DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG. Ht. 87 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 Abomentsprlis bil YoOrnitbotallng p. 3 maanden f 1.65, fr. p. post 11.90. W 01H S DFA G Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct, p. regel grootere letters naar plaatsrnimte. Br. Ir. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij Harms. Coster 4 Zn., Toordam C 9, Tel. 3.' 13 FEBRUARI. NEDERLAND. President Wilson heeft voor het Congres gesproken in' antwoord op de den 24 Janu ari gehouden redevoeringen van von Hert- ling en graaf Czemin, geheel onafhankelijk van het vredesverdrag met de Oekraine, al had zijne rede daar dan ook een antwoord op kunnen zijn. Gisteren, toen wij nog maar weinig van de rede wisten, scheen het ons reeds toe, dat zij gedn blijk gaf van belang rijke herziening der oorlogsdoeleinden, en thans, nu zij geheel bekend is, wordt die in druk bevestigd. De Boodschap was wel verzoeningsge zind, was niet gesteld in woorden van haat en wilde geen bedreiging zijn, maar toch zal zij den op het Westelijk front gevreesden ge weldigen slag niet kunnen Voorkomen. Als het alleen ging tusschen Wilson en Czemini, dan zou er zeker wel een overeenkomst mo gelijk zijn, maar ieder hunner heeft zijne bondgenooten en dus geeft het nog niet veel, of zij beiden al geen groote verschillen heb ben. En juist op die bondgenooten komt het nu aan. „Voor zoover wij het kunnen beoordeelen, zijn de grondbeginselen voor den vrede, die naar ons inzicht fundamenteel zijn, reeds overal aanvaard als onafwijsbaar, uitgezon derd door de woordvoerders der militaire en annexionistische partij in Duitschland," zegt de Amerikaansche president, maar hebben ook Lloyd George en Clemenceau zich geen hindemissen voor den vrede getoond In Finland treedt nog geen verbeterde toe stand in. Een Wolff-bericht maakt melding van een bij de Finnen heersehend gebrek aan ammunitie, dat zoo groot zou zijn, dat de toestand voor de Finnen dreigend wordt. Een vertegenwoordiger van de wettelijke re- gtering zou de Zweedscne hebben medege deeld, dat, indien Zweden niet helpt, de Fin- sche beschaving haren ondergang nabij is. Allerlei berichten over het gewelddadig op treden der Russische troepen doen de ronde; zoo zou Wiborg op schandelijke wijze zijn geplunderd. De Roode Garde heeft te Hel- singfors „officieel" bekend gemaakt, dat als staatsinstelling gehandhaafd zal blijven. De Russische opperbevelhebber Krylenko blijkt niet door de Polen te zijn gearresteerd. Vreemd, dat dit nu pas blijkt! Hij heeft in ge meenschap met het lid van het Opperste Col lege Florowski, in een draadloos telegram, gericht „aan allen," den Russischen soldaten mededeeling gedaan van het demobilisatiebe vel. „Vrede! vrede! vrede! De oorlog is ten einde," heette het daarin. Het bericht sloot met den oproep de discipline te bewaren en door geen ordeloosheid het vredesfeest' te storen. Drie uur, nadat dit bericht was uitgezon den, werd een nieuw draadloos bevel door Florowski gezonden, waarin gezegd werd, de verspreiding van de eerste mededeeling te .schorsen. Mochten de soldaten van het demobilisa tiebevel niet weten; of waren allen reeds naar huis? Trotzky's regeering heeft weer. een nieuwen maatregel genomen, die zal moeten strekken tot hoogere eer van de leer der Bolsjewiki. Alle scheepsondernennngen, die aan naam- lboze vennootschappen, handelsfirma's of groote ondernemers behooren, zijn voor na tionaal eigendom verklaard. Voorts worden kapitalen der vroegere pan ticuliere banken geheel geconiiskeerd en aan de Volksbank der Républiek overhandigd. De bank-aandeeleu worden geannuleerd; iedere dividcndbetaling houdt op. Onder den naam „Volkscommissariaat voor financiën" wordt een financieel college inge steld. Zoo langzamerhand wordt alles in de Rus- sche Republiek staatsbezit. Hoe lang zullen de heeren Bolsjewiki nog de baas zijn? Zij schijnen zelf reeds bang te Zijn,- dat het gauw is afgeloopen. Een verscherpte staat van beleg is afge kondigd in het hongerende St. Petersburg. Een nieuwe, politieke bende is opgestaan, die Lenin en Trotzky avonturiers en bourgeois noemt, op ééne lijn te stellen met de Duitsche imperialisten. Het is een groep van de uiter ste revolutionnairen. Zij hebben reeds een gebouw in bezit genomen als vergaderlokaal dat gaat nogal gemakkelijk tegenwoordig. Hoe zou de toestand in Rusland wel worden, als die heeren eens aan het bewind kwamen? w AMERIKA. REDE VAN PRESIDENT WILSON. In het Amerikaansche congres heeft presi dent Wilson Maandag geantwoord op de redevoeringen van graaf Hertling en minis ter Czernin. Het strekte den president tot voldoening om te hooren, dat zijn wensch, dat alle ge- dachtenwisseling over de gewichtige zaak ten gehoore der geheele wereld zou geschie den, zoo stipt is vervuld. Het antwoord van minister Czernin, hoofdzakelijk tegen Wilson's boodschap van 8 Januari gericht, vond de president in een zeer vriendschappelijken toon gesteld. Een zekere toenadering van diens opvattingen waren te bespeuren. De rede van Czemin was den president echter niet van te voren medegedeeld. Het antwoord van graaf Hertling vond de president zeer vaag en verwarrend. Het was in heel anderen toon opgesteld dan het ant woord van graaf Czemin en £eoogde blijk baar iets geheel landers. Hertling's beschouwing en zijn aanvaar den van Amerika's algemeene beginselen bracht hem niet tot een praktische slotsom. Hij weigerde ze toe te passen op de verschil lende onderwerpen, welke het wezen van el ke beslissende regeling moeten uitmaken. Graaf Hertling had bedenkingen tegen een beperking der bewapening; ook wat de vrij heid ter zee betreft toonde hij zich achten dochtig. Hij wilde onderhandelen met eiken vijandigen staat afzonderlijk. Graaf Hertling zou als de president zijn verklaring goed weergaf niets hebben tegen' een bond van staten, welke de nieuwe machtsbalans in ge stadig evenwicht zou moeten houden tegen elke orde-verstoring van buiten. Het moest leder duidelijk zijn, dat geen algemeene vre de, geen vrede, de onmetelijke offers van dit vreeselijk lijden waard, op een dergelijke manier kon worden bereikt. De methode van den Duitschen kanselier is de methode vai^ het Congres van Weenen! En daarheen mocht men niet terugkeeren. Het gold nu den vrede van de wereld. Waar Amerika nu naar streefde, dat is een n'euwe internationale rechtstoestand, ge grondvest op breede, algemeene beginselen van recht en rechtvaardigheid, geen vrede van stukjes en beetjes. De vrede van de wereld hangt af van de rechtvaardige regeling van elk der verschil lende problemen, naar welke de president verwees in zijn jongste rede in het congres. Die problemen gaan de geheele wereld aan. Ze moesten worden behandeld in een geest van onzelfzuchtige rechtvaardigheid, reke ning houdend met de menschen, de natuur lijke relaties der rassen, de veiligheid en den gemoedsvrede der bétrokken volkeren. Zonder dat was geen duurzame vrede mogelijk. En die ►roblemen zouden niet afzonderlijk worden lesproken. Niemand ter wereld mocht daar van worden uitgesloten. Wat over den vrede gaat, betreft de geheele menschheid en wat door militair geweld is beslecht, is, wanneer het verkeerd beslecht is, in het geheel niet be slecht en zal opnieuw moeten worden gedaan. De president verwees naar de Rijksdag motie, waarin werd gesproken van geen an nexaties, geen scha ttingen en geen vergoedin gen' bij wijze van straf. De volken zullen niet van de eene souve- reiniteit in handen van de andere worden overgegeven door een internationale conferen tie of afspraak tusschen mededingers en te genstanders. De volken mogen thans slechts beheerscht en geregeerd worden met hun eigen goedkeuring. Het is een gebiedend be ginsel van actie, dat staatslieden in het ver volg slechts op hun eigen risico ter zijde zul len kunnen stellen. Alle partijen in dezen oorlog móeten deel nemen aan de regeling van alle aangelegen heden, die op een of andre wijze mei den vre de in verband staan, omdat hetgeen men zoekt een vrede zou zijn waarmee allen zich kunnen vereenigen om dien fe waarborgen en te handhaven. Wat .de Vereenigde Staten betreft, deze wenschten zich niet in te mengen in Euro pees che zaken of op te treden als scheidsrech ter in territoriale geschillen. Zij zouden het beneden zich achten gebruik te maken van binnenlandsche zwakheid of wanorde om hun wil aan anderen op te leggen Tot den oorlog zijn m toegetreden voor don vrede en beveiliging der menschheid tegen Duitsch land en de vredesvoorwaarden zullen hen evenzeer ra-ken als iedere andere natie, die een leidend aandeel heeft in de handhaving der beschaving. Zij zien geen weg tot den vïede voor de oorzaken van dezen oorlog zijn weggenomen en zijn terugkeer zoo ver als slechts mogelijk is onmogelijk zal zijn ge maakt. Deze oorlog wortelde in de verontachtza- ming van de rechten der kleine naties en na tionaliteiten, die eenheid en kracht misten om hun eischen kracht bij te zetten en hun eigen staatsvorm vast te stellen. Overeenkomsten moesten nu worden aangegaan, welke zoo iets in de toekomst onmogelijk maken en die overeenkomsten moeten steun ontvangen door een gemeenschappelijk aangewende kracht door alle naties, die de rechtvaardigheid lief hebben er bereid zijn die ten allen koste te handhaven. Wat de rede van graaf Czemin betrof deze scheen' de grondbeginselen van den vrede dui delijk voor zich te zien en niet te willen ver troebelen. De president besprak eenige begin selen van den Oostenrijkschen premier en kwam tot de conclusie dat Czemin waar schijnlijk veel verder zou zijn gegaan, indien ïiji niet belemmerd was door Oostenrijks bondgenootschappen en zijn afhankelijkheid van Duitschland. Vervolgens besprak president Wilson de be ginselen, waarop een algemeene vrede zou kunnen worden gegrondvest. Totdat zulk een vrede verzekerd is, heeft men geen andere keuze dan voort te gaan. De beginselen, die men voor den vrede moet erkennen, zijn: Elk onderdeel van de definitieve oplossing moet op de rechtvaardi ging van het afzonderlijk geval en op de waarschijnlijke kansen- voor- een duurzame rede gebaseerd zijn, 2 De volkeren en pro- inciën moeten niet worden overgedaan van den eenen vorst aan den anderen. 3. Elke territoriale regeling moet worden getroffen in het belang van der betrokken volkeren. 4. Aan alle goed omschreven nationale aspiratiën moet ten volle worden voldaan. Over een- al- gemeenen vrede, die op dezen' grondslag be rust, kan onderhandeld worden. Naar de president oordeelde werden die be ginselen overal als noodzakelijk beschouwd, behalve door de woordvoerders der militaire en annexionistische partij in Duitschland. Amerika maakt zich gereed tot den grooten strijd, om een nieuwe wereldorde te scheppen, waarin redelijkheid, rechtvaardigheid en' het gemeenschapelijk belang van de menschheid overwegend zullen zijn. Zonder deze nieuwe orde zal de wereld geen vrede kennen, de menschheid draaglijke voorwaarden voor haar bestaan en ontwik keling missen Wat Wilson in zijn rede gesproken heeft moet men niet beschouwen als een bedreiging. Dit bestaat niet in den geest van het Ameri kaansche volk. De macht der Ver. Staten, zoo eindigde Wilson zijn rede, is voor geen natie of volk een bedreiging. Zij zal nooit worden gebruikt voor een aanval of uitbreiding van gebied of eenig zelfzuchtig belang. Zij vloeit.voort uit Amerika's vrijheid en wordt in dienst gesteld van de vrijheid!. VARIA. PERSSTEMMEN. De Ententepers uit zich optimistisch over de beëindiging van den oorlogstoestand tus schen Rusland en de Central-en en over de demobilisatie. De „Daily Express" schrijft: „Zoolang ge heel Rusland nog een chaos is, behoeven wij niet bang te zijn, dat het eenigen voorraad voedsel van aanbelang zal zenden* naar Duitschland of Oostenrijk." De „Globe" wijst er op dat de Centralen nog rekening moeten houden met het groote Dongebied, waar Kaledin en Alexejef het be wind voeren. Wat de opslagplaatsen der Oekraine betreft, die moeten reeds door de Bolsjewiksche troepen vernield zijn. De „Times" is mipder optimistisch, wan neer zij zich uit: „De'Bolsjewiki schrikken er voor, terug, door onderteekening van den Duitschen vrede hunne overgave te erkennen en bij den' waren naam te noemen. Niettemin hebben zij de Centralen alles gegeven wat zij verlangden." In de Fransche pers merkt „Petit Journal" op dat de Russische demobilisatie niet on voorzien is gekomen. Misschien isde toe stand er eenigszins ernstiger door gewor den Dui-tschland's positie is eveneens weini. veranderd, daar het reeds sedert lang strij krachten aan het O.-front heeft onttrokken. „L'Homme libre" schrijft: Wij verbazen ons niet meer over den vrede met de maximalisten. Na de comedie van afbreken hebben zij die der verzoening gespeeld, en dat zal- de laat ste niet zijn." Verscheidene bladen, zooals de „Matin", „Petit Parisien" en „Humanité", zien in het feit dat de Bolsjewiki weigeren een lormeelen te teekenen, ut, bewijs dat zij niet ver kiezen zich neer te leggen bij de annexionisti sche bedoelingen van het Pruisisch mllitairia- me. Over de rede van president Wilson zegt de „Westminster Gazette": Wilson treft de kwestie direct in het hart en bindt den strijd aan tegen de bewering vnn den Duitschen kanselier dat „het vraagal uk, van weiks op lossing het, aanvaarden van den vrede dooi de 23 oorlogvoerende staten moet afhangen, moet worden besproken en geregeld, niet -in een algemeene bijeenkomst, maar door de na ties afzonderlijk, die daarbij betrokken zijn door belangen of nabuurschap. Wilsop ver klaart onmiddellijk, dat men op zulk een wijze niet tot den vrede kan geraken." De „Pall Mall Gazette": „Het voornaamste verschilpunt tusschen Duitschland- en de ge allieerden is nooit duidelijker uiteengezet dan in Wilsons laatste boodschap aan het Con gres." De „Globe" schrijft: „Wilson en de groote natie, die hij vertegenwoordigt, zullen er niet in toestemmen, dat volken en provincies onder de strijdende -mogendheden, als zaken van geringe waarden zullen worden geruild. Wij zullen datevenmin." De „Star" Zegt van Wilsons rede dat zij is uitgesproken in de taal der democratie. Af zonderlijke zelfzuchtige overeenkomsten om trent provincies en volkeren kunnen niet sa mengaan met billijke handelingen ten op zichte van den handel en de grondstoffen. Een duurzame vrede moet op rechtvaardig heid zijn gebaseerd. KORTE BERICHTEN. De Engelsche regeering acht-zich niet verplicht om den vrede, gesloten tusschen de Oostenrijkers en Duitschers eener- en dege nen', die hem uit naam van de Oekraine on derteekend hebben anderzijds te erkennen. Op het oogenblik wordt er in Zweden druk geteekend op een verzoekschrift aan de regeering, om wapens en schietvoorraad naar Finland te mogen uitvoeren. De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Sonnino, zal volgens het „Giomale d'Italia binnenkort waarschijnlijk een nieuwe verklaring omtrent de oorlogs doeleinden van Italië afleggen. De Duitsche rijkskanselier is met von Kühlmann naar het groote hoofdkwartier vertrokken. De Centrale mogendheden hebben geen ultimatum aan Roemenië gesteld, doch ge- eischt, dat het vóór Woensdagavortd mede deelt of het al of niet -in onderhandeling wil treden Het toevoegen van het land van Cholm aan de Oekraine heeft de Polenclub aanlei ding gegeven -de betrekkingen met de Oosten- rijksche regeering te verbreken. De Koning van Engeland opende de zitting van het parlement, met een troonrede, waarin hij slechts rekening hield met het voortzetten van den oorlog. De Firtsche regeering deed èen beroep op Zweden om hulp te verkrijgen, daar het be schaafde Finland met den ondergang wordt bedreigd. Gedurende de maand Januari zijn te Dusseldorp 2104 processen wegens woeker handel met levensmiddelen gevoerd en 18 winkels gesloten. Woensdag is de Poolsche staatscourant voor 't eerst verschenen. Ze heet Monitor Polski en zal uit een officieel en niet officieel deel bestaan. In Athene is een groote betooging ge houden. Er wer d om oorlog met Bulgarije ge roepen. Russische bladen deelen mede. dat Le nin er sinds eenigen tijd een lijfwacht op na houdt. Het orgaan van Maxim Gorki, waar schuwt Lenin tegen het spelen van de rol van een burgerlijke tsaar. Het Braziliaansche gerecht heeft het beslag afgekondigd aangaande alle goede ren, die behooren aan in Brazilië gevestigde Duitschers. Volgens de Oekrainsche pers is de macht der maximalisten in geheel Rusland aan het tanen. Hun val is nog slechts een kwestie van dagen. Het Oekrainische blad Dilo te Lemberg spreekt het bericht dat Krylenko door de Poolsche troepen zou zijn gevangen genomen, tegen'. THEE EN KOFFIE VOOR SOLDATEN. In verbanld met de schaarschte van thee en koffk \iLg tot nader order, behoudens ten beho - militaire hospitalen, aan de on derdo ri van het leger geen thee worden ver stopte Het rantsoen koffie mag niet meer be dragen dan 7 gram per dag en per man. Slechts in bijzondere gevallen, door de com mandanten aan -den minister van oorlog op te geven, kan verhooging van het koffie- rantsoen worden toegestaan. HOOI. De minister van landbouw zal met betrek king tot de prijzen van hooi, alsmede tot de pachters van hooilanden voor het oogstjaar 1918 de volgende maatregelen nemen: 1. maximumprijzen zullen worden vastge steld op den grondslag, dat voor hooi van eerste kwaliteit aan den producent niet meer zal worden betaald dan 80 per 1000 K.G. ongeperst geleverd, franco spoor of schip. Voor hooi van mindere kwaliteit zal naar evenredigheid minder worden betaald. 2. Het vervoer van hooi zonder vervoerbe- wijs zal worden verboden Vervoerbewijzen zullen worden afgegeven door eene nader in overleg met de landbouworganisaties aan te wijzen instelling of organisatie. 3. Koop en verkoop van hooi zal uitslui tend geschieden door tusachenkomst van de sub 2 bedoelde instelling of organisatie, die derhalve met de distributie van nool zal wor den belast. 4. Indien dienaangaande niet vooraf door belanghebbenden met het sub 2. bedoelde lichaam eene regdfcip is getroffen, zal liet hooi, afkomstig van graslanden die jaarlijks worden verpacht, in bezit worden genomen. Hiervan zal in de eerste plaats het hooi van die pachters worden uitgezonderd, die hef be wijs kunnen leveren, dat zij niet meer hooi land- hebben gepacht dan zij gewoon waren te doen en dat zij het gepachte hooi noodig hebben voor de voeding van hun vee of paar den. 5. Aangenomen zal worden, dat het sub 4 bedoelde bewijs zal zijn geleverd, in dien be trokkenen desverlangd eene verklaring van eene plaatselijke of gewestelijke organisatie van bonafide hooilandpachters kunnen over leggen. De vorming van dergelijke organisa ties van belanghebenden verdient derhalve aanbeveling. MET ONBEPAALD (KLEIN) VERLOF. Op 20 Februari a.s. zullen met onbepaald klein verlof vertrekken de korporaals en min deren van de najaarsploeg 1914 der vesting artillerie: Op 1 Maart a.s. de onderofficieren van de militielichting 1913 van de onbereden wa pens; BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad. dier gemeente van 7 Februari 1918, waarbij, zijn vastgesteld la Eene regeling der bezoldiging van den directeur van het Stedelijk Muziekkorps en de Stedelijke Muziekschool (gemeen teblad No. 584); 2o. Een besluit tot regeling der jaarwedde van den concierge aan de Handelsscho len (Gemeenteblad No. 588). Weike besluiten, heden afgekondig4 gedu- rijde drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen be taling van 0.05 per exemplaar in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 15 Februari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De korporaals en minderen van de militie- lichting 1914, die omstreeks 18 Januari 1915 werden ingedeeld als telegrafist en telefonist. Zij, die niet met verlof vertrekken, kunnen op ieder gewild tijdstip op verzoek met verlof worden gezond-en. Aan hen, die in vasten dienst zijn van staat of gemeente, mag niet worden toege staan onder de wapenen te blijven, tenzij door hen een verklaring wordt overgelegd van de bevoegde autoriteit, dat tegen het onder de wapenen blijven geen bezwaar bestaat. Aan hen, die voor eigen rekening wenschen te vertrekken kan worden vergund in den avond van den vprigen dag huiswaarts te keeren. NEDERLANDSCHE BOLSJ1EWIK? Te Stockholm is gearresteerd de heer T. J. Kalker, lid der directie van de N. V. B. van der Tak Co., sigarenfabrikanten te Rotter dam. Hij vertoefde reeds geruimen tijd in Rus land en heeft alle achtereenvolgende revolu ties in het groote rijk medegemaakt. Zijne me de-directeuren hadden tot voor kort geregeld met hem in correspondentie gestaan. Zij wis ten ook dat hij in ft laatste jaar verscheidene keeren in St. Petersburg was geweest. Den laatsten tijd had hij het verblijf gehouden in hotel Kaemp te Heisingfors. Onder de Finnen telde de heer Kalker vele zakenvrienden. Dat hij zich tot daadwerke'ij- ke boisjewikische propaganda zou geleend hebben, kan men, hoewel de heer Kalker iemand van socialistische opvattingen is, bijna niet aannemen. Men houdt het er dan ook voor, dat de op den heer Kalker bevonden gelden (gesproken werd reeds van- eenige miil-lioenen roebels, maar dat achtten de me de-directeuren schromelijk overdreven) eigen dom der firma waxen, die hij, daar het hem in Heisingfors te warm werd, in veiligheid heeft willen brengen. De directie der firma heeft zich tot den mi nister van buitenlandsche zaken gewend met het verzoek, pogingen te doen om de invrij- heidsstelling van den mede-firmant te bewer ken. De heer Kalker is 50 jaar. BH9MSf&AND. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd in verband met een mededeeling van den minister van landbouw, dat Zaterdag waarschijnlijk het antwoord op het verslag betreffende het Levensmid delen ontwerp zou gereed komen, besloten, Donderdag 21 Februari dat ont werp en de opcenten op de verdedigingsbe- lastingen te behandelen. Daarna was aan de orde het wetsvoorstel betreffende de onderwijzerssaiarissen. De heer De Geer voerde als bezwaar te gen het Voorstel aan, dat het de salarissen in groote en kleine gemeenten nivelleerde, zoodat de onderwijzers ui eerste gemeenten in rela tief ongunstiger conditie zouden komen. Hij wilde Gever lederen onderwijzer een gelijk bedrag meer geven. Dan moest evenwel daar naast ook de aanneming van ft voorstel-Loh- num een einde maken aan de ongelijkheid der salarissen» van openbare en bijzondere onder- wijzers In dezelfde plaats. Nu die aanneming onwaarschijnlijk biet k zou spr. meegaan met het regeeringsontwerp. De heer Van der Molen achtte liet re- geeringsvoorstel beier dan het ontwerp-Mar- chani c.s. 1 lij wilde echter, dat onderwijzers met een grooter aantal dienstjaren meer zul len krijgen De heer Van Wijnbergen besprak de houding van den Bond van Nederlandsche onderwijzers tegenover het ontwerp. Hij aan vaarde het ontwerp en verwachtte ervan dat het de ongelijkheid tusschen de salarissen der openbare en bijzondere onderwijzers zou ver minderen. De heer De Wijckerslooth achtte eveneens het regeeringsontwerp beter dan het voorstel Marchant en hij bestreed de tegen het regeeringsvoorstel aangevoerde bezwaren. De heer De Savornin Lohman be toogde dat het ontwerp niet ingaat tegen het stelsel van de wet op het L. O., daar sinds 1889 de regel gold, dat het Rijk voor het bij zonder onderwijs en ook hier is het 't Rijk ijk- dat betaalde. In de lijn van 1889 lag gelij making der salarissen. De heer Gerhard meende dat het ont werp de verdeeling der gelden op de slechtst denkbare wijze regelde. De m i n i s t e r kreeg het woord voor mor gen, waarna de beraadslagingen werden ver daagd tot morgen halfeen. LKMAARSCH COURANT. <ij k

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1