5 Telegrammen van heden. DE NIEUW-AMSTERDAM. Uit Den Haag seint mea ons: Eindelijk heeft de Nieuw-Amsterdam ver gunning gekregen om uit te varen. Hedenmiddag pl.m. 12 uur zal het schip vertrjjiken, nu alle betrokken mogendheden de ongehinderde vaart hebben gewaarborgd. EENGELSCHE VLIEGERS BOVEN ONS LAND „Die Woche" bevat een photografische re productie van een Engelsche stafkaart van Duiakeerken tot voorbij Keulen, waarop de weg is aangegeven, die blijkbaar gevolgd is, of gevolgd moest worden dat is niet uit te maken door een Engelschen vlieger, die het Duitsche industriegebied wilde bezoeken. Op een eveneens afgebeelde cartónnen dek sel van een doos zijn de afstanden en de vliegtijden aangeteekend. Beide voorwerpen zijn, naar Die Woche" meedeelt, gevonden in een naar beneden geschoten Engelsche vliegtuig. De weg nu, die is aangegeven, loopt, zoo wel heen als terug, over ons land, en wel tusschen Maastricht en Aken 24 K.M. ver, op den weg Roermond-Weert 44, bij Axel en Hulst 21, ten zuiden van Aardenburg 7 K.M. lang. Als wij, zegt het Hbl., hier niet met een bewuste, opzettelijke schending van ons grondgebied te maken hebben, zooals „Die Woche' te kennen geeft, dan toch met eene die plaats heeft gehad. Trouwens, dat be hoeft niet meer bewezen te worden. Dat ons grondgebied door vliegers van beide zijL den, trouwen» niet gerespecteerd wordt, was bekend. UITVOER VAN SIOAREN. Het wordt ontleend dat minister Poathuma met belanghebbenden besprekingen zou heb ben gevoerd over de export van sigaren naar Ccandinavië. Voor het oogenbik zoo wordt thans medegedeeld is er geen aanlei ding om andere maatregelen ter beperking van den uitvoer, van sigaren te nemen of zelfs, mam te overwegen, aangezien het bekend is dat, uoewel van de zijde van winkeliers ge klaagd wordt over onvoldoende levering van aigarea voor de industrie, door tal van win ners aanbiedingen van honderdduizenden, ja zelfsvan millioenen Sigaren voor export aan fabrikanten worden gedaan, wat niet direct wijst op een algemeen tekort aan voorra den bij winkeliers. OVERSTROOMDE AARDAPPELEN Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het noorden des lands heeft in de Üiatste dagen ontzettend te lijden van het water, dat een buitengewone hoogte heeft bereikt en zelfs hoogliggende landen overstroomt. Het gevolg is, dat groote hoeveelheden ingekuil de aardappelen onderwater zijn geraakt en- voor een goed deel voor directe consumptie verloren zullen gaan. Men schat dat 2000 wa gons ingekuilde aardappelen aldus zijn over stroomd, waarvan ongeveer de helft nog voor dadelijk gebruik gered kan worden. Dit is een schadepost ten aanzien1 der voedr selvoorziening, die echter niet tot overdreven bezorgdheid aanleiding behoeft te geven. Wij zullen door dezen tegenspoed eenige dagen minder aardappelen hebben, wat op zichzelf ongetwijfeld jammer is, maar, naar het zich laat aanzien, niet tot stagnatie in de aardap- pelvoorziening zal behoeven te leiden. Bo vendien zal de andere helft der overstroomde aardappelen, die niet meer voor direct ge bruik geschik zullen zijn, naar de drogerijen worden gezonden, om daar verwerkt te wor den tot grondstof voor de broodbereiding. KAAS. Het bestuur der Kaasvereeniging deelt me de, dat tot nader order en te beginnen met deze, die 2i dezer bij het bestuur inkwamen, de bestellingen op volvette Qoudsche kaas zullen worden uitgevoerd mpt 25 pCt. jonge kaas en 75 pCt. van den verplichten voor raad seizoen 1917. De bestellingen op Edam mer 40 plus en op Friesche fabriekskaas zul len worden uitgevoerd met 50- pCt. jonge kaas en 50 pet. kaas van den verplichten voorraad 1917. STAM- OF STOKBOONEN. De Min. v. Landb. heeft bepaald dat stam- of stokboonen, behalve witte en bruine com sumptieboonen en erwten, behalve groene, vale, grauwe en gele consumptie-erwten, voor zoover zij voor den zaai in groentetuinen in aanmerking; komen en worden bestemd, niet voor 1 Juni a.s. zullen worden gevorderd. Na dezen datum moeten de nog aanwezige hoeveelheden zaaizaad onmiddellijk worden ingeleverd bij den betrokken Regeerings-Cora- missaria. r RANTSOENEERINO VAN VAHKENS- VLEESCH. Naar gemeld wordt heeft de Rijkscommissie van toezicht op de Vleeschvereeniging den minister van landbouw geadviseerd over te ;aan tot rantaoencering van varkensvleesch nleiding daartoe zou zijn de omstandig heid, dat door het voorschrift van het „alleen verkoopen over de toonbank" klanten uit den kleinen middenstand zelden kunnen worden geholpen, wijl ze er tegen opzien in de queue te staan. Daardoor wordt in de praktijk het varkens vleesch onthouden aan- gezinnen die het toch noodig hebben. Door rantsoeneering meent de Rijkscommissie in die calamiteit te kunnen voorzien. ONZE SCHEEPVAART EN DE DUITSCHE BUNKERKOLEN Te Rotterdam is, naar het Hbl. meldt, be richt ontvangetf van het voornemen der Duit sche regeering, alle Nederlandsche reed'erijen in verband met de af te sluiten overeenkomst met Amerika op de zwarte lijst te plaatsen. Hiervan zou het gevolg zijn, dat aan de sche pen geen Duitsche Bunkerkolen meer gele verd mogen worden, hetgeen, tenzij kolen van elders waren te betrekken, zou neerkomen op het stilleggen van eventueel uitgaande schepen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In de vergadering van gisteren werd de be handeling van de begrooting van binnenland- sche zaken voortgezet. De heer van Beresteyn betreurde het, dat over het nom^mlprogrwrwna (afdeeling M. O.) de leeraren niet zijn. gehoord- en be pleit verhooging van de salarissen der leera ren, desnoods bij noodregeling. De heer L o h m a n achtte de salarissen eveneens onvoldoende, maar wilde geen nood- regeling en bestreed ten slotte de uitbreiding van het aantal Rijks H. B. S. E>e heer Gerhard wilde den inspecteur voor de industrie- en huishoudscholen tevens aanstellen voor het geheele vakonderwijs voor meisjes. De benoeming van meer inspecteurs stellen men uit tot de wet op het vakonderwijs, Wel bepleitte hij aanstelling van een adjunct- inspecteur op het vakonderwijs. De heer Nolens drong aan op een noo? regeling ten aanzien van de salarieering van de leeraren aan de Rijks H B. S. D minister zou de salarisverhooging onmiddellijk ter hand nemen, als de staats commissie met het voorloopig rapport mocht komen. Met het normaalprogram moest nu eerst een proef worden1 genomen. De aanstel ling van een adjunct-inspecteur zou de minis ter overwegen. De heer Heeres deelde mede, dat het voorloopig rapport bijna gereed was. De heer Sibinga Mulder drong aan op stichting van meer H. B. Scholen. De heer -meenge vond H. B. in Drente gewenscht. De heer K- ter Laan vroeg oprichting van H, B. Scholen te Purmerend en te Oost burg. De heer Oud bepleitte de oprichting eener H. B. S. te Purmerend. De heer F leskens bestreed het amende- ment-Diesselhuys betreffende conversie der H. B. S. te Helmond; 96 percent der bevol king van Helmond is katholiek; als er dus geen plaats is voor 2 li. B. Scholen, dan moet één toch zeker katholiek zijn. De heer Rutgers betoogde dat met een zijdigheid wordt, gepleit over oprichtingva neutiale H. B. burelen. Te Dokkum b. w-enschte m-en volstrekt geen neutrale H.B.S Minister Cort van der Linden ge voelde ook het belang uiHe elding van het middelbaar ond- wij», evenals de urgentie van zoovele andere belangen. Middel» om alles te bereiken wareneven-wel niet aanwe zig. Ieder departement moest liet beschikbare voor oogen houden. Daarom moest nauwkeu rig worden nagegaan wat het meest urgent is. Voor voorziening bij mogelijke suppletoire begrooting, zelfs bij aanneming van amende menten, moest de minister zich de vergelijking van de verschillende verzoeken- voorbehouden. Als er op ééne plaats slechts ruimte is voor één H. B. B. en er komt of is een bijzondere -dito, dan moest zulk een plaats het laatst in aanmerking komen voor een openbare, De heer F e e n s t r a diende een motie in om de wenschelijkheid uit te spreken-van de oprichting van nieuwe rijks H. B. scholen op ruime schaal. De heer Troelstra achtte de ver klaring van den minister te algemeen, Flun beteekenis is dat de voorstanders van bijzon der onderwijs uitbreiding van het openbaar onderwijs kunnen beletten. Inzake het M. O. wilde ook spreker geen Openbare H. B. S. op dringen wanneer pi leen voor een bijzonde re plaats is en wanneer deze goed is. Ten 6.20 uur werd de beraadslaging ver daagd tot heden half één. van ■V. DE KWESTIE-CARL MINSTER. De minister van justitie heeft een uitvoeri; schriftelijk antwoord ingezonden op de vra gen van den heer inr. \/an Hamel, lid der 1 weede Kamer, betreffende de omstandighe den, waaronder Carl Minster op Duitsch grondgebied is geraakt. Ofschoon alle omstandigheden nog niet zijn opgehelderd, deelt de minister omtrent de toedracht der zaak het volgende mede: Het is gebleken, dat bovenbedoelde per soon op Dinsdag 11 December 191" <-•■? na middags pui trein aim het spoo^- cation KerkradeRolduc (L.) is aangekomen. Hij werd daar opgewacht door een Duitsch "-A- kende als dame gekleede vrouw; tezamen ue- pen zij daarna van f het station den weg op, welke na ongeveer tien minuten loop ens voert naar een brug over de Worm, welke beek aldaar de grens vormt tussdien Neder land en Dultschland. Vó(jr deze brug, aan de Nederlandsche zijde, bevindt zich ter zijde van den weg in de gemeente Eygelsboven een huis, terwijl de toegang tot de brug wordt af gesloten door een ongeveer 2 meter hooge schutting, waarin een doorgang is ter breedte van 75 c.M. Toen de twee bedoelde personen op eenigen afstand door nog twee of drie personen in burgerkleeding gevolgd, druk ratend ter hoogte van het meergenoemde uis waren gekomen, maakte de metgezel der vrouw een beweging om dat huis binnen te -aan, waarop zij zeide: „Alles is veilig, de iuitsche p^st is er niet", althans woorden van klaarblijkelijk gelijke strekking uitte. Bei den begaven zich vervolgens, de vrouw het eerst, door de opening der schutting op de brug. On-geveer op het middem daarvan geko men, Werd de man door een zich aldaar be vindenden persoon in burgerkleeding vastge grepen, waarop twee personen in burgerklee ding, die uit meergenoemd huis, waar zij zich klaarblijkelijk hadden opgesteld, kwamen aanloopen en nog twee andere personen van al Nederlandsch grondgebied de brug op snelden. Door de vereende krachten van deze p-ersoneq (de vrouw uitgezonderd) waarbij zich toen nog eenige Duitsche militairen en Burgers voegden, die inmiddels op den- weg op Duitsch gebied waren verschenen, werd de aangegrepen persoon verder den weg op Duitsch gebied opgebracht. Op grónd van inlichtingen bij de Duitsdie regeering schrijft de minister, dat Minster, nadat hij de grens had overschreden, op grond van verdenking van ernstige spionpage door de Duitsche grenswacht is gearresteerd. De,minister heeft bij de Duitsche regeering aangedrongen op het mogen vernemen van Minster's eigen lezing over de toedracht der zaak, terwijl hij verder mededeelt, dat de Duitsche regeering, in afwachting van het re sultaat der Nederlandsche enquête naar de uiste plaats va-n de aanhouding, geen defini tieve maatregelen tegen Minster, die zich toen te Berlijn in vporloopige hechtenis be vond, zal nemen. Mocht het blijken, dat Minster inderdaad niet door zijn eigen vrije toedoen, eventueel met schending van Nederlandsch grondge bied, over dc Duitsche grens en daardoor in de macht der Duitsche autoriteiten is geraakt, dan zal de regeering niet nalaten het noodige te verrichten, ten einde te bereiken, dat Min ster niet het slachtoffer wordt van door dein den tegen, hem gepleegde handelingen, waar door hij, tegen zijn wil, eventueel met schen ding van Nederlandsch grondgebied, in den toestand is gebracht waarin hij zich thans be vindt. Gemengd nieuws. HOOG WATER. Nog steeds komen berichten in van ver woestingen door den hoogen waterstand. Bij Oldenzaal is de dijk langs de Dinkel op een paar plaatsen doorgebroken. Heele gedeelten van Losser en Denekamp staan onder water In tal van huizen is het water voetenhoog binnengedrongen, waardoor de bewoners-op de zolders huizen. Het water om Steenwij k is buitengewoon hoog gestegen. Alle veenderijen en vele lan derijen tot zelfs in Wapserveen staan blank De schade in de veenderijen, vooral is groot Vele duizenden turven, alles le kwaliteit, zijn verloren. De Veluwe verkeert in gevaar ten gevolge van den geweldigen sneeuwval en de door braak van een weg. Alleen de dijk bij Teuge moet thans het water van de groote wetering keeren. Rèeds staan te Terwolde vele landerij en blank en zijn enkele huizen door het water ingesloten. Van Ter Apel naar Sellinger en zuidelijk Westerwoide staan vele honderden hectaren land onder wa er. Te Roswinkel, dat thans gehdel door water is omgeven, wonen vele ge zinnen op den zolder. De tram Dedemsvaari —Ter Apel kan niet rijden omdat de baan bi; Ter Apei over uur afstand onder water staat. Door den hoogen waterstand zijn de vele bouw- en weilanden rondom Den Bosch on- dergevloeid. De rijksweg van Grave naar Den Bosch staat een meter onder water. Het wa ter blijft nog steeds wassen. Met even groote snelheid als waarmede de Maas gewassen' is, valt deze thans, met 1,-et gevolg, dat de meeste toegangswegen to Maastricht, weer begaanbaar zijn. Ook 't ivater van Rijn r>n Lek begint lang zamerhand ie vallen, zw ial de toestand- wel dra weer normaal zal zijn, DE DUITSCHE INVALIDEN. Gistermiddag zh'n de Sindoro, de Koningin Regentes en de Zeeland met hun treurige vracht van invaliden te Rotterdam aangeko men. Behalve de verminkten en krankzinnigen waren ook Duitsche burgers en militairen aan boord, welke laatsten, een 160 .tal, mochten debarkeeren Behalve generaal Onnen, en schout bij nacht Forstman, waren de Duitsche gezant en echtgenoote, benevens andere leden van het Duitsche gezantschap aanwezig, als mede hier al reeds geïnterneerde Duitsdie of ficieren. Chef van den geneeskundigen dienst tijdens het transport van Ehgeiand naar hier was jhr. dr. Gevers Leuven. De Duitsche onderofficieren zullen te Rot terdam worden geintemeerd, waar thans een 335 Vertoeven. Zondag vertrekken de drie schepen weer om een nieuw transport uit Engeland te ha len. Nog zij vermeldt dt ter hoogte van Maas sluis een krankzinnige Duitsche officier van de Sindoro over boord sprong. Door een vis- schersboot werd de man, doe goed kon zwem men, opgenomen -en aan boord van de Sindo ro afgegeven. DE WINSTGEVENDE „DIENST". Bij het garnizoen te Leeuwarden bieden zich alle dagen g huw-de arbeiders aan, die met verlof waren, om weer in dienst te gaan Thuis is niets te verdienen voor den lossen arbeider. Wordt hij weer militair, dan krijgt zijn gezin vergoeding en hij zelf heeft klee ding, voedsel en verpleging, OPGELICHT. Eed koopman te Leiden is het slachtoffer geworden van een sluwen handelaar. Deze verkocht aan den koopman 100 K.G. nagelen 2.50 per K.G. Toen de koopman deze na gelen weer aan een aflder wilde verkoopen-, bleek, dat hij geen nagelen had ontvangeil, maar gedroogde stelen van pruimen. Het be drog kwam uit, doordat bleek dat de „zooge naamde" nagelen niet eenigszins glimmend waren. VOOR DE BAKKERIJ. Op een te Utrecht gehouden vergadering van koek-, brood-, biscuit- en banketfabrikan- 'ten is aan het bestuur der combinatie van Med. koekfabrikanten opgedragen bij den ninister op een gelijke, percentsgewijze rant- soeneering van grondstof voor alle bakkers bedrijven, zoowel speciale als gemengde, zoo mogelijk op gelijke basis als heden in de meest gunstige bedrijven bestaat (dat is 50 DE OMGEKEERDE WERELD. Hö- Onder dit opschrift schrijft mr. I. A, feit in het Weekblad v. h. Recht: „Te Roermond doet zich het zeer eigenaar dige geval voor, dat de president dér recht bank voorzitter is der Huurcommissie. „De kantonrechter aldaar zal dus nu, recht doende in hooger beroep, beschikkingen ter beoordeel in-g kunnen krijgen, die mede door den president der rechtbank gegeven zijn en waarop deze ambtenaar allicht grooten in vloed zal hebben geoefend. „De wenschelijkheid van eene dergelijke re- zal ik maar onbesproken laten; alleen de vraag willen stellen, of de presi- ent van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch niet verplicht is aan den president der recht bank te Roermond „de noodige waarschu wing" te doen op grond, dat deze, als voor zitter der huurcommissie, een ambt bekleedt, waaraan een vaste wedde verbonden is. „De voorzitter eener huurcommissie geniet namelijk een vast bedrag per zittingsdag, waarvan de duur niet bepaald is, werkt dus, om zoo te zeggen, op stukloon". MEE LP RIJS VERLAAGD. In verband met den nijpenden toestand In vele bakkerijen te Utrecht werd door de pa troons, alsmede door de gezellen, gesteund door het gemeentebestuur, bij minister Post- ïuma aangedrongen op verlaging van den meelprijs. Door de gezellenorganisaties werd daarna nogmaals een telegram aan den mi nister gezonden, waarop thans ten, antwoord is ontvangen, dat de meelprijs Voor de ge meente Utrecht zaljyerlaagd worden tot 7 met terugwerkende kracht tot 22 October 1917. Een loonsverbetering van de gezellen zal thans worden doorgevoerd. UIT HOORN. In het Oostelijk trancept van 'de Oosterkerk te Hoorn bevond zich vroeger een zeer ge schonden glasschildering, hoog 9.40 M. en breed 3.60 M., dateerende uit het jaar 1620, -door de admiraliteit van Holland aan deze kerk geschonken. Daar in de laatste jaren het klomop tegen en zelfs door het venster groei de, werd de toestand er wel beter op, totdat in 1916 het glas geheel is weggenomen, om het te bewaren, totdat een restauratie moge lijk zou zijn. Die restauratie is thans uitge voerd in 't atelier van gebrand glas ,,'t Prin senhof' van Jan Schouten te Delft. Heden was het glas geplaatst en waren we in de gelegenheid het te bezichtigen. Van Arzel en Weissman geven van dit raam de volgende beschrijving. M-en ziet het wapen van West-Friesland, gehouden1 door twee «leeuwen, en gedekt door een kroon, die door twee geniën ondersteund wordt. Boven de kroon bevindt zich een ba rok frontou, met athiek, dat, in het midden een voorstelling draagt, neptunus verbeel dend, die, zittend in zijn karos, twee zeepaar den ment. Naast deze voorstelling, boven het frontou, zijn ten oosten uit de portretten van Prins Maurits en vermoedelijk Jacob van Heem-1 rk aangebracht. Beiden worden- ver- f ezeld door een knielenden schildknaap, wel- e een helm houdt. In het midden van het frontou is verschillend oorlogstuig, enz. aan wezig. Om het wapen van West-Friesland ziet men, kleiner, de wapens van Oranje, van Wassenaar en van dé zeven provinciën Onder het groote wapen is een barok schild, -dat door twee zeemeerinnen gehouden wordt en waarop staat: De Heere gecometeerd t admireliteyt Tot staet en stat vrydschap genege Hebben tot dees erkmtlyckhcyt Dit glas in dese kereke gegevi. 1620. Lager is de vlag bij Gibraltar verbeeld mei het onderschrift: „De slach van Heemskerkca." Daarnaast ziet men bakerstonnen, scheeps- gereedschap, enz. Bij deze beschrijving maken we de opmer king dat het wapen van Groningen één der zeven provinciën op het raam niet voorkomt. Dit eertijds zoo fraaie glas, is zoo belang rijk. omdat het tot stand kwam in een tijd perk, waarin de glasschilderkunst een nieu we phase intreedt, n.l. de tijd, dat men*hoe langer hoe meer de schildering met emailverf op glas ging toepassen, waardoor vanzelf de strenge loodcontouren niet meer noodig wa ren en het schilderen op vierkante, rechte rut ten steeds ingang vond. Gaf de laatste wijze van schilderen meer gelegenheid tot zweeriger-lijnenspel en volko men vrijheid in het weergeven van elk onder werp, ae veel minder sterke kleuren der emaux gaven aan het geheel een slappen, matten indruk en misten de gloedvolle leven dige kleuren' uit het voorgaande tijdperk. In dit glas nu heeft men nog de volle, zui vere in-lood-gevatte kleuren van de 16e eeuw- school en tevens ziet men de techniek van emailverven reeds zoo hier en daar toegepast en zoo ziet men, gepaard met de mooie, volle kleuren toch een vrije, makkelijke schilderwij ze, welke aad het geheel een schoon1 effect verschaft. Om dit glas voor de geschiedenis van de glasschilderskunst zoo merkwaardig, voor al- geheelen ondergang te behoeden, werd het meer dan tijd. De loodcontouren waren zoo slecht, dat verschillende stukken reeds verlo ren waren gegaan en groote gedeelten waren n-werkt met olieverf. Het geheel bevond zich in een zeer vervallen en desolaten toe stand. Doch dank zij een milde gift, kon het ge heel weer in zijn vroegeren luist, r worden te- ruggebfacht en is althans een glas voor het nageslacht bewaard, één van -dc vele glazen, welke eertijds dit schoone kerkgebouw sierden. Aan den heer Schouten te Delft alle hulde voor de wijze, waarop de restauratie werd uitgevoerd. ELECTRICITEITTSVOORZIENING IN NOORD-HOLLAND. Bij Kon. Besluit van 23 Jan. no. 43 is be paald, dat de concessie, bij Kon. Besl. van 29 Aug. 1913 aan de Kennemer Electriciteit- Maatsdiappij te Bloemendaal verleend voor den aanleg en' -de exploitatie van inrichtingen en van werken tot het voortbrengen, geleiden, transformeeren, verdeelefren leveren van elec- triCiteit, met uitzondering van die ten behoe ve van telegrafen.en telefonen, wordt gesteld ten name van de prov. Noord-Holland, die daarmede treedt in alle rechten en verplich tingen uit die concessie voortvloeiende. Met afwijking van het bepaalde in art 1 der aan de concessie verbonden voorwaarden, zal de concessie gelden voor het geheele vas teland dier provin-cice met uitzondring van de gem. Amsterdam, Buikstoot en Nieuwendam. Zoodra omtrent de electriciteitsvoorziening van geheel Noord-Holland een definitieve re geling tot stand zal zijn gekomen, zal eene ïerziening der concessie plaats vinden. DE BEREKENING DER KOLENPRIJZEN. De hoogie exploitatiekosten van de als stoomtrawler varende sleepbooten waren re den, dat de te 's-Gravenhage gevestigde Ne derlandsche Reedersvereen iging van de Kust- visscherij besloot pogingen aan te wenden om een vermindering van den kolenprijs te verkrijgen.' Na langdurige besprekingen heeft zij nu het .resultaat verkregen, dat deze sche pen- zullen'worden gerel^nd tot de kleine in dustrie, omdat zij uitsluitend de kustvisscherij uitoefenen en in hoofdzaak tot de kleine ree- derijen behooren. Het behaalde voordeel zal ook worden terugbetaald over den tijd se dert de jongste prijsverhooging. Gisteren gingen 120 koeien van Tiel per spoor over Emmerik naar Duitschland. UIT HEILOO. De heer A. W. Weisman, architect te Am sterdam, hield- gisteravond op uitnoodiging van het Nutsdepartem-ent, tevens voor de le den van „Heiloo Vooruit", op wier verzoek de .heer W, was aangezocht, een bespreking op 't gebied van bouwkunst in verband met de omgeving. Door lichtbeelden werd het -den spreker vergemakkelijkt het wanstaltige aan te toonen van verkeerden bouwvorm, buiten sporige reclame's, opgesmukte ornamentee ring, etc. Bij1 de sluiting doelde de voorzitter v h. Departement, Ds. Eilerts de Haan, op den achteruitgang van, Heiloo op 't gebied van natuurschoon. Spr. sprak -de hoop uit, dat voor elk, -die Heiloo liefheeft, deze avond een^ waarschuwing mocht zijn. KORTE BERICHTEN. Een 80-jarige geheel kindsche man, die in het Eindhovensch liefdehuis verzorgd werd, is te Eindhoven door de stoomtram overreden. Hij is aan de gevolgen overleden. Ongeveer 40 veldartilleristen, die Dins dag, uit ontevredenheid over den dienst, him arnizoen te Ede hadden verlaten, zijn oensdagavond te Bameveld door een wachtmeester aangehouden, op wiens advies de „deserteurs" weer kazemewaarts togen. Uit een pakhuis in de Dijkstraat te Am sterdam is door breking der afsluiting voor een waarde van ongeveer 2000 aan manu facturen ontvreemd. In de sigaretten-fab riek van Weber in de St. Jacobsstraat te Amsterdam waar al meer dere malen is ingebroken, zijn twee jongens van 14 en 13 jaar gearresteerd, die in hei he- zn waren van sigaretten, schoenen -enz., door hen uit die fabriek ontvreemd. Ie Steenwijk zijn in een zinkput tal van stukgescheurde zilverbons gevonden. Over de herkomst verdiept de politie zich in gissingen. Een goede knecht in het veehouciersbe- crijf in den Erieschen- greidhoek verdient te genwoordig tot 600 per jaar, een meid 300 boven- kost en inwoning. Te Leerdam heeft de politie beslag ge legd op een partij duiveboonen, welke men, verborgen onder een voer hooi, trachtte te ver voeren. Paard en wagen, werden eveneens in beslag genomen. Bij de jongste verpachting van 37 per ceel envan mosselbanket; «t In eef' o-vF -dia- rij m ue Zeeuwache stroomeu, werd oöOO gemaakt, tegen1 een oude pacht van ongeveer 1200. Voor-een perceel werd 200 gege ven, waarvoor vroeger 5 werd bedongen. Daar het geld van de stichting van het Hildebrand-ged-enkteeken in de Haarlemmer hout nog niet bijeen ;s, heeft het Hildebrand- com-ité één jaar verlenging van den stich tingstermijn verkregen. Het vervoer van anthraciet van de mij nen bedroeg in 't afgeloopen jaar 77,133,000 ton tegen 67,376,000 in het vorige jaar. Bij beschouwing van deze cijfers moet liet tekort aan kolen eenige verwondering wekken. Het grasgewas van den Purmerpolder is dit jaar' verpacht voor ƒ15586, of bijna 50 pet. meer dan in 1916. De minister van landbouw hteft vast gesteld een maximum-kleinhandelprij-i voor geraffineerdzuit van 9% cent per V, K.G. en 19 cent per K.G. Te Oosterhesselen (Dr.) worden tot nu toe de lijken nog \)-p een boerenwagen graf waarts gebracht. Thans heeft wijlen mevr. Mensingh, aldaar overleden, 1000 aan de diaconie vermaakt, om er een. lijkwagen voor te koopen. Te Groede is een 18-jarig' meispe, dat door te schrikken een naald, die zij in den mond had, inslikte, na veel pijn overleden. De vermoedelijke hoofddader van den moordaanslag te Scheveningen' is gisteren avond te den Haag gearresteerd nadat in de Wagenstraat de politie eenige keeren ad ge schoten, toen de man poogde te ontvluchten. DE „CENSOR." De heer A. -de Boer alhier ontving van dc Engelsche Censor bericht, naar aanleiding van een- door hem gericht schrijven aan het bureau der censuur in Engeland over het niet aankomen van brieven uit Amerika, -dat na gedaan onderzoek van de brieven niets was te ontdekken. Een teek-en dus -dat de cen sor steeds accuraat te werk gaat en men zich in gevallen de censor betreifen-de steeds tot dit bureau kan wenden, met de zekerheid zoo veel mogelijk en spoedig te worden geholpen. Opmerkelijk is ook dat slechts op het adres stond: General Censor Office, Engeland en de vermiste brieven eenigen tijd later -den toe gezondene bereikten-. DE ENGELSCHE ARBEIDERS EN DE REGEERING. LONDEN, 25 Jan. Het Arbeiders-Con gres te Nottingham heeft heden met 1561000 tegen 794000 stemmen een motie verworpen, waarbij een beroep wordt ge daan op de leden van het Uitvoerend Co mité, tevens lid der regeering, om zich uit het Uitvoerend Comité terug te trekken. DE VERTEGENWOORDIGERS DER POLITIEKE PARTIJEN EN HET STANDPUNT VAN DEN RIJKSKAN SELIER.' BERLIJN, 25 Jan. In hun verklaring na de rede van den rijkskanselier stelden dé afgevaardigden Trimbom vau het Centrum, Fischbein v^n de vooruitstrevende partij, en Strefemann van de Nationaal Liberalen, zich over het algemeen op het standpunt der regeering. Strefemann dropg zeer aan op de zelfstandigheid van Vlaanderen. Scheidemann week vrij veel van het stand punt der regeeriflg af. Hij zei: „Het resul taat van den onderzeeërsoorlog, die overi gens niet zonder succes is geweest, was de oorlogsverklaring van Amerika. Hoffmann, de uitstekende soldaat en mensch, heeft te Brest-Litowsk den juisten toon niet gevon den, Spr. betrenrde het, dat van Hertling de boodschap van Wilson niet als een eerlijke verklaring over den vrede beschouwde en verklaarde ten slotte: Elzas-Lotharingen moet Duitsch blijven. Zoodra men over België tot klaarheid is gekomen, is ook de Elzasser kwestie opgelost." DE MEENING VAN HET BERLINER TAGEBLATT. BERLIJN, 25 Jan. Het Berliner Tage- blatt verneemt uit parlementaire kringen: Het is van niet geringe beteekenis, dat'von Hertling in zijn rede het program van Wil son ernstig heeft onderzocht. In de Elzas-Lotharinged kwestie is be- N JCt.) gai Wc I

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2