DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN - in Contrlle-Kaitoor Salet, Wor, Ilompen ea Schoeisel. Distributie yan Leïensiniddelen. Honderd en twintigste .Jaargang. Distributiebedrijf No. 16 dk 1918 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door het ge heel® Kijk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. ZATERDAG Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEKMs. COSTEK ZOON, Yoordam C 9. 19 JANUARI. Belast zich met het Bijwerken yan Admiuistratiën. NEDERLAND. nummer bestaat uit 2 bladen. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Zoo rolt het vredeswagentje dan weer voort, met horten en stooten gaat het over den oneffen weg, langs diepe kloven dikwijls. Zoo'n klove is de kwestie over de volksverte genwoordiging in de door Duitschland be zette deelen van het vroegere Russische tsa renrijk, een klove, die ook in de Dinsdag ge houden bijeenkomst van de vredesonderhan- delaars niet bleek te overbruggen. De eisch der Russische delegatie om openbaarheid te geven aan het behandelde, bemoeilijkt onge twijfeld het spoedig bereiken van gunstige resultaten, want door de openbaarmaking worden de heeren door hunne volken en door de heele wereld gecontroleerd en daarom zal het hun onmogelijk zijn iets van hunne be kend gemaakte beginselen prijs te geven. Toen von Kühlmann het voorstel besprak om als maximum een jaar te stellen voor het tijdvak, waarna de volksstemming kon plaats hebben na het sluiten van den vrede, besprak Trotzky dadelijk het ontruimings-vraagstuk. Het was niet noodig om het lot dezer gebie den met dat van den oorlog te verbinden. Het antwoord zal hem wel niet geheel be vredigd hebben: von Kühlmann vond het reeds een groote tegemoetkoming om de ge bieden te willen ontruimen na de Russische demobilisatie, zonder te letten op den loop van den oorlog. Als op andere punten over eenstemming werd bereikt, zou op die kwes tie nog wat verdere tegemoetkoming niet om mogelijk zijn. De militaire waarborgen moch ten/echter, hoezeer beide partijen den vrede wcnscken, niet te vroeg verzwakt worden, met het oog op voortzetting van den oorlog op andere fronten. De aanwezigheid van troe pen zou de vrijheid van stemmen absoluut niet beperken. Die troepen zouden op geen enkele manier politiek werkzaam mogen zijn of politieken druk mogen uitoefenen deze toezegging deden de centralen in bindenden vorm. Het minimum-program der centralen was met zorgvuldige overweging der militaire vraagstukken opgesteld. Nu moest men we- ten,"of de Russische delegatie binnen de door de Centralen aangegeven grenzen een stem ming of verkiezing mogelijk achtte em of bij de aanwezigheid der reeds vastgestelde ge ringe strijdkrachten de stemming vrij kon worden genoemd of niet. De heer Trotzky meende, dat eerst na op heldering van alle daarbij behoorende vraag stukken kon worden geoordeeld over de mate van vrijheidsbeperking. In nauw verband hiermede stond de terugkeer der vluchtelin gen. Eerst als de meeste van hen waren te ruggekeerd, kon worden gestemd. De formule der Oostenrijksche en Duitsche delegaties was te eng. De Duitsche staatssecretaris gaf toe, dat de vluchtelingen het recht moeten hebben terug te keeren. De betrokken overheid moest ech ter vaststellen, of er uitzonderingen op den algemeenen regel zouden zijn, en zoo ja, wel ke. Op zijn verzoek zal de heer Trotzky hem het daarvoor noodige materiaal leveren. Twee zittingen zijn er Dinsdag noodig ge weest om nog niets te bereiken. Waarlijk, er zit geen schot in de onderhandelingen. Zal het beter gaan, als straks ook de Beier- sche minister van staat, graaf von Podewils, aan de onderhandelingen deelneemt? Krach tens een in 1870 tusschen Pruisen en Beieren gesloten verdrag moet na een bondsoorlog steeds een Beiersch gevolmachtigde aan de vredesonderhandelingen deelnemen, waar voor hem instructies worden gegeven door den Duitschen rijkskanselier. Al lijkt het er soms ook naar dat het met de onderhandelingen spaak zal loopen, toch heeft de heer Czernin, van de Oostenrijksche delegatie, tegenover de vertegenwoordigers van het Weensche Correspondentiebureau ver klaard, niet te twijfelen aan een bevredigend einde der onderhandelingen. Het tot stand komen van den vrede zal niet mislukken door veroveringsplannen der monarchie. Gebieds uitbreiding noch schadeloosstelling wordt gewenscht. In Amerika schijnt men te meenen, dat een vrede op de tegenwoordige basis onmogelijk zat zijn. Daarom zou de heer Lewis, senator, president Wilson om nadere vredesvoorwaar den vragen. Thans wordt bericht, dat hij het stellen van zijne motie heeft uitgesteld, omdat hij nieuwe vredesvoorstellen van Duitschland aan Rusland verwacht en boven dien meent dat de Paus nieuwe vredespogin gen zal doen. Het wetsontwerp, dat Engeland al aan stonds een klein half millioen manschappen moet leveren voor den militairen dienst, is door het Lagerhuis aangenomen. Heel wat tongen zijn er in beweging gekomen vóór het zoover was, er werd zelfs een geheime zit ting voor gehouden. De eerste-minister Lloyd George heeft op een conferentie van afgevaar digden van vakvereenigingen over dit ont werp gesproken. Hij heeft nog eens weer ver schillende eischen van de geallieerden her haald en1 meende, dat geen dezer, zelfs niet de geringste, zou worden verwezenlijkt als niet de Duitsche legermacht eerst werd verslagen. Daarvoor nu moest Engeland1 een groot leger hebben. Ook de heer Asquith heeft het noodzake lijke van de legeruitbreiding bepleit en hij deed dat op de manier waarop een markt koopman zijne waren presenteert, hij noem de de gunstigste bepalingen in het ontwerp: geen verhooging of verlaging van de leef tijdsgrens, waartoe men in Duitschland zijn toevlucht moest zoeken. Hoe veel vlugger wordt in Amerika een noodig geoordeelde maatregel ingevoerd! Den éénen dag aangekondigd en dien anderen in werking gesteld. Zoo ging het met de be paling tot beperking van het kolenverbruik. Gedurende een tiental weken moeten alle fa brieken uitgezonderd die welke voor leger én vloot werken en voor de voedselvoorzie ning des Maandags stopgezet worden, waardoor geacht wordt dat een 30 millioen ton kolen zal worden bespaard. Eveneens op het terrein der voedselvoorziening zijn maat regelen genomen, die tot beperking moeten leiden. Ook in Amerika dus krachtige maatregelen om den oorlog tot het gewenschte einde te brengen, een vrede die, als de entente hare wenschen vervuld ziet, zeker wel wat anders zal zijn dan dien gelijk een drietal graven, le den van het Pruisische Heerenhuis, zich voor stellen. Zij hebben nu reeds bij dat Huis een voorstel ingediend om te bepalen, dat het recht van den keizer om vrede te sluiten blijft gewaarborgd en waarbij de wensch wordt uitgesproken, dat die vrede recht moet doen aan de gebrachte offers, aan de behoeften voor een militaire beveiliging en aan de poli tieke en economische levensbelangen van het land. De Italianen geven aan, wat zij in de ge vechten van 14, 15 en 16 Januari in de zóne van den Monte Asolone en ten oosten van Capo Sile hebben bereikt: 13 officieren en 479 soldaten gevangen genomen en 18 ma chinegeweren en 2 bommenwerpers buitge maakt. Dat beteekent zeker, dat het offensief is afgeloopen. Het vijandelijk front terug te dringen is niet mogen gelukken. Op verschil lende punten van het Italiaansche front was, evenals op het Westelijk oorlogsterrein, het woord aan het kanon. IS KORTE BERICHTEN. Niet een onderzeeër doch Duitsche krui sers hebben Yarmouth gebombardeerd. Meer dan 300 schoten werden gelost. Over de reis van Caiilaux naar Brazilië publiceert de Amerikaansche regeering eenige telegrammen van den Duitschen gezant Bern- storff, welke Fransche bladen zeer bezwarend tegen Caiilaux achten. De Italiaansche regeering heeft te Flo rence een safekastje van Caiilaux laten ope nen, papieren' inhoudende, welker inhoud voor Caiilaux noodlottig kan worden Zwitserland erkende de onafhankelijk heid van Finland. De arbeiders te Boedapest hebben vre- desbetoogingen gehouden. Havas meldt uit Bilbao (Spanje) dat de kazerne Reina Viktoria, waarin wapens en munitie waren opgeslagen, tengevolge van brand in de lucht is gevlogen. Von Valentini, de chef van het keizer lijke civiele kabinet, heeft ontslag genomen. Von Berg, opperpresident van Oost Pruisen volgt hem op. onder Directie van P NASSETTE. Het Amerikaansche s.s. Texas (6687 ton) is met een ander schip in aanvaring ge komen en gezonken. De bemanning is gered. Er zijn Woensdagnacht huiszoekingen gedaan in de volkrijkste buurten van Lissa bon. Er zijn veel wapens in beslag genomen. Op bevel van den oorlogsvoedingsdienst zal in Duitschland de keuring van alle sur rogaten van overheidswege vóór ze in den handel komen verplicht worden. In Pruisen roept de militaire overheid jongens tusschen 15 en 17 jaar op om in de bezette gebieden als bewakers te worden aan gesteld. Uit St. Petersburg wordt aan de Mor ning Post gemeld, dat het post-, telegraaf- en handelsverkeer met Roemenië, op bevel der bolsjewiki is gestaakt. Ook het ambtenaarskorps van het En- gelsche gezantschap te St. Petersburg schijnt gevangen genomen en in de Peter en Pauls- vesting opgesloten te zijn. Het Fransche Kamerlid Loustalot, wiens parlementaire onschendbaarheid tege lijk met die van Caiilaux opgeheven werd, is Donderdag evenals deze gevangen genomen. Volgens de Isvestia heeft er te Saloniki een Servische kroonraad plaats gevonden, waarin werd besloten den oorlog te staken eni vredesonderhandelingen aan te knoopen. In het gouvernement Riga en op het Oesel hebben de Duitschers den Oregoriaan- schen kalender en den Middel-Europeeschen tijd ingevoerd. Arnold Rey, predikant van de Protes- tantsche liberale kerk te Luik is in December door de Duitsche overheid gearresteerd en naar Brussel gevoerd. De regeering te Washington heeft de verzekering gegeven, dat de Engelsche eilan den van West-I ndiè, die voor hun levensmid- delenaanvoer grootendeels van de Vereenigde Staten afhangen, evenals totnogtoe, van daar uit geproviandeerd zullen worden. Havas verneemt uit Rome, dat de Duit schers en Oostenrijkers in den laatsten tijd den bisschop van Trente hebban gevangen genomen alsmede alle geestelijken in de be zette streken van Italië, >velke tegen het optre den der centralen de stem wilden verheffen. De Pruisische minister van spoorwegen heeft bepaald, dat voor de a.s. zomerdienst regeling het aantal treinen' niet zal worden uitgebreid. Oeneraal Diaz heeft dezer dagen te Rome deelgenomen aan een vergadering van den ministerraad en aan twee vergaderingen van het oorlogscomité. Daarna is hij weer naar het front vertrokken. Repoelis, die als minister van binnen- landsche zaken aftreedt, wordt minister zon der portefeuille met het recht den minister raad bij afwezigheid van Vemzelos te presi- deeren. De wet van uitbreiding op den dienst plicht is door het Engelsche Lagerhuis in tweede lezing aangenomen. - In een aan den Rijksdag gericht schrij ven' wijst de Duitsche Handelsdag op de groote bezwaren tegen de invoering Van een graanmonopotie na den oorlog. LOCOMOTIEVEN' VOOR INDIë. Volgens een bericht uit Bern hebben de ge allieerden toegestaan een aantal locomotie ven, die in Zwitserland voor Nederland ge bouwd waren, te vervoeren over Duitschland naar ons land. 'Die locomotieven zijn bestemd voor Ned.-Indië en nu zou Duitschland zich vólgens dat bericht verzetten tegen het ver voer van Nederland van Insulinde. Zeker al een^ heel zonderling bericht, dat wijst op machtsmisbruik van beide kanten. GEMALEN KOFFIE. De minister van landbouw heeft bepaald, dat verboden is gemalen koffie af ite leveren. Het verbod is niet van toepassing op eene aflevering van koffie welke gemalen is in te genwoordigheid van den kooper dier koffie. Het verbod treedt in werking op 1 Febr. a.s. In verband met deze beschikking heeft de minister eene circulaire tot de burgemeesters gericht, waarin hij zegt, dat hiji tot het daar in gesteld verbod aanleiding vond in het feit, dat er, naar hem bericht wordt, gema len koffie wordt afgeleverd, welke in meerdere of mindere mate vermengd is met gemalen gebrande eikels. MAXIMUMPRIJZEN BROOD. Tarwebrood (gebakken van regeeringSr bloem) op a. 0.35 per K.G. of b. 0.09 per 250 gram. T arwewa terbrood (gebakken van regee- ringsbloem onder rabbinaal toezicht) a. 0.37 per K.G. of b. 0.00% per 250 gram. ZWAVELZURE AMMONIAK. De minister van landbouw heeft den prijs, waarvoor de groothandel den zwavelzuren ammoniak aan de Commissie, belast met de zorg voor den aanvoer en de distributie van kunstmeststoffen, zal hebben te leveren, vast gesteld op 55 per 100 KG. bruto voor net to, inclusief zak, af fabriek, in zakken van 100 K.G. bruto, bij een gegarandeerd stik stofgehalte van 20.4 pet. meer of minder ge halte naar evenredigheid. Deze verhoogde prijs geldt slechts voor zwavelzuren ammo niak te produceeren of geproduceerd tusschen 1 Januari en 31 Maart 1918. WETSONTWERP TOT BESCHIK BAARSTELLING VAN LEVENSMID DELEN. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer, betreffende het wetsontwerp van minis ter Posthuma tot beschikbaarstelling van le vensmiddelen. Daarin wordt o. a. medegedeeld, dat de be schikbare voorraden graan, meel en aardap pelmeel in staat stellen de broodvoorziening tot omstreeks half Mei voort te zetten. Aan voedergranen is op verre na niet vol doende beschikbaar voor de behoefte; aan veekoeken circa 60 milhoen K.G., of genoeg voor vervoedering tot de weideperiode. In 1918 zal er met voldoende melk zijn om be hoefte te dékkenvoor varkens en eieren geldt heteifde. Bij voortduring van de crisis, dreigt de toestand uiterst moeilijk te worden. Voor de distributie aan de bevonong zal een eenheidsworst worden bereid uit 10 pet. varkensvleesch en 90 pet. rundvleescli. Bij de verdediging van zijn beieid merkte de minister op, dat de loop der gebeurtenis sen met name de oorlog tusschen de Ver eenigde Staten en Duitschland en het tegen- hor d<»i *a.n het vervoer van door ons in Amei -oekocht, betaald en deels geladen brou cu en veevoeder, niet vooraf was te voorz m. Op 10 December heeft de minister K -v, besloten de instelling van een crisis- miiiisterie te bevorderen. Tot 47 Januari ge lukte het echter niet, een daartoe geschikt ge acht persoon bereid te vinden om ats hoofd van een dergelijk ministerie op te treden. Bij abe besprekingen omtrent den goeüe- reninvoer uit Duitschland is er van Duitsche zijde steeds op aangedrongen dat deze aan voer ten nauwste verband zou houden met uitvoer vaan levensmiddelen, bepaaldelijk, dat tegenover den aanvoer van een vasie hoe veelheid steenkolen, ook zou sitaan de uit voer van een vaste hoeveelheid levensmidde len. De onderhandelingen over invoer van ijzer en staal uit Duitschland zijn nog han gende. De onderhandelingen inzake den uitvoer van de 5000 paarden naar Duitschland datee ren van het voorjaar van 1917 en werden ge voerd ter verkrijging van het hier te lande benoodigd en uitsluitend uit Duitschland te betrekken oorlogsmateriaal, waarvan een groot gedeelte reeds is geleverd. Onderzocht zal worden, of de door de scheepvaartmaatschappijen gevorderde vrach ten onder de huidige omstandigheden te hdog zijn. Aan liggeld voor de in Amerika vastgehou den graanschepen moet de regeering ongeveer 700.000 per week betalen. Begin Januari is besloten de uitvoer van 2500 niet-vette koeien en 15 stieren naar Duitschland toe te staan. De ten onzent aan wezige vetten misschien op onbeteekenen- de uitzondering na waarvan men niet pre cies weet, waar zij zich bevinden, zijn onder N. O. T.-verband gebracht. De kosten van de beschikbaarstelling voor 1918 worden in totaal geraamd op een be drag van 240.400.000, waarvan 8/10 voor rijksrekening komt. Hiervan wordt thans de helft aangevraagd of rond 110.000 000. Voor de brandstoffenvoorziening wordt over het geheele stookseizoen 19171918 boven dien rond 24.000.000 aangevraagd. De to taaluitgaven der levensmiddelenvoorziening 1917 bedroegen ruim 95% millioen gulden. MELK. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De rantsoeneering en distributie van melk geeft aanleiding tot meer dan ééne beschou wing, die niet geheel strookt met de feiten, ja soms daarmede volmaakt in strijd is. Dat er boter naar Duitschland gaat, is be kend. Er is evenwel met Duitschland over eengekomen, dat, indien de boterproductie, Gedurende de week van 20 tot en met 26 Januari 1918 zal verkrijgbaar worden ge steld op: Bon No. 42 75 gram Bak- en braadvet. Bon N'o. 43 125 gram peulvruchten. Bon No. 44 50 gram rijst. Bon No. 45 -50 gram gort. Bon No. 46 50 gram havermout. Bon No. 47 50 gram zeep. Bon No. 48 1 K.G. zandaardappelen. Bon No. 49 1 K.G. zandaardappelen. Bon No. 50 1 K.G. kleiaardappelen. Bon No. 51 1' K.G. kle1'aardappelen. MELK. Voor goedkoope melk zijn geldig bons No. 27 C tot en met 33 C. Alkmaar, 19 Januari 1918. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF maakt aan grossiers en winkeliers in kaas bekend, dat bestellingen voor kaas slechts afgestempeld kunnen worden, wan neer de vorige voorraad behoorlijk is verant woord. Alkmaar, 19 Januari 1918. De Directeur voornoemd, O. SCHENK. De DIRECTEUR VOOR DE DISTRIBU TIE maakt bekend dat de volgende week doorgegaan zal worden met afgeven van bons aan hen die geen belasting betelen en zij die in de gemeentebelasting zijn aangeslagen naar een inkomen tot/met 1000 (8e klasse), en wel op de navolgende dagen en uren. Legitimatienummer 1201—1400 Maandag 21 Jan., 2-4 uur. 1401—1600' Dinsdag 22 Jan., 2—4 uur. 1601—1800 Woensdag 23 Jan., 24 uur. 1801—2000 Donderdag 24 Jan., 24 uur. 20012200 Vrijdag 25 Jan., 24 uur. 2201—2400 Zaterdag 26 Jan., 24 uur. Huisgezinnen die reeds sajetbons hebben gehad komen daarvoor niet meer in aanmer king. Aan alléén wonenden of dienstperso neel wordt 500 gram (5 knotten) verstrekt. Huisgezinnen van 5 personen en daarboven kunnen een paar klompen extra krijgen» Alkmaar, 19 Jan. '18. i De Directeur v. d. distributie, J. M. STIKKEL. BURGEMEESTER en V/ET HOUDERS vau ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 574 van 1918, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 3 Januari 1918, waarbij is vastgesteld eene Verordening, regelende het beheer van het gemeerde-slachthuis en den rang, het getal, de bezoldiging en de wijze van benoeming van het daaraan verbonden personeel. Welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secre tarie ter lezing is nedergelega en aldaar te en betaling van 0.15 in afdruk is verkrijg- aar gesteld. Alkmaar, 15 Januari 1918. G. RIPPING, Voorzitter. DONIATH, Secretaris. in verband met een geringere melkproductie, mocht dalen, ook de over de Oostgrens uit te voeren hoeveelheden boter naar ovenredig- neid zu.ien verminderd worden. Op dit oogenblik wordt dan ook wel dege lijk meik uit Friesland naar Holland aange voerd. Dat dit nog niet in voldoende hoeveel heid kan geschieden, komt door moeilijkhe den van vervoer in verband met een tekort aan melkbussen. Het heeft heel wat moeite gekost een toereikend aantal bussen voor den melkaanvoer machtig te worden. Men is daar mede nu echter flink opgeschoten en ware niet door den sterken sneeuwval het verkeer be lemmerd, dan zou reeds eiken dag boven het kwantum dat Friesland reeds levert, 20.000 Liter, vandaar naar den Haag worden ge bracht. Uit Noord-Brabant wordt melk aange voerd naar Arnhem en omstreken, omdat daar vele gestichten zijn met groote melkbehoefte. Waar is ook, dat er eenige melk naar Duitsch land gaat, maar dit zijn, in verhouding tot de geheele melkproductie van ons land, zulke geringe hoeveelheden, dat zij van niet den minsten invloed zijn op de binnenlandsche melkvoorziening. Genoemd werd het cijfer van 38000 Liter per dag, maar dit getal is sterk overdreven, het is niet meer aan de helft. Een enkel woord nog over de vraag, waar om het eigenlijk noodig is, dat melk naar de steden wordt gevoerd, en vooral waarom Friesland moet bijspringen voor de voldoe ning van de melkbehoefte in Holland. Theore- •N. JLoidschchtriisii 43, Amsterdam. Telefoon Centrnm 150. f

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1