lis Emit, Ambachtsschool m s m tn a s m s m j§j a m a m m a a m m m i m a m m a a m m u m m s a Centrale Keuken. Damrubriek. B B H 8 H .1 M Si B E SS B B JU B SS B 2 B B M Koperwerk, Wapenen, Geweien en Etbisgratlca. In Vroeger Dagen. li Honderd en Twinstigste Jaargang. Zaterdag 9 Febr. Toor Alkmaar en Omstreken. SPIJSLIJST. „Oorlogstuintjes." FEUILLETON. m mm wk §jj W. 3«. IMS. zal plaat» hebbe* op all* we»kdage* der week, behalve Zaterdagsmiddags, van 14 FEBRUARI kit en met 7 HAART, gedurende de seliooluren, in de vakken TIMMEREN, SMEDEN, HOEFSMEDEN, BANKWERKIN, SCHILDEREN, MESU- SELMAKEN, METSELEN, ea KLEER MAKEN.- Het geboerta-bewij9 moet bij de aan gifte worden mede gebracht £JV~ Zie aanplakbiljetten. WOENISDAG 13 Februari: Aardappelen met Wortelen en Uien. DONDERDAG 14 Febr.: Bruineboonen- soep. VRIJDAG 15 Febr.: Aardappelen met Zuurkool. ZATERDAG 16 Febr.: Aardappelen met Rapen. MAANDAG 18 Febr.: Groentensoep met Vleesch. DINiSDAG 19 Febr.: Aardappelen met Savoyekool. Voor bovenstaande spijzen moeten telkens bij bet inkoopen der spijsbons de volgende distributiebons worden ingeleverd: Voor Bruineboonensoep bon 69. Voor de vier Aardappelgerechten de bons 74 en 75, telkens één bon voor twee porties; desverkiezend kan ook'bon 76 worden inge wisseld waarop vier porties kunnen worden ingekocht. De spijsbons moeten steeds, met uitschake ling van den Zondag, twee dagen te voren worden ingekocht. De lokalen zijn geopend dagelijks, behalve des Zondags, van half twaalf tot half één uur. De Administrateur, A. OSKAM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 6 DECEMBER 1917 en van 7 FEBRUARI 1918, waarbij zijn vast gesteld: le. Eene verordening tot regeling der beloo ningen van het onderwijzend personeel aan de Burgeravondschool en aan de Avondschool voor handwerkslieden (Gem. blad N. 582) 2o. Regeling en tarief, waarnaar te Alk maar aan de werkloozen door het plaat selijk Steuncomité steun zal worden ver leend (Gem. blad N. 583). Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secre tarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling van 0,07 per exemplaar in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 8 Februari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONiATH, Secretaris. Aan degenen, die gebruik willen maken van kunstmest, zij het volgende medegedeeld. Op dit oogenblik is te verkrijgen kali-bemes- tingszout, kalkmergel en gebluschte kalk. Aan de huurders van de perceeltjes op het ■Nasar tot Engeisoh vm Mem AMesed 41) HOOFDSTUK XZV. Het speet Rosalinde, dat zij gekomen was. Haat tante had haar'dien middag op de thee gevraagd en gezegd, dat zij Daan moest mee brengen, ont voorgesteld te worden aan de familie van zijn aanstaande vrouw, maar Daan was onverwacht weerspannig gewor den en weigerde er heen te gaan. „De drommel hale me als ik ga," zei hij in tegenwoordigheid van Jasper en Lamoraa, en de ondeugende blik in I am oma's oogen hielp en versterkte hem. „Jelui waart ook gevraagd," zei Rosalinde tot haar vrienden, maar ik heb gezegd, dat jelui het te druk hadt." „We hebben het niet druk; maar we gaan geen thee drinken bij de Tuft's," zei Jasper, „Waarom niet?" „Wij hebben geeni visite bij hen gemaakt. Het is brutaal om ons te vragen." zei Lamor- na. „Je bedoelt, dat je niet van hen houdt?'' „Doe jij dat, Rosalinde?" „Ik heb nu medelijden met hen. Zij zijn in onrust." „Wat maakt hen ongerust?" „Veronica Teal." „Zij moesten heel blij zijn, als zij met hun, zoon trouwt," zei Lamoraa. „Zij is een moo: meisje en knap." „Dat is onzin." zei Jasper. „Zij1 kunnen onmo gelijk blij zijn, Lamoraa. Waarom zouden zi; het zijn?" „Maar ik vind, dat Daan kennis moet ma ken met mijn oom en tante," zei Rosalinde. Hoewel Daan protesteerde gaf hij tenslotte toe, om Rosalinde om vijf uur van het Huis in het Bosch te komen halen, en er een korten voorterrein geef ik in overweging, deze mest stoffen over hun perceeltjes te strooien en dan den grond te spitten. Komt er dan later nog superfosfaat ter beschikking, dan kan dit nog overgestrooid en ondergeharkt worden. Bij onderzoek bleek mij, dat deze meststoffen te verkrijgen zijn bij de firma Morra, aan het Noord-Hollandsch Kanaal. De prijzen vallen nog al wat mee, de omstandigheden in aan merking genomen. Natuurlijk is elk vrij, een anderen leverancier te kiezen. Bovengenoem de firma kan deze stoffen leveren k contant, afgehaald van de fabriek in zelf meegebrachte zakken: 4 kilo kalizout h 7 cent per kilo. 15 kilo gebluschte kalk tegen 45 cent of 20 kilo kalkmergel tegen 35 cent. Deze hoeveelheden zijn noodig per Are. Wie dus van deze gelegenheid gebruik wil maken, schaffe zich zoo spoedig mogelijk de noodige hoeveelheid kalizout en één van de calksoorten aan. Deze stoffen worden over den grond uitgestrooid en bij het spitten zoo goed mogelijk door den grond verdeeld. De terreintjes zijn beschikbaar. Voor de bemesting van het achterterrein zal door de verhuurders worden gezorgd. A. N. R. te Alkmaar. De beantwoording Uwer vragen kan tevens nuttig zijn voor anderen. Hoewel de teelt van aardappelen op gescheurd grasland altijd zeer riskant is, schijnt de grond rondom Alkmaar voor die teelt al zeer ongeschikt te zijn. Ik heb tot tot dusver nog niet een ontmoet, die zulke goede aardappelen geteeld heeft, als we b.v. in Friesland gewoon zijn, de meeste zijn erg stijf, al is de kwaliteit dan ook niet minder dan die van de veenaardappels van de distri butie. De teelt van boonen is het vorige jaar hoofdzakelijk mislukt door de bijzondere weersomstandigheden, overigens is die teelt er heel wel te wagen. Uw mest is meer ge schikt voor aardappels dan voor erwten en boonen; als ge 15 kilo daarvan per Are geeft, is dat wel voldoende. Kalk hebt ge niet noo dig, ik heb die aangeraden voor hen, die niet over stikstofmest beschikken, boonen hebben die stikstof niet zoo noodig. Ln gemengde mest zit een zekere boeveelheid stikstof. Over 't algemeen eischea vlinderbloemige gewassen, waartoe erwten en boonen behoo- ren, een kalkrijken grond, de schelpen, die in den grond voorkomen, hebben voor de plan tenvoeding zoo goed als geen waarde; ze zijn te grof. De schelpen, die in het terrein aan den Bergerweg voorkomen, zijn daar reeds eeuwen geleden gevormd. Alieen plan tenwortels, die onmiddellijk met zulke schel pen in aanraking komen, weten een gedeelte van de daarin aanwezige kalk op te lossen. Naar aanleiding van uw vraag, of ge re- geeringserwteu en capucijners voor zaaizaad cunt gebruiken, acht ik het van belang mede te deden waarop men bij de aanschaffing van zaad in hoofdzaak heeft te letten; n.l. op echtheid ouderdom, zuiverheid, kiemkracht en kiemenergie. Deze zaken, en vooral de laatste drie, bepalen de gebruikswaarde van het zaad. Over de echtheid van het zaad, d. w.z. of het is van de soort, die men wenscht, behoeven we hier niet te praten, daarvoor kan zelfs de beste zaadhandelaar niet altijd Eenjarig zaad, dat is zaad, dat den vorigen zomer is gewonnen is in dén regél het bes te. Er zijn evenwel kweekers, die voor som mige gewassen, zooals komkommers en andij vie, aan tweejarig zaad de voorkeur geven. Planten van overjarig zaad vertoonen meest al een zwakkeren groei. Voor erwten en boo nen beeft men liefst eenjarig zaad en nu meen ik te weten, dat er dezen winter nog erwten en boonen van de oogst 1916 zijn gedistribu eerd en die waren vrij wat hard in de kook, zoodat er, ook zelfs van regeeringswegc, middelen zijn gepubliceerd, om deze bard- beid weg te krijgen. Deze erwten en boonen zullen ook voor zaaizaad minder geschikt zijn. Nu kan men evenwel op een eenvoudige manier de kiemkracht van zaden onderzoe ken. Men neemt daartoe een diep etensbord en legt op den bodem daarvan een wollen lap die men vooraf goed nat heeft gemaakt. Hierop telt men een zeker aantal zaden uit, b.v. 50 of 100 erwten of boonen legt men eerst een nacht in de week, en dekt alles af met een stuk papier of een glasplaat, om het verdampen van het water zooveel mogelijk tegen te gaan. Dit bord zet men nu weg op een niet te wanne plaats. Na verloop van een paar dagen gaat men eens kijken, hoeveel za den ontkiemd zijn. Men kan dan de kiem kracht van het zaad Ln procenten uitdrukken. Zijn er b.v. van de 50 zaden 38 ontkiemd, dan bedraagt de kiemkracht 76 procent. Let men er nu bovendien op, hoeveel zaden reeds na 1 dag ontkiemd waren, hoeveel na 2 dia gen enz., dan kan men bovendien een oor deel uitspreken over de kiem-energie. Zijn de zaden in een kort tijdsbestek alle ontkiemd, dan is de kiem-energie groot en bet zaad dus meer waard. Zaden, die langen tijd noodig hebben om te ontkiemen, .geven zwakke plan ten. Voor men tot deze kiemproeven overgaat, onderzoekt men het zaad eerst op zuiverheid. Dikwijls komen er in het zaaizaad zaden van andere gewassen voor, doch ook onder de soortechte zaden treft men gebroken of door insecten aangevreten korrels aan, zelfs kunnen er zich, en vooral in erwten en boonen, in secten in de zaden bevinden. Al deze zaden moeten vooraf verwijderd worden. Met deze gegevens zal bet nu wel mogelijk zijn, de bruikbaarheid van bet zaad te beoor- deelen. Is de kiemkracht niet groot en kan men beslist geen ander zaad krijgen, dan zal men iets dichter moeten zaaien. Komen er dan toch te veel planten op, dan kan men nog altijd tijdig de zwakke verwij deren. AAN DE DAMMERS Met dank voor de ontvangen opl. van pro bleem no. 480 (auteur Gortmans) Stand. Zw. 1, 2, 9, 13, 19, 21, 24 en dam op 15. W. 27, 33, 35, 37, 39, 40, 43, 50 en dam op 16. Oplossing. 1. 16—7!! 1. 21 :41. 2. 35—30. 2. 24 44. 3 7—40!! 3.15:49. 4. 40—35. 4 44 33. 5. 5044. 5. 49 40. 6. 35 46!! en wint. Goede opl. ontvingen wij van de heeren: M. Beers, W. Blokdijk, D de Boer, R. W. T. Bosman, P. Dekker, D. Gerling, J. Houtkoo- per, te Alkmaar, P. Kleute Jr. den Haag, H. E. Lantinga, Haarlem, A. Keppel, Noord- Scharwoude. UIT DE COMPETITIE. In de le klas competit'e van den Ned. Dam- bond afd. Noord dingen drie vereenigingen mee, allen uit Amsterdam, n.l. V. A. D. van Embden en D. O. S. Er zijn nu twee ontmoe tingen gespeeld die beide remise zijn gewor den. V. A. D.-v. Einden 1010, en v. Emden D. O. S. 10—10. Uit deze laatste ontmoeting Zondag j.l. ge speeld laten wij bier twee partijgedeelten vol gen. De eerste stand kwam voor in de partij HendrixPhilips. - UK tijd te blijven om vriendelijk en aardig met Sir Lucius en lady Tuft te praten! Den gehee- len middag kon hij het niet verdragen, zei hij. Rosalinde ging vroeg en vond Amy en de Tuft's in een toestand van booze opgewon denheid. Zij waren alle drie in den salon en zij wist dadelijk, toen zij hen zag, dat er iets nieuws en onaangenaams gebeurd moest zijn „Vertrekt u morgen?" vroeg zij. „Ja," zei lady Tuft. „Wij vetrekken mor gen." „Met den Riviera-sneltrein of in uw auto?" Rosalinde vroeg maar, om iets te zeggen, hoe gewoon ook, want zij voelde, dat de at mosfeer geladen en dreigend was. Maar blijk baar had zij op een knop gedrukt, die een storm veroorzaakte. „We zullen met onze auto reizen," zei Sir Lucius en hij stond op. „Het kan gemakkelijk geschikt worden," zei hij tot zijn vrouw. „Ik zal de noodige bevelen geven." „Ik ga met je mee," zei zijn vrouw, ook op staande. „Ik moet Dobson nog wat zeggen. Hét is alles heel vervelend." „Ik heb werkelijk medelijden met hen," zei Amy Pringle, toen haar gastheer en gast vrouw de kamer verlaten hadden. „Wat is er gebeurd?" Tony schijnt zijn hoofd kwijt geraakt te zijn over dat ellendige meisje. Hij bracht haar ongevraagd mee op de koffie Je weet, dat je oom, en tante nooit onverwachte gasten heb ben?' „Nooit," zei Rosalinde. „Na de koffie had hij zoowaar de onbe schaamdheid, de groote onbeschaamdheid. of liever zij had diemen kon zien, dat hij slechts gesteund werd door een soort van geleenden moed en dat zij hem aanzet te." „Om wat te doen?" „Om haar in de auto naar Londen te wil len brengen. Hij zei, dat hij het op één dag doen kon en zelf zou sturen." „Wat zeiden zij „Zij zeiden dat zijl waarschijnlijk zelf de auto zouden noodig hebben, en daartoe wor den zij nu gedwongenofschoon zij er Zw. 3, 7, 8, 13,19, 21, 23, 24, 29. W. 28, 32, 33, 35, 36, 38, 39, 42, 45. Wit (Hendrix kampioen Amsterdam 1917) speelt nu als 39 en zet 3631 Zwart liet toen volgen 24—30 en haalt nu altijd dam. Als wit 33 34 slaat volgt 23—29 (24 33) 21—26 (35 14) en 26 :48. Wit sloeg 35 24 (zw. 19:30) 33:35 (21—26) 28:19 (26 48) en zwart won de partij. De partij tusschen Springer en Koperberg aan bord 1 werd aldus geopend. 1. 33—29. 2. 34—30. 3. 38—33. 4. 42—38. 5. 4034. 1. 2. 3. 4. 5. 17—22. 11—17. 6-11. 1—6. 19—23. 6. 30—24? Nu won zwart een schijf. Dit zoeke de lezer even zelf. Nla den 37en zet van zwart ontstond nu de volgende stand. Zw. 6, 7, 9, 11, 13, 15, 18, 24, 28. W. 26, 27, 31, 34, 35, 37, 39, 43. Wit (Springer) is nu zoo goed als verlo ren, maar een zwakke afruil van zwart gaf hem de gelegenheid nog een voordeelige re mise te maken. Zie maar. 38 43—38. 38. 18—22? 39. 27 18. 39. 13 22. 40. 38—33. 40. 9—14. 41. 34—30. 41. 14—19. 42. 30—25. 42. 19—23. 43.. 25—20 43. 24—30. 44. 35 24. 44. 23—29. 45.24—19. 45.15:13. 46. 33 24. 46. 11—17. 47. 37—32. 47. 28 37. 48. 31 42. 48. 22—28. 49. 24—20. 49. 13—19. 50. 20—15. 50. 19—24. en tenslotte werd de partij remise gegeven. Men ziet weer hoe één zwakke, zet de kan sen kan doen keeren. VOOR BEGINNERS. Wijl gaven in onze vorige rubriek de vol gende standen. XI. Zw. 5. 8, 10, 14, 15, 17, 18, 20, 25, 30. W. 26, 28, 29, 31, 37, 39, 44, 50. Wit speelt 29—33, 28—23, 26—21, 37— 32, 39—34 en 44 2. De eindstand is niet gewonnen, na 1419 en 10—14 van zwart moet wit van de lijn 235 af. De slag is echter leerzaam. XII. Zw. 26 eni dam op 28. W. 15, 36, 41, 47, 48. Opl. 15—10 I zw. 28 5 (gedw.), 41—37 (5 :4ó gedw. want op 5 41 volgt 36—61 en 47 :36), 36—31, 47—41 en 48 :37. Goede opl. ontvingen wij van P. Kleute, P. Rol (no. 11), A. Buurman, Alkmaar (ook van stand 9 en 10), M. Keeman, Koedijk. Nieuwe opgaven. XIII. Zw. 3, 4, 5, 37, 38 en dam op 13. W. 14, 15, 25, 46 en dam op 40. XIV. Zw. 7, 12, 13, 14, 17,19, 23, 25, 26, 44, - W. 15^ 21, 31, 32, 34, 35, 3f, 42, 43, 45. Wit speelt en wint. Ter oplossing voor deze week: Probleem 481 van P. Kleute Jr. den Haag. W. 21, 23, 31, 33, 36, 37, 38, 49. Opl. van dit eenvoudige en verrassende probleem voor of op 14 Febr. b. v. d. blad. I3533680WDEN SYUKKSH DE GEVRAAGDE LOONSVERHOO- GING DOOR DEN NED. R. K. VOLKS BOND, AFD. ALKMAAR. Naar aanleiding onzer bekende circulaire, waarin den H.H. Werkgevers beleefd ge vraagd werd, de loonen hunner ondergeschik ten in overeenstemming te brengen met de huidige levensomstandigheden, kunnen wij eensdeels tot ons genoegen mededeelen, dat vele patroons gedeeltelijk aan ons verzoek ge volg hebben gegeven, doch nog van velen moet, helaas! getuigd worden, dat zij aan het verzoek niet die aandacht hebben ge schonken, die door ons met reden ver wacht mocht worden. Wij zijh dus de ons goedgezinde patroons daarvoor dankbaar, doch vertrouwen, dat meerderen, ja zonder uitzondering alle werkgevers dit voorbeeld zullen volgen. En wanneer wij dan tot heden toe moeten constateer en, dat het voor het meerendeel juist de kapitaalkrachtigste patroons zijn, die nog niets van zich lieten hooren, dan spijt het ons te meer, daar juist zij het goede voor beeld in deze dienden te geven. Nogmaalswij zijn dus dankbaar maar in geenen deele voldaan. Mochten toch alle werkgevers en vooral zij, d'e door dezen rampzaligen wereldoorlog hun inkomsten op niet onbeduidende wijze zagen vermeerderen, inzien, dat zij tegenover hunne ondergeschikten een duren plicht te vervullen hebben, door hen zooveel mogelijk voor in zinking te behoeden! Wij vertrouwen dan ook, dat door deze weinige regelen vele werkgevers tot betere en mildere gedachten zullen komen en wij spoed'g de gunstige resultaten daarvan mo gen zien. Namens den Ned. R. K. V. J. BAART, Voorzitter. J. H. F. MüHREN, Secretaris. GRAANBESPARING ALCOHOLINDUSTRIE. Een der voor alle tijden meest belangen, waarvan de behartiging aan Overheid is toevertrtouwd, is wel de zorg voor de nationale volkskracht. Het handhaven van het peil, 't tegengaan van inzinking en zoo mogelijk het tot hooger plan opvoeren, mag inderdaad een der zaken genoemd worden waarop wel voortdurend en nauwlettend de aandacht van lans- en ge meentebesturen moet zijn gericht. Meer dan ooit treedt in dezen benarden tijd het volksbelang op den voorgrond en een daadwerkelijk ingrijpen heeft zoo nu en dan plaats gevonden. De factoren werkeloosheid, armoede en ontbering ziet men aan den eenen kant, plot- selingen rijkdom, toenemende weelde aan den anderen kant. Gebrek aan voedingsmidde len voor menscb en dier, deprimeerend wer kend op de geestelijke gesteldheid. Vermin king van lichamelijken welstand door onder voeding en mede als gevolg daarvan moreelle achteruitgang, waarlijk geen denkbeeldige ge varen meer. Om dit evenwel zooveel mogelijk tegen te gaan, dient: doelmatige aanwending der be- schikbare voorraden voedsel, kolen en grond stoffen. Deze eisch mag voor alle tijden gel den. Toetsen we het gebruik en de beschikbaar- steding van voedingsmiddelen en kolen voor de alcoholindustrie aan de doelmatige aan wending, dan zien we dat in de alcoholindus trie in normale jaren belangrijke hoeveelhe den granen en melasse worden verwerkt ter wijl het bedrijf mede aanzienlijke hoeveelhe den kolen vraagt. Uit de jaarcijfers blijkt, dat werden verbruikt: Zw. 9, 10, 12, 16, 20, 22, 30, 40. geen van beiden van houden, langen tijd in een auto te rijden of in hotels te slapen. Lady Tuft weigert zelfs het te doen, tenzij zij haar eigen lakens en dekens mee kan nemen. Ik geloof, dat zij nog een auto zullen huren voor de bedienden en de bagage." „Zou bet niet eenvoudiger zijn geweest de auto te weigeren en bij hun beschikkinr gen te blijven?" zei Rosalinde „Ik geloof, dat zij bang zijn, dat Tony er in zal weg gaan met dat schepsel." Op dit oogenblik kwam het. schepsel in de kamer, ze zag er bijzonder lief uit in een bleek-rose katoenen japon. Haar gelaat stond blozend, glimlachend en fier, terwijl Tony in extase scheen, maar er nog al schaapachtig uitzag. Zij groetten beiden R' Minde en gin gen toen zitten. Amy hield haar oogen op haar borduurwerk gevestigd én lette niet op hen. „Wel, mijn Liefste Rosy-Posy," zet mijn heer Tuft tot zijn nichtje, „ik hoor, dat je bin nenkort vastgehaakt wordt." „Je hebt een aardige manier om de dingen te zeggen," zei Rosalinde. „Zoolang ik ze goed zeg ben ik tevreden," zei de jonge man. Moeder vertelde het ons aan tafel. Ik hoop, dat je gelukkig zult zijü. Moeder scheen te denken, dat je niet ge noeg te eten zoudt hebben, tot Veronica haar terecht zette." „Juffrouw Teal zet ons allen terecht," zei Amy scherp. „Ze schijnt de meeste dingen te begrijpen," zei Tony. „Ik heb nooit menschen ontmoet, die zoo weinig van kunst en kunstenaars afwisten," zei Veronica, een net geschoeiden voet uit strekkende en er peinzend op neerziende. „Ik ben zeer verlangend te zien, wat voor schil derijen je op Sceton hebt." „Ik denk, dat je ze afschuwelijk zult vinden,' 'antwoordde To- ny. „Dat hoop ik," zei Veronica, en zij bleef volmaakt kalm, ofschoon Tony's ouders, die juist weer binnen kwamen, zoowel de vraag als het antwoord moesten gehoord hebben. Zij keken elkander aan, maar zeiden niets. „Je moeder en ik hebben besloten met de auto de reis te doen," zei Sir Lucius na een poosje tot zijn zoon. „Amy zal met ons mee reizen. Voor jou is er plaats buiten op." „Ik zal besturen en Veronica kan naast mij zitten," zei Tony. „Zij is niet bang voor de open lucht." „Ik ben bang, dat wij geen plaats kunnen Ti stijf. maken voor juffrouw Teal," zei Sir Lucius WEQBNS VERTREK: „Noem haar niet juffrouw Teal," zei To ny. „Wij zijn geëngageerd. Wij gaan naar Londen, om haar vader op te zoeken. Zij is bang, dat hij het niet goed zal vinden." Sir Lucius werd zoo rood als een kreeft en scheen geen woorden te kunnen vinden, om zijn zoon te bantwoorden. Lady Tuft barstte in tranen uit; Amy zat doodstil, met haar oogen op haar borduurwerk, Rosalinde hada een gevoel alsof zij door een aardbeving over vallen werd en weuschte nog eens, dat ze niet gekomen was. Zij stond half van haar stoel op en keek naar Amy, maar Tony voorkwanf haar. „Je behoeft niet weg te gaan, Rosy-Posy," zei hij. „Wij zijn allen vrienden onder el kaar. Zij zullen het in 't eerst niet prettig vinden, dat weet ik, maar als zij Veronica be ter kennen, zullen zij wel veranderen." „We zullen nooit veranderen," zei Sir Lu cius. „Waarom niet", zei Veronica, en met haar vlugheid van beweging en ongeëëvenaard zelfvertrouwen, dat haar bracht waar zij zijn wilde, ging zij de kamer door en op een lagen stoel vlak bii Tony's vader zitten. „We vinden u niet goed," zei Lady Tuft door haar tranen heen. „Ik zou u niet als schoondochter kunnên aanvaarden Het is niet zoo zeer om het geld als om andere din gen. Ik heb u een sigarette zien weggooien en een gat in het tafelkleed zien branden Ik zag u laatst in dat vreesdij ke toilet.' Wij zijn aan zulke dingen niet gewend. Daarenboven heeft Tony andere banden geknoopt, en ik begrijp niet, dat hij zich niet schaamt." „Ik denk, dat ik ga pakken," zei Amy Pring le, en zij verliet de kamer met groote waar digheid. „Ik vermoed, dat u weet, dat zijn zoon ge heel afhankelijk van mij. is," zei Sir Lucius tot Veronica. „Ja, dat is heel kwaad voor hem. Hij zal voor zijn brood moeten gaan werken, als u de hand van hem aftrekt," zei Veronica. „Ik hoop heusch bijna, dat u het doen'zal." „Is u er dus op voorbereid honger te lij den?'' vroeg lady Tuft gewichtig. „01 we zouden hem wel een baantje be zorgen en ik heb tweehonderd pond per jaar", zei Veronica. „We zouden geen honger lijf den. Het zou waarschijnlijk een man van hem maken." „Ik begrijp niet, dat u met hem trouwen wil als u vindt, dat hij nog geen man is," zei Sir Lucius. „Hij is nog al lief," zei Veronica ,,Als jouw vader en moeder het huwelijk verbieden en niets met je t| doen willen hebben, zullen we geen moeite-met den mijnen hebben," voegde zij er bij, zich tot Tony wendende. „Wat bedoelt u daarmede?" vroeg Sir Lu cius. „Mijn vader is hevik socialist en nog al ouderwetsch in zijn theorieën. Hij zou u wil len onthoofden uw eigendommen aan de ar men geven." „Heeft u die verdervelijke begrippen over genomen Want in dat geval „Ik maak me niet druk met dat soort van dingen," zei Veronica, „Ik vind geld nuttig, maar men kan met weinig toe." „U kent blijkbaar Tony niet", zei Sir Lu cius „Juffrouw Teal stelde geen belang in onzen zoOn, totdat zij mijnheer «Cloudesby verloor", zei lady Tuft. „Dat is waar," zei Veronica. „Dat heeft ze me alles uitgelegd," zei To ny, „en ik ben er mede tevreden" „Arme jongen," zei zijn moeder „Och moeder, we weten allen, dat oom Si mon een reus is, en ik ben een dwerg," zei Tony. „Maar u hoeft niet om mij te huilen. Ik heb inderdaad liever dat u het niet doet." „Daar komt Daan!" zei Rosalinde. „Het jnshian M dc/yss/j. Alkmaar, Van der Meistraat 10.

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 5