DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Virbad Temer iai Maoufaetiren. N«. 13 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 Abonnementsprlls bil voornltbctallng p. 3 maanden 11.65, Ir. p. post 11.90. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ot. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. Ir. N.Y. Boek- en Handelsdrokkerlj VRIJDAG Herms. Coster Zo., Voordam C 9, Tel. I 8 FEBRUARI. Harmonie 11 JFebr. 1918 M. KATER, Mient 24. NEDERLAND. Maximum prijzen Jam. MaximumprlizsR AardappeM, Siroop, Dsxtrine §1 Sago. Lsompen. Aan het Westelijk front, waar men dan toch de beslissing in den oorlog verwacht, wor den voortdurend troepenafdeelingen aange voerd. De Duitschers schijnen hunne legers daar al bijzonder te hebben uitgebreid. Een hooggeplaatst Engelsch officier zou tenminste aan Reuter hebben medegedeeld, dat die le gers thans sterker zijn dan ooit, maar toch hadden ze nog niet de numerieke meerderheid. Bij een aanval door de Duitschers konden wel eenig terrein en kanonnen verloren gaan, maar de officier maakte zich daarover nog niet bezorgd. Zoo iets zou altijd mogelijk zijn, als men voir doende geschut heeft. Wat de man nog meer vertelde, was het rechtzetten van een Duitsche bewering, die, naar het ons voorkomt, anders nog niet in het nadeel van de entente was. Hij heette het n.l. onwaar, dat Engeland nog vol troepen iB. Er zijn wel oefendépöts, herstel lingsoorden enz., maar geen groote aantallen soldaten, die naar het front kunnen gaan. Dus zou Engeland zoo goed als al zijne geschikte jonge mannen reeds naar het front hebben ge zonden?! x Gevechtsactie, die eenige wijziging bracht in de militaire situatie aan de verschillende fronten, wordt intusschen niet gemeld. Van het telegram, dat ons de nederlagen der bolsjewiki meldde, is geen tegenspraak noch een bevestiging ontvangen, zoo dal men de waarheid er van wel moet aannemen. Want het gisteren verspreide bericht, dat den 29 Januari de Rada van Kief zou zijn versla gen, zal wel een herhaling zijn van het tele gram, waarvan Trotzky gewaagde op de con ferentie te Brest-Litowsk. Wij willen dan ook wel gelooven, dat de bolsjewiki een deel van hare macht heeft ver loren en haar waarschijnlijk geheel zal verliezen. Maatregelen als het in bezit nemen der door de eigenaars verlaten mijnen en1 van de kerkelijke goederen en al dergelijke zullen ongetwijfeld den val van de regeering van thans verhaasten. Het verzet der geestelijkheid wijst daar reeds op. Ook in Polen heeft de maximalistische re geering geduchte vijanden. Zij: gaan voort haar te bestrijden op gewelddadige manier: Rogotzef werd door hen veroverd, de gelden der bank in beslag genomen en vele socialisr tische leden (ook Poolsche) gearresteerd. En tenslotte heeft de Poolsche generale staf de militante Polen schijnen' hun zaakje al- di rect goed te hebben georganiseerd een pro clamatie uitgevaardigd, waarbij het gouverne ment Mohilef wordt verklaard tot de Pool sche monarchie te behooren. Zij willen zich blijkbaar niet laten aanleunen het gezegde van1 Trotzky, dat Polen noch grenzen noch een koning heeft en dus geen staat en geen koninkrijk is. 't Zijn geen gemakkelijke heeren, die op het oogenblik in de Russische republiek de lakens uifdeelen. Zij achten hunne beginselen dJe eenig juiste en meenen dat zij in eiken staat moeten worden gepredikt. In- Finland zijn ze druk bezig intusschen tot dusverre nog niet ten voordeele der bewoners in Zwe den hebben zij vele aanhangers die wenschen dat de Roode Garde in Finland wordt gehol pen (de regeering liet zich echter niet beïn vloeden, ook niet door hen die de Finnen wil len steunen), en nu zal één der volkscommis sarissen zoowaar de revolutie gaan prediken in China, al is 't dan ook met de bedoeling om daardoor de Chineeache regeering te bewe gen voedsel te zenden naar Rusland. Ze zui len hem in China zien aankomen! Voor de afwisseling hebben de sovjets ook eens weer een generaal doen arresteeren, en wel den in dezen oorlog bekend geworden Broesiloff, die thans, uit zijne functie van opperbevelhebber ontheven, te Moskou woon de. Om welke reden hij gevangen werd geno men, vernamen we nog niet. Van te behalen voordeden bij het sluiten van vrede met de Russische republiek stelt men zich in de landen der centralen niets meer voor, omdat er toch geen voedsel te ex porteeren zal vallen, wijl de republiek daar evenzeer behoefte aan heeft. En bovendien, al wordt ook de vrede gesloten de kans daar- op_ sdiijnt niet erg groot meer de troeven zullen toch nog aan het Oostelijk ront moe ten blijven met het oog op mogelijke opstan den. Het is hoogst onzeker, of Trotzky, Lenin c s. zich nog lang kunnen handhaven en ook daarom zou een vrede, titans met Rusland ge sloten, van slechts weinig belang kunnen zijn. De vredesbesprekingen tusschen de centra len en Roemenië worden voortgezet Het schijnt, dat de wapenstilstand, waarvan de termijn bijna verloopem is, zal worden ver vangen d*K>r een definitieven vrede. Men meent te mogen verwachten, dat Roemenië, nu het zijne wenschen ten opzichte van Ze venburgen, waarvoor het ten 'oorlog trok, niet ingewilligd ziet, het oog heeft laten vallen op Bessarabië, dat vroeger deel uitmaakte van het Roemeensche gebied, maar na een oorlog met Turkije aan Rusland moest worden afge staan als loon voor verleende hulp in dien strijd. En de centralen zouden dezen- eiscb. willen toewijzen. Of Rusland zal goedkeuren, dat de vroegere bondgenoot een stuk van zijn gebied annexeert, daarover bekommert men zich blijkbaar niet erg veel. Het land is thans immers erg verzwakt. Bevorderlijk aan een duurzamen vrede? Maar Roemenië heeft dan toch vast iets voor zijne opofferingen. Oostenrijk heeft thans zijn ministerieele crisis. De Polenclub hadgeweigerd deel te nemen aan de „speciale debatten" en besloot tegen de tweemaandelijksche begrooting te stemmen, waardoor het twijfelachtig werd of deze zou worden goedgekeurd. Dit is voor het kabinet-Seidler aanleiding voor zijü aftreden' geweest. Flet Huis van Afgevaardigden is ver daagd. In navolging yan andere landen is men nu ook in Frankrijk aan het onthullen gegaan, en wel van een schrijven van den vroegeren Duitschen rijkskanselier Michaëlis aan de Oostenrijksche regeering. In het door het Petit Journal gepubliceerde komt o. a. voor, dat Frankrijk aan Duitschland zal moeten af staan Briey en Longwy en daarvoor schade loos zal worden gesteld door deelen van Bel gië. Het stuk heet afkomstig te zijn van „ie mand, wiens naam zeer bekend is in het re- volutionnaire Rusland en wien iedereen kent, die de gebeurtenissen aldaar sinds de revolu tie gevolgd heeft". De naam wordt verzwe gen, en dat maakt het moeilijker om het „ont hulde" als waar aan te nemen. (hall a«ht) Scheermessen Apparaten, Zeep, Kwasten, Aluin. „D IA M O N O" Scheerripm maakt uw mes onmiddellijk vlijm scherp. PRIJS f 1.90. RUSLAND. DE TOESTAND IN RUSLAND. Nog steeds woedt de strijd tusschen de Witte en Roode Garde in Finland, Nieuwe troepen der Bolsjewiki zijn aldaar aangeko men' en in Helsingfors hecrscht als 't ware een schrikbewind. Meer dan 20 op den voor grond tredende mensohen zijn afgrijselijk te rechtgesteld. Dag aan dag worden- landgoe deren en boerderijen geplunderd en in de asch gelegd, ongewapende en onschuldigde personen worden gedood. Toch weet de Witte Garde voort te dringen' en verkreeg door het veroveren der steden Kemi en Temea een groot overwicht over de Bolsjewikibende. Na de nederlaag bij' Ulea- borg trekt deze laatste terug, plunderend en moordend, de wegen versperrend en gruwe len bedrijvend. De Russische regeering streeft echter naar een hereeniging met Finland en spoort de soldaten en matrozen officieel aan zich bij de Roode Garde aan te sluiten. Duizenden matrozen van de vloot voor Kroonstad kwa men te Helsingfors aan, terwijl een deel der vloot voor de stad1 Sveahorg ankerde en dreigde haar te beschieten. Het P. T. A. meldt nog dat de generale staf der Witte Garde bij Karbiolo is omsingeld en gevangen genomen. Onder eenig voorbehoud moet dit bericht aanvaard worden daar het nu niet de eerste maal zou zijn dat het P. T. A. een on waar bericht de wereld inzendt De Poolsche troependie de bolsjewiki be strijden, trekken zegevierend naar Smolensk op. Zij worden door generaal Moesnicki aan- Kaarten en tekstboekjes met Hollandsehe en Dultscke tekst ver- krjjgbaar bij de Maztekhandelaren KLOeiTBB en ESOttS. gevoerd. Een deel van het in Mohilef verslagen bols- jewiksche leger is naar Smolensk gevlucht, waar heen het hoofdkwartier van Krylenko zou worden overgebracht, toen de stad even wel werd omsingeld en de Russischen opper bevelhebber gevangen genomen werd. In de stad zelf woedde een wilde strijd tusschen de te Mohilef gelegerde Poolsche ulanen en de bolsjew'ki, die met de overgave der laat- sten werd beslist. Het besluit, dat de regeering der bolsjewiki heeft afgekondigd en waarbij de scheiding van kerk en staat in Rusland uitgeroepen wordt, bepaalt, dat er volkomen vrijheid zal bestaan voor het uitoefenen van eiken gods dienst. De religieuse eed wordt afgeschaft en door een „plechtige verzekering" vervangen. Het registreeren der huwelijken en geboorten gaat op de burger-autoriteiten over. Het ver plichte godsdienstonderwijs wordt opgehe ven. Geen kerkelijke en godsdienstige genooti schappen genieten bijzondere rechten of on dersteuning van den staat of bezitten eigen dommen. Alle goederen, die in hun bezit zijn, worden tot volkseigendom verklaard. In kerkelijke kringen is op het besluit be treffende de scheiding van kerk en staat le vendig gereageerd. De patriarch van Moskou heeft den grooten kerkelijken ban over de bolsjewiki uitgesproken. Zondag j.l. heeft er een van alle kerken uitgaande processie plaats gehad, waaraan, naar schatting, 100.000 personen hebben deelgenomen. De indrukwekkende protestbe- tooging werd van de zijde van den tegenstan der niet gestoord. In Tomsk is een Siberische Doema geopend, die het roer van den staat in handen zal houden tot aan de or ting van de Siberische wetgevende vergadering. KORTE BERICHTEN. Op den partijdag der Oostenrijksche socialisten verklaarde een der afgevaardig den, dat de jongste stakingen slechts als een „generale repetitie" moeten gorden be schouwd. Verschillende corporaties van allerlei politieke richting in Estland hebben gepro testeerd tegen vereeniging der eilanden Oe- sel, Dagö en Moen met Duitschland. In Zweden wint de beweging der acti visten ten gunste van een ingrijpen in Fin land veld. Voor den oorlog waren 91.000 vrou wen in Het landbouwbedrijf in Engeland werkzaam, thans ongeveer 300,000. Het Amerikaansrhe transportschip Toscania is getorpilleerd. Van de 2397 op- varendien zijn 210 verdronken. Op grond van de overweging, dat in den oorlog de kennis van geologie van zoo groote beteekenis is gebleken, heeft de Prui sische minister van onderwijs bepaald, dat voortaan op de middelbare scholen meer werk moet worden gemaakt van mineralogie en geologie. Op de lijnen Keulen—Altona, Keulen— Berlijn, KeulenTrier ent Keulen'Frank furt, wordt het aantal personen-treinen vol gens bekendmaking der directie te Keulen weder aanmerkelijk uitgebreid. In Duitschland zal men binnenkort van regeeringswege overgaan tot de distribu tie van naaigaren, aangezien thans bijna een jaren te krijgen ia behalve van de smok- elaars en wockerhandfllaars tegen 4 h 5 Mark per klosje. In een kruitfabriek bij Darmen heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan. Twee menschen weiden gedood en drie ern stig gewond. Vele anderen liepen kwetsuren, verschillen huizen schade op. Bij Belgisch Koewacht wordt een twee de dooaelijke draad langs de grens gespan nen, 100 M. van de eleclrische geleiding. Het Internationale Roode Kruiscomiti heeft besloten, aan alle oorlogvoerende mo gendheden een energieken oproep te richten tegen het gebruikmaken van vergiftige gas sen. In Bessarabië maakt een Roemeensch comité ijverig propaganda voor aansluiting bij: Roemenië. GECONDENSEERDE MELK EN MELKPOEDER. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meidt: Er wordt geklaagd, dat sommige winke liers zeggen' geen gecondenseerde melk of melkpoeder te hebben, omdat zij die artikelen niet van de fabrikanten van melkproducten kunnen krijgen. In verband hiermede zij er op gewezen, dat winkeliers ia zulke gevallen gecondenseerde taptemelk en volle en tapfemelkpoeder door tusschenkomst va'n de burgemeesters kunnen bestellen bij het Rijks Centraal Administratie kantoor voor de Distributie van Levensmid delen (het R. D. K.) De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF brengt hiermede ter algemeene kennis, dat door Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gelet op artikel 8 der Distributiewet 1916, overwegen de dat het wenschelijk is prijzen vast te stel len tegen welke de diverse soorten jam of marmelade ten hoogste mogen worden te koop aangeboden, of verkocht. Heeft goedgevonden vast te stellen de vol gende maximumprijzen voor jam of marme lade. A. Groothandelprijs voor jam of marme lade, verpakt in emmers, tubs of kistjes; pruimappeljam 0,70 per K.G.; de andere soorten 0,79 per K.G. De aflevering geschiedt franco laatste veer of spoorwegstation plaats van bestemming, in verpakkingen (emmers, tubs, kistjes) van 5 of 10 K.G .netto inhoud. Bij aflevering eener bestelling van minder dan 12 verpakkingen mag door den fabri kant 0,01 per K.G. meer, bij minder dan 6 verpakkingen 0,02 per K.G. meer in reke ning worden gebracht. Voor de verpakking mogen geen kosten in rekening worden gebracht. B. Kleinhandelprijs voor welken jam of marmelade uitgewogen zal mogen worden te koop aangeboden of verkocht: pruimappeljam 85 cent per K.G.; 9 cent per 1/10 K.G. Frambozenjam, Frambozen jam en bessen jam, Kersenjam, Aardbeienjam, Roode bes senjam, Reine claude jam, Oranje marmelade alles 95 cent per K.G.. 10 cent per 1/10 K.G. -C. De prijzen sub A en B zijü te verstaan voor jam of marmelades welker samenstelling voldoet aan de voorwaarden van het z.g.n „Rotterdamsche keur," (voorwaarden vastge legd door het College van Directeuren van Stedelijke Keuringsdiensten.) Alkmaar, 7 Februari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF brengt ter kennis van belangheb benden, dat de Minister van L. NL H. heeft goedgevonden: onder intrekking zijner beschikking d.d. 2 Juni 1917 No. 42226 Afd. Handel, a. vast te stellen de volgende maximum-groothandel- prijzen: lo Voor AARDAPPELMEEL: Prima aardappelmeel 45,85 per 100 K.G. Prima-Secunda Aardappelmeel 44,85 per 100 K.G. Secunda 43,85 per 100 K.G. Voor afwijkende soorten prijzen naar ge- lan~ van kwaliteit, doch niet hooger dan de maxi .m.-groothandelprijs in hun soort; leve ring o4.. plaats van bestemming, gebrui kelijkcondities. Voor SIROOP: - 'anke siroop 75.per 100 K.G. Massé 56.25 per 100 KG. Likeursiroop 42o B 77 per 100 K.G. Likeursiroop 44o B 79.per 100 KG. Confiseursiroop 42o B 78.— p. 100 K.G. Confiseursiroop 44o B 80,— p. 100 K.G. Beste zwarte siroop 45 per 100 K.G. Zwarte siroop no 2 40 per 100 K.G. Levering franco plaats van bestemming, ge bruikelijke condities. Voor afwijkende soorten gelden de gebruikelijke prijsverhoudingen. 3o. Voor u. A TRINE- Superieure dextrine (wit of geel) 58.— per 100 K.G. levering franco plaats van be stemming. Prijzen van afwijkende kwaliteiten naar gelang van kwaliteit, doch niet hooger dan 58—per 100 K.G 4o. Voor SAGO 50.— per 100 K.G. Alles gebruikelijke condities. 5o. Voor PAK MEEL 43.— p 100 KG. Alle» gebruikelijke condities Alkmaar, 7 Februari 1918, De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Tevens zij er nogmaals aan herinnerd, dat zoowel tic gecondenseerde melk als de melk poeder zich uitstekend leenen voor het berei den van melkspijzen, het koken rvan chocola de, anijs- of slcmpmelk. De maximumprijzen voor den kleinhandel zijn: voor gecondenseerde taptemelk 25 cent per half pond, van volle melkpoeder 17 cent per ons en van taptemèlkpoeaer 14 cent ver ons. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd na aanne ming van de begroeting voor het Artillerie- bedrijf voortgegaan met de behandeling der Oorlogswinstbelasting. De minister zeide overweging van de geuite wenschen toe. De oorlogsbegrooting werd aangenomen met 48 tegen 12 stemmen (tegen de sociaal democraten) Aan de orde was nu het ontwerp tot ver hooging van onderwijzerswedden. De heer Juten wees er op, dat de nood in de onderwijzerskringen niet afdoende zal verbeterd worden door dit voorstel. Het minimum zal nu feitelijk 600 worden terwijl het 900 moest zijn, gelet op de sala- rieering van betrekkingen bijv. bij posterijen, d'e veel mindere studie en bekwaamheden eischen. Spr. zou evenwel het ontwerp aan vaarden, omdat 't althans de meest noodlij- De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt ingevolge circulaire van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien zijtie beschikking van 29 No vember 1917, No. 907, afdeeling Crisiszaken, Bureau Algemeene Zaken; heeft goedgevon den: A. in te trekken zijn vorengenoemde be schikking; B. lo. vast te stellen de volgende maxi mumprijzen voor koffie: KOFFIE. Tusschenhandelprijs, d.i. de prijts aan detaillisten in rekening te brengen 1/24 per K.G. los; 1,27 per >4 K.G. netto verpakt. Kleinhandelprijs 1,40 per >4 K.G. KOFFIE-EXTRACT. Tusschenhandel prijs, d.i. de prijs aan detaillisten in rekening te brengen, 0,14 per deciliter exclusief flesch. Kleinhandelprijs 0.20 per deciliter, exclusief flesch 2o. ten aanzien van vorenbedoelde prijzen te bepalen: a. dat vorenstaande tusschenhandelprijzen zijü gesteld met inbegrip van distributiekoa- ten, levering franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer en emballage, voor zoover deze embalage niet bestaat uit jute zakken b. dat koffie-extract, getrokken uit een mengsel van vaste stoffen, dat minder dan 80 pet. koffie bevat, niet zal mogen worden: af geleverd; c. dat de flesch, waarin koffie-extract wordt verkocht, tegen kostenden prijs mag worden berekend en tegen dienzelfden prijs, mits onbeschadigd moet worden teruggeno- anen; C. te bepalen, dat deze beschikking ln werking is getreden op 1 FEBRUARI 1918. Alkmaar, 7 Februari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt mede, dat Z.Ex. de Minis ter van L. N. H. heeft goedgevonden te be palen: lo. het vervoer van manufacturen uit eenig deele eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in- of buiten die gemeente ge legen, is verboden 2o. Onder manufacturen worden ln deze besdr'kking verstaan alle textielgoederen. niet uitgezonderd, in ruwen, halfbewerkten of afgewerkten staat (ook gefectionneerd), ver vaardigd van dierlijke, plantaardige en/of kunstvezels; 3o. het verbod sub lo. gesteld is niet van toepassing op zendingen van niet meer dan 10 K.G. bruto gewicht; 4o. het verbod sub lo. gesteld is niet van toepassing, voor zoover het vervoer gedekt is door een vervoervergunning (geleide-biljet) afgegeven door het Rijksbureau voor manu facturen N 5o. ontheffingen van het verbod sub lo. ge steld kunnen zoo noodig onder daarbij te stel len voorwaarden worden verleend door het Rijksbureau voor Manufacturen, WILLEM STRAAT 54, 's-GRAVENlHAGE 6o. deze beschikking treedt in werking op den dag na afkondiging in de Staatscourant met uitzondering voor zoover bejrrit het ver voer van manufacturen door marktkooplieden uit hunm opslagplaatsen naar de markt en van de markt naar de voormelde opslagplaat sen van het restant der ten verkoop aangebo den goederen Voor deze categorie 'reedt de beschikking in werking op 5 FEBRUARI 1918 Alkmaar, 7 Februari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt mede, dat Z.Ex. de Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, ge zien de maatregelen dit door de Commissie van Advios inzake lompen worden voorbereid Ier verkrijging van ten overeenstemming tus schen de vtischiliende belanghebbenden bij den handel m en dt verwelking van lompen, waarbij levens wordt beoogd de prijsopdrij ving van de eindproducten tegen te gaan, maakt, bekend: dat in verband met vorenbedoelde te ver wachten maatregelen iedere prijsopdrijving van lompen onvermijdelijk tot geldelijke ver liezen aanleiding moet geven, aangezien die maatregelen geen, rekening kunnen houden met de hooge inkoopprijzen van lompen, die onder deze omstandigheden mochten zijn ontstaan. Alkmaar, 7 Februari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. GEVONDEN VOORWERPEN, Een ceintuur, een bu6 met karnemelk, twee honden, eenige handschoenen, een zilveren broche, een ladder, twee bontkragen, een horlogeketting, twee brieven, een kinderzak, een kinderschoentje, een zilveren rozenkrans, een meisjestaschje, een baal erwten,1 een das speld, drie portemonnaies met en zonder geld, een sigarenkoker met fotografieën, een notitie boekje, een zakmes, een zilveren oorknopje, een hoed, een stuk vleesch, een gedeelte kof- fiekaart, een parapluie en een wollen muts. Alkmaar, 7 Februari 1918. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. AARSCHE COURANT. \CüCM 5CHM&

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1