fi NEDERLAJÏB. |l"3 |l a en rbr m of gtedïïlderdi zoodat de grilligste futurist er zijn hart zou kitnuen ophalen. Dit .kunstje hebben de Duitschm van de GealK' eerden geleerd, die in het begin van den oor- dog reeds hune machines met een mengelmoes van kleuren beschilderden Van boven af is het moeilijk goed gecamoufleerde voorwerpen te onderscheiden. Op de foto's worden de posities aangetee- kend en de bommenwerpers weten dan waar en wat zij moeten raken. Door oefening heb ben onze vliegers een groote trefzekerheid ge kregen, maar er worden ioch nog heel wat bommen mis geworpen. Er is heel wat zorg- 'vuldigheid en behendigheid noodig om uit een vliegtuig dat een 160 K.M. per uur af legt, een doel te raken. Luchtstroomingen en dwarswinden hebben grooten invloed op de valinrichting van een bom en bederven dik wij ls een overigens wèl-gerichten worp Voor een aanval op een grooten stad zijn geene foto's noodig, daar zulk een doel ge makkelijk gezien kan worden. Zulk een aanval wordt in eskaderformatie uitgevoerd, zoodat een aantal machines tegelijk een stad nadert. Onze vliegers aarzelen nooit zelfs het he vigste kanonvuur te trotseeren, dat een van worden, voor het oog Maar onze vliegers „krijgen zc toch wel Na den aanval gaan de fotograven weer aan het werk era maken foto's van de getrof fen plaatsen. Soms worden ze reeds gemaft als de bommen ontploffen. Toch zijn er steros misrekeningen mogelijk en corns keeren de vliegers naar hunne stellingen terug om bom men te halen „om hunne fouten te verbeteren." VARIA. PERSSTEMMEN. De Duitsche en Oostenrijksche bladen achtten den inhoud van Wilson's rede weinig bevredigend om tot een oplossing k komen Het „Berl. Tag." zegt: „Mooi klinkende woorden kunnen niet doen vergeten, dat de hoogste oorlogsraad der Entente te Versail les den „algemeenen vrede" heeft verworpen tot haar oorlogsdoel vervuld is. Dat it voor Duitschland! onaannemelijk." De „Lokai Anzeiger" vindt, dat als Wol- son de rede van von Hertling vaag en ver ward oordeelt, dan kan men over zijn rede voering een dergelijk oordeel vellen. De „Vossische Zeitung" schrijft: Amerika wil den voorzitterszetel bekleeden in het ge rechtshof der menschheid, dat over de wereld- verdeeling beslissen zal. Ideale bewegredenci heeft het niet. I De „Tègliche Rundschau" vindt dat Wil son zijn oude tactiek om te trachten een scheu ring te bewerken tusschen de eentralen hand haaft en verder wensebt een Anglo-Ameri kaansche wereldheerschappij onder de firma „Volkenbond te vormen. De „Nordd. Allg. Ztg." noemt dera nieu wen toon in de rede van Wilson een vorde ring, maar feitelijk wordt er geen nieuw ge zichtspunt in geopend. „Wij staan den vrede niet in den weg, doch zijn eigen boudgenoo- ten wel. Hij zal deze laatsten eerst voor zijn beginselen moeten winnen." Dc „Vorwhrts schrijft: „De moeilijkheden voor het sluiten van den vrede zullen nooit1 overwonnen worden, zoolang men niet aan beide zijden inziet, dat men elkaar niet kan overwinnen en dus tot een overeenkomst moet komen." Men moet onderhandelen en tot die onder handelingen over den vrede is Duitschland terstond bereid. De Weensche bladen wijzen erop, dat de rede van Wilson, wel in rustiger toon is ge houden dan de vroegere Boodschappen en wellicht ook een voortzetting van de gedach- tenwisseling zou kunnen mogelijk maken, maar dat de inhoud niet er toe leidt den vre de nader te brengen. Het ,,N. Wiener Tageblatt' zegt: „Wilson geeft slechts beginselen $an ci geen oplos sing voor gebiedsvraagstukken." De „Reichspost" meent, dait de Centralen flink gebruik moeten maken van Wilson's verklaring, dat hij het misschien mis heeft en dat hij graag een betere meening hoort. Het eenige goede in Wilson's woorden is, dat men ze ook op de Entente kan toepassen. De „Zeit" schrijft: „Wilson en Trotzky zijn allebei „Schwarmer"de laaitate wilde den oorlog tot eiken prijs staken, terwijl de eerste dien tot het uiterste wil voortzetten." De „Arbeiterztg." zegt, dat Wilson zeer rustig, zakelijk en tegemoetkomend sprak. Zijn Boodschap is een belangrijke schrede naar den vrede. Het woord ia nu weer aan Czernin en Hertling. De Fransehc pers verklaart zich zeer inge nomen met Wilson's Boodschap, waarin zelfs de soc. bladen de huu geliefkoosde denkbeelden terugvinden. Men wijst op het contrast tusschen dere rede en die van den keizer, op denzelfden dag gehouden. De jongste rede van Wilson w ecu fier antwoord aan von Hertling, waarin de on verzettelijke vastberadenheid der Vereenigde Staten tot uiting komt om den oorlog met de bondgenooten voort te zetten tot aan de ze gepraal van de vrijheid der vólken. Het Petit Journal zegt Wilson dank, dat hij Berlijn met economische vergeldings maatregelen gedreigd heeft, en is van oor deel, dat dit scherpe wapen de Duitsche re geering wel tot inkeer zal brengen. KORTE BERICHTEN. Graaf von Hertling is naar t lemburg vertrokken, om met den Keiier overleg te plegen Het Spaanse/te stoomschip Ceferalo is getorplUeera. De bemanning werd gered. Turksche troepen hebben gewapender hand aan de plundering van Turksch gebied door wanordelijke Russische troepen aan het Kaukasus-front een eind moeten maken. In de begrootingacomnnsaic van liet Pruisische Huis van afgevaardigden heeft graai' Hertling verzet aangeteekend tegen de ouderstelling, als zou hij th kiesreditlrcrvor- ming niet meer zoo stellig ais bij zijn ambts aanvaarding voorstaan. De vaderlandlievende bond van Belgen te Londen heeft oen protest aan de Belgische regeering gezonden tegen den aanslag der activisten1 en voorts uiting gegeven aan de loyaliteit der uitgeweken Vlamingen. Tc Riga hebben groote bolsjewistische betoogingen plaats gehad, welke met geweld onderdrukt zijn Volgens berichten uit Chnrbin werden de leden der voorloopige Siberische regeerini en de afgevaardigden der Doema te Toms: op bevel der Bolsjewifd gearresteerd, De vertegenwoordigers van de 26 pro vincies die Oroot-Rusland vormen, vergade ren te Moskou. Het doel dezer conferentie is het vaststellen der grondslagen voor een Groot-Russische Republiek. Deze week zal te Parijs het eerste num mer verschijnen van een courant voor de Amerikaansche troepen. Het zal eens in de week uitkomen, staat onder redactie van sol daten en draagt den titel „Stars and Stri pes." De Daily News laat doorschemeren, dat het Lagerhuis heeft vernomen dat de gealli eerde oorlogsraad nu inderdaad met de uit voerende nacht is bekleed. De nationale Lithausche raad te Bern heeft den gezanten in die stad officieel de on afhankelijkheidsverklaring van Lithauen meegedeeld en den door hen vertegenwoordig den staten erkenning daarvan gevraagd. Finsche troepen zijn op de Alands-eilan- den geland. Een afdeeling der burgerwacht is van Nijstad uit over het ijs naar Aland op gerukt waar een treffen met de Russische troepen wordt verwacht. Te Kopenhagen hebben ernstige vrlj- socialistische en syndicalistische onlusten plaats gehad- De menigte bestormde het Beursgebouw. Het begin van den zomertijd is volgens de Berlijnsche bladen vastgesteld op 14 April: deze zomertijd zal duren tot 14 Oct. Volgens officieele opgaven bedraagt het aantai geïnterneerden in Zwitserland m to taal 27.453 man, waaronder 10.677 militai ren' der Centralen en 16.776 militairen der Ententelanden. Duitsche bladen bevatten het bericht, volgens hetwelk er bewijzen zouden zijn dat de belofte van Trotzky om het Russische Le ger volkomen te demobiliseeren slechts een schijnbeweging is. MAXIMUMPRIJZEN RUNDVLEESCH De minister van landbouw heeft, met In gang van 20 dezer voor rundvleesch de na volgende maximumprijzen vastgesteld: ■2.^1 Ja*! per per per per K.O. K.Q. K.Q. K.Q. Chateaubriand en biefsluk-haas ƒ3,75 ƒ3,90 ƒ3,83 3,08 Haas 3,— „3,15 „3.08 „3,23 Biefstuk „2,80 „2,95 „2,88 „3,03 Contrefilet „2,80 „2,95 „2,88 „3,03 Rib „2,60 „2,75 „2,68 „2,83 Roastbeaf „2.60 „2.75 „2.68 „2.83 D'kke lende „2.60 „2.75 „2.68 „2.83 Rollade „2.60 „2.75 „2.68 „2.83 Baklap 1.30 „1.45 1.38 1.53 Riblap „1.30 „1.45 „1.38 „1.53 Runderlappen, rundgehakt, kla stuk en runder- borst Schenkel „1.30 „1.45 „1.38 „1.53 „1.30 „1.45 1.38 „1.53 Nier- en slachtvet 1 40 1.40 „1.40 1.40 „0.30 „0.30 „0.30 „0.30 Hutspot Beenderen Tong „0.10 „0.10 „0.10 „0.10 2. 2. 2. 0 per per per per stuk stuk stuk stuk Zwezerik 0.50 0 50 0.50 0.50 v per per per per stel stel stel stel Hersens ƒ0.15 ƒ0.15 ƒ0.15 ƒ0.15 per per per per K.Q. K.ü. K.Q. ICO. Lever ƒ0.50 ƒ0.50 ƒ0.50 ƒ0.50 per per per per stuk stuk stuk stuk Nieren ƒ0.50 ƒ0.50 ƒ0.50 ƒ0.50 per -per per per K.ü. K.Q. K.Q. K.O. Staart ƒ1.25 1.25 ƒ1.25. ƒ1.25 Deze prijzen gdden voor rundvleesch zon der been Verboden is de verkoop en de aflevering van rundvleesch onder andere benamingen dan vorenbedoeld, Afleverig van kopvleesch zal slechts mo gen geschieden, molen dil verwerkt is door den hutspot. In een circulaire aan den burgemeester schrijf! de minister, naar aanleiding van deze beschikking „Mocht er naar uwe meening aanlcidin bestaan om in uwe gemeente afwijkende max mumprljzen vast te stellen, zoo beu ik bereid op uw verzoek tot zoodanige vaststelling over te gaan. U gelieve ei evenwel bij uwe voor stellen mede rekening te houden, dat onder geen voorwaarde voor eenlg soorl vleesch een Imogen: prijs zal kunnen woulen bepaald dan in bijgaande beschikking genoemd wordt." KOPPEN EN HARTENVLEESCH. De volgende maximumprijzen zijn vastge steld: voor ruuder- en kaUtakoppenvleesdh zonder been 20 ets. per KG.; runder- en kalfsharten 15 ets. per y, K.G.; geheele kop- >en in de beenen (zonder huid, hersenen en ong) met een maximumgewicht van 2% K G 10 ets. per stuk. Min RUNDVLEESCH. let Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De thans afgekondigde maximumprijzen voor rundvleesch die op 20 Februari as. in werking zullen treden, zullen, in samen wei king met de bij de Tweede Kamer ingediende door dit alle a zal mogi den, er toe leiden, dat althans de meest ge wet op het slachten, waardoor dit alleen met 'sit ministerleele toestemming zal mogen geschie- brurkeüjke rnndvleeschsoorten weldra weer te en behoorlijke prijzen te krijgen zullen zijn.' Jaarnaast kan binnenkort worden verwacht de beschikbaarstelling der eenheidsworst, waarop van regeeringswege 'n belangrijke toe slag zal worden gegeven, zoodat ook de prijs daarvan bij de verbruikers geen bezwaar zal ontmoeten. Wat dc thans vastgestelde maximumprij zen: betreft, moge er op gewezen worden dat daarbij voor het meest gekochte vleesch een zekere gelijkmaking van prijs is gevolgd, n.l. voor al wat is samen te vatten onder de na- men baklap, riblap, runderlap, gehakt, klap stuk, runderborst en schenkel. Hoewel er in normale omstandigheden een niet onbelang rijk verschil in prijs bestaat tusschen de ver schillende soorten lappen, heeft men die nu moeten egaliseeren, omdat de verbruiker niet altijd het verschil kan zien en bij uiteenloo- ende prijzen allicht fraude zou voorkomen, "e goedkoope lappen zouden dan wellicht aan hun bestemming worden onttrokken. Voor de genoemde soorten te zamen uit makend bijna de helft van het slachtgewicht, wordt nu de prijs 65 cent per pond (zonder been, afgehaald in den winkel), aanzienlijk lager dus dan in den laatsten tijd. Ook vet wordt belangrijk goedkooper. Daarentegen is deprijs van biefstuk, haas, rib, roastbeef en dergelijke stukken, schoon eenigszins lager dan thans, toch zóó gesteld, dat de slager dooreengenomen een behoorlijke winst kan maken, wanneer hij zorgt en daarnaar worrjt door samenwerking reeds gestreefd niet te duur in te koopen. Mocht gelijk de minister op 6 Febr. 11. den heer de Jong ant woordde door den thans genomen maat regel te weinig vee voor de slachtbank worden aangeboden, dan zal tot inbezitneming van vee moeten worden overgegaan. LEDER. De minister van landbouw heeft bepaald dat het aan schoenmakers, die distributief der ter verwerking iu ontvangt amen, ver boden is dat leder voor een ander doel te ge bruiken dan voor reparaties waarvoor repa ratiebons worden afgegeven. Zoolang een schoenmater distributieleder in voorraad heeft, zal hij op vertoon van een bon reparaties als vorenbedoeld niet mogen weigeren. EIKELS. Voor eikels zijn vastgesteld de volgende maximumprijzen: ruw (d. i. met doppen en stelen) 10 cent per K.G.; zuiver (d. 1. onge- droogd, doch zonder doppen en stelen) 30 cent; gebrand 67Vi cent; gebrand en gema len tusschenhandelprijs 80 cent; kLeinhandel- prijs 95 cent; alles per K.G. EEN COMMISSIE NAAR STOCKHOLM. Zooals men weet ls het, ondanks de vele bemoeiingen van de Nederlandsche Bank nog steeds niet gelukt eene afdoende regeling met Zweden te treffen voor de vereffening van het tegoed, dat dit land voortdurend bij ons heeft, in hoofdzaak als gevolg van houtle veranties. Naar de Tel. verneemt is in verband hier mede eenigen tijd geleden besloten tot het uitzenden van een commissie naar Stock holm, ten einde daar besprekingen te voeren met ae Zwecdsche Vereeniging van Expor teurs en de Zweedsche Rijksbank. Deze commissie, die Vrijdag 15 dezer ver trekt, wordt gevormd door de heeren Endt en jhr. Elias, resp. voorzitter en secretaris van den Bond van Houtimporteurs in Nederland, en den heer Koopman, voorzitter van de Ver eeniging van Houtimporteurs te Amsterdam. Van. regeeringswege is daaraan toegevoegd de heer De Bruin, van de firma Pierson<& Co. te Amsterdam. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van de onderwijzers- salarissen in de zitting van gisteren noemde minister Cort van der Linden het verwijt, dat hij trachtte te ontkomen aan de verbetering van het ouderwijs, ongegrond. De afwijzing van het initiatief-voorstel- Marchant c.s., was niet strijdig met het parlementaire stelsel. De regecring was niet mandataris van de Ka mer. Een ruime mate van zelfstandigheid der regeering ls noodzakelijk voor het behoud van het parlementaire stelsel en een gezonde ont wikkeling dhr democratie. De regeering had ook geen misbruik gemaakt van nare positie. Zij bleef ondanks' afkeuring alleen bewind voeren', omdat de omstandigheden haar be letten. den last der regeering aan anderen over te dragen. Een regeering behoefde niet zoo ver te gaan dat zij ook de mogelijkheid van conflicten met de Kamer moet verwijden. De bijzondere onderwijzers /nllen 1,9 mil ieu, de openbare 1 jnilliocn genieten. Dit doet er echter niet toe. De tegenstelling open baar en bijzonder is een verouderd standpjnt en als hei bijzonder onderwijs meer krijgt, bewijst dit alleen dat daar de nood 't hoogst is. De minister oordeelde, dat de gelijkstelling bij artikel 192 G. W. niet doorgevoerd mocht worden zonder gelijktijdige vaststel ling der voorwaarden. Hier was echter geen sprake vun gelijkstelling in den zin van arti kel 192. Het ontwerp zou aan den toestand iets veranderen. Er zal geen enkele school meer door kunnen worden opgericht. Evenwel kon spr. niet toegeven dal particuliere ge lijkstelling toelaatbaar zou zijn. Dit zou een politiek karaktei dragen. Dal het ontwerp een aalmoes zou bettekenen, begreep spr. niet de bitten stemming dei onderwijzers achtte spr. begrijpelijkzij kon evenwel niet het ont werp gelden. Men heeft moeite gehad de 3 miliioen van den minister van linanciën te verkrijgen. (Rumoer.) (Dc hecr,Schaper Wat zegt u van den minister, dit op vergade ringen de onderwijzers opzweept, doch als minister de baud op den zak houdt?) Spr. zou afwachten of hel denkbeeld om verplichte salarisherziening in het ontwerp op te nemen instemming vindt. Bevoorrechting van nala tige gemeentebesturen wa3 niet te vermijden; zij mocht echter niet overdreven worden. Daarna volgden replieken. ,De heer T r o e 1 s t r a verklaarde daarbij dat hij onmogelijk zou kunnen medewerken tot liet ontwerp-Lohman dat hij beschouwde als een verkiezings-manoeuvre. Op voorstel van dc lieer De Savornln L o li m a n werd besloten, niet het oog op vergaderingen van enkele politieke partijen, de stemmingen over de amendementen en het rp le o uur 15 werden de beraadslagingen ng< ontwerp zelï, uit te stellen tot Dinsdag. verdaagd tot morgen half een. Gemengd nieuws. ONGEREGELDHEDEN. Nadat een aantal personen uit een troep van ongeveer 500 man baldadigheden had gepleegd voor de woning van den burger meester van Haarlem, trok de menigte naar het Prinsenhof, waar juist de gemeenteraads vergadering was geëindigd. Toen de politie sommeerde om uiteen te gaan, werd de adr junct-inspedeur Verschoor door eenige per sonen aangevallen. Een agent, die den ad junct te hulp kwam, kreeg van een der aan val'^. Boeree genaama, een messteek in den nek De menigte werd daarop met de sabel "teer gedreven. Boeree kreeg bij zijn arrestatie een sabelhouw over het hoofd, waardoor hij ernstig werd verwond. Hij werd naai het gasthuis overgebracht. Een andere agent ontving een messteek achter het oor. SCHIETEN IN DE STRAAT. Een deserteur der infanterie, uit Amster dam, die gisteren onder patrouille-geleide van de kazerne te Nijmegen naar 't station aldaar werd gebracht, wist tijdens dit transport te ontvluchten, waarop de sergeant patrouille-commandant twee schoten op hem ioste, die hem in het been en in den buik troffen. De getroffene viel neer en werd op genomen in het R.-K. ziekenhuis. De been verwonding moet zeer ernstig zijn. Gelukkig werden geen der zich in de straat bevinden de personen getroffen, toen de schoten op den vluchteling werden afgegeven. BUITENGEWONE VISCHVANGST. Men maid; uit Spakenburg aan de „Stan daard": In 't begin van Februari ongehoord! 11 Februa; i vertrok oen groot gedeelte van de vloot naar zee. 't Weer ongeschikt. Erg stoiaurlitig! Weinig gelegenheid om te vis- schen. Evenwel - wie niet waagt, winit ook nieti 's Avonds tegen donker was de vloot weer binnen. Zooals gewoonlijk om dezen tijd van 't jaar met weinig vangst en veel averij Gansch niet. Geer» averij: en.overvloe dige vangst. Op dien éénen avond werd aan gebracht: 22,400 stuks haring tegen 8 cent per stuk" 60.000 stuks sprot tegen 1.10 per tal 200 stuks en 7000 pona spiering a 7 cent per pond. Er waren er. die van 100 tot 150 per schuit in een kleinen dag besomden. VERGIFTIGING. Gisteravond is een gezin uit de Palïn- dwarsstraat te Amsterdam, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, onwel gewor den na het gebruik van gort. Het geheele ge zin werd opgenomen ia het Binnengasthuis. De toestand was gisteravond redelijk wel. De gort was afkomstig van een winkelier, bij wicn de geheele vooraad, 125 K.G., in be slag werd genomen. Vermoedelijk heeft men hier te doen met gevallen van zwavelvergiftiging, die daar ontstaan zou zijn doordat voor het bleeken van de gort teveel zwavel zal gebezigd zijn. DE MOORD TE ALFF.N. De vermoedelijke moordenaai van den heer C. Mollenberg te Alfen (gem. Appel- ter^ Ois gisteren te Tiel gevankelijk bin nengebracht. Het is de 21-jarige J. A De beide personen hadden kort geleden een woordenwisseling gehad, die bij A. zeer veel kwaad bloed schijnt gezet te hebben, tenminste de daad is door bedreigingen voorafgegaan. \VORSTVERVALSCHING Het gerechtshof te 's-Gravenhage wees gisteren arrest in de zaak van een worstfa- orikant en een accountant, beiden te Rotter dam, waarvan de eerste wegens het afleve ren van 6000 K.G. vervalsche plockworst was veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en de tweede van hetzelfde feit was vrijge sproken. Het hof handhaafde de vrijspraak van den tweeden beklaagde en sprak den eersten alsr nog vrij wegens gebrek dtn bewijs. NIEUWE DIENSTREOELING SPOORWEGEN. Bij de spoorwegmaatschappijen bestaat het voornemen de gewijzigde dienstregeling, welke in September j,L, toen het gebrek aan kolen zich zoo sterk openbaarde te onvoor bereid en rauwelijks moest ingesteld worden, thans zooveel doenlijk te verbeteren en rati- onceler tc maken, echter geheel binnen het kader van de sedert genoemd tijdstip be staande gewijzigde dienstregeling. Waai" uit dien hoofde dus inderdaad nieu we beperkingen niet te wachten zijn, ligt echter evenmin bij deze herziening van den dienst vooralsnog uitbreiding van den treir ueuloop in het verschiet. ETEN UIT DE CENTRALE KEUKEN. Te Arnhem ia het verbruik uit de centrale keuken in den laalsten tijd zoo toegenomen, dat het reeds eenige malen is voorgekomen, dat aan peiaonen, die uit hoofde van hun maatschappelijke positie op bezwaarlijke wljr ze aan ten warm middagmaal kunnen ko men, een aangevraagd weekabonnement ge weigerd moest worden. Besloten ia nu, dat zij, wier inkomen meer bedraagt dan 3500. geen weekabonnement of dagbon zullen krijgen voor en aleer de voorgenomen uitbreiding gereed zal wezen LIJNOLIE. ronlngen gé ïg- van lakfabrikanten, verfhandelaren, Sir Op een te Groningen gehouden vergade- 'fff ring van lakfabrikanten, vcrfhandcla schildcrspatroons en -gezellen ter bespre king van het lijnolieverbod is een motie aan genomen waarin verzocht wordt ter ver- Bvan werkeloosheid hot verbod van aflevering ca verwerking van lijnolie zonder eenig verwijl op te heffen. De vergadering ia van oordeel, dat uit voer van eetbare vetten als natuurboter di rect dient gestaakt te worden, waardoor een groot percentage lijnolie kan aangewend worden voor technische doeleinden. DISTRIBUTIE-VERRASSING, Te Heemskerk werd onlangs Iemand uit gesloten van de verstrekking van brandstof fen, daar men van oordeel was, dat hij ge noegzaam brandhout had opgedaap. Thans heeft liet distributiebureau gemeend, dat de ze zelfde persoon voorloopig niet to aan merking kan komen voor een aardappel- kaart, aangezien zijn financiën van aien aard zijn, dat hij voor de aardappel-tovern tarisatic voor wtoteropslag had kunnen zor gen. DIEFSTAL PETRO L E U MBO NS Een ambtenaar van het graanbureau te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is aangehou den: wegens diefstal van petroleum- en andere bons op het lcvensmiddelenbureau aldaar, welke hfj door mfddrl var. handlangers hoofd zakelijk te Leiden verkocht. S MOKKELTRUC. Een- man die met biezen matte» ventte was al een paar malen te Kerkrade de douane ge passeerd en daar hij niets bij zich had liet men hem door. Dinsdag had "hij weer een 8- tal matten met 'n touw over den schouder hangen1. Bij nader onderzoek bleken echier ditmaal de matten kun,«tig aan elkaar ge» naafd doch van binrien hol te zijn, welke holte een aantal pakjes boterwarer» verborgen. De man werd van zijn matten en boter ontlast. DIEVERIJEN. Te IJmuiden is een dievenbende ontdekt bij de nog nauwelijks veertien dagen in werking zijnde centrale keuken voor de gemeente Vel- sen. De kok had groote hoeveelheden boter, kaas, vet, erwten, suiker, gort, enz. verduis terd en die medegegeven aan een voerman- schillenophaler, diz<. weei bezorgde bij den broeder van den kok, te Wijkeroog, die ze op zijn beurt weer verkocht aan opkoopers te Beverwijk-Velseroord. Een partij gestolen aardappelen was door den voerman aan de beesten tot voer gegeven Hei geheele stel is in hechtenis genomen DE VARKENSHANDEL. Men schrijft uit Barneveid De laatste dagen, dat de huisslarht van varkens nog was toegestaan, werden vaak fa belachtige prijzen voor deze beesten besteed. Zoo kocht een koopmban op een boelhu-s drie varkens, waarvan hij er twee met zóóyeel winst aan een particulier overdeed, dat het derde beest hem geen cent meir kostte. De particulier deed op zijn beurt cr weer ééntje aan een buurman over, met een winst van 0,25 per pond, en toch scheen de hoogste prijs nog niet bereikt te zijn Althans dezen buurman werd nog weer ƒ15 winst voor zijn kruistaart geboden, doch hij gaf er de voor keur aan het dier voor eigen gebruik te slachten. NIEUWE POLITIEKE PARTIJEN. De bond van gemeerde-po 1 itf beambten in Nederland heeftTxsloien niet mede te werken aan de oprichting van een „politiepartij," Men meende, dat door krachtige, georgani seerde actie verbetering is te verkrijgen in de positie vmj den politieman en dat daarvoor bij de verschillende politieke partijen wel steun k. te vinden Het bo'idsbestuur werd opgedragen', de op 21 dezer te L iredi tt houden vergadering, waar tot opnehttoj van een „politie-partij" zal worden omgegaan, bij te wonen" en daar de verschillende bezwaren tcger zoodanige partij naar voren te brengen. In een gisteren h Amsterdam gehouden vergaderiiig, uitgeschreven» door de „Neder landsche Centrale Artistenvereeniging" te gen de onlangs opgerichte „Neutrale Partij," welke zich ter» doel stelt iemand naar de Ka mer af te vaardigen, om daar de belangen te behartigen van hen die betrokken zijn bij' de „kunst" en de „muscmenten," is een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat spe ciale vertegenwoordiging der artisten in de Kamer niet noodig is. INSTITUUT VOOR VOLKSHUIS VESTING. Na afloop van het Maandag en Dinsdag te Amsterdam gehouden woningcongres van wege den Nationalen Woningraad is in huis houdelijke vergaderig opgericht een instituut voor volkshuisvesting. De vereeniging stelt zich ten doel het ver zamelen en Verspreiden van kennis omtrent de vraagstukken, die op de volkshuisvesting betrekking" hebben en het bevorderen van sa menwerking tusschen hen, die op het gebied der volkshuisvesting werkzaam zijn. Zij wil haar doel bereiken door: het verza melen en' verwerken van gegevens, het ver strekken van voorlichting en het vormen van een bibliotheek, en het houden van congressen en vergaderingen, enz. De bedoeling is, dat de vereeniging zal zijn ecnerziids een federatie van alle vereeni- gingen, welke thans van hun belangstelling m 't vraagstuk der volkshuisvesting hebben doen blijken, anderzijds de verzamelplaats voor allen die individueel zich wensdien aan te sluiten. ONZE SPOORWEGMAATSCHAPPIJEN De regeering heeft, volgens de Tel., op ver zoek der spoorwegmaatschappijen ter dek king van een over Februari te verwachten te kort. een bedrag van ongeveer 2,000,000 verstrekt, zoodat dus dit jaar reeds 3000,000 gulden aan de spoorwegmaatschappijen is verstrekt. Een verrekening van deze voorschotten zou alleen mogelijk zijn, indien de onbrensten ge durende de zomermaanden Buitengewoon groot zullen zijn. Dit valt evenwel niet tc vernachten, daar vooral het goederenvervoer, door de verschilende beperkingen in verband met den kolennood, belangrijk ia verminderd. Naar men weet, heeft de regeering zich voor 3 pCt. werd gegarandeerd. Indien dus geen verbetering in dé omstandigheden komt, zul len de spoorwegmaatschappijen over 1918 niet meer dan 3 pCt. mogen uitkeeren. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De rechtbank te Zutphen veroordeelde gis teren1 den slager H. B. aldaar wegens oplich ting en valschheid in geschrifte bij de lever antie van regeertngsvarkens, tot een gevan genisstraf van 1 jaar en 3 maanden met af trek der preventieve hechtenis. De eisch was 1 jaar en 3 maanden. VERKIEZING SCBERMEER. Bij de g'ster gehouden verkiezing voor 4 hoofdingelanden voor de Schermccr werden de aftredende heeren D. Govers en: J. Bruljn herkozen, met 239 en 249 stemmen. Reeds in een deel van de vorige oplage ver meld. Inplaats van den heer C. Hulser van Ree- nen, die wegens hoogen leeftijd bedankt had en op wien desondanks nog 2' steramen wer den uitgebracht, werd met 172 stemmen ge kozen1 de heer D. Huiser van Reenen. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer D. de Jong is er herstemming noodig tusschen den heer H. Klaver die 102 stemmen en den heer P. N. Groot di« 131 -ü 73 ■*- •Q J3 k/> ori'5-d Tl -n «i n l?73 tf73 B 7» J3

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2