T«1 terrain m#ri van heden. pij, die sedert 1 Januari van de Scheep vaart- Vereeniging deel uitmaakt en tegen wie zich ae staking der zeelieden richtte, verklaarde zich bereid deze nieuwe condities over te ne men. Deswege verklaarde een vergadering van zeebeden zich met de nieuwe resultaten zeer wel te kunnen vereenigen en besloot zij de staking voor de S. S. M. op te heffen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER In de zitting van gisteren wasa aan de orde de begrooting voor binnenlandsche zaken. De heer Roodenburg betoogde, dat de Staat een eigen taak heeft in zake de tu berculosebestrijding, en dat de Centrale Ver- eeniging ter Bestrijding van de Tuberculose in democratisch en zin moet worden gereor ganiseerd. Hij dringt aan op onderzoek door een Staatscommissie. De heeren Schaper en Jannink we zen1 er op, dat de Centrale vereeniging bezig is zichtzelf te hervormen. Zij wilden ook staatsbemoeiing, maar vooral op het punt van verbetering van sociale omstandigheden. Minister Cortvan d'ter Linden deel de ten aanzien van de Centrale Vereengiging de meening van de heeren Schaper en Jan nink. Hij zal de instelling eener staatscom missie ter zake van de bestrijding ernstig overwegen. De heer Beumer wees op de te groote welwillendheid tegenover vreemdelingen, die leidt tot groote voedselschaarschte en wo ningnood Hij wilde een onderzoek naar de besteding van rijksgeid voor den steun van vreemdelingen door een commissie. De heer Ruys de Beerenbrouck achtte een onderzoek door een deskundige op het gebied van gestichtsheer beter. De Minister zou tot een onderzoek door deskundigen overgaan. De heer Bcumer wees op de buitenspo rig hooge bedragen, voor de huur van het vluchtoord te Gouda aan de Snijgroenkwee- kerij betaald. De heer Schaper deelde mede, dat voor de re .eertag over het contract is onderhan deld door den heer IJ'ssel de Schepper, die zelf commissaris was van de kwekerij. De heeren Ruys de Beerenbrouck enLohman spraken hun verontwaardiging daarover uit. De M i n i s t e r wees er op, dat de regee ring is overrompeld en nu aan de overeen komst vastzit door de bepaling, dat het con tract geldt voor den duur van den oorlog. De neer de Savornin Lohman ont ried de instelling van een departement van onderwijs. Hij zou liever een permanenten onderwijsraad zien ingesteld. De heer v a n H a m e l achtte het doctoraat voor leeraar bij het M. O. in de moderne ta len gewenscht. De heer Rink vroeg aalarisverhooging voor professoren De heer vanWijnbergen drong aan op spoed met de reorganisatie van afdeeling B van het gymnasium. De heer van Leeuwen bepleitte de in stelling van een departement van onderwijs. De vergadering ging daarna over tot het trekken dier afdeelingen, waarna de beraad slagingen werden verdaagd tot heden. JOH. VAN 'T UNDENHOUT t Te Nijmegen overleed Dinsdagmiddag in den ouderdom van ruim 81 jaren de heer Joh. v. 't Lindenhout, stichter van de beken de weesinrichting te Neerbosch bij Nijmegen Oedurende 40 jaren heeft hij aan het hoofd gestaan zijner inrichting, die de eerste jaren gevestigd was te Nijmegen, om daarna naar Het naburige Neerbosch te worden overge- gracht. In 1902 trad hij als directeur af, en vestig de zich te Nijmegen, waar hij nog vele jaren van eene welverdiende rust heeft mogen ge nieten. De overledene was Ridder ln ae orde van den Nederlandsehem Leeuw. Oemesgd nieuws. PERSGEHiEIM. Het Kamerlid Mendels heeft de volgende vragen gericht aan den minister van oorlog; le. Ia het waar, dat de desbetreffende mili taire autoriteit te Harderwijk van den korpo- raal A. M. de Jong heeft geëischt tnede te deelen, of hij de schrijver was van de „Noti ties van een1 landstormman," voorkomende in het dagblad ,,Het Volk", dan wel, of hij wist, wie die schrijver was, en zoo ja, alsdan diens naam op te geven? 2e. Is het waar, dat genoemd- korporaal op grond van zijn weigering bedoeld* mede- deelingen te doen, gestraft is met 14 dagen provoost? 3e. Acht de minister dit optreden van be doelde militaire autoriteit wettig en oirbaar? INBREKERS TE ROTTERDAM. Inbrekers hebben gisternacht gepoogd te Rotterdam hun slag te slaan in de juweliers zaak van den heer G. Blom, aan de Soeten- steeg 5 Ze hebben zich waarschijnlijk daar toe laten insluiten in de naastaangebouwde bodega In bedoelde inlichting waren in den muur, die de bodega v«n den juwelierswin kel scheidt, twee gaten geboord. Blijkbaar was de muur voor. de werktuigen der inbre kers te dik. Ze hebben hun pogingen daarna opgegeven en in de bodega zelf rondgekeken naar wat er van fftn gading was. Uit een kasregister was ongeveer 1000 aan ban «pa pier verdwenen, terwijl de postzegel- en siga retten kasten eveneens geplunderd waren. De dieven hebben op hun gemak kunnen werken. Onder de boorgaten bleek een uif de kellners- garderobe ontvreemde jas te zijn neergelegd om het geluid van het uit den muur vallend puin te dempen. DE VERVALSCI1ING TE IJMUIDEN. De vcrvalsching van reedersbewijzen voor ultvoerconsenten voor haring blijkt van veel grooter omvang te zijn dan aanvankelijk ge dacht werd. Het afgeven van consenten voor haringuit- voer is nu voorloopig stopgezet. Alleen in die gevallen, waarin ae echtheid der afgege ven reedersbewijzen bij onderzoek onomstoo- telijk vaststaat, mag nog een uitvoerconsent w a d en verstrekt. Eén der gearresteerde vischhandelaren is weder op vrije voeten gesteld DE EERSTE VROUWELIJKE CANDIDA AT-NOT ARIS OP DEN AFSLAG Maandagavond heeft te Amsterdam de eer ste vrouwelijke candidaaRnotaris ia het ver- kooplokaai „Frascati" haar intrede gedaan ter assistentie van den notaxia bij eene vei ling. Door de honderden aanwezige make laars werd zij met gejuich en app laus be groet AANGEHOUDEN. Een agent van politie vond te Rotterdam in een sloot een ios-werkman, die bij, het ai- snijden van telefoondraad te water was ge raakt en door de koude bevangen. Op den kant van de sloot lagen' drie rollen telefoon draad, terwijl de agent in de nabijheid nog 12 stukkeu telefoondraad en 5 rollen vond. De drenkeling is gearresteerd. DE MOORD IN DE ALEXANDERS- KAZERNE. De instructie tegen den wachtmeester der artillerie Van dei B. uit Leiden is thans ge heel geëindigd. De zaak zal in den loop van Februari in" openbare terechtzitting van den Krijgsraad te den Haag behandeld worden. Beklaagde wordt ten laste gelegd, dat hij in den loop van de maand Maart 1917, in de Alexanaerskazeme te 's-Gravenhage, den adjudant-onderofficier Galle op geweldadige wijze van het leven' heeft beroofd. EEN STERRENWICHELAAR./ Een zekere „Professor C. van de Zaar," die zijn brieven schrijft uit Haarlem, verspreidt ijverig aanbiedingen van een „astrologische lezing voor 1918", met „astrologische raad gevingen en voorspellingen" enz. Hij levert dat moois voor 1.51). Het is wel erg, dat er nog menschen zijn die daar inkoopen. Toch moet dat wel het geval zijn, anders zou de „professor" niet voortgaan de moeite te ne men zijn brieven te typen en postzegels er op te plakken. Laat men toch wijzer zijn, daar zijn goede geld aan zulke dwaasheden te vergooien, waarschuwt het Hbl. PONT GEZONKEN. Gistermorgen werden per pont van het Kampereiland naar Kamp ov ft zet twee wagens, ieder bespannen m; tv e paarden. Door onbekende oorzaak la de pont in zin kenden toestand geraakt} de beide ver knechts zijn over boord gesprongen en hebben zich langs de lijn gered; de beide geleiders zijn met een bootje gered. De vier paarden zijn verdronken. DE NIEUW-AMSTERDAM". Uit beste bron verneemt het Haagsch Cor respondentiebureau, dat een bericht, dat te 's-Gravenhage werd gebullitineerd, volgens hetwelk de Nederlandsche regeering 3 milli- oen gulden borgtocht zou hebben gestort voor den terugkeer van de „Nieuw-Amster- dam", uit de lucht is gegrepen. JEELTJE DE BOSCH KEMPER. Het comité ter herdenking van de nage dachtenis van Jonkvrouwe Jeltje De Bosch Kemper besloot in het voorjaar van 1917 me juffrouw Johanna W A. Naber uit te noodi- gen een boek te schrijven over het leven en werken van deze hoogstaande vrouw. Dit plan vond zeer veel belangstelling, in de eer ste plaats bij H. M. de Koninging, bij H. M. de Koningmg-Moeder, bij Z. K. H. Prins Hendrik en verder bij talloo^e landgenooten. In eene dezer dagen gehouden vergadering van genoemd Comité heeft mejuffrouw Naber verslag uitgebracht aangaande den voortgang der txwerking van deze levensbeschrijving Medegedeeld kon worden, dat deze thans kan worden geacht voor tweederden te zijn vol tooid. Bewerkt werden de ontwikkelingsja ren, de stichting van „Arbeid Adelt" en van „Teselschade", de bemoeiingen van nkvr, Da Bosch Kemnper op kunstnijverhe dsge- bied, de regeling eter examens voor de fraaie en de nuttige handwerken, de organisatie der Amsterdam: che Huishoudschool, da raiding van liet Comité Lt-r verbetering van d viaat- achappelijiken en Rechtstoesand der Vrouw in Nederland Ter bewerking blijft nog *>wr het verder beloop van de geschiedenis uat onderscheiden stichtingen en tot slot de schets va» den levensavond van een werkzaam, vruchtbaar leven. Het boek zal uitvoerig worden gedocumenteerd, daar van verschil lende zijden een overvloed van materiaal, vooial üi den vorm van brieven, ter beschik king van de schrijfster is gesteld. DE R.-KATHOLIEKEN EN DE KOLONIëN. Zondag had te 's-Gravcnhage de oprich tingsvergadering plaats van de „Vereeniging van Oost- en West-Indische katholieken in Nederland", welke zich ten doel stelt om in overeenstemming met katholieke beginselen mede te weren aan de ontwikkeling en bloei van onze koloniën en voorts den band tus- schen deze en het moederland vaster te ma-"1 ken Een voorloopig bestuur werd benoemd, het secretariaat is gevestigd Kranenburgenveg 37, 's-G ravenhage. Lid van deze vereenging kunnen worden Katholieken, die in .Oost- en West-Indië ver toefd hebben, benevens diegenen in Neder land, die belang stellen in onze koloniën. TEGEN DEN KETTINQHANDEL. On voorstel van een 40-tal manufacturen* handelaren is te Amsterdam een voorloopig comité opgericht, met het doel. „de belangen van den bonafide-handel in manufacturen te beschermen tegen de gevaren, welke dien handel hoe langer hoe meer bedreigein als gevolg van den zoogen „kettinghanael" Een 90-tal firma's heeft de overeenkomst getee- kend, waarbij zij zich verbinden, in het ver volg, wanneer zij waren en gros verkoopen, niet andera te verkoopen dan aan detaillisten, wanneer zij in gëmoede overtujgd zijn, dat deze de bedoeling hebben, de waren1 recht streeks aan het publiek te verkoopen, of aan grossiers of fabrikanten, waneer het hun aan nemelijk is gemaakt, dat deze die waren voor hun normalen handel en bedrijf noodig heb ben. Op overtreding van deze bepaling wordt in de overeenkomst een boete gesteld van 1000 Aan allen, die het contract teekenen, wordt bovendien de verplichting opgelegd tot het bijhouden van boeken, welke ten allen tijde aan' en door het comité of door de autoritei ten aan te wijzen accountant moeten getoond worden. Ook op het niet nakomen van deze bepa ling staat een boete van 1000. De boeten worden afgedragen aan het Nationaal Steun comité. SNE EUWSCH A DE De door de sneeuw in de bosschen van Apeldoorn en omgeving aangerichte schade, nu zoo ongeveer te scha' a, moet zeer groot zijn, al heeft zij dan ook dit voordeel, dat ge vallen hout nu als brandstol kan worden ge bruikt. In het koninklijk park hebben vele eeuwenoude eiken en beuken van hunne zware takken verloren, die ieder op zich zelf haast boomstammen zijn. Sommige van die woud reuzen zijn erg geteisterd, terwijl daarnaast andere ongedeerd zijn gebleven. Van vele fij nere dennensoorten zijn alle takken als afge hakt, zoodat alleen de kale stammen bleven staan. De bekende berceau ligt thans als eea ruine ter aarde, waarbij ijzeren stangen als rietjes gebroken zijn. Erg zijn ook de ver woestingen in de Hoog-Soerensche en Wies- selsche bosschen .Langs den Amersfoorschen weg ligt het overal bezaaid met dunne tak ken. De dikkere zijn achter de afrastering van het koninklijk park in veiligheid gebraUit en ook veel is reeds door omwonenden meege nomen. In de dennenbosschen zijn bij duizenden de dennen' op halverhoogte afgenapt. Tijdens de catastrophe moet het in de bos schen bepaald angstwekkend geweest zijn. Onophoudelijk hoorde iaën van alle kanten het gekraak en neerploffen van het hout, ter wijl de herten en reeën, hun leven niet meer veilig achtende, in dichte arommen op het open veld een veiliger schuilplaats zochten. KOLENDIEVEN. Te Eist (Bet.) werden den laatsten tijd dikwijls kolen gestolen uit de daar rangee- rende Duitsche treinen. Reeds werden door surveilleerend spoorwegpersoneel dieven op heeterdaad betrapt, doch bij een daarop vol gend handgemeen moesten de ambtenaren de vlucht rumen, zonder de kolendieven in de duisternis herkend te hebben. Het gevolg was, dat de losplaatsen onder militaire bewaking werden gesteld Zondag op Maandag hebben de patrouilles herhaaldelijk geschoten. We derom wisten echter de dieven te ontkomen, dwars door de onder water staande lande rijen. BELASTINGFRAUDE. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een koopman, een reserve-kapitein, die voor de rijks-inkomstenbelasting had opgegeven een inkomen te hebben gehad van 27.000 terwijl dit 237.000 bedroeg, tot 3000 boe te, subsidair één maand hechtenis. De eisch was 3000 of 3 maanden. BRUTALE KWAJONGENS. Twee Amsterdamsche jongens zijn op hee terdaad betrapt op diefstal ten nadeele van de firma Wijnbergh te Watergraafsmeer, die in den laatsten tijd herhaaldelijk pepermunt, chocolade, flesschen advocaat enz. vermiste. Men vermoedt met een heele bende te doen te hebben'. Gebleken is dat de jongens, als zij een flesch advocaat hadden bemachtigd, die half leegdronken, de rest weggooiden en de flesch dan, na haar omgespoeld te hebben, aan de firma W. terugbrachten, voorgevende dat moeder haar nog thuis had staan. Zij kregen dan 10 h 15 cent voor de leege flesch. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 19 Jan., in Neder land uitgesproken 15 faillissementen tegen 18 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Jan. 1918 40 faillissementen tegenover 41 over hetzelf de tijdperk van bet vorige jaar. KORTE BERICHTEN. Het Witboek ia verschenen nopens de opbrenging van de Ncderlandsche schepen Live en Bernise. Te Laren (G.) zijn 3000 dennen onder de bijl gevallen in het bosoh bij de Wippert, loebehooi tnde aan dr. Huender. Dooi de politie te Gouda is aangehou den zekere W„ als verdacht van het verval- schen van postwissel». De directeur van het postkantoor had van deze vcrvalsching aan gifte bij de politic gedaan Te Zwolle is gistermorgen de heer Mar cus, lid' der firma A. en I. Marcus, dood, door gasverstikklng, in bed gevonden. Een jaar ge leden stierf een broeder en compagnon van hem op ongeveer dezelfde wijze en op dezelf de plaats. Te Stratum is iemand gearresteerd, die in het bezit was van een kilo kwik, afkomstig van diefstal uit de gloeilampenfabriek te Eindhoven Meerdere arrestaties zullen waar schijnlijk volgen. De in de vluculhaven te IJmtnJcn ge zonken vischioggu „Eben-Haezer" VI 50 is door de N. V. Sleep- en Drinkwaterdienst v.h. Rutters gelicht en zal naar Vlaardingen worden, gesleept. De heer D. Koolman, burgemeester van Wormer, en lid der Provinciale Staten, die door een aantal afdeelingen van den Vrijzin- nig-Demociatischeu Bond in den kieskjing Den Helder is aangezocht voor een Kamer- candidatuur, heeft te kennen gegeven geen candidaluur te kunnen aanvaarden. In de buurt van Denekamp is een smok kelaar door den sneeuwstorm verdwaald en ondergesneeuwd Hij werd dood gevonden. Gistermiddag pascerden herhaaldelijk vliegtuigen in verschillende richtingen be noorden Vlieland. Van het sedert eenige jaren niet meer in gebruik zijnde R. K. Kerkhof te Eindhoven zijn alle houten kruizen der graven ont vreemd. Men brengt dit in verband met den brands to fi'ennood. In den ouderdom van 46 jaar is giste ren te Arnsterdam overleden de heer M. H. G. Th. Fiedeldij Dop, een van de voormannen op het gebied van middenstands-organisaties. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 7742 400. Nog. 5669, 8973, 15249, 15388, 17291, 19751 200 Nim. 8419, 13309, 14989, 17140, 18967, 20178. 20925 100. DE VREDESONDERHANDELINGEN. LONDEN, 23 Jan. In een officieel Rus sisch communique wordt verkteard, dat wegens imperialistische doeleinden van Duitschland niets meer van de vredeson derhandelingen te verwachten valt ~STAQSNlfcUWS7 POLITIENIEUWS. Hedenmorgen nep een zekere S., die zeer bijziend was, door de duisternis misleid, in de Oudegracht en verdronk. Door ae politie alhier zijn aangehouden Een persoon, woonachtig te U treem, ver dacht van diefstal van gereedschappen. Een dienstbode, verdacht van diefstal van een gouden broche met juweekn. Een soldaat, verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met een 15-jarig meisje. Een persoon, die met geweld ontucht heeft gepleegd met een 12-jarigen jongen. Drie personen, die frauduleuse handelin gen hebben gepleegd bij de aflevering van steenkolen. Drie jongens, verdacht van diefstal van chocolade uit een vrachtwagen. Door de politie is in beslag genomen een rijwiel, dat hier 8 weken geleden werd ont vreemd. Maandag is tusschen 7 en 8 uur des avonds ingebroken in het plaatskaarten-bureau op het derde perron van het station alhier. Ont vreemd werd ten bedrag van 32,—. GEWETENSGELD. Bij den inspecteur der belastingen alhier is ten behoeve van 's rijks schatkist ingekomen 285.30 voor te weinig betaalde inkomsten- en verdedigings-belasting. REVUE „IK ZAL HANDHAVEN» Gisteravond werd door de militairen bo vengenoemde revue gespeeld. De in scèue zet ting was uitmuntend, zoowel de tekst als de muziek sloeg goed bij 't publiek in. Vooral de succes-melolieën „Kee van de W. C." „Per expres naar Alkmaar", „Moeder hij doet het weer", „Rootje, o Roosje" cn „het Vinkje en de maan" hadden overweldigen', san Dt rollen werden op ten uitmuntende wij ze uitgebeeld. Onder de zwaarste ruilen was zeker die wel van luitenant Tom, die den heelen avond1 als vrouw moest spelen. Deze rol werd door den leider zelf vervuld, onop houdelijk klonken in de zaal de kwinksla gen. De partij van Roosje, die door mej. C. Kramer werd vervuld, was in één woord af. In de Kerstscène kreeg zij warm applaus voor de declamatie van het kerstge schenk. Den heer de Jong en den, heer van der Meer hadden wij niet andere gewenscht in hun créatie van ernstige luitenants, terwijl de heeren J. Vellekoop en H. Bosveld op een dol vermakelijke manier hun lief de verklaarden aan de vrouwelijke luitenant Tom. Alice Nolten wist met veel ta lent de beroemde tante weer te geven. Een woord van waardeering voor het leuke losse spel der dames N. v. d. Molen en Annie Nol ten. De oer-komische oppasser, de heer Op dam, deed het publiek telkenmale in lachen uitbarsten, „Het Vinkje en de Maan", gezongen door den heer Sillem, bracht hel publiek in verruk king. Het koor, ongeveer 45 medewerkende personen, deed het allerliefst. Costuums en décors waren in één woord schitterend; kos ten noch moete zijn gespaard om deze revue te doen slagen. Voor de grimage van den heer Jac. Groothuizen een woord van lof. Het strijkorchest voldeed bijzonder, terwijl de bataljonsmuziek af en toe het stuk opluis terde. Een prachtig moment wanneer de he rauten de revue openen. Wij danken dan ook den heer de Wande- laer voor zijn moeite, dat ook een uitvoering voor de burgerij is verkregen en hopen, dat een stampvolle zaal het kranige gezelschap uitbundig moge toejuichen. VARKENSVOER. 1> advertentie in ons nummer van gister met het opschrift „Varkensvoer", was, naar wij vernemen, voor velen onzer lezers een er gernis. Wij deelen daarom mede, dat hei aangebo den varkensvoer uit niets andera bestaat dan uit resten van garnizoenseten, door den ian- biedcr bij inschrijving gepacht. Nog deelen wij mede, dat de inzender van de advertentie niet is de heer C. J. Tjaden, wiens naam abusievelijk onder de advertentie was geplaatst, maar de heer J. Tjaden Jr. VERGADERING PATROONS TIMMERBEDRIJF. Op Vrijdag 25 januari a.s. 's avonds uur, zal m 't café Central eene vergadering worden gehouden door de Alkmaarsche pa troons in het Timmerbedrijf, waar de Cre- dietregeling zal worden besproken. ALKMAARSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK. De Alkmaarsche Crediet- en Effectenbank heeft eene leening der gemeente Akersloot, groot 26.000, overgenomen, tegen den koers van 99a/« pet. HUURWAARBORG-VEREENIG ING VOOR BEIDEN RECHT. Bovenstaande vereeniging van huiseigena ren hield 23 Januari 1918 hare algemeene le denvergadering. Het jaarverslag werd voor gelezen, door eene commissie uit de leden werd de rekening over 1917 nagezien en goedgekeurd, waarna den secretaris-penning- meesier dank gebracht voor het door hem ge voerde beheer. Inplaats van den heer C. Kuiper, die we gens vertrek uit de gemeente eervol ontslag heeft aangevraagd en verkregen, werd met algemeene stemmen en één blanco benoemd tot directeur de heer D G. Weissenhom, voorheen bestuurslid en oud-voorzitter, die de benoeming aannam. UIT FRANKRIJK TERUG. Mej. W. H. S. Schepper, lid van de Hol- landsche ambulance, thans Fransch militair verpleegster, kwam nier gisteravond met ver lof bij naar ouders aan. Van 14 September 1915 werkte zuster Schepper aan ae Hol- landsche ambulance te Parijs. De eerste 1V, jaar was het in de Holland- sche ambulance zeer druk, vooral door den Verdunstrijd. Den laatsten tijd was er even wel zeer weinig te doen. De ambulances van de geallieerden gaan voor en deze ztjn nu buitengewoon goed georganiseerd. Door de zeer goede organisatie van de hospitaaldien sten achter het front, waar de gewonden nu direct worden opgenomen, komen er nu trou wens weinig gewonde poilus te Parus. De herstellenden gaan direct door naar het zui den van Frankrijk. In de militaire hospitalen is er de laatste tijden ook niet zoo v<v, te doen, waarom zuster Schepper besioot met verlof naar Holland te gaan. De reis van Havre naar Londen was een gewone zeereis en duurde niet langer dan gewoonlijk. Van Gravesend naar Rotterdam, welke reis zus ter Schepper met een Engelsche vrachtboot maakte, duurde het echter heel wat langer. Deze boot moest in zee een paar dagen met andere booten wachten op een convooi van 18 torpedojagers en toen giflg het dwars door het mijnenveld heen met drie mijnenvegere voorop. De passagiers moesten, bij den tocht door het mijnenveld in zwemgordels bij hun ne booten staan. Onder de passagiers bevond zich ook de heer J. C. Schroder, hoofdredac teur van „De Telegraaff', die van een reis door Frankrijk terugkeerde. Met zoo'n door de Duitschers begeerd passagier aan boord, gevoelde men zich niet steeds op zijn gemak. Allen waren evenwel vol bewondering voor de Engelsche torpedojagers en mijnenvegers, die hun werk met de grootste nauwgezetheid verrichtten. Met waar enthousiasme begroette men ten slotte de Hollandsche kust. Barbarossa was niet het minst geestdriftig. Men zal dit begrijpen. FA'NCY-FAiR BLOEMENDAG LIEFD ADIOHEIDSVOORSTE L-' LINGEN. De planner van het Algemeen Nederlandscb Verbond om gelden te verzamelen ten bate van de Nederlandsche kinderen in den vreem de nemen nu vasten vorm aan. Op den 31 en Januari en den len Februari zal in de bo venzalen van De Unie de fancy-fair gehou den worden, de heer Klaassen heeft de ar tistieke leiding op zich 'meunen. Dank ;ij onzen mildan stadgenooten, die het knoodig- de materiaal gratis afstaan, en velen vrijga- vigen winkeliers kan er zelfs in deze tijden een fancy-fair worden georganiseerd. Prijzen voor de loterij of snuisterijen voor de grabbelmand zullen gaarne in ontvangst worden genomen door mevr. Belonje en mevr. Van der Feen de Lille. Voor hetzelfde goede doel zullen den 8en Februari bloempjes worden verkocht, mits de gevraagde vergunning daarvoor verkregen wordt. Den 8en en den 12en Februari zullen in de Hannonie liefdadigheids-opvoeringen worden gegeven, den len avond voor de militairen, den 2den voor de burgerij. Verschillende stad- genooten zullen daaraan medewerken. Het comité meent geslaagd te zijn in de sa menstelling van een mooi programa. REV. SOC. COMITé. Voor een geheel bezette Harmoniezaai voerde gisteravond in een door het Rev. Soc. Comité belegde vergadering dé heer Nestor van Diepen van Amsterdam en Mevrouw Tjaden van der Vlies (Enka) het woord. De heer van Diepen besprak de schande* lijke ontvoering van den Duitschen revolu tionair Carl Minster. Spr. stond allereerst stil bij de verschrik kingen van den oorlog. Spr. wees er op hoe Carl Minster in Duitschland reeds tegen het imperialisme streed, in 1905 naar Amerika trok waar hij zich liet naturaliseeren en in 1912 weer in Duitschland terugkeerde en bij het uitbreken van dien oorlog naar ons lana trok, waar hij zijn revolutionair weekblad „Der Kampf' uitgaf. Hij wist dat hier nog het heilige asylrecht bestond, waaraan hij zich vastklampte. Hij kwam op Hollandsch grondgebied om vrij ziju meening te zeggen en de Duitschers te zeggen, dat zij voor het Duitsche kapita lisme en jonkerdom vochten, wat in Duitsch land1 niet gezegd kan worden. Spr., hoewel anarchist, waardeerde dit ln Minster, de soc. dein. d'e er voor zorgde, dat zijn blaadje tot zelfs in Duitschland ver spreid werd. Zijn blad vond ingang omdat hij het Duitsche volk psysciologiach kende en het dus op zijn fouten kon wijzen. Spr. wees er op hoe de Duitsche regeering, die in Hol land tegenover Minster machteloos stond, zich van kanibalen bedienden en spionnen waarmede zij hem over de.grenzen sleepten. Duitschland verlangde Carl Minster onscha delijk te maken, omdat hij het menschen-ma- teriaal, tot denken bracht. Duitschland kan in Nederland nog niet doen wat ze in Zwitserland kon doen, waar ze wist te bereiken dat twee revolutionairen op verzoek werdén uitgeleverd. Duitschland weet niet wat a3ylrecht is en begrijpt het Ne derlandsche volk niet, die dit burgerlijk recht, door zijn vaderen ingesteld, nog hoog houdt. Met behulp van schavuiten sleepte men Carl Minster, die wekelijks aan de grens brie ven van Haase ln ontvangst nam, wat afge- spionneerd was, over de gren9. Spr. verklaart zich internationalist en zegt de beste van alle volkeren lief te hebben. Duitschland heeft ook zijn groote mannen Hauptman, Fichte, Wagner. Kant enz. Duitschland heeft zich evenwel als staat als geraffineerdste doen leeren kennen. Spr. wijst op de militaire filosophen in Duitsch land Treitske, Benhardie, Bismarck en van Möltke. Tegen' de schanddaad Minster op Hol landsch grondgebied aangedaan dient men in Holland, ter hooghouaing van het asyl- recht, met kracht te protesteeren. Spr. stelde tegenover het Duitsdie onderwijs liet natio nalistisch onderwijs van Ferrer, Maloto en Faure. De macht van de kanonnen en sabels zal door de macht van de rede en het socialisme gebroken worden, dat bewijst een Anatol France, dat bewees ook Zolo in de Dreijfus- zaak. In Duitschland ziet men dat niet, daar schreeuwden de soc. dem. tegen den bloed- tsaar, maar hield men wanneer hij op Frieden berer vertoefde, zijn mond. I>e groote vrijgeesten vonden nimmer asyl- recht in Duitschland. Duitschland leverde voor den oorlog honderden Russische revo lutionairen aan het tsarisme over. N daan en hoopte, dat het Nederlandsche volk Spr. walgde van de daad Minster aange-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2