DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN CEHT1ALEIEIIIËI. No. 35 De gouden sleutel Honderd en twintigste Jaargang. 1918 fr4 Deze Courant wordt efken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f L65, franco door het ge heel© Kijk f Li)Cl Afzonderlijke en fe§w$8a emmer# I Cents. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de H.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEKMs. COSTEE ZOON, Yoordam C 9. MAANDAG 11 FEBBUABI FEUILLETON. NEDEKLANf. Maximumprijzen Matzes. Maximumprijs Eieren. THEE. TeMooimmmner 3. Prijs der gewone Advertentiën In ons laatste overzicht spraken wij de verwachting uit, dat de Russische delegatie te Brest-Litowsk het niet zou laten komen tot een afbreking der onderhandelingen met de vertegenwoordigers der vier verbonden mo gendheden. De algemeene toestand in Rusland en het feit, dat juist door de vredesbelofte de maxi malisten aan het bewind kwamen, deden ver moeden dat de tegenwoordige machthebbers in het voormalige tsarenrijk, vooral nu de Oekraine vrede sloot met de centralen, de besprekingen, die een voor vredesluiting ge vaarlijken kant uitgingen, niet zouden wen- schen af te breken. Maar dat de Russen zóó spoedig zouden capituleeren, had toch zeker niemand verwacht. In de heden gehouden bijeenkomst van de gedelegeerden te Brest-Litowsk deelde Trotz- ky mede, dat Rusland wel verplicht Is vrede te sluiten met Duitschland, Ooatenrijk-Hon- garije, Turkije en Bulgarije en dat tegelijk tot demobilisatie aan alle Russische fronten zal worden overgegaan. Over de uit dezen nieuwen toestand voortspruitende besprekin gen tusschen de vier verbonden machten en Rusland, aangaande de diplomatieke, consu laire en economische betrekkingen zou door de zich reeds te St. Petersburg bevindende commissarissen dier rijken onderhandeld kunnen worden met de Russische regeering. De tweede afzonderlijke vrede (dien tus schen Bulgarije en Rusland niet medegeteld, aanr die voor een algemeenen vrede geen vooruitzichten bood) na een worsteling van drie-en-een-half jaarl Zal nu weldra een al gemeene vrede volgen? Wij hopen het voor de zoo schrikkelijk en uit zoo vele wonden bloedende menschheid, al durven we nog niet met een „ja" op die vraag antwoorden. Eens zal de wereld van den geesel des oorlogs verlost worden, zeker 1 Het licht breekt door. Maar vóór de vredeszon weer in al haren luister zal schijnen op den met zooveel dierbaar bloed doorweekten grond, vreezen wij dat er vooral op het Westelijk front nog vreeselijke bloedbaden zullen plaats hebben. De op het Oostelijke ge vechtsterrein vrijkomende troepen, misschien versterkt met uit krijgsgevangenschap terug keerenden, zullen opnieuw in den strijd wor den geworpen, nu tegen wèlbewapende en wèlgevoede legerscharen, en danWe zien naar het Engelsch door L. O. MOBERLEY. I) HOOFDSTUK t Het Ongeluk. Miles Harding, de dokter met de drukste praktijk in het dorp Orantlcy en omgeving, trok zijn stoel dichter bij het raam, stak zijn het vreeselijkste van heef dezen vreeslijken oorlog gebeuren. Duizenden en nog eens dui zenden zullen vallen in den Titanen-strijd om overwinning of nederlaag, er op of er onder, als en dat is het waaraan men zich als vertwijfeld vastklemt de oorlogs waanzin niet plaats maakt voor een onweer staanbaar vredesverlangen. Er zijn ongetwij feld teekenen, die op een bestaanden wensch naar vrede wijzen, maar zij zijn nog zoo vaag! De Duitsche Vaterlandspartei, gesterkt door de nu in het Oosten behaalde overwinning, zal zeker dien wensch niet aan wakkeren, maar er zijn toch ook nog anders denkende onderdanen van keizer Wilhelm en evenmin zijn alle Engelschen en Franschen het eens met de onverzoenlijke heeren Lloyd George en Clemenceau. En zou er ook in de andere oorlogvoerende landen geen stroo ming zijn voor vrede? Dat men haar dan versterkel Van uit Oostenrijk is misschien een krachtige druk in die richting te ver wachten op Duitschland. Bij het thans gepubliceerde vredesverdrag tusschen de centralen en de Oekraïne zijn ook de grenzen voor den nieuwen staat vast gesteld. Aan den Oostenriiksch-Hongaar- schen kant zullen zij blijven, zooals ze voor den oorlog waren. Een deel van Russisch Polen zal bij Oekraine getrokken worden zou Noord-Rusland dat zoo maar goed vin den? Verschillende belangrijke plaatsen zullen voortaan tot de Oekraine beheoren, als Cholm, Kowel, Lutzk, Brest-Litowsk, Kobrin en Pinsk. Onmiddellijk zullen de bezette ge bieden worden ontruimd en de diplomatieke en consulaire betrekkingen worden opgeno men. 't Principe „geen vergoedingen" is ge handhaafd, noch voor oorlogslasten noch voor oorlogsschade zal iets betaald worden, evenmin als voor uitgevoerde requisities. De economische betrekkingen zullen terstond worden aangeknoopt. Wat hier onder te ver staan is, zal door een commissie nader wor den vastgelegd. Het bericht van de vredesluiting is in Wee- nen met groote vreugde ontvangen. Men ziet er het bewijs in voor een oprechte vredes politiek der centralen en hoopt op aanzien lijke economische voordeden. Verschillende bladen, wier meeningen reeds bekend zijn, spreken de hoop uit, dat de vrede met Oe- piip aan en nam het laatste nummer op van ecu medisch tijdschrift. Het raam van zijn studeerkamer stond wijd open, de Juitlucht was welriekend van rozengeur, rozen die den tuin van den dokter in het heele district be roemd maakten. Niet dat de mensdien over het algemeen toestemming kregen den tuin binnen te treden: heel enkelen slechts, men- schen die plezier hadden in tuinieren evenals hij .Want Harling hiel niet van zijn medemen- schen en tenzij ze ambtshalve bij hem aan huis kwamai,werd er heel'zelden bezoek toe gelaten in de „Vier Hoekjes". In den regel ontving hij zijn patiënten in hetgeen hij zijn patiënten kamer noemde, een vertrek dat uit kwam in zijn studeerkamer, waar hij: nu zat, en daar de ramen van de patiëntenkamer uit zagen op den weg, kon men van daar niets bespeuren van den schitterenden tuin, waarin Harding nu en dan een blik sloeg als hij op keek van zijn vakblad. En hij hief het hoofd dikwijls op om met voldoening naar de weel de van bloemen op zijn stamrozen te kijken; naar de allerliefste ramblers, die in een kleur rijken vloed over zuilen en pergola vielen, op den overvloed van kleur en ifefelijkheid, die zijn tuin tot een wellust maakte. Hij; was een zeer bekwaam geneesheer, meer op de hoogte van zijn tijd en een man van een ander type dan de gewone plattelandsdok ter; waarschijnlijk om die reden kon hij zich beroemen op de meest uitgebreide praktijk van mijlen in den omtrek; maar als mensch had hij weinig of geen genegenheid verwor ven in de drie jaren, die hij: in Grantley had doorgebracht. Er was een zekere norschheid in zijn ge laat; zijn blauwe oogen waren zeer koel, zeer kalm van uitdrukking; de trekken om zijn mond getuigden van een heerschzuchti- gen aard, die in wreedheid kon overgaan wanneer hij niet goed in bedwang werd ge houden; zijn glimlach kon zeer sarcastisch we4pn en meer dan eens had bij zich vijan den gemaakt door zijn sarcasme. Hij zag de mcnsdien niet naar de oogen en de twee groo te grondbezitters, wier landgoederen het ge- heole kerspel bevatten en hij, mochten elkaar volstrekt niet lijden. Dé landeigenaars prcfe- reerden het soort plattelandsgeneesheeren, die hen met eerbied behandelden en met het ontzag, dat men naar hun inzicht verschut digd was aan hun stand en rijkdom. Maar het lag niet in Miles Hardings lijn om voor iemand ontzag te koesteren, hoe rijk en voor naam hij ook wezen mocht; hij was een man van gedecideerde begripen pen volgde hiji tot de logische slotsom toe met en deze begrip een onveranderlijke minachting voor de ver schillende inzichten van anderen. De Juliavond was stil en drukkend. Zware donderwolken hingen aan den horizon, geen blad bewoog in den tuin, en van den stoffi- gen straatweg aan gene zijde van de heg was ieder geluid duidelijk hoorbaar. Een blaffen de hond, een schreeuwend kind, het ramme len van een wagen al die geluiden bereik ten Hardings oor door zijn vreedzamen ro zentuin heen, en telkens hoorde hij het rollen van den donder over de verwijderde heuvels. „Er is goddank geen kans dat ik vanavonc uitgeroepen word", dacht hij, „we krijgen zwaar weer en ik ben in elk geval zoo moe als een hond." Met deze gedachte zette hij zich nog wat gemakkelijker in zijn leuning stoel neer en maakte zich juist gereed zich te verdiepen in ziin tijdschrift, toen het geraas van een motor voor een oogenblik het romme len van den vèrverwij derden donder ver- kraine het begin zal zijn van den algemeenen vrede. De Duitsche kranten zijn natuurlijk ook alle zeer voldaan over den afloop der be sprekingen met de Oekrainsche gedelegeer den. De Vorwarts echter wijst er op, dat het nog wel eenigen tijd kan duren eer er van een broodvrede sprake kan zijn de uit drukking is van graaf Czernin omdat er in 't land zelf nog geen vrede heerscht en er enorme transportmoeilijkheden bestaan, ook buiten de Oekraine. KORTE BERICHTEN. Uit Bazel wordt bericht dat von Mac- kensen Roemenië een ultimatum heeft gezon den, waarin verlangd wordt, dat de Roe meense he regeering binnen vier dagen vre- desonderkandelingén opent. Tot plaatsvervanger van generaal Kry- leriko, die door de Polen was gevangen ge nomen, is voorloopig generaal Miasnikof aangesteld. In den strijd tusschen de Witte en Roo- de Oarde bij Uleaborg, verloor deze laatste 2000 man aan gevangenen. De Roemeensche troepen hebben de stad lsmaël ingenomen. Stelselmatig worden de groote steden in Eessarabië door de Roeme- niërs bezet. De maximalistische revolutie heeft ook in Siberië tot hevige gevechten geleid, vooral te Irkoetsk, waar roode gardes dagen lang met kozakken hebben gevochten, en waar het aantal dooden op 3000 wordt geschat. Naar uit Buenos Aires gemeld wordt, heeft de Braziliaansche regeering hei uit voerverbod van graan opgeheven. De directie der posterijen in Duitsch land heeft bijzonucre controle-bureaux inge steld, om de menigvuldige diefstallen van postpakketten, welke den laatsten tijd voor kwamen, tegen te gaan. De Zwitsersche regeeringsstadhouder te Lausanne Jules Sechaud, is dood gevon den. Klaarblijkelijk is hij door een onbekende neergeschoten. Generaal Gaetano Giardino, oud-mi nister van oorlog, onderchef van den Itali- aanschen genenden stafia benoemd om deel uit te maken van den oppersten oorlogsraad der geallieerden te Versailles. Ten einde de verzending van graan daar de geallieerden te vergemakkelijken heeft de directeur-generaal der Amerikaan- sche spoorwegen, order gegeven, dat graan- consignaties de voorkeur moeten hebben. Het tot zinken brengen der „Tuscania" heeft onmiddellijk een toenemende recrutee- ring in Amerika ten gevolge gehad. De uitwisseling van tuberculeuss krijgs gevangenen tusschen Oostenrijk en Italië drong en een oogenblik later hoorde hij een auto voor zijn deur stil houden. „Mevrouw Derfield vraagt u te spreken, mijnheer." Andriea, zijn knecht-en algemeen factotum, verscheen op den drempel; „zij verzocht mij u te zeggen, dat zij de zuster is van Sir Lu ke Framley. Zal ik haar hier binnenlaten?" „Neen. zeker niet." luide het korte ant woord, „ik zal haar in de patiëntenkamer ont vangen evenals alle andere patiënten." En toen Andries eenigszins teleurgesteld heen ging, voegde dc dokter er zachtjes bij „Wat komt die vrouw hier doen? Ik kan aristocra tische vrouwen in, mijn huis niet uitstaan." Zijn gelaat nam zijn stréngste en moest on toegankelijke' uitdrukking aan toen hq en oogenblik later zijn patlëntenkamer binnen trad, waar een klein, net gekleed dametje hem vlug tegemoet kwam. „Zou u zoo goed willen wezen dadelijk met mij mee te gaan," zei ze ademloos zonder de gewone begroeting. „Ik ben hier alleen naar toe gekomen zonder chauffeur en ik wou u dadelijk mee terug nemen. Er is geloof ik geen minuut te verliezenhet is een kwestie van leven en dood. Ik kom expres voor u." Zij sprak opgewonden, geagiteerd; in haar agi tatie legde zij haar hand op Hardings arm zij zag doodsbleek, haar oogen stonden zeer bezorgd. „Is er haast bij het geval," vroeg Harding kortaf; is er iemand ziek op de Hall?" „Er is een ongeluk gebeurd. Er kwam een rijtuigje aan op den weg van het sta tion en het paard schrikte voor den auto van mijn broer. Het rijtuig deed een leelijke buiteling, de arme dame, die er in zat, werd gewond. Ik geloof, dat zij zich leelijk be zeerd heeft. Wilt u als 't u blieft dadelijk komen?" „Is die arme dame, waarvan u spreekt, op de Hall?" herhaalde Harding vragend. „Ja, ja, ze is op de Hall," antwoordde de bezoekster ongeduldig. „Ze zeiden dat u de dichtstbijwonende dokter was bij 't huis van mijn broer en ik ben dadelijk gegaan. Mijn is begonnen. Het eerste convooi is reeds in Italië aangekomen. De afzonderlijke vrede van de Oekraine en de Centralen maakt in Frankrijk diepen indruk. Dit land had n.l. 90 millioen gulden aan de Oekraine geleend en een militaire commissiie gezonden, voor de legerorganisa- tie. De Matin" schat, dat de Duüschers bij hun aanstaand offensief aan het Westelijk front de beschikking zullen hebben over 220 divisies. Het departement van Staat te Washing ton heeft bericht ontvangen, dat de bolsjewiki alle missies der geallieerden te St. Peters burg het verblijf hebben ontzegd. Zij zijn thans op weg naar de Zweedsche grens. VEEVOEDERARTIKELEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat veevoederartikelen, die in de maand Februari worden toegewezen, tegen de volgende prijzen door de regeering zullen worden afgeleverd: haver 2X3, erw ten en boonenpiksel 20, kanariezaad 25, voerboonen 25, voererwten 25, inlandsche raapkoeken 28 en Amerikaansche lijnkoe ken 30 per 100 K.O., basis onbepaalde merken van La Platazaad geslagen, bepaal de merken en soorten, ook schilfers, naar de gewone verhouding. Deze artikelen moeten door de regeerings- commissarissen worden geleverd vrij. boord, exclusief zak, terwijl de regeeringslasthebbers te Rotterdam en Amsterdam de door hen te distribueeren artikelen vrij boord of vrij wa gon, exclusief zak, moeten afleveren, met uit zondering van Amerikaansche lijnkoeken, welke moeten worden afgeleverd inclusief baal. De bepaling vrij wagon geldt slechts voor stukgoederen, terwijl ae kosten van den voor den kooper optreden den factor door de regeering worden betaald. Zemelen, grind, gries zoowel gemengd als ongemengd ƒ15, haverafval 12, regeerings- meel 18 en schilfers van inlandsche raap koeken 28 per 100 K.O. Deze artikelen moeten worden geleverd boord- of spoorvrij plaats van afzending net to gewicht gezakt onder koopersverplichting te gelijker tijd voor eiken af te leveren zak een leegen zak, ongeschonden, van goede hoeda nigheid en van voldoende nrootte om 50 K.G. afvalproducten te kunnen bevatten, af te ge ven.. "~a en ander ter uitsluitende beoordee ling den afleverenden regeerings-com- miss oi iabrikant. UITVOER FIJNE ZADEN, aar men verneemt heeft de Ned. Uitvoer- maatschappij aan de „Commissie uit de Ver- eenigingen voor den handel in fijne zaden medegedeeld, dat de eventueele uitvoer van zaaiüjnzaad en fijne zaden geen verband met elkaar houden en over den uitvoer van fijne zaden nog steeds door de N. U. M. wordt onderhandeld. auto was terstond beschikbaar. U heeft Sir Luke zeker wel eens ontmoet, maar ik ben zelden hier; toevallig ben ik juist op de Hall gelogeerd." „Ik ken Sir Luke heel oppervlakkig. Har ding» toon was zeer koel zijn kennisma king met Sir Luke Framley had zich voorna melijk bepaald tot schermutselingen met dien voornamen mijnheer over ongezonde wonin gen en er' bestond zeer weinig sympathie, en nog veel minder liefde tusschen de twee man nen. De élégance van sir Luke's zuster er gerde hem als hij dacht aan die ongezonde woningen en hun ongelukkige bewoners „U zegt dat de dame, die zich in het huis van uw broer bevindt, ernslig bezeerd is „Ik vrsif dal zij sfenrude Iff' Mevrouw Derfields stein trilde, „liet is afschuwelijk dat witte gezicht te zien en dat hijgen te hooren Ik heb nog nooit lemanci zien ster ven: ik kan niet tegen ziekte en leed." „Ziekte en leed zijn het gewone lot van de menschen en de dood tot slot," antwoord de Harding norsch. „Ik zal dadelijk met u meegaan." Stilzwijgend pakte hij eenige voorwerpen, die hij noodig kon hebben, in een zwart taschte, zwijgend deed hij de deur open en liet het elegante vrouwtje uit; en nog steeds zwijgend volgde hij haar naar de lichtblau we auto, die voor de deur stond. Evenals de eigenares was de auto ook klein en netjes, de kleur paste goed bij het zachte blauw van haar japon en het blauw van haar oogen maar Miles Harding lette al lang niet meer op de kleur van vrouwenoogen en tenzij een van de andere sexe toevallig een patiënt van hem was, vermeed hij ze angstvallig. De opmerkingen, die zijn tegenwoordige gezel lin gedurende den rit tot hem richtte, beant woordde hij met niet meer dan een 'enkel woord en Amtice Derfield, niet gewoon zoo kortaf te worden toegesproken, verviel ein delijk tot zwijgen, en vroeg zich af, niet zon der eenige geraaktheid, waarom deze man zulk een knorrige lomperd wezen zou. Har ding moest zichzelf, hoewel met tegenzin. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt aan belanghebbenden mede dat Z. Exc. de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft goedgevonden vast te stellen, onder intrekking van zijne be schikking van 2 Jan. No. 12004/6, gezien art. 2 der Distributiewet 1916, den maxi mumprijs van: Joodsche matzes (van 8 In het pond) 48 ct. Joodsche matzes (van 10 in het pond) 55 ct. Gemalen matzes per pond 51 cent. Alkmaar, 11 Februari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, dat Z.Exc. de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft goedgevonden: I. vast te stellen een miaximum-kleinhan- delprijs voor versche kippeneieren van 14 cenits per stuk II. vast te stellen een maxünum-groothan- delprijs voor versdie kippeneiren van 13. 'per 100 stuks en een maximum-tusschehhan- delprijs van 13,25 per 100 stuks; III. te bepalen, dat de groothandelprijzen zijn te verstaan franco station van bestem ming, spoor, boot of laatste veer en de rnaxi- mum-tusschenhandelprijzen al „pakhuis" grossier. Alkmaar, 11 Februari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt mede. dat Z,Exc. de Minis ter van L. N. 'H. heeft goedgevonden t* bepalendat de aflevering van thee, voorge schreven voor hotels, café's, restaurant, wachtkamers, kajuiten en dergelijke" mede is van toepassing op „sotieteiten". Alkmaar, 11 Februari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. BIJ vergissing Is Zaterdag bon 76 gepubliceerd als Inwisselbaar voor 4 porties der aardappelgerechtes, dit moet zijn boa 73; terwijl bon 76, voor zoover deze neg niet werd ingewisseld, mede geldig zal zijn voor bruine booner.soep. A. OSKAM. bekennen, dat het persoontje naast hem,' niet tegenstaande het feit, dat zij er uitzag, als een Saksisch porseleinen poppetje, haar auto buitengewoon goed bestuurdeen toen zij het hek bij het portiershuis van de Hall binnen reden, was er iets in hem dat hem nood zaakte te zeggen„Waarom is u mij zelf ko men halen „Omdat ik juist voor den ingang van de Hall aan kwam rijden toen ze dat arme schepseltje binnen brachten; ik reed dua da delijk weg. Dat leek mij de vlugste manier en Let l.tg het meest voor de haridl" Toen zij dit gezegd had. stonden zij stil voor den hoofdingang van het huis; gehoor gevende aan haar hevel schelde de dokter en werd dadelijk binnengelaten. „Bi eng de dokter naar de dame, die hier pas binnengebracht is," zei mevrouw Der- field tot den knecht en Harding volgde den men door de Hall en bevond zich weldra in een weelderig ingericht vertrek, waarschijn lijk een damesboudoir. Op een canapé tegen over de deur lag sen onbewegelijke gedaan te een oude dame. die de dokter reeds kende, zat bij haar, het was mevrouw Crotch, de huishoudster van Sir Luke: een uitdrukking van groote verlichting vertoonde zich op haar gelaat toen zij Harding zag binnenko men. „Goddank dat u gekomen is, dokter," zei ze. „Ik was bang dat u te laat zou komen en het is de vraag of er nog kans is haar te red den. Zij is heel ver heen „Ja. heel ver heen," was Hardings eerste gedaente toen hij zich over de bewustelooze gedaante op de sofa heenboog en zijn vinger legde op haar pols; met een scherpen blik keek hij intusschen met aandacht naar het vaalbleek gezicht. De schaduw des doods lag daar reeds over uitgespreid; de zweetdrup pels stonden haar op het voorhoofd; de adem kwam flauw en hijgend over haar wit te lippen; de roode vlekken onder haar oogen schenen donkerder te worden terwijl hij haar aanzag. Wordt vervolgd. COURANT

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1