DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN uuufaeturen. Inkwartiering. No. 15 Honderd en twintigste .1 aargang. M»] 8 Vordering van Paarden. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.05, franco door het ge- heele llijk f 1.90. Afzonderlijke m bewijsnummers Cents. VRIJ DAG Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEKMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. 18 J A N U A RI NEDERLAND. Bevriezen van Yleesch. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Het is reeds eerder geconstateerd, dat de Russische delegatie zich bij de vredesonder handelingen na 4 Januari heel anders deed kennen dan vóór de onderbreking gedurende tien1 dagen, en dat het speciaal de heer Trotz- ky is, die in dikwijls scherpe gezegden optrok tegen de vertegenwoordigers der centralen. Ook in zijn antwoord op de gisteren' door ons weergegeven verklaring van den' heer von Kühlmann blijkt hij zich niet zonder protest daarbij te zullen- neerleggen. En als het waar is wat (Reuter seint, .dat von Kühlmann zou gezegd hebbeni dat de Duitsche regeering zich het redit voorbehoudt om uit de versla gen alles weg te laten wat in Duitschland opwinding zou veroorzaken, mogen we gerust aannemen dat de scherpste kanten zijn afge vijld van de hier ontvangen verslagen en' men dtis niet de meest krasse uitingen van den heer Trotzky verneemt. Deze volkscommissaris begon met te zeg gen, dat hij hoopte dat von Kühlmann's ver klaringen hadden weggenomen alle moeilijk heden, die waren ontstaan door de rede van generaal Hoffmann. Hij beschouwde als een formeele verklaring het gezegde van den staatssecretaris, dat alle punten der onder handelingen slechts de staatkundige bedoe lingen der Duitsche regeering weergaven. En dan trok hij tegen den generaal te velde. Als deze had beweerd, dat de Russische regeering op macht gegrond was en met geweld van wapenen- optrad tegen allen die haar niet volgen en' door haar con- tra-revolutionnairen en bourgeois worden ge noemd, moest worden bedacht dat ook de Pruisische regeering op macht was gegrond vest. Er waren in de heele geschiedenis geen andere regeeringen. Ook heette hij het niet waar, -dat de Russische regeering hare tegen standers vogelvrij verklaarde. Zij zou zich door niets laten afbrengen van de door haar ingeslagen richting bij het gebruik harer macht en dat was het waarvan de regeerin- i gen' van andere landen afkeerig zijn. Wat de beide voorbeelden betreft, welke ge neraal Hofmann aanhaalde, zeide de heer Trotzky, dat deze geenszins» de politiek der Russische regeering op het gebied der natio nale kwestie karakteriseerden. De generaal had mededeelingen gedaan' over het congres der Wit-Russën, dat was samengesteld uit vertegenwoordigers der Wit-Russische agra riërs eft had getracht een der steunpunten te bemachtigen welke eigendom van het Wit- Russische volk inoefen zij. Tot zijn spijt moest dp heer Trotzky zeg gen, dat de conflicten met de Oekraine nog niet geheel zijn u-it den weg geruimd, maar dit zou toch op geenerlei wijze het zelfbe schikkingsrecht van die landstreek beperken. Hij besprak voorts het lot der bezette gebie den en verklaarde uit hetgeen- de Duitsche vertegenwoordigers tot dusverre hadden ge zegd de gevolgtrekking te mogen maken, dat over het lot dezer gebieden beslist zou worden zonder dat er rekening mede wordt gehouden of het volk reeds in staat is zelf de beslissing ter hand te nemen. Wat den vorm der onderhandelingen be treft achtte de Russische delegatie het wen- schelijk juist die punten op den voorgrond te stellen, die het onderwerp der meeningsver- schillen vormen en ze zoo grondig te be handelen, dat een rechtvaardige oplossing ge vonden kan worden. In antwoord -op de vraag in de Duitsche verklaring, waarop -de Russen het recht gron den zich voor de bezette gebieden te interes seeren, antwoordde de heer Trotzky, dat ook de staatssecretaris dat recht niet putte enkel uit de bezetting zelf, maar uit het principe van zelfbestemmingsredit, dat ook voor de Russische delegatie geldt. De heer von Kühlmann toonde zijn misnoe gen over het Russische antwoord: „de cen tralen stellen zich op feiten en weigeren louter theoretische stelling-en als basis te aanvaar den" en hij' zou -daarom met genoegen een soortgelijke verklaring van den heer Trotzky hebben vernomen. De kwestie van zekerheid der betrokken streken speelde volgens den staatssecretaris een zeer belangrijke rol. Nadat dia heer Trotzky nog verklaard had, zich in geen geval te kunnen vereenigen met de Duitsche opvatting betreffende -de terug trekking der troepen, werd de zitting tot den volgenden dag verdaagd. De Duitsche rijkskanselier, graaf Hert- ling, heeft Dinsdag toch nog in het Pruisische Heerenhuis gesproken. De stellige verwach ting was, dat hij een belangrijke rede zou houden, zooals de vorige week werd aange kondigd. De tribunes waren alle dichtbezet, maar een belangrijke rede kwam er niet, de rijkskanselier sprak alleen enkele woorden over de aanhangige woningwet. Dat hij nog niet sprak over den militairen toestand en de vooruitzichten, .zal zeker in verband staan met de conferenties die de keizer de laatste dagen heeft gehad met lei dende personen uit de politiek en van het leger. De oppositie tegen de nieuwe militiewet is bij de ouderen in Engeland wat geluwd, de jongeren daarentegen' kunnen er zich nog lang niet mee vereenigen-. Verschillende bla den wekken de jonge werktuigkundigen op tot dienstneming, „daar anders alle opofferingen vergeefs geweest kunnen- zijn," voegt de Daily Tel. er bij. De invoering van de nieuwe wet ook voor Ierland achtte minister Geddes dwaasheid, omdat de maatregelen tot aanwerving van manschappen' niet maar een paar weken of maanden konden worden uitgesteld. De Ieren Mijven dus door de door hen be toonde minder goede handelbaarheid vrij van dwingende bepalingen om te "dienen. Gevechtsnieuws is er niet veel. Het belang rijkste ervan is het Duitsche stafbericht* dat ons vertelt van mislukte aanvallen der Ita lianen op Maandag en Dinscrag, waarbij de zen 12 officieren en 300 soldaten- aan gevan genen verloren'. Voor het overige komen er be richten van kleinere gevecht-en op verschil lende punten van het Westelijk front. In- Oost- Afrika werd gevochten aan het zuidelijk deel van het Nyassa-meer. DUITSCHLAND. REDE VAN HARDEN. De bekende Duitsche publicist Maximilian Harden heelt Zaterdag een rede gehouden op dezelfde plaats waar graaf Westarp zijn zoo scherpe annexionnistische eischen deed hoo ien. Harden sprak echter als voorvechter van een vrede doer vergelijk. Volgens zijn stand punt moest het opperste legerbestuur bij de vredesonderhandelingen geheel worden uitge schakeld en de oorlog n-iet zuiver militair, maar politiek worden- gevoerd. De heer Harden verklaarde dat men nog nooitin een gewichtiger stonde bijeengeko men was dan deze, waarin de poging werd beproefd, een verzoening van mensch tot mensch tot stand te brengen, en hij oefende critiek op de houding der Duitsche regeering, die in tijden van nood anders spreekt dan in tijden van voorspoed. Een oorlog als deze, zeide Harden, kan voorts tcli nooit zuiver nrlitair worden ge voerd, want ten slotte is het toch de zaak der politiek, door wijs beleid en doorzicht oorlo g-en en rampen te vermijden -en- opdat zulke rampen zich niet herhalen, zullen de volk-en ziin aangewezen op een internationaal scheidsgerecht. Ten slotte Sprekende over het einde en over het doel van den oorlog, legde hij nadruk op het groote gevaar, door inlijving en afscheu ring van Russisch gebied <n vijandschap te raken met Rusland, dat een onafzienbare ont wikkelingsmogelijkheid bezit en achtte hij het in het algemeen verderfelijk om vreemde na tionaliteiten- in zich op te nemen. Het Elzas-Lotharingsche vraagstuk heeft, volgens Harden in Frankrijk voor het beëin digen van- den oorlog geen beslissende betee- k-ennis. Het Fransche volk denkt er niet aan zich voor Elzas-Lotharingen te laten dood bloeden Daarom is het uur gekomen, waar op de wil der natie op een of andere wijze tot uitdrukking moet worden gebracht. Machts- enexpansiepolitiek, eindigde hij, zijn dingen van gisteren-, wij zullen uit het woord' „inter nationaal" weder een eerenaam moeten ma ken, en ons den plicht bewust worden het be- frip vaderlandsliefde in ons te huwen aan et begrip -der innige iiefde tot -de mensch- he'd-. VARIA. EEN KALENDER VAN 4000 JAAR GELEDEN. In West-Pruisen is onlangs een.- eigenaar dige „steenaanleg" gevonden, waarvan de heele constructie deed vermoeden:, dat men hier te doen had met een bewust doel in el kaar gezet, geheel - afkomstig uit oeroude tij den. Met groote zorg werd daarop de juiste ligging op kaart gebracht. Nauwkeurig nam men nota van richting, grootte en- doorsnede der steenen Na moeizame studie bleek, dat de richtingen overeenkwamen met die van zonsop- en ondergang bij zonnewende. Een derde richting herkende men als die naar het uitgangspunt van de ster Capella, omstreeks 1760 voor Christus. Het steen-complex bestond- o.a. uit een aan tal cirkels, waarvan men er vier herkende als een maandkalender. Voorts telde men vier cirkels, liggende in een richting, met resp. 18, 20, 23 en 22 steenen als omtrek. Deze verklaart men als aanduiding van het zonne jaar, dat dan 18 maanden moest tellen, waar van- 16 met elk 20 dagen en de beide anderen met elk 25 -en' 22 dagen. Deze voorhistorische kalender boezemt den huldigen „cultuurmensdi" groot ontzag in voor de hooge -trap van ontwikkeling, waar op de bewoners van Europa 4000 jaar geie- den reeds stonden. KORTE BERICHTEN. Minister Balfour gaf in het Lagerhuis een toelichting van de regeling der Britsch Russische diplomatieke betrekkingen. De Beiersche minister van Staat Pode- wils zal Beieren bij de vredesonderhandelin gen met Rusland vertegenwoordigen. De arbeidersleden van het Britsche ka binet lieten zich zeer scherp uit tegen- onmid dellijke hervatting der economische betrekkin gen met de Centralen na den oorlog. In de Vereenigde Staten worden ingrij- Een-de maatregelen aangekondigd in in ver and met de kolenschaarschte. Oeneraal Nivetle, de gewezen Fransche opperbevelhebberis bernemd tot bevelhebber van het 19de legerkorps in Algiers. Volgens de Daily Mail, heeft Duitsch land aangeboden om 192 000 gulden te betal ten aan de kinderen van -den Spaanschen componist Oranados, die, met zijn vrouw, verdronken is ten gevolge van het torpilleeren van de -Sussex in net Kanaal, en is dat aan bod- door de Spaansche regeering aanvaard. Te Mtlnchen is een combinatie van vier personen ontdekt die er haar werk van maak ten goud naar Turkije en- Polen uit te smok kelen om het daar met rosachtige winst te verkoopen. Twee Britsche torpedojagers zijn Zater dagnacht ter hoogte van Schotland, tenge volge van hevigen sneeuwstorm op de kust geslagen en vergaan. De geheele bemanning, op twee na, kwam om. De Britsche torpedojager „Ti. Huil 3" is met een transportschip door -een Duitschen onderzeeër in- de Middellandsdie zee getor- pilleerd. Volgens een Havas-bericht uit Stock holm is senator Swinhufrid tot eerste presi dent der Finsche republiek gekozen. Onder de bemanning van de te Kiel liggende onderzeeërs en kruisers nioet een muiterij zijn uitgebroken. Er werden 38 offi- c'eren ged-ood. De Russische volkscommissarissen heb ben- bevel gegeven den koning van Roemenië te arresteeren. In de straten van Odessa wordt een ware veldslag geleverd tusschen troepen der Ukraine en maximalist!sche marltusoldakn. In de buurt van Saarbrücken is een trein met verlofgangers tengevolge van in storting van den spoordijk ontspoord. De machine, de bagagewagen en 2 personenwa gens stortten naar beneden. Er zijn dooden en gewonden. De Volkscommissarissen hebben aan het Centrale Uitvoerende Comité des sovjets het decreet betreffende de onvoorwaardelijke annuleering, zonder uitzondering, van alle buitenlandsche leeningen, ter goedkeuring voorgelegd. S8 en 29 Jan. 1918. Vraagt een uituoodiging. REG EE RING SB LO E M EN MEEL. De minister van landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 15 Januari 1918 zal worden verstaan onder Regeeringsbloem: 60 pet. tarwebloem en/of roggebloem, 30 ct. aardappelmeel, 10 pet. Amerikaansche loem; en onder Regeeringsmeel70 pet. onge- build tarwemeel en/of grind, met dien ver stande dat zich in het Regeeringsmeel hoog stens 35 pet. roggemeel zal mogen bevinden. DE MO-SS E L-VISSCHE RIJ. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft afwijzend beschikt op een ver zoek om een grooter gedeelte van de Wad denzee voor de vrije mosselvisscherij open te stellen, met het oog op het gevaar, dat de mosselbanken worden' leeggevischt, waardoor de belangen, zoowel van de visschers uit Zee land en langs de Waddenzee, die het zaad over eenigen tijd noodig hebben voor hunne perceelen, als van de visschers, die in latere jaren consumptiemosselen op de natuurban- ken willen visschen, kunnen worden bena deeld. KUNSTMÈST. De Kunstmest-Commissie maakt bekend, dat elke ingekomen en aangenomen bestelling op kalizout 20 pet. ten volle kan worden ge leverd; echter met dien verstande, dat iedere besteller van die meststof 58 pet. in den vorm van kalizout 20 pet. -eni 42 pet. in den vorm van kainiet zal ontvangen. Overeenkomstig het gehalte aan kali zal voor elke bestelde 100 KG. kalizout 20 pet. worden geleverd 58 K.G. van die meststof en 68 K.G. kainiet. Elke ingekomen en aangenomen bestelling .op kainiet kan ten volle worden geleverd. Van elke ingekomen en aangenomen be stelling op patentkali kan slechts 37 pet. wor den geleverd. De levering dezer hoeveelheden blijft af hankelijk van de moeilijkheden aan den aan voer verbonden, doch op het oogenblik be staat goede verwachting, dat zich geen bij zondere moeilijkheden zullen voordoen. PAARDENVOER. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het gebrek aan voeder voor paarden, met name voor die in handel en industrie in ge bruik zijn, blijft nijpend. Ook de bouwboeren in Overijsel em gelijksoortige streken-, die we gens den aard hunner gronden geene voor paarden geschikte voedergewassen kunnen verbouwen, worden door den voedemood zeer in hun bedrijf belemmerd. Daarom is door de veevoederbureaux 'n onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat thans maatregelen in voor bereiding zijn, die het, naar men hoopt, in het begin der volgende maand- mogelijk zullen maken' deze bouwboeren tegemoet te komen door hun eene zij het ook bescheiden hoeveel heid- melassevoeder te verstrekken. RANTSOENEN VOOR VEE. De Toewijzingscommissie voor Veevoeder deelt mede dat de rantsoenen welke over Januari zullen worden uitgekeerd, zijn vast- Sesteld als volgt: paarden in bedrijven van andel en nijverheid 100 K.G.., n.l. 50 K.G. haver of regeeringsvoenneel, de rest in bij- voer als zemelen' enz.; melkgevende koeien op kleigrond 10' en op Zandgrond 15 K.G. se sam-, cocos- of dergelijke koeken. Noch voor varkens, noch voor pluimvee is iets beschik baar. Bijzonder aangewezen categorieën ontvin gen voeder in hoeveelheden en soorten waar omtrent de Veevoederbureaux inlichtingen kunnen verschaffen. Om het steeds stijgend gebrek aan haver zijn de gewone rantsoenen- van verschillende dier categorieën vermin derd moeten worden; voorts wordt in enkele gevallen in plaats van haver regeeringsvoer- meel, erwten- en boonpiksel en dergelijke ge distribueerd. AMERIKA EN WIJ. ^Opder dit opschrift schrijft de Haagsdie „Voor mitrailleurs was 2% millioem uitge trokken. Aangekocht zijn 1000 Amerikaan sche mitrailleurs met affuit, verwisselstuk- ken enz. Deze wapens waren aan den ver tegenwoordiger van het (Nederlandschen departement van Oórlog in Amerika afgele verd en door Jhera betaald, toen de Ameri kaansche regeering er beslag op legde. Hoe thans de onderhandelingen staan omtrent de Hoen patronen hlki ct,, waarvoor dus f lYt miilioen was uitgetrokken. Nadat ze waren afgeleverd en betaald, heeft de Amerikaan sche regeering ook hierop beslag gelegd" i Ziehier een paar veelzeggende, voor ons nationaal evoel diep vernederende zinnetjes uit minister De Jonge's schriftelijk antwoord aan de Kamer betreffende het aanhangige buitengewone crediet voor Oorlog. Wij krijgen in den- laatsten tijd nog al eens aanmaningen van landgenooten te hooren, dat we toch voorzichtig móeten- zijn met üit- latingen en oordeelen over Amerika en moe ten trachten de handelingen van de groote Republiek tegenover de neutralen te begrij pen -en naar haar juiste waarde te schatten. Maar wat de minister van Oorlog hier mededeelt, is toch waarlijk om iederen Ne derlander het bloed aan het koken te bren gen! We ontvangen geen voedingsmiddelen voor mensch -en dier en geen meststoffen- uit Ame rika meer, omdat men daar vreest dat deze in den eenen of anderen- vorm aan Duitsch land ten goede zullen komen. Het zij zoo; 't is een argument. Maar pretendeert de Regee ring der Unie hetzelfde ten aanzien van de De Directsur van het Óistributiebedrqf deelt mede, dat da Minister van Landbouw Nijverheid en Haodel, heeft goedgevonden te bepalen 1. Het is verboden rund-, kalfs- of scha- penvleeseh te bevriezen, ot op eenigertei andere wijze te consesveere*. 2. Ten behoeve van bet bevriezen of in bevroren staat houden vain vleesch zullen met ingang van 15 Februari 1918 geenjkolen meer beschikbaar worden gestold. 3. Het bepaalde onder 1 en 2 Is niet van toepassing op inrichtingen die in opdracht of voor rekening van de Regeering vleesch bevriezen of in bevroran staat bewaren. 4. Van het verbod onder 1 kan ontheffing worden verleend door de Rijkscommissie van Toezicht op de Vleesehvereenighig. Alkmaar, 18 Janaari 191Ï. 0e Directeur voornoemd, D. SCHENK. De Directeur van het Diitrlhutie&edrljf, deelt ingevolge een hedeo ontvaagra cir culaire van het Miniatorie van Landbouw, Nijverheid en Handel, mede, dat oen ieder, die manufacturen in voorraad heeft, andera dan voor gebruih door hem zelf of zijn gezin, zich uiterlijk 25 Januari 1018 sehrif- telijk heeft te richtan tot het Rijksbureau voor Manufacturen, Willemstrant 54, te 's-Oraven- hage, met vermelding van de kwaliteit (fa brikant, confactioneur, grossier, winkelier, enz.) in wetke hij eigenaar of houder dier manufacturen Is. Onder manufaaturen wor den verstaan alle textlalgoedoren, ulet uit gezonderd, In ruwen, halfbewerkten of af- gewerkten staat (ook geconfectioneerd) vervaardigd van dierlijke, plantaardige en/of kunstvezels. Alkmaar, 18 Janaari 1911. De Directeur voernotmd, D. SCHENK BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gelet op art 17, laatste zinsnede van het Kon. Besluit van 10 November 1892 (Staats blad No. 253), laatstelijk gewijzigd bij Kon. besluit van 6 September 1910 'Staatsblad No. 279); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de ALPHABETISCHE LIJST, bevat tende de namen) van de in de gemeente met terwoon gevestigde eigenaren van een paard of meer paard-en, ook als is dit paard of zijn deze paard-en slechts gedurende een gedeelte van dit jaar in de gemeente aanwezig, als mede, voor zooveel de eigenaren elders wo nen, van de gewoonlijk voor die eigenaren op tredende personen (zetbaas, zetboer, bouw meester of andere met het toezicht op het paard of op de paarden belaste personen) gedurende de maand FEBRUARI op de secretarie- dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedcrgelegd, van des voormiddagc 9 tot des namiddags 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 17 Januari 1918. GEVONDEN VOORWERPEN. welke dooi de eigenaren terug te bekomen zijn aan het Bureau van Politic alhier, eiken werkdag, van 9 tot 1 uur, des voormid dags. Drie portemonnaies met en zonder geld, een zilverbon, een dop van een vulpen, e-eu kaas, een manchetknoop, een hondenhals- band, 'een jonge, witte haan, een zilveren bro che, een trap, twee damestaschjes met inhoud, eenige handschoenen, een melkmaat, twee overschoenen en een badhanddoek. Alkmaar, 17 Januari 1918. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN krijgsmiddelen, die onze Regeering in Ame rika besteld en, na levering, betaald heeft? Zoo ja, dan is dit niets minder dan een- drie ste loochening van- onze goede trouw. Of wel, wordt het een Amerikaansch belang geacht de netutrale landen van Europa te beletten zich in Weerbaren staat te houden teneinde elke schending van hun1 neutraliteit te voorkomen of, indien zij geschiedt, kracht dadig af te slaan? En is dat belang zelfs zóó overweldigend, dat het de Vereenigde Staten dwingt zich meester te maken van ke bij hun onderdanen gekocht zijn en waar eigendommen eener vreemde Regeering, wei voor deze de kooppenningen hebben geïnd? Aan een bevriende Regeering die eigendom men afhandig te maken, zonder dat eigen behoefte aan oorlogsmiddelen hen daartoe ook maar eenigszins noodzaakt; immers, de COURANT 4

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1