DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. 8 din;sdag If*. 18 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 Abonnementsurlis b!i voornitbetaling p. 3 maonden f 1,65, fr. p. post 11.90. Bewijsnnmmers 5 ct. Advertentieprijs 15 et. p. regel grootere letters naar plaatsroimte. Br. fr. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij Herms. Coster 4 Zn., Voordam C 9, Tel. 3. 22 JANUARI. JSEDERLAm Bij de gewelddadige opheffing der zitting van de zoo lang in de maak geweest zijnde constituante blijken de bolsjewiki te hebben gehandeld naar een eenigen tijd geleden ge heel willekeurig genomen besluit. Men her innert zich dat destijds, toen bij de verkie zingen bleek, dat hoogstwaarschijnlijk de meerderheid zou behaald worden door de te genstanders, bepaald werd, dat de constitu ante slechts dan bijeen mocht komen als er minstens 400 afgevaardigden aanwezig wa ren. Dit aantal nu is bijeen geweest, maar toen bij de verkiezing van den voorzitter Tsjerkof, die vroeger minister was in het ka binet-Kerenski, en na voorlezing der begin selverklaring bleek dat er slechts 140 boisje- wikische leden waren, gingen deze heen, zoo dat er geen 400 overbleven en de vergadering dus onwettig was. Zij moest dus worden op geheven en daar dit niet vrijwillig geschiedde, werd de hulp van de in de zaal aanwezige militairen ingeroepen. Wel een eigenaardige opvatting van „be lemmering van de vrijheid van besluiten", waartegen Trotzky te velde trok te Bresit- Litowsk, toen het betrof de door Duitschland bezette gebieden. Vrijheid zou er niet zijn zoolang het land bezet bleef en in zijn ei gen land liet hij een volksvergadering plaats vinden, onder toezicht van gewapende solda ten, terwijl er bovendien kanonnen waarschu wend waren opgesteld. Het staat te bezien of de bolsjewiki door dit optreden hunne zaak hebben bevorderd. De vraag hoe men denkt over de rede van president Wilson, is door den Ned. Anti- Oorlogsraad voorgelegd aan een aantal per sonen in het buitenland. Er zijn verschillende antwoorden ingekomen uit Duitschland, Zwit serland en Oostenrijk, en het is opmerkelijk, dat de Duitschers er het minst gunstig over oordeelen. Prof. Lammasch te Salzburg meent dat de „rede een mogelijkheid schijnt te scheppen tot overeenkomst" en prins Alexan der zu Hohenlohe-Schillingsfürst te Zurich zegt na het maken van eenig voorbehoud: „De 14 punten van zijn programma zijn bijna alle aannemelijk". En nu een Duitscher (prof. Schikking te Marburg): „Ik oordeel over de uitwerking van deze rede zeer sceptisch". Nu is het waar, dat deze meeningen den doorslag niet geven bij een antwoord op de vraag: „oorlog of vrede", evenmin als de meening van von Tirpitz, dat een overwin ning slechts den vrede kan brengen, of die van Lloyd George, dat Engeland moet voort gaan met oorlogvoeren of moet ondergaan een feit is Het toch, dat die stemmen nog niet erg duidelijk wijzen op een kentering in de openbare meening, die ten slotte een factor is waarmede de regeeringen' rekening moeten houden. Nog zijn de besprekingen over het zelfbe- stemmingsrecht der volken niet afgeloopen eigenlijk nog maar pas begonnen of reeds komt verzet er tegen. De uitvoerende raad der nationalistische partij in Transvaal heeft den gouverneur-generaal een schrijven toege zonden, om het te doen toekomen aan de En- gelsche regeering, waarin geprotesteerd wordt tegen het zelfbestemmingsrecht der Afrikaansche inboorlingen, omdat dit een groot gevaar zou opleveren voor de Europee- sclie bevolking. De 2000 arbeiders, die In het arsenaal te Woolwich (Engeland) een motie aannamen, om de regeering te vragen vredesonderhande lingen aan te knoopen op grondslag van het zelfbestemmingsrecht, geen annexaties en geen schadevergoeding, schijnen wat dat recht betreft althans van ander inzicht te zijn dan hunne Afrikaansche blanke mede-onderdanen van koning George. In veertien vergaderingen zijn Zondag te Keulen de vredeskansen besproken. Alle bur gerlijke partijen waren vertegenwoordigd. In al deze bijeenkomsten werd de nadruk gelegd op den wil om vol te houden en op de een heid van het Duitsche volk. Er zijn er ook wel, die andera denken 1 Van de fronten zijn geen berichten ontvan gen. VARIA. DE KRANTENJONGENS IN ENGE LAND. De Londensche krantenverkoopers, schrijft de „Daily Chronicle", zijn op het oogenblik ongetwijfeld de handigste diplomaten in En geland. Niets kan hen in verlegenheid bren gen. er bestaat geen militair-politieke ver wikkeling of zij weten er raad op. Vóór alles hoort men1 van hen steeds aangename berich ten, als men hen tenminste vlug voorbij schiet en het laatste deel van den zin niet meer ver staat. Zoo hoorde iemand onlangs, hoe de krantenventers in de City in triompf uitrie pen: „Een nieuw Russisch offensief." Hij was natuurlijk in de wolken, eerst later ver nam hij den geheelen1 zin, die luidde: Een nieuw Russisch offensief kan voorloopig niet verwacht worden. KORTE BERICHTEN. Men verwacht, dat de Sovjet en de maximalistische leden der Constituante zich tot een Nationale Conventie zullen verklaren. Volgens de Gorriere della Sera zal waarschijnlijk het geheele Roemeensche ge zantschap St. Petersburg verlaten. De Spaansche stoomboot Dona Nova is 15 Januari in het westelijk gedeelte der Mtodellandsche Zee door een onderzeeër ge- torpilleerd. Het vaartuig kon naar de haven worden gesleept. Te Lemberg komt het congres der Oe- krainsche noiabelen, hetwelk over de Oekrain- sche volksrepubliek, over de revisie #van het politiek programma en over het vredesvraag stuk besluiten zal nemen, bijeen. De journalist Nanen, de vertegenwoor diger van Italiaansche bladen te Parits, ;s onder beschuldiging in de zaak Cavatlini te zijn betrokken, gearresteerd. Te Valencia (Spanje) is tengevolge van plotseling ontstane geschillen tusschen werk gevers en arbeiders in verscheiden industri- eele instellingen een staking begonnen. Bij de betoogingen tegen de duurte, die te Malaga plaats hadden, zijn 2 personen gedood' en et telijke zwaar gewond. In de Middeilandsche zee heeft een Duitschen onderzeeër een Italiaansche tran sportschip ftegina Elena (8000) in den grond geboord. Volgens een te Lissabon ontvangen tele gram blijkt, dat Duitsche troepen in Oost Afrika 300 K.M. ver in het Portugeesche ge bied zijn voortgedrongen. Bij een gevecht in de Dardanellen heb ben de Engelschen de „Breslau!' tot zinken gebracht. De Goebcri is gestrand. De En gelschen verloren twee monitors. Hugo Schmidt, de Amerikaansche ver tegenwoordiger der Deutsche Bank, de z.g.n. betaalmeester van Bolo, is met andere rijke Duitschers geïnterneerd. De Fransche Kamer heeft na heftige tooneelen tusschen socialisten en royalisten een motie aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de actie van royalis ten en anderen, die tot tweespalt onder de be volking aanleiding zou kunnen geven. De Zwitsersche Bondsraad heeft de uitgave van het blad Après Ouerre, dat te Lausanne verscheen voor den duur van den oorlog verboden. Volgens berichten uit Rusland heerscht in de gouvernementen Novgorod, Kostroma, Wladimir, Smolensk, Moskou en vooral in Orenburg en Turkestan hongersnood. - Op 'iï bijeenkomst, van 2000 werktuig kundigen van. het arsenaal van Woolwich, is een motie aangenomen, welke de regeering vraagt met de oorlogvoerenden te onderhan delen op den grondslag van het zelfbeschik kingsrecht aller volken, geen inlijvingen en geen- schadevergoedingen. Het Oekrainische blad Dielo meldt dat de Oekrainische regeering al bankbiljetten heeft uitgegeven. De fabrieksluitlng in Amerika heeft de gewenschte gevolgen gehad; reeds de eerste 24 uur is gebleken, dat de maatregel de oor logsindustrie aanmerkelijk bevordert. Het Perzische kabinet is volgens berich ten uit Teheran afgetreden. De Fransche minister-president Clemen- ceau heeft een bezoek gebracht van twee da gen aan het front gebracht, De Ukrainlsche matrozen van de Oost- zeevhot hebben overplaatsing naar de Zwarte Zee verzocht, omdat hun het leven onmoge lijk wordt gemaakt. In Rusland zijn de verkiezingen voor het congres der Joden begonnen. De Zweedsche sociaal-democratische Rijksdaggroep heeft Hjalnar Branting met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen. Deze heeft de functie aanvaard. In den gemeenteraad van Weenen is het tot zeer scherpe uiteenzettingen gekomen, die voor een deel ook een anti-Duitsch karak ter droegen. In Weenen hebben groote botsin gen plaats gehad tusschen politie en stakers. Vele personen' zijn gearresteerd. Gedurende December werden door Duitsche onderzeeërs 702.000 bruto-register- tonnen' tot zinken gebracht. Sedert 1 Febr. het tijdstip waarop de onbeperkte onderzee ërsoorlog begon werden 8 millioen 958000 ton tot zinken gebracht. De staking in Oostenrijk heeft zich blijkbaar over bijna alle industriecentra uit gebreid. De beweging had niet alleen ten doel te protesteeren tegen de vermindering van het meelrantsoen, maar wilde eveneens invloed uitoefenen op den gang der onder handelingen te Brest-Litowsk. De koning van Beieren zal op 20 Fe bruari zijn gouden bruiloft vieren. Het groote Engelsche houten driemaster opleidingsschip „Warspite" is Zondagnacht op de Theems geheel verbrand. Alle opvaren den zijn gered. 9) S3 ei 29 Jan. 1918. Vraagt sea uitnoodiging. ONZE SCHEPEN IN AMERIKA. Uit een telegram van den Nederlandschen gezant te Washington blijkt, dat de Ameri kaansche „Ward Trade Board" nieuwe regels heeft uitgevaardigd aangaande de verstrek king van scheepsbehoeften (waaronder begre pen steenkool en voedsel). De belangrijkste bepalingen zijn 1. Geen aanvraag om scheepsbehoeften voor een onzijdig schip zal worden goedgekeurd, tenzij degenen, die zoodanig schip beheeren, in eigendom hebben, bevrachten of controlee ren, aan den „War Trade Board" hebben me degedeeld en bij haar geregistreerd den naam van alle schepen, die zij beheeren, in eigen dom hebben, bevrachten of controleeren en hunne gezagvoerders en alle wijzigingen; die van tijd tot tijd mochten plaats hebben met bètrekking tot genoemde schepen en hun ge zagvoerders vermelden; 2. Geen aanvraag om scheepsbehoeften voor een onzijdig schip zal worden g( keurd, tenzij degenen, die zoodanig schip heeren, in eigendom hebben, bevrachten of controleeren, een schikking aangaan, waarbij zij zich verbinden om te voldoen aan de vol gende bepalingen. 3. Geen schip zal worden vervracht aan een onderdaan van Duitschland of zijn bond- genooten of aan eenige maatschappij, zaak of persoon, die de „War Trade Board" niet goedkeurt. 4. Geen schip zal handelen met of varen op eenige haven in Duitschland of zijn bezittin gen, of op eenig land, dat verbonden is met Duitschland, en geen schip zal' hulp verke nen aan eenig schip, g<* Duitschland of eenig land, ;ebezigd door of voor t verbonden is met Duitschland. 5. Geen schip zal zonder goedkeuring van het Departement wu Staat eenig onderdaan van Duitschland of zijn bonidgenooten ver voeren. 6. Geen schip zal eenige lading vervoeren, die gekomen is van of door of bestemd is voor Duitschland of zijn bezittingen of eenig ander land, dat verbonden is met Duitsch land. 7. Een' schip, dat op weg is van of naar de Vereenigde Staten, naar of van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland of naar of van eenige onzijdige haven in de Middelland-1 sche Zee, zal voor onderzoek zoodanige ha ven aandoen als de „War Trade Board" mocht beschikken. 8. Geen' schip van een haven buiten de Vereenigde Staten' naar eenige Europeesche haven lading vervoeren, die niet vooraf is goedgekuerd door de „War Trade Board" of de Inter Allied Cratering Executive." 9. Geen schip zal eenige lading vervoeren uit Noorwegen, Zweden, Denemarken, Neder land', Spanje of Zwitserland naar welke ha ven' ook, tenziji zoodanige lading vergezeld gaat van een bewijs van niet-vijandelijke her komst. 10. Geen' schip zal eenige goederen vervoe ren, die zijn geconsigneerd aan order. Deze bepaling is niet van toepassing op goederen, verscheept van een haven der Vereenigde Sta ten of zijn bezittingen naar andereen landen dan Noorwegen, Denemarken, Nederland, Spanje of Zwitserland. 11Geen schip zal eenige steenkool of mi nerale olie vervoeren', daaronder begrepen naphta en gasoline (benzine) tenzij de ge consigneerde wordt goedgekeurd door den „War Trade Board." 12. Indien een schip is voorzien van een installatie voor telegrafie zonder draad zal het seintoestel worden verzegeld op zoodan'ge wijze, dat geern telegram kan worden gezon den zonder voorkennis van den gezagvoerder, die er voor aansprakelijk zal zijn. 13. Geen telegram door telegrafie zonder draad zal worden gezonden aan den vijand; geen verslag zal worden gedaan van schepen, die zijn gezien of weersgesteldheid, die is on dervonden. 12. De eigenaar of bevrachter zal op ver zoek van den „War Trade Board" afzien van de diensten van den gezagvoerder, de scheepsofficieren of een of meer van de scheepsgezellen. 14. Geen schip zal eenige reis doen of worden verwacht voor een reis of op tijd char ter zonder voorafgaande goedkeuring van den' „War Trade Board" of de „Inter Allied Chartering Executive." 15. Geen' schip zal eenige lading vervoe ren, die is geconsigneerd aan of verscheept door eenige personen, zaak of maatschappij, waarmede de wet Amerikaansche burgers verbiedt om handel te drijven. 16. Geen schip zal naar of van eenige Eu ropeesche haven eenige lading vervoeren, die is geconsigneerd aan of verscheept door eenige persoon, zaak of maatschapppij, waar mede de wet eenig onderdaan van de verbon den mogendheden verbtedt handel te drijven. 17. Geen schip zal worden gekocht of ver kocht zonder voorafgaande goédkeuring van den „Shipping Board", den „War Trade Board" of de „Inter Allied Chartering Exe cutive." 18. Geen schip zal worden opgelegd in een haven zonder goedkeuring van den „War Trade Board" of de „Inter Allied Chartering Executive." 19. Er zal elke maand aan den „War Tra- de Board" in tweevoud een verslag worden verstrekt, waaruit blijken de bewegingen van alle schepen, waarop deze regels toepasselijk zijn. Deze regels treden Februari a.s. m werking. Reuter seint uit WashingtonDoor de Ne- derlandsche regeering is thans besloten de 80 stoomschepen, die zich in Amerika; nsche havens bevinden te verhuren aan de Vereenig de Staten. De desbetreffende voorloopige overeenkomst is zoo juist te Londen getee- kend. Daarin wordt bepaald, dat de schepen niet naar de oorlogszone gezonden zullen worden. DE „NIE'UW-AMSTERDAM." Zondag en gisteren hebben gedeelten van de equipage van het stoomschip Nieuw-Am- sterdam gelegenheid gekregen hun gezinnen te bezoeken. Gisteren kregen ook de passa giers vergunning om, voor zoover zij dit wil den, zich eenigszins aan land te kunnen ver treden. Zij moesten evenwel gisteravond 6 uur aan boord terug zijn. Of er dan gevaren zal worden, is niet bekend. Er zijn reeds enkele passagiers, die hun koffers hebben gepakt en voorgoed vertrok ken' zijn, in de overtuiging dat het schip niet varen zou. LÖPINEZAAD. De Min. van Landb. heeft bepaald dat het verboden is I. lupine-zaad te verwerken of te doen ver werken of als grondstof voor de bereiding van levensmiddelen of voedermiddelen voor die ren te gebruiken of te doen gebruiken II. lupine-zaad voor een ander doel dan den zaai te gebruiken of te doen gebruiken. In verband met deze beschikking.heeft de Minister de Burgemeesters opmerkzaam ge maakt, dat het van groot belang is dat de zaai van lupine-zaad in verband met het ge brek aan kunstmest zooveel mogelijk worde bevorderd. Door het branden van lupine-zaad tot een> koffie-surrogaat wordt de beschikbare voorraad ernstig bedreigd. Derhalve verzoekt de Minister de in zijne beschikking vervatte verboden streng te doen handhaven. REPARATIELEDER. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Bij de distributie van reparatieleder is het voorgekomen, dat bij het uitsnijden een min dere kwaliteit werd verkocht dan het goede cronnor leder, dat geleverd behoorde te wor den. w meer later door den. kooper werd ge klaag >vu„ het echter niet mogelijk te con- statec. en, door wien dit slechtere leder was ai cverd. Om den fraudeerenden verkooper te ken nen en daardoor genoemd misbruik tegen te ;aan, is nu voorgeschreven, dat al het'distri- utieleder hetwelk uitgesneden wordt ver kocht, voorzien zal moeten zijn van het fir ma-stempel der firma, die het leder af evert. ONZE ZEELIEDEN IN ENGELAND. Op verzoek de familiebefekkingen en van de Scheveningsche zeelieden zelf, die in Har wich vastgehouden worden, heeft het hoofd bestuur van den C. Z. B. verschillende po gingen aangewend om in dien toestand ver andering te brengen. De positie dezer gevangen zeelieden is zeer moeilijk en die hunner gezinnen even eens. Zij zelf missen alle vrijheid van bewe ging, klagen over gebrek aan voedsel, licht en waschartlkelen. Hun gezinnen ontvangen tot heden geen vergoeding van de reeders en woiden om die reden ook afgewezen door het Steuncomité, hoewel ze reeds meer dan twee maanden zonder inkomen zijn. Van vrijlating schijnt nog geen sprake te zijn; de Nederinndsdie regeering meent dat deze zaak in eersie instantie de reeders aan- aat, hoewel de regeering een' vorig jaar het esluit nam om voor terugkeer der zeelieden, met of zonder schepen, te zullen zorgen. Thans verklaarde reeds een reeder, dat hij de manschappen gaarne naar huis zou laten komen, terwijl anderen zich hierover nog niet uitlieten. ■Het hoofdbestuur van den C. Z. B. had Zaterdag een onderhoud met den Engelschen ;ezant, die van meening is, dat de Neder- andscne regeering aan onzen gezant te Lon den opdracht heeft te geven om de belangen van haar onderdanen te behartigen. Gehoopt wordt nu, dat onze regeering al het mogelijke zal doen om aan den dulde- loozen toestand van de Hollandsche zeelieden een1 einde te maken. KOOL. Aan de mededeelingen van het Centraal Bureau v. d. veilingen in Nederland is het volgende ontleend: Het kwantum roode kool wordt door de „Groenten-Centrale" geheel voor de distribu tie gekocht tegen den prijs van voorloopig 1100 per waggon van 10.000 K.G., het be drag, dat is aangenomen als productieprijs plus matige winst op het artikel, op dit oo genblik. Van de gele kool kunnen wekelijks 30 wag- TLl©©. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt mede, dat naar aanleiding van een desbetreffend gedaan verzoek aan het T. K. D. om de hier ter plaatse aanwezige voorraden thee voor Alkmaar te mogen be houden, dat in antwoord daarop werd mede gedeeld, dat de Alkmaarsche detaillisten hun ne voorraden1 thee tegen inlevering van bons, zullen kunnen aanvullen bij de firma's F. A. ter WEE, SIMON DE WIT en C. KEG, al len te ZAANDAM. Alkmaar, 22 Januari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. gons voor den export en de fabrieken wor den geveild, en worden wekelijks door die Groenten-Centrale afgenomen 60 waggons. De Groenten-Centrale betaalde '900 per waggon, terwijl de prijs voor fabrieken en export is 200 per waggon, althans voor de prima kwaliteit. Het bedrag van 900 is weder bedoeld al» kostprijs voor de gele kool plus de matige winst. Wat door fabrieken en export meer betaald wordt dan 900 per waggon dat is du» voor de eerste soort 1100 per waggon moet door het veilingsbestuur onmiddellijk worden afgedragen aan de N. U. M. Van de Deensche witte kunnen voorloopig 170 waggons voor de drogerijen worden ge veild worden wekelijks door de Groenten- Centrale afgenomen 30 waggons. De Groenten-Centrale betaalt 800 per waggon (kostprijs plus matige winsit), ter wijl de prijs voor de drogerijen (en eventueel export) 1200 per waggons voor de eerste soort is. Het verschil van 400 per waggon moet door het veilingsbestuur weder worden afge dragen aan de N. U. M. Het gevolg van deze regeling ia, dat de te lers voor de gele en Deensche witte kool pL- m. 100 per waggon minder ontvangen dan het vorige jaar, en voor de roode ongeveer denzelfden prijs. De prijzen waren namelijk het vorige jaar voor den export voor alle drie soorten van kool j 1000 per waggofl, doch door de pro vinciale commissie werd van de Deensche wit te 10 pCt. van het bedrag ingehouden, waar mede voor roode en gele kool een toeslag op den prijs kon worden gegeven van 11 12 pCt. De export was toen bovendien belast met de levelling voor de beschikbaarstelling en ontving hiervoor slechts terug van de Groen te-Centrale 3(4 cent per K.G. Indirect druk te deze beschikbaarstelling dus op de telers, doordat zij niet ontvingen voor hun goed, wat het den afnemers kostte, doch slechts 't bedrag, dat dezen konden uitkeeren, wanneer zij eerst hun verlies op het beschikbaar te stellen kwantum hadden berekend. Thans vloeit het meerdere, dat de export betaalt, in de kas van de N. U. M., terwijl de Groenten-Centrale het verlies heeft te boe ken, dat zij moet lijden aan datgene, wat voor iiaar gekocht is ten behoeve van de distribu tie. Het bedrag dat thans de N. U. M. ont vangt, kwam het vorige jaar ten goede van den Groenten-Centrale, een bedrag, dat in derdaad van beteekenis is en wat' nog meer spreekt, als men nagaat, dat het moet afge staan worden door één tuinbouwcentrum voor een paar artikelen'. Wanneer wij alleen het kwantum der eer ste kwaliteit van deze koolsoorten eens na gaan, dan moet aan de N. U. M. bij' de thans geldende prijzen reeds worden afgedragen: voor de 500 waggons gele kool, die voor de distributie niet benoodigd zijn 500 X 1100 550.000; voor de 2000 waggons Deen sche witte kool, die voor de Oroentencentrale niet benoodigd zijn200 X 400 800,000 totaal 1,350,000. Doordat de Groenten-Centrale haar artike len vcrbcneden kostprijs weder afstaat (of juister: doordat de gemeentebesturen deze be- waarkool voor de gewone, lage prijzen kun nen betrekken), ontstaat hierop voor de schat kist een zeer belangrijke verliespost. Deze zal thans gedekt moeten worden uit het pot je, waaruit de geheele beschikbaarstelling van levensmidelen enz. word't bestreden, een potje, waarvoor ook wel weder de bij dragen van de tuinbouwers zullen gevraagd worden. BiNNBNLAND. NED. INDIë. Atjeh. Het N. I. P. A. seint uit Batavia: Het schijnt, dat de oproerige beweging te Serbadjadi een godsdienstig karakter draagt en in verband staat met ae anti-vaccinatie actie. CONGRES VAN TRAMWEGPERSONEEL. Op een buitengewoon congres van tram personeel, Zondag te Amsterdam gehouden, werd door de heeren van Delft, Peterse en Wij land een concept-arbeidsreglemen t be sproken, dat der tramdifecties ter invoering zal v/orden aangeboden. De heer Van Delft hield een referaat over „De nieuwe looneisch". Spreker memoreerde hoe een aantal tramwegmaatschappijen hun personeel gedurende den oorlog zijn te ge- moet gekomen met loonsverhoogingen van 30 a35 pCt. Maar er zijn ook maatschappijen die minder dan 25 pCt. hebben toegekend1. Een vergelijking van wat bereikt is door het spoorwegpersoneel (een verhooging van ALKMAARSCHE COURANT. M

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1