Telegrammen van heden. IX ta=k«w*»! va«> V» *wie*nr4«n»M»« pr^W- tnrisai ■Mae!"*. Hat mHi niet buigen voor den wil eener reer klaine minderheid, en bovenal, dat wij niet uit den weg gaan voor het vn'si recht verleden jaar toegepast, noch voor inti midatie daarmede, waardoor deze minderheid ook ditmaal haren wil zal trachten door te zetten. Wij doen aan de staking van a.a. Maandag niet mede. Namens de besturen van uwe or ganisaties eischen wij, dat elk uwer aan den arbeid blijft. In een artikel „Achter vrouwenrokken" schrijft „Het Volk" o. a.Met een tot dus verre in de geschiedenis der Nederlandsehe arbeidsbeweging onbekenden mannenmoec. sturen onze maximalisten de vrouwen voorop en achter de rokken van de zwakke sexe dra gen zij de bouwstoffen aan voor de revolutie. Het blad wijst er op, dat een internationaal politiek program nog niet bekend is gemaakt. Openlijk wordt-er nog slechts gesproken van een protestbeweging tegen schaarschte en duurte, de rest komt dan wet van zelf. De vrees wordt uitgesproken, dat er ge klopt zal worden, nu te Amsterdam nog altijd het verbod van demonstratie bestaat. Strijd voor een goede noodvoorziening is noodig, maar daar malen de heeren van de revolution naire gymnastiek niet om. Hoe zouden zij dan nog de ellende kunnen exploiteeren? vraagt „Liet Volk". Als zij een aoel hebben, is het voorshands geen ander, dan botsingen uit te lokken, die hun gelegenheid geven, opnieuw den. strijd aan te binden tegen het gemeente bestuur van Amsterdam, dat meer dan eenig ander gemeentebestuur zich aan het op pen houden van het leven der massa heeft gewijd. Als zij een doel hebben, is het om den strijd der moderne beweging tegen reactie en voor een betere voorziening, dien zij voelen aanko men, te verijdelen. In de hoop, een schrikbewind te kunnen uitlokken, waarbij een democratische ordelij- ke; doelbewuste actie onmogelijk is, openen zij den strijd, van achter vrouwenrokken. x Het zou een droevig schouwspel zijn, in dien de overheid van stad en land zich in de strikken van deze helden liet vangen, en al dus het volk uitleverde aan ellende en recatie. In „De Gemeente-Arbeider", orgaan van den Ned. Federatieven Bond van Gemeente werklieden, schrijft het federatiebestuur Am sterdam, dat zijne leden in twee vergaderin gen de vraag, of zij a.S. Maandag zullen deel nemen aan de staking, ontkennend hebben be antwoord, zoodat dus de organisatie van ge meentewerklieden aan. de staking niet deel neemt.^ „Wij moeten, zegt genoemd bestuur, onze leden aanraden niet individueel te staken. Slechts in organisatorisch optreden ligt onze kracht VERVOER VAN MANUFACTUREN. De minister van landbouw heeft bepaald, dat het vervoer van manufacturen uit eenig deel eencr gemeente naar alle overige deelen des rijks, hetzij in of buitten die gemeente ge legen, is verboden. Van deze beschikking is uitgezonderd het vervoer van manufacturen door marktkooplie den uit hunne opslagplaatsen naar de markt en van de markt naar de voormelde opslag plaatsen van het restant der ten verkoop aan geboden goederen. Voor deze categorie treedt de beschikking in werking op 5 Februari 1918. Voor de overige goederen treedt de be schikking onmiddellijk in werking. TE HOOGE HUUR. In de zitting der Tweede Kamu achtn de heer Beurner veel te hoog den huurprijs, dien de regeering moet betalen' voor de als mili taire slagerij ingerichte boerderij van den heer Trippenmaker te Harderwijk. Ook ves tigde hij de aandacht op de kostbare inrich ting. Thans ia, naar de correspondent van de Tel. aan zijn blad mededeelt, besloten ingang 1 April al het vee, ten behoeve van de mili tairen aldaar, in net gemeentelijk abattoir worden geslacht. He' bestaande contract is opgezegd, De inventaris van het sliacht- huis wordt door de gemeente overgenomen. VALSCHE ZILVERBONS. Voor de Zutphensche rechtbank hebben zich drie personen te verantwoorden gehac wegens liet opzettelijk en bewust uitgeven van valsche zilverbons Beklaagden hadden te Deventer in verschillende winkels artike len gekocht, welke zij betaalden met valsche zilverbons vin 2.50. Beklaagden bekenden volledig. De officier van justitie eischte voor alle drie beklaagden een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. DRUKKE ZAKEN. Het aantal vonnissen der Amhemsche rechtbank, in normale tijden plm. 800 per jaar (736 in 1913 en 814 in 1914), steeg in 1915 tot 1281, in 1916 tot 3009 en bedroe, verleden jaar 9081, waarvan ongeveer 800' betrekking hadden op smokkelarij of verboden nederlagen, terugkeeren in bezet gebied en dergelijke „crisis"-zaken. ZWITSERSCHE HANDELSCLUB. Ter bevordering der Hollandsch-Zwitser- sche handelsbetrekkingen is te Rotterdam, Boompjes 43, een ,-Zwitsersche Handelsclub" gevestigd, ten doel hebbende, aan Holland- sche belanghebbenden inlichtingen te ver strekken omtrent export naar en import van Zwitserland. DIPLOMA MELKEN 1918. Ter toelichting op de in dit nummer voor komende advertentie kan nog worden ver meld, dat aan de deelnemers een boekje over het melken zal worden toegezonden, opdat zij met de daarin gegeven wenken rekening zul len houden. Desverlangd worden aan het dienstpersoneel der boerderijen de reiskosten naar en van Hoorn waar het melkexamen zal worden gehouden terug betaald. DUITSCHE SOLDAAT-BEDELAAR. De Nederlandsehe grenswacht onder Los ser heeft - en Duitsch militair van de grens wacht onder Gronau aangehouden, die in Losser om brood bedelde. Nadat hij voor den grenswachtcommandant gebracht was, werd hij op zijn verzoek weer naar de Duitsche grenswacht teruggebracht. DISTRIBUTIE-MALVERSATIëN Voor de rechtbank te Zutfen stond Woens- d».'r w# «tag*r. w«g*ne VfdsrJhbeid in geschrifte en oplichting, ten nadeele van den Staat. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij, als secretaris van de afd. Zutpha van dep Ned. Slagershond^ belast met de distributie van regeeringsvarkens, malversatiën gepleegd had mfet de schriftelij ke afrekening aan tie Inkoop-combinatie te VGravenhage. Beklaagde had n.l. ïn^Mei en Juni 1916 eenige gewichten in die afreke- ningsstaten opzettelijk vervalscht en hoog ge noteerd. Het van de slagers ontvangen be drag werd ook te hoog opgegeven, zoodat hij vanwege de Vleeschvereeniging en de Inkoop combinatie een veel hooger bedrag ontving voor geleverde varkens dan hem toekwam. Het onderzoek in deze zaak was zeer be moeilijkt, omdat de hoofdagent van politie iü de zaak betrokken was. Het geschiedde dan ook in het geheim, totdat de zaak, door een zeer ontijdige publicatie van een te houden interpellatie in den gemeenteraad uitlekte. Twee dagen later pleegde genoemde hoofd agent zelfmoord en het was dus onmogelijk meer personen dan beklaagde te vervolgen. Eisch 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. GRANEN, PEULVRUCHTEN, KOOL ZAAD, LATE AARDAPPELEN. De minister van landbouw brengt ter alge- meejje kennis, dat behalve de voor het oogst jaar 1918 in uitzicht gestelde pretniën voor den verbouw van granen, peulvruchten ,en koolzaad, ook voor late-aardapelen, (eigen heimers inbegrepen), welke na 15 Aug. 1918 worden gerooid, verbouwd op in het tijdvak 1 Aug. 1917 tot 1 Juli 1918 gescheurd gras land, geen kunstweide of klaverland zijnde, éénmaal eene premie zal worden uitgekeerd van 75 cent per 100 K.G tot een maximum van 150 per H.A. Landbouwers, die voor het ontvangen dezer premie in aanmerking wenschen te komen, dienen ten' minste 14 dagen vóór zij tot het scheuren van het grasland willen overgaan, daarvan kennis te geven aan de Cultuur- Commissie hunner provincie van inwoning, onder opgave van: l.naam en woonplaats van den aanvrager; 2. kadastrale nummers van de perceelen grasland, die hij wenscht te scheuren; 3. nauwkeurige grootte van elk perceel In H.A. en A. (slooten, greppels en verdere niet bebouwbare gedeelten niet medegerekend) 4 zoo nauwkeurig mogelijk den datum, waarop tot scheuren zal worden overgegaan. Deze premie kan ook geldig worden ver klaard voor die perceelen welke door dé Cul tuur-Commissie reads voor een andere scheurpremie werden in aanmerking gebracht. REEDERS EN REGEERINO. De onderhandelingen tusschen de Neder landsehe reeders en de regeering over de voor waarden, waaronder de thans in Amerikaan- sche havens liggende graanschepen van de vordering door de regeering zullen worden ontheven, hebben tot een bevredigend resul taat geleid, zoodat deze schepen ingevolge de met de Vereenigde Staten getroffen voorloo- j pige beschikking alle kunnen gaan varen. pe» ww* 4» vm wwfc ba- treft. Met en t Werk zou thans niet zijp, begon nen als de werkloosaeid ter plaatse niet heersctue, l\etge«a evenwel niet wegnam, dat spreker hoopte dat dit werk in de naaste toe» komst vruchten zal afwerpen, UIT OTERLEEK. De Propaganda-vergadering van de afd. Oterleek-Stompetoren van den Bond voor Staatspensionaeering, gisteravond in het lo kaal van O. de Vries gehouden is uitnemend geslaagd. Na een' hartelijk welkomst woord tot de vele aanwezigen, trad de heer Spaar garen als redenaar op en wekte hij in een gloedvolle rede de niet-leden op tot aanslui ting. Dat de flinke toespraak van den heer S. doel getroffen had, bleek uit bet resultaat: 26 nieuwe leden gaven zich op, zoo dat de Afd. in dit jaar reeds 52 leden heeft gewon nen. De De 1 ooneelvereeniging E. M. H. van Stompetoren behaalde een groot succes met de opvoering van het bekroonde tooneelstukje „Uitgesloten", zóó mooi vertolkt, dat velen in de zaal zeer onder den indruk waren., toen de oude Kloppers, de uitgestotene, er eindelijk in berustte om het „groote huis" in te gaan. Het woord van dank bij het sluiten der vergade ring door Ds. Spaargaren aan de leden van Eendracht maait Macht" gebracht was ten volle verdiend. UIT BARSINGERHORN. De raad van Barsingerhorn besloot vooi eemge w eken, twee onderwijzers en eene on derwijzeres in die gemeente op wachtgeld te «tellen. Hiertegen kwamen bij Ged. Stalen vier protest-adressen, i hans heeft dat college besloten het besluit m zooverre het de onder wijzers betreft goed te keuren doch m zake de onderwijzeres te vernietigen. UIT ST. PANCRAS. Op de verkooping van huis, erf, enz. en eenige perceelen bouwland, eigendom van den heer K. Lek, alhier, werden koopers de heeren A. Bakker van 't huis a 2700,—, K. Vis Van 30 snees bouwland a 3180, waar onder een perceel h 197 per snees; J Snee- boer 14 snees a 110 per snee#, F. Klooster- boe 18 snees a 66, C. Visser 20 snees 7, en li snees a 77. 'i Geheel bracht op 11337,—. nu allemiiifW He ffjd is, or* mik «ptIc uit te I voeren Bij de rondvraag werd nog gesproken over den waterstand in Polder L en deelde de voor-1 zitter mede, van den Bond voor Waterschap»- i belangen een verzoek te hebben ontvangen, om toe te treden als lid. Mét algemeene stem men werd besloten, hieraan niet te voldoen. Hierna sluiting, KORTE BERICHTEN. De heer dr. S. Baart de la Faille, em.- pred., in Den Haag overleden, heeft den Ned. Protestantenbond 10.000, vrij van alle las ten, vermaakt. Het aantal aangevraagde toegangs kaarten voor de tweede Nederlandsehe jaar beurs har 31 Januari het cijfer 100.000 ver overschreden. Te Vlissingen wordt nog steeds voort gegaan met in beslag nemen yan voor ver boden uitvoer bestemde artikelen. Thans zijn 4000 stukken zeep, 100 K.G. cacao en een groote hoeveelheid Kwatta-chocolade verza meld. Een bewoonster van de Mamixstraat te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat uit haar toonbanklade 7 a 8 zijn ontvreemd en uit een blikken trommel 15,000 broodbons. In Haarlemmermeer is een zwerm zwar te kraaien neergestreken. Het heet, dat dit een vroeg voorjaar aanduidt. Amsterdam heeft in Januari te weinig gas bezuinigd: 36 in plaats van 40 pet. Tegen de wagenvoerder v. d. w. uit Haarlem is wegfens het schuldig zijn aan het tramongeiuk te Sloterdijk op 29 Óct. negen maanden gev.straf geëischt. De ongehuwde heer Zwiers, onder-direc teur der stichting ?,Landbouw-Opvoeding" te Appel (Vduwp), is aan de gevolgen zijner verwondingen, bekomen bij de ontploffing van het gasoline-reservoir, overleden. Te Assen is gevankelijk binnengebracht de rijksveldwachter V. te Veenhuizen, ver dacht van diefstal van een groote partij goe deren, ioebehoorende aan den Staat der Ne derlanden. i s inwilliging hunner eischen hebben de pakhuisknechts te Gxoning<.u hei werk her- Vat. Door een bewoner van den Haarlem- ik aft me» vrfendrlfJMti dank voor dt plaats ruimte EEN HUURDER. (Een huurder is verplicht, zoolang hij een huis bewooftd huur te betalen. Plaatselijk gebruik brengt evenwel yeelai mede, dat yooï bezichtiging bij, verkoop, een week huur kaa worden ingehouden. Red.] 5T*r;SN!EWW« DIEFSTAL VAN SIERADEN. Tijdens afwezigheid van de bewoners is gisteravond laat ingebroken in het magazijn van gouden en zilveren werken van den heer P Aïrahamson aan de Hoogstraat te 's-Gra- venhage. Uit de étalagekast en uit de kasten in den winkel is ontvreemd, voor zoover tot dusver was na te gaan, voor een waarde van ongeveer 25.000 aan sieraden. De inbrekers hebben zich blijkbaar tot het perceel toegang verschaft door een poort in de Annastraat. PAARDENPEEN» In antwoord op de bezwaren, ingebracht door het Comité van Actie bij den minister van landbouw, heeft deze het volgende geant woord: „Reeds 13 Juni 1917 is bene ge maakt, dat peen voor veevoeder in l::v h anen land moest blijven. Bekendmaking dal alles over Bieta moest loopen, geschiedde den rooitijd der peen. Bieta deelt mede, dat vau 5 milfioen K.G., aangeboden voor den winter, dadelijk 4% millioen K.G. zijn afge nomen. De bepaling, dat peen door Bieta Tot 1 Juli kan worden afgenomen, is zoo op te vatten, dat Bieta alles in bet werk zal «tellen om de afneming te bevorderen. Bieta deelt mede, in staat 4e zijn, alle peen voor 5 Febru ari gekocht, uiterlijk einde Maart af te ije- men. Geef nogmaals iü overweging tot ver koop aan de Bieta over te gaan." EEN NIET BEVESTIGD GERUCHT. Ter Beurze te Amsterdam liep gistermid dag het hardnekkig gerucht,-dat de regeering een uitvaartverbod voor onze scheepvaart had uitgevaardigd. Bij informatie bij de groot ste scheepvaartmaatschappijen bleek 't Hbld., dat geen enkele directie van een algemeen ver bod van die strekking had vernomen. Van de zijde van een der directies werd meegedeeld, dat enkele dagen de uitvaaitpermissies voor eenige scheven, tot vertrek gereed, waren in getrokken en dat de vaart op Scandinavië voorloopig is verboden, is bekend. Maar van een algemeen uitvaartverbod hadden de scheepvaartdirecties gisteren in den namiddag nog niets vernomen. Ten overvloede kreeg het blad uit Den Haag de mededeeling, dat bij de bevoegde re- gëci mgsautoriteiten van het uitvaardigen van eea algemeen verbod niets bekend is. UIT BERGEN. Het kamp voor Duitsche deserteurs wordt zoo langzamerhand een oord voor alle natio naliteiten. Gister werden er weer 8 Chinee- sche zeelieden in ondergebracht, omdat zij zonder middel van bestaan waren. Ruim 700 lieden zijn er reeds in het kamp onderge bracht. Dagelijks vertrekken er echter Duit sche deserteurs in groepjes van 6, onder mi litair geleide weer naar de grens, om zich bij hun troepen te voegen. UIT EG MOND AAN ZEE. Woensdag had hier weder een vergade ring van de werklooze visscherlieden plaats, uitgeschreven door den Centralen Bond van Transportarbeiders, afd. IJmuiden. Ter vergadering waren aanwezig een ver tegenwoordigster van het Kon. Nat. Steun comité en de Burgemeester van Egmond. Dp voorzitter, de heer D. F. G. Schilling, zette het absoluut onvoldoende van de huidige steunverleening uiteen. De burgemeester maakte enkele opmerkin- merdijk is aangifte gedaan, dat zijn 23-ja- rige zoon een bedrag van 300 en een gou- oiljnx-t-mntch ten huize van den heer den ring met brillanten hoeft ontvreemd, De Kon. Ned. Stoomb. Mij. deelt mede, dat de uitvaatvergunning voor het s.s. Me dea" voor de reis naar Spanje is ingetrokken, zoodat het voorgenomen vertrek niet kan plaats vinden. Een landbouwer te Beekbergen is door een paard zoo gevaarlijk in den buik getrof fen, dat hij eenige uren later aan de gevolgen is overleden. Een 5-jarig kind eener Poolsche familie te Hoensbroek, had haar schommel aan een pas gemetselde pilaar van een hek bevestigd. De pilaar bezweek en viel op het kind, dat kort daarna overleed. Bij een brand in een boerderij te Ber- geroth (L.) is .een gedeelte van den oogst, alsmede al het stroo, een paard en 5 koeien verbrand. A. Bak te Koedijk gaf den volgenden uitslak: Koedijk: St. Pancras: H.H. car. H.H. K. Stam 100 tegen K. Madderom Sr. Jb. Visser 100 tegen D. Gerritsen Jb. Otto Jnz. 100 tegen H. Gerritsen Jb. Ütto Jbz. 100 tegen G. Booij Jn. Stam 100 tegen G. Leijen A. Bak 98 tegen K. Madderom Jr. Jb. Groot 100 tegen C. Kloosterboer jb. Verwer 85 tegen P. Leijen car. 70 82 80 97 49 100 93 100 Koedijk 783 car. St. Pancras 671 car le stand: Koedijk 609, St. Pancras 769 Samen 1392 1440 Alzoo wint St. Pancras met 48 carambolss. UIT WIERINGERWAARD. Vrijdagavond werd alhier een vergadering der vrijz. kiesvereeniging, onder leiding van den heer D. Sleutel, gehouden. De voorzitter deelde mede, dat er 5 nieuwe leden zijn toege treden. De rekening van den penningmeester sloot met een saldo van slechts 9.25. Ont vangsten waren J' 90.57 uitgaven 81.32. In verband met dit geringe saldo werd door den heer K. Zijp medegedeeld, dat er midde len worden beraamd om wat meer geld in kas te krijgen. De bijna 100 leden betalen slechts J 35.50 contributie. 6 Leden geven 1,de overigen voor 't meerendeel 0.25. Dit zou op een volgende vergadering worden oehandelcL In behandeling werd genomen het concept reglement van de Liberale Unie kieskring Helder. Op voorstel van den heer K. Zijp werd besloten een commissie te benoemen om uit vooraf op te maken en te vergelijken met het alhier bestaande. Als zoodanig werden gekozen de heeren D. Sleutel, H. Limpers en K. Zijp. Bij/ de rondvraag vroeg de heer Hazeloop of 't bestuur ook kon mededeelen welke over wegingen er toe hebben geleid dat men zich heeft aangesloten bij de Liberale Unie en wat 't verschil is tusschen Liberale Unie en Vrij zinnig- Dem. Bond. De voorzitter zeide hierop niet te kunnen antwoorden. We heb ben hier een Vrijz.-Dem. Bond. Wie het dus met de beginselen der Liberale Unie niet eens is, kan overgaan. Onlangs zijn hier 2 sprekers geweest, waarna in een openbare vergadering is besloten tot aansluiting bij de Liberale Unie. De heer Hazeloop meende, dat er van de ongeveer. 100 leden der vereeniging zeer ve len zullen zijn, die dichter hij den Vrijz.-Dem. Bond dan bij de Liberate Unie staan. Spreker betreurde, dat niemand hem nadere inlichtin gen omtrent het gevraagde kon geven. Hierna sluiting. UIT STOMPETOREN. De vergadering van Schermeers Belang, die Vrijdag in café Brak alhier werd gehou den, was slecht bezocht. De voorzitter gaf hierover bij het openen der vergadering zijn leedwezen te kennnen en heette de aanwezigen welkom, in het bij zonde*; de heeren S. Akker man en Van Saasen, bestuursleden der ver eeniging van land- en tuinbouwers in de Schrmeer, die als gasten tegenwoordig waren. Nadat spreker nog de -aandacht gevestigd had op de groote veranderingen, die op ver schillende gebied in onzen polder plaats heb ben, werden de notulen der vorige vergade ring door den secretaris gelezen en ongewij zigd goedgekeurd. Het voornaamste punt der agenda was: verkiezing van hoofdingelanden, hierover had eene uitgbereide discussie plaats. Omtrent de heeren J. Bruijn en D. Govers Jbz. was geen verschil van gevoelen, zij werden met alge meene stemmen opnieuw candidaat gesteld. In de plaats van den heer C. Huijser van Reen en, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenscht te komen, werd ge steld de heer D. Huijser van Reenen, en ter voorziening door het bedanken van den heer D. de Jong de heer H. Klaver, Het voorstel-Madderom betreffende het bouwen van een sluis aan den Omval werd niet in behandeling genomen, daar de voor steller afwezig was en allen meenden, dat het Te Gouda zijn twee Hagenaars aange houden, die twee koffers vol gestolen telefoon draad vervoerden. Er bestaan plannen om uit het post- en telegraafpersoneel een candidaat voor lid van de Tweede Kamer te stellen. Genoemd wordt de heer A. J. Vergroezen, inspecteur der pos terijen en telegrafie te 's Hertogenbosch De gemeente-ontvanger te Lienden is wegens verduistering van ongeveer 1600 door de rechtbank te Tiel voorwaardelijk ver oordeeld tot 3 maanden met een proeftijd1 van 3 jaar. De eisch was 3 maanden gevangenis straf. Te Bussum is 200 JC.G. vet in beslag genomen, dat was ingepakt alsof Jjet een zending fotografieën was en gereed stond ter verzending naar Duitsch land. De eigenaar, een ingezetene van Bussum, is een Duitscher. Door de Federatie van Rijkswerklieden is c a verzoek gericht tot de Christelijke Ka merfracties om de motie-Ketelaar inzake duurtetoeslag voor de gepensionneerden aan te nemen. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen een tiental adressen van R.-K. schoolbesturen en R.-K. inrichtingen van onderwijs betref fende het voorstel van wet van den heer De Savomin Lohman c.s. tot wijziging der wet op het Lager Onderwijs. HET GEBEURDE IN DE HUIS HOUDSCHOOL. Naar wij vernemen is de toestand van lui tenant Rutgers en sergeant Vledder gunstig. DE BURGER-IJSCLUB. De Burgerijsclub vergeet de armen niet. Nu de winter het ijsvermaak niet toelaat, doch de koude wel zoodanig is, dat het brandstoffen- gebrek niet minder gevoeld wordt, is het be stuur van de Burgerijsdub met de brandstof- fericommissie overeengekomen, aan de be deelden van de Burger-IJsclub een H.L. co kes te verstrekken. Ieder lid van de Burger-IJsdub, kan nu aan de door hen te bedenken armen1 een bon voor een H.L. cokes geven. D vereeniging telt 400 leden, zoodat door deze regeling 400 arme gezinnen met een H. L. cokes worden verblijd. Zij die een bon ontvangen worden verzocht daarvoor onder 't vertoonen van hun brand stof fenkaart Dinsdag 12 Febr. van 7 tot 10 uur, ten huize van den heer P. Hecker aan het Verdronkenoord mededeeling te doen. Het bestuur van de Burger-IJsclub stelt zich bovendien voor binnenkort nog een extra uitdeeling aan de armen te doen. Daarvoor is echter geld1 noodjg. Naar wij vernemen hoopt het bestuur dit geld te ver krijgen, door zeer waarschijnlijk in den loop van deize maand, een liefdadigheidsvoorste,- ling te organiseeren. Reeds zeiden verschillende goede krachten daarvoor gratis hun medewerking toe. Spoedig zullen aan de burgerij voor dezs voorstelling lijsten ter inteekening worden aangeboden. Wij zijn overtuigd, dat tal van burgers het sympathieke rk van deBu/ger- I Jsclub (de gehede contributie vau <xe leden wordt voor dé weldadigheid gebruikt) toe juichen en twijfelen er niet aan of de te'geven uitvoering zal slagen. Zij die lid wenschen te worden, zij mede gedeeld, dat de voorzitter en de secretaris de heeren Jb. Peis en J. Jonker, daarvan gaarne mededeeling ontvangen. HET LICHT IN DEN NACHT. Zondagmiddag gaat in de „Harmonie" de 25e opvoering van „Het Licht in den Nacht". Dat de uitvoering van dit werk goed is, kan men uit de 25ste opvoering reeds veronder stellen. Wij geven hier een klein uittreksel van enkele opvoeringen wat andere bladen schre ven. De Schager Courant schrijft: De groote verwachtingen, die de vele aanwezigen had den, zijn niet beschaamd geworden. „Het Vrije Tooneel" (dir. J B. Harms) heeft zijn goeden naam weder hoog gehouden. In hetzelfde blad: Blijkbaar was de faam van het stuk reeds vooruit gesneld, want de zaal was tjokvol. En niemand zal zich zijn gang beklaagd hebben. Er werd uitstekend gespeeld. De Zijper Courant zegt o. m.Wij roepen „Het Vrije Tooneel" een hartelijk tot weer ziens toe. DE RAADSVERKIEZING. De afdeeling Alkmaar van de S. D. A. P. besloot, om bij de tusschentijdsche verkie zing in district II (vacature-E. E. Stoel) de heer G. Veen candidaat te stellein. DE OPDRIJVING VAN DE LEVENS MIDDELEN. Bij heit bestuur van de afd. Alkmaar der S. D. A. P. kwam een schrijven in van het Par tijbestuur der S. D. A. P., waarin dit mede deelt, dat het zich volkomen kan vcreenigen met ae door de afd. Alkmaar der S. D. A. P. aangenomen motie tegen den heer O. J. Ver kerk, inzake diens deelname aan de opdrijving der levensmiddelen. Deze motie namen wij destijds reeds in haar geheel op. NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. DEN HAAG, 2 Febr. Wij vernemen, dat de regcering bij de dezer dagen tot stand gekomen overeenstemming met Ne derlandsehe reeders inzake de voorwaarden waarop de In Amerikaansche havens lig gende Nederlandsehe schepen, van vorde ring voor de thuisreis zullen worden ent heven, bedongen beeft dat de reeders met derdeji geen bevrachtingaoveieenkomsten zullen mogen afsluiten voor bedoelde sche pen zonder voorafgaande toestemming der regeering. Wij meenen te weten, dat de be doeling hkivan zóu zijn, dat de regeering de beschikking houdt over die schepen, op dat zij niet piotseling voor het feit kan worden gesteld, dat, ails zij die schepen noodig beeft voci aanvoer van voor ons land noodzakelijke levensbehoeften, de schepen niet meer beschikbaar zouden zijn. INGEZONDEN STUKKEN. Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant. Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn in 't be lang van iederen burger deze vragen te wil len opnemen in uw veelelezen courant? Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Wie kan en wil in 't belang van een huis huurder deze vraag beantwoorden? Is een huurder verplicht bij verkoop van het huis dat in veiling is gezet door den eige naar evengoed de huur te betalen, of heeft de huurder er beslist recht op één week in te houden voor 't bezichtigen? Maakt verkocht of niet verkocht neg verschil uit, of hangt een huurder totaal af van een verhuurder, zoodat die kan doen wat hij' wil? Hopende dat de lezer, die hier mede gron dig bekend is in 't belang van iederen burger deze vragen wil doen kantwoorden, teeken FANCY-FAIR. Aan de bezoekers van de fancy-fair op Don derdag- en Vrijdagavond j.l., in het bijzonder aan hen die zich geïnteresseerd hebben bij het raden van het aantal erwten in de bewuste flesschen, wordt medegedeeld, dat de flesch op den eersten avond 1347 en die op den tweeden avond 883 erwten bevatte. Aan hen, die deze getallen het meest nabij kwamen, zijn op beide avonden de hun toekomeude prijzen uitgereikt geworden. AANBESTEDINO. Door dén architect P. N. Leguit is namens den heer Houbrink-Numan te Schoorl, on derhands aanbesteed het bouwen van een. landhuis te Koegras. Laagste inschrijvers wa ren de Firma's F. H. Ringers 81 Zoon, alhier voor een bedrag van 34660. TWEEDE NEDERLANDSCHE JAAR- BEURS Van 17 Februari zal in het Alkmaarsche Bioscoop Theater worden vertoond de Jaar beursfilm. De Tweede Nederlandsehe Jaarbeurs zal worden gehouden van 25 Februari9 Maart 1918. GESLAAGD. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor machinist ter koopvaardij slaagde den heer G. J. Swarthof, leerling van den heer P. Langeberg. v QUO VADIS. In de bioscoop „Novum" wordt bovenge noemd filmspel, naar den beroemden roman van Henry Sienckewieks, vertoondv Deze film, een waar kunstwerk, is een van dfe mees terwerken op bioscopisch gebied. En beelden èn het spel der artiesten is prachtig. We zien dan Nero in zijn belachelijken hoogmoed en kinderlijke onmacht, den edelen Petronicus en de twee geliefden Vinicius en Lygia, een tragische episode uit het zoo misdadige leven van Rome's keizer. Vooral viel op het spel van Chilon, den verrader. Mooie tafereelen waren voorts te zien zooals in de keizerlijke tuinen, de bachanaliëm, de binnenkomst van het keizerschip, waarna Nero zijn slechte ven zen voordraagt en door een troep huurlingen t

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2