b *3 E Telagramiuen van heden. vaarden. Na den oorlog zou onmiddellijk kunnen worden) gedemobiliseerd, als de man schappen die in bet leger kwamen tengevolge van die uitbreiding van den landstorm 5 jaar dienstplichtig bleven. Demobilisatie was tlhans onmogelijk. Met het naar huis zenden van lichtingen is zoo ver gegaan als mogelijk was; 62 pCt. van het leger is thuis. Sneller afloopen was niet mogelijk, ook niet voor onderofficieren en reserveofficieren. De reserve-officieren van gezondheid waren zooveel mogelijk naar buis gezonden, even als de onderwijzers. Spreker ontkende, dat bij de leger-autonl- teüiten sociaal gevoel zou ontbreken. Men moest niet alleen letten op het uiterlijk doch ook trachten door te dringen in de psyche van het leger en in plaats van tie spotten met hen die gedurende 3Y, jaar trouw hun plicht deden, moest men begrijpen dat het leger ook op andere dan afkeurende belangstelling recht heeft. De uitzetting van Wijnkoop uit het terri toir Overijsel was gerechtvaardigd' door de revolut'ionnaire richtingen. Verhooging van vergoeding voor inkwartiering is mogelijk {gemaakt. Er worden verschillende maatrege- en genomen om door verbetering aan het ge brek van beroepsonderofficieren te voorzien. Zoo zou dan onder de onderofficieren het dragen van burgerkleeding worden toege staan. Voeding en kleeren voor den soldaat zijn thans zeer goed. Tot verhooging van ine- nagegeld kon spr. niet overgaan; dienstwei geraars zullen worden samengebracht in for ten van de Stelling Amsterdam. Over de mo- tie-Beumer betreffende pensioenneering en verlof van officieren liet de minister het op een, beslissing aankomen, al achtte hij het ge vraagde overbodig. Over een verbeterde loon regeling voor rijkswerklieden zou de minis ter overleg plegen met de organisaties van de Werklieden. Het Roode Kruis was noodig voor het le er, het moest goed worden. Als dit bestuur et niet deed dan zou een ander bestuur het moeten beproeven en gelukte ook dat niet, dan zou de minister zelf de zaak aanpakken. Er werd nog overwogen wat moet worden gedaan inzake oen betere bewaking van de munitiemagazijnen. Het bezwaar dat de fa briek voor ontplofbare stoffen was gebouwd op een terrein voor verbetering van 't Noord- zeekanaal was wellicht te ondervangen door het omleggen van een weg. Spr. verklaarde zich tegen de motie-Duys. De militaire groet is geen saluut aan den persoon, doch aan den rang en een' middel om de tucht in het leger te bevorderen en ite handelen. Gerepliceeild werd door den heer Ter Laan (Den Haag), die een motie voorstelde, uitsprekende de wenschelijkheid, dat de drie langst gemobiliseerde lichtingen onverwijld' met verlof naar huis zullen worden gezon den. Verder <ioor de heeren Qerhard, Knobel Duymaer van Twist en Alherda, die een motie Indienden uitsprekende, dat aan te werk M stelde geïnterneerden niet zal worden be lid eener vakorganisatie te worden. Voorts door de heeren Beumer, Eland en Ruys de Beerenbrouck. De M i n i s t e r deplioeerde. Minister C o r t van der Linden verklaart, dat deze re geering in geval de motie-Ter Laan zou uit voeren. Welke politieke gevolgen de aanne ming zou hebben zou echter nog moeten wor den overwogen. Ten 6 uur 5 werden de - beraadslagingen verdaagd tot vandaag half een. geweren weg te werpen. Een militair zeide, dat de arbeiders op hem en zijn kameraden1 konden vertrouwen. Te Haarlem. De Bestuurdersbond heeft een motie aangenomen^ waarin o.m. wordt gezege dat van een vrijwillig meedoen aan de staking geen sprake kan zijn, zonder dat hierover be hoorlijk overleg is gepleegd. Mocht eventueel terrorisme door de rev. socialisten en syndi calisten worden uitgeoefend, dan verwacht de Haarl. Bestuurdersbond, dat de arbeiders, georganiseerd in de moderne organisaties! hiervoor niet zullen wijken. Het N. V. V. wordt üitgenoodigd ernstig te overwegen of, en zoo noodig wanneer, tot krachtiger maatregelen moet worden over- aan. de Gsmeagd nieuws. DE ALGE ME ENE STAKING. Te Amsterdam. Volgens opgave van het P. A. S. omvatte de grondwerkersstaking gistermorgen ongeveer 500 man, terwijl nog ongeveer 100 fundeeringswerkers oa. door de staking niet konden werken. Bij de Arnster- danisdie BallaaNMaatschappij staakten 60 grondwerkers, waardoor het werk aan het noodziekenhuis stil lag. Verdi r lagen tenge volge van de grondiwerkersstaking nog stil de aanleg van den nieuwen wandelweg In Plan-Zuid, de bouw der gemeentelijke wo ningen aan de overzijde van het IJ en van de loodsen aan de Handelskade. Bij de fabriek voor zwavelzuurbereiding V. h. Kei jen ls\gistennorgen de staking g froclajueerd, die ongeveer 30 man omvatte. Iet aantal stakers bij, de Ned. Scheepsbouw Mij. bedroeg 210 man. Naar van stakerszijde werd beweerd, waren 500 brandstoffenwerkers bij' de stakers be trokken en is de bezorging van kolen vrijwel stopgezet. Slechts een enkele kleine kolen- handeraar, een zoogenaamde „liokkenbaas," tracht zijn klanten» te bedienen. Gistermorgen tegen 8 uur ongeveer trok ken jeugdige stakers van de Ned. Scheeps bouw-Maatschappij langs de Muiderpoort. Zij wilden niet voldoen aan de sommatie van den» inspecteur van politie, waarop zij met geweld werden uiteengedreven. Een der jon gens werd door een sabelhouw niet ernstig gewond. De betoogers werden verspreid. De fabrieken en werven op de Eilanden bleven nog onder poEtiebewaking. Bereden politie en marechaussees patrouiTleeren door de stad. Alles was daar rustig. Een gedeelte der militairen werd' gecon signeerd. Bij den Amsterdamsdhen Bestuurdersbond bestaat het voornemen om na den 12en Fe bruari (den dag, waarop vanwege de S. D. A. P. en het N. V. V. aldaar eenige meetings ten gunste eener betere levensmidldelenvoor- ziening zullen worden gehouden) en tijdens de behandeling van het wetsontwerp inzake de levensmiddelenvoorzlening in de Tweede Kamer op een werkdag een betooging te or- ganlseeren ten gunste van een meer afdoen de en betere voorziening van de arbeiders klasse met levensmiddelen. Te Rotterdam. Op ongeveer 7 boeten, die gelost moesten worden, is gister het werk neergelegd. Te Leiden hebben gisteren 60 stakers zich aangemeld, meest sigarenmakers en bouwvak arbeiders. Het comité verwacht hedenmiddag een groote uitbreiding der staking. In de stadsgehoorzaal werden een 300 h 400 vrouwen door mevrouw Pabon opgewekt hunne mannen tot staking aan te sporen. In den» tuin van Zomerzorg waren een 500- tal mannen bijeen, waaronder een» aantal mili tairen. Hier verdedigde mevrouw Kooman9 Timmer, uit Rijswijk, in een felle rede het „neem- en eetreent" Den soldaten ried zij als zij tot schieten werden gecommandeerd, de 'e den Haag. In een vergadering van het bestuur van het Revolutionair Socialistisch Agitatie-comité te den Haag is besloten staking zoo krachtig mogelijk door te zetten De grondwerkers van wie Maandag slechts een klein aantal aan- de staking deelnam, zou den 'het werk geheel neerleggen. In een adres, dat naar het Binnenhof werd gebracht, wordt geeischt-: 1Verbod van uitvoer van alle levensmid delen, welke ons volk behoeft: 2. Inbeslagneming van alle voorraden gelijke verdeeling, zoodat de rijken zich niet kunnen bevoordeelen; 3. Terugbrenging van de prijzen op het peil van vóór den oorlog. 4. Productief werk of uitkeering van het volle loon bij1 werkloosheid; 5. Demobilisatie. Een der leiders verwachtte, -dat het aanta demonstreerenden gister 4500 man zou be dragen. In een door 300' man bezochte vergadering van de afdeeling van den Nederl. Federatie ven Bond van Gemeentewerklieden werd een motie aangenomen, waarin o.m. wordt ver klaard, dat de Haagsche gemeentewerklieden op alle mogelijke wijze propaganda zullen maken voor het algemeen neerleggen van den arbeid. Te Groningen. Betoogingen van werksta kers hebben hier tot heftige opstootjes aanlei ding gegeven. Op de Rademarkt, waar het ebouw der gemeentereiniging is gevestigc rajchtten stakers heit gebouw ite molesteeren Hot kwam tot handtastelijkheden met de poli tie. Een politieagent wera door een schot ge troffen en een burger werd aan het hoofd ge wond. Er kwam meerdere politie opdagen, charges werden uitgevoerd, die door de sta kers met 't werpen van steenen werden be antwoord. Ook nu weer werden tal van per sonen gewond. Ten slotte werd alles door po litie en marechaussees schoongeveegd. Op de Groote Markt kwam het ook tot een botsing. Met de blanke sabel en gummistok ging cfe politie op de woedende menigte los, waarna aeze in wildé vlucht uiteenstoof. Ver schillende personen raakten» onder den- voet. Inmiddels was door den commandant van het in staat van beleg verklaarde gebied een proclamatie afgekondigd waarbij alle samen scholingen van drie of meer personen en alle straatbetoogingïn van welken- aard ver boden zijn. Tegen den avond werd de toestand wat min der onrustig, doch om halft'ien wist een bende opgeschoten kwajongens weer een relletje te wekken. Ook nu werd gechargeerd en geschoten. Thans schijnt echter de rust werkelijk te ruggekeerd te" zijn. In Ams' Amsterdam, den Haag en Rotterdam is die staking voor geëindigd verklaard en zul len de staker» het werk weer hervatten. GELDZUCHT. Eenige weken geleden is te Schieforoek oven leden zekere C. v. P., die sedert 20 jaar on derstand had genoten van het armbestuur, Zijn vrouw, die een paar weken na haar man ia overleden, van gebrek omgekomen, heeft, naar men thans heeft ontdekt, een bedrag van 12,000 nagelaten, in de bedstede verborgen. FUSIE SPOORWEGMAATSCHAPPIJEN. De Tel. verneemt, dat door d-e directies van .aatsspoorwegen nistraties van beide Maatschappijen te veree nigen en te Utrecht te vestigen. In verband hiermede zal een groot aantal thans bij de administratie ln Amsterdam werkzame amb tenaren naar Utrecht worden overgeplaatst. ONVERWACHT GEVOLG. In het Museum-kwartier woont een me vrouw die heel zuinig met de broodkaarten deed, zoodat er op het eind der periode een broodkaart over was. Elet dienstmeisje vroeg de kaart ten behoeve van een groot gezin. Mevrouw weigerde, doch de meid pikte de kaart ln. Thuis komende van de wandeling vroeg mevrouw naar de kaart. Jansje zeide ze weg te hebben geschonken. Zonder meer stapte de vrouw naar de poli tie, want de kaart hoorde op liet distributie bui ui tlwi. At.-id moet op bureau komen. Waar Is de kaart? Hier men eer- Zoo, je kunt gaan i Neen meneer, wilt u een agent mee sturen, want mevrouw 'beeft 30 H.L. antihraciet in den kelder! Agent mee, antbraciet mee. Tableau! (Volk). BUREAU VAN DEN R'EGEERINGS- CüMMISSARIS IN NOORD-HOLLAND. Met ingang van heden is het Bureau van den Regeerings-Commissaris in Noordllol- land, belast met d-e Rijksgraanveivauiuiing, verplaatst van Keizersgracht 121 naar Wete ringschans 120, Telefoon Nos. 7710, 7711 en 3063 Zuid. Aangeteekende stukken, dienen te worden geadresseerd aan het Bijkantoor Tulpplein. BELASTING-CONTROLEURS. De belastingcontroleur te Naarden heeft het bewijs geleverd, dat belasting-controle voor een gemeente zeer voordeelig kan zijn. In 1914 bedroeg het aantal aangeslagenen aldaar 873, die .ezamen ruim 30.000 belas ting opbrachten. Dit aantal steek ln 1915 tot 1117, in 1916 tot 1253 en in 1917 tot 1472, zonder -dat 't bevolkingscijfer mede naar ver- PHVM9 7 nog :r). Het belasti uioeg ners meer) 100 inwo- ct belastingkohier voor 1917 be- houdin-g steeg (in 191 r). Het belasti: 76.000, d.i. 2 V, maai zooveel als in Dg geen >hie 1914. Vooral in deze tijden met de vele buiten gewone uitgaven is een dusdanige versterking zeer welkom. BOND VANi DEN MANUFACTUREN- HANDEL. Maandag den elfden Februari zal in het efbo-uw „De Werkende Stand", Kloveniersr -urgwal te Amsterdam de constitueerende vergadering plaats vinden van boven genoem den bond. Deze bond is opgericht om zooveel mogelijk in overleg met de regeeringsautori- teit-en maatregelen) te treffen om den ketting- handel in het manufacturenbedrijf tegen te gaan. Slechts zii 'kunnen lid van den bond worden, die minstens twee jaar in -den manu- facturen'handel zelfstandig werkzaam1 zijn, t.w. fabrikanten, grossiers «en agenten, terwijl slechts -die detaillisten, die tevens en- gros verkoopen worden toegelaten. Om een goede controle te hebben zal de bond voorschriften uitvaardigen zooveel mo gelijk in overleg met de autoriteiten, waar aan de leden zich bij hunnen1 handel zullen hebben te houden. UIT HEER-HUGOWAARD. Op uitnoodiging der afd. Heer-Hugowaard van den Bond" voor trad in het lokaal van den heer Driessen heer Dorhout van Venhuizen op met het on derwerpDe evenredige vertegenwoordi ging". Daar na- het uitspreken der rede door geen der aanwezigen nadere inlichtingen werden gevraagd, meende de voorzitter te mogen cou'stateeren, dat de spr. met succes had ge sproken, dat de uiteenzetting door de aan wezigen volkomen was begrepen. Met een hartelijk woord van dank en een tot weer ziens aan spr., en met de verklaring, dat de thuisblijvers ongelijk hebben gehad, sloot hij de vergadering. UIT ST.-PANCRAS. De raad dezer gemeente kwam Maandag morgen om 10 uur in spoedeischende verga dering bijeen ter bespreking van een verdere veenvoorziening ten behoeve van de briket tenfabriek te N.-Scharwoude, wat dan ook als eenig punt van bespreking op de agenda voorkwam. Alle heeren waren present. De voorzitter opende de vergadering en deed mededeeling van het doel der vergade ring. Het terrein waar ze tegenwoordig bezig zijn met veengraven, begint al aardig op te ruimen. Daarom zal het noodig zijn, ander terrein in handen te krijgen, om met verdere levering -te kunen doorgaan. B. en W. kunnen voor dit doel aankoopen den voorraad veen op het terrein van den heer P. Spronk en ook kan het huis en ter rein in zijn geheel worden aangekocht. De raad besloot zonder veel bespreking aan te koopen van den heer P. Pronk de aanwe zige turf in zijn grond in den Oost- wal alhier, voor 1000,— en het huis en erf van denzelfde voor 2500.die grond is dadelijk en het huis met 1 Mei te aanvaarden. Verder was er niets meer aan de orde en rondvraag wordt sedert eenigen tijd niet meer gehouden, zoodat hierna de vergadering werd gesloten. DIT STOMPETOREN Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Schenner van dén Nederl. Bond van arbei ders ln het landbouw-, tuinbouw- en- zuivel bedrijf in café R-enses alhier, waar als spie ker zou optreden de heer W. van de Vall, bondsbestuurder. De opkomst was zeer goed, waarover -de voorzitter bij het open-en der ver gadering zijn vreugde uitte. Onderwerp wasWaarheen gaan we In eene niet.gloed- voor de vuist uitgespro ken rede zétte de heer Van der Va lil1 uiteen, hoe goed- het in menig arbeidergezin was voor den oorlog en boe treurig het er nu ge steld is. Ui-tvoeilig werd dit betoogd aan gaande kleeding en voeding en met cijfers toegelicht, hoe groot de invloed hiervan is op de gezondheid, 't Ia dus dringend noodig, -dat hierin verandering en verbetering komt, en daartoe bestaat slecht» één middel, n.l. aan sluiting bij den Bond Met overtuiging drong spreker hierop- bij ne hoorders aan: alleen door vereenfging kunnen- de toestanden voor de arbeiders beter worden en- blijven. Vele jarem reeds ijvert de Bond hiervoor, en daarom: Arbeiders vei- eenigt UI Na deze rede werd hartelijk geapplaudu- ceer-d; debat had nie? plaats, wel werden door een paar bezoekers vragen gesteld, die door den spreker uitvoering werd beantwoord. De voorzitter sloot de vergadering met woorden van hartelijke dank aan den heer Van de Vall en aan allen, die de vergadering hadden bezocht. UIT OUDKARSPEL. Bij de gisteren alhier gehouden stemming voor een lid van het bestuur van den polder verk- en Dergmeer is gekozen de lieer Jb. Kroon Jz. Jr. KORTE BERICHTEN. - Maandag is een zekere T. te Weesp, die dienst deed op een tram, doordat hij zijn liclraam naar buiten boog, met een telefoon paal in aanraking gekomen. Hij werd in een sloot geslingerd, eeni rib verscheurde zijn long, zoodat hij aan de verwonding overleed - Twee zoontjes van den heer V., aan de lauriergracht te Amsterdam zijn na het ge bruik van jam, aan een kraam gekocht, over leden. - Het was gisteren, 5 Februari, een jaar geleden, dat de broodkaart in Nederland werd ingevoerd. Zij was geldig van 5 tot en met 11 Februari. - De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Gcneraal zijn ter vergadering bijeenge roepen tegen Dinsdag 19 Februari e.k, des avonds te half negen uur. - Het Rijksbureau voor manufacturen maakt bekend, dat voor lijf- en huiahoudgoed, bestemd voor of komende van wasscherijen, tijdelijk ontheffing verleend wordt van bet verbod van vervoer. In de laats gen de drogeri :e dagen zijn te Hoo; ïyacinthen aangevoero, ®d die, en verwerkt te zijn, worden emalen en als kaffie-surrogaat dienst doen, hiervan bereide koffie komt den koffie- stnaak zeer nabij. De fabriek van sajetten, kousen an wol len stoffen van de N'. V. Gebrs. Van Leeu- wen's Wolindustrie te Veenendaal is Maan dag geheel stop gezet, wegens gebrek aan brandstof. Ruim 300 werklieden zijn bierdoor werkloos. Ter aanvulling van zijn desbetreffende beschikking heeft de finister van landbouw nader uitdrukkelijk vastgesteld, dat bet ver bod tot aflevering van thee als drank ook van toepassing is op sociëteiten. Tegen den heer L. F. B., directeur der Hollandiche Cacao- en Chocoladefabrieken vo-orh. Bensdorp en Co. te Bussum, beschul digd van vervalsching van levensmiddelen, is door de rechtbank te Amsterdam 3 dagen ge vangenisstraf geëischt. Het betreft verval- schen van cacao. Door -den- commandant van het vlieg kamp op Texel is aangifte gedaan, dat uit jas van een der onderofficieren is ontvreemd een bankbiljet van 100. Van een logger te Vlaardingen is een vat machine-olie, inhoudende 140 liter, ge stolen. Van de daders ge-en spoor. Te Vlaar-dmger-Ambacht dronk een driejarig kind kokende koffie en is reeds aan de gevolgen overleden. Een postbpde te Roermond is voor de tweede maal aangehouden wegens smokkelen. Voor een zeer talrijk gehoor, waaron der velen u-it omliggende plaatsen-, heeft dr. Wumkes, van Sneek, in -de Groote Kerk te Leeuwarden een preek gehouden in het Friesch. Een bericht in de Dortmunder Z-tg. deelt medCj dat het kolensyndicaat na 1 April de kolenpnjzen zal verhoogen. Te Oudewater komen zeer veel gevallen van diphtheritus voor onder 'kinderen. De laatste maand werden 14 gevallen geconsta teerd. Over het algemeen zijn ze niet van zeer erns-tigen aard. Naar gemeld wordt is in verband met de verduistering van broodkaarten te Rotter dam, behalve de (twee klerken, nog een be ambte van het gemeentelijk distributiebedrijf gearresteerd. De dader van den diefstal bij de firma Abrahamson te den Haag is een half uur na de ontdekking van het misdrijf reeds gear resteerd. Aanwijzing gaf een portret „druk op den knop," dat de man -had laten vallen. Zoo moest net maar vaker gaan. De Telegraaf noemt de beweringen van den heer Rijnders; inzake de „Courant", een dlwaze beschuldiging en spreekt die met be slistheid tegen. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Nos. 2996, 3397, 7670, 8114, 11480, 14915, 16501 1000. No. 20927 400. Nos. 327, 4053, 20172 200. Nos. 239, 795, 4403, 7578, 9214, 16033, 17558 100. HEILOO. (Januari) Geboren Barend, z. van Jan Hartig en Trijntje Rol. Jan, z. van Jan Hartog ai Trijntje Rol. Augusta, van H. van En gelen en J. Rass, beiden wonende te Leiden Johannes, z.'van IJ. K. -M. Kops en Maria Hoetjes. Albertus, z. van J Langelaar en M. rieijkamp. Elisabeth, d. van L. Denne- man en A. Roobeek. Ondertrouw-dl: P. van Maarleveld en A P. van Beek. M. Zonneveld en M. C. Knjjn. a tor dam, namens het saiariscomité van over- heidspersoneen, aangesloten bij het N. V. V. en den Federatieven Bond van Gemeen tewerklieden, de uitnoodiging gedaan tot het bijwonen van een gemeenschappelijke vergadering op Zaterdag 9 Februari te Am sterdam, ter bespreking van een in die ven gadering ter overweging ontworpen pro gram-, .inhoudende ten eerste verboi ,van uitvoer van de in ons land benoodigde le» vensbenoodigdheden, ten tweede distribu tie van nmdveesch, vet enz., ten derde be tere distributie van aardappelen, peulvruch ten, vat- en stapelgroenten, brood, melk, petroleum, brandstoffen, zool- en repara- tieleer, schoenen, klpmpen, wol en sajet, enz.al deze genoemde artikelen tegen vast te stellen prijzen, die geldig waren vóór den oorlog. STADSNIEUWS P. van Maarleveld en A. P. e h u w d van Beek. Overleden Marijtje de Vries, 65 weduwe van A. Dral, eerder van K. Kraa man.. Immertina Catharina 17 j., d.Smit man. Immertina Catharina, a. van H. Smit en A. Struijf, 17 j. BERGEN (Januari.) Geboren Cornells, z. v. Dirk Jonker en Maria Johanna van Gulik. Nicolaas, z. v. Jaoobus ilollenberg en Hillegonda van Leeuwen. Alida Johanna, d. v. Aaltje Umusterhoer. -Anna, d. v. Jan Rijniersce en Antoni» Heger. Dirk, z. v. Charles An toine Wijnschenk Dom en Maddalena Wil- heknina Happee. Overleden Elisabeth Appelman, 34 jaar. Walter Henri Schutte, 10 maanden. Gehu wd Aloijsius van ae Velde, wo nende alhier, onlangs te Koewacht en- Maria lioutenbos, wonende alhier. Heronimua Meijer, 33 Jaar alhier -en Trijntje Bakker, 31 jaar te Warmenhuizen. OBDAM (Januari.) Geboren Bemardus Nicolaas, z. v. Martinus Broers en Agatha Maria van Kam pen. Overleden Comellsc Spil, echtgenoot van Maartje Commandeur, eerder gehuwd niet Groetje Koppes, 75 jaar. Hendrik Dekker, echtgenoot van Jantje Appelman, 48 jaar. SCHOÖRL (Januari) Geboren: Jan, z. v. Arle Hoogvorst en Marijtje Peljs. Grietje Cornell, d. v. Cor nells1 Mattliij» Winder en Grietje Antje de Graaf. Trijntje, d. v. Petrus Henneman en Maartje Keizer. Ondertrouwd Riekele Johannes Wij- ma te Helder en Mietje Stam. Getrouwd Dirk Buisman te Koedijk en Cornelia Stoop. -- Riekele Johannes Wij- ma te Helder en -Mietje Stam. Overleden Antje -de Jong, 75 j. Ned-tje Kranenburg, 4 maand. DE VREDESONDERHANDELINGEN. DE BESPREKINOEN TE BERLIJN. BERLIJN, 6 Febr. De Berliner Morgen- post verneemt over de besprekingen te Ber lijn van von Kühlmann, Czemin en gene raal Hoffmann, dat deze besprekingen tot een overeenkomst zullen leiden over de houding ten opzichte van de Oekraine en den toestand aan het Roemeensche front. Zoowel met de Oe'kraine als met de Roe menen is een spoedige vrede te verwachten. fc KDKHI.Alf r>. DE DISTRIBUTIEWENSCHEN. AMSTERDAM, 6 Febr. Het Hoofdbe stuur van den Algemeenen Bond van losse rijkswerklieden heeft naar aanleiding van het door hunne vergadering van 2 Februari Verstrekte mandaat, aan het N. V. V., het N. A. S., de A. B. B. en het P. A. S. te Am- verdronken. Aan het Verdronkenoord was men' gister middag bezig met het omhalen van een boom. Een toifw dat daartoe over het water gespannen was, werd door eenige knapen als klimtouw gebezigd. Toen het 12-jarig zoon tje van den heer A. Duin alhier zich in het touw en boven het water i bevond, brak het door, waardoor de 'knaap ia het water viel en verdronk. u l FANCY-FAIR Het batig soldo van de alhier gehouden fancy-fair bedraagt 1380,53. Hieronder zijn begrepen enkele giften van inwoners, die hun sympathie met het doel wilden betuigen. GEWETENSGELD. Bij den inspecteur der rijksbelasting in de eerste afdeeling alhier is ten behoeve van 's rijks schatkist ingekomen 866,67, voor te weinig betaalde bedrijfs-, inkomsten- en ver dedigingsbelasting II. BILJARTEN. In het café „het Gulden Vlies" van den heer Mooy heerschte gisteren den geheelen dag een zeer gezellige drukte. Er werd n.l. een biljartwedstrijk gehouden tusschen vijf spelers uit Schagen en Omstereken en vijf uit Alkmaar en o. De eigenaardige bijzonderheid echter, die dezen wedstrijd zoo aantrekkelijk maakte en zooveel toeschouwers deed aan wezig zijn was 't meespelen (voor Alkmaar) van mej. Schrier, de bekende biljartspeelster uit Domburg. En dat Alkmaar gisteren zoo'n mooie overwinning behaalde, is voor 't grootste gedeelte aan haar te danken. Wij hebben deze sympathieke bescheiden jonge vrouw gisteren met veel genoegen zien spelen. Vooral in haar twee laatste partijen was zijl uitstekend op dreef. Zij speelt zeer vlug, als 4 moet krachtig. Vooral haar trekken en door schieten was bijzonder mooi. Zij- maakte in deze cadre partijen mooie series van 31, 26 en 39 caramboles. Haar gemiddelde over de partijen was tusschen vijf en zes. Een par tij speelde zij met een gem. van 7,50. Zij was de eenige der tien spelers, die alle 5 partijen wist te winnen. Zij stoot zoowel links als rechts en ook in 4 masseeren en piqueeren is zij bedreven. Wij twijfelen niet of in de plaatsen waar zij komt zullen de liefhebbers haar graag zien spelen. Voor Aikmaar kwamen verder uit de hee ren J. Huberts, J. Smit, O. van Willigen en C. de Boer. Voor Schagen: Jb. Ruijs, C. Slik ker Czn., G. Slij-kerman, J. Peetom Czn. Alk maar won 16 partijen van de 25. Zij behaalde in het geheel 3419 p., tegen Schagen 21948 punten. Alkmaar won alzoo met 471 punten voorsprong. Na mej. Schrier werd de hoogt- ste serie gemaakt door C. Slikker (37). De heer G, van Willigen speelde één partij met een gemiddelde van 7.90. Dit is het hoogste gemiddelde in aezea wedstrijd gemaakt. VOORDRACHTAVOND. Wij vestigen de aandacht onzer lezers nogmaals op den voordracht-avond van den heer en mevrouw Clinge Doorenbos-Wilder- vanck de Blécourt, op a.a. Donderdagavond 7,30 uur, in de Harmonie. NACHTBEW A K ING SDI E NST. De eerste Noord-Holland&che Bewakings- Maatschappij heeft hier ter stede een nachtbe wakingsdienst opgericht. Deze maatschappij die delers in samenwerking met de politie haar sporen reeds verdiende, zal zich alhier ook wei onmisbaar weten te manen. Reedia sioten velschillende personen, waaronder de hoogste autoriteiten, met dezen dienst een contract. Inlichtingen zijn te be komen Mlent 72c. VLAAMSCH-BELGISOH VERBOND. In liet Wapen van Munster, van den heer Lo-ndon, trad Zondagmiddag voor de afd. Alkmaar- van het VUunsch-Bclglsch Verbond en eenige genoodigde Nederlanders op, de lieer Paus, sergeant-majoor van het Belgische leger, met 't onderwerpcannibaliame en ge woonten en zeden der Bankala's in Congo. Spreker, die gedurende ruim 5 jaar in de Belgische koloniën vertoefde, hield zijii toe hoorders gedurende meer dan een uur bezig op zeer aantrekkelijk au prettige wijze en wist zijn kiesch onderwerp, dat soms met uiterste omzichtigheid moest behandeld worden, tot het ein-de, zonder den minsten aanstoot, op boeiende wijze af te wikkelen. Daar hij, wegens tijdsgebrek, nog heel veel achterwege moest laten, zal sergeant-majoor Paus op den eersten Zondag van Maart zijn zeer belangwekkende lezing voortzetten. Daarna klonken de tonen van de plano doof de zaal en na een korte prelude werd 't tweede gedeelte van deze feestvergadering geopend door den heer Jos. De Klerk. Do heer De Klerk van Mexem bij Antwerpen is een toondichter van groote vaardigheid en een artiest op gebied van voordracht en te vens een componist van groote verdienste. Hij toonde gedurende een allerbelangrijkste voor dracht van bijna twee uur eeü handig spre ker, een bekoorlijk zanger, met een zeer aan gename en welluidende baritonstem en een componist van niet geringe gehalte te zijn. Hij onderhield ons over de Vlaamsche mu ziek en over de V laamsche liederen vanaf cle eerste tijden tot op onze dagen, zijne voor dracht afwisselend met oude en nieuwe liede ren van bekende Vlaamsche meesters, zooals Peter Benoit, Jan Blockz, Leo Mortelmans, en zoovele anderen en ten slotte een drietal lie deren van hem zelfOver 't Muurtje, zoo lief en aardig; Pietje en Mietje, een koppel vink jes, die allerliefst minnekozen; en ten- slotte

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2