BRANDSTOFFEN VOOR KLASSE I. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Door verscheiden brandstoffencommissics is tot de Rijkskolendistributie het verzoek ge richt het rantsoen van 10 brandstoffeneen- heden voor klase I met 2 eenheden te verhoo- gen en dus te brengen op 12. De Rijks-kolen- distributie heeft nu de brandstoffencommis- sies uitgenoodigd om, indien zij meeaen dat in haar district die verhooging behoort plaats te vinden, hiervoor een met redenen omkleed voorstel te doen. De Rijks-kolendis- tributie zal dan bepalen in hoeverre een be paald district, met het oog op het ontbreken van gas en hout, voor zoodanige meerdere verstrekking in aanmerking kan komen. Er zal alleen tot zoodanige meerdere ver strekking mogen worden overgegaan met machtiging der Rijks-kolendistributie, en in geen geval aan anderen dan hen, die tot klas se I behooren. Indien zoodanige meerdere eenheden worden verstrekt, zal daarvoor de verhoogde prijs moeten worden betaald. PETROLEUM UIT GALICIë? De „Berl. Börsen Conner" meldt: Afgevaardigden uit de Oostenrijksche pe- troleum-industrie zijn naar Nederland ver trokken, om te onderhandelen over petroleum- leveringen uit Galicië in verband met een nieuwe handels- en credietovereenkomat met Nederland. LOGGER ALS VERLOREN BESCHOUWD. De houten zeillogger SCH 29 Maria Ca- tharina, die 17 Jan. uit IJmuiden naar zee uitvoer, is tot heden niet weer binnengekomen en wordt nu ais verloren beschouwd. De uit zeven personen bestaande bemanning woonde in haar geheel te Scheven ingen. BINNENLAND. CANDIDATEN TWEEDE KAMER. Door de Alg. Staatspartij zullen o.a. de volgende candidatenlijsten worden inge diend Voor de kieskringen Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem en Den Helder, de heeren: dr. Zeno Kamerling, H. Dunlop, G. Polvliet, H. J. van Ginkel, dr. Fred, van Eeden, mr. Ph. S. de Laat de Kanter, prof. dr. J. A. Barrau, J. T. Lankamp, W. Sturms, M. J. van Essen. VERKIEZINGSCONGRES S. D. P Zondag hield de Sociaal-Democrat'sche Partij te Amsterdam een congres, waar een programma werd vastgesteld als grondslag voor den revolutionnaircn strijd. De heer D, Wijnkoop voerde als voorzitter het woord. Hij wees er op hoe thans de revo lutie van alle kanten wordt aangevallen. H'er te lande bleek bij de laatste stakingen, dat er een schrikbewind was gevoerd, met kracht was dei staking verbrijzeld. Toch is dit niet het einde, doch het begin van een strijd, waarin geweld tegenover geweld zal gesteld worden. De stakingen verleden week zullen een begin blijken te zijn van meerdere stakingen in ons land, geloofde spreker. Vervolgens besprak de heer wijnkoop de samenwerking tusschen het N. A. S. en het N. V. V. Zijn vurige wensch is, dat de arbei ders niet zullen loopen in de val, die zoo netjes voor hen is neergezet. Samenwerking is dan alleen mogelijk indien zij berust op het program dat door het Revolutionnair So cialistisch Comité is opgesteld. I let staatssocialisme, de truc van het kapi taal om de arbeiders er onder te houden, is de grootste vijand van de S. D. P. Hierna was het verkiezingsprogram aan de orde. Na besprekingen, die telkens dooi rumoer werden onderbroken, werd de candi- datenlijst samengesteld. De voorzitter deelde voorts mede, dat de partijkas geheel uitgeput was. Aangaande samenwerking met de verschillende democra tische partijen deelde de heer Wijnkoop mede, dat alleen samenwt j kingf kan woulen a.mj - vraagd met de christen-socialisten. Om den christen-socialisten te verzoeken met de S. D. P. samen te gaan, werd liet partijbestuur door het congres machtiging verleend. Blijken er meerdere revolutionnairc groe pen te zijn, die op hel program en de lijst der S. D P. wenschen aanrn te werken, kan hel partijbestuur een landelijk demonstratief cou gres bijeenroepen. Het congres werd daarna door den heer Wijnkoop gesloten. ACTIE TEGEN DE PLUIMVEE- VEREENIOING. Het lid der Qed. Staten van Noord-Hol land, tevens een van de voormannen van den vrijr zinnlg-democratischern bond, mr. M. Sllngen- berg, heeft een open brief tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geridit, waarin hij aandringt op het onmiddellijk ontslag van het geheele bestuu der plulm- reevermiiglng. Verder toekent hij krachtig protest aan tegen het „eervol" ontslag van den inspecteur Smits ai verklaart, aan het verder onderzoek In zake de pluimveeknoeie rijen geen deel meer te zullen nemen. Qeinemgd nieuw*. AANVULLINOSBRÖODKAARTEN SPOORWEGPERSONEEL. In „St.-Ct." 34 is opgenomen oen circulai re van den Min. v. Landb. aan de gemeente besturen, waaraan is toegevoegd 'n verbeterde ujst van arbeiuers bij de spoorwegmaatschap pijen, wien een eerste, tweede of derde aan- -vsbroodkaart kan worden uitgereikt, op vertoon van een schriftelijk bewiis van den hoogsien ter plaatse aanwezigen ambtenaar der betrokken maatschappij. MIDDENSTANDSADVISEUR. Bij koninklijk besluit is tot en met 31 December 1918 aangesteld tot niiddcnstandsadviseur, toegevoegd aan den nijverheidsconsulent, voor hei Westen des lands, met standplaats 's-Gravmhage, de heer M. Kropveld, controleur van de Regee- ringscommissie in zake het Middenstands- crediet te Rijswijk. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de afgcloopen week 3 t. m. 9 Januari zijn uit zee het Noordzeekanaal binnengekomen 4 stoomschepen en naar zee vertrokken 2 stoomschepen en 1 zeilschip. In dezelfde periode van 1917 zijn binnen gekomen 2 stoomschepen en vertrokken 5 stoomschepen. Den Nieuwen Waterweg zijn verleden week binnengekomen 30 stoomschepen tegen 18 in dezelfde week van 1917. GEEN MARGARINE MAAR VET., De vereeniging van winkeliers in levens middelen „Onze Kracht" te Rotterdam heeft aen minister van landbouw verzocht geen ge volg te geven aan het telegram van de coöpe ratie „Voorwaarts" aldaar omtrent rantsoe neering van margarine, daar men de bevol king daarmede niet gebaat/acht. Veeleer zouden wij, zeggen zij, aanraden een grooter kwantum normaal vet disponibel te stellen. Door het tekort aan braadvet vult het publiek dit met warme maaltijden aan. Wegens vetgebrek wordt dan te veel marga rine gebruikt voor het bereiden der spijzen. ZELFMOORD UIT GEBREK. Uit de Prinsessegracht te den Haag zijn opgehaald de lijken van een 67-jarigen man en zijn 63-jarige vrouw. Beiden verkeerden blijkbaar in zeer armoedige omstandigheden en hadden in Januari vertoefd in het Geheel onthouders-logement De Dageraad aan de Assendelfstraat. Zij hielden elkander om strengeld, in welk feit men aanleiding vindt tot de veronderstelling, dat kommer en ge brek hun tot zelfmoord hebben gedreven. BENZINE NOOD. Een kapitein der infanterie schrijft aan de Haagsche N. Ct. Niettegenstaande de strenge order van on ze hoogste militaire autoriteiten om alleen auto's in dienst te gebruiken bij besliste nood zakelijkheid aan burgers is immers het autoverkeer verboden constateerde ik gis teren, Vrijdag 8 Februari 1918, op onzen marsch van Zeeland naar Noord-Brabant, dat onze colonne passeerden: twee auto's met in elk één officier en een reuzen-koffer met een rijksrijwiel bovenop (de heeren zijn belast met de vordering van no- tenboomen); één auto, waarin gezeten alléén de veld prediker Ille divisie. Kenmerkend is, dat Ik ook op dienzelfden dag zag passeeren één auto, waarin de com mandant veldleger en de commandant II Ie divisie gezeten waren. Deze twee autoriteiten konden bij elkaar zitten waarom niet de notenboomen-luitenants UITROEPEN VAN DEZEN TIJD „De Amsterdammer" bevat het Volgende vers van Speenhoff over „Uitroepen van de zen tijd" Ouwe, afgeplukte broodkaart! Kuiken van een vliegmachien I Mijnenzoeker op laag water 1 Wat 'n lekke Zeppelin 1 Heerlijk schatje, lieve hooikist! Kerel, hou' je loopgraaf dicht I Krijg de ko,lendistributiel Wat 'n Posthuma-gezicht! Leg nou niet te handgranaten! Valsche, schele, periscoop I Wat 'n stuk regeeringsvarken Wat 'n Italiaansclie loop 1 Mij 'n bord centrale keuken! Krijg voor mijn part de cultuur 1 Schaam je ouwe, dronken duikboot 1 Mensch, maak niet zoo'n roffelvuur I Zeg's, potvenhitrailleer-jel Nare levensliederling Sta zoo draadloos met te liegen! Prikkeldraad-ellendeling 1 Laat je niet verdardanellen! Pa kwam weer als bom naar huis I Rook nict^zulke gasaanvallen 1 Hou' nou op, ik lach me Duija I UIT BEROEN. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer hield Zaterdagavond in „de Rush ide Jager" haar algemtuae ver gadering, die zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer H. Slebert Coster sprak over liet drukke bezoek zijn vreugde uit. Spr. was in den bloeitijd vnn Alcimiria te Alkmaar van die vereeniging secretaris, doch zelfs toen die vereeniging een 700 leden tel de, beleefde spr. daar niet het vergadering- bezoek, dat hij thans kon constateeren. Spi noemde dit het beste bewijs van het belang rijke van de vereeniging voor de gemeente. Uit het jaarverslag, dat in druk zal ver schijnen, stippen wij aan: dat het gelukte om In het seizoen een Zon- dngochtendbestelling te verkrijgen, welke be stelling door het verminderde tramverkeer, tengevolge van den kolennood was vervallen dat In samenwerking met het hoofdbestuur van de Algemeene Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer de wenschenlijklidd van een fietspad van de boerderij de Franschman naar Bergen aan Zee, bij de eigenaren van den weg naar voren is gebracht cn dat de A. N. W. B. daarover nog onderhandelingen voert dat de 40 ets. gids In een oplage van 2500 exemplaren uitverkocht geraakte; dat de voorbereidingen voor een herdruk reeds in vollen gang zijn y dat van de pcnsionslijst er 200 exemplaren in het afgeloopen jaar werden verzonden, be nevens 1000 gratis gidsen; dat door het Informatiebureau 814 brieven werden behandeld en 57 telefoongesprekken gevoerd dat de inkonuten der vereeniging bevredi gend waren; dat het aantal leden 140 en het aantal do nateurs 44 bedroeg; dat met voldoening werd geconstateerd, dat de raad vrijwillig de subsidie tot 250,— verhoogde (voo 1918 bacht de raad deze subsidie op 300. Het verslag eindigt met de zeer Juiste ali nea: Wij mogen dit verslag niet eindigen, zonder er nog eens met nadruk op te wijzen, van hoe verbazend groot belang voor de ont wikkeling van onze gemeente is, dat wij, na tuurlijk eerst na het einde vnn den verwoes tenden krijg, zoo sjpoedig mogelijk doorgaand spoorwegverkeer krijgen naar Bergen aan Zee cn wel te verstqan op een wijze die den reizigers Tot meer dan ellendige overstappen te Alkmaar, met de belemmerende brug be spaart. Dat wij verlangend blijven uitzien naar een verbetering van den toestand van het station te Bergen Binnen door den bouw van een nieuw station, en de tot standkoming van een viaduct aan den Bergerweg te Alk maar, spreekt van zelf. De heer J. Leijen bracht hierop verslag uit als afgevaardigde van de algemeene bonds vergadering te Leeuwarden gehouden, De heer Hoksbergen rapporteerde hierna als lid van de in de vorige vergadering voor de pen sions ingestelde levensmiddelen-commissie over de verrichte werkzaamheden. Dit rapport zal met het jaarverslag aan de le den worden toegezonden. Op algemeen verzoek verklaarde de com missie, bestaande uit de heeren Hoksbergen, Kreb, en Helsdingen. zich bereid om urgent te blijven. De voorzitter deelde hierop mede, dat met de directie van het officieele orgaan van de Algemeene' Nederlandsche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer een over eenkomst was gesloten, waardoor de leden het keurige maandorgaan, dat 2.75 per jaar kost, voor 1,50 per jaar kunnen ont vangen. Een 25 leden gaven zich als abonné op. Meerdere liefhebbers kunnen dit nog bij de bestuursleden doen. De heer C. Bogtman Az. stelde namens de commissie, belast met het nazien van de re kening voor, de rekening goed te keuren. Hiertoe werd besloten. Het voorstel tot royement van een lid, kon, wegens het bedanken door dat lid, niet in behandeling komen. Dé" heer Zeijler hield hierop een inleiding over regeling van verblnf&overeenkomsten in verband met de nieuwe Zegelwet. Spr. deelde mede, dat volgens de Zegelwet 1917 alle huürovereenkomsten, in welken vorm ook, al ware het m dien van berichten of brieven, dus ook overeenkomsten, waarbij men in de hotels kamers zonder of met pen sion voor langeren tijd verhuurt, gezegeld moeten worden. Geen Zegelrecht is verschuldigd indien de huurprijs over den geheele huurtijd bere kend, niet meer dan 250.bedraagt. Het Zegelrecht bedraagt voor iedere 100 tien cents en wordt berekend over ronde som men van 250.tot een bedrag van 5000. Betaald moet dus worden: Tot en met 250.niets, van 251 tot 500 0.50, van 501 tot 750 0.75; van 751 tot 1000 1.—. De zegels, die op de huurovereenkomst geplakt dienen te worden, zijn aan de zegel- depots en aan de postkantoren verkrijg baar. Van de in duplo opgemaakte overeenkomst behoeft er maar één exemplaar der overeen komst binnen 3 maanden na' de dagteeke- ning der akte, in ieder geval binnen één maand na den aanvang der huur, ter gratis registratie worden aangeboden. Geschiedt zulks niet, dan is ook voor het dubbelexem- plaar zegelrecht verschuldigd. Veimelat men den kamerprijs plus 't pension te zamen in de overeenkomst, dan moet ook voor het pensionbedrag zegelrecht worden betaald. Men kan echter voor de berekening van het pension ccn afzonderlijke overeen komst aangaan en is daarvoor aan geen ze gelrecht verschuldigd. De vereeniging te Arnhem van hotelhou ders besloot in verband hiermede voortaan de kamerhuur en den pensionprijs afzonder lijk in rekening te brengen. Een uitvoerige bespreking werd over dit onderwerp gevoerd. De heer van Riet legde er den nadfuk op, dat een mondelinge overeenkomst aangegaan kan worden en dat men daarvoor dan geen zegelrecht verschuldigd is. Bij geschillen is een mondelinge overeenkomst ook wettig, mits men zoo noodig het bewijs daarvan kan leveren. Men kan eten de tegenpartij op den eed vorderen. De voorzitter oordeelde het verstandiger, om contracten te maken en legde er den nadruk op, dat de zegelwet cr niet was om de menscnen een wettig bewijs te verschaffen, maar voor den fiscus om aan gelden té ko men. De hotel- en pensionhouders kunnen de kosten door hun guatcu laten betalen. Het bestuur zal den leden nog een schrif telijk advies doen toekomen. De heer J. C. Leijen werd hierop met 50 tegen 0 op andere wijze uitgebrachte stem men als bestuurslid herkozen. De commissie, belast met het nazien van de rekening 1918, werd eveneens herkozen. Hierop kwam de begroeting, aanwijzende een bedrag van 1000 In ontvangst en uii gaaf met een nadeelig saldo groot 83,61 A, m behandeling, De lieer Klomp had vernomen, dat het 1 larmoniekorp» om flnancieele redenen van directeur was veranderd. Spr. oordeelde het behoud van het korps voor de gemeente van groote waarde en stelde voor daaraan 25 Hubsidic per jaar te geven, in de hoop, dat dan vele particulieren liet voorbeeld van de vereeniging zouden volgen. De heer P. Blankendani deelde als voor zitter van het korps mede, dat men niet om flnancieele redenen van directeur wus ver anderd. Het korps had meer behoefte aan den moreelen steun der burgers dan aan geld. Het geld kwam er wel. De eere-voor- zitter (de heer J. van Reen en) had nog op ile laatste uitvoering voor de aanschaffing van nieuwe instrumenten 200 geschonken. De heer Klomp verheugde zich er over, dat de finaucieele toestand van het Har* moniekorps zoo gunstig was Aangezien de V, V. V. zelve veel gela noodig had, trok spr. thans zijn voorstel in, waarop de be- grooing overeenkomstig het ontwerp werd vastgesteld. De heer Blankendaal zegde nog toe het verzoek van den voorzitter, om met het korps zoo nu en dan een rondgang door het dorp te maken, aan de leden tie zullen over brengen. Na cene uitvoerige bespreking over de verbouwing van lief station, werd hierop op voorstel van den heer van Riet besloten de volgende motie telegrafisch ter kennisse van de H. IJ. S. M. te nrengen De algemeene vergadering van de Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer te Bergen, op 9 Februari 1918 in „de Rustende Jager" bijeen, gehoord de mededeelingen van eeuige leden, dat de H. IJ. S. M. voornemens is over te gaan tot verandering van het bestaande stationsge bouw en emplacement, vreezende, dat daarbij niet voldoende rekening gehouden -wordt met <le eischen, die het vreemdelingenverkeer te Bergen stelt, verzoekt het bestuur te trach ten, om in deze aangelegenheid zoo veel mo gelijk een bevredigende oplossing te verkrij gen en gaat over tot de orde van den dag. De héér Holman gaf in overweging" de pensions op de lijst volgens de straten te plaatsen en niet alphabetisch volgens de na men der huizen. - De voorzitter zegde overweging toe en spoorde er toe aan om de huizen, ter voorko ming van verwarring, geen gelijke namen te geven. De heer Zeler vestigde er nog de aan dacht op, dat het schenken van thee thans ook voor pensions verboden is. De heer Klomp meende, dat voor de in- lassching van de tram om 10.10 uur naar Alkmaar weer gewerkt moest worden. Dat men nu niet later dan 6.50 uur uit Alkmaar kon, was z. i. geen toestand. Ook oordeelde hij de stopzetting van de Zondagochtendbe stelling in het winterseizoen oiigewenscht. De voorzitter oordeelde het beter inzake de tramverbinding het nieuwe seizoen af te waditen en deelde mede, dat de Zondagoch tendbestelling in het winterseizoen zoo ge ring was, dat het niet besf ging om daar voor des Zondagsmorgens 6 bestellers in dienst te houden. De heer Klomp vereenigde .zich om prac- tische overwegingen met deze zienswijze, waarop dè voorzitter om half twaalf de ver gadering sloof UIT SCHOORL. Vrijdagavond trad voor de Vrijzinnige Kiesvrn edging alhier op de heer D. Ma- nasse, lid van den raad te Amsterdam, om uitleg te geven van de a.a. Evenredige Verte genwoordiging in de Kamer. Sprekers onderhoudende rede werd met aandacht gevolgd floor een niet freer talrijk publiek. De heer Manasse begon met te ver tellen dat het in deze tegenwoordige tijden zeer moeilijk was de kiezers warm te maken voor hun stemplicht, daar 'n blik te slaan in de toekomst, hoe het ons vaderland zal gaan na den oorlog niets dan gissen is. Zeker is echter dat willen wij de tijden die na den vre de zullen komen zoo goed mogelijk doorma ken, al onze wilskracht en energie noodig zal zijn om staande te blijven. De naburige volken, die met nog grooter schuldenlast zitten dan wij, zullen door •hooge invoerrechten onzen uitvoer zooveel mogelijk belasten en daarom is het niet on verschillig hoe onze volksvertegenwoordiging in de Staten-Generaal is samengesteld. Wat zal nu de E. V. brengen? Gingen- voorheen in de zuidelijke provincie de stemmen van bijna alle linksche partijen verloren, in Am sterdam daarentegen kwam geen stem der rechtschen tot waarde. Dft nu zal door de E. V. veranderen. Elke stem van een vrijzin nige in een vast R.-C. distrikt zal evengoed Solden als een stem van eai -R. C. nu in het istrict Alkmaar. Daarom zal in 't vervolg de 2e Kamer een zuiver beeld moeten zijn van -den geest der kiezers, doch daar tus- schentijdsche verkiezingen ook voorvallen, hangt hét er zeer van af hoe de uitslag der verkiezing nu is. Spreker deelde nu verder mede hoe de stemming in 't vervolg tot stand zal komen. Hiji wees daarbij op den stem plicht, waardoor het moeielijk wordt den uit slag der verkiezingen te voorzien. Vervolgens werd de houding der vrijzin nige partijen van tegenwoordig besproken en voorn-ime ijk die van de Vrijliberalen, waartoe hij van het begin af behoord had. Op den voorgrond.stelde spr., dat ieder uit overtuiging partij kiest. De vrij-überale partij stelt zich vierkant tegenover die partij, van welke kleur ook, die naar staats-socialisme wil leiden. Zij- verzet zich tegen allen dwang, die de eigen energie wil verlammen. Zij zal steunen en welbewuste welvaartpolitiek, waar in ieder individu eigen kracht zooveel moge lijk moet aanwenden. Zij stelt voorop geeste lijke vrijheid voor ieder en blijft voortdurend aandringen op verbetering van het onderwijs voor het geheele volk, ook door betere oplei ding en salariecring van het onderwijzend personeel. Onze partij zal niet medq doen aan een ministerie gevormd door de S. D. A. P.. om de eenvoudige reden dat zulk 'een ministerie, het is op het congres te Arnhem -door den heer Tioelstra onomwonden gezegd, zal gaan naar staatssocialisme. Nu zal rnen zeggen: „de andere fractie3, dat zijn de V. D. en de U. L. zijn er toch ook nog", -doch het is vrij zeker, dat de S. D. A .P.- het grootst aantal zetels zal verwerven ai dus de lakens uit deden. Aan het debat werd door verschillende hee ren deelgenomen, die allen door den heer Ma nasse werdai beantwoord. Stippen wij hier nog uit aan dat door iemand beweerd werd, dat de arbeid toch hetgene was dat de werk gever zijn rijkdom bezorgde. Hierop werd Seantwoord, dat de ontwikkelde socialist dit lee reeds lang verlaten- had. Neem 50,000 arbeiders cn 'n zeker bedrag, zeg 10,000000 Dan zullen die arbeider» na eenigen tijd het geld opeten en werkeloos worden. Neen, wat we daarbij nog noodig hebben i» die kracht, die den arbeid zoo productief weet te maken, dat er voor hem wat overblijft en de arbeiders aan het werk kunnen blijven en hoe meer de werkgever ontvangt hoe beter loonen hij zal kunnen uitgeven. Met voorbeelden (Amsterdamsche tram, IJpontcn, enz.) maakte spreker duidelijk dat alleen de staat of gemeente exploiteert met beneden kostprijs te leveren. En dan moet men niet vergeten dat de staat tevens het mo nopoly er bij neemt. Duidelijk zien wij daar bij dat het persoonlijk belang niet gemist kan worden. Op een vraag of de V. L. niet met de kerke lijke partijen zouden samen gaan, antwoord de de heer M. dat deze vraag niet concreet be antwoord kan worden, dat daarbij de strek king van het voorstel steeds eerst op de voor grond moet komen. Steun bij kerkelijke wijzi gingen ia van de V. L. echter nimmer te ver wachten. Na een woord van dank aan spreker door den voorzitter, de heer S. Hoogvorat, volgde sluiting. Het 2de gedeelte van de blljartmatch Ber gen- -Schoorl werd gisteren alhier gespeeld De hoogste serie werd gemaakt voor Bergen door den heer A. Colnot met 33, voor Schoorl door den heer P. den Das met 29 caramboles. De einduitslag is, dat in totaal werd ge maakt: door Bergen 2189 en door Schoorl 2169 caramboles, zoodat Bergen met slechts 20 caramboles gewonnen heeft. „WEST-FRIESLAND". De Land- en Tuinbouwvcreeniging „West- Friesland" hield Vrijdag een algemeene ver gadering onder leiding van den heer H. Balk Wz. (Hoorn). In zijn openingswoord herin nerde deze aan den oorlogstoestand. Op ons economisch leven doet-zich die reuzenwoud stelstrijd op geduchte wijze gevoelen. Het landbouwbedrijf ia uit den aard der zaak 'n vrij bedrijf en" hoe intensiever dat be- drijf gevoerd wordt, hoe loonender en onder normale omstandigheden ook beter voor onze volkswelvaart. Van die vrijheid hebber wij evenals handel en scheepvaart ontzettend veek moeten inboeten. Daarnaast heeft de land bouw (en daar bedoelt spr. ook deh bun- bouw bij) sterk bloot gestaan aan felle aan vallen van stedelingeif cn veler; niet-landbou- wers, als had de landbouwende bevolking de schuld van de duurte. Zij waren het, die de prijzen van alles en nog wat opdreven, om maar geld en nog eens geld te verdienen. Is daarbij niet meestal vergeten, dat in den regel de boer aan deprijrox der producten niet veel kan doen? Dat regelt den handel en is meer een zaak van vraag en aanbod. De meeste producten van den bodem zijn niet geschikt voor stapelproducten ai vooral de boer is niet de aangewezen man zijn bedrijf H.iomaar te regelen. Of er dan over 't algemeen op 't platteland niet veel geld verdiend is? Zeker, zelfs veeL Maar spr. beschouwt dat niet als een bepaal den toeleg van den boerenstand in het alge meen, als wel mee) wet van oorzaak en ge volg. Wel is het een feit, dat'velen fich vooral gingen toeleggen op teelt van producten, die veel geld opleverden en dikwijls van produo- ten, die wij voor volksvoeding niet bepaald noodig hadden en dit mag dan soms veroor deeld worden en toegeschreven aan zucht tot winstbejag en gebrek aan gemeenschapsge voel, daarnaast staat dat het ook hoogst moeilijk is, om voor alles direct doeltreffende maatregelen te nemen. Spr. gaf toe, dat bij velen de zucht tot zelfbehoud wel eens wat erg om den hoek is komen kijken en kreeg het den schijn, dat het algemeen belang soms gaarne opgeofferd werd aan het eigenbelang. Dit i3 eenter niet iets, dat alleen den boer mag worden verweten. De z.g.n. kettinghan- del geeft naast andere oorzaken meer aanlei ding tot 't opdrijven der prijzen van levens- middeten -dan de daarop uit te oefeneninvloed van den boerenstand. Een meer billijke be- oorleeling over den landbouwenden stand is dan ook den laasto tijd gemkkig merkbaar. Spr. geeft ook eeuige beschouwingen over de richting, die we in "moeten slaan met onze bodem-cultuur. Spr. zet daarbij op den voorgrond, dat het zeer moeilijk is, alles zoo oed mogelijk te doen aaqpaasea aan de bc- oeften van den tegenwoordigen tijd. Ons land werd de laatste haren dikwijls genoemd de groententuin van Europa. Aller- wege werd het er op toegelegd den bodem zoo intensief mogelijk te bewerken en tot hooge opbrengst te brengen. .Bijna alle rich tingen van bodemcultuur waren aangewe zen op een zoo groot mogelijken uitvoer van Waardevolle producten naar het buitenland. Granen voor brood en veevoeder kan men voordeeliger invoeren uit Amerika en an dere lauden, terwijl daarnaast de steeds toe nemende invoer van hulpmeststoffen ons nog in de gelegenheid stelde onzen bodem tot nog grooter opbrengst te dwingen. De gevol- en van een en ander waren prachtig, han- el en scheepvaart profiteerden tevens van deze uitwisseling en ons land nam de laat ste jaren zeer in bloei toe. De oorlog heeft aan dat alles een einde gemaakt. We zijn thans zooveel mogelijk op ons zelf aangewezen. Veel van de zoo hooggeprezen bedrijfsvrijheid moest men in boeten en ons geheel nationaal leven moet zooveel mogelijk worden dienstbaar gemaakt aan de steeds grooter wordende moeilijkhe den. Onze regeering staat daarbij voor een reuzentaak. 1 ioewei uit den aard der zaak niet alle genomen maatregelen goed te keu ren zijn, zal dit toch onze critiek moeten matigen. Een groot aanpassingsvermogen is een voorname eisch in den tegenwoordigen tijd. Veel wordt van den landbouw vcreischt en verwacht mag worden, dat nllerwegc ook zooveel mogelijk zal worden medegewerkt om in den noon van ons volk te voorzien. Het is heel natuurlijk, dat in deze benarde tijden de bodem van ons land toch in de eerste plaats dienstbaar gemaakt wordt voor voe ding van ons eigen volk. Voor de prijzen moeten regelingen worden getroffen nie den economiscnen basis van de bedrijven niet on dermijnen. Ook de landbouwers nebben in de exploitatie van hun bedrijven rekening te houden met de noodige hoogere arbeidsloo- nen en groote prijsstijging van alle moge lijke artikelen. De landbouw is een der voornaamste takken van ons volksbestaan en mag niet worden verlaagd tot een hulpbe- drijl van andere volksbelangen, maar is daarvan een hoofdbestanddeel. Wat de toekomst brengen zal, weet men niet. Met de veehouderij is het nu al ver van rooskleurig, terwijl van een winstgevende vurkenstrtesterij al geen sprake meer is. Spr. waarschuwt tegen de overdreven prijzen oer landerijen, die den laatsten tijd worden ver kocht. Verschillende gronden worden daar voor aangevoerd, o. a. dat door scheuren van weiland, wat in dezen tijd van zoo groot be lang is, voor verbouw van granen en veevoe der veel reserve voedsel aan den bodem moet worden 'onttrokken, wat noodwendig weer verarming van den bodem veroorzaakt. Met aankoop van landerijen moet men meer de voorzichtigheid betrachten en niet vervallen in de fout, die voor velen na de 80-er jaren zoo'n harde les is geweest. Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat de vereeniging 476 leden telt. Het jaar 1917 was zeer gunstig. In 1916 bedroeg de omzet ruim 70000 en In '17 291926.Ö4H Er is op 145 dagen markt gehouden. De rekening wordt goedgekeurd tot een bedrag van 14244.86 in ontvang en 12 716.56)4 in uitgaaf. Batig saldo l528.29Va. Verschillende bestuursvoorstellen tot ver hoogingen van salaris van bestuur en be ambten werden aangenomen. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De vooruitstrevende vrijzinnige kiesver- eenlging hield dezer dagen haar jaarverga dering in het lokaal van den heer P, Kramer. De heeren P. Berkhout (raadslid) en Jb. Berkhout (bestuurslid) hadden bericht van verhindering gezonden wegens ziekte. De voorzitter deelde mede dat de heer Gra-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2