NEDERLAND. KORTE BERICHTEN. Door die ontdekte papieren van Cail- laux zou generaa/ Sarrail zijn gecompromit teerd en in den Franschen Senaat zouden ge ruchten over diens arrestatie loopen. De Dj en verneemt uit jassy dat de maximalistisciu bonden in Moldavii de Roemeensche muruiievoorraden in de etappt- gebieden vernielen. Maarschalk Haig benoemde den divi- sugeruraal Sir Herbert Lawrence tot chef van den generalen staf. De burgemeester van Stockholm is te St. Petersburg aangekomen, teneinde betrek kingen aan te knoopen tusschen de Zweedsche •ocialisten en de bolsjewiki. Te Oberhausen is een honderdtal Oriek sche soldaten aangekomen, die in de mijn Gutehoffnungshütte te werk worden gesteld. De voormalige Russische minister Poe- risjkewitsj is veroordeeld tot 4 jaren dwang arbeid. De president van Cuba teekende een besluit, waarbij de distributie van den gehee- len Cubaanschen tabaksoogst wordt opgedra gen aan een internationaal comité dat za samenwerken met den 1 evensm i d delenbe ;i eer der der Ver. Staten. De Neue Freie Presse meldt dat Hon garije geneigd zou zijn de achterstallige mee (leveranties aan Oostenrijk vlotter af wikkelen. De Duitsche minister van Oorlog Von Stein verklaarde in een interview-dat slechts de overwinning van Duitschlana den vrede zou kunnen brengen. De levensmiddelencontroleur in Enge land besloot na 23 Januari een maximumprijs te bepalen voor visch, wat den kleinhandel betreft In de mijn bij Anina (Hongarije) had een groote ontploffing plaats. Tot nu toe zijn 12 dooden en 35 zwaar gewonden onderge bracht. De Bulgaarsche gezant Passarw te Bern bevestigt in het Bemer Tageblatt, dat de oorlog tusschen Rusland en Bulgarij is geëindigd. Het ligt echter niet in de bedoe- ing een afzonderlijk verdrag tusschen Rus land en Bulgari Naar ae b e te sluiten aden uit Washington verne men heeft president Wilson plan binnenkort een conferentie der geallieerden bijeen te roe pen, waarin gemeenschappelijke vaste en be slissende vredesvoorwaarden zullen worden opgesteld. DE OVEREENKOMST MET DUITSCHLAND. Behalve eeu nota van wijziging zijn, aan de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp in zake beschikbaarstelling van levensmiddelen een aantal bijlagen toege- Us bijlage lil is aan de memorie toege voegd het protocol, op 6 October 1917 te 's-Qravenhage door Nederlandsche en Duit sche gevolmachtigden geteekend tot regeling van eenige aangelegenheden van eeono- mischen aard. Blijken» dit protocol i» omtrent de volgende punten overeenstemming verkregen: I. Duitschland geeft voor den duur dezer overeenkomst uitvoervergunningen voor 300.000 ton steenkool uit Duitschland en het bezette gebied van België naar Neder land. De omstandigheden van het oogenblik ge- doogen intnsachen slechts het geven van uit voervergunningen voor 200.000 ton steenkool uit Duitschland en 50.000 uit het bezette ge deelte van Belgif per maand. Duitschland zal, zoodra de omstandighe den gunstiger worden, voor 40.000 ton Duit sche en 10.000 ton ^Belgische steenkool meer uitvoervergunningen verleenea. De prijs der steenkool is tot 21 Maart 1918 bepaald op een basis van 45 per ton aan de mijn, inclusief steen koolbelasting; de prijs voor Belgische steenkool zal nog worden vastgesteld. De hoeveelheden steenkool, in September geleverd, zullen worden verrekend tegen den prijs van Augustus. II. Duitschland zal van 1 October 1917 af het tot heden bestaande contingent ijzer en staal op 20.000 ton per maand brengen en dienovereenkomstig uitvoervergunningen ver- leenen. De thans geldende prijzen en bijslagen zul len gedurende den duur der overeenkomst niet worden verhoogd. De levering van ijzer en staal is niet afhankelijk van de teruglevering van den afval. In afwachting van een bevre digende regeling te dezer zake zal geen uit voer van staal- of ijzerafval uit Nederland plaats vinden. III. Zoolang zich geen ingrijpende wijzi- van de omstandigheden voordoet, blijft Ie geregelde toevoer van artikelen, die Ne derland thans uit Duitschland betrekt, ver zekerd. Met name die van cement, zout, ma chines en werktuigen, chemische prodücten, kali, kleurstoffen, verfwaren, drogerijen, hout, aardewerk, papier, enz. enz. IV. De overeenkomst blijft van kracht tot 31 Maart 1918. Evenwel kan zij tusschen- tijds door ieder der partijen worden opge zegd. In geval van opzegging eindigt de over eenkomst den laatjtèn dag van de maand, volgende op die, waarin de opzegging ge schiedde. V. Ten einde de betalingsbalans tusschen de beide landen zooveel mogelijk in evenwicht te houden, verklaart de Nederlandsche regee ring er geen bezwaar tegen te hebben, dat zoolang deze overeenkomst van kracht blijft, van Nederlandsche zijde een crediet van. ten hoogste ll1/. millioen gulden per maand wordt verleend. De Duitsche regeering neemt dé verplich ting op zich buiten dit crediet geenerlei nieu we credietoperaties in Nederland te bevorde ren, zonder dat dienaangaande vooraf over eenstemming met de Nederlandsche regee ring zal zijn verkregen. Omtrent de volgende punten zal nog nader overeenstemming moeten worden ver kregen. A. Ten genoegen van Nederland: 1. De beperkende bepalingen nopens het gebruik van Duitsch ijzer en staal voor den scheepsbouw hier te lande. 2. Doorvoer van en naar Oostenrijk-Hon- garije en Zwitserland. BEMESTING VAN ZANDGRONDEN. Met het oog op de groote schaarschte aan 'mest op de zandronuen brengt de mini.-te. van landbouw ter kennis, dat op zijn verzoek de besturen van velé gemeenten zich bereid hebben vpklaard, den compost van de reini- ensten uitsluitend te leveren aan land- mwera op het zand, die zich willen verbin den den compost aan te wenden voor de teelt van voedingsgewassen, die uitsluitend voor het binnenland worden verbouwd. Zij, die hiervan gebruik willen maken, moe- t envan de Provinciale Cultuur-Commissie eene verklaring overleggen, dat zij een land bouwbedrijf op zand- of veengrond expploi- tee. Bij1 de Cultuur-Commisie zijn tevens na dere inlichtingen te bekomen omtrent de ste den, die compost beschikbaar hebben. Ier besparing van vervoerkosten is het ge- wensrht, dat de landbouwers hunne bestellin gen combineeren. t SMEEROLIE EN POTASCH. Naar gemeld wordt, hebben de onderhan delingen betreffende dén import van smeer olie en potasch uit Oostenrijk-Hongarije een gunstig verloop. Binnenkort zouden de resultaten van het overleg, dat nog niet ge heel is afgeloopen, tegemoet gezien kunnen worden. DE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN. Verwacht wordt, dat de regeering binnen korten tijd een beslissing zal nemen inzake de voorstellen der geassocieerde regeeringen, welke jhr. mr. Snouck Hurgronje als resul taat dier te Londen gevoerde economische on derhandelingen heeft medegebracht. WORST. De minister van landbouw heeft verboden worst te bereiden van of met varkensvleesch anders dan van of met afvallen, zooals hart, lever en longen, omdat dat in verschillende deelen des lands regeerin^svarkens verwerkt werd verkocht dan bedongen zou kunnen wor den voor versch varkensvleesch. De minister verzoekt den burgemeesters nauwlettend toe te zi«n, dat het verbod nageleefd wordt. OROENTEMEST De kunstmest-commissie maakt bekend, dat een aanvang zal wordeu gemaakt me! de ver- deeiing van den bestelden giomtémest, ten behoeve van de bemesting voor 'den oogst" 1917)1918 en wel tot een hoeveelheid van 50 pCt. van iedere, door haar goedgekeurde aan vrage; dat de prijs, door bestellers te betalen, is vastgesteld op 19 per 100 K.G. bruto voor netto, inzakken, vrij uit schaal aan het pak huis der fabriek, waar de aflevering plaats vindt; dat het geoorloofd zal zijn een extra toe- slapte vorderen voor z.g. levering onder A. dat alléén geoorloofd is eene vergoeding voor renteverlies in rekening te brengen, op basis van 6 pCt per jaar aan bestellers, die niet hebben voldaan aan den eisch van beta ling vóór de levering; dat een gehalte wordt gewaarborgd van 3 Ct. stikstof, 6 pCt. fosforzuur en 8 pCt. ka- KA ASVE RE ENIG I NO De N. V. Nederlandsche Uitvoer-Maat schappij, deelt ons mede, dat de afgifte van consenten voor het exportgedeelte van produc tie eri\inkoopen na 17 November, zal geschie den onder voorwaarde, dat de exporteurs voor het D. H. H. gedeelte 20 pet. betaald krijgen in obligaties Nederlandsche Uitvoer Maatschappij. Deze obligaties zijn 5 pet. schuldbrieven, inloabaar na drie jaar en be- leenbaar bij1 de Nederlandsche Bank, voor 70 pet. van de nominale waarde. Het Bestuur der Kaasvereeniging deelt dit nu reeds mede, opdat de exporteurs de condi ties kennen, en zal binnen enkele dagen na dere bijzonderheden melden. Eer. -Varna, mag begonnen worden met aflever'-., ,..m het D. H. H. gedeelte ontstaan na 1T November. Het IVütuur kan thans reeds vergun 1 even voor verzending van het E. F.-gecieelte at na 17 November ontstaan is. Exporteurs, die daarmede thans reeds aanvangen, dienen echter rekening te houden met de volgende mededeeling van de Directie der N. U. M. Aangaande betalingsvoorwaarden voor de E F. verplichting, kan het Bestur voor het oogenblik nog niets definitief berichten. Het behoudt zich voor hierover zoo spoedig moge lijk nader in te lichten, voorloopig kan echter met betaling op de tot nu toe gebruikelijke wijze worden gerekend. Het Bestuur der Kaas vereen iging heeft den Grossiers bericht, dat zij met ingang van heden af weer geregeld elke week hunne be- stelkaarten kunnen inzenden. Er mag hoogstens 100 pet. van den nor- maalomzet worden aangevraagd. De bestellingen, welke op 14 Januari bij het Bestuur der Kaasvereeniging inkwamen zullen niet in behandeling genomen worden. ENGELSCHE VLIEOER GELAND. Te Ossen isse is Zaterdag een Engelesche vlieger gedaald, die in Frankrijk was opge stegen. Hij had twee bommen op Zeebrugge geworpen, waarna hij doorgevlogen was langs de Schelde,x tot hij daalde en zijn ma chine in brand stak. De motor met negen cy linder is niet beschadigd. De vlieger is ge ïnterneerd en naar Terneuzen overgebracht. HET TORPILLEEREN VAN DE „ATLAS." Bij. de Kon. Ned.' Stoomboot Mij. is om trent het stoomschip „Atlas" nader bericht in gekomen, luidende dat de commandant van de Duitsche onderzeeër het schip den 10en Januari 6 uur 's-namiddags buiten het ver sperde gebied in beslag nam. omdat de la ding niet aan de Nederlandsche regcering geadreseerd, noch door een verklarirg dier regeering gedekt was. De bemanning verliet het schip om 11 uur 's-avonds.' doch hoorde schoten of ontploffin gen. Alle 28 opvarenden landden den llen Januari 12 uur 's-middags op Fuerto Ventu re, een der Canarische eilanden in goeden welstand. Het s.s. „Atlas" had, zooals men weet, een lading grondnoten naar Rotterdam geladen, die geadresseerd was aan de N.O.T. en be stemd voor een Nederlandsche fabriek. HET VERTREK VAN DE NIEUW-AMSTERDAM. Als reden van het nog steeds te Rotterdam verbleven van de N.-Amstadam wordt ge meld, dat de Duitsche regeenng bezwaar heeft tegen de uitvaart,, als niet de directie der Hollaud-Amerika-lijn toezegt, dat het schip hier te lande zal terug keer en. Zij vreest n.l. dat het laten varen van het schip zonder die bepaling beteekent het verschaffen van laadruimte aan den vijand. EEN KABELBALLON. Zaterdagmiddag dreef een kabelballon, ko mende uit zuidwestelijke richting, boven Aar denburg. Drie vliegtuigen kruisten voortdu rend om den ballon en beschoten dezen met mitrailleurs. Later kwam er nog een vierde vliegtuig bij. Boven Aardeniburg werd de bal lon in brand geschoten. Een groote vuurzuil steeg op en de ballon stortte.ten noorden van Aardenburg brandend ter aarde, waarop de vl'egers verdwenen. Op ae overblijfselen van den ballon kon men nog een zwart kruis zien, zoodat wel kan worden aangenomen dat het een DuiUUie ballon is. Een aer vliegsmachines, een Duit' sche tweedekker, is nog kort bij'de overbyijf- selen geweest, doch niet geland. In de mand kon men nog geronnen bloed zien. Een tele foontoestel, een doorgeschoten muts, bene vens kaarten en een kijker, waren nog in de mand aanwezig. Wat er van den waarnemer geworden is, weet men niet. DE „BE RN ISSE" EN DE „ELVE." te ge et Nederland- reven voor Engeland weigert vergoedii de schade, toegebracht aan sche stoomschip „Bernisse" De eisch van schadevergoeding was door de Nederlandsche regeering gedaan nadat bovengemelde schepen, die door een Engel- schc hu In kruiser werden opgebracht naar eeu Britsche haven, daardoor het geblokkeerde gebied moesten passëeren en in dat gebied door een Duitscnen onderzeeër werden getor- pilleerd. In zijn antwoord, gedateerd 16 November 1917 zeide minister Balfour, dat de Britsche regeering had verwacht te vernemen, dat door de Nederlandsche regeering een krach tig protest tot dé Duitsch'- was gericht tegen het wettig en onmei.- Lelijk optreden der duikooolcn en dat tegen die regeering een eisch wr ingesteld wegen» het door dat op treden veroorzaakte verlies. Het recht der oorlogvoerenden om neutrale schepen te onderzoeken, kan niet twijfelachtig zijn. I Iet feit, dat zulk een onderzoek onder de tegenwoordige omstandigheden niet op zee kan plaats vinden, kan niet worden be twist en de wettigheid van het zénden van schepen naar een haven om onderzocht te worden, is in de praktijk gedurende den ge- heelen tegenwoordigen oorlog erkend. De Nederlandsche regeering bestreed deze zienswijze en hield voet bij stuk, waarop mi nister Balfour kort en bondig antwoordde, dat de Britech'e regeering een eisch voor ver goeding niet in overweging nemen, wel kan deze door de eischeres ingediend worden bij het Prijzenhof. Engelsche bladen noemen den Nederland- schen eisch merkwaardig en wonderlijk. De „Manchester Guardian" schrijft: „Balfour uit zijn verwondering, dat Hol land niet bij Duitschland heeft geprotesteerd en dat land vergoeding heeft gevraagd, maar zoo iets móeten we niet verwachten, want de neutralen, die zich het dichtst bij Duitsch land bevinden, laten zich zijn onwettige han- .tien. Wij k ij verwac .t "zij óns de verliezen zullen aan- Wij kunnen rijpen, maar wij verwachten toch delingen het meest welgevallen, die vrees MB zeker niet, rekenen, waarvoor zij, indien zij in een toe stand waren om hun volkomen neutraliteit te handhaven, Duitschland ter verantwoording zouden roepen." 3. Bevredigende verklaringen in zake den toevoer naar Nederland van overzee. 4. De nog hangende geschilpunten in zake de tankstoomschepen varend onder Neder landsche vlag. 5. Uitvoer tegen de oude prijzen van een voorraad van 14.000 ton steenkool voor Ne derlandsche rekening, te Rührort liggende. B. Ten genoegen van Duitschland: 1De nog hangende kwesties tusschen de wederzijds'iu- groepen van belanghebbenden omtrent de uitvoering van de bestaande over eenkomst, in zak- levensmiddelen,-. 2. Een bevredigende credietovereenkomst tusschen de wederzijdsche groepen van be langhebbenden. VII. De onderteekening van de definitieve overeenkomst zal eerst plaats vinden, nadat overeenstemming zal zijn bereikt, omtrent de punten, genoemd in art. 6. VIII. Intusschen zal de uitvoering der over eenkomsten (uitvoer van steenkolen, ijzer, le vensmiddelen en verleenen van crediet) on middellijk een aanvang nemen. Uit de memorie van antwoord blijkt, dat, wat betreft het van Nederlandsche zijae ge maakte viifderlei voorbehoud, het volgende is op te merken Punt I (invoer van ijzer en staal). De on derhandelingen zijn nog hangende. Punt II. (doorvoer van en naar Oostenrijk en Zwitserland). Van Duitsche zijde is deze doorvoer in zooverre, dat door Duitschland geen doorvoer kan worden toegestaan, die ia strijd zoude zijn met de tusschen dit rijk en Oostenrijk en Zwitserland getroffen schikkin gen. Punt III. Aan de Nederlandsche wenschen is tegemoet gekomen, voor zoover zij betreffen de verwijdering van de zoogenaamde vrije vaargeul naar het Noorden. Een1 tweede wensch betreft het toestaan van een veilige vaart voor Nederlandsche sche pen, die in Engeland kolen gaan laden. Of schoon \ook op dit punt Duitschland in be ginsel aan onze wenschen is tegemoet geko men, stuit de uitvoering voorloopig nog op bezwaren van practtechen aard, welke voort komenuit de voorwaarde, door Duitschland gesteld, dat ieder dusdanig schip moet wor den begeleid door een raderstoomschip. Punt IV. Dit punt houdt verband met be palingen der Duitsche Prisenoordnung. Vol gens deze wordt een schip, toebehoorendc aan le vlag. Aangezien op het oogenblik om an dere redenen geen aanvoer van petroleum plaats vindt, is deze kwestie, waaromtrent gegronde hoop op eene bevredigende regeling bestaat, blijven rusten. Punt V. Omtrent dit punt is nog geen over- kregen. HERKEURING VAN AFGEKEURDEN VOOR Dt MILITIE. Blijkens het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm sprak men bij het afdeelings- onderzoek van dit onderwerp er vrij algemeen zijn voldoening over uit, dat de regeering be dacht is op maatregelen, welke kunnen ver' zekeren, dat de aflossing der onder de wape nen staande lichtingen en jaarklassen gere geld plaats vindt. Het wetsontwerp strekt er toe, de wegzen ding met klein verlof ook voortaan mogelijk te maken zonder dat het effectief wordt ver zwakt en beteekent tevens, dat voort wordt gegaan met de gestadige uitbreiding van het leger in zijn geheel, o.a. van het totaal ge oefende manschappen. Oppervlakkig be schouwd schijnt dit laatste zeer begeerlijk, maar zal uitbreiding van het aantal man schappen wezenlijk voordeel voor de defensie beteekenen, dan moet daarmede gepaard gaan een evenredige uitbreiding van ge schoold kader en van alle hulpmiddelen en materieel, in de eerste plaats geschut, waar over een modem leger de beschikking moet ■hebben. Door velen wordt betwijfeld of ten onzent een en ander wel in die mate plaats vindt, dat de uitbreiding van de getalsterkte van het leger inderdaad doelmatig kan wor den geacht. Voorts beteekent elke legeruitbrei- ding in de tegenwoordige omstandigheden verergering van de bezwaren, welke uit de beslaglegging op zoovele mannen voor de defensie voortvloeien en voorts verzwaren van de financieele lasten van den Staat. Sommige leden verklaarden dat zij inper king van het effectief volstrekt niet onmoge lijk achtten, hadden daarbij het oog op de huidige politiek en strategische verhoudingen in Europa, waaruit huns inziens mag worden afgeleid, dat het gevaar voor een vijandelijken overval belangrijk geringer is dan eenige maanden geleden. Andere leden meenden de beoordeeling van dit punt aan de regeering te moeten overlhten, die de verantwoordelijkheid ten deze ten volle moet dragen. Maar ook on der deze laatste leden waren er, dl* oor deel waren, dat bij reojgaaisatie er. htrgr.ju- peering onzer si rij dkrachten aan het land, bij een geringer effectief, een even groote mate van veiligheid tegen een vijandelijken aanval ware te verschaffen als thans gewaarborgd is. Gevraagd werd of de minister thans niet meent, dat alsnog reserve-divisies moeten worden gevormd om door regelmatige om wisseling onder de wapens staande troepen telkens voor geruimen tijd naar hui» te kun nen sturen. Verscheidene leden hadden er overwegend bezwaar tegen, dat de herkeurden aan de mi litie 1919 voorafgaan; zij meenden, dat, zoo lang dc lichting 1919 beschikbaar is, tot een zoo harden maatregel, als in dit wetsontwerp wordt voorgesteld, niet mag worden overge gaan. Er werd op gewezen, dat deze maatregel slechte tijdelijk hulp zal kunnen bieden. De geschikt bevonden afgekeurden van vroeger jaren vormen natuurlijk slechte een beperkt contingent, dat zich niet ieder jaar ver nieuwt. Is het eenmaal opgebruikt, dan zal de extra-sterkte, voor geregelde aflossing der lichtingen en jaarklassen, wederom ontbreken. Eenige leden spraken twijfel uit, of bij strenge keuring het getal van personen, waarom het te doen is, inderdaad wel groot zal blijken. Tegen een algemeene verlaging der keu- rlngsgrens hadden verscheidene leden ernstig bezwaar, Intusschen verklaarden andere leden met de verlaging der kearingseischen in het alge meen te kunnen medegaan. Die eischen zijn huns Inziens steeds te hoog geweest. Terug werkende kracht mag hun inziens echter aan de wijziging van het reglement niet worden verleend:; dat ware in strifd met de eischen Emdelii k werd nog als bezwaar tegen het voorstel der regeering aangevoerd, aat het der billijkheid. Irndeli Ier regeering aan6v.,v~lu, U«J uv, niet waarschijnlijk is, dat, wordt dit wetsont werp al aangenomen, binnen één jaar uit de vroeger afgekeurden geoefende manschappen zullen zijn verkregen. Van andere zijde voerde men aan, dat, in dien voor geregelde aflossing een extra con tingent moet worden gevonden, het niet ge makkelijk zal zijn een regeling te treffen die in meerdere mate het billijkheidsgevoel be vredigt. De regeering vertrouwt, dat het aantal per sonen dat thans goedgekeurd zal worden, zoo groot is, dat men voor de aflossing der oudere lichtingen en jaarklassen -daaruit vrij langen tijd zal kunnen putten. Men zou daar omtrent echter gaarne nadere inlichtingen ontvangen. Dc nieuwe keuring zou niet plaats mogen vinden op een wijze, die aan wezenlijke ongeschiktheid voor den dienst geèn recht zou doen wedervaren. Eenige leden vonden 't volkomen billijk, dat het niet, aangaat personen vrij te stellen op grond van het niet voldoen aan eischen, welke niet in overeenstemming zijn met de eischen, welke de dienst metterdaad stelt. Van terugwerkende kracht is hier geen spra ke, terwijl ook van een verkregen recht niet gesproken kan worden. Enkele leden stelden de vraag, of herziening der keuringseischen alleen zal plaats vinden voor de personen, die volgen» deze wet moe ten worden gekeurd. Men zou'aan deze men- schen geen lagere eischen magen stellen dan aan miliciens. Aangedrongen werd op spoe dige bekendmaking van het herziene keu ringsreglement. Enkele leden uitten klachten over de onbe- vred rende wijze, waarop sommige kcurings- raden lifh taak vervulden. Vooral nu de eischen lager zijn. achtte men het noodig, dat de keuring berust bij artsen, in wier kunde en vernuft de belanghebbenden ten volle ver trouwen kunnen. Verscheidene leden konden met de hoofd gedachte van dit ontwerp medegaan, vooral nu het geldt nieuwe krachten te vinden om de onder de wapenen staande lichtingen te ver vangen, en merkten op. dat het een leemte in de militiewet is, dat aeze slechts definitieve afkeuring kende. In de tegenwoordige om standigheden is het onbill^k, dat een groot aantal personen niet dient, ofschoon zij niet; langer ongeschikt ziin. Maar deze leden wenschten, dat men niet verder zou gaan dan tot het 25e levensjaar, daar mannen van 25 jaar en ouder meerendeela hoofden van ge zinnen zija, zoodat de ontwrichting van het maatecbapelijk leven niet erger wordt. Eenige leden meenden, dat er onderscheid moest worden gemaakt tusschen hen, die vóór hun dienst en in hen, die in den «diensttij d zijn afgekeurd, althans dat hun werkelijke diensttijd in mindering werd gebracht. Ook achtte men het onbillijk dat persoqen, die in derdaad bij de bereden wapens diend«j, nu bij de onbereden troepen ingelijfd worden en wenschte een waarborg, dat zij die eertijds, een graad bezaten, ook nu in dien graad dienst zullen doen. Naar de meening van sommige leden, ware de mogelijkheid van herkeuring neer te leg gen in wetsbepalingen; anderen meenden, dat door zulk een aanvulling niet zou bereikt worden, wat de regeering thans noodig oor deelt. Met een wijziging der militiewet zou thans niet kunnen worden volstaan. Enkele leden meenden, dat wanneer dit ont werp wet wordt, tevens de militaire pensi oenwetten gewijzigd moeten worden en dat de Regeering id ruime mate rekening zal moeten houden met studie- en zakenbelangen, en wilden gaarne van den Minister op dit punt een toezegging. Enkele leden hadden bezwaar tegen de haast onbeperkte macht, welke aan den Mi nister wordt toevertrouwd, daar hij geheel eigenmachtig de regelen zal vaststellen naar welke het nieuwe orfderzoek zal plaats heb ben. DEPARTEMENT VAN LANDBOUW. Zaterdagmiddag werd het nieuwe gebouw van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel, aan den Bezuidenhoutschen Weg te 's-Gravenhage bezichtigd door de vertegenwoordigers der Nederlandsche Per», De journalisten werden daarbij rondgeleid en voorgelicht door den Rijksbouwmeester, den heer O. E. C Knuttel, architect van den bouw en den heer G. C. Bremer, adjunct-Rijksbouw meester. Gemengd nieuws. MALVERSATIËN BIJ I>E HAAOSCHE OASFABITEK De t. ".sifi biji ue administratie ütu uemeea- tegastaóneken te 'a-Gravenliage, die reeds 28 jaren werkzaam was, meldde zich den 2-ja nuari ziek en toen daarop den volgenden dag bericht kwam, dat zijn toestand ernstig was, ging de administrateur hem persoonlijk be zoeken. Hij lag met een opgezwollen gezicht te bed en kon niet meer spreken, terwijl hij tüenzeliden avond nog overleed. Bij ondef- zoek bleek, dat de kas niet klopte. Onmiddellijk werden Burgemeester en Wet houders gewaarschuwd, die een onderzoek deden instellen, waaruit bleek, dat verschil lende kwitanties waren verduisterd en een groot aantal geïnde bedragen niet geboekt. Het betrof voornamelijk bedragen, welke in de maand November geind waren, kleine posten, de grootste waren 100, die succes sievelijk inkwamen en waarvan ook de afre kening door het doen van andere betalingen successievelijk geschiedde. Hoe groot het ver duisterde bedrag is, kon thans nog niet ge zegd worden-, daar men nog niet weet, welke betalingen zijn gedaan, maar een bedrag van 10:000 wordt zeker overschreden. De malversaties hadden niet langer ver borgen kunnen blijven, zoodat men vermoedt, dat de plotselingen dood hiermede in verband staat. De kassier, die wel een slordig beheer voerde en dikwijls moest nagegaan worden, stond als een strikt eerlijk persoon bekend en genoot het volste vertrouwen, hetwelk nog versterkt werd door zijn sobere levenswijze, terwijl hij ook als vermogend bekend 6tond. Het vorig jaar had hij nog een huis aan de gemeente verkocht, hetwelk geheel onbe zwaard was, terwijl hij ook nog van andere huizen eigenaar is. Men vermoedt dat hij door ongelukkige speculatie tot diefstal gekomen i». De gemeente, die geen borgstorting van hem had, is tegen verduistering verzekerd, zoodat de zaak voor de gemeente geen schade post is. DE KWLbl IE-CARL MINSTER. Naar aanleiding van het Wolff-telegram over de ontvoering van Minster schrijft die „Leipzige volksztg.: Dat door Minster wordt toegegeven, dat hij aan den chef de bureau van de Kriegsanstelle Erner 'n brief heeft gezonden met verzoek om inlichtingen, is nog geen bewijs, dat hij heeft willen spinonneeren. Het kon evengoed ge diend hebben vóór ziin anti-oorlogpropagan- da. Tot het tegendeel is bewezen achten wij Minster niet schuldig aan spionnage. Over de feiten in verband met zijn gevan genneming zal in den Rijksdag nog wel ge sproken kunnen worden. DE LICHTBAK IN FRIESLAND. Friesche so Ida ten-s troopers hebben in Noord-Brabant gelegenheid gehad, te zien, hoe daar met de lichtbak gewerkt wordt. Het gevolg is, dat ze met verlof in Friesland nu ook dat middel aanwenden, en met succes. Er kan nu zoowel bij, donkere als bij heldere maan, ook in Friesland ge stroopt worden, wat menig landbouwer heel goed vinu Maar de politie heeft moer druk te gekregen. SCHAEPMAN-MONUMENT. Voor de oprichting van een monument voor wijlen dr. H. J. A. M. Schaepman, in dienst geboorteplaats Tubbergen (Ov.) is door wijlen pastoor Geerdink een belangrijke som men zegt 40.000 gelegateerd on der voorwaarde, dat door andere voor een passend voetstuk met omgeving zou werden gezorgd. De plaatselijke comités van den Twcnt- schen Katholiekendag zullen zich nu met een a geldinzameling voor dat doel belasten. Het monument zal geplaatst worden op het hoog ste punt van „den Esch" te Tubbergen. INTERNATIONAAL INTERMEDIAIR INSTITUUT. Zaterdagmiddag heeft in het Vredespaleis de openingsplechtigheid plaatsgehad van het I I I. De feden van den raaa Vhn bestuur en van den raad van bescherming waren in grooten, getale opgekomen, terwijl de regee ring was vertegenwoordigd door den minis ter van buitenlandsche zaken. De voorzitter van den raad a bestuur, mr. B C J Loder, zette» de behoefte aan en de beteekenis van een I. 1. I. uiteen. Wat wij be-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2