DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Centrale Keuken. N@. 14 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 ij Herms. Coster 4 Zo., Yoordam C 9. Iel. 3. 17 JANUARI. NEDERLAND. Yergaderi*g Gemeenteraad. Opgaye Manufacturen. Verkoop e* aflevering van Potaseh. Her kenningst ©eken Motorvoertuig©*. Lompen. Herfst-Zaaizaden. Abonnementsprijs bii vooruitbetaling p. 3 maanden 11.65. Ir. p. post 11.80. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. Ir. N.V. Boek- es DONDER 1) AU Het afbreken van de vredesonderhandeling gen tusschen'den Vierbond en Rusland is van niet langen duur geweest. De vertegenwoor digers van Puitschland, Oostenrijk-Hongarlje en Turkije hebben territoriale kwesties be sproken. De heer von Kühimann zei daarbij het niet wenschelijk te achten, dat de bespre kingen telkens onderbroken werden' door schriftelijk geformuleerde voorstellen, die dan eerst moeten worden behandeld. In het be lang van spoedige vredelievende besluiten zou men beter doen de zaken mondeling te behandelen met aan elke zijde slechts één per soon voor de redactie. Uit het voorgelezen antwoord der Centra- len op de Russische voorstellen willen we een en ander mededeelen. Men weet, dat die voor stellen betrekking hadden op de door Duitschland en Oostenrijk-Hongarije bezette deelen van het tsarenrijk. In het antwoord wordt direct al gezegd, dat de Russische voorstellen als onaannemelijk moeten worden beschouwd, omdat zij niet het karakter dra gen van een compromis, maar dat van een eenzijdigen eisch, waaruit niet' blijkt dat men' geneigd is met gerechtvaardigde gronden der tegenpartij rekening te houden. Desniettegen staande waren beide landen bereid hunne meeningen over de vraagstukken helder uit te drukken en nog een poging te doen om het door hen beoogde compromis te verwezenlijL ken. - Tegenover de Russische regeering verkla ren de verbonden delegaties opnieuw, dat zij de opvatting zijn toegedaan, dat de constitu tioneel competente organen in de nieuw ge vormde staten voorloopig als volkomen be voegd moeten worden beschouwd den wil van breede kringen der bevolking tot uitdruk king te brengen. De verbonden delegaties nemen acte van de verklaring, dat „de Russische regeering uil het feit der aanhoorigheid van de bezette ge bieden tot het vroegere Russische keizerrijk geen gevolgtrekkingen maakt, welke eenigen- lei staatsrechterlijke verplichting aan de be volking van deze gebieden in hun betrekkin gen tot de Russische republiek zouden opleg gen en dat de oude grenzen van het vroegere Russische keizerrijk, grenzen welks door da den van geweld en geweldpleging tegenover de volkeren, werdén gevormd, in het bijzon der tegen het Poolsche volk, tegelijkertijd met het tsarisme, zijn verdwenen", evenals van de verklaring, dat „voor de Russische regeering daarom de voornaamste taak bij de thans ge voerde onderhandelingen niet er in bestaat om op eenigerlei wijze een verder gedwongen verblijven van de genoemde gebieden in de omraming van het Russische rijk te verdedi gen, doch de verzekering van de werkelijke vrijheid voor het zelfstandig bestemmen der binnenlandsche staatsinrichting en de inter nationale positie van deze gebieden". De middenstaten zeggen hierbij, dat hei, gezien deze verklaringen, moeilijk valt te zien-, waarmee de Russen hunne rechten en plich ten tegenover de bevolking der onderwerpen lijke gebieden motiveeren. Dat 't zelfbestem- mingsrecht wel voor naties en' niet voor dee len daarvan zal gelden, is niet In overeen stemming met de opvatting der centralen over dat recht, volgens welke ook gedeelten van naties zelfstandig rechtmatige besluiten kun nen nemen over zelfstandigheid en afschei ding. De bezettingsgrens behoeft hierbij geenszins een grens te zijn. Koerland, Lit- tauen en Polen vormen, historisch be schouwd, nationale eenheden. Duitschland en Oostenrijk-Hongarije heb ben zoo zegt het antwoord verder niet het plan de thans door hen bezette gebieden in te lijven of tot het aannemen van dezen of genen staatsvorm te dwingen. Zij moeten ech ter voor Zich en voor de volkeren van de be zette gebieden voor het afsluiten van verdra gen van allerlei aard de vrije hand behouden.. Een terugtrekking der legers achten de cen tralen, zoolang de oorlog duurt, onmogelijk. E cli ter kan er naar gestreefd worden de troe pen, wanneer de militaire omstandigheden het toelaten, tot een zoodanig aantal terug te brengen, als voor de handhaving van de orde en technische bedrijven in het land absoluut noodzakelijk is. De vorming van een natio nale gendarmerie kan eveneens nagestreefd worden. Wat de terugkeer van vluchtelingen en oorlogsgedeporteerden betreft, deze zal, elk geval afzonderlijk, welwillend in onder zoek genomen worden. Dit vraagstuk kan, daar het niet van een politieke beteekenis is, die den uitslag kan beïnvloeden, door een Si- speciale commissie behandeld worden. Met het nader komen van een algemeenen vrede zal aan de gekozen vertegenwoordigers in de bezette gebieden in steeds toenemende mate medewerking ook ten opzichte van be- stuursverplichtingen worden toegestaan. In beginsel verklaren de verbonden legaties zich bereid er in toe te stemmen, dat een refe rendum de besluiten over- de staatkundige aanhoorigheid zal sanctioneeren. Volgens hen zou echter een op breeden grondslag ge kozen en aangevuld vertegenwoordigend lichaam voldoende zijn. Zij wijzen er hierbij op, dat ook de zelfstandigheid van de Ukrai ne en Finland door besluiten van nationale vergaderingen is tot stand gekomen en niet door een referendum. Aan het slot zegt het antwoord der centra len, dat zij deze voorstellen dnden, bezield dbor den wensch om tot overeenstemming met de Russische regeering te komen, maar dat zij de uiterste grens vormen, waarbinnen zij nog op vriendschappelijke overeenstem ming hopen. Zij waren bij de ontwikkeling van deze principes doordrongen van de plichtmatige intentie, de eigen weerbaarheid niet te laten verzwakken, alsook van de be doeling eenige volkeren, die aan hun gebied grenzen, 111 staat te stellen definitief en zelf standig over hun eigen toekomst te beslissen, zonder daarbij in een toestand van uitersten nood, ellende en vertwijfeling te geraken. De overeenstemming tusschen Rusland1 en de Centralen over deze vraagstukken is echter slechts mogelijk, wanneer ook Rusland den emstigen wil toont om tot een overeenkomst te geraken en wanneer het ernaar streeft de vraagstukken eveneens van het standpunt der tegenpartij te beschouwen. De gevechtsactie in Italië heeft den Centra len een paar loopgraven gekost, zoodat het aanzien der Italiaansche troepen bij1 hunne bondgenooten ongetwijfeld is versterkt. Waarschijnlijk is het ook alleen de bedoeling geweest om dezen te laten zien, waartoe zij (de Italianen) in staat zijn, omdat zij groetten steun verwachten van Engeland, Frankrijk en Amerika, en speciaal van dezen laatsten bond genoot. Bij een te Rome gehouden betooging bleek dit duidelijk Voor de Amerikaanóohe missie werd geestdrihig betoogd en de bur gemeester* lneiü (ben icvendig toegejuichte re de. Verschillende speechen wcruen er afge stoken weike met een „leve Wilson" begroet werden. N Aan het Westelijk hunt is het artillerie vuur op veischiiionde piaausen in hevigheid toegenomen, ook in de lucht hadden gevech ten plaai». De arres&tie van het Rumeensehe gezant- scltap^personeel is bevestigd, de gezant is ecuicr ook reeds weer vrij gelaten. De volks commissarissen hebben, nu binnen 24 uur be antwoording gevraagd van den eisch tot vrij lating van^ie't 194e en 195e regiment en tot oesuaffmg van hen, die de arrestatie van deze regimenten hebben bevolen. Als geenant woord komt, zullen de onderhandelingen worden verbroken en krachtige militaire maatregelen wo;ueu genomen, zoo dreigden, ze. kidcutige militaire maatregelen? Hoe zou den de vu iisconuuissarisseri dat willen aan legen nut nua geheel gtdesorganifeeerde le gers i L. a Renleribei'idit uit St. Petersburg ver- te lgoai Lenin verklaarde, dat de betrekkingen tusschen Rumeuië en de- Russische regeering reeds eenigen tijd gespannen waren en dreig den op oorlog uit te loopen. Om dat nu te voorkomen, werden de gezantschapsambtena- reu als gijzelaars gearresteerd voor de hand having van de betrekkingen. Een bevestiging van het bericht, dat Lenin zou aftreden als volkscommissaris en zijn voorzitterschap zpu hebben overgedragen aan Trotzky, "hebben wij nog niet ontvangen, evenmin als van een Reuter-telegram, dat me dedeelde, dat er op hem een aanslag was ge pleegd. KORTE BERICHTEN. In de Pall Mall Gazette wordt de hoop uitgesproken, dat de regeering het aantal manschappen zal doen toenemen door En- gelschen in te lijven, die naar Ierland zijn gevlucht, om den dienstplicht te ontsnappen. De Fransche Kamer heeft na een debat over het onderzoek in Italië inzake Caillaux een motie van vertrouwen in de regeering met 369 tegen 105 stemmen aangenomen. Volgens de Pravda bestaau de maxima- listische strijdkrachten, die in Zuid-Rusland tegen de Kozakken optreden, uit-30,000 man. Zij beschikken over twee gepantserde tremen en veel geschut. Te St. Petersburg werd vruchteloos een aanslag gepleegd op het leven van Lenin. De Engelsche regeering heeft tijdelijk niet formeele betrekkingen aangeknoopt met den gezant der Bolsjewiki. Uit Wladiwostock, zoowel als uit Ir- koetsk, komen berichten' omtrent toenemende onlusten onder de Russische troepen. De Roemeensche gezant, die 'door de olsjewlki in hechtenis was genomen, is weer vrijgelaten. Bij gebrek aan brandstoffen is 't tram verkeer te St. Petersburg stopgezet. Het Congres van Cuba heeft een som van 7 Y, millioen gulden beschikbaar gesteld voor den herbouw van een door de Duitschers verwoeste stad in Frankrijk. Havas verneemt, dat Frankrijk en En geland een contract sloten met Argentinië tot levering van 25 millioen schepel graan van. den nieuwen oogst. Om het slachten der overtollige var kens te bespoedigen me; het oog op den voe- deraood, worden in Duitschland de huis slachtingen met iögang van 1 Februari a.s. verboden, zoodat ieder, die zijne varkens op wil ruimen, dat nog deze maand moet doen. Minister Cincetli heeft een ontwerp in gediend voor de invoering van den burgerlij ken dienstplicht in Italië. Te Valencia (Spanje) heeft een demon stratie tegen de duurte plaats gehad, waar aan 60.000 menschen deelnamen. Het Berl. Tagebl meldt, dat minister president Svenhufvud in den Firtschen Land dag de neutraliteit van den nieuwen Finschen staat afkondigde. Het torpilleeren van het Spaansche stoomschip Membre maakte diepe indruk in Spaansche kringen. Een krachtig protest is bij de Duitsehe regeering ingediend. In de haven van Wladiwostok zijn En gelsche, Amerikaansche oorlogschepen en een Japansche kruiser aangekomen. Te Stockholm is bericht ontvangen, dat Lenix voornemens is als voorzitter van den raad van volkscommissarissen af te treden. Trotzkv zou dan in zijn plaats komen. Blijkens telegrammen uit Helsingfors zijn de Finnen zeer ontevreden over de wei gering der Russtsche regeering om haar troe pen uit Finland terug te trekken; Het kwam tot botsingen met Roode gardes. Gisteren is men te Oent begonnen alle koper te requireeren. Het wordt niet meer in geleverd maar afgehaald. Alles valt in de termen. Het Oekrainische blad Dilo meldt dat de telegrafische verbinding Berlijn—Weenen —Kicft sedert eenige dagen hersteld is. De Engelsche arbeiders hebben zich, naar aanleiding van het onderbreken der on derhandelingen tot de arbeidersklasse der middenrijken gewend en doen een beroep op hen, om va annexaties in Europa af te zien. DE ENGELSCHE KRIJGSGEVAN GENEN. Dinsdagmiddag bqgon de inscheping der Engelsche krijgsgevangenen te Rotterdam. Alles,., liep vlot van stapel. Dr. Bosman, als dokter van de Lloyd had, evenals de vorige maal, (niet dr. jhr. Gevers Leuwen zooals eerst vermeld werd) de leiding in handen. Nadat de arbeid was afgeloopen, ver- eenigden allen zich in de eetzaal van de loods Holland, waar de heer Colijn een toe spraak hield en met een enkel woord op de geleverde arbeid terugzag. Hij dankte de zusters die in het hospitaal en bij het vervoe ren uit den trein naar loods en schip hun arbeid hebben ten beste gegeven, de directie van de Lloyd, dr. Bosman en alle andere dok toren, alsmede de dames van het Rotterdam- sche Roode Kruis. Hij bracht ook den dank der Engelsche en Duitsehe autoriteiten over. VAREN IN OONVOOI. Van de „Scheepvaart- en Steenkolen-Maat schappij" te Rotterdam kwamen de vorige week vijf schepen zonder convooi binnen. Zij waren uit Engelsche havens, met het doel zich bij het naar Nederland varende convooi te voegen. Toen de kapiteins dit niet zagen het convooi was in de Engelsche havens te ruggekeerd zijn ze op eigen gelegenheid doorgevaren. De bemanningerf der schepen protesteeren tegen' dit varen op eigen gelegenheid. Ze stellen den eisch, dat altijd in convooi zal worden' gevaren, zeer bijzondere omstandig heden uitgezonderd. En in dit laatste geval niet dan na overleg met de équipage. Op de vijf schepen is nu door het volk geweigerd te monsteren. De directie heeft daarop alle zes tig zeelieden ontslagen. De zeemansvereeni- ging „Volharding" heeft de zaak in handen. Gistermiddag om kwart over drie opende de burgemeester de spoedvergadering van den Raad, uitgeschreven om het tarief van uitkeering aan werkeloozen vast te stellen.' De raad was vooraf ia geheime zitting een paar uur bijeen1 geweest. Afwezig waren de heeren Govers en Mr. Sluis. De publieke tribune was geheel bezet met werkeloozen en vrouwen, die op hun borsten de opschriften hadden gespeld „wij eischen productief werk of een uitkeering van 100 De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt mede, dat naar aanleiding van de circulaire No. 4209 van Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, vóór of op 21 JANUARI a.s. ten' zijnen kantore opgave moet worden gedaan, van alle' aanwezige voorraden» manufacturen, onder fabrikanten en handelaren. „Onder manufactured worden verstaan alle textielgoaderen, niets uitgezonderd, in ru wen, halfbewerkten of afgewerkten staat (ook geconfectioneerd) vervaardigd van dierlijke, plantaardige en/of kunstvezels. Alkmaar, 17 Januari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. pet. met een minimum van 20.per week. De voorzitter zegt'aan de leden een exem plaar van de Alkmaarsche courant van. 15 Januari te hebben doen toekomen, waarin op de 3de pagina'onder het opschrift „de Wer keloozen" de eischen, door de werkeloozen ge steld, voorkomen. Spr. had mede aan de raadsleden het tarief gezonden van de steun- uitkeering aan de werkeloozen door de ge meenten Haarlem en Schoten en de leden bo vendien in het bezit gesteld van een tarief- bijlage, waar volgens totnogtoe in Alkmaar steun werd uitgekeerd. Het volgende voorstel van B. en W. had spr. de leden mede in handen gegeven. TARIEF VOOR STEUNUITKEERING. In verband met eene door ons College met het Plaatselijk Steuncomité gehouden bespre king betreffende de vaststelling en de rege ling derbedragetf voor de uitkeering aan werkloozen, komt het ons wenschelijk voor deze vaststelling aan de goedkeuring van Uwe Vergadering voor te leggen. Wij hebben mitsdien de eer U uit te noo- dlgen aan de navolgende regeling Uwe goed keuring te hechten en1 te bepalen, dat deze ge acht zal worden in werking Je zijn getreden op Maandag 14 Januari 1.1. TARIEF, waarnaar te ALKMAAR aan de werkloozen door het Plaatselijk Steuncomité steun zal worden uitgekeerd. De ondersteuning aan werkloozen be draagt: 1. voor de al of niet georganiseerde loon arbeiders. aan arbeiders met een z.g. standaardloon a voor ongehuwden, die als kostgangers kunnen worden aangemerkt, 8.per week; b. voor gehuwden zonder kinderen of kost winners (2 personen) 14.— per week; c. voor ieder kind tot en me)t 16 jaar 1.— per week meer, tot een maximum van 5.met dien verstande, dat voor kin deren die zelf verdienen geen steun wordt gegeven; d. voor inwonende kinderen boven 16 jaar, die werkloos zijn, 5.per week; De gezinsinkomsten, ontstaan uit verdien sten en steun, mogen net bedrag van 20. per week niet overschrijden. Van inkomsten uit verdiensten of fondsen wordt op de uitkeering in mindering ge bracht: voor dë ongehuwden de helft van het geen boven 2.50 wordt verdiend of ge noten-; voor de gehuwden de helft van hetgeen boven 4.wordt verdiend of genoten. II. voor de overige werkloozen. Voor de overige werkloozen wordt het hiervoren bedoelde tarief telkens met een vierde verminderd. De vermindering voor inkomsten uit ver diensten of fondsen blijft voor hen echter be paald a. voor de ongehuwden op de helft van het geen boven 2.50 wordt verdiend of ge noten; b. voor de gehuwden op de helft van het- geen boven 4.— wordt verdiend of ge noten. Om voor deze uitkeering in aanmerking te komen moeten belanghebben 3 maanden in de gemeente zijn ingeschreven. Bij inwilliging van aanvragen om steun worden de zg. siaandagen mede uitgekeerd'. De controle óver de georganiseerde arbei ders geschiedt zooveel mogelijk over de ar beidsbeurs, de vakorganisaties en het Steun comité. In gevallen waarin dit tarief niet voorziet, beslist het Steuncomité met meerderheid van stemmen. Bij steking van stemmen beslist de stem van den Voorzitter. Dit tarief treedt in werking 14 Januari 1918. Het komt ons verder wenschelijk voor het bestaande comité met 5 leden uit te breiden, t.w. een vice-voorzitter, benevens één lid van elk der vier vakorganisaties. Bovendien zullen- de benoodigdie gelden beschikbaar behooren te worden gesteld: a voor presentiegelden aan de leden van het Steuncomité, die zulks verlangen. Dit presentiegeld zouden wij willen bepalen op 0.40 per uur. b. voor een administrateur; c. voor andere maatregelen. Spr. acht de eischen van de werkeloozen, samengevat in de 8 punten van de Alkm. Ct., voldoende bekend en wensch te allereerst ge legenheid te geven tot het houden van alge- meene beschouwingen. Den heer Cloeck was het als oud-voor zitter van het Steuncomité een behoefte, te verklaren, dat het Steuncomité haar taak had neergelegd, omdat ze bij de aanvaarding van a. b. Voor de Aardappelen mei Zuur kool op Dinsdag 22 Jan. moei Zaterdag a.s. bij het inkoepen der spijsbons, distributiebon 40 of 41 worejen afgegeven. Do Administrateur, A. OSKAM. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt mede, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen: lo. De verkoop en de aflevering ran a. Koolzure Potaseh b. Kaliloog c. Soapstock d. Vetzuren c. afvalvetten van Margarinefabritken is verboden. 2o. Het verbod sub 1 .gesteld is niet van toepassing op azijnzuur en' mierenzuur en op de vetzuren en mengsels van vetzuren, in den handel bekend onder de benamingen stearine cleine en oleineproduct. 3o. Van het verbod sub 1 gesteld, kan zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing worden verleend1 door het Rijks- zeepbureau Parkstraat 4a, 's Gravenhage. Alkmaar, 16 Januari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt aan belanghebbenden mede, dat de Minister'van Landbouw," Nijverheid en Fiandel, gezien' 'art. 7, 2de en 3de lid van zijne beschikking dd. 4 December 1917 af- deeling Crisiszaken La. A. Bureau Nijverheid houdende vaststelling van het verbod van ver voer van motorbrandstof in het reservoir van een motorvoertuig, bekend maakt: 1 o. dat het herkenoingsteeken, als bijlage III behoorende bij vorenvermelde beschikking bestaat uit een door een smallen rooden rand omlijst geel bord waarop bovenaaü naast elkander het Nederlandsche wapen ed de let ters T. C. B. en daaronder het nummer, waaronder de ontheffing van het vervoerver- bod werd gegeven. 2o. dat dit herkenningsieeken vooraan het motorvoertuig, duidelijk zichtbaar moet zijn aangebracht. Alkmaar, 16 Januari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt het volgende mede: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, noodigt de directies van alle industrieën in Nederland, die lompen Verwerken, alsmede alle in Nederland gevestigde groothandela ren in lompen, die vóór of gedurende den oorlog rechtstreeks aan zulke industrieën lompen hebben geleverd, In hun eigen belang uit, zich uiterlijk 21 .Januari a.s. schriftelijk te richten tot de Commissie van Advies inzake Lompen, STADHOUDERSLAAN 102 te 's-Gravenhage, met vermelding van firma naam en adres. Door die Commissie zullen in het belang van de regeling van den handel in lompen, vragenlijsten worden verstrekt, welker nauw keurige invulling in het belang van verbrui kers en handelaren tem zeerste wordt aan bevolen. In het bijzonder wordt dé aandacht van be langhebbenden gevestigd op de onwensche- lijkheid van opslag of vasthouding van lom pen uit speculatieve oogmerken, daar ten op zichte van den uitvoer hetzij gedurende of spoedig na den oorlog geen.enkele toezeg ging kan worden gedaan en in het belang van de binnenlandsche nijverheid zoo noodig tot het in bezit nemen van voorraden zal worden overgegaan. Alkmaar, 17 Januari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt, ingevolge de circulaire van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, mede, dat alle herfetzaaizaden, voor zoover nog aanwez;g bij erkende landbou wers-telers, erkende handelaren en erkende landbouwvereenigingen, onmiddellijk worden gevorderd om te worden ingeleverd. Tevens wordt medegedeeld dat de vorde ring van Wilhelmina- en Roodkafwinterzaai- tarwe wordt uitgesteld tot 1 April, opdat waar noodig nog herzaaiing van slecht aan geslagen perceelen met goedgekeurd zaad kan plaats vinden Alkmaar, 17 Januari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1