^3= rm isMgWiUwk ea berocfi?, wap MJlsst dep®riam«a+ van Buiten- landiscfce mksn niets bekend. Wei had het da= pArtement venwni®, dat vóór ongeveer twee maanden van onzen gez&at in de opera te Petrograd een portefeuille met muge gelds waarde. was gerold. VERBOUW HENNEP. Aangezien gebleken ia, dat sommige land bouwers voornemens zijn dit jaar aan den verbouw van hennep ongewone uitbreiding te geven, brengt de minister van landbouw, nij verheid en handel ter algemeene kennis, dat ten aanzien van dien oogst van dit gewas, hij zich voorbehoudt die maatregelen te nemen welke noodig zullen blijkeh, met inbegrip van hei varatatellen van maximumprijzen en inbe zitneming van den oogst. Daarbij zal met de hooge prijzen, die thans voor zaad en land pacht worden betaald, geen rekening worden gehouden. THEE EN KOFFIE. Het is niet mogelijk gebleken, 1 Maart de distributie van three wader te doen plaats vinden. Het koffierantsoen is voor het tijdvak van 1 tot 15 Maart bepaald tweede helft van Maart met het oog op de daarin vallende feestdagen op lh ons DE ANiNULEERINO DER RUSSISCHE STAATSSCHULD. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een telegram ontvangen van onzen tij de lijken gezant te St Petersburg, waarbij be vestigd wordt, dat het Bewind der Volkscom missarissen een decreet heeft afgekondigd, op grond waarvan alle bankaaandleelen in be slag worden genomen. Aan de Staatsbank moet opgaaf worden gedaan van de plaats, waar bedoelde aandeelen zich bevinden. Overtreding wordt met zware straffen be dreigd. Op den handel in aandeelen staat drie jaar gevangenisstraf. Naar aanleiding van de vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer Van Idsinga, of onder de In Rusland nietig verklaarde ïeenin- gen ook begrepen zijn, die, welke door de Rus sische regeering waren gagarandeerd (voor spoorwegen b.v.), werden telegrafisch Inlich tragen verzochf aan den gezant. Het ant woord luidde, dat het betreffend decreet slechts melding maakt van de annuleering der xegeeringegarantiea van particuliere lee ningen. Een vroeger decreet verbiedt de uit betaling van coupons. De rente van obligaties van Russische spoorwegen wordt dus niet be taald Naar aanleiding van een bericht ia de nieuwsbladen, dat de Amerikaansche gezant te St. Petersburg in naam van 19 geallieerde en neutrale staten tegen de anuu leering van de Russische leeningen had geprotesteerd, kon worden medegedeeld, dat Vrijdag een bericht werd ontvangen van den tijoelijken Nederlandschen gezant, waarbij bevestigd wordt, dat het geheele corps diplomatique te St. Petersburg aan den volkscommissaris voor buitenlandsche zaken een nota heeft overhandigd, waarin wordt mediegedeeld? dat het geen enkel decreet van annuleering. inbe slagneming etc. erkent en zich het recht voor- behoudt, volledige schadevergoeding voor ge leden nadeel te eischen. DE HEER I. IJSSEL DE SCHEPPER EN HET VLUCHTOORD-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER OP 22 JAN. 1918. Naar aanleiding van het gesprokene in de zitting van die Tweede Kamer op 22 Jan. j.lin verband met het Vluchtoord Oouda, heeft de heer I. Ijssel de Schepper, voorzitter der Commissie van Toezicht op het Ooudsche Vluchtoord, een uitvoerig schrijven aan de Kamer gezonden. Na een uitvoerig remusé van de geschiede nis van het Vluchtoord komt schr. met klem op tegen de wijze, waarop door den Minster van Ëinnenlandsche Zaken de toedracht van zaken ia voorgesteld en tegen de uitlatingen door enkele leden der Tweede Kamer ten op zichte van zijn persoon in zijn kwaliteit van voorzitter der Commissie van Toezicht op het Vluchtoord en' tevens Commissaris der Snij- roenkweekerij v. h. Oebr. Steensma. Namens Ie Regeering heeft schr. nimmer een huurcon tract met de Snijgroenkweekerij gemaakt; het r de Commissie van toezicht contract door l van Toezicht met) esloten 4 maanden na de Snijgroenkweekerij gesloten 4 maanden dat het Regeering&contract was ingegaan, be oogde slechts om de positie dier vennootschap af te bakenen en hare verplichtingen vast te leggen,. Hieruit blijkt dus. dat het in de Ka mer genoemde ..beruchte" huurcontract niet werd geslotm door den heer I. Ijssel de srzekerd«a de on- 1100- w» te ei- bewktahar* risico, d« verzeker* dige waarborgen missen, dat aan alls plichtingen kap worden voldaaaj 3d. omdat zeer belangrijke schade duchten ia, andera dan aan verzekerbare gendommen te lijden. II. Deze onuitvoerbaarheid blijft bestaan, ook wanneer men de regeling zou beperken tot toekomstige oorlogen. III. Eerst wanneer de gevolgen van een oorlog zijn te overzien, kan worden bepaald of en in hoevrre de Staat zal ingrijpen, en op welke wijze de daarvoor benoodigde middelen kunnen worden gevonden. In de bij het rapport behoorende nota van Mr. W. H. A. Ehnk Schuurman dóet deze blijken van zijne meening die afwijkt van de meerderheid der commissie. ing aangedrongen, teneinde te de regeiing van de troonopvol- iere belangrijke zaken. Verder ken, aanvankelijk ia overt meester van Gouda, met met den Burge Snijgroenkwee- heer Ijssel de Schepper wijst er verder schappij nimmerm eer 2 pet uitkee- voor te Haper zoo fel tegen hem optrad. Hij is van meening dat de Com missie van Toezicht alle recht heeft om niet tevredenheid op haar werk terug te zien. En de heer Ijssel <je Schepper besluit, dat hij van de Kamer, die hem in hare vergade ring van 22 Januari 1918 in zijn eer heeft aangetast, nu hij aantoont dat de tegen hem ingebrachte beschuldigingen ten eenenmaie ongegrond zijn, eerheretel verwacht. n De Kamer mag zich er niet toe verlagen, dat hare leden vrijelijk, onbewezen en on houdbare beschuldigingen in de wereld slin geren. BINNENLAND. MOLESTVERZEKERING. Verschenen is thans het rapport inzake molestverzekering van Staatswege, aan den minister van financiën uitgebracht door de commissie van voorlichting inzake monopo liseering van het brandverzekeringsbedrijf. De commissie vat hare beschouwingen idiik'ii in de volgende conclusies: I. Een Staaafsmolestverzekeringsbedrijf is onuitvoerbaar: lo omdat een betrouwbare basis voor premieberekening ontbreekt; 1 6. mcugd nieuws. OVERSTROOMING. De Telegraaf verneemt uit Batavia: Ten gevolge van de hevige regenvallen1 en een ge weldige bandjir staat half Batavia onder water. Verschillende kanpongs zijn wegge spoeld. Duizend*. mensuien zijn dakloos. NIEUWE POLITIEKE EISCHEN. Zaterdagavond is te IJmuiden een nieuwe politieke partij opgericht onder den naam van Unionisten Liga. In haar program wordt o. m. op wetsherziening geraken tot ging en andere Belangrijke verlangt zij verplaatsing van den n zetel naar de hoofdstaad; afschaifing van het regime van exploitatie van bedrijven door rijk, provincie en gemeente, met uitzondering van die, welke door hun geaardheid daarop aangewezen zijn, en overdracht van de on der hun beheer staande ondernemingen aan de particuliere energie; invoering van dia algemeene inkomstenbelasting; verbod van het verkenen van crediet door kleinhandela ren; invoering van zeer goedkoop of bin- nenlandsch personenvervoer in één klas en sterke vermeerdering van de verkeersgelegen- heden; invoering van v Ttenvoudigde spel ling; invoering vqn het jury-stelsel, snel reent voor kleine vergrijnen, deportatie en vergoeding voor justitiële dwalingen, enz. ONGEREGELDHEDEN. Het besluit van den raad te Beverwijk be treffende den gasprijs heeft aanleiding gege ven tot wanordelijkheden. Zoodra dé uitslag was bekend gewordenb elegde de revol. social, groep een protest-vergadering Na afloop werd een bezoek gebracht aan een der raadsleden, die tegen een gunstiger voorstel had gestemd. Bij hem werden de ruiten ingeworpen, waarop«de politie harde klappen uitdeelde. Intusschen was een an dere troep naar 'n ander raadslid getrokkeri, waar eveneens de ruilen werden verbrijzeld. Ook bij een wethouder gebeurde hetzelfde. De politie kon niet intijds op de plek zijn, om dit te beletten. De zoon van den burge meester kreeg een steen in het gezicht, zoo dat hij onder dokters handen moest. Men verwacht nieuwe ongeregeldheden, zoodat versterking van de politie is aangevraagd. SAMENWERKING VOOR LEVENS MIDDELENDEMONSTRATIES. De hoofdbestuurders der R. K. Vakbonden hebben in een spoedvergadering het voorstel tot samenwerking met het Nu V. V. en het N. A. S. verworpen. Te verwachten is, dat ook in de vergadering vna heden van het R. K. Vakbureau dit voor stel niet zal worden aangenomen. In vervolg op j.l. Dinsdag te Amsterdam gehouden vergadering van vertegenwoordi- ;ers der vijf Neder landsche vakcentralen was .oor het Nederlandsch Verbond vcan Vakver- eenigingen tegen Zaterdagochtend in Den laag eene vergadering uitgeschreven met iet doel om, nadat het voorloopig program van eischen en het voorloopig program van actie in de hetrokken besturen zou zijn be sproken, beide definitief vast te stellen. Van net Neutrale Vakverbond was bericht van Verhindering ontvangen, met de mede- deeling, dat zijne beslissing ten aanzien der samenwerking nog niet vaststond, dat deze beslissing echter ten spoedigste zou kunnen worden tegemoet gezien. Het bestuur van het Bureau voor de R.-K. I Vakorganisaties had bericht gezonden, dat zijne gecombineerde hoöfdbestuurevergade- ring het program heeft aanvaard en bereid is te ijveren voor zijne verwezenlijking. Ten aanzien van de voorgestelde wijze van samen-1 IPml ïta«i m d* bortuisftif die juist ia den Plantentuin wam, boden aan de ge wonden binnen fe brengen. Intusschen had den verschillende personen reeds den Ge neeskundigen Dienst opgebeld, die na een uali uur verscheen. Go* de geneesneereu eu leden der Ver. Eerste Hulp bq Ongeluk ken verleenden hulp en legden een nood verband. Daarna werden de geaweusien per auio-orancard naar het binnengasthuis ver voerd. De toestand van Lascar is ia zeer zorgeujx. LM3 deserteur Want kreeg arte treiters, twee in iznviak eu een in de lendenen. Uoa zijn toestand was zeer ernstig. 1 irj is zondag oen lend ra het binnengas uruia overleden Voorts bleken nog twee andere personen licht gewond te zijn. De 18-jarige Latuente kreeg een tractuur van het onüerarmbeen, terwijl ue bakkeraknecm j. v. Oieet, die met een mand brood onder den arm voorbij kwam, een kogeiwond ra t been opliep. iu het i&raëlietisch Ziekenhuis aan de Nieuwe Keizersgracht werd hij behandeld. De toestand van deze beide laatste perso nen is met ernstig. Alieugs liep ae straat weer voi en de hou ding van de menigte was zóó dreigend, dat op aanraden der politie de patrouille den Plannen turn verliet langs een aunerdeur. Aau het politiebureau J, D. Meijerplein werd hun, evenals een groot aantal' getuigen, een verhoor afgenomea door den commissaris, den heer van Asperen. Er was een groot gedrang voor 't bureau en op verschillende punten in de straat ston den honderden het drama te bespreken Het is gebleken, dat ile ser eant, afkom stig uit Friesland, evenmin als de beide an dere geleiders, den weg" in Amsterdam ken de. Gezien de strubbelingen met deserteurs en dienstweigeraars in de afgeloopen week, zou het zeker aanbeveling hebben verdiend een celwagen te gebruiken voor het vervoer van den arrestant. VURIG NEDERLANDER! In „Het Zuiden" van 19 dezer kan men le zen: „Waarlijk, bij zulk een stand van zaken vraag ik mij af, of het zoo geheel te onpas en lichtvaardig uitgespeelde nationaal gevoe niet een al te moeilijke opgave wordt, en o: althans Zuid-Limburg behalve nog in economisch opzicht er geestelijk niet beter aan toe ware, indien het bij den komenden vrede krachtens „zelfbestemmingsrecht" de vrijheid kreeg, zich bij het Katholiek België te voegen niettegenstaande zijn fameuze anti- calotius. Het stuk, waarin bovenstaande alinea voorkomt, is onderteekend: Ferd. Hustink. VROUWENBEI OOGING. Vrijdag werd te Deventer tot tweemalen toe door ëen menigte vrouwen voor het stadhuis een demonstratie gehouden; ze verlangden brood, aardappelen en vet. Twee der vróuwen werden door den burgemeester ontvangen. In groepjes belden de vrouwen bij verschillende heerenhuizen aan om le vensmiddelen te eischen. Zaterdagmiddag is er een schip met aard ippelen gearriveerd. Een paar bakkerekarren derd, zonder dat betaling werd gegeven. werden geplun- vah het brood werking acht hét evenwel noodzakelijk, dat de vakcentralen volledige vrijheid behouden over de aan te wenden middelen. Van het Christelijk Nationaal Vakverbond was geen bericht ontvangen. ERNSTIG INCIDENT In de Plantage Middenlaan te Amsterdam had Zaterdagavond een bloedig drama plaats. Twee soldaten en een sergeant van net 21ste regiment infanterie waren belast den deserteur Want, oud 22 jaar, af te halen van het politiebureau St. Pieterehal, en over te brengen naar de Oranje Nassaukazeme, ten einde hem aldaar in arrest te stellen. Voor een tapperij in de Hoogstraat ston den een antal personen, die dreigende woor den richtten tot de patrouille, die den arres tant geboeid voorbij voerde. Bij de St. An- thoniussluis was het groepje tot een menigte aangegroeid Er werd geroepen: Jongens, moet hij niet los? en: Hij moet er tusschen uit! Tot handtastelijkheden kwam het daar echter nog niet. Gevolgd door de menigte, trok de pa trouille met den arrestant door de Joden- breestraat. Op de Hortusbrug werd ge schreeuwd: Nou moet ie er uit- Een man, die zijn jas had dichtgeknoopt, riep: Nou, vooruit dan maar! Tegelijkertijd sprong hij den sergeant vop den rug en greep zijn geladen geweer. Gedurende de korte worsteling zag de militair kans om het vuurwapen af te trekken. Een scherpe pa troon trof den aanvaller in den buik. De man, Simon Lascaris, los werkman, bleef roerloos liggen.' De menigte stoof uit elkaar en in hun ver bouwereerdheid lieten de twee soldaten den arrestant loopen. Eén hunner loste drie schoten met scherp op den voortvluchtige, die getroffen neerviel. Er was toen niemand meer op de straat. NIEUWE SPOORWEG-DIENSTREGELIN O De nieuwe dienstregeling voor de spoor wegen zal 1 Juni verschijnen. In verband met de vele tusschentijdsche wijzigingen de tegenwoordige dienstregeling, zal op 1 Maart een verbeterde uitgaaf van de tegen woordige regeling worden uitgegeven. SMOKKELEN VAN CHOCOLADE. Aangezien de N. O. T. herhaaldelijk klach ten bereiken over het smokkelen van chocola de, terwijl haar bij gehouden inspecties dik wijls is gebleken, dat nog vrij aanzienlijke hoeveelheden in niet bona fide handen ge raakten, heeft de N. O. T., ten einde den toe voer van grondstoffen, welke door deze smokkelpraktijken ernstig gevaa* loopt, te beschermen, zich genoodzaakt gezien, aan dé cacaofabrikanten scherper verplichtingen op te leggen ten aanzien van de aflevering van cacao- en chocolade-producten. NIET NEUTRAAL Zaterdagmorgen is te Souburg huiszoeking gedaan in de woning van een raadslid al daar, die Vrijdag te Vlissingen werd aange houden, verdacht van met de neutraliteit strij dige handelingen. Hij zou een plan hebben ontworpen, om het Britsche consulaat te Vlissingen als spionnagebureau te kunnen signalecren. sigualeeren. De aangehoudene is niet ter be schikking van de justitie gesteld. VLEESCHHANDEL. Te Gouda is een partij vleesch In beslag genomen, dat door een slager tegen 1 per pond, dus boven den maximumprijs, werd verkocht. Toen dit vleesch door een anderen slager tegen maximum-prijzen werd verkocht, was de toeloop van koopera zóó groot, dat de politie vóór den winkel de orde moest hand haven. Tegen een Groninger slager is procesver baal opgemaakt, omdat de man vleesch boven maximumprijss verkocht. De minister van landbouw heeft de mede werking verzocht van de R un d veever een i gin tot het oplossen, van de bestaande moeilijk heden inzake de vleeschvoorziening Het dagelijksch bestuur is nu opgeroepen voor een spoedvergadering Jot het ontwerpen van een regeling, waarbij getracht zal worden zooveel mogelijk met de belangen van alle partijen rekening te houden en allen, die bij de vleeschvoorziening betrokken zijn, in hun bedrijf te laten. De Nederlandsche Bond van Veehandela ren heeft tegen hedenavond een openbare ver gadering uitgeschreven, te houden te Rotter dam, waarin besproken zal worden op welke wijze de veehandelaars, van wie vee op de Rotterdamsche markt in beslag is genomen door den militairen etappe-commandant, schadeloos kunnen worden gesteld, alsmede de middelen om den veehandel Zoo goed mo gelijk door deze moeilijke tijden heen te helpen Na e^ns mi imimirigc mat de Findhovetisfhe slagers het niet eens kon- der worden, besloten zij door te slachten Verschillende hunner vragen nu ia plaats van 65 cent 1.30 en meer per pond of verkoopsn „vel en been" voor den maximprija, mits de cliënt er oen pond duur vleesch bij neemt Van veel vleesch dat goedkoop verkocht moet worden, maken1 de slagera rollade. Door den Eindhovenschen Bestuurderabond is eene motie aan den minister gezonden. PAPIER De „Kantoorboekhandel" verneemt, dat er een begin van uitvoering is gegeven aan het plan, een commissie te vormen, welke den minister van advies zal kunnen dienen inzake een billijke papierdistributié, prijsregeling, enz. Vertegenwoordigers uit verschillende groepen van belanghebbenden zijn aange zocht, in deze commissie zitting te nemen UIT ZUID-SCHARWOUDE. De tuinbouw", ereeniging „De Toekomst' hield Zaterdagavond in de Kolfbaan van den heer J. Beers eene ledenvergadering. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., open de de diuk bezochte vergadering, waarover hij zijne voldoening te kennen gaf, hoewel kort geleden de jaarvergadering heeft plaats gehad. Medegedeeld werd: le dat door den Tuln- bouwraad een adres aan: den minister is ver zonden, behe'rende verzoek tot wijziging in de grondbelasting; 2e dat het besniur ad viseert zich uiei aan te slóften bij de aanlap peien-verztktiing, daai hei nut van aanslui ting van de vereenging van weinig waarde is. Tegen dit advies werden geen bedenkingen ingebracht; ie. dat 530 witte manden bestelt z(jn ad 80 cent. Hierna was aan de orde de beschrijvings brief der „Langendijker Groente-Centrale" as. Dinsdag te Heer-FIugowaard te houden. Het waren de punten van 6a en b der agenda, waarover van gedachten gewisseld werd. Punt 6 a„De kooper is verplicht om bij het ontvangen van verschillende soorten sluit- kool, die per 100 K.G. te doen wegen, voor een zuivere gcwichtsbepaling van de geheele partij1." De voorzitter zegt dat het onzuivere gewicht ook in de „Groente-Centrale" een punt van ernstige gedachten-wisseling is ge weest. In Warmenhuizen heeft het wegen abuizen. van 500 pond tegelijk ook al niet veel resul taat gehad. Groote kolen wegen gaat raoeie- lijk. Waar ligt dit aan Niet aan de kooplie den, het heeft wel een andere oorzaak. De heer P. de Ruiter meent dat het hetzelf de is of nu 50 of 100 K.G. gewogen wordt. Dit word' door den voorzitter tegen gespro ken, want groote koien zal z.i. ook groote hoeveelheden behoeven. Er zijn echter altijc lieden d'ie de kool te hoog schatten, en dat geeft teleurstelling. Andere leden voerden hierover nog het woord, en het was de heer A. van Diepen, die meende dat met het aanteekenen ook-fouten gemaakt kunnen worden Dé voorzitter: Het gaat over het wegen en niet over het schrijven, bij het laatste moet men eerder denken aan abuizen. Besloten werd', gehoord de besprekingen, de afge vaardigdenv rij mandaat te verlek nen. De voorzitter besprak in verband hier mede de wenschelijkheid dat de bascule zal geplaatst worden tusschen wagon en praam- waarmede dé vergadering instemde. De heer Piet Zeeman vraagt wat er nu staat te geschieden. Hier is een en ander wel aangenomen, en wordt ter algem. vergade ring verdedigt; maar hoe moet het dan uit gevoerd worden? De voorzitter antwoordde dat als het blijkt voor uitvoerbaarheid vatbaar te zijn, met de kooplieden overleg dient te worden gepleegd. De heer P. Zeeman acht het thans wen- schelijk om even de tekortkomingen in'plicb- ten van den vertrouwensman te kenschetsen, hij liustreerde dit met een geval dat hem per soonlijk was overkomen met dien vertrouwens man. De laatste behoort onpartijdig voor bei de partijen te zijn. De voor. itter braamde dit ten volle, hoewel eenige onbeschroomdheid van den vertrou wensman ra aanmerking moet worden geno men. Evenwel hij hoopt dat de heer P. Zee man een en ander ter algemeene vergadering zal releveeren. Punt 6B: „De vereenlging „Hugowaard" stelt voor dat de „Langendijker Groente-Cen trale" alle pogingen in het werk .«telt, de be perking van den verbouw van roode en gele bewaarkool, zooveel mogelijk te verminderen. De voorzitter noemt dit een nieuw licht- mnt. Hij memoreerde hoe door ontactisch ingrijpen met de distributieregeling, zoovele teleurstellingen zijn ondervonden. In bijna al le steden is een tekort aan onze producten. Deze onvakkundige zienswijze berokkent ons nadeel. Laat men ingrijpen waar dit nooidg s. Onoordeelkundige maatregelen veroorza ken* verrotting. De kool behoort verbouwd te worden op land dat doorvoor ^geschikt is. De voorzitter bedoelt in kart saamgevat, dit: dat de verbouw van diverse producten op onoor deelkundige wijze moet leiden tot nadeel van dte geheele landelijke bevolking. ok over dit punt ontstond een ernstige gedachtenwisseling. De heer K. Zeeman oa. was de volgehde meening toegedaan. Hij wist tamelenk breed voerig op de eischende bepalingen van over heidswege den bouwers opgelegd, waardóór del aatste de druk maar al te goed voelen. De volle ontwikkeling in het bedrijf kan niet ge heel behartigd worden. Hij is ten zeerste voor uitbreiding. Juist door uitbreiding voorziet renoemde heer een betere-algemeene toestand. E engrootere uitvoer kan mogelijk gemaakt worden door uitbreiding onzer cultuur. Als we niet mee uitvoeren, ontstaan er moeilijk heden met invoering van kunstmest, machi- neriëni, enz enz. Onze mannen steken dan de beste beenen voor en treden eendrachtig op. De meening der hceren K. Zeeman e.a. werd onder applaus gedeeld. De voorzitter zeide wel te weten wat het stokpaardje was. Men zal wel trachten een krachtige actie op zoo'n ruimes chaal te ver krijgen als mogelijk is. heer S. Zeeman gaf eenige inlichtingen omtrent de prijzen en uitvoer van fijnere tuin- bouwzaden, waarvan de uitvoer tot heden niet mocht plaats hebben. Er worden middelen beraamd om dit ten spoedigste mogelijk te maken. Pogingen worden gedaan om te zor gen dat de teelt het volgend jaar productief Tot óere vergaderipy zftp «itgenoodfgd alle leden der Tweede Kamer, de burgemees ter van Rotterdam en landbouwdeskundigen. zal zijn. Verdex wijst genoemde heer er op, dat in de eigenlijke koolstreek door de diaaiharte- ziekte geen voldoende sluitkool kan worden verbouwd en het daarom noodzakelijk is, dat m de teeltregeling 1918 meer vrijheid van slui tkoolverbouw zal worden verleend. Nu werd dei' vergadering de vraag voor gelegd, hoeveel K.G. losse wortelen men ail jaar wenschte te contracteeren. Een inmid dels verstrekt formulier werd nu door de aanwezigen ingeleverd en onderteekend. De heer P. Zeeman gat nu inlichtingen omtrent de te ontvangen stikstof en deelde o. m. mede, dat over het bedrag vooraf per kwitantie zal worden beschikt. Voor den teelt der tarwe kunnen voor het benoodigde zaad bons worden gehaald bij den burgee- meester. De prijs van hei zaad is 27,75 per 100 K G. Betreffende het gebrek aan stikstof zeide de heer P. Zeeman, dat ragebreke hiervan ook in ons land de mogelijkheid kan begaan voor het verkrijgen van stikstof uit de iucht in den vorm van kalksalpeter. door middel van elecmdeit. Voor den opbouw van een dergelijke inrichting zal een b 6 millioen gulden noodig zijn Hier moest de regeering ingrijpen. Genoemde heer werd verzocht om a.s. Dinsdag ter aigetneene vergadering ook dit pum ter sprake te brengen. Ten slotte werd besloten op voorstel van den heer C Bekker. om evenals de manden, ook tie zakken coöperatief in te koopen De voorzitter sluit met een woord vah dank de vergadering. UIT BROEK QP LANGE:,DIJK Vrijdag j.l. hield dé vereenig rag „Steunt Elkander" hare jaarvergadering. Uit het verslag van den Penningmeester bleek de be zitting der vereeniging te zijn op 1 Febr. ƒ,1571.38. Dit jaar bracht een batig saldo van 199.18. Bij monde van den Heer A. Ootjera werd medegedeeld dat alles in orde bevonden was. Tot de Commissie van onder zoek 1918-1919 werd' benoemd C. Kansen. Uit het jaarverslag v d. Sccr bleek daver, te tellen 311 leden met 76 donateurs. 1 wee leden waren er overleden. Uitgekeerd was aan ziekengeld' 1439, het getal ziektedagen bedroeg 1180, van 43 leden aan welke 216 maal uitkeering gedaan werd. Bij de bestuursverkiezing werd de hr. J. 'Voorthuizeu gekozen in plaats van den heer W. v. d. Molen, die bedankte wegens vertrek. In Comité werd de heer J. Strijbis tot voorzitter gekozen. Medegedeeld werd dat ingekomen was een schrijven van Exporteurs, dat hun personeel verzekerd was. Eene adhaesiebetuiging is door de vereeniging gezonden inzake graan- besparrag voor de Alcohoiindustrie. Een subsidje-aanvrage zal gericht wor den aan de Prbv. Staten, Een verzoek om ieder district de kosten te laten betalen voor den vertegenwoordiger deringenin het hoofdbestuur voor bijwoning van eventueele vergaderingen. Een afschrift van het referaat van den hr. Strijbis. commissaris van deze vereeniging betreffende maandelijksche contribueering en ophaling der contributie in plaats van weke lijks, 2 X per maand, besparing 50 per jaar. Een afschrift van de resultaten der Engel- sche wetgevng ien die van Genéve. Een aansporing v. d. Bond met begelel: denid schrijven otn in contact te komen met de Landbouw Onderlinge, ter verkrijging eener ziekte-verzekering voor uitwonend per soneel, zoodat de arbeider» der aangesloten ziektekassen een dubbele Uitkeering verkrij gen, waarvan de helft dan terug ontvangen kan worden van de L. O. Een bestuursvoorstel weid; ingediend voor de eerstvolgende bondsvergadering, om een secretaris naast het bestuur te plaatsen, en een voorstel, dat de Bond* aansluiting zoekt met de Tuinbouw Onderling*, alhier, betref fende de ziekteverzekering. Vastgesteld werd <ie el. 3 maanden weder 7.50 uittekeeren voor 6 werkdagen. De mo tie Jc. Kramer voor verplichte hijwoning der jaarvergadering, met toepassing van boete, werd bij stemming verworpen. Het honorarium van secr. en peunlngm. werd verhoogd tot 50. Beiden aanvaardden dit onder dankzeg ging, echter met de bepaling dat de secr 25 terugstort in de ka* tan st ZldUttfoadtt en de penningmeester 15, wat met applaus werd. lqng der vereeniging S. E. De heeren J. Strijbis en J. Biersteker wer den benoemd als afgevaardigde naar de eJt. fondsvergadering. Ten slotte bracht de secretaris een «aluut aan den afgetredene voorzitter, die hierop van harte dankte, en teven» aanvaardde zijn be noeming al* eerelid, waarna hü dn vergade ring sloot UIT SINT PANCRAS. De navolgende perceelen bouwland, eigen dom van den heer C. Kloosterboer, alhier wprden verkocht aan de heeren: w. Bus voor 85 per snee* „Henneman", g- oot 3* nees; Jn. Wit voor 126 per snees Scnapeuweidje", groot 20 snees; C. Kooij en P. Bakker, voor 78 per snees, groot 48 snees; Wed. P. Keizer, voor 62 per snees, „De Jong", groot 66 snees; O. Glas, vooi 124 50 per snees, „de 7 morgen", groot 32 snees; Jb. Kloosterboer en S. Balder, vooi 129,50 per snees, ,,'t Besloten", groot 27 snees; D. Kloosterboer Jnz., Voor 124 per snees, „de Stekelweid", groot IV, snees; A Wagenaar, voor 83,50, „aan de Dem- sloot", groot 26 snees; C. Wagenaar, voor 134, „Achter de helling", groot 26^2 snees; en voor den heer D. Kloosterboer Dzn. 2 perceelen bouwland, welke 355 en 161 per snees opbrachten. KETTINGHANDEL. Te Apeldoorn maken vele personen, die uit het in staat van beleg velklaarde gebied gezet zijn, zich aan kettinghandel schuldig, en ook verschillende winkeliers zijn er meer malen in betrokken. Er werden reeds tal van processen-verbaal opgemaakt en enkele per sonen gearresteerd, die zich voor de Zut- phensche rechtbank te verantwoorden zullen ?Ri biet

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2