E Telegrammen vau heiteu. VISCHVANOST IN BRITSCHE WATEREN. In de Zaterdag gehouden vergadering van I reeders van stoom-visachersvaartuigeu te IJmuiden werd ten opzichte van de tot heden zeer gebrekkige kol en voorziening medege deeld, dat door het Rijka Kolenbureau was be richt, dat onmiddellijk na opheffing van het uitvoerverbod gerekend kan worden op een toewijzing van minstens vijftig procent van het verbruik in normalen tijd. Uit de overeenkomst met Engeland en en kele reeders te IJmuiden voor het visschen in Britsche wateren gesloten, werd thans voor het eerst eek resumée uit het contract aan de reeders bekend gemaakt, met het oog op de aanmelding van hun schepen, die zij willen afstaan om in Britsche wateren te gaan vis schen. Van de N. U. M. was bericht ontvan- jen, dat zij onderhandelingen voert met bui- enlandsche regeeringen voor een visscherij- overeenkomst op de basis, dat IJmuider stoomtreilers in Britsche wateren gaan vis schen, zooals het contract tusschen Engeland en enkele reeders te IJmuiden aangeeft. Voor meer bindende besprekingen werd ge wacht op de opgave van de namen en de hoe veelheid der stoomtreilers, die aangewezen zullen worden voor en bij Engeland te gaan visschen. De naar voren gebrachte vrees, dat juist deze schepen van een eventueele vergun ning tot uitvaren verstoken zouden worden, werd ongegrond verklaard. (Tel.) DE VISCHUITVOER NAAR DUITSCHLAND. Onlangs wendden de heeren C. Stam en J. Medik te IJmuiden zich namens een veertig tal vischhandelaren tot de ministers van landbouw en van financiën en den directeur van de N. U. M., om hun aandacht erop te vestigen dat de vischuitvoer naar Duitsch- land in handen is van enkele koopers, welke te zamen de maatschappij Vereinigte Fisch- exporteure vormen. Dezen krijgen ongeveer 90 pet. van de voor uitvoer naar Duitschland en net bezette gebied in België bestemde visch, terwijl de overige handelaren de restee- rende 10 pet. mogen expedieeren. Bij een- onderhoud met den minister van Landbouw werd hun de verzekering gegeven dat bij het inwerking treden van de N U. M. iedere vischkooper voor zijn rechtmatig aan deel in den uitvoer zou worden ingedeeld. Genoemde heeren hebben zich nu tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken in de gemeente Velsen gewend, met het verzoek om medewerking opdat aan den1 door hen ge- schetsten misstand 'n eindeworde gemaakt.De Kamer zal naar de feiten een onderzoek in stellen cu de pogingen zoo noodig ondersteu nen. BINNENLAND. ANT. REV. UONvENi. In den 1 laag is in het Gebouw voor Kunr sten en Wetenschappen een centrajlu con vent der anti-revolutionnaire paruj genou- den onder voorzitterschap van dr. A. Kuy- per. Behandeld werd de wijze, waarop de can- didaatstelling voor de iweeac Kamer zal plaats hebben en het program van actie. Ter zake der candidaatsteiiing stelde het centraal comité voor, voor het geüeele land drie gelijkluidende lijsten te maken, zoodat in eiken kieskring die 3 lijsten, elk met 10 namen, zuilen worden ingediend. Professor Diepenhorst wilde het land in 3 groepen splitsen en in alle kieskringen van leuer dier groepen eenzelfde lijdt indienen. Dr. Kuyper verklaarde het mi i V meaning van prof. Diepenhorst eens te zijn, waarna i convent diens regeling aannam. Het urm wordt dus verdeeld in drie greepen, die ais volgt werden vastgesteldi. de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijsei, II. Noord-riollanér en Zuid-Holland (behal ve de kieskringen Dordrecht en Leiden)111 de kieskringen Dordrecht en Leiden en de Excellentie dringend in overweging t» geven, zoodanige maatregelen te willen treffen, dat zoo spoedig doenlijk het slachten van kenne lijk dragende runderen worde verboden. HET SCHEUREN VAN GRASLAND. Het N'ederlandsch Landbouw Weekblad be vat het rapport van de commissie inzake het scheuren van grasland. De commissie komt tot deze conclusie: Het verdient aanbeveling om mits met goede voorlichting en met gebruikmaldng van des kundige krachten weiland te scheuren in de uitsluitend weidebedrijven en deze landen te gebruiken ter verkrijging van producten voor voeding van mensch en dier. De secretaris der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, de heer P. Oly, teekent hierbij aan, dat voor paarden van loonploe- gers, noodig voor het scheuren van weiiand, waarop voedergewassen zullen worden ge teeld, een extra distributie van voeder door de minister is toegezegd. kon richten tot ongeveer 100 leden, In zijn openmgswoord wees de spr. er op, hoe ook de tuinbouwers meer en meer van hun vrijr heid verliezen, zoowel ten aanzien van den afzet hunner producten, als de keuze van de te kweeken producten en het aanschaffen van Kunstmeststoffen. Doch met aiieen wordt vrijwat ingeboet van de vrijheid, werkkrach ten en al wat voor het bedrijf noodig is, óf niet, óf hoogst moeilijk te bekomen en moet ten duurste worden betaald. Toch, meent spr., kunnen we dankbaar zijn, dajt we met de vreeselijke ellende en de diepe smart heb ben gedragen, welke in de oorlogvoerende landen worden geleden en vrijwel al onze le den verkeeren in gunstige omstandigheid van rkoopea t gen door den hr, Meereboer ia dm regel een tamelijk bevredigend antwoord kan ge ven. De voorz. deelt nog mee de onlangs vast gestelde wijze, waarop verlof zal moeten i gers zullen1 pogen tegen verlaadde -nriiVèn worden aangevraagd voor bedrijfsbezigh* koeien te koopen* maar rij vrS <L d"v£ houders hun runderen wel niet van de hand zullen doen. Er komt dan weldra vlccschnood. VLE ESCHNOOD TE W ACHTE N. Te Groningen verwacht men morgen bijna geen aanvoer van rundvee ter markt, met het oog op de maximum-vleeschprijzen. De sla- lets te kunnen verkoopen en ontvangen daar voor prijzen, welke groote uitgaven moge lijk maken. Ten aanzien der teelt van pro- D AL ING VAN DE SIGARENPRIJZENi? Naar gemeld wordt uit bij den tabaksban- del betrokken kringen, wordt in verband met bet door de. regeering uitgevaardigd verbod van aflevering, vervoer en verkoop van ruwe tabak en mede als gevolg van de reeds door de N. O. T. genomen maatregelen tot het te gengaan van den kettinghanael in tabak ver wacht, dat niet alleen aan de voortdurende prijsstijging van de sigaren een einde zal ko men, maar zelfs de mogelijkheid niet is bui tengesloten, dat de sigarenprijzen weer zullen dalen. INKWART1ERINOSGELDEN. De vergoeding voor inkwartiering met voe ding enz.is door den minister van Oorlog met ingang van 1 Maart verhoogd met 0,20 per dag en alzoo nader vastgesteld op 1,30 voor een' militair-buitengewoon kommies 1,20 voor een gewoon militair en 1 voor voeding zonder huisvesting. VALSCHE ZILVERBONS. Te Delft is een valsche zilverbon in beslag genomen serie P. H. No. 08937. De naboot sing is minder goed gelukt, de cijfers 2.50 in de hoeken zijn slordig afgewerkt. In de straf bepaling aan den voet is in de plaats van „uit te geven of te doen uitgeven", gezet: uit- of te doen uitgeven, terwijl de woorden „ten hoogste" daaruit zijn weggelaten. Het watermerk ontbreekt. DIEFSTAL TEN STADHUIZE. Reéds geruimen tijd wérden uit lessenaars van een afdeeling ten stadhuize van Utrecht kleine bedragen aan geld ontvreemd. Ver schillende pogingen om den dader op te sporen faalden, tot twee rechercheurs van politie, die zich daartoe des avonds onder een kast verstopt hadden, den dader gevat hebben, een behangersknecht, die reeds ja ren op het stadhuis werkzaamheden verricht. Itf BRAND GERAAKT. Een dienstbode te Delft is met haar klee ding in aanraking met .de brandende kachel ekomen en in brand geraakt. De heer des uizes, die juist de woning wilde verlaten, kwam op het angstgeschrei terug en rolde haar in zijn jas over den grond, waardoor de vlammen gedoofd werden. Het meisje had eenige niet ernstige brandwonden bekomen. DE MOORD TE ZEVENBERGEN. Het Dagblad voor Noord-Brabant meldt de volgende bijzonderheden De soldaat-konunies B., afkomstig uit Friesland, heeft langen tijd in Zevenbergen gelegen en koelt t zijn sigaren bij den heer U., met wien hij bevriend geraakte en in wiens huis hij toegang kreeg. Langzamer provincies Zeeland, Utrecht, Noora-brabaut, Limburg en Gelderland. In etk dier groepen komt dan voor de daartoe lxihoorende kieskringen i éenzellüe candidatenlijst. Bij den aanvang van de behandeling van het program van actie deelde dr Kuyper me de, uat bij het centraal comité vcrscnillende amendementen zijn ingediend, waarvan de overweging (het comité er toe geleid heefi enkeie veranderingen aan te brengen Tijdens de vergadering werden nog' ver schillende wijzigingen voorgesteld, net ge volg van een en ander was, dat enkele para grafen van het program veranderd werden. Wat de onderwijs-paragraal betreft, werd de clausule omtrent uitbreiding van den leer tijd tot het 14de levensjaar zoo gewijzigd, dal voor alle kinderen van hun 6d< tot hun 14de levensjaar lager onderwijs moet ver krijgbaar worden gesteld, doch zonder leer plicht. In de sociale paragraaf werd opgenomen uiitbreiduig der ongevallenverzekering, ook over de weduwen van zelfstandig arbeid uit oefenende personen. Wat bet vrouwenkiesrecht betreft, werd in het program opgenomen, dat, indien dit in gevoerd wordt, gezorgd moet worden, dat het algemeen vrouwenkiesrecht zal zijn. Verder werd opgenomen de bepaling, dat de wet voor de landarbeiders spoedig be handeld moot worden. Ten slotte werd aan het program een pa ragraaf toegevoegd, waarin cr op aange drongen wordt zich te verzetten tegen het vloeken, de ontheiliging van den Zondag en het misbruik van sterken drank. Het convent, dat te 11 uur samen kwam, werd te half 1 gesloten. Naar verluidt, zou de heer A W. F. Idcn- burg, oud-gouvcmeur-generaal van Nedcr- landsch-Indië door de partij de meest ge schikte opvolger geacht worden van dr. Kuy per, die te kennen heeft gegeven geen partij leider te willen blijven. Gemengd r.ienw* DREIGEND GEVAAR VOOR DEN VEESTAPEL. Het hoofdbestur van de Hall. Mij. van J.andbouw heeft het volgende telegram aan den minister van landbouw gezonden: Het is het hoofdbestuur gebleken, dat in de 'aatste weken voor de slachtbank een zoo danig groot aamal zichfbaai dragende run deren wordt afgeslacht, dat dit een dreigend gevaar wordt voor onzen veestapel. 1 let hoofdbestuur veroorlooft zich daarom Uwe Kwaar.n dé vo< ttev een woord van welkom hand zijn er betrekkingen ontstaan tusschen dezen soldaat-kommies en de vrouw des huizes; B. werd iater naar Etten verplaatst. Maar ook toen hij Erten to, standplaacs had kwam hij nog herhaaldelijk naar Zevenber gen en bézocht hij de familie U. Het plan werd gesmeed om U. van kant te maken, en de moord zou worden uitge voerd in een stillen nacht, op den eenzamen weg, als U. vooi- zijn plrizier" niet zijn vriend B. zou zijn meegegaan op jacht naai ue smokkelaars. U. liet zidï indtioauü bewe gen, zoon jacht mee te makta. Eenmaal tweemaien. B schijnt reeds toen het plan te hebben getiau om U te vennoorden, maar heeft liet niet tot uitvoering kunnen orengen In den nacht van Woensdag op Donder dag echter is de gruweldaad verricht. B. is naar Zevenbergen teruggekeerd om het nieuws daar te vertellen aan de vrouw van U. Het bericht moet daar niet de uitwer- kuv hebben gehad, welke er misschien vroe- g'ci win verwacht is; een hevige onrust over oe mevaigui der misdaad maakte zich van de twee meester. Zij waren echter sluw genoeg, om nog hier en daar te informeeren, of U. er ook was, daar hij dien avond zoo lang uit bleef. Voorbijgaande boeren hebben Donderdag- in. rgen het lijk van U. aan den weg gevon den Velen dachten dadelijk aan B., want de veruouding waarin B. leefde met de familie U was bij velen bekend. B. hield zich echter buitengewoon onverschillig en praatte met iedereen over den moord. B. is in den och tend van Donderdag met een koetsier uit zevenbergen teruggekeerd Hij is gearres teerd, nadat bij vrouw U. huiszoeking was' gedaan en er brieven waren gevonden van aan de vrouw. De vrouw zelf is des middags aangehou den en per rijtuig naar Zwartenberg ge bracht. De moordenaar heeft bekend. ducten meent spr. de leden te moeten op wekken, voorzoover het voortbestaan oer bedrijven dit toelaat, zooveel mogelijk reke ning te houden met de behoeften van eigen volk; laten we nu in dit opzicht zooveel doenlijk vrijwilligdoen, waartoe anders wel licht de Regeering zou moeten dwingen. Met genoegen constateert spr., dat in de be stuursvergadering in 1917 gehouden, de beste harmonie bestond, dat de bestuursle den hem de voorzitterstaak gemakkelijk heb ben gemaakt, waarvoor,hij zijn dank brengt. Voorts werden woorden van waardeering en dank gewijd aan den heer. P. Groen, in wien de vereeniging een ijverig, trouw bestuurslid heelt verloren Hierna worden de\ notulen gé.ezen, we.ke onder dankzegging werden goeufcekeurd. Na enkele medca-eelmgen cuor een voor zitter, wordt door den Secretaris net jaar verslagen i tg emacu, Hieruit Si.ppen Wij aan dat in 1917 voor het eersi is samengesteld een commissie voor coöperatie aanklop van kunstmeststoften dat met succes door net be stuur, zij het dan ook een geringe hoeveei-, heid, petroleum voor verlichting en steen kool voor verwarming der ,:ooischuren, werd tangevraagd. uat de ociangc.i oer ie den zijn bepleit bij de Cultuur-Commissie dat geadresseerd is aan hot poloerbesiuui inzake het vaanvaterplan en ter verbetering van de wegen Door het bestuur werden 4 afzonderlijke vergaderingen gehouden^ en voorts meermalen geconfereerd met cjeTcunst- mestcommissie. Evenals het vorige jaar heeft de voorz. zeer vele gemobiliseerden ten dien ste gestaan voor het verkrijgen van tuin- bouwvcrlof Hoewel door afscheiding een deel der leden is uitgetreden, steeg 't ledental tot 395. Met de beste wenscheo voor iyl8 e.ndigi spr. zijn vtrs.ag waarvoor hem dooi den voorz de da nu der vergadering word! gebracht. Naar aanleiding van dit verslag vindt deze gelegenheid de eden nog eens uitdrukke.ijk er op ,te wijzen dat de ver strekte petroieum en brandstof besust met anders mogen worden gebrmkt, uan vooi het doel waarvoor ze zijn verstrekt. Dooi e.en Peniingmeester word. vervol gens hvi financieel verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat de uitgaven de ontvang sten hebben overtroffen met een bedrag van 562 06 Hierbij werdt evenwel opgemerkt dat nu dit seizoen niet zelf hebben bedragen de kosten der koolbestelling, welke zal ge schieden door den Noordcrmarktbond, ter wijl we van het Betaaikantoor zullen ont vangen der marktgelden. Voorts kan nog worden opgemerkt, dat de vereeniging nog voor een bedrag van 85 aandeelen be zit in de marktleening. De rekening wordt door de vergadering goedgekeurd. Bij de verkiezing van bestuursleden werd na eenige woorden van waardeering ,aan het adres van den heer Groenland, ovèi gegaan tot stemming met den uitslag, dat de h.h. schilder en Meereboer worden her kozen en gekozen de h.h. T. Kostelijk en J Hugt. De aanwezigen nemen hunne benoe ming aan, terwijl de hr. Schilder met zijn benoeming in kennis zal worden gesteld De voorzitter heet de nieuwbenoemden welkom in het bestuur, deelt mee, dat de hr Meereboer tevens herkozen is als ,lid van het Noordcrmarktbondsbescuur en hoopt, van de zijde van den heer Schilder, indien deze zijn benoeming aaneemt, meer belangstelling in de zaken onzer vereeniging. Hierna wordt aan de orde gesteld het benoemen van afge vaardigden voor de alg. verg. van „De Noordcrmarktbond". Besloten wordt voor- loopig acht afgevaardigden aan te wijzen en d.t aantel, zoo r.oodig aan te vullen met op volgenden rit de stemliist Bestuur en afge vaardigden zullen den beschrijvingsbrief be spreken, zoo noodig het aantal afgevaardig den uitbreiden en mochten zeer belangrijk ke punten op de agenda voorkomen nog een algemeene vergadering uitschrijven. Aangewezen worden uit het bestuur de h.h Jb. wit, T. Kosteiu teliik uit de leden a gedijk, Jb. Sander en J. Leegwater, die allen hun benoeming aannemen Onder de gehou den stemming hebben de leden kennis kun nen maken met een monster zakken waarvan het resultaat is dat ongeveer 1700 stuks wordt aangevraagd. In bespreking komt de moeilijkheid aan de sluit ie Noord-Scharwoude. Als voorstel voor de Alg. Bondsveig, zal dit punt op dc agenda geplaatst worden; voorts een voor- sicl om het wegen der producten op weeg gerei van en onder toezicht van den Bond te doen geschieden Den hr., Meereboer wordt opgedragen in de Vomm. van Betreed de wenscheujkheid te bespreken van het laden van witte kool aan het station; zoo noodig Hierna gaat men over tot de gratis-verlo ting van een achttal tbedrijfsbenoodigdheden, met den uitslag, dat als prijswinners worden aangewezen de h.h. Jac. Barsingerhom, C. Barsingerhorn, D. Komen, K. Ursem, Jac. Danenberg, j. van Leyn, M. Brommer. Ongeveer half 12 wordt sluiting der vergadering. Peper en P. overgegaan tot UIT ZUIDSCHARWOUDE. De afdeeling Langendijk der N. Holland sche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield gisteravond haar jaarvergadering in café „de Roode Leeuw". Wegens.-Verhindering van den voorzittei werd de vergadering geleid door den secretaris, den heer dr. O. Staal. Mede gedeeld werd dat in het hoofdbestuur eene va catur- was ontstaan en dat het afdeelings-be- stuur besloten had de secretaris daarvoor te candidateertit. Met algemeene stemmen werd dit besluit goedgevonden, wijl een aanbeve ling-circulatie oen afdeelingen zal worden toegezonden. Uit het jaarverslag nemen wij het volgende over: 1273 keer werd materiaal uitgeleend, 5 ligtenten geplaatst en 4 idem teruggehaald, zoodat er 7 thans in 't maga zijn zijn, 21 keer deed de ontsmettingskist dienst en 4 keer werden de waarschuwings borden geplaatst. De brancard vervoerde 7 patiënten, van wien 3 naar Alkmaar en 4 binnen de kring der afdeeling, 2 keer werd zand verstrekt, 3400 K G. ijs werd ingeslagen en 1000 keer werd ijs verstrekt, 4 keer eene woning ontsmet, 67 nieuwe leden werden in geschreven, 47 afgevoerd, aanwinst van 20, totaal 1 Jan. 1918 1597 leden. Vanwege de afdeeling zijn 1500 brochures „Rookende Schoolkinderen" verspreid. In verband met de notulen vroeg de heer Bouman hoe het nu stond met de verbandcursus, waarop de voorz. antwoordde, dat wegens gebrek aan Reali teit hieraan geen gevolg is gegeven. De reke ning van den penningmeester door de kas- nazieners gecontroleerd, werd in volmaakte orde bevonden. Het nieuw gekozen bestuurs lid de heer C. Balder, had wegens drukke werkzaamheden daarvoor bedankt, en in diens plaats met algemeene stemmen benoemd de heer Joh. Zaal, te Broek op Langendijk Bij de rondvraag vroeg de heer Bouman of door middel van de aid. geen pogingen gedaan kunnen worden, b.v. bij gemeentera den, om het daarheen te leiden, dat oprichting van een lighal voor tuberculeuss patiënten een feit zal zijn geworden, hoewel momenteel de tijd daarvoor niet geschikt is, doch betere tijden komen toch ook wel weer. Hierover ont stond eene gedachtenwisseling, welke wel was verdeeld, toch niet onsympathiek, toen de voorzitter mededeelde dat destijds wel po gingen zijn gedaan voor eene instelling waar naast nu ook de lighal plaats zou kunnen vinden. De tegenwoordige afdeelingstenten leveren klachten op. Een en ander zou toch niet uit gedachten blijven. Hierna volgde sluiting. - Naar ons wordt medegedeeld zullen binnen 14 dagen weer twee transformatoren arriveeren en geplaatst worden in de gebouw tjes te Broek op Langendijk en te Oudkar spel Momenteel zijn er vier geplaatst, n.l. in de fabrieken van de heeren Blad en Prins te Zuid-Scharwoude en Verburg te Noord- Scharwoude. De twee nieuwe transformatoren zijn noodig geworden om eventueele over-1 belasting te voorkomen. UIT NOORDSCHARWOUDE. Donderdagavond gaf de jongeliedenverecni- ging in samenwerking met de leden der alco- nolcu rsussen der N. H. P. C. voor drankbe-1 strijding een welgeslaagde avond ten locale van dij heer Stam. De talrijke bezoekers van dezen avond zul len zich zeker het bezoek niet hebben be klaagd. Het programma rijk aan afwisselen van muziek, zanj. en voordrachten werd op I prettige wijze afgewerkt. Zeer zeker een avond waarmee de energieke leiders mej. van den Burg en den heer Jan- kneeln met genoegen aan kunnen terug den ken. jammer is het zeker voor de meisjes en jongens dat zij beiden de gemeente spoedig gaan verlaten. UIT KOEDIJK. Op vereerend verzoek werd door de Pro paganda-Tooneelclub, van den Bond voor Suiatspcnsionneering, voor de derde maal „Het licht in den nacht" opgevoerd. De zaal was dicht bezet. Mocht ue tooneelclub, die over uitmuntende kracmen besemkt, de vuri ge keer en op een goed geslaagde uitvoering icrugzien, ook dezen avond heeft zij het bes te been weer voor gezet De uitvoering slaagde uitstekend en een dankbaar applaus viel na elk bedrijf den spelers ten deeb Na afloop werd door den heer P. Zwets- maxi met eenige goedgekozen woorden ge vraagd om iels bij te dragen tot steun aan de dienstweigeraars. Dit werd met applaus begroet. De collecte daarvoor bracht j 23 11 op. DE „NIEUW-AMSTERDAM" IN AMERIKA. De hofmeester van de „Nieuw Amsterdam" is gearresteerd, onder verdenking van spion- nage. Men heeft op hem een brief in cijfer schrift gevonden, blijkbaar bestemd voor Duitsche agenten in de Vercenigde Staten. Onder andere mcdedeelingen behelsde deze brief détails betreffende de Amcrikaansche troepen-transporten. De man werd gearresteerd op het oogen- blik, dat hij den brief wiide verbergen achter een stoompijp van het schip. U!T HEERHUGOWAARD. In het lok al van c'en -heer J. Meereboei Werd de al; ureene vvrgauering der tuin- bouvvrcrmi. i: Nieuw Leven" gehouden zal door f,Nieuw Leven" een voorstel wor den ingediend voor de Rig. Verg. Nog een tweetal belangrijke punten bevat de agenda, n.l. voorstel tot contributie-ver- uuoging en voorstel tot het verkenen eener gratiiicanie aan den voorz voor diens veel vuldige bemoeiingen. Ten aanzien van het eerste punt wordt besloten voor 1918 de contributie te stellen voor alie leden op /I mocht de Permingm. niet kunnen rondko men dan zai*hct volgende jaar worden voorgesteld de leden, die een groot bedrijf nebben minstens aubbelle contributie te doeu betaien. liet tweede voorste wordt na mens het bestuur ingeleid door den hr. Wit, Het voorstel van het bestuur een gratificatie van 30U wordt, op voorstel van den heer 1 Kosi'iijk mei applaus aanvaard, wat den voorz, aanleiding geeft de vergadering dank te zegden voor deze blijk vrn waardeering Bij ue roudvraag komen nog verschillende vragen te berde, in hoofdzaak be heffende den afzet der stapelproducten, op welke vra- UIT HENSBROEK. Het zal de rederijkerskamer ,,'t Viooltje" veel genoegen hebben gedaan bij haar eenige uitvoering dit jaar Donderdag- en Zon dagavond zoo veel belangstellenden in de zaai van Gunder te zien. Opgevoerd werd het mooie tooneelspel „Aan Flarden", van lop Naëff, hetwelk het weinige levensgeluk uitbeeldt dat de minderbedeelden der aarae niet zouden zoeken in de woningen der ge goeden. 1 Iet uastukje „De bediende van mijn vrouwgaf dikwijls aanleiding tot groote hilariteit. In tegenwoordigheid van leeraren en van het dagelijksch bestuur der afdeeling Hensbroek - Obdam - Heerhugowaarü - Ur sem - Oterleek, is Zaterdagavond de vaktee- kenschool alhier gesloten door den voorzit- kr, den heer L, Groot, die daarbij dank bracht aan de heeren Boom, van Amsterdam, vlind, van Rozendaal en de Haan, van Hens- broek, voor hun toewijding. Ofschoon de cursus tengevolge vau dc tijdsomstandigheden een maand weid be kort, werden toch ruim 150 vakteekeningen vervaardigd. KORTE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is ingebroken in het credietmagazijn „De Ooievaar". Uit een brandkast is 265 ontvreemd. Bovendien werden eenige gouden en zilveren horloges, gouden ringen 7 paar schoenen ontvreemd. Naar gemeld wordt, heeft de inventa risatie van thee tot resultaat gehad, dat nog vier weken zal kunnen worden gedistribueerd op den voet van vóór de stopzetting. Te Dinxperlo wordt vanwege de distri butie sajet beschikbaar gesteld. Om te voor komen' dat deze wordt gesmokkeld, moeten zij, die een nieuwe portie sajet wenschen te ont vangen,, vooral laten zien wat ze met de ont vangen sajet hebben bewerkt. I ijdens afwezigheid der huisgenoot-en is ingebroken bij den heer U„ te Vinkeveen, en ruim 2000 gestolen. De beide Amst.-rdarnsclie kooplieden, die een vischhandelaar te Groningen oplicht ten, in een saccharine-zaakje, zijn door het gerechtshof te Leeuwarden tot W-, jaar ver oordeeld. De eiscü was 1 jaar. De rechtbank had hen 9 maanden opgelegd. Te Arnhem zijn weer 50 Duitsche kin deren aangekomen, bestemd voor verschillen de plaatsen. Te Rotterdam kocht iemand van een caféhouder 60 kilo saccharine, die bij onder zoek een waardeloos mengsel bleek. De man deed aangife bij de politie Aan- het Beursstation te Rotterdam zijn 3 mannen aangetroffen, die groote pakken chocola en zeep naar het Zuiden wii den ^mee nemen. Eén hunner wist te ontkomen door het pak weg te werpen. Van de in de week van 3 tot 10 Febr. geproduceerde boter piag 20 pet. worden uit gevoerd. De treiler Goeree RD 33 is opgebracht naar Harwich. Te Hilversum is de politie een handel in me! kb ons op het spoor gekomen. Een der „handelaren", die pen geheele partij bons verhandeld had tegen 3 y3, by, of &y, cent per stuk, is aangehouden. Aan het station D. P. te Rotterdam is een Pool op heeterdaad betrapt op zakken rollerij. Zijn makker, een Belg, die reeds in oen trein zat, werd ook gearresteerd. Deze had 1200 aan bankpapier bij zich. De Pool was voor eenige tijd reeds gezien in het por taal van een bankinstelling. Te Nijverdal zullen waarschijnlijk de fabrieken spoedig geheel stil staan. Er wor den reeds maatregelen getroffen om aan de werklieden door grondontginning werk te verschaffen. Een boerin te Steenwijkerwold, die con sumptieaardappelen aan haar vee voerde, is door de rechtbank te Heeren veen veroordeeld tot 25 boete of 50 dagen hechtenis. In eer ste instantie had de kantonrechter haar ver- oordeeld tot 5 of 5 dagen. NOG NIET BEREID. BERLIJN, 18 Febr. De Voss. Zeit. meldt: Graaf Czemin heeft beide Poolsche leden van de delegatie uiUepoodigd, om besprekingen te openen. Beide leden heb ben dit echter geweigerd. Bafsunschi wees in zijn schriftelijk, bewijzen op (ie met de Oekraine gesloten toestand. TREED KONING FERDINAND AF? SIAGO, 17 Febr. De Sico.o meldt: Men verwacht in Engeische en Fransdie poli tieke kringen in de eerstvolgende dagen beslissende gebeurtenissen te Jassi en Boekarest. Men noudt het aftreden van koning Ferdinand voor onvermijdelijk. Of de koning ten gunste van zijn zóón of broeder afstand zal doen, staat niet vast. LUCHTAANVAL OP LONDEN. LONDEN, 18 Febr. Bij de luchtraid van Zaterdagavond op Londen- zijn 3 man nen, 3 kinderen en 5 vrouwen gedood, een man en drie kinderen werden gewond. Er werden bommen geworpen op verschillende districten. COMPLOT TEGEN LEN1N. STOCKHOLM. 18 Febr. Uit St. Peters burg wordt gemeld dat in officierskringen een complot is ontdekt dat tot doel heeft Lenin te arresteeren en als gijselaar te ge bruiken. Een aantal bommen en granaten zijn in beslag geuopien, MINDER RECHTSSCHENDING TEGEN NEUTRALE SCHEPEN? KOPENHAGEN, 18 Febr. Het Duitsck General Consulaat te Kopenhagen heefi de mededeeling ontvangen, dat van af he den van Duitsche zijde geleibcvijzen zui len verstrekt worden aan schepen, die mei ladingen van neutrale havens onderweg zijn. Deze geleibewijzen zullen door Duil sche oorlogsschepen worden 'reëerbie digd. DL NLDLRLANDSCHE VLREENI GING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN AMSTERDAM, 18 Febr. De terswo gende jaarvergadering van de Ntd Vc. tot Afsch. van Akoholh Dranken en vaj de Noord-Holl. i-Commissi< Alkmaar woi Propaganda-1 van die Vereeniging zal te Alkm den gehouden. DAGDEMONSTRATIE N. V. V. ROT 1 ERDAM, 18 Febr. Naar wij vei nemen is het N V. V. voornemens Maan dag 25 Februari door hel geheele land 'dagdemonstratics te houden met het oog op de aanstaande behandeling van de dis tiibutie-rcgeling in de Tweede Kamer. FABRICATIE KUNSTMEST. AMSTERDAM, 18 Febr. Naar wij vu nemen heeft het Tweede Ka.iner-lid, G hó r prof. mr. J. van Hamel, aan den nf nister van landoouw de volgende vragt. gesteld Wat kan de minister mededeeltn om trent de hier te lande ontwoipen plannen van fabricatie van kunstineaivloffen door de verwerking van de stikstof uit de lucht langs eledrischen weg of volgens een an der nieuw procédé, waarvan in de nieuws bladen is gewag gemaakt; omtrent de be miironfiriiv 4 I l I N I I

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2