"sera C to«?<?prr" m <4H 4? 0agattvQ& 14 mb in ge&lUeerdt 'aodw aanwezige atroomiogai, ei» asar vred? wUngm, mder sulleo door- drwgea. Thane staat de wereld voor een groote be slissing, waarvan het lot der volken afhangt. Of Ehutschland's vijanden zullen vrede slui ten, of zij zullen den misdadigen veroverings oorlog voortzetten. Doch dan zullen de Duit- sche troepen onder hun geniale veldheeren doorvechten en in welken omvang zij zijn toegerust is den vijand bekend. De Rijkskanselier eindigde met te zeggen dat het Du'tsche volk het ook vereder za 1 uit houden, maar het bloed van de gesneuvelden en alle lijden der volken zal op de hoofden komen van hen, die hardnekkig weigeren naar de stem van de menschelijkheid te luis teren. KORTE BERICHTEN. Het Roode-Kruis-sc/iip „Florizel" van St. Johns naar Nieuw-York, is nabij Cape Race vergaan. Naar gemeld wordt zijn 40 fiers en 60 man der equipage verdron jjassagu De Fransche begrootingscommissie heeft een credietaanvraag van 55 millioen ruiden voor het charteren van Brazitiaansche pvaardjjschepen goedgekeurd De Canaaeesche regeering heeft beslo ten in geheel Canada vrouwenkiesrecht in te voeren. De Itallaansche pers is van oordeel, dat de redevoeringen van Sonnino en Orlando groot succes hebben gehad en hebben geleid tot een geestdriftige betooging voor het va derland, waaraan alle politieke groepen in de Kamer en ook de tribunes hebben deelge nomen. Een groot Engelsch Handelsconvooi is Zondagochtend op weg van Engeland naar Noorwegen door een1 hevigen storm overval len. Van de 29 schepen vergingen 4, terwijl 15 nog vermist worden. Onder de Noorsche kust hebben Engel- sche oorlogsschepen twee Duitsche koopvaar ders gekaapt. Waarschij' de is de Noorsche ngelschen geschon- souvereiniteit door den. In het Amerikaansche leger zullen 5000 Indianen dienst nemen. Aan de socialistische minderheidspartij en in Frankrijk en Italii zijn de passen naar de conferentie te Londen geweigerd geworden. Naar Duitsche blade»1 over Lugano vernemen is een munitiefabriek bij Rome door een ontploffing geteisterd. Van de werklieden, meest allen vrouwen, zijn 76 gewond'; het aantal dooden is onbekend. De Japansche kruiser Kasuga, (3800 ton. 1902) die in Straat Banka gestrand: is, wordt als verloren beschouwd. Op het station te Papperbach bij Wee- nen reed een locomotief achter op een stil- staanden trein in en vernielde vier wagons. Veertig personen werden, gedeeltelijk zeer zwaar, gewond. De Daily Mail geeft het portret van majoor Savill, een negentienjarig majoor van het Engelsche leger, die het militaire kruis Zweedsch expeditiecorsp gezonden. Op de intergeallleerde arbeidersconfe- rentie te Londen is besloten vertegenwoordi gers naar Amerika te zenden, om te confe- reeren met president Wilson en Genipers de president der Amerikansche arbeider3federa tie. irrwirMAND HET STILLIGGEN VAN DE TREILERVLOOT. De Kamerleden Ter Spill en Duymaer van Twist hebben In verband met de aanstaande behandeling van het wetsontwerp tot beschik baarstelling van levensmiddelen, een nota met bijlage aan hun medeleden overgelegd ter zake van het stilliggen van de treilervloot te IJmuiden als gevolg van moeilijkheden van internationalen aard' en omtrent gebrek aan leiding bij de regeering, waardoor een be hoorlijke distributie van zeevisck bemoeilijkt wordt. Alandsellanden is een pftafiw* V'fwv.jglfrVjj?, 4e towwi |b. Z$p terwijl de vacature van iet bestuur, ontstaan door het bedanken van den heer Jfer. J. P. W„ van Doom, voorloopig niet werd voorzien Later was het Bestuur zoo geiussig, zien de medewerking te verzekeren van oen neer C. K. J. van Aalst, President der Neueruuu- sche flanaei-Maaiscüapprj. te Amsterdam, üre zich bereid verklaarde een benoeming tot bestuurslid en tot Voorzitter zien te laten welgevallen, ai moest door iiem voorbehoud worden gemaakt, dat zoolang de tegenwoor dige moeitijKe omstandigheden voortduren, hij weinig uja voor onze vereenigiug zou beschikbaar hebben. In de aigemeene leden vergadering van 17 Augustus 1917 gekozen tot bestuurslid ea in de daarop gevolgde bestuursvergadering benoemd tot Voorzat ter beert de heer Van Aalst de benoeming aanvaard. De pogingen om voortgang te verkrijgen in de behandeling der ingezonden Kanaal- piannen, werden op verschillende wijzen voortgezet. Op 24 April 1917 heeft ons Bestuur zich Gemengd nieuws. VERSLAO VAN DE WERZAAMHEDEN DER VEREENIGING WESTFRIESCHE KANAALVEREENIGING OVER HET JAAR 1917. Ht verslag over de werkzaamheden der Vereeniging over het jaar 1917 loopt hoofd zakelijk over de innerlijke aangelegenheden en over de poging om eenigen voortgang te verkrijgen in ae plannen tot kanalisatie bij de Staten dezer Provincie ingediend. Wat de innerlijke organisatie betreft het volgende: In de aigemeene vergadering van de leden der Vereeniging van 8 Mei 1917, werden de de tuinhaag fietste op weg naar den schaap herder. Het huisje, dat zij en Tony sinds korten tijd bewoonden, stond op het kruispunt aan het westeinde van bet verspreide dorpje Torpsleyj niet ver van hun tuin strekten de duinen zich uit naar het noorden en zuiden der wegen, die ze als een wit lint doorkruis- ten. Alice Dunbar hield niet yeel van het buitenleven. Zij was in Londen geboren en opgevoed. Het latere gedeelte van haar le ven had zij doorgebracht in een voorstad en zij hield oneindig veel meer van straten en menschelijke wezens dan van die duinen, waaraan geen eind scheen te komen en die, zooals zij zich uitdrukte alleen bevolkt wa ren door „schapen en kraoien". Maar het was Tony gelukt i een warm hoekje van haar hart te kruipen, „het eenige warme hoekje" had een openhartig vriend gezegd; en toen hij dit huisje in Torpsley gevonden had en bepaald een mooi atelier, te midden van een natuur, die geheel paste bij het werk, waaraan hij zich wijdde, nam zij da delijk zijn nog al ernstig verzoek aan of zij met hem mee wilde gaan en het huishouden voor hem besturen. Zij verliet haar villa in de voorstad en haar kringetpe voorstads kennissen en ging mee naar het huis op het Kruispunt, dat zij zoo gezellig en huiselr als zij kon voor haar neef inrichtte; maar het leven op een klein dorp had niets aan trekkelijks voor haar en toen zij na Tony's vertrek haar werk oprolde en den tuin rond keek, zuchtte zij en haa_lde de schouders op. vervolgd. gewtaiü tot Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, waarbij ouder herinnering aan ons schrijven van 1 December 1915, de aandacht van het College is verzocht voor de vaart verbetering in Noord-Holland en de hoop uitgesproken dat ons rekwest van 1 Decem ber 1915 binnen korten tijd een onderwerp van overweging van het College zou uitma ken. Op 6 November 1917 wendden wij ons nogmaals tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met het volgend schrijven: „Op 1 December 1915 badden wij de eer ons tot de Staten der Provincie te wenden met een verzoekschrift, waarin de wensclie- lijkheid werd betoogd van de vaartverbete ring voor de binnen-scheepvaart in bet noor delijk deel van Noord-Ho ilanl en in verband' daarmede de gemeenleggmg van het peil van Raaksmaat- en Schermerboezem en de op ruiming van de bestaande volkomen onvol doende schutsluis aan de Zes Wielen bij Alkmaar en de uitwateringssluis te Rusten burg. Bij ons schrijven van 24 April van dit jaar hadden wij de eer de welwillende aan dacht van Uw College, m wier handen om bericht en raad ons verzoek door de Staten was gesteld, voor deze zaak te vragen, in de hoop, dat Uw College tijd zou kunnen vin den, tol overweging, in hoeverre de belan gen der Provincie bij de openstelling van de natuurlijke waterwegen voor de binnen scheepvaart betrokken zijn. Thans wagen wh opnieuw voor diezelfde aangelegenheid gehoor bh Uw College te vragen. Moch dé dienst van den Provincialen Wa terstaat niet aanstonds de gelegenheid heb ben al onze voorloopige pionnen nader te onderzoeken, een wt-rx waarmede uit d'en aard der zaak veel tijd gemoeid is, dan rijst de vraag of aitbans niet met de verbetering van het bestaande kan worden begonnen, bijvoorbeeld met het bevaarbaar maken van de waterverbinding tusschen Hoorn en Alk maar en tusschen Alkmaar en Schagen. Langs dien weg van partieele verbetering zou reeds dadelijk iets bereikt kunnen wor den; terwijl in den tusschentijd aan meer omvangrijke plannen kan worden gearbeid. Van hoe groot algemeen belang het open maken van Noord-Holland voor de binnen scheepvaart is, kan worden nagegaan als men let op de groote capaciteit van het ver voer te water en de economische wijze waar op dit vervoer kan geschieden. De aanvoer van meststoffen voor het land, de afvoer van producten, de toevoer" van alles wat voor mensch en dier en gewas noodzakelijk is, de bloei der steden en dorpen door meerde ren handel en vertier, worden door goede bevaarbare waterwegen aanzienlijk bevor derd en verhoogd. Vergissen wij ons niet, dan heeft ook el ders de ervaring geleerd dat dit werk, door de Provincie ter tfand genomen, na verloop van tijd rijke vruchten heeft opgeleverd. Wij raeenen daarom nog eens bijzonder de aan dacht van Uw Col (tg te mogen vragen voor de bevordering der door ons ingezonden voorloopige plannen". Daarop mochten wij bij schrijven van 21 November d.a.v. van Gedeputeerde Staten tiet volgend antwoord ontvangen: „Naar aanleiding van Uw nevenvermeld schrijven hebben wij de eer U te berichten, dat dé vaartverbetering voor de binnen scheepvaart in het Noordelijk gedeelte van Noord-Holland oók onze volle aandacht heeft. Ons College is ten volle overtuigd van de fit' W OVöfotHgf wster stiet Swü* kon raken, heeft onnoemelijke schade berokkende In den zomer wordt al het om tegen het najaar, ais de noodige wata berging noodig zou zijn wanneer schermerboezem zijn noodige pompwerktui- gen bezat Die iage waterstand is even na- deelig voor den landbouw als uitermate hin derlijk voor de scheepvaart Al deze groote bezwaren worden door het verbeteren van een sluis of het maken van een nieuwe niet verholpen. GEMASKERDE BANDIETEN. Zaterdagavond drongen drie gemaskerde en met revolvers gewapende mannen de wo ning binnen van de dames de Boer, aan de Spanjaardslaan te Leeuwarden. Op het la waai dat werd gemaakt, ging de dochter des huizes af, doch nauwelijks was zij in den gang gekomen, of zij werd door de drie boe ven overvallen. Men- bond haar met touwen, en stopte haar een prop in den mond, waarbij het meisje eenigszins aan het gelaat werd ge wond. Vervolgens werden drie vuurwapenen op haar gericht en haar geld afgeperst. Om aan dien eisch te kunnen voldoen, werden de touwen losgemaakt. Het meisje gaf eenig bankpapier. De schurken waren niet tevnden en eischten den sleutel van de brandkast op. Het meisje ging die zoeken, doch wist, terwijl de mannen het huis verder doorsnuffelden, door een raam te ontkomen. Politie in de buurt werd gewaarschuwd en toen men op onderzoek uitging vond men en der boeven in een der naastgelegen tuinen acuter heesters verborgen. Later werden nog de twee andere bandieten aangehouden. PRGTESTEERENDE VEEHANDE LAARS. In het Verkooplokaal werd gister te Rot terdam een buitengewone aigemeene vergade ring gehouden van den Nadert. Bond van Veehandelaren, ten e<nde te bespreken, wat in de huidige omstandigheden is te doen, nu de j veehandel en de vleeschvoorziening geheel stop gezet zijn door de regeermgsmaatrege- len. De aigemeene voorzitter, de heer J. Turks- ma, Leeuwarden, hield de inleiding en con stateerde, dat toen. in den herfst en- de eerste wintermaanden de aanvoeren op" de markten zoo enorm groot waren, ieder kon voorspellen, dat er in 't voorjaar een tekort aan slachtvee j zou zijndat is nu uitgekomen. Als de "regee- ring had willen ingrijpen, dan had ze dit moeten doen in 't afgeioopen najaar. Toen is er ook een gecombineerde vergadering gehou den van a lie betrokken bedrijfsgroepen in het gebouw der Tweede Kamer en heeft men een et» taxfcwWe a» mm* laf 4immms* alle consekwentie® daarvan, met t van iedere poging tot militair isme rialissss, He* verbond ptuurt am op democratisee- rmg der weermacht ten opzichte van verhou ding, behandeling opleiding, verzorging en berechting Htt Verbond spreekt uit, dat op den Staat de verplichting rust, om alle lasten te dragen van cie nadeden, welke voortvloeien uit een verblijf in het leger of op de vloot, zoowel in Nederland als in de koloniën, of tengevolge van oorlog oi oorlogsgevaar ondervonden, zoomede om de volledige verzorging op zich te nemen van hare ambtenaren, zoowel burger lijke als militaire, bij ouderdom en invalidi teit. Het secretariaat van het V. D. W. is ge vestigd te Utrecht, Bilderdijkstraat 66bia. Het Verbond zal zijn beginselen in den Laüde trachten te propageeren, zoowel door middel van openbare vergaderingen als door een eigen orgaan Bij de as. verkiezingen zai het V. D. W. eigen cand'daien stellen. - OORLOGSCURIOSA. Ten bate van het Plaatselijk Steuncomité wordt te Enschedé een tentoonstelling gehou den van „Oorlogscuriosa." De zaal draagt een geheel internationaal karaktef. Met groote zorg is een groote col lectie van allerhande zaken bijeen gebracht, die in nauw verband staan of betrekking 1 .b- ben op den weieldkiijg. Een 2000-tal munten, penningen, medailles, enz. geslagen gedu rende dezen oorlog, trekken vooral de aan dacht. Verder zijn bijeengebracht tal van brieven, die diverse censuren zijn gepasseerd, handtekeningen van hooggeplaatste of uit den krijg bekende personenzeer veel prenten couranten en aanplakbiljetten van allerlei na tionaliteit. HET LEVENSMIDDELENDEBAT IN IN DE KAMER. Er zijn politicmaatregelen genomen om het Binnenhof en omgeving tijdens de behan deling van het vraagstuk van de levensmid delenvoorziening in de Tweede Kamer tegen betoogingen te vrijwaren en optochten- in de stad tegen te gaan. GESTOLEN? De Rotterdamsche politie heeft beslag ge- gd op een paarlen collier, ter waarde van 8000, en een platina broche, ter waarde vaniV 1000, die aoor een bij d'e politie bekend staand persoon op de Hoogstraat te koo werden aangeboden. Het collier bevat 7 toe te distribulieregémig ontworpen, de prijzen paarlen en een platine slootje, ingelegd met waren toen Jaag. Evenwel hadden de groote brillantjes, in het midden waarvan zich «>n steden moeien bijpassen en waar de slagers ook nog allerici bezwaren hadden, kwam er ten slotte niets van de distributie. Spr. ging na hetgeen thans gebeurde en onderwierp dit aan sterke critici. Spreker noemt bet een schande, dat bij- een zoo ernstige zaak als de prijszetting van vleesch, de veehandel :s uitgeschakeld. En nu wil de regeering, door midel van het „Me- deueeiingen-Bureau de boeren en veehande laars verwijlen, dat juist zij de oorzaak zijn van de stagnatie in de vleeschvoorziening. Een.1 rillantjes, in het midden waarvan zich een arel bevindt De platina broche heeft in loemvorm ingelegde diamanten en in het midden een bruinen steen. Vermoed wordt, dat beide voorwerpen van diefstal afkomstig zijn. GESTRAND. Zondagavond zijn op Schiermonnikoog ge strand de tja!*en Ében-Haëzer en Navigator, eerstgenoemde uit Wildervank afkomstig, laatstbedoelde uit Groningen. De beman ning van de Eben-Haëzer is op Schiermon- Een.1 prachtige houding 1 Neen, de verwarring nikoog geland en ook van de Navigator is de is gesticht door de onoordeelkundige en een- bemanning aan den wal gebracht. zijdige prijszetting Van regeerineswiize dat zijdige prijszetting van regeeringswijze dat zich nu wreekt op de productie. De schuld ligt niet bij ons. De heer Van Genderen Stort, secretaris van 't Nederl. Landbouw Comité, zegt dat het om twee dingen gaat: om het bestaansrecht van «Ons Genoegen" te Rustenburg. Van „Eens den veehouder en den veehandel en om het gezindheid" waren afgevaardigd de heeren publiek van vleesch te voorzien. D. Wit, A. Gunder, S. Schrooder, J. Hage- UIT HENSBROEK. Bij den heer Gunder ia het eerste gedeelte gehouden van een tweedaagsehen biljart match tusschen „Eensgezindheid" alhier en groote belangen, die bijeene verbetering der scheepvaartwegen betrokken zijn en met het onzerzijds ingestelde onderzoek wordt dan ook zooveel mogelijk spoed betracht. Dientengevolge vertrouwen wij, dat Uwe vereeniging binnen enkele maanden onze be schouwingen omtrent de door U ingediende plannen tegemoet zal kunnéta zien." Wij zien thans met belangstelling den uit slag van het toegezegd onderzoek tegemoet en twijfelen niet, dat dit onderzoek met be kwamen spoed' wordt voortgezet. Hoe urgent de verbetering van. de Kanali satie en in bet algemeen hoe noodig de openstelling van dit Noordelijk deel van Noord-Holland voor de scheepvaart is, mo ge blijken uit de pogingen door anderen aan gewend om een sluis ie bouwen te Rusten burg en om vervanging van het miniatuur- sluisje bij de Zes Wielen door een grootere. Die pogingen zijn zeer begrijpelijk; zij heb ben ten doel eene voorziening in de onmid dellijke belangen van de betrokken personen, maar laten het groote kwaad, gelegen in de onvoldoende waterloozing bestaan, waar door ook het verschil in peil tusschen Raaks maat-, Schennerboezem en het Noordzeeka naal haar oorzaak vindt. Dit peilverschil is niet een gevolg van de bodemgesteldheid, maar alleen van de geheel onvoldoende zorg voor de beheersching van het boezemwater door Schermerboezem. Ongetwijfeld is het algemeen belang meer gediend door eene openstelling van de vaarten en kanalen, dan door eene afsluiting met sluizen, en bij de beheersching van het boezemwater door me chanische pompwerktuigen, zijn ook groote landbouwbelangen betrokken. De overstroo ming van verscheidene polders in Noord- Holland in dit najaar tengevolge van de on mogelijkheid om op Schermerboezem uit te Spreker critiseert het jongste bericht van het „Mededeehngen-Bureau" ea noemt het onjuist, dat de Rundveevereeniging heeft me- degeholpen aan het vaststellen van den ma ximumprijs; deze vereeniging heeft nog geen beslissing genomen. Het slot van die mede- deeling is treurig; daarin woeden landbouw en veehandel beschuldigd de oorzaak te zijn van de hooge vleeschprijzen. En daarvoor is nog geen enkel bewijs geleverd. heer L. Hondt, directeur van het gemeentelijk slachthuis te Rotterdam merkt op, dat ei zooveel drachtige schapen en koei en worden geslacht. Dat loopt op uitmoorden uit. Het kalfsvleesch wordt boven maximum prijs ^verkocht. En dan, we moeten komen tot rantsoeneering, we beschikken niet over zoo veel vleesch. Wat de prijszetting betreft, hier bij moet rekening worden gehouden met een naar, Jb. van Leijen, K. van Leijen en C. Schaak; van „Ons Genoegen" de heeren S. de Heer, Jb. Schermerhom, W. Stroomer, C. Soeters, van der Heuvel, Jn. Groot en W. Klaver. Met veel animo is gespeeld van des morgens 10 tot des avonds 10 uur. In de 24 partijen behaalde „Ons Genoegen" 1051 ca ramboles en „Eensgezindheid" 934 carambo les. Het tweede gedeelte zal gehouden wor den bij den heer Fok te Rustenburg. UIT KOEDIJK. De raau vergaderde gistermiddag om twee uur voltallig. Ingekomen1 van Ged. Staten verschillende goedkeuringen en de mededeeling, dat. de goedkeuring van de begrooting was ver daagd. Van den telefoonhouder was 'n rapport in te, nwt tw*e «neten vei l dier. Spr. stelde voor daartoe te besluiten. De heer Slotenmaker kon zich daarmede wel vereenigen, maar wenschte de lijst met het oog op de loonsverhooging var Februari, te herzien. Spr. meende, dat mien zich moest blijven bepalen tot een inkomen van 800 en 50 voor ieder kind-. De lieer Beets wilde de lijst wel herzien, doch wenschte toch rekening te houden met de bestaande toestand, die weer zooveel duurder is, dan het vorig jaar. De heer v. d. Woude merkte op, dat het moeielijk was de grens juist te trekken. Spr. had meermalen gehoord), dat er op de lijst stonden, die er riet op hadden moeten staan en dat er niet op stonden, die er wel op had den gehoord. Spr. vreest dat het met de nieuwe lijst wel weer het geval zal zijn. Spr. merkt voorts op, dat de kosten voor de gemeente belangrijk zijn. Voor de menschen met een inkomen iets boven 't bedrag maakt men het leven1 nog duurder, daar zij er aan moeten betalen. Spr. meent dat de loonen tegenwoordig wel van dien aard zijn, dat men zich kon bepalen tor de bedeelden. De heer Beets meent, dat men wat mort of feren. Het is waar, dat het voor hen die even boven de grens staan pijnlijk is, maar men moet nu eenmaal een grens stellen1. De belas ting is naar draagkracht en het meeste zullen dus de aangesiagenen met de grootste inko mens hebben bij' te dragen1. De foonen1 mogen omhoog gegaan zijn, maar voor een gezin met kinderen doet men met 20 in de week nog weinig. Spr wE ia ieder geval rekening hou den met het aantal kinderen in de gezinnen. De heer Spaan kan zich mei het voorstel van den heer Beets wel vereenigen. Waar het noodig is moet er geholpen worden1. De heer Visser merkt op, dat men voor het feit komt te staan, dat menschen de st .un ontvangen die in den hoofdelijken omslag hebben bij te dragen. Spr. wenscht daarom alleen aan de bedeelden den steun te geven. De heer Slotemaker is daar tegen, aange zien1 men dan het werk van het armbestuur doet. De heer Visser wijst er op dat juist die be deelden in den hoogs ten nood verkeeren. De heer Slotemaker zegt, dat in de laatste vergadering van het armbestuur de uitkeerin- gen aan de bedeelden met 1.zija ver hoogd. De heer Beets wenschte in geen geval de regeling een bedeelingskarakter te geven. De heer Visser blijft het verkeerd oordeelen de regeling ook te handhaven voor de arbei ders, die in Koedijk loonen ontvangen1, die aan de top van alle gemeenten staan. Spr. is er nog wel voor te vinden om de regeling voor arbeidersgezinnen met kinderen te handhaven, waar de vader in het gezin de eenige kostwinner is L>e voorzitter deelt nog mede, dat er aan vankelijk personen zijn geweest, die ook de 50 ct. toeslag op een pond margarine ver langden. Spr. had zich echter aan het raads besluit gehouden, waarbij bepaald was, dat de 50 ct. toeslag op een pond natuurbotes werd gegeven. De raad keurde dit goed. De heer Beets verklaarde, gehoord de be sprekingen, er genoegen mede te nemen, dat men zich zal bepalen tot de bedeelden en daarboven tot de groote arbeiders-gezinnen waar de vader de eenige kostwinner is, onder voorwaarden, dat het dan ook voor die groo te gezinnen geldt, al heeft de vader als eenige kostwinner een behoorlijk loon. Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. De heer v. d. Woude deelt mede, dat de heer T. Ruisch genegen is de turf te steken voor eigen rekening, mits hij dan tin dé ge meente met de turf vrij kan handelen. De Keer Beets wijst er op, dat op het moeie lijk te bereiken land nog wel turf van de ge meente staat. Spr. oordeelt het door den heer v. d'. Woude ter tafel gebrachte te ingrijpend om er over te beslissen en zegt, dat de brandt stoffendmmissie er Dinsdagavond over zal spreken. Wanneer de gemeente weer zelf turf aat steken1, dan is spr. er voor, dat dit spoe- zal geschieden. gaat te stellen weistandsgrens; dan kan de kleine gekomen over het aantal gevoerde gesprekken man ook nog aan vleesch komen, Noodig zijn dus de volgende maatregelen lo. direct buiten werking stellen van de huidige maatregelen-; 2o. doelmatige, technische veetelling; 3o. rantsoeneering; 4o. distributie met iachtneming van een welstandsgrens. De voorzitter dankt allen, die nuttige wen ken haden gegeven, en deelde mede, dat dien avond het hoofdbestuur met afgevaardigden van alle proviuciale bonden zich zullen be zighouden met het ontwerpen van nieuwe maatregelen, die men dan de regeering kan en het aantal gewisselde telegrammen. Van den Bond van Gemeente-ambtenaren een zeer uitvoerig adres over de noodzakelijk heid van de verhooging der jaarwedden d< gemeente-ambtenaren. Van het Kon. Nat. Steuncomité was Ier een schrijven ingekomen, houdende de mededee ling, dat het voor de noodwoning] bouwkosten 40 pet. subsidie wil verleenen, doch niet meer dan 1000 per woning. De voorzitter zegt dat B. en W. meenen. dat er geen termen zijn om tot dien1 bouw over te gaan. De heer Spaan vroeg of er dan geen be- aanbieden. Ook zal overwogen worden wat boefte aan woningen in Koedijk was. kan gedaan worden in zake de directe ophef-1 Tr De voorzitter stemde toe, da fing der huidigè maatregelen. Hierna werd de vergadering tegen 5 uur gesloten. Te Rotterdam vergaderde gisteren ook de Vereeniging van varkensfokkers en1 varkens- mesters. Het bestuur had advies gevraagd aan den rechtsgeleerde mr. van der Heyden, die tot conclusie was gekomen dat de Minister, noch op grond van de onteigeningswet, noch op grond van de distributiewet het recht had tot beslaglegging. Indien de uit te betalen scha devergoeding te gering was bestond z. i. de mogelijkheid den Staat in rechten aan te spreken. Besloten werd, om als de schade vergoeding te gering bleek daartoe over te gaan. DEMOCRATISEERING DER WEERMACHT. Te Amersfoort is opgericht het Verbond tot democratiseering der weermacht. Grondslagen van het verbond zijn: Het verbond tot democratiseering der weermacht (V. D. W.) stelt zich ten doel, een georgani- De voorzitter stemde toe, dat er ook in Koedijk woninggebrek is, doch het kwam B. en W. wenschelijker voor, om wanneer de ge meente ging bouwen, met rijksvoorschotten permanente woningen te bouwen. De heer v. d'. Woude veronderstelde, dat het dit jaar met tien woningnood wel zoo goed kon gaan als het vorig. Het adres werd hierop evenals de andere stukken voor kennisgeving aangenomen. Met het verslag van Volkshuisvesting over 1917 geschiedde hetzelfde. Uit de winst- en verliesrekening van het levensmiddelenbedrijf bleek, dat er over 1917 een verlies was van 3853,24. Deze rekening werd ongewijzigd vastgesteld. De stembureaus: werden hierop opnieuw vastgesteld. De wijken A. E. en F. behooren nu tot het eerste, de wijken B. C. D. tot het tweede stembureau. De Zes Wielen en Huis waard behooren nu tot het stembureau te St. Pancras. De rondvraag kwam hierop aan de orde. De heer Beets meende dat nu de termijn van twee maanden voor het verstrekken van seeid optreden te bevorderen van alle burgers goedkoopere brandstof en een1 toeslag van en militairen, die zich met de volgende grond- 0,50 op een pond boter, aan dé mingegoe- slagere kunnen vereenigen. den, daarvoor door den raad op een lijst ge- Het verbond streeft naar een economische, plaatst, met het oog op de sterke druk op physieke en militaire weerbaarheid der natie 1 levensmogelijkheid door de toenemende duur- heer v. d. Woude vroeg hoe het moge lijk is, dat verschillende gezinnen op hun bons geen vet konden bekomen. De winkeliers inden evengoed' die bons en spr. vreest, dat zij daardoor aan enkelen dubbel konden geven, terwijl anderen- niets ontvingen. Spr. gaf zijo vrouw «b x.-lc aavterets A-m raad om geen bons weer af te geven, waar voor geen waren worden ontvangen. De heer Beets was het hiermede eens. Waar er aa nde winkeliers voor alle bons vet was gegeven, daar houdt spr. zich voor adressen, waar vet zonder bons werd afgegeven, aan bevolen. Spr. zegt een onderzoek toe. Als het noodig is, dan laat de levensmiddelen-com missie niet met zich sollen. Hierna sluiting. UIT BROEK OP LANOENDIJK. Gisteren hield de Coöperatieve Onderlinge Spaar- en Voorschotbank voor land- en tuin bouw eene aigemeene vergadering. Uit het verslag van den toestand' der bank bleek de rekening over 1917 te sluiten met 673162.45 (bij de ontvangsten is inbegre- en kas- ijk opgenomen had tot eindcijfer pen 2498.58 aan geld). De balans 323560.19. De bank heeft 247 leden, verdeeld' over 10 gemeenten. Bij monde van den heer H. Glas werd me degedeeld dat alles in orde bevonden was. Vastgesteld werd dat de hoogste inlage mag zijn 50,000 voor 1 persoon, allen samer 800,000. Hoogste voorschot voor een per soon 50,000. De rente voor voorschotten werd bepaald op 3 pet. voor 1000 tot 2000, 4 pet. van 2000 tot 5000, 4K pet. hoogere sommen Wijzigingen werden voorbehouden. Het honorarium van dén kassier werd van 400 op 550 gebracht. UIT KOLHORN. „Het Vrije Tooneel" uit Alkmaar (dir. B. Harms) gaf Zondag 24 Febr. alhier in de tooneelzaal van den heer Rempt een opvoe ring van „Mislukte Levens" treurspel in drie bedrijven van J. Schmidt, gevolgd door „Zij, die nableven", stuk oorlogswee in één acte. door Otto Zeegers. Het gezelschap dat naar ons bekend is. overal in den omtrek goed bekend staat, had o on urA*i<«<v/vM T/« JJtt. O 7 - - mmu vgvv» aiuu j a oq

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2