F, Telegrammen van lieden. HET KAMERLID DE JONO. Over de beschuldigingen tegen den heer de Jong, lid der Tweede Kamer, inzake hei verklappen van. inlichtingen, die hij alleen wltt als lid der peulyruchémvtTccaigmg, ia, zooals men weet, sinds 1915 veel te doen geweest Een onderzoek is ingesteld door een commissie uit de Unie-liberale Kamercluh van welk onderzoek een rapport is uitge bracht, waarvan de heer de Jong zelf een deel heeft gepubliceerd. Naar aanleiding hiervan heeft de heer H. de Goede, secretaris der peuivruchtenvereeniging, een open brie: gesclireven aan het „senioren-convent" der Tweede Kamer, waarin hij de handelingen van den heer de Jong aangeeft. Naar het Hbld. thans verneemt, heeft de Unie-Liberale Kamerclub de zaak-De Jong reeds sedert eenigen tijd wederom ter ham genomen. Zij heeft zich thans gewend tot de heeren de Meester, Hubrecht, Rink, Fock en Patijn, die over deze zaak een uitspraak aan de club uitbrachten, met het verzoek haar spoedig te berichten, welke mededeelingen zij aan de club hebben te doen, naar aanleiding van de gegevens, door den heer De Goede in zijn open brief gepubliceerd. De heer De Jong neemt intusschen aan de werkzaamheden der club geen deel NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN BUITENLANDSCHE HAVENS. Op de vragen van den heer Knobel betref fende moeilijkheden bij het bunkeren van Ne- derlandsche schepen in buitenlandsche ha vens heeft de minister van buitenlandsche za ken geantwoord: De Britsche Regeering heeft d.d. 1 Novem ber 1916 aan de Nederlandschc Regeering medegedeeld, dat het noodig was gebleken een stelsel in te voeren, waarbij gewaar borgd werd dat de kolenvoorraad in Zuid- Afrika in de eerste plaats bewaard zou wor den voor schepen, die reizen maakten van overwegend belang. Deze zouden volgenB een op te maken tabel de voorkeur hebben bij hei innemen van steenkolen aan de Dela- goabaal en in de havens van de Unie van Zuid-Afrika. Schepen die reizen maakten in het belang der Geallieerden, zouden den voorrang hebben boven die, welke ladingen naar neutrale havens vervoerden. Dit stelsel Is nu nog van kracht. Als reden is aangevoerd de sterk toegeno men vraag naar gelegenheid tot innemen van steenkool door vaartuigen, die réizen maken in verband met den oorlog en in höt algemeen met het vervoer der goederen naar Groot-Brittanniê en de geallieerde landen. - De Nederlandsche Regeering pleegt aan de betrokken Regecringeu voor Hr. Ms. oor logsschepen vergunning te vragen tot het aandoen van en bunkeren in vreemde havens. Als regel wordt daartegen geen bezwaar ge maakt. Een uitzondering hierop vormen echter de lotgevallen van Hr. Ms. pantserdekschip „Holland" op zijn terugreis uit West-Indië naar Nederland in het begin van het vorig jaar. Volgens het reisplan zou die oorlogsbo dem half Februari de Bermudas aandoen en daar kolen Laden. De Britsche Regeering, die aanvankelijk daartoe vergunning verleenc had, was door onvoorziene omstandigheden tot haar leedwezen genoopt die vergunning weder in te trekken. Het reisplan werd toen veranderd en de Portugeesche haven Ponta Delgada daarin opgenomen. De Portugeesche Regeering, des gevraagd, verklaarde niets in het belang van de kolenvoorziening van de „Holland'' te kunnen doen, daar m Ponta slechts twee ko lenfirina's waren, die beide de Britsche nati- onialiteit bezaten. Deze laatsten verklaarden niet aan neutralen te mogen leveren dan met bijzondere toestemming van de Britsche ad miraliteit. Hr. Ms. gezant te Londen wendde zich daarop ter zake tot de Britsche Regee ring, doch ontving ten antwoord dat die Re geering. met het oog op 'de schaarschte aan steenkolen en transportmiddelen, geen stap pen kon doen om de levering van kolen aan dc „Holland" te Ponta te waarborgen. De „Holland" viel daarop de Spaansche haven Las Palmas binnen. Onderhandelingen met de Britsche kolenleveranciers ter plaatse, on dersteund door gelijktijdige slappen van Hr Ms. gezant te Londen bij de Britsche Regee ring, strandden weder op de, op bovcnver melde gronden gebaseerde, weigering van de Britsche Regeermg om de leveranceirs tot kolenlevering te machtigen. De commandant van de „Holland" kon ten slotte van het agentschap der Woermann- lijn een hoeveelheid z.g. ó'pgevischte kolen aankoopen. Met behulp hiervan bereikte men Vlgo, alwaar de kolenvoorraad voor de ven dere reis aangevuld werd. EEN RELIEFBOOT OP HET STRAND QELOOPENL Gisteravond is ia de nabijheid van het Wasaenaarsche slag bij Scheveningeu, ver moedelijk tengevolge van het mistige weer, op het strand geloopcn de Reliefboot „Tuni- sfe," met graan op weg van Nieuw-York naar Rotterdam. De sleepboot „Cyclop" uit IJmulden is naar de strandingsplaats vertrokken. De sleepbooten „Kijkduin," „Staalduin" van Scheveningen en „Lauwerzee" uit den Waterweg zijn eveneens ter assistentie ver trokken. De vooruitzichten op vlotbrengen zonder assistentie zijn gunstig, daar het weer goed la en de zee kalm. OVERREDEN. Maandagavond halfzeven raakte een 70- jarlg man op den hoek van de Nieuwegracht en de Janssfraat te Haarlem onder de tram. Hij werd ernstig gewond In een nabijzijnde woning binnen gedragen. Daarop bemerkte men, dat zNn 73-jarige hospita onder de tram lag. Deze bleek te zijn overleden. EEN PROTEST. Naar aanleiding van het in beslag nemen van varkens op de markt te Rotterdam, ver leden Maandag, hebben de bij den Varkens handel geïnteresseerden aldaar een vergade ring gehouden onder leiding van den heer A. H. Verwey uit Berkel. Na cindelooze debatten, waarin de minister Posthuma en het advisee- rend lid der Vleeschverceniging de heer Lud- gard' heftig werden aangevallen, werd een motie aangenomen, waarin tegen de inbeslag neming geprotesteerd wordt en waarin mede zeggenschap wordt geëischt in de taxatie der in beslag genomen varkens. Uit de vergade ring- zuowel als door enkele bestuursleden werd de raad gegeven geen betaling te ac cepteeren vóórdat't bestuur de noodige stap pen in Den Haag heeft gedaan. EOONOMLSCHE BESPREKINGEN, Als secretaris van de commissie tot uit werking van voorstellen inzake een economis sche beschikking met de geassocieerde regee- ringen zal optreden de heer Crommelin. werkzaam aan de afdeeling Crisiszaken van het departement van Landbo: en Handel. ouw, Nij verhek HET VERVOER VAN AARDAPPELEN. De heer mr. Besier, advocaat-generaal bi; den Hoogen Raad, concludeerde tot vernieti ging van een arrest van het Haagsche ge rechtshof, waarbij in strijd met een beslis sing van, de rechtbank te 's-Gravenhage was uitgemaakt, dat de minister van Land bouw bevoegd was tot het uitvaardigen van een algemeen vervoerverbod vaj aardappelen en niet slechts van een verbod van het vervoe ren van aardappelen van een bepaald gedeel te des lands naar elders. De conclusie strekte voorts tot ontslag va» rechtsvervolging van den beklaagde, die we gens overtreding van het vervoerverbod: was veroordeeld tot 15 boete. DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE. De Visscherij-Courant van 9 Februari be vat een artikel, waarin de redactie bezwaar maakt tegen de Zuiderzee-drooglegging, die, naar men weet, bij de Kamer aan de orde is gesteld. Met name het plan van Lely keurt de Visscherij-Ct. af. Het blad hoopt op het zich vormen eener krachtige vereeniging, welke over de noodige middelen beschikt voor het uitbrengen van een juist rapport omtrent de drooglegging. DE INBRAAK TE DEN HAAG. Omtrent de inbraak 'in het magazijn van den heer Goudsmit vernam de Haagsche N. Ct. nog de volgende eigenaardige bijzonder heid: Boven het magazijn, dat des nachts onbe waakt is woont een hefcr, die verbonden is aan een buitenlandsch gezantschap. Men vroeg hem des morgens, of hij van het gebeur de, dat met het foremen van een rolluik en het openbreken van meubels gepaard is ge gaan, niets had gehoord. Ja, er was geruimen tijd oen verschrikkelijk lawaai beneden hem geweest. Maar waarom dan niet dadelijk even aan de politie getelefoneerd 't Is waar ook Het idee was niet bij hem opgekomen Een diplomaat, zou men kunnen zeggen, die althans de kunst om te jnvijgea voortref felijk blijkt te verstaan. Zélfs op het meest ongeschikte oogenblik! VERKIEZING SCHERMEER. Bij de heden gehouden verkiezing voor Hoofdingelanden voor de Schermeer werden de altredende heeren D. Govers en J. Bruijn herkozen. Inplaats van den heer C. Huijser van Reenen, die wegens hooge- leeftijd be dankte. werd gekozen' de heer D. Huijser van Reenen, In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer D. de Jong, is een herstemming noodig tusschen de heeren P. N. Groot, die 130 stemmen en de heer H. Klaver, die 103 stemmen bekwam. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Gisteren werd ter herdenking van zijn pasgesloten huwelijk onzen burgemeester hr. van bpengler een feestelijke ontvangst jereid. Een groot deel der burgerij' had de vlag uitgestoken en allengs kwamen meer mensdien op de been. Te ruim elf uur Zou den de burgemeester en zijne echtgenoote aan het station te Broek op Langendijk arri-. veeren. De leden van den Raad, de heeren J de Boet Kz. en G. Bekker, waren ter hunner verwelkoming aldaar per landauer aanwezig. Aan dc kom onzer gemeente stond het fan farekorps gereed. Treilend was het oogen- HÉM ae 14-jarij ~riÉ blik. toen de 1'4-jarige Trijntje Keizer namens de bioemenmaaksteis aan mevr. van Speng Ier—Luden een ruiker aanbood. Weldra viei nu liet fanfarekorps in en in vroolijk marsch- tempo ging het nu het dorp in. Bij het dia coniehuis hokken de oudjes al bijzonder de aandacht vau het echtpaar, hartelijk werden de groeien der oudjes beantwoord. Was aan de eerste brug een eereboog met „welkom" daargesteldi, op de tweede brug trof men een eerepoort aan, waarin was aangebracht „Hulde aan het jonge echtpaar." Nadat de rondgang door het dorp vol macht was, had een ontvangst plaats aan hel landhuis, door de heeren 1. Kostelijk en S. Zeeman. Hier deed hel fanfarekorps zich an- derojaal hooren, daarna zong „Gemengd Koor" oeuige liederen. De burgemeester betuigde, mede namens zijne vrouw, hunne groote dankbaarheid en ingenomenheid voor deze ontvangst. De vestibule van het raadhuis was met li an ten en bloemen versierd. Boven de ver sierde deuren waa aangebracht: „Hulde aan Jhr. van Spenglcr en rnevr. van Speng ter uden, 12 rebr. 1918." Hierna vereen ide men :h in P aloten ge zelschap. Na afloöp van dit samenzijn wer den door de kinderen van de hoogste klasse der school eenige liederen gezongen; vooral trok dc aandacht het door den heer Ora- bowskl gecomponeerde lied. Hij had hier voor een dankbaar woord van den burge meester in ontvangst te nemen. Ook de kin deren werd dank gebracht voor hun lief zin gen. Door Triena Muller werd hier een bou quet mevr. Spenglcr aangeboden. In de school werden zij daarna onthaald. In den namiddag werd ook de tijdelijke woning van den burgemeester door fanfarecorps en zangYereeniglng eene ovatie gebracht. Tref- ad was lier, toen mej, Bertha Oroot het ehtpaar geheel alleen 'n openlucht een lied toezong. - KORTE BERICHTEN. Te üoutum (Fr.) is een dreigbrief aan een boomt gespijkerd, meldende, dat binnen- cort een boerderij aldaar uit wraak in brand zal worden gestoken. Voor 7 jaar verbrandde te G. ook een boerderij en werd aan brand stichting gedacht. De stoomschepen Sincjorq, Koningin ge Ni Regentes en Zeeland, die, alvorens naar En' ;eland te vertrekken nog eenige dagen te "ieuwediep lagen, zijn gisterochtend uitge varen, Op het Apacheübal te Delft hebben ech te apachen hun imitatie-collega's bestolen, Zoo is o.a. aan. een Leidsch student zijn gou den horloge ontfutseld. De broodkaart van het 41ste tijdvak loopt van 14 tot en met 24 Febr. Voor cacao, bereid onder rabbinaal toe zicht, is een maximum-kleinhandelprijs vast gesteld van 2.52 Y, per pond, 1,30 per half pond en 56 J4 cent per ons. De 21-jarige milicien-korporaal Ravia van Vlissingen, te Amersfoort in garnizoen, is gistermorgen vroeg, door de duisternis mis leid, in de Eem geloopen en verdronken. Uit een brief, door de Coöp. Inkoops- vereeniging voor Metaalindustrieelen te Rotterdam verzonden aan de firma Linden lev es Stokvis te Amsterdam, bleek bij aan komst een chèque van 4672,73 verdwenen te zijn. Te Lobith is door de ambtenaren op het schip „Elisabeth Hermina" een groote partij levensmiddelen in beslag genomen, wel ke naar Duitschland zou worden uitgevoerd. Bon no. 9 der rijks-petroleumdistribu- tiekaart zal geldig zijn van 16 Febr tot en met 5 Maart voor twee liter. - in verband met den diefstal van een brandkast met 12000 uit de gemeentelijke arbeidsbeurs te Amsterdam, eenige maanden geleden gepleegd, en waarvoor een nachtkoet sier tot 1 jaar is veroordeeld, is thans nog een employé der arbeidsbeurs gearresteerd. Naar de Frankf. Ztg. vernam heeft de Paus van de Engelsche regeering gedaan ge kregen, dat de kapitein van de Einden, von Müller, in ons land wordt geïnterneerd. STAATSLOTERIJ. Nos. 4375, 11816, 13418, 18149, 18216, 19253 elk 1000. Nos. 12204, 12715, 15534, 17590, elk 400. Nos. 4674, 13999, 14525, 19910, 20421, elk 200. i Nos. 843, 1075, 1183, 1507, 7642, 10680, 15288, 15376, 16640, 17038, 17162 elk 100. DE POLENCLUB EN DE OOSTEN- RIJKSCHE REGEERING. WEENEN, 13 Febr. In politieke krin gen verwacht men dat de Pool&che regent- schapsraad en het Poolsche ministerie zul len aftreden naar aanleiding van de toe voeging van Cholm aan de Ockraine. Te Krakau zijn alle winkels gesloten en van vele huizen is de zwarte vlag uitgestoken De Polenclub te Weeuen die Zaterdag in Pleno vergadert zal een verklaring tegen Czemin en de regeering publiceeren. HET KAMERLID DE JONG. 's GRAVENHAGE, 13 Febr. Naar aan leiding van den open brief van den heer Hugo de Goede, secretaris der peuivruch tenvereeniging, aan het senioren-convent der Tweede Kamer in zake de kwestie-de Jong, hebben de voorzitters van verschil lende kamerfracties zich het dossier no pens deze aangelegenheid doen overleg gen, hetwelk thans bij hen circuleert. STADSNIEUWS. GEEN BROOD GENOEG. Door de waarschuwing, dezer dagen ver meld inzake den verkoop van brood zonder of op npg niet geldige bons schijnen vele menschen, voor wie het broodrantsoen te ge ring is, bevreesd te zijn geworden, dat zij het fun of meer dagen geheel zonder brood zouden moeten doen. Gisteren heeft een menigte nu een brood- kar van de coöperatie „Ons Belang" aange houden en geheel leeggeplunderd. Den ven ter werd voor een deel geen betaling gege ven en dat verlaagt de daad tot diefstal. Naai- men om mededeelt, werd ook een kar van een andere onderneming bestolen, f O VERPLAATSINO De heer C. A. H. L. Wüst, iuitenant bij het 15e reg. inf. alhier, ia overgeplaatst bij het reg. grenadiers. FEES! AVOND NED. KINDEREN IN DEN VREEMDE. In de Harmonie werd gisteravond een oed geslaagde feestavoad, op initiatief van et comité Alkmaar voor Ned. kinderen in den vreemde gegeven. Het was voor een vrij talrijk publiek dat het cadettenorkestje met een vroolljke marsch den avond opende. Hierna sprak dc heer Honig een woord van welkom, legde het werk van Het Nederlandsch verbond inzake de verzorging der Nederland sche kinderen in den vreemde uit en huldigde het comité en de medewerkers, van dezen avond, Nu begon het eigenlijke programma, dat hoofdzakelijk uit muzieknummers bestond. We hoorden eerst de heer F. iti. Maschhaupt (cello) en mevrouw O. Offer» (piano). Een drietal nummers werden uitstekend uitgevoerd en het veidiende applaus bezorgde de toehoorder» nog een toegiftje. De heer Miaschhaupt beschikt over een mooie voor dracht en vooral in de moeielijke Gnomen taaz toonde hij zijn virtuositeit, terwijl in dc Gavotte de fijnheid van voordracht en klank uitblonk. Mevrouw Offers aan de vleugel leverde een uitstekend accompagnement. Het Cadettenorcheatje deed nu eenige vroo- ijke muzieknummers hooren. En ook dit viel in de smaak van het publiek. Het is dan ook 'een alleraardigst ensemble, die mandoline- en vioolspelers, met een flink piano-accompague- ment en de typische fluit, aaidig klinkend tusschen al hei getokkel en gevedel. Het nu ere aardig opgevoerd. Dames en heeren le verden In hun rollen goed werk. Na de pauze weer eenige orchestnummera, nu uitgevoerd door een ensemble onder lei ding van den heer H. Silicm Ook dit oogste veel en verdiende bijval. De krontjong-bed es, gespeeld door het Cadettenstrijkje „Go- irajah" waren alleraardigst. In hun witte Dakjes met den hoofddoek om zaten ze op het ooneel en afwisselend werd gespeeld en in bet gebroken Maleisch-Hollandsch typische Indische voordraclitjes gehouden. Ook dit nummer had veel succes. Na nog eenige mu zieknummers was de voorstelling afgeloopen en konden de aanwezigen nog een gezellig dansje wagen. Deze feestavond kan zeker als uitstekend geslaagd worden beschouwd en het is te ho per dat wt- r een flinke som voor het sympa thieke doei kan worden afgedragen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van 12 Februari OPLICHTING. De 32-jarige machinist-bankwerker Gerrit S., te Kesteren geboren, en in Bergen woon achtig, pleegde, op 29 December te Schoorl de volgende oplichtingstruc: Hij begaf zich naar den landbouwer K. v. d. Oord, schijn baar namens zijn partoon, den heer Gene iaas, uit AiKTTiaar, met verzoek om een rol geïsoleerd verlichtingsdraad af te willen ge ven, daar hij, bij een anderen v. d. Oord eenige lichtpunten moest aanleggen. Er zou een goede fooi opzitten, verklaarde S., als die leiding vóór Maandag klaar kwam. Het gelukte hem het draad machtig te wor den, doch later bleek, dat S. reeds met Kerst mis was ontslagen en Genefaas h^m geen last had gegeven. Genefaas had bij v. d. Oord een electrische leiding aangelegd, wat aan bekl., die destijds bij den- heer Genefaas in dienst was, natuur lijk bekend was. Bekl. erkende wei het feit, doch beweerde van den lieer Genefaas nog loon te hebben te vorderen. De Président merkte hem op, dat, .zelfs al mocht dii zoo zijn,- hij toch nooit het recht had, ophuif te plegen. Het draad heeft S. te Amsterdam, op den Zeedijk No. 1, bij een zekeren. Smit, verkocht voor 20, Hij scheen thans wel eenig berouw te heb ben. De Officier echter stelde in het licht, dat de man reeds verschillende veroordeelingen wegens vermogensdelicten had ondergaan en vorderde 5 maanden gevangenisstraf. Beklaagde hoopte, dat hij in de gevange nis zijn vak bankwerker zou- kunnen voortzetten. De verdediger, mr. Leesberg; meende, dat bekl. zich een idee-fixe in het hoofd had ge steld dat hij nog loon had te vorderen. De rede van zijn maatschappelijke terug gang is een ongelukkig huwelijk. Hij is bo vendien zeer zenuwachtig. Misschien is hij onder goede leiding nog goed te" krijgen. Pleiter vraagt ten slotte een lichtere straf. DIEFSTAL. 'n Paar inwoners van Egmond ana Zee hadden 25 October het in hun oog niet feringe buitenkansje aan het strand- onder gmond-Binnen 'n partijtje aangespoelde rubber te vinden, zij namen het mee naar liuis en verkochten de rubber aan den Alk- maarschen opkooper H., voor 85. delstruc e tege Thijs V. was varende en dus niet versche- Deze hancfelstruc lekte uit en had het volg dat beiden: Jacob de J. en Thijs heden wegens diefstal terecht moesten staan. nen. De wel aanwezige beklaagde Jacob de J. ertcende het feit, maar bij meende, dat het gevondene uit asphalt bestond. Het viel hem mee, dat H. er zooveel gelid voor kreeg: 10.-— per K.G. De officier eischte tegen ieder 14 dagen gevangenisstraf. Bekl. G. zei dat hij blij was uit de armoe te zijn geraakt door dien vondst. HELING. Hierop nam de opkooper Jan H., oud 35 jaar woonachtig te Alkmaar, op de bank der beschuldigden plaats om zich te verant woorden voor het feit, dat hij van bovenge melde beklaagden de rubber had gekocht, wetende dat het van diefstal afkomstig was. H. bekende, doch zei, niet te hebben ge dacht er zooveel kwaad mee te kunnen. De eischt was, nu het heling betrof, be langrijk strenger, n.m. 1 maand gev. liet rubber, dat volgens de omschrijving van beklaagden uit heel kleine stukjes scheen te bestaan, bestond uit brokken; zoo groot als oen kachelplaat. BELEEDIGING. De tuinder Jb. B., wonende te Broek op Langendijk, heeft op 12 December den brandstoffen,handelaar Otto Ploeger uitge scholden met het ieelijk woord „dief." B. vermeende, door Ploeger in de levering van steenkolen en briketten te kort te zijn gedaan. De vrouw van beklaagde had het al gnap said, maar bekl. zei het minder gnap, zoodat hij nu een eisch tot betaling van 10.boe te subs. 5 dagen hecht tegen zich hoorde eischen. MISDRIJF DISTRIBUTIEWET. De winkelier H. H. W. aan de Voormeer te Alkmaar stond daarna terecht omdat hij' 29 Oct., althans In November 1917 buiten de distributie, dus zonder bons 1 H.O. kof fie tegen 40 ets per ons zou hebben verkocht terwijl de maximumprijs bedroeg 20 ets. Door de dames Janntje S. en Kaatje de W. constateerden dit feit en hebben den winke lier er tusschen gedraait. Beklaagde ontkende en noemde de vete daring van getuigen een valsche getuigenis, 't Was otnkooperfj, zei bekl. Oetuigen ontkenden zulks ten sterkste. 3ekl. beweerde van een der getuigen achtete stallig geld van boodschappen te krijgen en daarom bestond 'n wrok. De getuige W. was omgekocht om bekl. n het „zonnetje te zetten," Op gerzoek van oekl. werden 2 getuigen a de charge ge- ïoord, die échter niet andera konden verkla ren dan dat ze niet boven maximumprijzen ïadden gekocht. Ook nad juflr. Muller, een dezer ge- uigen a de charge van Kaatje de Wilde ïoord, dat ze nergens van wist, maar iet „boeremokkcl" hem er in wou draaien. Knatje de W. ontkende dit alles weer. Ze ïadden geen „boeremokkcl" gesproken. De 2c getuige a de charge mej Jorritama-Sjoers strijkster, had bezwaar tegen den eed, ze ge- oofde nergens aan en de rechter moest haar op haar woord gelooven, Ze toekende daar op een verklaring die haar van de eedsfor mule ontsloeg ca beloofde daarop de waar- ïeid en niets dan de waarheid te zullen zeg gen. Dit was dan dat W. aan mej. S. nimmer Doven maximum-prijs had verkocht en dat <aatje de Wilde niet had gezien, dat W. aan een meisje een ons koffie voor 0.40 zou rebben verkocht. Getuige ontkende dit. Juffr. Sjoers beweerde ook had gezegd dat het door dat „boerewij tie if" kwam, De officier achtte het bewijs geleverd en noemde het een. ernstige overtreding, van de distributiewet en vorderde 100 boete subs. 25 dagen iiechi HOOGER BEROEP VONNIS KANTON GERECHT TER ZAKE OVERTREDING ARBEIDSWET. De 32-jarige banketbakker H. J. v. A. te Hélder werd door dep Heldersdien Km ton rechter vrijgesproken w-gens overtreding van de arbeidswet. Hij, zou op Zondag In. zijn bakkerij werkzaamheden hebben laten verrichten door jeugdige mg onder het des betreffende artikel der arbeidswet vallende personen. De ambtenaar was yan deze vrijspraak in hooger beroep gekomen en nu stond de banketbakker in hooger beroep terecht. Hij ontkende het Hem ten laste gelegde. Het O. M. achtte het ten laste gelegde voir komen bewezen en vorderde Z.ed met last tot vernietiging van het vonnis der Kanton rechters en veroordeel mg tot 14 boete, ƒ5 subs, of 14 X 5 dagen hechtenis. De banketbakker was er niet erg gelukkig mee. WEDERSPANNK3HEID. De agent van politic Besaisea heeft op 8 Dec. een lastig bezoeker uit de. bioscoop „Novum" verwijderd m hetn later onder verzet naai het bureau vaa politie gebracht- Wegen dit verzet weid tegen den boden ter verantwoording geroepen sigarenmaker Jacob V. 14 dagen gev, geëischt. DIEFSTAL Een, timide, met een boerenhui getooid vrouwtje, de 48-jarige Grietje S., huisvrouw v. Jacob T. te Hensbroek ontpopte zich als een vrij bruut vrouwtje. Zij had zich op November schuldig ge maakt aan diefstal van brandstof een eind kaars en een sleutel van de boet tèn nadeele van haar buurvrouw Trijntje B. tijdens dat deze uit werken was. Ze had nota bene deze jufrouw zelf nog wel per briefje gewaarschuwd dat haar deur open stond. Moeder T. ontkende hout uit het boetje van haar buurvrouw te hebben weggehaald, wel gaf zij toe, dat zij de kaars en de boet- sletel had weggenomen, maar het hout lag buiten op zij van liet huis. Juffr B. getuigde meermalen bout gemist te hebben, wat bek! leugens noemde. Behalve misschien de zoo zeldzame kaars was de waarde van het ontvreemde genoeg, meende het O M. maar overigens noémde Z.Ed. het eer, schandelijk feit en eischte ƒ15 boete subs. 5 dagen hechtenis. CRISISWETTEN. Dirk B. en Sijert L., de le van Wester blokker afkomstig en de 2e wonende te Hoorn, stonden terecht no. 1 wegens ver boden aflevering van Suikerbieten en no. 2 wegens het onwettig vervoer daarvan. Rijksveldw. v. d. Vlugt, gestationneerd te Hora had van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Eisch tegen B. 25 boete subs. 10 d. en tegen L. ƒ10 boete subs. 5 dagen met last tot verbeurdverklaring der bieten. Mede stond terecht de winkelierster Maartje de Groot te Hoorn die op 25 Nov. aan Trijntje M., huisvr W. J. V„ 'n ons ver micelli boven maximumprijs had verkocht Juffr. de G. had gezegd maling, aan de re geering te hebben, 't Was wel regeerings- prijs, maar geen regeeringsgoed. Eisch tegen deze dame 5Q boete subs. 10 dagen hechtenis. VERZET TEGEN DE POLITIE. Zagenvijlers schijnen nog al recalcitrante naturen te hebben. Zoo nu en dan komt er een -in conflict met de politie. Zoo ook Jon B., die zich op 9 November te Enkhuizen verzette tegen dén agent Vleeming en bovendien nog 'n /alschen naam opgaf. Gezegde heer werd opgepakt omdat in kennelijken staat verkeerde. Eisch 14 dagen gev. OVERTREDING HONDENBELASTING. Pieter K„ landman te Boven-Karspel kon zeker nog niet wennen aan de in zijn ge meente ingevoerde hondenbelasting en ver zuimde zijn hond aan te geven, welke nala tigheid hen thans een eisen tot betaling van 6 boete subs. I dag op den hals haalde MISDRIJF ART. 247 W. v. S. Een zaak betreffende bovenstaand misdrijf tegen den schoenmaker M. A. B. werd met gesloten deuren behandeld. OVERTREDING WET OP DE ACCIJNS OP GESLACHT VLEESCH. De ambtenaren van de accijns hebben op 12 Sept. geconstateerd dat in de slagerij van G. R. te Venhuizen verscb geslacht rund- vleesch aanwezig was, niet voorzien van de rijkscontrole merken, waaruit bleek dat van dat geslacht accijns was betaald. De kwi tantie van die betaalde accijns kon hij niet toonen. Door betaling van efe verdachte borgstel ling van 1270 kon R. verhinderen dat he* vleesch in beslag werd genomen. Voor het feit zelf stond hij heden terecht. Het bleek dat R. zelf het rund niet had ge slacht, doch in elk geval had hij dan in net bezit moeten zijn van een geleibiljet, doch ook dat kon hij niet vertoonen. Rijksadvocaat mr. Asser vorderde 50 boete, te vervangen door een hechtenis van 10 dagen en verbeurdverklaring van het be drag van 1270. Bekl. had de zaak door betaling van ƒ18 kunnen afkoopen, doch hit had geweigerd. Voorts was ter audiëntie gedagvaard die slager Louis P. te Hoorn, die aan het kan toor der accijns had aangegeven een zwart bont kalf ter waarde van 55, welk kalf na ingesteld onderzoek door de rijksambtenaren niet op de door den slager aangegeven plaats bleek aanwezig te zijn. De knecht van P. zei dat het kalf nog niet was gearriveerd, maar dat het van Schellink hout moest komen. Maar het kalf kwam niet en nu liep P. er In. De kwestie was dat er veel vee door de kommiezen was benaderd, wegens te lage aangifte en P. nu aan die dreigende benar dering trachtte te ontkomen door te bewe ren, dat hij het kalf nog niet had ontvangen. P. was zelf niet aanwezig om deze door den kommies Reijnders uitgesproken mee ning te logenstraffen. Tegen P. vorderde mr. Asser 300 boete, hij

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2