DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN In Vroeger Dagen. No. 17 Honderd en twintigste Jaargang. 918 MAAR DAG 21 JANUARI FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f L65, franco door hot ge heele Rijk f 1.90. Afzonderlijke m hewfgjtumMers Cents. Per regel f 0.15. By groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Toordam C 9. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën De onderhandelingen over een afzonderlij ken' vrede tusschen de Oekraine en de centra- len welke besprekingen in tegenstelling met die tusschen de Russen en de delegaties vah den vierbond niet openbaar worden ge maakt en waarvan men dus allee .'zoo nu en dan vernam dat ze goede vorderingen maak ten schijnen inderdaad tot het door beide partijen gewenschte resultaat te zullen leiden. Wat betreft de grondslagen voor het vredes verdrag zijn de onderhandelaars nu zoover gekomen, dat zij het noodig achten de be krachtiging daarvan te vragen van dè politie ke leiders in het vaderland. De onderhande lingen met Rusland zullen daarom een paar dagen worden opgeschort. Na terugkeer der delegaties hoopt men het vredesverdrag te sluiten en te onderteekenen. Als het eerst zoover is, zal men ^veer nieuwe hoop koesteren op het beëindigen van den oorlog ook tusschen de andere mogend heden. Men .zij echter niet al te optimistisch Het is geenszins zeker, dat het verloop der onderhandelingen met de Oekraine een gun- stigen invloed zal uitoefenen op die met Rusland. Graaf Czemin twijfelt wel niet aan een bevredigend einde, maar de Russen, die van diplomaten-gebruiken niets willen weten, bleven tot dusver nog stijf op hun stuk staan. Het Weensch Socialistisch blad de Arbei- ter Ztg. schijnt nogal natuurlijk te vinden die uitlating van graaf Czemin, dat de monarchie geen gebiedsafstand van Rusland eischt, im mers altijd werd gezegd, dat het land een' ver dedigingsoorlog voerde. „Maar, voegt 't blad er aan toe, hebben wij werkelijk geen andere plannen dan de vertiediging van ons land, dan kan 'de vrede nog vandaag gesloten wor den". De vredesstemming neemt in Oostenrijk vooral onder de arbeiders-bevolking krachtig toe. Verschillende bijeenkomsten zijn reeds gehouden, waar heftig werd geprotesteerd tegen elke annexatie-poging en aangedrongen op een spoedigen en verzoenenden vrede. Er heeft een bespreking plaats gehad tusschen een deputatie van arbeiders en eenige leden der regeering, naar aanleiding van de onte vredenheid der bevolking, als gevolg waar van in verschillende bedrijven het werk ge staakt was.. Na afloop dezer conferentie, waarbij de regeering toezeggingen deed inza ke voedselvoorziening en kiesrecht, werd be sloten tot opheffing der staking te adviseereo. In het Pruisische Heerenhuis heeft dr. Meh- ring bij de begrootingsdebatten zijn ontevre denheid gelucht over het militairisme en de censuur, en de onafhankelijke socialisten vie len hem bij. Hij waarschuwde der regeering voor het spreken van geringschattende woor den, omdat dit zich altijd beeft gewroken, en Neer hot fisgatscft veto Mom. AHrod Sklgwiek. 29) „Ik begrijp nooit waarom de menschen vol aarde moeten zitten, als zij in den tuin wer ken," zei Amiy Pringle, en zij ging een leer zaam verslag geven van hetgeen zij droeg, om schoon te blijven. Maar niemand luister de, omdat mevrouw Cloudesby de huisdeur geopend had en haar gasten in de kleine eet kamer liet. Evenals al haar kamers, zag die er verzorgd en prettig uit. Er stonden rozen op tafel en vruchten op het buffet. Men kon rich gemakkelijk de beide dames hier aan haar net opgediende maaltijden voorstellen. „Wat mooizei Amy. Sir Lucius en Lady Tuft waren beiden zoo dik, dat zij wat moeite hadden, om er in, en toen om er uit te komen. Zij keken plechtig en zeiden niets. Amy was nog geen lid der fami lie, daarom was het gemakkelijk voor haar een kamer van zulke afmetingen mooi te noe men. Haar deftigheid werd er niets minder door. Toen1 gingen zij naar boven naar de huis kamer en bleven daar staan. Mevrouw Clou desby vroeg hen, te gaan zitten en thee te drinken, maar zij bedankten. „Er staat thuis thee op ons te wachten," zei Lady Tuft. „Wij kwanten hier langs op onze wandeling, en zagen heel toevallig Rosalinde spoorde aan tot openhartigheid bij de vredesr onderhandelingen te Brest-Litowsk. Tot dus ver waren het alleen de Russische revolution- nairen geweest, die eerlijke openhartigheid en breede opvattingen aan den dag hadden ge legd. Daar kan de regeering het eerst mee doen! In zijn groote rede, die hij nu a.s. Donder dag zal houden, zal de rijkskanselier die op merkingen zeker wel beantwoorden. Hij zal dan de algemeene politiek bespreken. De Constitueerende vergadering is dan Za terdag te St. Petersburg eindelijk bijeen ge weest, nadat het nu ongeveer tien maanden geleden is, dat besloten werd de groote vraag stukken, door de revolutie van Maart aan de orde gesteld, ter beslissing voor te leggen aan een bijeen te roepen constituante, 't Is bij één zitting gebleven, waarin tot voorzitter werd gekozen de leider van de rechtsche soc.- revolutionnairen, Tsjemof, die een verklaring aflegde omtrent de rechten van 'de arbeiders. De bolsjewiki verlieten toen de vergadering en kort daarop werd de bijeenkomst door ge wapende matrozen uiteen gedreven. In <Je straten wan St. Petersburg ging men over tot de orde van den dag moord en doodslag. De heeren Trotzky en Lenin achten zeker de positie der bolsjewiki nog niet vast ge noeg. Hoe zal het met hunne macht gaan, als het hun niet gelukt een spoedigen vrede te be werken? 't Is te verwachten, dat zij dan op hunne beurt verdreven zullen worden. Reeds nu is er sprake van onderlinge tweedracht onder de leiders. Naar men vermoedt vindt Trotzky de maatregelen van Lenin te radi caal, terwijl deze en Krylenko zich niet kue- nen vereenigen met Trotzky's optreden te Brest-Litowsk. Nu, de heeren hebben thans gelegenheid daarover te praten, wijl Trotzky te St. Petersburg terug is. De Duifsche bla den hopen, dat hij bekeerd terug zal komen en zal inzien, dat hij er verstandig aan- zal doen, zich als de zwakste te beschouwen. Op de verschillende oorlogsterreinen Jplijft het nog steeds bij geschutvuur, soms ge schiedt er een. plaatselijke aanval, die, zooals het heet, gewoonlijk „in bloed gesmoord?' wordt dooi het „vernietigend" vuur der bat terijen In 1 lucht blijven de vliegmachines hier en daar „met succes" bommen werpen, de duikbooten blijven hunne „welgerichte" schoten afvuren. Maar ondanks het leed' en de ellende door een qj ander aangericht, ook in de landen der neutralen, schijnt de algemeene vrede nog niets nader te komen. De zucht tot afscheiding, den Laatsten tijd in Rusland tot uiting gekomen, openbaart zich nu ook in België. Volgens een juist ont vangen telegram toch heeft Vlaanderen zijne zelfstandigheid geproclameerd. Of het optre- ia den tuin. Wij dachten niet, dat je zoo dicht bij was. Waar wonen al je kunstenaars-vrien den? Wü zien zoo weinig huizen." „De Knoxen wonen hier naast," zei me vrouw Cloudesby. „Maar je sprak van een heele kolonie." „Er zijn er vrij veel." „Zijn eenigen van hen van den eersten rang?" „Zoo zij dat waren, zouden wij hun namen en werk kennen." zei Sir Lucius. „Ik vraag her, omdat Amy zulk een talent voor schetsen heeft en graag enkele werkelijk foede lessen zou willen hébben," zei Lady uft. „Dat schreef je in je brief," zei mevrouw Cloudesby. „Wie is de grootste thans hier vroeg Sir Lucius. „Simon Cloudesby, mijn vader," zei Rosa linde. HOOFDSTUK XIX. Sceton leefde weer op voor mevrouw Clou desby en Rosalinde; zij waren in haar eigen huis, hadden zich van haar familie vrij ge maakt en toch stonden zij daar beiden in vreezen en beven. Rosalinde had een bom ge worpen en dacht den moed voor haar daad te hebben, maar men kan moed hebben en zich toch zeer onbehaaglijk gevoelen. Mevrouw Cloudesby tuurde naar het karpet en dacht aan Simon's stem en houding, toen zij had voorgesteld, dat hij om de Tuft's zou heen gaan. Hier stonden nu de Tuffs, indrukwek kend, maar van, geen gewicht nu. Zij moest den van den Raad m Vlaanderen in den strijd tusschen Walen en Vlamingen, een strijd die thans eindigt met de afkondiging van Vlaanderen's zelfstandigheid, nü de over weldiger nog in her land is, de Belgische zaak bevorderen zal, is zeker aan gerechten twijfel onderhevig. ONLUSTEN N OOSTENRIJK. Woensdag hebber te Weenen opstootjes plaats gehad. Niette, nsttaande verbod wer den in dén morgen .irijke meetings gehou den. In den namiddag werden betoogingen gehouden, die een e, tstig karakter aannamen. Men poogde de trai i te laten stoppen en vele ruiten' werden i gegooid. De gisting on der 't volk moet wc den gezocht in de voed- selschaarschte. Ook ia de provincie heerscht onrust. In verschilL.ade middelpunten van nijverheid zijn stakingen uitgebroken, in het bijzonder te Triest, a Neder-Oostenrijk en in Bohemen, waar de agitatie tegelijk politiek en economisch is. Het nee Iran tsoen wordt sterk vermindërd. En die vermindering, zoo schrijft de Wiener Freie Presse, heeft reeds aanlei ding gegeven tot een groote beroering in een deel van het nijverkeidsgebied van Neder- Oostenrijk. In Wiener-Neustadt staken onge veer 10.000 arbeiders, terwijl ook in Neu- kirchen en St. Polsen (Bohemen) wordt ge staakt. In Graz is het tot straatgevechten tusschen sociaal-democraten en Duitsch-nationalen ge komen na een zeer rumoerige vergadering der Duitsch-nationale vereenLging, In Weenen zijn gisteren geen dagbladen uitgekomen, alleen de „Arbeiter Ztg." gaf een „Mitteilungsblatt an die Arbeiter" uit, het welk zich bepaalt tot mededeelingen betref fende de staking en de vredesonderhandelin gen. De minister voor de levensmiddelenvoor ziening heeft gisteren een talrijke deputatie van stakende arbeiders en arbeidsters ontvan gen en hun een en ander medegedeeld betref fende het levensmiddelenvraagstuk. Bij de staking komt ook de wensch naar een spoedigen en rechtvaardigen vrede tot ui ting. In een conferentie van een Oostenrijksche arbeiders-deputatie met de regeering, ver klaarde deze laatste o.m. dat met het oog op de geconsolideerde toestanden in Rusland, de legers het bezette gebied nog niet konden vrijgeven. Wel wordt getracht een vergelijk hierover met de Russische regeering te treffen, waarbij de monarchie niet door baatzuchtige bedoelingen zal geleid worden. Wat de Oekrainsche republiek betreft kan de regeering mededeelen dat de onderhande lingen reeds zoo ver gevorderd zijn, dat een spoedige, bevredigende beëindiging te wach ten is. Over den stand der levensmiddelen ver klaarde de regeering bereid te zijn zorg te dragen voor de reorganisatie van den ver- zorgingsdienst. De regeering zal een flink doorgevoerde inbeslagneming en gelijkmatige verdeeling der levensmiddelen met alle haar ten dienste staande middelen bevorderen en voor een goe de verzending en levering zorg dragen. Vervolgens werd nog het regeeringsstand- punt uiteengezet ten opzichte van het kies recht voor den gemeemeraad. zich nu tegenover hen handhaven. „Wat zei je?" vroeg Sir Lucius aan Rosa linde, en hij' keek haar op de vroegere manier aan. „Mijn vader is hier, Simon Cloudesby", antwoordde zij, uiterlijk kalm. „Hij is een van de grootste schilders van zijn tijd, zoo niet de grootste. De menschen hier hebben ver stand van schilderen en zijm het allen over hem eens." Sir Lucius antwoordde niet dadelijk, om dat hij zijn krachten scheen te verzamelen. Hij staarde Rosalinde wéér aan en schraapte zijn keel, terwijl Lady Tüft er zuur, dik en dom verbaasd uitzag. Maar Amy Pringle opende haar oogen zoo wijd mogelijk en zei tot Rosalinde: „Is Simon Cloudesby je vader?" „Ja," zei Rosalinde. „De Simon Cloudesby! De echte, groote Simon Cluodesby?" „Ja!" „Wat merkwaardig," zei Amy. „Hoe komt het....?" -Zij hield op, verlegen gemaakt zoowel door haar gedachten als door de houding der vier menschen, die met haar in de kamer wa ren. „We kunnen de zaken nu niet bepraten," zei Lady Tuft. „Als we nog langer blijven, zullen we te laat voor de thee komen." Sir Lucius liet zijn vrouw en Amy de ka mer uitgaan, maar hij sloot de deur, voordat mevrouw Cloudesby en Rosalinde haar kon den volgen. „De thee kan voor een keer wel eens wach ten," zei hij. „Ik moet hier wat meer van we- Latere berichten melden nog dat in Wee nen geruchten gaan over een dreigende kabi netscrisis. In het parlement heerscht een ze nuwachtige stemming, mede tengevolge van het voedingsvraagstuk.De Weensche arbei ders hielden betoogingen voor den vrede. De Tsjechen en Zuid-Slaven steken opnieuw het hoofd op. De Hongaarsche minister voor le- vensmiddfelenvoorziening, graaf Hadich, is af getreden. (Een juist ontvangen telegram bevestigt den val van het min&terie Seidler). RUSLAND. ANNULEERING DER STAATSSCHULD. Naar uit St. Petersburg wordt gemeld, heeft de Raad van Volkscommissarissen het ont werp van een besluit der nietigverklaring van alle buitenlamdsche en binmenlandsche Russi sche staatsleeningen vanaf den 16en Decem ber aangenomen. De Decembercolupons vah deze leeningen zullen niiet betaald worden. Evenzoo zullen de staatsgaranties voor on dernemingen en inrichtingen', die door de oude regeering waren geëischt, nietig ver klaard worden. Verbintenissen op korten ter mijn en andere schatkistbiljetten blijven gel dig, doch rente dezer waarden wordt niet ver strekt. Zij kunnen als banknoten in, omloop gebracht worden, nschrijvers in binnenland- sche léeningen voor kleine bedragen d.w.z. minder dan 10.000 roebel, zullen een levens lange rente zoo groot als de tot nog toe ge trokken rente, ontvangen. De spaarkassen val len buiten het besluit, dat het Uitvoerend Co mité ter bekrachtiging zal worden voorge legd. DE CONSTITUANTE. Eindelijk heeft de eerste bijeenkomst van de Constituante dan toch plaats gehad om ter stond weer ontbonden, uiteengejaagd te wor den. Heftige tooneelen hebben zich afge speeld. In de zeer rumoerige zitting werd Tsjern'of, vroeger minister in het kabinet Ke renski, tot voorzitter gekozen. Een declaratie werd voorgelezen omtrent de rechten der werklieden. Hier volgen de artikels. Ie. De republiek der Russische Soviets wordt als zoodanig geproclameerd. 2e. Het particulier eigendom wordt opge heven. 3e. De arbeid wordt verplichtend gesteld. 4e. De arbeiders zullen bewapend en de rijke standen ontwapend worden. 5e. Alle leeningen zijn ongèldig. fa» -li? macht berust uitsluitend bij de «artt i en de Soviets. A> io tegen 140 stemmen werd besloten de hi andeling van de declaratie der rechten u te stellen. -De Bolsjewiki en de linksche sociaal-revo- lutionnairen verheten hierop de zaal.' Onder .het debat richtte een afgevaardigde zijn revolver op Tseretelli, doch werd ont wapend. De rechtsche sociaal-revolutionnairen, die gebleven waren, namen„ ondanks de bedrei gingen der gewapende zeelieden, overhaast het besluit Betreffende de landsmaatregelen en het zenden van afgevaardigden aan de oorlogvoerenden over den wereldvrede. In den namiddag werd op de Itoiny Pros pect geschoten. Verscheidene leden van de Constituante werden door de menigte aange vallen, die hoofdzakelijk uit zeelui bestond, eenigen werden gedood, anderen gewond. Tijdens de zitting waren soldaten en matro zen in de gangen van het gebouw geposteerd, ten, Anna, maar ik kon niet spreken waai Amy bij was. Misschien kan Rosalinde ,,lk heb geen geheimen voor Rosalinde," zei haar moeder. „Het spijl me, dat te hooren," zei Sir Lu cius. „Volgens mijn meemng is dc schandelijke geschiedenis van haar vhder met geschikt voor de ooien van een jong meisje." „Zij moest liet jonge meisje wel verteld worden, omdat, wat zij dacht, zelfs erger dan de waarheid was", zei Rosalinde. „Ik dacht, dat mijn vader een falsaris of een aief was, daar niemand ooit zijn naam noemde. Ik dacht, dat hij in de gevailgenis zat." „De wet is betreurenswaardig laks", zei Sir Lucius. „Er zijn sommige misdaden, die voor de wet niet strafbaar zijn. Daarom moe ten de goede leden der maatschappij samen spannen, als de maatschappelijke wet verbro ken én beleedigd wordt." „Nu als u me Vraagt....", begon Rösaalinde. „Ik vraag je niets", viel Sir Lucius in de rede. „Een kind als jij weet niets van die dingen." - „Maar nu doe ik het, omdat u ze uitgelegd heeft", zeide Rosalinde, met de aardige, open hartige kalmte, die haar oom altijd in ver warring bracht. „Ik wilde alleen maar zeg gen, dat als ik een misdadiger tot vader moet hebben, ik liever heb, dat hij een groot schil der dan een dief is." „Ga uit de kamer", zeide Sir Lucius, „ik wil met je moeder spreken." „Zal ik weggaan, moeder?" vroeg Rosalin de en zij ging na een knikje van haar moeder. „Wat gebeurt hier?" vroeg Sir Lucius, ter- terwijl twee machinegeweren aan den in gang waren opgesteld. Zondagmorgen om vier uur werd de Constitueerende vergadering door de matrozen uiteengejaagd. VARIA EEN DOORGAANS-HOSPITAAL. Een correspondent van de „Times" be schrijft aldus een voorval in een doorgangs hospitaal „Het is een doorganas-hospitaal dichtbij de gevechtslinie, een plaats waar geteisterde wrakken van den oorlog aankomen, tijdelijk opgelapt, gereinigd, gekleed en gevoed wor den, om vervolgens naar de hospitalen aan de basis of in Engeland gezonden te worden. De geheele inrichting bestaat slechts voor het tij delijk onder dak brengen en verzorgen van mannen die licht, ernstig, gevaarlijk en dik wijls afgrijselijk gewond zijn. Men verwacht natuurlijk dat het een plaats is waar gekreun en smart èn ellende en lijden valt waar te nemen, waar ieder gezicht ver wrongen is van pijn en dat alle oogen nog opengesperd zijn bij de herinnering aan wat zij pas zoo kort geleden hebben gezien. Maar als ge dat denkt, dan moet ge uwe opvatting veranderen, zooals ik heb moeten doen, De patiënten, die niet bedlegerig zijn, zaten of wandelden door de ziekenzalen met eene uitdrukking van tevredenheid en geluk op het gezicht. Anderen, dié misschien niet ern stig gewond zijn, maar toch zich niet bewee kunnen, liggen stil in hunne bedden, rooken cigaretten of lezen of praten met elkander, of luisteren ook wel naar de groote gramopboon die op de tafel in het midden van de zaal staat te spelen. Zelfs degenen die mij als ernstige of ge vaarlijke gevallen werden aangewezen, man nen die in het gunstige geval nog juist even aan de klauwen van den dood zullen ontsnap pen' en die alleen door de grootst mogelijke zoggen van het verplegend personeel "fen door de bekwaamheid der geneesheeren het leven er zullen afbrengen of, die misschien zelfs binnenkort zullen sterven, gaven geen bli; van ontzetting, en slechts een heel enke" Ik uitte mijne verbazing om dit alles en waarschijnlijk is de eenvoudige verklaring die toonde even dat hij pijn leed. men mij gaf wel de ware: „Zij weten dat zij hun werk gedaan hebben en nunne wonden zullen te boven komen en naar „Blighty" gaan; en zelfs de meest ernstige en gevaar lijke gevallen hebben goede hoop en vertrou wen dat wij hen wel redden zullen", zei een zuster, met wie ik er over sprak. Het is volkomen waar en tevens een groot compliment en een bron van voldoening voor ieder lid van den geneeskundigen dienst dat de overgroote meerderheid eter gewon den er tamelijk wel van overtuigd zijn dat, als zij maar eenmaal in handen der genees heeren zijn, alles wel terecht zal komen en dat, ook al zullen zij hun geheele leven ver minkt blijven, de hospitalen hen er wel door zullen halen." .DE NIEUWE FINSCHE VLAG. De nieuwe staat Finland, thans vrijwel al gemeen eikend, heeft zijn vlag reeds „uitge vonden". Ze vertoont den Flnschen leeuw, in goud uitgevoerd op een rood veld. Met de achterpooten rust de leeuw op een krommen sabel, terwijl de voorpooten opgeheven zijn. In de rechter voorklauw houdt hij een zwaard 1 Iet dier is omringd door negen' ane monen, die dc negen provincies beteekenen. wijl hij zwaar ging zitten. „Verklaar je na der, Anna." „Ik wil verklaren, wat je maar wilt, Lu cius", zei Anna, „maar denk er als 't je be lieft aan, dat je je handen van mij altrok, toen ik Sceton verliet." „Dat geeft je niet 't recht, een oud schan daal weer op te halen, en te maken, dat wij allen weer bepraat wordep. Het was inder tijd al erg genoeg, maar we hebben je gehol pen er overheen te komen." Anna was van natuur stil. Zij had geen vlugge tong, en als de menschen dingen zei den, waarmede zij het niet eens was, liet zij die dikwijls voorbij gaan, omdat haar andere meening, hoewel sterk gevoeld, langzaam in haardgeest rijp werd en niet in woorden over haar" lippen kwam. Onder het wachten merk te haar zwager op, dat haar jeugd en schoon heid op verwonderlijke wijze waren terugge komen. Haar figuur was zoo slank en elegant als van een meisje, en haar dik, blond haar vertoonde nog geen spoor van grijs. Ze had de zwarte japon, die op Sceton passend voor haar omstandigheden werd geacht, afgelegd en droeg dien middag een blauw linnen ja pon, die het blauw harer oogen voordeelig deed uitkomen en een breedgeranden hoed uit Londen, die meer kostte dan iemand betalen kan, die van twee honderd pond per jaar le- ven moet. „Toen ik hier kwam, had ik geen idee, dat ik Simon ontmoeten zou", zei zij na een poos. (Wordt vervolgd). ALRMAARSCHE V fm OOS' MRIJK. 0

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1