Si rs dkdc ,8e- p% FKUILLKTOH. In Vroeger Dagen. De D V n vi I v zich task rekwieo voort' f- j*?3n met fte politieke ea economische versterking der arbeidersklasse in Nederland, en als et in Nederland een PCYolytioanaire toestand ia, dan is het niet de taak van tie D. A. P, om die tegen té gaan, maar om er gebruik van te maken om de niet-bezittende klasse verder te brengen. Na de bespreking van eenige andere pun ten, staat spreker stil bij deportefeuille-kwes- tie. Er is verschil bij 1913. Toen had de S. D. A. P. een burgerlijk democratisch program, waarvan het algemeen kiesrecht de eerste eisch was. Dit burgerlijk democratisch program bracht de S., D. A. P. in contact met de verschillende liberale partijen. Maar nu richt de tactiek der S. D. A. P. zich tegen de elementen met wie zij in 1913 aan de Regeeringstafel had kunnen plaats nemen, en tegen wie zij in 1913 de grootste bezwaren had. Geen burgerlijke par tij moet zich voorstellen, dat wij zoo op deel neming aan een burgerlijke regeering gesteld zijn. wanneer wij daartoe zouden besluiten, dan doen wij dat omdat wij meenen, dat het niet anders kan. Als wij in een gemengde bur gerlijke regeering plaats nemen, dan doen wij dat niet om ten pleiziere van ae burgerlijke klasse en haar stelsel een werkelijke politieke machtsvermeerdering van het Nederlandsche proletariaat tegen te houden, maar alleen.' om de versterking van onzen invloed, de verwe zenlijking van ons program, de ontwikkeling van ae maatschappij naar het socialisme te bevorderen. Te dien einde leggen wij hun een program voor. De toestand is in zooverre gewijzigd, dat als het mogelijk is, en als aan cLe voor waarden wordt voldaan, geen bezwaar be staat tegen intrede in een gemengd kabinet Wat is de beteekenis van een dergelijk kabi net? In 1913 had men te doen met een zuiver burgerlijke regeering, maar alt bijvoorbeeld thans, nu de levensmiddelenvoorziening in •ocialistischen gees; wordt gevoerd, sociaal democraten in de regoering treden, dan tre den de socialisten niet in een burgerlijke re geering, maar treedt de burgerlijke partij in een socialistische regeering (Applaus), In zulk een regeering zouden de sociaal-demo craten de leiding nebben. Straks na de verkie- kiezingea, zullen onze tegenstanders kunnen overwegen of zij dit wenschen. Of er kans op is? Tot nog toe hebben zij er weinig gelegenheid toe. Principieel wijst spreker dus het deelnemen in een burgerlijk gemengd kabinet niet af. In tusschen is het noodig om zoo krachtig mo gelijk te werken voor hpt program en den af loop der verkiezingen af te wachten. Dit is een prealabele kwestie, doch ook niet meer. De concrete vraa woon congres worden behandeld. Een beslis sing van dat congres moet worden afgewacht. (Applaus). Wbfrit vervolgd MARGARINE. Wijl het in den Laatsten tijdi meermalen rkwj voorkwam, dat alleen de duurste soorten margarine verkrijgbaar waren, niettegen staande er 50 pCt. meer voor binnen landsch verbruik werd afgeleverd dan vóór den oor log, is een nieuwe verkoopregeling door den minister vastgesteld, die 18 Febr. in wer king treedt. Uit een onderzoek bleek n.l. dat de meer gegoeden wel voldoende magarine konden krijgen, doordat goedkoopere soor ten dooi winkeliers werden verkocht regen prijzen, die voor betere soorten golden. De goedkoopere soorten kwamen dus bij an dere verbruikers terecht dan waarvoor zij be stemd waren. Bovendien was ook in dit arti kel een kettinghandel bezig zich te ontwik kelen. De nieuwe regeling komt op het volgende neer: De normaal-margarine blijft verkrijgbaar zooals nu. Verder leveren de fabrikanten al- leen margarine af ui vérpakking. Wanneer weder normale omstandigheden intreden wordt de aflevering in vaten hervat. Er komen 8 soorten, gemerkt: A., B., C.r D., E., H., K., L., het papier der verpakking vermeld gedrukt de letter die de kwaliteit aanduidt, en den maximumprijs, welke in de zelfde volgorde zal bedragen: 55, 60 ,65, 70 75, 80, 85 en 90 cent. Bovendien blijven in denhandel bekende verpakte merken, zooals Vitello, Solo, e. Voorloopig zal alleen afgeleverd worden pakjes van 1pond. mocht daaraan dc be hoefte blijken, dan zullen ook '/«-ponds pakjes in den handel worden gebracht. De vei-pak king brengt geen verhooging der prijzen me de; de kostea daarvan worden opgedragen door de fabrieken. De inkoopprijzen voor de winkeliers wor den zoo gesteld, dat zij er niet op achteruit zuilen gaan. Aan den anderen kam moet ech ter gezorgd worden, dat de winkeliers ook s Leeds de goedkoopere soorten m noodige Hoeveelheden in slaan. Daarom zullen' de fa brikanten nagaan, om de winkeliers normale kwanta van de goedkoopere soorten blijven bestellen. Wanneer de detaillist dit niet doet tracht door verkoop van de duurdere soorten alleen meer winst te makyi, zullen ook die hem niet worden geleverd en kan hij van mar garinelevering worden uitgesloten. Boven dien zal de winkeiier verplicht zijn om, wan neer hij alleen de duurdere soorten in voor- raai heeft deze te leveren tegen den maximum prijs der normaal-margarine, d. i. 50 cent per pond, wanneer de klant normaal-marga rine vraagt. Terwijl dus eenerzijds gezorgd wordt, dat de winkelier behoorlijke verdiensten beeft, zal anderzijds de klant alleen, wanneer hij de duurdere soorten uitdrukelijk wenscht, meer behoeven te betalen dan den voor normaal- margarine vastgestelden prijs, kaAs. bet bestuur der Kaas vereenig mg bericht, van het Rijks Centraal Administratiekantoor de mededeeling ontvangen te hebben, dat in geschreven grossiers niet meer mogen leveren aan hotels, kloosters, gestichten of andere in richtingen die als rechtsreeksdie verbrui kers zijn te besdtouwen. De levering aan deze inrichtingen zat titans door de zorg der ge meenten geschieden. Grossiers mogen in den vervolge ook niet meer leveren aan shipchandJer# en stoom vaartmaatschappijen. Deze moeten zich voor zien van kaas door tusschenkomst van het ge- meentebestuur of bij den plaatsclijken hanael. In verband hiermede t ja alle aan grossiers verkende vergunningen tot het leveren van kaas aan directe verbrui truikers ingetrokken. in van Mevr. Albad MtSpwMt 28) „Zij zag er bijzonder mooi uit", zei Sir Lu dus. „Zij had rose aan." „Wie is juffrouw Teal?" vroeg Lady Tuft op statige wijze en zij wendde zich naar haar zuster om inlichtingen, maar voordat zij dat deed, had zij met verbazing en schrik naar haar echtgenoot gekeken. „Ik weet niets van haar omgeving", zei Anna. „Alles zou beter zijn dan zulk een meisje als schoondochter'', zei Lady Tuft. „Ik ben heel ongerust." „Ik geloof niet, dat je dat behoeft te zijn," zei Anna. „Juffrouw Teal houdt er van een volgeling te hebben." „Keukenmanieren viel haar zuster in. „Maar ze houdt nooit lang denzelfden." „De zaak is dat wij vanmorgen een teleur stelling hebben gehad," zei Sir Lucius. „Wij geven haar die schuld niet," zei Lady Tuft. „Wij geven Menwinion de schuld," zei haar echtgenoot. „Een tooneel als gisterenavond is genoeg om een jongen main van streek te brengen." „Amy wenscht naar huis te gaan," zei Lady Tu t. „Zij zegt, dat Tony niet ernstig is." „Ik zou gedacht hebben, dat juffrouw Pringle ernstig genoeg voor twee was," zei Simon. „Ernst aan de eene zijde is van weinig waarde als er lichtzinnigheid aan de andere is", zei Lady Tuft, en zij legde een persoon lijke beteekenis in haar woorden, die Simon H»a*wg<t flitwv-'j. IN BESLAG NEMEN iS NIET VOLDOENDE. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft te recht gestaan een winkelier uit Driel, aan wien ten laste was gelegd, dat hij erwten, aan den staat toebehoorende, had verduisterd. De erwten waren n.l. krachtens de distributiewet iu beslag genomen, doch de winkelier bleef daarvan steeds verkoopen, en toen hij later last kreeg om de in beslag genomen erwten af te leveren, had hij niets meer. Het hof overwoog dat de bedoelde erwten wel door den staat waren in beslag genomen, maar daardoor nog niet in eigendom aan den staat zijn overgegaan, daar ze niet aan den staat zijn geleverd, zoodat beklaagde daarvan eigenaar is gebleven en er mitsdien van ver duistering dier erwten door beklaagde geen sprake kan zijn, op grond waarvan beklaagde werd vrijgesproken. TUINBOUWFONDS STEUN BIJ ZIEKTE. In de jongste vergadering van het Tuin- bouwfonds „Steun bij ziekte" werd door den penningmeester verslag uitgebracht omtrent den finantieelen toestand van het fonds over Eet jaar 1917. Aan contributie werd ontvangen 261,30, aan rente van belegde gelden 2153; aar, zieken wérd van 208 ziekendagen uitgekeerd 131,60, aan bodeloon 26.13, zoodat hei saldo, hetwelk 1 Januari 1917 bedroeg 725,83%, thans geklommen is tot een be drag van 850.93%. Het fonds telt thans 51 leden. Besloten werd voor het jaar 19 dj uit- keering aan zieken te verboogen vatt 0 cent tot 1.00 per dag en van ongevallen v a 50 cent tot 80 cent per dag. Verder werd besloten, in afwachting van cl maatregelen, door de Vereenigde Zieken fondsen daartoe te nemen, de controle over de zieken op te dragen aan den heer J. Pool, penningmeester van het fonds, bij wien tevens aanvragen om het lidmaatschap van het fonds ingeleverd kunnen worden. Met een woord van dank aan den pen ningmeester voor zijn accuraat, geheel be langloos beheer werd door den voorzitter de matig bezochte vergadering gesloten. DF S! AOFRS EN DF KFTINO- HANDFl. tn een drukbezochte vergadering van Am- sterdamscbe slagerspatroons werden de toe standen In het bedrijf uiteengezet. De prijs opdrijving moet, naar de voorzitter uiteenzet te, de kop worden Ingedrukt. De kettinghan del heeft op de markt het heit m handen. Daardoor moeten pr.jzen voor het vee betaald worden, waardoor de slagers zoo goed als niets verdienen. Spreker stelde voor op de veemarkt Maandag as. geen hooger prijzen te besteden dan voor le kwaliteit 1,30, 2e kwaliteit 1,60 en 3e kwaliteit 1.40 p. K.G Vrschillende sprekers voerden het woord, waaruit bleek, dat er een strooming was de winkels te sluiten. De voorzitt r meende dat dit alleen zou mogen gebeuren, als alie handel onmogelij bleek. De voorzitter meende dat dit alleen zou bond uit den Haag, deelde o.m. mee. dat bet voorstel van den voorzitter in den geest is van de regeering en hij' gaf in overweging een motie te zenden aan den minister, met het verzoek om steun. Ten slotte werd een motie aangenomen in den geest van het gesprokene. niet opmerkte, maar Anna boos maakte. „Je zei, dat je met een bepaald doel geko men waart," herinnerde zij hen. „Kunnen wij jelui ergens mee helpen?" „Wij komen om hulp aan te bieden, niet om ze te vragen", zei Sir Lucius. „Wie heeft hulp noodig?" vroag Slmon. Tóen hij een jong onbekend man was, hiel den de Tufts niet van hem, omdat hij geen goed begrip had van de wijde kloof, die de rijke menschen van de armen scheidde. Hij had hun uitnoodigingen nooit dankbaar aan nemen of op een enkele wijze de hem toebe deelde rol gespeeld, de rol van een armen bloedverwant, die vriendelijk behandeld wordt. Hij verwenschte htm vriendelijkheid en Wide er niets vap weten. Hij vond ze dom en trotsch op hun geld en toonde soms wat zijn gedachten waren. Nu dat hij in de wereld vooruitgekomen was, was hun houding nog beschermend, want vergeleken met hen, was hij arm, en wat zijn verleden betreft, daar voor was er geen sluier dicht genoeg, om dat te bedekken. Zij hadden vredesvoorstellen ge daan, omdat Atny hen overtuigd had, dat hij als een groot man beschouwd werd en dat het goed stond, faajilie van hem te zijn. Maar zij vonden de verhouding niet aangenaam en aanvaardden ze brommig en halfgemeend. Inderdaad bevonden de goede menschen zich in een moeilijk geval. Zij wilden goed met Si mon zijn, omdat hij een beroemd schilde- en genomen of op 'n enkele wijze de hem toebe en daar hun zedelijk gehalte niet groot was, vonden zij het proces van koud en warm te blazen moeilijk. „Wij begrijpen niet, dat je hier bijna vier maanden gebleven bent," zei Sir Lucius tot zijn zwager. Ongeveer," zei Simon. „Het is heel onbehoorlijk," zei lady Tuft met saamgeknepen lippen. „We weten, dat kunstenaars laag op die dingen neerzien, maar ik vermoed, dat er menschen in de buurt UIT BERGEN, Den natuurvrienden en hun die gaarne hun kennis omtrent de vogelwereld, welke we tenschap door Arestoteles zoo zeer werd be oefend, dat zijn werken ook nu nog in Enge land vertaald worden en thans in ons lanc wereldberoemde beoefenaars telt, wenschen te vergrooten, wacht een leerzame genotvolle avond. Voor de Vereeniging tot Bevordering van hei Vreemdelingen-'Verkeer houdt de heer J. Drijver uit Santpoort, natuurkundige mede werker van „Het Handelsblad", Donderdag avond in de verwarmde eetzaal van „De Rustende Jager" een lezing met lichtbeelden over het leven van „Duin en Zeevogels." Wij hadden het voorrecht den heer Drijver reeds elders over dit onderwerp te hooren en kunnen verzekeren, dat zijn lezing voor ons tot de onvergetelijke behoort. Ook deze lezing is gratis voor e«. leder toegankelijk. UIT EG MOND AAN ZEE. Op uitnoodiging van het bestuur der kies- vereeniging „De 3 Egmonden" hield Zater dagavond de heer mr. Oud, lid der Tweede Kamer een lezing over Evenredige Vertegen woordiging. Na de uiteenzetting werden de weinige aan wezigen verzocht toe te treden als lid. BROEK OP LANGENDIJK (jan.) Ondertrouwd en getrouwd: Simon Modder van lieiloo en Grietje Kamp. Geboren Guurtje, d. v. Abr. Pielken rood en Jac Verkens. Cornelia, z. v. G. van Nijendaal en G. Huibers. Overleden: Guurtje Bakker, 27 j., echtgenoote van Jan Verheus. UIT HEERHUGOWAARD. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagmiddag 2 uur. Afwezig met kennisgeving wethouder Overtoom. Van de heer Zinjewel het nieuwbenoemde hoofd der school was bericht ingekomen dat hij. zijn benoeming aanneemt en met 1 maand in fuctie hoopte te treden. Het verzoek was ingekomen, of de ge meente er toe kon besluiten om lid van de ar beidsbeurs te worden. Daar B. en W. meenden dat deze instel ling van te weinig nut is om er kosten voor te maken en er gratis geen geschikt persoon te vinden, was, werd het verzoek voor kennis geving aangenomen. Van de brandmeester Smit van Veenhuizen was het verzoaiyingekomen om het uurloon van de manschappen te bepalen op 35 ets. per uur van 6 tot 6 uur en voor avond- en nacht uren 50 pet. hooger. Verder om bij beproe ving voor 12 personen 50 ets. per keer te be palen. Besloten wordt voor de geheele gemeente het uurloon te bepalen op 35 ets. avond- en nachturen op 50 ets. en bij beproeving 50 ets. per keer Op het weegtoestel zijn gewogen 6 koeien, 66 varkens en 1 stuk ijzer. Hiervoor weru aan weeggeld ontvangen 19,75 waarvan de gemeente J 6,87 ten goede komt. Hiervan kan vrijwel de rente betaald worden. Ged. Staten wenschen eenige wijziging te brengen in d» s-óarisregel'ng voor het onder wijzend personeel, In het begin en het eindsalaris moet een verschil van f 600 zija (minimum 600—- J 1200). atpe raad bepaalde dit op 700 tot 1200. Amqo een verschil van 500. Beter zou het dus Jp wanneer de raad 't op 700-/1300 bepaalde. Om liet verschil voor de onderwijzers met hoofdacte en dc hooiden der scholen tegen over dc onderwijzers de gewenschte 200 te doen zijn zouden ook deze met 100 ver hoogd dienen te worden. De raad besloot om het aanvangsalaris op J 600 en het eindsalaris op 1200 te bepa len wat aanvankelijk het minimum voorstel van Ged. Staten was. De heer Poland stelde voor om dan aan een beginnend onderwijzer en gratificatie te verleenen van 100 per jaar omdat zij met J 600 niet rond kunnen komen. De heer Krom voelde ook voor dit voorstel. De voorzitter merkte op dat wat de heer Pooland voorstelde ook door B. en W. be sproken is. In 't belang van de gemeente-fi- nantien is het niet gewenscht het eindnsalaris on j 1300 te bepalen. Het voorstel-Poland werd met algemeene stemmen aangenomen, zoodat de regeling nu groofe reserve te maken, met hef oog m nood- zakelijke uitbreiding. Spreker zou daarom de prijs met 0 cte, willen verhoogen. Besloten werd de prijs voor licht «n kracht voorloopig met 5 ets. te verhoogen, Voor de toeslag op petroleum en steenkolen vroeg de voorzitter op dezelfde voet te mo gen doorgaan. De heer Krom vroeg of de sajet niet door de winkeliers kan worden afgeleverd. Dik ge beurt toch ook met andere artikelen. De voorzitter antwoordde dat hieróp geen groot en kleinhandelsprijs bepaald is. Het wordt voor 60 ets. beschikbaar gesteld en moet ér ook voor worden geleverd. Met de betreffende winkeliers heb ik er, zei de voor- zitter, over gesproken wat ze zouden moeten verdienen. De een noemde 25 den ander 30 pet. Dit zou de gemeente dan maandelijks minstens 175 kosten. Later schenen ze het voor 5 pet. te kunnen doen doch toen besloten B. en W. het zelf maar af te leveren. Dit gaat even vlug als bonnen afgeven. In vele plaatsen gaat 't zoo. De heer Blaauw merkte op dat de bakkers geen meel hebben om te bakicen. De voorzitter zei dat er wel toezeggingen doch geen meel komt. De eene handelaar maat I FM!11*' wel tanve 01 geen aardappelmeel"'te gaat van j 600 1200 met een begmfcoe- hebben en den ander geen tarwe en wel aard- elmeel, slag van J 00, Op voorstel van Ged, Staten werd ook be sloten om ua ovex lijden van een onderwijs kracht kostwinner nog 6 weken salaris uit te betalen. Van Ged. Staten waren goedgekeurd terug gekomen een besluit betreffende bepalingen uit de post van onvoorziene uitgaven. Ten behoeve van den bouw van een woning voor de verloskundige werd besloten-een geld lening aan te gaan groot 4600 af te lossen in 15 jaar. Ook zal een kasgeldleening wor den aangegaan groot 3000 af te lt uiterlijk 31 Dec. van dit jaar. Aan de heeren J. Meijer werd 9 maanden, Postma 2 en aan A. Bij ma geheele afschrij ving verleend op de H. O. Een verzoek 0m afschijving van C. Mole- nar-.' werd va i «e hand uwe en. Daar van het Prov. Li. bedrijf bericht was ingekomen dat de prijs per K.W. met en verhoogd wordt ook reeds over December stelden B. en W. voor de prijs met 5 ets. te verhoogen voor licht en kracht. Het licht zou hierdoor komen op 35 et». De heer Met vroeg of het wel billijk was ook voor kracht de verhooging toe te passen. Voor dagstroom kan toch altijd voorde prijs worden bepaald. 2< deeliger heer Blaauw vroeg of de bakkers geen tjebuur kunnen spelen De voorzitter zei, dat dit de geheele week al geschied is. Bakker Visser heeft niet meer en daar het meel door de andere bakkers vandaan ge haald. Hierna werd de vergadering met dank aoor den voorzitter ges/oten. AANVOER VAN ORAAN EN VEE VOEDER UIT AMERIKA. Aangezien er nog steeds eenig misverstand blijkt te bestaan omtrent de aanvoeren, die krachtens de voorloopige, met Amerika ge troffene beschikking, ons land zullen bereiken, wordt er nogmaals op geweren, dat de aan voer van overzee van graan en veevoeder eerst zal kunnen worden hervat, wanneer eventu eel de definitieve economische overeenkomst met de Entente mocht zijn tot stand gekomen, doch die van onze regeering, vooral ook ia voorloopige schikking uitsluitend een tweetal schepen, de „Zeelandia" en de „Samarinda", met levensbehoeften voor ons land uit Ameri ka hierheen zouden komen, op welke schepen zich echter geen graan en veevoeder voor Ne derland bevindt, terwijl bovendien ook Zoolang het niet noodzakeliik is zou sore- re af^ öevmYt' terwijl bovendien ook de ker dit liever niet verhoogen. We feevorderen JS. °°g voIkooM33 vaat" hie^SzitoUÏÏtwoordde dat dit gegaan I W6*1®* gevorderde graan- is op moet 1 drijf worden betaald. D heer Met wees er op, dat toen de zaait opgezet is we al zoo mogelijke best gedaan lebben om drijfkracht aangesloten te krijgen. Spr. zou desnoods liever de prijs van het jicht verhoogen. De voorzitter wees op het noodzakelijke van de verhooging. Wel zou het nog iets hooger moeten zijn, doch het bedrijf kan nog iets Tijden. De heer Schilder zou het bedrijf liever niet achteruit laten gaan beter was het er 1 ct. bij ie doen. De voorzitter merkte op dat het voor een I maand wordt vastgesteld. Hier nam de heer Schilder genoegen mee. Tegelijk kwam in behandeling een voorstel om de meters op geregelde tijden te laten ken. Dit zal kosten 1 per meter dus 250 totaal per jaar. Om de vijf jaar wordt dan de nieter geijkt. lit o leek doc hdie van onze regeering, voortal ook" m het belang onzer reeders en van de schepelin gen, thans vergunning hebben gekregen, over eenkomstig de getroffen schikking, korte rei zen te gaan makent, zullen dus nog niet voor den aanvoer van graan en veevoeder naar ons land gebezigd wordea KORTE BERICHTEN. in de afgeloopen kwamen te IJmuiden binnen 4 stoom- en 1 motorschepen, tegen 7 schepen in de week te voren. Uit en naar zee bedroeg dit aantal deze week 10 schepen, tegen 14 in de vorige week. Een zestal raadsleden van Rotterdam tel ga als zijn, die geen kunstenaars zijn." „Wat hiudert je?" vroeg Simon. „Zoo je besioteu bent hier te blijven een der volgelingen van juffrouw Teal vinden wih dat Anna en Rosalinde met ons mee naar bceton terug moeten gaan. We zijn bereid ze op dezelfde voorwaarden als vroe ger op te nemen. Zij hebben waarschijnlijk wel gemerkt, dat het leven in een optrekje niet is, wat zij dachten." "ii en Sir Li gon Anna. optrekje m aaenten." „Jij en Sir Lucius ziji zeer vriendelijk," be- „We wordea niet geleid door vriendelijk heid," viel Sir Lucius in, en hoewel Simon niet sprak was alleen zijn glimlach voldoen de, om zijn zwager te ergeren, „De tegen woordige stand van zaken is schandelijk," verklaarde de oudste man, „we kunnen d!ien niet toelaten." Anna en Simon waren beiden stil. „Zoo je wilt, kunnen we Rosalinde voor een tijd bij ons nemen," zei lady Tuft. „Dan zou er plaats zijn voor Simon in het huis." „Dat is werkelijk vriendelijk van jelui," zei Anna, die niet zoo verbitterd tegen haar bloedverwanten was, als Simon en Rosalinde. Zij aarzelde echter om meer te zeggen, om dat het moeilijk was te vertellen, dat niets ter wereld Rosalinde er toe zou kunnen brengen naar Sceton terug te keeren. „We hopen natuurlijk,, dat die onzin met Tony niet weer zou beginnen," zei Sir Lu cius. „Omdat zii volie neef en nicht zijn," zei lady Tuft. „Anders, als we moesten kiezen, tusschen Veronica Teal en Rosalinde De capitulatie was volledig, in aanmerking genomen, wie haar maakte, mooi. Anna zou geweigerd, maar het ontwijkend en zacht ge daan hebben. Simon had echter niet haar aard en karakter. „Noch mijn vrouw, noch mijn kind zullen ooit weer met mijn toestemming naar Sceton gaan", zei hij. „Ik geef jelui de schuld van heeft opnieuw ingediend de oorspronkelijke ontwerp-verordening op de winkelsluiting. Het ontwerp werd onlangs afgestemd, nadat ten gevolge van het drijven van den heer Van Staal alle uitzonderingsbepalingen waren ge schrapt. Te Winterswijk zijn de prijzen van het hout in den laatsten tijd sterk gedaald. Eiken hout wordt nu aangeboden voor 2.50 per 100 K.G., gekloofd op 20 c.M., franco truis. Te Assen is gevankelijk binnengebracht Er is een proef mée genomen, waaruit c at enkelen te vlug doch velen te langzaam ipen, wat een mindere ontvangst van 500 B. en W. stekten voer tot ineterijken te be-1 de landhnuwer A r ia n™m n gai ungeijkte meters I ken. waardoor het water op de landerijen van anderen stroomde. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft de verordening op de winkelsluiting, ook op Zondag, vastgesteld den 14 Januari j.l., in verband met het aantal ingekomen ver zoekschriften weder ingetrokken. Aan het doofstommeninsitituut te Oro- ningen is door wijten nxej. A. Visscher, aldaar 10.000 vermaakt. zijn geplaatst. De heer Met deed het genoegen, dat er een voorstel van B. -en W. kwam. Indertijd heeft spreker sterk gepleit voor meterijking, doch kon toen geen steun vinden. De raad besloot tot meterijking. Hierna kwam de raad terug op het vorig punt. De heer Blauw meende, dat het noodig was onze langdurige scheiding. Anna zou mij ver-1 en ze afbetalen, ik moet dadelijk Larch of geven hebben. Knox spreken, Anna. Overmorgen vertrekken „Je deedt wat onvergeeflijk was," zei lady wij. Je hebt een heden dag om alles te pak- x. ken en te regelen. Je ziet, hoe kalm ik ge- Anna, „ik heb vergeven. I worden ben op mijn ouden dag. Vroeger zou CJ" t n- ef nie.ta zeggen," zei ik mijn auto voor het huisje gebracht hebben bir Lucius opstaande. „Je moet je eigen za- en met je weggegaan zijp. Ik zou het nu, op l I dit oogenblix, wel willen doen. Maar als 'i _ïfA ,na' »®aar zt] kon niet dulden, j men oud is. te men wijs en al dit werk moet dat zij in toorn van haar zuster zou scheiden. „Wij hebben vijftien jaar bij hen gewoond, Simon," zei zij tot hem. „Zij gaven ons een thuis." Maar Simon had zich van hen afgekeerd en was teruggetreden. De Tuft's verlieten het atelier zonder hem de hand te geven, maar Anna ging met hen mede tot de deur en nam hartelijker afscheid van hen dan zij zou ge daan hebben, als haar echtgenoot vriendelij ker was geweest. „Zij gaven ons een thuis," zei zij nog eens, toen zij bij hem terug was. „Zij hebben je ellendig gemaakt. Zij heb ben je van mij afgehouden. Zij teerden Rosa linde mij' te haten." „Zij zijn niet kwaad." „Wat versta je onder kwaad? Zij zondigen niet tegen de wetten. Maar toch doen zij slechte dingen." „Ik wilde, dat ik wist, wat we met Rosalin de moeten doen," zei Anna. Simon antwoordde niet dadelijk. Hij keek naar zijn nieuwe schilderij, hij keek naar de andere doeken, die met den voorkant tegen ia orde gebracht worden." „Maar Simon, wie moet voor onze doch ter zorgen? Zij kan niet alleen in dit huisje wonen." ,,Zij kan bij kenniss«n logeeren, of kennis sen kunnen het bij haar doen." „Het vereischt alles schikking en tijd." „Het zal het grootste deel van morgen kos ten," zei Simon, „tenminste wat de schilderij en betreft. Ik zal Rosalinde nu opzoeken." „Wat zal je tegen haar zeggen? Daar komt ze met Daan Merivale." Onder het praten met Anna was Simon in vliegende haast uit hit atelier gegaan en stond in de Menwinion laan met zijn vrouw naast zich. Rosalinde en Daan- Merivale kwamen naar hen toe en zagen er uit, zooals jonge men schen altijd zullen doen, als de oude geschie denis nieuw is voor hen. „Een heerlijke avond," zei Daan. „Waar gaan jelui'heen?" vroeg Simon. „We gaan een wandeling doen," zei Rosa linde. „Ik vraag j'e beiden voor het avondeten," --ur stonden. Toen keek hij op zijn hor- j zei Simon, en toen zij hadden aangenomen en „Voor vandaag te laaf', zei hij. „te laat? daarvoor?" vroeg Anna. haar dochter. „We zullen geen moeite met „Ik kan dat werk niet hier laten, telwijl Rosalinde hebben," zei hij. „Wij zullen voor- wij weg zijn. Ik moet alles ingepakt en naar loopig in 't geheel geen moeite hebben. Wij Londen gezonden hebben. Ik vertrouw het klimaat niet. Het is vochtig. Daarenboven geef ik het atelier op. Ik moet kisten laten maken. Ik moet die beide meisjes opzoeken zullen voortaan altiiA gelukkig leven." Ward* vervolgd. ag®" wuu «.O Ult-u w IJO CU i

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2