' opgenomen in het huis van zijn landgenoot Joh. M. Olpp, goudsmids knecht té Hoorn. Op 7 December ^as beklaagde en- zijn ge zin plotselingf verdwenen -en met hen een aantal kleed'ingatukken, schoen-en, 'n hand- tasch en 'n- ijzeren geldkistje, dat o.m. een gouden ring inhield. In déze zaak trad die heer Dr. Kloeke op als tolk. Beklaagde erkende het felt en had geen aanmerkingen op de getuigenverklaringen. Hij was voornemens naar Duitschland1 te rug te keeren. Tiet O. M. voelde niet veel sympathie ca wenschte ernstige maatregelen tegen deze menschen en vorderde 8 maanden gev. Mr. Huizinga van Hoorn, ambtshalve ver dediger achtte de feiten wel bewezen, maar noemde 8 maanden gev. een buitensporige straf en vroeg een lichtere straf met aftrek van voorarrest. NOG EENS EENV. BELEEDIOINO. Mej. Maria N. te Helder h»«t op 30 Oct. VUll UV f) VT voipuiuv.1 UHUllO piUlOVilllg VV.11 VCfl. 4»d r&IT" gebruikte an 34 cents op iu

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2