Telegrammen van heden. dienden eenigszina helpt De heer Ketelaar wees op de bittere stemming onder de onderwijzers tengevolge van de nalatigheid van den minister om iets voor hen te doen en vooral van het terzijde schuiven van het initiatiefvoorstel-Marchani, dat beter ia dan het voorgestelde, omdat het tien minimumverhooging in de wet op het L. O. zou vastleggen, terwijl het voorstel een premie ia op naiaiigüeid van gemeente- en schoolbesturen, die door den staat geholpen worden als zij de salarissen maar op het mi nimum houden. De vergadering werd verdaagd tot 's avonds 8 uur. UIT BERGEN. Door samenwerking van de commissie voor de distributie van levensmiddelen al hier en de aid. Alkmaar van de Hoil. %Maat- schappij van Landbouw werd Donderdag j.l. in het Oranje-Hotel, door den heer P. blok ker te Purmer, een lezing gehouden over „nei scheuren van grasland''. De vergadering werd geopend door den heer Mr Bastert, die in een kort woord „het wereldgebeuren" teekende en de daaruit voortvloeiende kans van hongersnood. Hij bracht dank aan de afd. Alkmaar van de Holr iandsche Maatschappij van' Landbouw, voor de medewerking en gal het woord aan den heer Blokker. Deze noemde ook de oorlog oorzaak van deze samenkomst. Het totale stopzetten van alle scheepvaart noodzaakte ons om maatre gelen te nemen, om zich zelf te bedruipen. Een van de middelen was bouwland van 't vele grasland te maken, dat er geschikt voor was. Allerhande gewassen, voederbieten, ha ver, erwten, bónnen enz waren de meest ge schikte gewassen voor nieuw land. In den breede werden hiervoor wenken en de beste soorten aangegeven, terwijl door cijfers de verschillende in die gewassen aanwezige voe dingsstoffen werden aangewezen. Bovendien werden de door de regeering uitgeloofde prcmiën aangegeven, waarvoor men, om er voor in aanmerking te komen, zich tot de Cultuur-Commissie te Alkmaar moet wenden, vóór men gaat scheuren. Voor tarwe, haver en peulvruchten wordt 7,50 per 100 K.G. uitgelood en voor rogge 10 per 100 K.G., boven den prijs die voor het graan betaald wordt bij opvordering. Voor aardappelen, na 15 Augustus gerooid, is die premie 0.75 per 100 K.G. Met een woord van opwekking om zooveel cn wijl ov de genade van heit buitenland niet té rit, eindf moi te trachten zich zelf te voorzien, rekenen valt, eindigde spreker, en welver diend applaus volgde hierop. Hierna werden nog enkele gestelde vragen duidelijk en zeer uitgebreid beantwoord, waarna de burgemeester den spreker dank bracht voor zijn keurige voordracht. Het was jammer, dat zoo weinig boeren aan den oproep hadden gehoor gegeven. Hier viel veel te leeren. In „De Rustende Jager" behandelde de heer Jl. Drijver uit Santpoort, administrateur van de Vereeniging tot het behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, voor een ge heel bezette zaal, het onderwerp „Duin en Zeevogels", De vergadering werd geleid door den heer H. Siebert Coster, die in zijn openingswoord wees op de band die er is tusschen het com- mercieele en het idieele werk van de Vereeni ging tot het bevorderen van het Vreemdelin gen-Verkeer, De lezing van den heer Drijver, welke door e lichtbeelden, opnamen van Neder- lands beroemde vogeliatograaf werd verdui delijkt, was zeer interessant en boeiend Zijn lezing heeft er zeker toe bijgedragen, om dui delijk te maken dat de gejaagde menscli van onze dagen, de zoo noodlge rust nergens be ter kan vinden, dan in de natuur, waar hij het leven van de wonderlijke schepsels die de natuur bewonen, kan gadeslaan Welk een rijk oord de Berger duinen, nut zijn meeuwen- en reiger-koloniën, daarvoor zijn, ook op 't gebied van de iloralia, toonde spr. op uitnemende wijze aan. Zeker zullen velen van zijn hoorders, onder deze belang wekkende lezing, 't voornemen hebben opge vat, des Zondags zoo mogelijk wat meer de natuur in te gaan. Dat men daar alles kan waarnemen hetgeen de spreker toonde, heb ben de meeste Bergernaren zelf niet geweten. Ook die bezoekers uit Alkmaar, die loopen- de terug moesten, bleven tot het einde, hoe wel de lezing pas om kwart voor elf eindigde. De uren vlogen dan ook voorbij voor men het wist. De voorzitter sprak aan het einde met aller Instemming een hartelijk woord van dank, daarbij het bezoek aan de algemeene vergade ring op Zaterdag a.s. ten zeerste aanbevelen de. UIT HEERHUGOWAARD. Door de kiesvereeniging „Burgerplicht" uttgenoodigd, traden in een daartoe uitge schreven vergadering in het lokaal van den heer Pljpêr op de heeren De Jong en Oud, beiden lid der Tweede Kamer. De heer K. Molenaar, voorz. van „Burgerplicht," opende de vergadering en deelde mee, dat het bestuur als sprekers had uitgenoodlgd een lid van de Lib. Unie en 'n lid van den Vrijz. Dem. Bond, opdat de leden 'der vereeniging beter in staat zouden zijn t£ beslissen bij, de keuze aan welke zijde men, zich bij de a.s. verkiezing zal scharen. Na een hartelijk woord van welkom, inzonderheid aan de sprekers gaf hij het woord aan den heer Oud, die door lot was aangewezen eerst te spro ken. De heer Oud sprak eerst over evenredige vertegenwoordiging en gaf daarna een kort historisch overzicht van de wijze, waarop de verschillende politieke rich tingen zijn ont staan. Waar noodig, schuwt de Vr. Dcm. den strijd niet, doch hij, meent dat zeer veel verbetering tot stand kan komen zonder dien strijd en acht het noodzakelijk, dat het particulier initiatief blijft bestaan-; ae prikkel tot vooruitgang mag niet worden gedood, wel moeten misbruiken worden bestreden. Aan den eenen kant gaan de Vrijz. Dem. niet samen met de Soc. demdoch evenmin kunen wij optrekken met de L. Unie, omdat zich daarin bevinden behoudende elementen, der t de die remmend werken op den voo Democratie. Spr. zag den tijd komen, Democratie uit de L. Unie zich zullen aan sluiten bij de Vrijz. Dem. De her De Jong, daarna het woord verkrfj ide, begon met de opmerking, dat ware lij door het loat aangewezen tot eersten spre ker, hij voor een zeer groot deel dezelfde rede zou hebben uitgesproken als de heer Oud met dien verstande, dat het vaaokge- bruikte VrijZ. Dem. door hem vervingen.' zou zijn door Unie-Liberaal. Hieruit mocht de conclusie worden getrokken, dat tusschen hen beiden geen principieel verschil bestaat. Spr. moest evenwel opmerken, dat het Liberalis me van vóór 100 jaar niet het Unie-Liberalis- me is, en dat juist de L. Unie de reactie is begonnen tegen dat ouder liberalisme; de kentering kwam reeds lang voor het optreden der Vrijz Dem. Onder de vaan van de L, Unie is zeer veel goeds tot stand gekomen, wat spreeker meende te mogen toeschrijven aan de concentratie. Waar de heer Oud ver klaarde, dat onder de Evenr. vertegenwoor diging elke stem tot haar recht komt, aan vaardde spr. dat in theorie, doch voor hem blijft concentratie gewenscht, ware het alleen maar om tweedracht te vermijden na de ver kiezing. Elke partij heeft hagr schakeeringen, en spr. achtte dit gewenscht. Daarom moeten de Vrijz. Dem. terugkeeren in de Lib. Unie. Waar de Vrijz. Dem. meenen, dat z ij geschei den moeten optrekken, achtte spr. een geza menlijk optrekken der Vrijzinnigen van ver- angeu ekkea een groot gevaar.. Na een korte pauze werd het debat hervat. Hierbij werd eenerzijds met nadruk gewezen op de remmende werking der minder Demo cratische elementen in L. Unie (want, zegt de heer Oud) de heer de Jong is inderdaad Democraat, maar de heer De Jong en wij al len weten toch al te goed, dat in de L. Unie mede zijn gehuisvest elementen voor wie Democratie vrijwel uit den booze is), terwijl anderzijds de nadruk werd gelegd op de zoo gewenschte eenheid op een gezamenlijk optrekken. Nadat beide sprekers nog 20 min. en daarna nog 10 min. hadden gesproken, werd de vergadering gesloten ,met dank aan sprekers en hoorders. Het applaus, dat hier op volgde, kunnen de hoeren beschouwen als een welgemeend compliment voor de waardi ge wijze, waarop ze hebben geplei voor eigen zaak en waarop ze elkander hebben bestre den. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Hier is een Arbeidersvereeniging opge richt. De leiding is in handen van een per soon met christelijke beginselen. De vereeni ging beweegt zich naar liet schijnt in de neu trale zóne. Terwijl de bewoners afwezig waren, werd ingebroken op het Noordeinde onzer gemeente. Een glasruit werd gedeeltelijk uit sneden en zoo toegang tot de woning ver schillende schakeering den aangewezen weg. Hij achtte gescheiden optr< egen. 't Schijnt dat alken een portemonnaie met cenig geld wordt vermist. En dat in een dicht bewoond' dorp tusschen 6 en 8 uurl UIT AKERSLOOT. Bij de gisteren gehouden paardenmott- stering bij café Kuitwaard alhier werden 5 paarden aangeboden. Slechts één het paard van den heer A. Kaptein, werd verkocht. Woensdag werd in café Kuitwaard een vergadering gehouden ter oprichting van een Unie-Liberale Kiesvereeniging. Het voorloo- pig bestuur bleef zoolang aan totdat op eene volgende vergadering een definitief bestuur zal worden gekozen. UIT OUDKARSiPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Woens dagmorgen voltallig. Na opening door den voorzitter werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Als een meevallertje deelde de voorzitter mede, dat het tekort van de distributiekosten niet was 4500, zooals aanvankelijk ver wacht werd, doch 3750. B. en W. stelde voor de totale kosten van de distributie op den H. O. van dit jaar tc brengen, die dan dit jaar ongeveer 18000 moeten zijn. -De raad ging hiermee aocoord, Voor toeslag op boter, cokes, enz. was vooi het Steuncomité 500 uitgetrokken. Het ba- tig saldo hiervan is nu nog 53,50. Van de leening groot 5000 voor de dis tributie is nog in kas 1208.1754. Hierna deelde de voorzitter meer, gehoord te hebben dat de stoichtlng van een Katho lieke school spoedig kan worden tegemoet ge zien. Wel zullen daar niet direct alle klassen onderwijs ontvangen, doch in de toekomst zullen zeker 94 kinderen de school verlaten. Hierdoor zal e frl onderwijzer te veel zijn. Tevens zouden enkele klassen bij elkaar ge voegd moeten worden, wat ln 't belang van het onderwijs niet wenschelijk is. 'De voorzitter gaf den raad ln overweging het bestaande aantal onderwijzers te hand haven waardoor elke klas 29 A 31 leerlingen zal krijgen. Dit is nu soins 50—-52. Het on derwijs zal dan beter tot zijn recht kunnen komen. Verder deelde de voorzitter mee, gehoord te hebben dat door Warmenlntizen en Koedijk bij den polder Oeestmerambacht het verzoek Is gedaan het peil met 5 c.M. te verlagen. Na nog eenige opmerkingen werd besloten aan het bestuur van den polder Geestmeram- bacht te verzoeken eerder tot verhooging dan fot verlaging van het peil tc besluiten. Naar aanleiding van het besluit om toe slag op boter te geven, zei de voorzitter dat dit in de maand Januari 294,30 gekost heeft. Namens B. en W. vroeg de voorzitter of daarmee moet worden doorgegaan. Een voorstel van den heer Goet om dit tenminste dezen maand nog vol te houden werd met 5 tegen 2 stemmen (Goet en Eecen) afwijzend beschikt. Een voorstcl-Zut om er na 9 Febr. mee te eindigen werd met 25 stemmen aangeno men. De klezersliisten zijn volgens de nieuwev kieswet vastgesteld voor de 2e Kamer met 528, voor de Prov. Staten met 521 en voor de Gemeenteraad met 477 kiezers. Aan de orde kwam hierna het aangehou den adres van de drankbestrijdersvereenigin- gen om de café's om 10 uur te sluiten. Beslotei werd de bestaande toestand te handhaven. Van het gemeentebestuur van Harenkar spel was bericht ingekomen, dat is toegestaan het verzoek om een electrische kabel te mo gen leggen door het deel dier gemeente bij de Woudmeerbrug. Van den heer O. de Wit was een dankbe tuiging ingekomen voor de verhooging van het bedrag voor het bezit van tuinbouwacte. Van de commissie tot wering van school verzuim was het verslag ingekomen waaruit bleek dat slechts twee vergaderingen door hen zijn gehouden, waarvan een wegens over treding door één persoon. Van de afd. S. D. A. P. was een dankbetui ging ingekomen voor het besluit betreffende den toeslag op boter. Van den Rijksontvanger was een bericht ingekomen dat aan den gemeenteontvanger is uitbetaald 156.56. Verslag was ingekomen van den hulp- keurmeester over lyl7. Hieruit bleek, dat 642 beesten zijn geslacht waarvan er 14 en vele onderdeelen zijn af gekeurd. Aan keurloon was ontvangen 476,57. Van Ged. Staten was een missieve inge komen naar aanleiding van het besluit om geen vergoeding toe te kennen aan den heer Bakker voor diens tijdelijk vervullen van de betrekking als hoofdonderwijzer. Ged. Staten meenden dat het verzoek alles zins billijk was en adviseerden het bedrag alsnog toe te kennen. B. en W. stelden voor het genomen besluit te handhaven. De heer Goet bleef bij zijn meening en ging met het voorstel van Ged. Staten mee. Met alleen' een stem van den heer Goet te gen besloot de raad het vroeger genomen besluit te handhaven. Wegens overlijden van mej. Wed. F. de Boer werd aan de erven 2 tnnd. afschrijving op de H. O. verleend. Besloten werd adhaesie te betuigen op een adres wat aan de regeering is gezonden om te komen tot meerdere graanbesparing bij de alcohol-industrie. Van den heer P. Eilam, sluis- en brug wachter alhier, was het verzoek ingekomen om eervol ontslag uit die betrekking .met in gang van 1 Mei. Dit ontslag werd op de meest eervolle wijze verleend. B. en W. stellen voor nu de sluis te ver pachten en een gunning aan den raad te la ten. Besloten werd de sluis te verpachten voor 1 Maart. Is de opbrengst te laag, dan kan nog altijd een sluiswachter worden benoemd. Alja leden van het stembureau werlen be noemd' de heeren Kroon van Exter, Goet en Eecen, als plv.v. de heeren Kalverdijk, Zut en Bouwcns. De voorzitter deelde hierna mede, dat de Spoorstraat noodig verbetering behoeft. Goedgevonden wcr Noorascharwoude. Bij de rondvraag vroeg de heer Goet of hier reeds de door den minister van land bouw beschikbaar gestelde koelhuisboter tegen 2.85 per K.G. was besteld. Na eenige bespreking besloot de raad met 61 stem geen boter te bestellen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de volgende week de onderhoudswerken zullen worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om de voornaamste werken aan te besteden. Hierna sluiting. DE EIEREN'PRIJS. Het hoofdbestuur der V. P. heeft den mi nister van landbouw verzocht maatregelen te nemen, waardoor aan de prijsdaling aer ver- sche eieren een einde komt. De thans op de markten geldende prijzen zijn niet toereikend tot dekking der hooge productieprijzen. Tevens is aangedrongen op beschikbaar stelling van voer voor het opfokken van kui kens, en van petroleum voor het verwarmen van broedmachines en kunsimoeders, uitdruk kelijk noodig, wil de boeuderstapel in stand kunnen blijven. DE BRANDSTOFFENDIEFSTALLEN TE UTRECHT. In verband met de diefstallen, gepleegd aan de gasfabriek te Utrecht, zijn ter beschikking van den officier van ustitié ziichter Sch., de baas 3e de werkman v. S. Zij itle gesteld de op- B., de portier K. en zijn naar het Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht. Een der gebroeders Ph. ide beide brandstoffenhande- laren, die verdacht worden van heling van gestolen brandstoffen) is naar de psychia- trischrneurologische kliniek overgebracht, omdat zich bij hem verschijnselen van krank zinnigheid voordeden. Dé anderen, zoomede de werklieden B. en v. d. S., zijn uit de voor- loopige hechtenis ontslagen. NOO GEEN THEE. Naar aanleiding van het gerucht, dat 15 dezer weder met ae distributie van thee zou worden voortgegaan, werd van bevoegde zijn de aan het N. v. d. D. medegedeeld, dat daar van geen sprake is, dat er de geheele maand Februari nog geen thee komt en dat niemand' og zeggen kan wanneer wèl. De minister is nog altijd bezig met te trach ten een overzicht te krijgen van de in het land aanwezige voorraden en als laatsten da tum, waarop de leveranciers daarvan mede- deeling moeten doen, is 17 Februari opgege ven. Daaruit kan leder reeds zien, dat die da tum van 15 dezer even phantastisch is als de thee die we dan zullen drinken. PROTEST TEOEN DEN UITVOER. Te Groningen is een vergadering gehou den van de Vereeniging van Veehandelaren en Exportslagers, waarin geprotesteerd werd tegen de verdeeling van: den uitvoer van vee naar Duitschland. Critiek werd' geleverd op de houding van den bondsvoorzitter, den neer I. Turksma, uit Leeuwarden, die volgens de meening van sommige leden, als lid van de Rundveeveree- niging zijn eigen belang gesteld zou hebben boven dat van den Ned. Bond1 van Veehande laren, Na uitvoerige besprekingen werd een motie aangenomen, waarin aan het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Veehandelaren1 werd verzocht, om als vertegenwoordiger van dien Bond ln de Rundveevereeniglng een onpartij dig persoon te kiezen, en. mot iemand die of ficieel als exporteur staat aangeschreven. BETOOOINO TE UTRECHT. Woensdagmiddag is te Utrecht betoogd vanwege het Plaatselijk Rev. Soc. Comité. Per manifest waren mannen en vrouwen opgeroe pen om te demonstreeren voor de bekende ei- schem: verbod van uitvoer van levensmidde len, inventarisatie, prijzen van vóór den oor- luctief werk voor werkloozen en de mobilisatie. Te ruim 12 uur werd met toestemming der politie-autoriteiten de aangekondigde betoo ging gehouden op het Lucas Bolwerk, omdat niet over een zaal beschikt kon worden. De menigte werd toegesproken door J Bommeljé, die de leiding had, ds. B. de Ligt en Coenders. De heer Bommeljé sprak het slotwoord en verzocht den betoogers rustig naar huis te gaan. Dank zij het tactvol ovtreden van de politie deed zich geen enkel incident voor. KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam is een 22-jarige vrouw aangehouden, verdacht van het te vondeling leggen van een kind. In het stoomgemaal van den Engen- Wonner is voor de tweede keer sedert Au gustus een groote lederen drijfriem gestolen. Volgens Reuter is niet juist het bericht van de Tel., dat de entente van Nederland de algeheele sluiting der Nederlandsche grenzen voor I3uitschland had gevraagd. Te Ransdorp hebben een aantal jonge dames handwerken gemaakt, die verloot zul len worden. 13e opbrengst zal dienen tot ge deeltelijke bekostiging van de electrische ver lichting der Ned, Herv. Kerk. In de laatste dagen wordt te Dordrecht een levendige handel gedreven in thee. Er wordt 8 tot 10 per pond betaald. Te Haarlemmermeer is proces-verbaa. opgemaakt tegen een raadslid-landbouwer, wegens het onttrekken van graan aan de be stemming. De jaarvergadering van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zal, overeenkomstig aanbod van de Haagsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer, in de tweede helft van Juni daar ter stede worden gehouden. Er worden pogingen aangewend om aan de Leidsche universiteit een bijzonderen leerstoel te vestigen in de leer der financiën. Tegen zes aandeelhouders der N.V. Ver- eenigde Margarindabrieken voorheen Jur- gens te Oss, thans te Nijmegen, is wegens het doen van een onjuiste aangifte voor de rijks- inkomstenbelasting 4000 boete subs. 4 maanden hechtenis geëischt. Het Ned. Landbouwcomité, ontstaan door fusie van het Ned. Landb.-Comlté en de Kon. Ned. Landbouwvereeniging, heet voor taan Kon. Ned. landbouwcomité. Dejandbouwer A. van Bommel is, doordat zijn paard op hol sloeg, van de kar gevallen en er onder geraakt. Hij overleed na enkele oogenblikken. DE ZAND- EN GRINTKWESTIE. DEN HAAG, 8 Febr. Volgens hier ter stede ontvangen bericht is de bekende maat regel van Engeland inzake het handelstele- gramxnenverkeer opgeheven. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. MAAGDENBURO, 8 Febr. (Officieel). Heden heeft bij Maagdenburg een spoor wegongeluk plaats gehad, waarbij een con ducteur en 25 soldaten werden gedood en 36 soldaten gewond, waarvan 21 zwaar. SCHIPBREUKELINGEN. TERSCHELLING, 8 Febr. Hedenmor- en zijn hier twee booten met 29 schip- reukelingen van Zweedsche nationaliteit aangekomen. Hun schip is waarschijnlijk fetorpilleerd. De geredden zijn te Óost- 'erschelling ondergebracht. DE HOSPITAALSCHEPEN. MAASSLUIS, 8 Febr. De hospitaal schepen „Sindoro", „Regentes" en „Zee land" gingen hedenmorgen in zee. STADSNIBVWS BENOEMD. Bit koninklijk besluit zijn met 1 Februari a.s. benoemd: tot leerares bij het landhuis- houdondiTwijs mej. G. van der Wal, alhier, thans tijdelijk, en tot tijdelijk leerares mej. A. Keulen, eveneens alhier. GESLAAGD BiJi het op 21, 22 en 23 Januari j 1. vanwe ge de Vereeniging van leeraren in de handels wetenschappen gehouden examer is voor boekh ouden geslaagd de heer A Peperkamp alhier. INBRAAK. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is Ingebroken in het clubhuisje van de voetoal- vereeniglng „Alcmaria Victrix. De inbrekers wisten, door het vernielen van een houten muur, ln het buffet te dringen. Ze vonden weinig van hun paar baljen mede. nielijk groot. In het verkleedlokaaltje en het buffet is schandelijk en ruw huisgehouden. doch namen een materieele schade is ta- BILJARTEN. De heer K. Willig alhier heeft gisteren de beslissingspartij op uitstekende wijze gewon nen en daardoor voor de tweede maal het 2e klas kampioenschap behaald. Hij speelde met een gem. van 6.06. Dat is zijn constante spel. Zijn tegenstander Pijper was minder op dreef. Vermoedelijk wat zenuwachtig. Maar hij had ook geen geluk. Hij behaalde 126 punten (gem. 3.81). Op volle kracht heeft hij dus zeker niet gespeeld. Er waren heel wat houwers gistermiddag in Frascati, die na afloop den heer Willig luide toejuichten. HANDELSREIZIGERS. Krachtens besluit van den 26 Januari te Utrecht gehouden vergadering der Neder landsche HandclsreTzlgersvereeniging Is thans opgericht het „Bureau van Sociale Actie, ten dienste van Handels-reizigers en -agenten". Bij! het bureau hebben zich reeds aangeslo ten 14 organisaties met ruim 3200 leden. De Alkmaarsche Handelsrelzigersvereenl- glng wacht de eindbeslissing van de alge meene vergadering af. Het dagelijksch bestuur Is samengesteld uit de heeren H. J. Privé te Rotterdam voorzit ter, J. N. Rijnaard te Rotterdam, secretaris en H. Warners te Groningen, penningm. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de op 6 Febr. 1.1. gehouden gewone ver gadering van „Liefdadigheid naar Vermo gen", is voor diverse personen hulp toege staan ten bedrage van 235. VOORDRACHTAVOND CLINGE— DOG REN BOS. De afwezigen hadden gisteravond groot ongelijk. De Harmoniezaal was op den door eenige heeren georganiseerden voor drachtenavond, lang zoo vol niet als den avond te voren bij „Bilderdijk." De eerste rang was heel goed, de tweede heel slecht be zet. De oorzaak hiervan 'is ongetwijfeld, dat de heer en mevr. Clinge Doorenbos hier bij de burgers nog vrijwel onbekend zijn. Zij tra den hier vroeger reeds tweemalen op maar uitsluitend voor militairen. De aanwezigen hebben gisteren kennis gemaakt met een zeer beschaafd artistiek kunstenaarspaar genre Pisuisse en Hullebroeck. Zij. zullen er stellig voor zorgen, dat wanneer deze kunstenaars hier weer optreden, de zaal te klein is. Den heer Clinge D. hebben wij- vooral be wonderd als conferencier. Niet alleen opende hij den' avond met een alleraardigste inlei ding, ook de verschillende liedjes wist hij op charmante wijze bij: 't publiek te introaucee- ren. In dit opzicht is hij opmerkelijk vooruit gegaan ^vergeleken bij zijn eerste optreden hier dat wij' ook tt genoegen hadden bij te wonen. Wat vooral het optreden van den heer en mevr. C. D. zoo sympathiek maakt is de groote beschaving. Niels dat ook maar eenigszina naar het platte of banale zweemt. Op alleraardigste wijze weet hij de vroolijke liedjes voor tc dragen (tekst van mijnheer, muziek van mevrouw) daarbij op hoogst ar tistieke wijze begeleid door zijn echtgenoote. Een gedeelte van het luide applaus gold ook stellig haar. Biji de voordracht der vele mooie drama tische liedjes was het muisstil in de zaal. Van de vroolijke liedjes voor de pauze noe men wijj graag: Hoe de bakvisch haar a.a. man wenschte, Arm Paatje-Brief van een ge ïnterneerde en 't bekende: Aan de lus van lijn twee.' Bij dit laatste bleek, dat er een onge dwongen verhouding bestond tusschen voor drager en publiek, want uit volle borst werd door de dames en heeren 't refrein meegezon gen, zelfs op de manier zooals de dame 't deed, die de letter 1 niet goed zeggen kon. Magnilique waren enkele ernstige num mers. liet lied „Fransche broeders" spande de kroon, 't Applaus en bravo geroep, dat aan 't einde klonk was een- welverdiende hulde aan den zanger-auteur voor zijn treffend mooi Chanson, 't Was indrukwekkend. Zoo sloeg ook „Wat is een Hollandsche soldaad' met de geestige voorrede, danig in. Sponta niteit dat ontbreekt den Hollanders en treft juist zoo bij andere volken. Zoo weet C. D. in zijn liedjes meestal fouten en gebreken der mensdien scherp aan te wijzen, b.v. in Boeze roen. Na de pauze kwamen enkele liederen op verzoek b.v. Fluitende meisjes, Open oog en Levensphttosophie. Heel mooi waren Kind- jeskcus en Ik wou. Treffend was het moeder gevoel weergegeven in „Waarom"? Hier zon gen mijnheer en mevrouw C. D. het refrein op ontroerende wiizc samen-. „Het vogeltje op den hoed van Nellie" ontbrak natuurlijk, ook niet en toen 't slotnummer „De Zoen" afge lopen was klonk een langdurig applaus. Een bewijs dat -de aanwezigen volop geno ten hadden en gaarne deze kunstenaars nog een terug zullen zien. JUBAL. Zondag a.s. is er weder in de „Unie" een intieme matinée van het gezelschap ,;Jubal", waarop ais soliste zal optreden mej. Dina Nijenhuis, leerlinge van het conservatorium te Amsterdam, die aldaar onder leiding van den heer de Pauw, haar klavieratudie voort zet. Behalve van Schubert, Schumann en Olück, speelt mej. N. de „Morulsdiem" sonate van Beethoven. Het orkest speelt slechts twee nummers, n.m. eene fantaisie In twee afdecilngen uit „Cavalleria Rusticana" en de balletmuziek uiit eene pantomime van Mozart. PREDIKBEURTEN. 10 Februari. Alkmaar. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Avond, 6 uur, Ds. Verwaal. Woensdagavond, 7 uur, Da. Kloosterman. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Da. de ng van B roek op Langen dijk. vang. Luth. Kerk, geen dienst. Remonslrantsche Kerk, 10,30 uur, Ds. We- gerif. Gereformeerde Kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond, 5 uur, Da. Meijer, Held. Cat. Zon dag 49. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, godsdienstoefening. LEGER DES HEILS (Limmerhoek) Zondag aa. belangrijke samenkomsten, on der leiding van den heer Hoffman van Haar lem. v.m. 7 uur, bidstond, vm. 10 uur, Heiligingsdienst: n.m. 3 uur, Verblijdingssamenkomsl; n.m. 7,30 uur, Openbare bijeenkomst. Donderdag 14 rebr, 'MpÉÉt UIT DE OMGEVING.' Verlossingsmeeting. Hervormde Gemeenten AKERSLOOT, 9,30 uur, Ds. Kruizlnga. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. BROEK OP LANGENDIJK, Herv. kerk, 9,30 en 2,30 uur, Ds. Stehouwer. Gèref. kerk, 9,30 en 2,30 uur, Ds. de Jong. Chr. Geref. kerk, 9,30 en 2,30 uur, Ds. de Bruin. Donderdagavond 6,30 uur Da. de Bruin. Doopsgez. kerk, 9.45 uur, Ds. Westra, van Alkmaar, BURGERBRUG, 9,30 uur, Ds. Homstra. CALLANiTSOOG, 10 uur, Ds. Onnekes, doop. DIRKS'HÖRN, nam. 2 uur, Ds Slnninghe Damsté. E ENIGE NB RUG, 9,30 uur, Ds. Poort. EG MONDB INNEN, 10 uur, Ds. Haara. GRAFT, geen dienst. O ROET, 10 uur. Ds. Boeke. GROOTSCHERMER, 9,30 uur, Ds. Cas- telein. HE'ERHUOOWAARD, 10 uur, Ds Broe- leema. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. EVANGELISATIELOKAAL, 10 uur, Ds. Visser van Enkhuizen. HENSBROEK, 9,30 uur, Ds. Veldkamp. HOOGWOUD, geen dienst. KOEDIJK, geen dienst. LIMMEN, 9,30 uur, Ds. Bosch. UAUVtUIU^V IllVUCWblUVitf WJ/UUUILU

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2