Telegrammen van lieden. VERÜAJDEKBÏG vu dan gemeent&r'fifld m Alkmaar, commissie weer te Groningen paarden over nemen. De belangstelling- van de zijde der paardenhandelaren was vriji groot. De aange kochte paarden zijn, naar men van bevoegde zijde mededeelde, in het algemeen voor het gebruik op de steenen (harde wegen) niet meer geschikt. Zij kunnen boerenwerk doen, Het zijn absoluut geen legerpaardén, slechts paarden die door ae Hollandsche remonte ze ker zouden zijn afgekeurd. VEREENIGING' VOOR VROUWEN KIESRECHT. Door de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is aan de besturen van alle politieke partijen in ons land een brief gezonden en waarvan aan vele. landelijke bonden gevraagd is om adhaesie te betuigen. Het hoofdbestuur verzoekt le. Om in uw verkiezingsprogram als ur gent op te nemen de toekenning van het alge meen kiesrecht aan de vrouwen, met dien ver stande, dat een ontwerp-kieswel met algemeen vrouwenkiesrecht in het eerstvolgend rege ringsjaar moet worden ingediend, en 2e. Op de candidatenlijsten uwer parti; voor het lidmaatschap der 2e Kamer alleen die candidaten te willen aanbevelen, die ver klaard hebben er toe te willen medewerken, dat in het eerstvolgend regeeringsj aar bij ge wone wet aan de vrouwen het algemeen ac tieve kiesrecht zal worden gegeven. Gemengd nieuws. - KONINKLIJK BEZOEK AAN GORINCHEM. Gisteren heeft de Koningin haar voorgeno men bezoek aan Gorinchem en de groep Woudrichem en Sleeuwijk gebracht. Onder haar gevolg waren de generaal d' Hannecourt en schout-bij-nacht Boudin. Na inspectie van eenige militaire werken bezocht H. M. de Ambachtsschool, waar voor de gemobiliseer de troepen een cursus wordt gegeven in bouwkundig machineteekenen, bankwerken, draaien en smeden. Vervolgens begaf H. M. zich naar het ka zerneplein, waar een sportdemonstratie plaats had. Ook werd nog de cantine bezocht, 's Middags keerde de Koningin naar Haag terug. den ONTPLOFFING. Dinsdagavond' wilde een schipper van een te Sloten liggende motorboot met behulp van zijn twee zoons den motor vullen met teerolie. Zij hielden daartoe een brandende lucifer bij het vat, waardoor de teerolie ontplofte. Door den luchtdruk werd een der zoons in het water geslingerd', terwijl de vader, door schrik overmand, zelf in het water sprong De derde bleef aan boord. Met ernstige brandwonden aan hoofd en handen werden alle drie per auto van den Geneeskundigen dienst naar het Wilhelmina-gasthuia te Am sterdam vervoerd. Hun toestand is redelijk. KORTE BERICHTEN. Bij kon besluit van 5 dezer is aan den heer C. Reuzenaar, te Opmeer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als heemraad van het ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorder Koggen, provincie NoordrHol- land. Voor den aanleg van het Twente-Kanaal zijn door industrieelen en anderen' bijdragen toegezegd tot een bedrag van 2X miliioen gulden. De Duitsdie grenswacht aan de Gel- dersch-Pruisische grenk, welke sedert eenigen tijd uit jonge mannen bestond is door oudere manschappen vervangen. De jonge soldaten zijn Duitschland ingetrokken. Inzake de zand- en grindkwestie met Engeland heeft de minister van buitenland- sdie zaken het vervolg der briefwisseling ge publiceerd. De minister van landbouw heeft aan het hoofdbesfcuu'r van den Veenkolonialen Boeren bond bericht, dat hij geen aanleiding kan vin den, voor de verdronken aardappelen een hoogeren prijs te bepalen dan voor fabrieks aardappelen plus bewaarloon. Gisterenavond heeft op liet station van de electrische spoor te Scheveningen de offi- cieele ontvangst plaats gehad van een nieuwe groep uit Duitschland aangekomen Engel- sche krijgsgevangenen die aldaar worden ge ïnterneerd. Krachtens bevel van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht is in voorbereiding de vordering van platanen en eschdooms. Voor vordering komen alleen in aanmerking de boomen, waarvan de stammen gemeten op manshoogte boven den grond, ten minste 1 Meter omtrek hebben Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Sigarenwinkeliers-vereenigingen, waarbij zijn aangesloten 26 plaatselijke ver een igingen, heeft den minister van financiën telegrafisch verzocht, het ontwerp-tabaksbe- lasting in te trekken en meer rekening te hou den met de belangen der sigarenwinkeliers. De omvang van de staking te Groningen is sedert gisteren weinig veranderd. Onder bescherming van marechaussees en politie hebben de werkwilligen op enkele fabrieken het werk hervat. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft een onbeperkt crediet verleend, om zoo noo- dig van gemeentewege goedkooper rund- vleesch beschikbaar te stellen. jenie te Zevenbergen wordt gemeld, 18,400 gestolen. In een! pakhuispand aan de Scheepma- kershav-en te Rotterdam is ingebroken. Acht tien balen met peperkorrels, ter waarde van 2750 zijn gestolen. Te Haarlem is procesverbaal opgemaakt tegen een klerfk van het Levensmiddelenbedrijf wegens verduistering van broodkaarten en petroleumbons. Bij zijn aanhouding werd een aantal van deze bons op hem gevonden. Te gen 'n tweeden persoon is proces-verbaal op gemaakt wegens heling der S. D. A. P., de ruften verbrijzeld. Een- en ander moet met zoohi geweld geschied zijn, dat de familie het huis is ontvlucht. Bij een te Schaesberg woonachtig gezin werden verschijnselen van vergiftiging vast gesteld na het gebruik van onfrissche vleesch- waren. Een kindje is Maandag gestorven. Te Winschoten is bijt het Technisch Han- delsburau op last van den minister beslag gelegd o-p eenige honderden ongestempelde rijwielbanden. Naar de Scheepvaatvereeniging bericht heeft de „algemeene werkstaking" te Rotter dam het resultaat gehad dat Zaterdag onge veer 4000 op de uitkeeringen der haven- arbeiders zal worden, gekort, wegens niet ge stempelde havenreserve boekjes.- STAATSLOTERIJ. Trekkiig van heden. Hoofdprijzen, f 2000 No. [9212. f 1000 Nos. 7841, 10249, 11155, 15176, 18769, 20119. f 400 Mo». 28, 612, 13168, 17122, 17626. f 200 Nos. 10819, 11881, 12Q02, 12626, 17363. 1. m. n. o. f 160 Nes. 716, 1307, 5025, 5060, 8675, 9997, 10151, 12274, 12865, 16265, 18744, 20352. MIJNEN ONTEIGEND. LONDEN, 7 Febr. Uit Petrograd wordt ;emeld, dat de Economische Bond van den had van Volkscommissarissen alle mij nen in het Donetzbekken, die door de ei genaars waren verlaten, tot Staatseigendom heeft verklaard. HONGERSNOOD IN ST. PETERSBURG. LONDEN, 7 Febr. De Daily Mail ver neemt, dat nog voor slechts enkele dagen in de Russische hoofdstad levensmiddelen voorradig zijn. De opgeslagen voorraden worden door de menigte geplunderd. De huiszoekingen door de soldaten en Roode Garde uitgevoerd, wekten groote ontroe ring onder de bourgeoisie. De Temps verneemt, dat de Raad van Volkscommissarissen wil trachten een re- volutionnaire beweging in Zuid-Rusland te verwekken uit gebrek aan levensmidde len. TEGEN DE MAXIMALISTEN. LONDEN, 7 Febr. Uit Petrograd wordt gemeld, dat tusschen Kaledin en generaal Alexejef een strijd is ontstaan, daar Kale din minder onverzoenlijk tegenover de Maximalisten optrad dan Alexejef. Alexejef is met 30.000 man uit het Dongebied op gerukt, daar hij ook in de overige streken van Rusland tegen de Maximalisten wil optreden. lEBERLARB. ONGELUK BIJ GRANAATOEFE NINGEN. ARNHEIM, 7 Febr. Doordat bij oefenin gen te Harskamp een graijaat tot drie maal toe weigerde, werd lu;t. Stoutman de rech terarm afgeslagen en sergeant Wenter ernstig verwond aan buik en rechterpols. Sergeant Groot kreeg een ernstige wonde aan het rechterbeen. Allen werden naar het hospitaal vervoerd. Hun toestand was he denmorgen bevredigend. DE ZEEV1S1SCHERIJ. 's-GRAVENHAGE, 7 Febr. (Officieel). De ministers van binnenlandsche zaken en van landbouw, nijverheid en handel hebben besloten om niet hun goedkeuring te hech ten aan eenige schikking met het buiten land over de vangst en den uitvoer van visch, tenzij zoodanige schikking wordt aangegaan door de NL U. M. Over het ui t- varen van visschersvaartuigen beslist als tot dusver het ministerie van landbouw, handel en nijverheid. Op het bureau der gen is, naar aan de 'si-H. Ct. In de maand Januari j.l. zijn op de Ne- derlandsche kust aangetroffen 239 mijnen, n.l. 215 van Engelschen, 19 van Duitschen en 5 van onbekenden oorsprong. In het ge heel zijn daardoor sedert Augustus 1914 aangetroffen 4392 mijnen'. Gistermorgen is een hospitaaltrein met zwaar gewonde en verminkte Duitsche sol daten van het Lloydterrein te Rotterdam naar Duitschland vertrokken. Dinsdagnacht, aan den vooravond van de stemming, werden te Havelte in de wo ning van een candidaats-gemeenferaadslid op Donderdag 7 Februari ISIS, tramlij dag» 1 nor. VwoTfijRBar de Heer O. RilPPïïxfQ, Bange- ifieeiter. Saoretarf» de Heer DONATH. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de hee- ren Sluis, Verkerk en v. d. Bosch met ken nisgeving. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is ingekomen: a. een schrijven d.d. 30 Januari 1.1., van den heer A. L. de Gelder, alhier, houdende be richt der aanneming zijner benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. b. een schrijven d.d. 21 Januari 1.1., van Me vrouw A. E. Snellen—de Lange, alhier, houdende bericht der aanneming harer be noeming tot lid van het bestuur van het Burgerweeshuis. c. twee brieven d.d. 11 en 18 Januari 1.1., van de heeren Jac. Baart en C. Bosman, houdende bericht der aanneming hunner benoeming tot leden van het Burgerlijk Armbestuur. d twee brieven d.d. 14 en 15 Januari 1.1., van de dames J. van 't VeerKwantes en W. KustersVan Scherpenzeel, houdende bericht der aanneming harer benoeming tot leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. e. een schrijven d.d. 15 Janüari 1.1., van den heer Mr. D. van Houweninge, houdende bericht der aanneming zijner benoeming tot lid van het College van Curatoren van het Gymnasium. f. twee brieven d.d, 31 December en 14 Ja nuari 1.1., van de besturen der Vereeniging voor Kindervoeding en der Algemeene Be waarschool, houdende dankbetuiging voor de aan die instellingen verleende subsidies. g. brieven van diverse gemeente-ambtenaren, houdende dankbetuiging voor de verhoo ging hunner jaarwedden. h. een schrijven, ongedateerd, den 23 Januari 1.1. ontvangen, van de Vereeniging tot Be vordering van het Aesitlietisch Element in het voortgezet onderwijs, houdende dankbetuiging voor het als begunstiger toetreden tot die vereeniging. i. een schrijven d.d. 30 Januari 1.1., Noa 45, van de Gedeputeerde Staten, ten geleide der goedgekeurde verordening tot rege ling der Belooningen van het onderwij zend personeel aan de Burgeravondschool en Avondschool voor Handwerkslieden. j. een schrijven alsvoren, d.d. 23 Januari LL, No. 98, ten geleide van het Provinciaal Blad No. 15 van 1918, waarbij het pre sentiegeld voor de leden van den. Raad is vastgesteld. k. een schrijven alsvoren d.d. 23 Januari 1.1., No. 39, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit van 3 Januari 1.1., No. 13a, tot het aangaan van kasleeningen. een schrijven alsvoren d.d. 4 Januari 1.1., No. 1, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit van 3 Januari 1.1., No. 2, tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. een schrijven alsvoren dd. 23 Januari I.I., No. 10, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 8 November 1.1., No. 15, tot bepaling der dagen, waarop de paar denmarkten zullen worden gehouden, een schrijven alsvoren dd. 9 Januari 1.1., No. 20, ten geleide van het goedgekeurde 2de suppletoir kohier van den Hoofdelij ken Omslag, dienst 1917. een schrijven alsvoren dd. 16 Januari 1.1., No. 75, ten geleide van het goedgekeurde 2de suppletoir kohier der hondenbelasting, dienst 1917. p. een schrijven alsvoren dd. 2 Januari 1.1., No. 14, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 6 December 1.1., No. 7, tot het verleenen van een voorschot van 110.00G,— aan de Vercepiging voor Volkshuisvesting „Alkmaar", tot het bou wen van arbeiderswoningen, q. een schrijven alsvoren dd. 16 Januari 1.1., No. 101, ten geleide van een afschrift van het besluit tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren van den burgerlijken stand Van a tot en met q voor kennisgeving aan genomen. r. een adres dd. 31 Januari 1.1., van Mei. A. W. J. Schoonhoven-Vetter, stads-vroed- vrouw, daarbiji verzoekende haar de scha de te willen vergoeden', veroorzaakt door een ongeval, haar overkomen in de uit oefening van haar beroep. In handen van B. en W. om bericht en raad. s. een adres dd. 25 Januari 1.1., van de afd Alkmaar van den Ned. Schildersgezellen- bond, daarbij' verzoekende bet schilder werk in de plantsoenen aan werklooze schildersgezellen op te dragen. Alsvoren ter afdoening, t. een adres dd. 6 Februari 1.1. van de afd, Alkmaar van d-en Ned. Bond van werklie den in openbare diensten en bedrijven, daarbij verzoekende? onder intrekking van den1 duurtetoeslag, de loonen van alle gemeente-werklieden en daarmede gelijk gestelden, met ƒ4.per week te verhoo- gen, en eveneens het uurloon der losse werklieden te verhooeen, In handen van B. en W. raad. De heer Wester hof stelt voor het te behandelen bij de bespreking over den duur tetoeslag. De voorzitter zegt dat de raad thans geen oordeel kan vormen. Beter is het 't advies van B. en W. af te wachten. Spr. ontraadt het voorstel. Men dient daarmede de arbeiders z. 1. meer. De heer Westerho! nam er genoe gen mede. u. een adres dd. 6 Februari 1.1. van de afd Alkmaar van den Alg. Ned. Annemers- bond en van de Vereeniging van Alkmaar- sche patroons in het timmerbedrijf inzake de minimumlooneni, te betalen bij de uit voering van gem.-werken. Te behandelen bij punt 5. een adres dd. 26 Januari 1.1. van de Ver eeniging „Bond van Alkmaarsche werkge vers", inzake de steunregeling bij werk loosheid. Alsvoren. w. verschillende adressen tot adhaesie-betui- ging aan het adres, genoemd sub letter v. Alsvoren. een adres dd. 6 Februari 1.1., van de afd. Alkmaar der S. D. A. P., houdende ad- faaesiebehiiging aan het voorstel van de heeren Verkerk en Westerhof; inzake de oprichting eener gem.-waschinrichting. Te behandelen bij punt 7. ij. een adres dd. 7 Februari 1.1. van „de Hanze", inzake de steunregeling bij werkloosheid. Te behandelen bij punt 5. Van de Kamer van Koophandel en van den bond van Boekdrukkerijen waren even eens adressen ingekomen. Ook te behandelen bij punt 5. Tevens was ingekomen een telegram van het Kon. Nat. Steuncomité. derhmdsch aan de Handelsdagschool en aan de Hoogere Handelsschool bieden B. en W. de volgende voordracht aan: 1. H. j .Visser te Bussum cn 2. A. A Oosterdijk te Utrecht, voor leeraar in de aardrijkskunde en in de geschiedenis aan de Handelsdagschool: 1. J. G. Doorman te Hilversum. 2. W. M. F. Mansvelt te 's-Gravenhage. Benoemu werd de heer H. J. Visser met algemeene en de heer J. O. Doorman met 14 stemmen. WIJZIGING VAN HET RAADSBESLUIT TOT TOEKENNING VAN F FN DUURTETOESLAG. en die van de steunuitkeering (zie ons num mer van Maandag.) De secretaris las hierbij de ingekomen adressen inzake de steunregeling voor. De Ned. Bond van Boekdrukkerijen be tuigde haar instemming met het adres van den Bond van Alkmaarsche werkgevers. De Kamer van Koophandel eveneens, deze drong mede aan op aanneming van de amendementen Cloeck en Ringers. had velen om bericht en „De Hanze" oordeelde dat de praktijk bewezen dat de prikkel tot arbeid voor was vervallen, waarom zij aandrong op het laten Wijven bestaan van den prikkel tot ar beid. De voorzitter zegt dat de stukken B. en W. gew aanleiding hebben gegeven van standpunt te veranderen. De heer Zaadnoord ij k heeft op zich genomen de amendementen te bestrijden. De heer Zaadnoord ij k was niet van plan alle beweringen over de te hooge steunregeling te besprexen. Spr. releveert de verschillende adressen en zegt dat het comité voor een nieuwe rege ling een bespreking heeft gehad met de be sturen van alle arbeiders-organisaties. Daar werd men het tenslotte over de regeling, neergelegd in de voorstellen, eens. Spr. had een uitkeering van 3 per dag bestreden, omdat enkele werkenden minder verdienden. B. en W. hebben de zaak ampel besproken en stelden daarom voor om de 3 op 2.75 per dag te stellen. In de loonen bestaat groot verschil, maar hij en B. en W. kwamen na uitvoerige be spreking tot het stellen van 2.75 per dag. In algemeenen zin beteekent 't voorstel van de beeren Cloeck en Ringers dat de uitkeering minder zal worden dan die van B. en W. Een aparte regeling voor de thuiswerkers had men er maar bij moeten voegen. Het Kon. Nat. Steuncomité staat ook op het standpunt, dat een regeling een regeling voor allen moet zijn. Spr. zegt nog waarom het steuncomité de georganiseerden met een werkeloozenkas 1 meer wilden geven. Spr. gelooft dat die 1 voor hen meer waard is, dan de 10 pCt. Spreker is er vóór aan te nemen wat ook zij zelve willen en betoogt, dat het ongewenscht is van bet voorstel van B. en W. af te wijken. Het werk van het Steuncomité is moeielijk, maar klachten zijn, er niet, da organisaties werken mede. De heer Cloeck bracht B. en W. dank voor het in de gelegenheid stellen om een fout te verbeteren. Spr. had de tegenwoordige I regeling door niemand; hooren verdedigen. Spr. betreurde het, dat de brief van het Kon. Nat. Steuncomité niet bij, de stukken had ge legen. Dat gaat met de regeling niet accoord. Men heeft op deze wijze van het Kon. Nat. Steuncomité dan niets te wachten. Aange toond moet worden, dat de toestanden hier ongunstiger zijn dan in Amsterdam. Spr. ge looft, dat het Kon. Nat. Steuncomité en het Amsterdamsche Steuncomité een beteren kijk hebben op een goede steunregeling dan B. de< VOORZIENING IN EEN VACATURE IN SE COMMISSIE TOT WERINQ VAN SCHOOLVERZUIM. Ter vervulling van een vacature Ia de eontmissie tot wering van schoolverzuim hebben B. en W. het navolgende dubbeltal opgemaakt in overleg met de genoemde comnaisisie1. Mr. A. H. Servatlua (aftr.) Mr. P. A. Offers Benoemd Mr. Servatius met 14 stemmen. BENOEMING LID VAN HET BESTUUR DER N. V. ALKMAARSCHE EXPORT VEILING VAN LAND- EN TUIN BOUWPRODUCTEN. B. en W. stellen den raad voor om namens de gemente tot lid van bestuur van de Naarn- looze Vennootschap Alkmaarsche exportvei ling van land- en tuinbouwproducten, geves tigd te Alkmaar, den heer J. F. Lubbe, aan te wijzen. De heer E1 f r i n g vroeg of het ge woonte was dat B. en W. met een voorstel kwamen. De voorzitter bevestigde dit, doch de raad was vrij. De heer E 1 f r i n g vroeg hoever of het nu stond met de veiling. Spr. vernam gaarne of de heer Lubbe, om dat te bevorderen, de man is. De voorzitter had van den heer de Lange gister vernomen, dat het doel waar voor de veiling is opgericht spoedig verwe zenlijkt zal zijn. De tweede vraag kon de voorzitter moeielijk beantwoorden. Benoemd werd hierop de heer Lubbe met 13 stemmen. BENOEMINO VAN EEN TWEETAL LEERAREN AAN DE HANDELSDAG SCHOOL EN DE HOOGERE, HANDELS SCHOOL. Ter benoeming van een leeraar in het Ne en W. Spr. oordeelt het verkeerd om geen re kening te hóuden met de grootte van het ge zin. De regeling moet met de lage en hooge loonen rekening houden. Een gezin, dat bij werkloosheid meer ontvangt dan bij werk, wordt in den kelder gewerkt. Dat spr. en de heer Ringers geen regeling voor de losse werklieden en de thuiswerkers ontwierpen, komt omdat zij geen tijd hadden. Spr. wees op de vele ingekomen adressen. Het speet hem, dat in het adres van den Bond van Werkgevers een leugen staat. Zij hebben niet het recht te zeggen„wij kunnen de werkers niet vinden". Zij hebben zich dan te wenden tot de Arbeidsbeurs. Spr. is er van overtuigd, dat de werklieden er vóór zijn om uitkeer mg te weigeren aan iemand die het werk weigert en oordeelt daar om dezen zin in 't adres een beleediging voor de ar beiders. Spr. verdedigde nog uitvoerig het voorstel om 10 pet. meer te geven aan georganiseerden met een werkloozenkas. De heer Ringers verklaarde, dat hij juist steeds goede opgaven ontving van de werkloozen tegen bedriegers. Het voorstel van B. en W. oordeelde ook spr. te hoog. Steun moet steun blijven. Velen kunnen daar voor op grond van den H. O. niet in aanmer king komen. De heer Wolzak vond aanleiding in de door den heer Cloeck zelf gewraakte zinsnede in het adres van den Bond van Werkgevers, om te constateeren op welk peil deze adressen staan. Spr. weet, dat de werkman liever werkt. De werkman moet op peil blijven en niet neergehaald worden, opdat hij straks met evenveel ijver aan het werk kan gaan. Spre ker wenscht er de aandacht op te vestigen, dat de werkgevers op de vorige regeling geen adressen stuurden. De Voorzitter zegt, dat hun daarvoor de tijd ontbrak. De heer Wolzak zegt, dat vast staat, dat de gebreken van de vorige door de nieuwe van het steuncomité te niet worden gedaan. Spr. meent dat het voorstel van de heeren Ringers en Cloeck de arbeiders niet op peil houdt. Spr. meent, dat de raad wel zal doen het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer U d o vroeg B. en W. wat zij dem ken over de houding van het Kon. Nat. Steun comité bij aanneming van de voorstellen van B. en W. Durv enB. en W. de financieele ver antwoordelijkheid aanvaarden, wanneer alles voor rekening van de gemeente komt? DeVoorzitter zegt, dat het Kon. Nat Steuncomité zich zijn beslissing voor het toe kennen van de 40 pet. voorbehoudt, indien de raad de voorstellen van B» en W. aanneemt. Het oordeelt gelijkstelling van werkloozen en werkenden onverdedigbaar B. en W. staan nog op hetzelfde standpunt. Zij vra-1 gen zich af: wat heeft een gezin noodig om te blijven bestaan? Men kan wel lager gaan, maar dan vree zen B. en W. hetgeen de heer Wolzak wil voorkomen. Spr. zou de verantwoordelijkheid wel wil len aanvaarden, wanneer het Kon, Nat. Steuncomité de 40 pCt. weigert, om het dan in godsnaam maar zonde: het Kon. Nat. Steuncomité te doen. Sjpr. noemt de cijfers die uitgekeerd zijn. Wij trachten zooveel mogelijk productie ven arbeid te vinden en zijn daarmede nogal gelukkig. Wanneer het Kon. Nat. Steuncomité wei gert, dan ziet spr. er niet tegenop alles tot 4 Mei voor rekening van de gemeente te ne men. Wij moeten de gevolgen van het voor stel durven1 dragen. Met aanneming van het amendement Cloeck-Ringers zullen vele ge zinnen het noodige niet ontvangen om in contact te blijven. De heer Zaadnoord ij k wilde het K. N. S. verzoeken om althans de 40 pCt. tot een zekere uitkeering te geven. Spr. betoogt, dat men het vorig jaar -net een weekloon meer kon doen dan dit jaar. Den voorzitter is het bekend dat er werkgevers zijn, die 12 loon uitkeeren. Die menschen zou men als ze werkeloos werden maar 80 pCt. mogen geven en dat is abso luut onvoldoende. De heer Westerhof brengt B. en W. hulde voor hun ruime opvatting en zal om de kans van aannenjipg van hun voorstellen te bevorderen, geen voorstellen doen om die voorstellen in onderbeden te verbeteren. Spr. wijst er op dat de raad de vorige maal wel de gelegenheid had om met bezwaren voor den dag te komen, al miste men die gelegen heid buiten den. raad. Spr. meende ook, dat er een bestaansminimum moet zijn en het voor stel van B. en W. getuigt daarvan. De on dervoeding van de arbeiders moet tegenge gaan worden. Spr. zag in de adressen van de werkgevers het bewijs dat hun gewetens wakker worden over de schandelijk lage loonen die zij uit betalen. Spr. is verwonderd over de vrijmoe digheid, waarmede de heeren Cloeck en Rin gers hun schandelijk lage voorstellen doen. De heer Cloeck bestreed overigens zijn voor stel zelf, door in het slot van zijn betoog het adres van de werkgevers af te breken. Het betoog van den heer Wolzak had spr. met genoegen gehoord. Wie leven er thans ten koste van de ge meenschap? Spr. laat het antwoord gaarne aan de heeren. De ievedsbenoodigdheden zijn 80 pCt. gestegen en het voorstel van B. en W. dient daarom onverwijld aangenomen te worden en de heeren Cloeck en Ringers dui- délijk gemaakv dat men van dergelijke voor stellen als de hunne, niet gediend is. Spr. is niet geboren voor ertiek en zal daarom over de voorstellen van B. en W. geen ertiek uitoefenen. Spr. is overtuigd dat de voorstellen echter niet waren gedaan wanneer er geen drang was gekomen van de arbeidersbeweging. Het telegram van het K. N. S. wilde spr. voor kennisgeving aannemen. De heer Cloeck zegt wanneer het K. N. S. de regeling afkeurt en verwijst naar Amsterdam, dat er gezegd mag worden, dat zij wel eenige ervaring hebben. In het comité te Amsterdam zitten ook lui, die warm voelen voor den werkman. Spr. bleef er bij dat een uitkeering zonder met de grootte van het gezin rekening te houden fout is. U moet het weten een toestand in het le ven te roepen, waarbij men vrouw en kinde ren te kort doet met te gaan werken. Het gaat niet om de duiten. De voorzitter wilde hiertegen op komen. Met het productief werk komt de man met 18 thuis en met steun 16.50. De werkman werkt liever dan dat hij steun ontvangt. Spr. hecht voldoende waarde ling ongeveer gehee De omstandigheden over te nemen, zijn voor den werk- aan de arbeiders organisaties om hun rege- igt man zeer moeielijk geworden De heer Ringers meende dat nog maar een enkele werkgever 12 betaalde. De voorzitter: „U weet ze ook." De heer R i n' g e r 8 ontkende dit niet. Spreker zegt, dat H. Bruin voor de telegra fie geen vier man kon krijgen. Aan de Ar beidsbeurs wordt zooveel gevraagd Ook de Graaf, aan de Laat, ondervond dit ook. Spr.'s zoons hebben steenenbikkers, die pas van morgen aan het werk gingen. De steun moet steun blijven. DeVoorziter zegt, dat de heeren Bruin en de Graaf den goeden weg niet hebben be wandeld. De heer Ringers wijst er op, dat de heer Bruin een onverdacht man is in- de arbeiders beweging. De heer G o v e r s zal vóór het amende ment van de heeren Ringers en Cloeck stem men. Er is voldoende werk buiten. De heer Cloeck meent, dat B. en W. moeten denken, dat er nog een geordende maatschappij is. Men mag de steunregeling niet regelen naar de werkverschaffing. De heer Zaadnoord ij k zegt, dat er werk van gemaakt is om te controleeren. Die werk weigert krijgt geen steun, dat staat on herroepelijk vast liet kostgeld is tegenwoor dig 8,50. De heer Cloeck: „Inwonende kinderen". De heer Zaadnoord ij k: „Inwonende kinderen, die als kostgangers kunnen worden aangemerkt". Spr. verwacht, dat het Kon. Ned. Steuncomité ook wel zal helpen voor den steun aan de-markthelpers. De heer Bak wilde voor inwonende kim deren, die als kostgangers kunnen worden beschouwd, gaarne een leeftijdsgrens stellen. De heer Zaadnoord ij k oordeelde dit overbodig. De heer Bak vreest anders moeilijkheden. DeVoorzitter gelooft ook niet, dat er zwaar tegen is. De heer westerhof is er tegen. Spre- r wijst op sigarenmakers, die op 16-jarigen leeftijd reeds het werk van volwassen mannen doen. De regeling moet overgelaten worden aan het gezond verstand van het Steuncomité. De Voorzitter stelde voor„inwonen de kinderen boven 16 jaar, die als kostwin ners kunnen worden aangemerkt". De heer Bak bleef op 16-jarigen leeftijd aandringen. De Voorzitter was het daarmede eens. De heer Wolzak eveneens. De heer Wester hof had tegen 16-jari gen leeftijd geen bezwaar. De Voorzitter wil de voorstellen van

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2