DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. AFSLUITING Honderd en twinstigste Jaargang 19?8 abonnementsprijs bil yoornltbetallng p. 3 maanden (1.65, (r. p. post (1.90. DONDERDAG Bewlisnnmmers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte'. Br. (r. N.V. Boek- en Bandelsdrnkkerll Herms. Coster 4 Zn., Voordam C 9, Tel. 3 7 FEBRUARI. NEDERLANI). Vandaag 7 Februari zullen de bespre kingen te Brest-Litowsk worden hervat, maar of het in waarheid vredesbesprekingen zullen worden, is nog lang niet zeker. In Duitsch- land bereidt de Berl. Lokal Anz. zijn lezers reeds voor op een mislukking. Ongerust be hoeft men niet te wezen,^egt het blad, daar voor staat de hechtheid der staatsregeering borg, evenals de houding van de opperste le gerleiding. Dit geldt ook voor te verwachten „belangrijke besluiten, waartoe men zich ge noodzaakt ziet, omdat door de arbeiderssta kingen in Oostenrijk en Duitschland in ver band met de buitenlandsche politiek en den binnenlandschen toestand verschillende na- deelige invloeden hebben gewerkt." Wat deze bijvoeging eigenlijk beteekent, blijkt niet. Mogelijk betreft het den toestand aan het Oostelijk front, waar door de „ver broedering" met de Russische maximalisten een minder gewenschte invloed schijnt geko men te zijn. De Poolsche kwestie schijnt nog maar niet zoo gauw opgelost, als men onlangs wel uit de rede van graaf Czemin heeft willen opma ken, toen hij zei*, „wij willen in het geheel niets van dien staat, de bevolking moet vrij en zonder iemands invloed haar eigen lot kie zen". Men zou zoo meenen, dat er aan een „Oostenrijksche oplossing" niet meer werd gedacht, en nu komt de Tagl Rundschau ver tellen, dat de besprekingen te Berlijn liepen over de Poolsche kwestie, en wel in dien zin of Duitschland zich bij een Oostenrijksche op lossing zou aansluiten. Is Oostenrijk's pro- gfamma ten opzichte van Polen gewijzigd na het ter sprake brengen van het al of niet zen den van vertegenwoordigers naar Brest-Li towsk De volgende week zou Trotzky weer naar St. Petersburg terug gaan om met de Sovjet te beraadslagen. Als echter een bericht uit Zurich, via Parijs uit de Russische hoofdstad ontvangen, juist is, zal hij- zich wel wachten naar St. Petersburg terug te keeren. Hij zou u.l. door de commissie van Russische terroris ten ter dood veroordeeld zijn. Als ze hem nu maar eerst hebben! Uit dat bericht zou men willen opmaken, dat niet alleen de zooge naamde bourgeoisie de heerschappij der maximalisitische heeren moede is. Dit bewijst trouwens ook een bericht van heden, waarin medegedeeld wordt, dat generaal Alexejef met een leger van 30.000 man uit het Dongebied is opgetrokken om in de overige streken van Rusland de maximalisten te bestrijden. Overigens komen uit Rusland ook nog geen berichten, die wijzen op een verbetering in den verwarden toestand, en deze wordt nu nog verslechterd door het spook van den honger, dat St. Petersburg ernstig bedreigt. Er zouden slechts voor enkele dagen nog le vensmiddelen voorhanden zijn. Al hetgeen door burgers is opgeslagen, wordt door de menigte opgespoord met behulp van de Roo- de Garde, de steunpilaar der maximalisten. Dat deze dergelijke huiszoekingen niet zacht zinnig uitvoeren, kan men begrijpen na het geen we hebben gehoord van de manier waar op in Finland wordt huisgehouden. VARIA. AMERIKA EN DE OORLOG. De North American Review bevat een De- cemberartikel waarin weer duidelijk uitkomt dat men in de Ver. Staten tot het besef begint te komen van de waarheid, dat het verslaan van de centrale mogendheden een taak van buitengewone moeilijkheden zal wezen,die nog zeer ver van haar voltoping is. De schrijver zegt o. a.: „Indien wij in oogenschouw ne men dat het de Ver. Staten 14-maar zooveel kost om een gelijk aantal soldaten in de ge- vechtslinie te onderhouden, als het aan Duitschland kost en dat het onderhouden van één Amerikaanschen soldaat aan het front den onafgebroken arbeid eischt van vier man in de Unie dan lijkt de te vervullen taak nog grooter dan men gedacht heeft. Niettemin kan zij worden volbracht, indien men eerst de zaak in haar ware verhouding ziet. Thans is de tijd gekomen om verstandi ger, nuchterder en voorzichtiger te handelen in het licht der gebeurtenissen, dat den toe stand overzlenlijk heeft gemaakt. Te begin nen met den dag, waarop het Congres weer bijeenkomt, dient iedere stap en ieder han deling die wordt gedaan, genomen te worden in de opvatting dat een geweldige oorlog op zijn minst vijf jara moet worden doorgezet. Het is niet voldoende om vlotweg te zeg gen dat Duitschland het niet kan winnen te gen de geheele wereld; tot dusver heeft Duitschland het gewonnen tegenover een overwegend deel van de geheele wereld; en het is nog aan de winnende hand. Het zal geen gemakelijke taak zijn Duitsch/- land te overwinnen, meent de schrijver, lang zóó gemakelijk niet, als het een jaar of zes maanden geiteden zou zijn geweest. Maar sindsdien is Rusland krankzinnig geworden en heeft Italië in het zand gebeten. De nood zakelijke taak is viermaal zoo zwaar gewor den. En daarom zeggen wij dat dit het don kerste oogenblik is sedert den slag aan de Mame. De schrijver vroeg zich verder af of men bezig was den oorlog te verliezen. Hij ant woordde daarop ontkennend. Doch men is ook niet bezig hem te winnen en „wij heb ben nog een heel heel langen weg daarvoor af te leggen." KORTE BERICHTEN. Van de Anglicaansche geestelijkheid in Engeland doen 300 geestelijken als marine- predikant dienst, terwijl 1300 in het leger zijln. Van beide groepen sneuvelden 13. Het Thitipijnsche parlement heeft een voorstel aangenomen om aan de Ver. Staten een onderzeeër en torpedojager aan te bieden. Een Brasselsch blad deelt iets mede over de hooge marktprijzen te Brussel. Voor 100 K.G. erwten 200210 gulden, witte boo- nen 410, capucijners 380. De detailprijs is aanmerkelijk hooger. In Duitschland zal voortaan op stuik en woekerhandelaars gevangenis- en bij her haling tuchthuisstraf worden toegepast, om dat de tot nu toe opgelegde geldboeten en al'le andere maatregelen niet het gewenschte succes hebben. Naar wordt bekend gemaakt is volledi ge overeenstemming verkregen tusschen de Ver. Staten en Canada nopens een doeltref fende verdeeling van arbeidskrachten voor oorlogsdoeleinden. In een open brief van Laval Eraser aan lord Derby in de Daily Mail staat te lezen dat de Britsche generale staf heeft toegegeven dat de verliezen) alleen het vorige jaar 900,000 man bedroegen. Volgens een Duitsch vlootbericht zou den de Centralen sinds den oorlog 14 milli- oen bruto reg. ton aan scheepsruimte hebben vernietigd. Men verwacht in Berlijn een spoedigen vrede miet Roemenië en1 de Oekraine. Een tiental Duitsches in Amerika zijn schuldig bevonden aan een samenzwering tot vernieling van mun'tievoorraden voor de entente. Zij: zijn veroordeeld tot de hoogste straf, n.l. 18 maanden gevangenisstraf en 5000 gulden boete. De Argertiijrtsche regeering heeft het verbod van graanuitvoer ingetrokken Naar de Secoio meldt zijn de voormali ge Grieksche ministers Skoeloedes en Lam- bros, alsmede Ypsilanti, de hofmaarschalk van koning Konstantijn gevangen genomen. De 'i ribune vereemt uit Bern, dat men een zgn. manovévr eer leger der ententen reeds als gevormd kan beschouwen, maar dat het nog niet is samengetrokken. Het zal onder het rechtstreeksche bevel van den oorlogsraad te Versailles staan. De Amerikaansche kredieten aan de geallieerden zijn door een leening, groot 387 mffiioen gulden aan Frankrijk tot 11 milli ard gestegen. - Het orgaan van het Bulgaarsche mi nisterie van oorlog uit Babadag verneemt, dat de Roemeensche revolutionairen de zich in de haven van Kilia bevindende schepen hebben vermeesterd en de Donau-delta tot republiek hebben uitgeroepen. Het P. T. A. meldt uit St. Petersburg dat verscheiden afdeelingen Chineesche troe pen vóór Blagowetsjenk staan', de hoofdstad der Russisch-Siberische provincie Amur. Het meelrantsoen in Hongarije wordt verminderd. Gemeld wordt dat de Finsche Witte Garde het offensief nam en Wiborg ernstig bedreigd. In St. Petersburg plunderen gewapende benden de winkels, er wordt gevochten met soldaten. De positie der Belgische Militairen, zoo wordt uit Havre gemeld, zal worden verbe terd1. Bij regeeringsbesliilt zijn de vleesckprlj- zen in Oostenrijk belangrijk verminderd. De prijïzen komen daardoor op de helft van de tegenwoordige. Bijl de operaties tegen de Goeben is een Britsche onderzeeër verloren gegaan. stemming betreffende aanvoeren kan worden verkregen, ook van die artikelen de aanvoer zal kunnen worden hervat. HARING EN SPIERING. De minister van landbouw heeft, onder in trekking van een beschikking van 1 December, bepaald: Het vervoer en de aflevering van haring, kleiner dan 13 C.M., alsmede van spiering, in verschen toestand kleiner dan 10 c.M. en in gerookten toestand kleiner dan 9 c.M. is ver boden met ingang van heden. BINNENLAND. TWEEDE KAMER! Nadat in de zitting van gisteren besloten was ook hedenavond te vergaderen, werd me- dedeeling gedaan van een schrijven van den minister van landbouw met het bericht, dat de beantwoording van het verslag van de le vensmiddelenvoorziening m verband met de nota van den heer üeresteyn eenigen tijd zal vorderen. De Voorzitter stelde voor het ont werp nog niet op de agenda te plaatsen. Na eeuig debat, waarbij de heer N o 1 n s voorstelde het ontwerp te behandelen, des noods zonder nota, na het ontwerp betreffen de de onderwijzerssalarissen en de heer gchaper voorstelde de behandeling op Donderdag in de volgende week in te trekken, werd het voorstel van den voorzitter aange nomen. Aan de agenda was toegevoegd de Indische begroóting en de droogmakt. van de Zui derzee. De heer Ketelaar kreeg toezegging, dat zijn motie betreffende den duurtetoeslag voor gepensionneerden voor de droogmaking van de Zuiderzee zal worden behandeld. Ja het Zuiderzee-ontwerp zal de subsidieverhoo- ging voor het bijzonder middelbaar onder- GEBREK AAN MACHINE-GAREN. De minister van landbouw heeft in ant woord op twee schriftelijke vragen van het Kamerlid Schaper medegedeeld, dat zoowel in de confectiebedrijven, als bij de kleerma kers, naaisters enz. ernstige moeilijkheden worden ondervonden tengevolge van het ge brek aan hand- en machinegarens. De minister heeft deze aangelegenheid onder de bijzonder re aandacht gebracht van het Rijksbureau van Manufacturen, hetwelk is uitgenoodigd ter zake ten spoedigste de noodige besprekingen te houden met de voornaamste importeurs en fabrikanten van handgarens en machinega rens, om op grond van die besprekingen even- tueele voorstellen tot het treffen van maatrege len aan den ministdf te kunnen voorleggen. Tevens deelt de minister mede, dat bij de on derhandelingen in Engeland inzake aanvoer van diverse goederen gevoerd, ook het arti kel garens is ter sprake gebracht. Verwacht wordt, dat indien in het algemeen overeen- wiis aan de orde worden gesteld. De behandeling van de oorloge ogrooting werd daarop voortgezet. De motie-Duys (herziening bepalingen be treffende den militairen groet) werd verwor pen met 41 tegen 13 stemmen. De motie-Beumer (pensionneering van verlofsofficieren) werd zonder stemming aan genomen. De motie-Ter Laan in zaké het afvoeren van de posten voor den vli gdienst en^motordierst werd verworpen met 54 tegen 18 stemmen, evenals de motie-Ter Laan in zake het naar huis zenden van 3 lichtingen. De motie-Albarda (verlof voor te werk ge stelde geintemeerden om lid te worden van vakvereenigingen) werd aangenomen met 52 tegen 17 stemmen. De* heer T e r L a a n lichtte het amendte- ment toe om het menagegeld voor mindere militairen te verhoogen van 35 op 70 ets. Na intrekking van het amendement werd de motie zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De heer Ter Laan drong aan op sneller beslissing inzake vergoedingen voor kostwin ners en- op verhooging der vergoedingen. De heer Duymaer van Twist achtte de grondslag van de regeling der vergoedin gen onjuist. De Minister zou overwegen of verbete ring is aan te brengen. De heer Ter Laan drong aan op posi tieverbetering voor reserve-officieren van ge zondheid en hospitaalpersoneel eii op verbe tering van de behandelinng van de tubercu loselijders. Spr. protesteerde tegen de voorge komen gevallen van mishandeling van ver dachten en van minderen. De heer T e r S p 11 achtte verbetering van den geneeskundigen dienst in verschil lende. opzichten gewenscht. Hij bepleitte ka derplicht voor studenten in de medicijnen De heer Marchant wilde met reorga nisatie wachten tot na den oorlog, De M i n i s t e r zou niet overgaan tot par- tieele wijziging. Of met algemeene reorgani satie zou kunnen worden gewacht tot na den oorlog kon spreker nog niet zeggen De heer Helsdingen drong aan op verbetering van de misstanden aan het Cen traal Magazijn van geneesmiddelen. De Minister zou aandacht aan de zaak wijden. Hij! achtte bijzondere positieregeling voor personeel vlmgdienst nooaig. De Minis ter kon echter geen bepaalüe toezegging doen. De heer Helsdingen vroeg loonsver- hooging voor kleine kleermakers-thuiswerkers, Ten half 6 werden de beraadslagingen ver daagd tot heden halfeen. RUNDVLEESCH. Het Kamerlid de heer De Jong heeft den 7den Januari de volgende vraag ingezonden: Is de minister voornemens maatregelen te nemen tegen de schrikbarende opdrijving van de vleeschprijzen, welke blijkt uit de in de Haagsche dagbladen van 5 en 7 Januari ge plaatste advertenties van de 's-Gravenhaag- sche Vleeschhouwers-Vereeniging „Een dracht" De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft daarop gisteren geantwoord: De ondergeteekenae is voornemens maatre gelen te nemen tegen de opdrijving van de vleeschprijzen. De bekendmaking van deze maatregelen is zeer aanstaande, doch kan nog niet volledig geschieden, omdat de voorbereiding nog niet geheel is afgeloopen. In het kort komen zij hierop neer, dat on- dergeteekende voornemens is maximum ver koopprijzen van rundvleesch te bepalen. Als gevolg hiervan zullen de verkoopprijzen van slachtvee benelen zekere grenzen moeten blij ven. Mocht dientengevolge te weinig vee voor de slachtbank worden aangeboden, dan zal tot inbezitneming van slachtvee overge gaan moeten worden. Om het geheel der maatregelen goed1 te doen loopen is het noodzakelijk, dat het slach ten van vee enkel met toestemming van onder- geteekende kan plaats vinden. Een voorstel van wet om het slachten zon der zijn toestemming onomeglijk te maken is door oadergeteekende ontworpen en zal, naar hij vertrouwt, de Kamer zeer spoedig berei ken. MELKVEEHOUDERS. In de zaal van den Dierentuin te 's-Gra- venhage werd gisteren' een proiestvergadering gehouden, uitgeschreven door het Centraal Bestuur der Provinciale Bonden van melkvee houders in Nederland, welke vergadering werd bijgewoond door de Tweedekamerleden v. d. VeLde en v. d. Voort v. Zijp. De eerste veker, het Tweede-kamerlid A. Co lijn, zeic. dat er niet meer 200.000 boeren zijn, maar tv.u boer: Minister Posthuma die uitmaakt, wat ite zullen zaaien, wat we met onze meik moeten doen' enz. Spr. wees op de hooge lasten waarop de boer zit, de druk kende belastingen, cfie hij moet betalen. Hij erkende de moeilijkheden, die de minister heeft te overwinnen bij de melikvoorziening, maar dit mocht voor hem geen reden zijn om den veehouder te verplichten de melk te le veren beneden den kostenden prijs. Zij moeten daartegen: krachtig protesteereri. De kostprijs van de melk is 25 a 26 cent de liter. Spr. critiseerde daarop de houding van den mi nister ten aanzien van de pulplevering. Ge lijk alles, wat de .regeering voor den boer deed, kwam dit verkeerd uit voor den boer. Ook op de N. V. „Bieta" oefende spr. critiek. En dat alles geschiedde om baantjesgasten aan een betrekking te helpen. Aan het geduld van den bqer begint eenmaal een eind te ko men. Spr. besloot met den wensch dat de ver gadering mocht strekken, om een groot on recht aan de zoetboeren, sinds 1914 ge pleegd, zooveel mogelijk goed te maken) en dat ook hun in de toekomst een, zij1 het ook zorgvol, bestaan worde verzekerd. De heer A. N. Vaandrager, voorzitter van den Bond van melkveehouders in Zuid-Hol land, zeide dat de bóeren, immer goede va derlanders zijn geweest. Het groote melkte- kort is dan ook niet te wijten aan de boeren, maar aan de verkeerde regeeringsmaatrege- len. Spr. achtte voor die maatregelen vooral verantwoordelijk invloeden van buiten af op de regeering en door adviseurs. Hij kwam op tegen de voorstelling, die de heeren Sannes en J. ter Laan in de Kamer van de boeren ga ven, en tegen de kwalificatie van „hebzuch tig", die de heer Schaper in zijn Kerstrede te Amsterdam op de boeren toepaste. Deze hee ren en een gëvaarlijke rol en zullen het tegc "Telde bereiken van hetgeen zij be- ooge. 'Mister Posthuma heeft in zijn memorie var. antwoord betreffende het levensmiddelen- ontwerp gezegd, dat hij de gebeurtenissen niet kan vooruitzien. Het schijnt echter, dat hij zich in dit zienerschap wil oefenen en daarvoor den boer als proefkonijn gebruiken. Spr. zette dit nader uiteen aan de hand van de regelingen voor de mdkvoorzLmng ge troffen. De boeren hebben wei alle medewer king willen verleenen, maar de mannen van de practijk werden in het ongelijk gesteld te genover ae heeren Reitsma c.s. De boeren willen niet bij de kolen- en broodkwestie ook een melkkwestie voegen, maar nu moesten zij wel 3 h 4 maanden koeien „droog" op stal zetten1, in plaats van 2 maanden. Ware de maximumprijs niet te laag gesteld, dan zou er 170.000 L. meer per dag zijln geweest, d.i. genoeg om geheel Amsterdam van melk te voorzien. De burgemeesters ziju vaak geheel onbere kend gebleken voor de taak der uitvoering der 1\'a even te hebben stil gestaan bij de pulp kwestie, opperde spr. grieven: ten aanzien van de bieten levering. Als er geen mangeiwortel en geen peen de grenzen was overgegaan, dan was èr overvloed geweest. Waar bl ij veen de groote winsten, die de „Bieta" maakt? De heeren van den graanhandel moeten er vet van worden 1 De heeren Van Wijnen, voorzitter van den Bond van Kaasproducten, zeide dat er nog meer gedaan zal moeten worden voor hen, die van vaste en betrekkelijk geringe salarissen moeten leven. Doch dan behooren die maatre gelen op juiste wijze te worden genomen. Deze vergadering wil iets stellen tegenover het schetteren van sommige persorganen en sommige volksgroepen, waarvan de directe gevolgen zijn, dat het vleesch iets goedkooper is of dat de schatkist er iets minder zal bijleg gen. Maar ten slotte zal dit leiden tot verar ming van den boerenstand, tot terugkeer tot de moeilijke jaren van voorheen. Minister Treub ijvert krachtig voor het samentrekken van alle energie, opdat de nijverheid de taak zal kunnen vervullen, die haar na den oorlog wacht. Maar geldt dit ook niet voor den landbouw? Wat zal het geval zijn, indien den boer zijn kapitaal wordt ontnomen en zijn energie wordt lamgeslagen? Vele boeren we ten niet, doordat zij geen boekhouden, hoe veel zij achteruit zijn gegaan. Spr. critiseerde de dure distributieregeling. Eer de waren van den boer bij den consu ment zijn, is er een lange en dure weg afge legd. Daardoor moet aan de prijzen voor den verkeer STATIONSWEG. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter aigeoaeene kennis, dat de Stations weg tusscbea Stationsplein en Mei- derscben weg tot nader order voer bet verkeer van rij- en voertuigen zai zijn AFGESLOTEN. ALKMAAR, 6 Februari 1918. Burgemeester en Wsthosders voornoemd, O. RIPPING Voorzitter. DONATH, Secretaris. producent worden getornd. Het mistasten van den minister, die op al lerlei adviseurs moet afgaan, kon spr. begrij pen. Maar er moet verandering in het systeem worden gebracht. Spr. vroeg van de regeering vertrouwen in den landbouw, die in groote trekken1 zijn pllicht had gedaan. Wijt protesteeren tegen een abnormale pers, die er maar op los schettert en tegen dat deel van het Neder landsche volk, dat maar mee lt ui lt in het koor, dat men het met de boeren niet zoo nauw behoeft te nemen. Spr. protes teert ook tegen een Tweede Kamer, die de verantwoordelijkheid, welke op haar rust, niet beseft en tegen het feit, dat brutaliteit thans hoogtij1 viert. De vierde spreker, de heer J. van Meer- veld, voorzitter van den Bond van melkvee houders in Noord-Holland, kwam op tegen de verdeeling van het land in twee melkzones. In de eerste plaats is daarvoor organisatie noodig. Wij moeten nooit den weg opgaan van het verzet, maar van het verzoek. Wij moeten de regeering trachten te winnen, niet te overwinnen. iSpr. zei ten slote, dat als het aan de advi seurs ligt, de minister zich van hen moet ont doen. Vervolgens had eenig debat plaats, waarbij nogmaals allerlei klachten de revue passeer den. Een1 der sprekers zeide, dat als er geen ver andering komt, de boeren, in den komenden zomer er beter 'den boel bij neer kunnen gooi en dan dat zij langer met verlies zullen wer ken. Ten slotte werd de volgede motie met al- gemeene stemmen aangenomen. „Gehoord de besprekingen over de vele en velerlei grieven1 en onnoodlge kwellingen, waaraan de boeren in 't algemeen blootstaan gezien den veel te lagen melkprijs voor den producent; het geheel ontbreken van een goede regeling biji de pulpdistributie en de voor ons zeer schadelijke aflevering van die pulp door H.H. suikerfabrikanten, de on oordeelkundige handelingen en het gemis aan tact getoond door de N. V. „Bieta", waardoor de handel in voerbieten enz. onnoodig duur en Lastig wordt gemaakt; de slechte toepas sing van de maximum-prijzen van stroo, als mede de tactlooze hooivorderingen in sommi ge gemeenten aan den dag gelegd; van meening, dat verreweg de meeste dezer grieven en misstanden het gevolg zijn van 'n onoordeelkundige samenstelling van de mees te commissies, die geroepen zijn den Minister van advies te dienen inzake maatregelen het boerenbedrijf betreffende, dat veie der thans bestaande grieven zoo niet geheel zouden kunnen worden weggenomen, dan toch zeker aanmerkelijk zouden kunnen worden verzacht, wanneer aan nractische boeren een veel rui mer plaats in die commissie werd toegewezen ziet in dit alles een ernstige bedreiging van het melkveehoudersbedrijf, waartegen wij met kracht protesteeren; dringt er met den meesten ernst op aan ver betering te biengen in dezen toestand besluit deze motie ter kennis te brengen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel." Aan ue mot e werd nog toegevoegd, dat de minister dien prijs zoo spoedig mogelijk zal bekend maken. Daarna ging de vergadering, waarop ver tegenwoordigd waren 84 afcieelingen uit Zuid-Holland, 41 uit Noord-Holland, 18 uit Utrecht en 20 uit Gelderland, te zamen 5504 melkveehouders, uiteen. DE PAARDENUITVOER. De regeling is nu gereed, en de taxatie van de 5000 paarden van 812 jaar te Groningen aangevangen. De bepalingen zijn voor de handelaars iets gunstiger, zoodat deze uitvoer tot stand kon komen. Van den zoo gewenschten uitvoer van jonge ruins komt niets, daar Engeland zulkB niet toelaat. Dat hebben we nog te danken aan den directeur van het Landbouw-Export- Bureau, zegt „de Veehandel". Op de veemarkt te Groningen had Dinsdag de overdracht plaats van de vanwege het Dtuische Kriegs Ministerium gevorderde 8ja- rige en oudere paarden. In het geheel werden 201 paarden gepresenteerd. De keuringscom missie stelde zeer straffe eischen. Daardoor werden er slechts 119 paarden, allen warm bloed, overgenomen. De paarden werden door een Duitschen veearts onderzocht op oogen en bek en door den heer dr. W. ten Hoopen, districts-veearts te Groningen, onderzocht op leeftijd. Op 20 Februari komt de aankoop-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1