DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t te r. Gemeeiteraad. N®. 49 1918 27 FEBRUARI. EENHEIDSWORST. Honderd en twinstigste Jaargang NEDERLAND. MededselingeB y8e liet Distributiebedrijf. KOFFIE. Abonnementsprijs bij voornitbetaling p. 3 maanden 11.65. fr. p. post 11.90. Bewfjsnommers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar WOENSDAG Br. tr. N.V. Boek- en Handelsdrokkerlj Herms. Coster 4 Zn.. Voordam C 9. Tel. I. In den Duitschen Rijksdag heeft na von Hertling de vice-kanselier von Payer ge sproken over de binnenlandsche politiek. Hij sprak .daarbij de hoop uit, dat Pruisen1 een kiesrecht zal krijgen in overeenstemming met het ontwerp. Maar vóór dat gebeurt zal de houding van hen, die .daarover hebben te be slissen, zeer moeten veranderen en moeten zij afzien van het meervoudig kiesrecht. Hij scheen te verwachten dat het nog goed zal afloopen met het ontwerp, dat anders naar zijn eigen woorden, op het doode spoor is gekomen. Ook had von Payer het over den plicht der eenheid onder het Duitsche volk, waar tegen, zei hij, ook buiten de rijen der stakers zwaar gezondigd wordt. Hij deed een be roep op het volk om de eenheid te bewaren, omdat de vijand gesteund zou worden door oneenigheidv Door onder-staatssecretaris von dem Bus- sche zijn thans aan den Rijksdag de aan Rusland gestelde voorwaarden medegedeeld (elders in dit blad opgenomen) en men mag zeggen: erg gemakkelijk zijn ze niet. Veel tijd tot praten is der Russische delegatie, waarvan Trotzky en Joffe deel uitmaken, niet gelaten: binnen 48 uren moeten de gestelde voorwaarden zijn aangenomen. De bolsjewiki zullen nu wel inzien, dat hun optreden in eigen land zoowel als tegen over het legpr niet het juiste is geweest, want als Rusland nog een leger had, zou het nooit zoover zijn gekomen, dat vredesvoor waarden als die .van thans werden aangebo den. Een Centrum-lid van den Duitschen Rijksdag heeft het gezegd: gebleken is van hoeveel waarde het is wanneer een slagvaar dig leger aan de woorden der diplomaten krachtigen nadruk verleent en de Duit- schers weten het wel. Nu Rusland niet zulk een leger heeft en het geheele land door on- eenigheid is verscheurd, heeft Duitschland een .echten DuitScheh vrede, een overwin- ningsvrede kunnen decreteeren met alle kans op aanvaarding daarvan. Want wat rest den Russen anders? In art. 2 van het verdrag wordt gezegd, dat de gebieden, die liggen ten Westen van de te Brest-Litowsk medegedeelde lijn, niet meer tot Rusland zullen behooren en dat de middenstaten over het lot ervan zullen be slissen in overleg met de bevolking. De lijn zal worden verlegd tot naar de buurt van Dunaburg, aan de Oostgrens van Koerland. Als wij het dus goed begrijpen, zullen de Oostzee-provincies van Rusland worden ge scheiden, zoodat de Groot-Russische repu bliek althans aan hare Westgrens weer ge heel van de zee is afgesloten, een toestand waarmee indertijd reeds tsaar Peter de Groo- te, de Zaandsmsche scheepsbouwer, zich niet vereenigen kon. De afgescheiden ge bieden zullen geenerlei verplichtingen meer hebben jegens Rusland. Ook geen finan cieele? De Russische troepen en de Roode- Garde moeten direct Lijfland en Esthland ontrui men, de Duitschers«zullen deze streken bezet ten tot de landsinstellingen de veiligheid waarborgen en de staatkundige orde her steld is. Dat is dus een bepaling als waarte gen Trotzky te velde trok op grond, van het volgens hem verkrachte zelfbestemmingsrecht der betrokken volken. - Verder zal Rusland een geregelde terugga ve der Oost-Anatolische provincies aan Tur kije moeten verzekeren. Of Duitschland ook voor zijne bondgenooten zorgt 1 Niet alleep op militair, ook op economisch gebied hee't Duitschland voorwaarden ge steld. Zoo moet b.v. het aan Rusland in 1904 opgedrongen, voor Duitschland zeer voor- deelige handelsverdrag weer in werking tre den, terwijl de handelsscheepvaart onmid dellijk moet worden hervat. Zou. von Hertling werkelijk de aan Rus land opgelegde voorwaarden als niet verove ringszuchtig beschouwen, alleen als maatre gelen ter verdediging? De boven uitgesproken verwachting, dat Trotzky c.s. deze voorwaarden zullen aan vaarden, wordt in goed ingelichte politieke kringen in Berlijn gedeeld. Men meent daar toe alle reden te hebben, omdat zij aan de Russische delegatie te Brest-Litowsk bekenc waren. Uit een via Londen d.d. 26 Febr. uit St. Petersburg verzonden telegram zou men ech ter opmaken, dat de Russen niet zullen vol doen aan de voorwaarden en dat er niet fi naal gedemobiliseerd zal worden. Integen deel. Volgens dat telegram toch zou er in de Russische hoofdstad een officieel bericht zijn gepubliceerd, waarin medegedeeld wordt* dat de leden van het Uitvoerend Comité, bij het omvangen van het bericht van de ver overing van Pskof door de Duitschers, zijn bijeengekomen en een buijengewonen gene- rplen staf hebben gevormd. Een groot aantal vrijwilligers werd ingeschreven, terwijl or ders werden gegeven voor de verdediging van de hoofdstad. Er werden ongeveer tien détachementen, waarover leden van boven genoemd Comité het bevel aanvaardden, uit gezonden in de richting van Pskof. Ook van uit Moskou rukken revolutionnaire troepen ter sterkte van 70000 man op tegen de Duit sche legers. De bevestiging van dit bericht zal wel die nen te worden afgewacht, want bij den te- genwoordigen stand van zaken klinkt het al heel weinig geloofwaardig, of het moest al wijzen op een optreden tegen het bewind der maximalistische regeering, maar ook .daar voor zijn nog geen vertrouwbare berichten. Dat de Russen een Duitschen opmarsch naar St. Petersburg als zeer wel mogelijk be schouwen, blijkt uit een telegram, waarin de verplaatsing van het hoofdkwartier naar Twer wordt medegedeeld. Een aantal Engel- gelschen en ook de Japansche gezant hebben de stad rfeeds verlaten. Ook in andere Russi sche steden hebben Engelschen het vertrek verkozen boven een langer verblijf. Den Roemeenschen gezant te Londen is de portefeuille van buitenlandsche zaken voor zijn land aangeboden, welke hij echter nog niet heeft aanvaard. Wel heeft hij de Engel- "sche hoofdstad reeds verlaten en zich naar Parijs begeven, waar hij een onderhoud had met de Fransche regeering. Van daar is hij via Zwitserland en Oostenrijk naar Roeme nië gereisd. Wat te Parijs is besproken, is nog niet bekend, maar het zal wei in ver band staan met de vredesonderhandelingen tusschen Roemenië en de centralen. Over die vredesonderhandelingen is op het oogenblik ook nog niets naders bekend. AANi RUSLAND., In den Rijksdag werden door den onder staatssecretaris von dem Bussche, de Duitsclie eischen, die aan Rusland zijn gesteld, voor gelezen Een ultimatum is aan de Russische gevolmachtigden gesteld zich terstond naar Brest Litowsk te begeven en binnen drie da bden vrede te onderteekenen. Het verdrag Joudt in: !.o'. Het Duitsche rijk en Rusland verklaren den oorlogstoestand voor geëindigd. 2o. de gebieden, die tèn westen van de aan de Russische gedelegeerden te Brest LiUww-k meegedeelde linie zijn gelegen en tot hel Rus sische rijk behoorden, zullen niet meer onder het Russische staatsgezag staan. De linie moet in de streek van Dunaburg tot aan de Oostgrens van Koerland worden verlegd 'Deze gebieden hebben voorts geen verplich tingen meer tegenover Rusland. Dit land ziet van elke inmenging in de binnenland sche aangelegenheden dier gebieden af. Duitschland en Oostenrijk-H-ongarije zijn voornemens het toekomstig lot van deze lan den-, in overleg met hun bevolkingen, te be palen. Duitschland is bereid om zoodra de algemeene vrede is gesloten en dcN Russische demobilisatie volkomen ten uitvoer is ge bracht, het beoosten de zoojuist genoemde li nie gelegen gebied te ontruimen, voor zoover er niet uit art. 3 iets anders voortvloeit. 3o. Lijfland en Esthland worden onver wijld door do Russische troepen ontruimd en door een1 Duitsche politiemacht bezet totdat de staatsregeling dezer landen een volkomen veiligheid waarborgt en de orde is hersteld Alle bewoners dier landen, welke om politie ke redenen in hechtenis zijn genomen, moeten «onmiddellijk in vrijheid worden gesteld 4o. Rusland kuit aanstond, vi de met de Oekrainsche volksrepubliek. Oekraine en Fin land worden terstond door -de Roode Garde en andere Russische troepen ontruimd. 5o. Rusland moet alles doen, waartoe he: bij machte is om ten spoedigste een ordelijke teruggave -der Oost-Anatolische provincies aan Turkije te waarborgen. Het erkent de af schaffing der Turksche kapitulaties. 6o. Volledige demobilisatie van het Russi sche leger. Onderbrenging -der Russische oor logsschepen en die der Entente in Russische havens, tot het sluiten van een algemeene yre- de, of ontwapening van die scheen. De han delsscheepvaart wordt hervat, gelijk in het wapenstilstandsverdrag is vastgesteld. De mijnvelden blijven tot den duur van den oor log bestaan. Artikel 7 eischt het opnieuw intreden van het Duitsch—Russisch handelsverdrag van 1904. 8o. De rechtspolitieke aangelegenheden zul len op -den grondslag van nog niet getroffen besluiten worden geregeld. 9o. Rusland verplicht zich van elke offi- cieele agitatie of propaganda tegen de vier verbonden regeeringen, ook in de door de middelrijken bezette gebieden af te zien en deze ook niet te steunen. VARIA PERSSTEMMEN. Over het algemeen uit de Duitsche pers ïare tevredenheid over de rede door den Rijkskanselier gehouden. De „Deutsche Tagesztg" schrijft: Voor zijn verklaring tot 4e Westelijke mogendheden vond de Rijkskanselier voortreffelijke woor den. Het b-lad keurt Hertlings woorden ten op zichte van -de Westelijke mogendheden goed. De „Germania" z«et in de rede een eer volle poging het vredesgesprek met Wilson voort te zetten. De „Freiss. Ztg." licht uit de rede twee punten, lo. dat Ehiitschland slechts vriend schappelijke bedoelingen koestert en daarom eiken maatregel, die succes belooft tot ope ning van vredesonderhandelingen toejuicht, in de 2e plaa'ts de verklaring, dat Duitsch land geen veroveringen voornemens is. De „Vorwarts" ziet echter geen toenade ring tot Wilson en Czemin. Slechts neemt Hertling de woorden van Czemin over, dat een bespreking in kleinen kring moet plaats hebben, die intusschen voorloopig van niet bindenden aard zal zijn. De „Lok. Anz." verwacht niet' veel van de Trotzki's maar zegt, dat Hertling ervoor zorgde, dat men den ernst' niet vergat van de betrekkingen tot de westelijke mogendheden. De „Köln. Ztg." wijst er op dat het Duit sche volk bezwaarlijk tjog vertrouwen kan stellen in- Lenin en Trotzky, -die slechts den Duitschen opmarsch in Rusland willen op houden hun wankelende macht redden. KORTE BERICHTEN. - De levensmiddelenregeling der Ver. Staten kondigt aan, dat door de vleeschlooze dagen 140 millioen pond vleescfa in 4 maan den zijn- gespaard. De Russische delegatie met Trotzky en Jioffre, is naar Brest Litowsk vertrokken, dcoh werd benoorden Pskof tengevolge van het „opblazen" van een brug opgehouden. Havre meldt uit Parijs, dat te Chicago een- groote betooging voor Roemenië is ge houden. Ook de couranten schreven in sym pathieke bev'oordiufyo over Roemenië. Een deputatie heeft den Zweedschen minister-president een van meer dan 63,000 handteekeningen voorzien verzoekschrift over handigd, waarin op den uitvoer van wapenen en munitie en den doorvoer naar Finland wordt aangedrongen. Officieel wordt medegedeeld dat Oets- jida, de Japansche gezant -en zijn personeel vandaag uit St. Petersburg zijn vertrokken. In den Rijksdag werd1 bij d-e bespreking van de krijgsgevangenen-rtansporten door Nederland door de Duitsclie regeering, onder toejuiching den diepgevoelden dank aan alle betrokkenen in officieelen en niet-officieele N ederlandschc kringen gebracht. InCos-ta Rica hebben revolutionaire troebelen plaats gehad. Op Verretie en andere plaatsen in de Povlakte hébben luchtaanvallen plaats ge had, 5 personen werden gedood en verschei dene gewond. PEULVRUCHTEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de' Voedselvoorziening meldt: Voor de eerstvolgende vierweeksche peri ode is het rantsoen peulvruchten weder be paald op 1 K.G. per hoofd der bevolking. Het staat nog niet vast, dat voor de daar op volgende periode ook het volle K.G. zal kunnen gegeven worden. Daarom is het wel licht goed, als de gemeentebesturen, zooaals trouwens verschillende reeds doen, eenige reserve maken. REGEERINGSMAATREGELEN IN DEN VLEESCHNOOD. De voorzitter der Geld.-Overij'selsche Maatschappij van landbouw heeft het vol gende, telegram van den minister van -land bouw ter kennis van de leden gebracht: Na vaststelling van maximumprijzen rund- vleesch zijn aanbiedingen van slachtvee to taal onvoldoende geworden. Dientengevolge acht ik maatregelen noo- dig ter voorzunuig in de vleesdibchoefte. Ik zal zoo noodig op de wijze in de, wet aangegeven overgaan tot inbezitneming van de voor de binnenlandsche vleeschvoorzie- ning benoodigde dieren en heb dahrtoe als inleidenden maatregel den burgemeesters verzocht opgave van het vee te vorderen. Het is evenwel voor de regeering als voor alle betrokkenen het meest gewenscht, wan neer wettelijke inbezitneming achterwege kan blijven-. Op grond hiervan verzoek ik u uwen leden op te wekken op regelmatige wijze door te gaan met aflevering van slacht vee. Ik heb intusschen de rundveevereeni- ging bereid gevonden tot samenstelling van een plan tot regelmatige levering van aan vankelijk 2500 stuks per week. Wanneer tot uitvoering van een plan van gedwongen af levering zal moeten worden overgegaan, roep ik uwe medewerking in voor de meest gelijkmatige verdeeling van bedrijfsbezwa- ren voor de veehouders. U gelieve thans reeds de aandacht van de afdeelingen uwer vereeniging hierop te ves tigen en hun te verzoeken, om bij gedwon gen aflevereing den burgemeester der be etrokken gemeente him diensten aan te bie den. HOUT UIT NOORWEGEN. De eerste lading hout uit Noorwegen, be stemd voor een haven aan het Noordzeeka naal, is in dit jaar aangebracht door den vrachtlogger Etna uit Vlaardingen. Dit zeilschip kwam van Tvedestrand met een volle lading balken, bestemd voor een houthandelfirma te Koog-Zaandijk. DE K. W. 72. De bemanning van de K. W. 72, - welk vaartuig ruim een week geleden door de Duitsche marine naar Zeebrugge werd op gebracht, is teruggekeerd, doch zondér vaartuig. Het vaartuig mocht, volgens de verklaring van den schipper van de K. W. 72, op last van de Duitsche marine, Zee- brugge niet meer verlaten, aangezien het de bedoeling is om het voor het Prijzenhof te brengen. De lading visch is te Zeebrugge verkocht en bracht 5900 op. TWEEDE KAMER! In de zitting van gisteren werd bij -de be handeling van de Indische begrooting. de motie-Bogaardt betreffende instelling eener staatscommissie van ambtenaren aangenomen met 59 tegerii 17 stemmen. Het amendement der commissie van rapporteurs om de vóór 1914 gepensionneerde Indische officieren te doen deelen in de voordeden der nieuwe pen- üioen-regeling werd aangenomen met 71 te gen 3 stemmen. Daarna was aan de orde het levensmidde len-debat. De heer van Beresteijn erkende dat de minister voor een bijna bovenmenschelijke taak is geplaatst en dat de burgerij niet steeds volaoende medewerkt. Hij wees voorts op -de groote moeilijkheden, welke zich voor doen bij de beoordeeling van het beleid van den minister. Niettemin zou hij niet nalaten, critiek te oefenen omdat hij verbetering mo gelijk acht. De gestie van het departement van landbouw wat betreft de besteding van het m-illioenenrkrediet is ten deele in duister gehuld. Als de minister in zijn memode van antwoord beschouwingen geeft is alles mooi, maar de practische maatregelen kloppen niet steeds op de beschouwingen. Verschillende beweringen worden zonder bewija voorgelegd. De minister soreejet rich zelf meeermalen tegen ep tracht beantwoording van concrete vragen te ontgaan. Spr. behandelde daarna het geval van de taxatie van 1 juli 1916 in beslag genomen rijst, -die ten deele eerst in het voorjaar 1917 werd geschat met realisatie van oorlogswinst en waarbij 50,01 >0 taxatie- loon werd opgedrongen aan de taxateurs, die voor niets wilden schatten, wat het rijk 5 a 6 millioen heeft gekost. En nu tracht de minister de schuld te schuiven op de taxateurs en bovendien de Ka mer om den tuin te leiden door op de vraag naar 1 on van de taxateurs te antwoorden met tii mededeeling omtrent rijstsoorten wel ke ter schatting werden gegeven. Onjuist is ook de bewering dat de heer Kröller niet af wist van de kwestie van het drukken der broodkaarten. Deze kaarten zijn name'ijk ten deele op de drukkerij van den heer Kröller gedrukt. Ook-heeft de minister onjuiste cijfers voorgelegd aan de Kamer. Spr. was het eens niet het distributie-systeem, doch wilde cri tiek oefenen op het regeeringssystecm van den1 minister. Hij behandelde in dit verbanc eerst de peulvruchten-kwestie, waaromtrent hij zijn in zijn nota's neergelegde opinie handhaafde, evenals ten aanzien1 van 1 de kaaskwestie. Uitvoerig betoogde spr. dat de minister, wat betreft de graanvoorziening, voortdurend achter de feiten heeft aangeloopen en bezwe ken is voor de bezwaren van de groote klei boeren, die wo-r-dien bevoorrecht boven de zandboeren, zonder dat daartoe reden was, De teeltregeling werd veel te laat vastgesteld, De vatsstelling van maximumprijzen na de inbeslagneming was vierkant strijdig met de wet. De teeltregeling heeft bovendien verkeerd gewerkt. De met granen beteelde oppervlakte h sinds 1915 teruggegaan met 40.000 H.A., v&n rogge in 1916 slechts met 32 pet., van tarwe met 64 petverkregen door invorde- Aan de taxaties kleven vete fouten. Perso nen die uit liet in slaat van beleg verkeerend gebied zijn gezet, komen soms als officieele taxateurs weer In hun verboden gebied te rug. De schadeloosstelling is niet behoorlijk geregeld, waardoor onbillijkhedeh ontstaan. Het graan is veel te duur ingekocht, tot scha de van de schatkist en eveneens zijn pacht- en koopprijzen van de landerijen buitengewoon in prijs gestegen. De minister heeft over het hoofd gezien dat gelijke menschen gelijk moeten worden behandeld Ook ten aanzien van jde opvordering van granen bestaat on gelijkheid van behandeling. Ten 4.55 uur brak spr. zijn rede af. De vergadering werd verdaagd tot 8 uur. DE ZAAK-DE JONG. De Unie-liberale Kamerclub bericht: Zooals werd medegedeeld, heeft de Unie- liberale Kamerclub, na hett verschijnen van den bekenden open brief van den beer De Goede, aan de commissie uit de club, die destijds op haar verzoek een onderzoek heeft ingesteld omtrent beschuldigingen, in gebracht aangaande gedragingen van het Kamerlid dén heer De Jong, gevraagd tot welke mededeelingen deze open brief haar aanleiding gaf. Deze commissie heeft aan het verzoek ge- De M;nister van Landbouw, Nijverheid es Handel: Gezien art. 8 der distributiewet 1916 en artt. 5 en 7 van de Distributieregeling voor thee en koffie dd. 5 Oct 1917, afd. Crisisza ken No. 898B Bureau Algemeene zaken; heeft goedgevonden te bepalen: le. de leveranciers van koffie aan detail listen zullen in het tijdvak van 1 tot en met 27 MAART 1918 aan detaillisten mogen af leveren en wel op een tjun door een detaillist over te leggen: Bon No. 16 eener thee- en koffiekaart Oil K.G. koffie. Bon No. 18 eener thee- en koffiekaart 0.15 K.G. koffie geldende deze hoeveelheid als voorziening in de behoeften van den detaillist voor de ge heel e maand. 2o. gedurende het tijdvak aanvangende 1 Maart 1918 en eindigende 15 Maart 1918 zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon No. 20 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie: 3e. gedurende het tijdvak aanvangende 16 MAART 1918 en eindigende 31 MAART 1918 zal door de detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: Bon No. 22 eener thee- en koffiekaart 0.15 K.G. koffie; 4e. bons No. 20 en 22 voor koffie, door de- ta:llisten van verbruikers in ontvangst geno men, mogen door den betreflenden 4etaillisi desgewenscht dadelijk aan zijn leverander worden afgegeven; nader zal worden bekend gemaakt welke hoeveelheden de leverander op deze bons na 31 MAART 1918 zal mogen afleveren aan den detaillist. Alkmaar, 27 Februari 1918. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR verzoekt H. H. Slagers, die in aanmerking wenschen te ko men bij de distributie van dlit artikel, hunne namen bij' den Diredeur van het Gemeente- Slachthuis alhier, kenbaar te maken. Er wordt op gewezen, dat verplichtend is de legitima tienummers van de afnemers van deze soort worst, te noteeren op lijsten, welke lijsten op nog nader te vermelden tijdstippen aan het Distributiebedrijf zullen moeten worden In geleverd. Het publiek zal bij niet meer dan EEN SLAGER t. z. t. de worst mogen betrekkeö. Volgens Ministerieëele beschikking zal niet voor 11 Maart met deze distributie kunnen worden begonnen. De hoeveelheden, waarop o :e C ,e .wit- aft, zijn besteld en worden H. H. Slagers verzocht, voor of op 6 MAART as. aan het verzoek hiervoor ver meld, te voldoen. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Alkmaar. 26 Februari 1918. De BURQEMEESTER écr gemeente ALKMAAR brengt hiermede ter algemeene kennis,dat bij hem op VlttlJ I>A« 8M UKT ter Secretarie dier gemeente, van dee Yoormldditge tot dee nanelddage 4 nar, kunnen worden ingeleverd opga ven van caudidaten voor het lldmaat- eetaap vau den gemeenteraad, ter vervulling der plaatsen, opengevallen door de ontslagname vae de hceren A. W. UDQ en E. E. STOEL, dia eittieg hadden rasp. voer het le en voor ket 2e ktesdiitrict. Voor zeovcel noodig wordt er aan her innerd, dut die opgaven moeten inhouden de namen, de voorlettere en de woonplaat- si* der eandidaten, en endcrtcekend zijn, wat ket le kiesdistrict aangaat, door ten minste 30, en voor zooveel het 2« kiesdis trict betreft, door ten minste 26 kiezers, bevoegd tot deelneming aan de betrekkelijke verkiezing De tot invulling bestemde formulieren voor de bedoelde opgaven zijn van heden af ter secretaris dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar. Alkmaar, den 27 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat blijkens van He Sub-Commissie voor Noord- Holland nit de Kaasvereeniging ontvangen bericht, de volgende KAASMARKTEN MIKT zullen worden gehouden Vrijdag 1 Maart a.s. 15 en 29 Alkmaar, 27 Febr. 1918. Burgemeester en Wethouders veora., G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. COURANT. DUITSCHLAND. DE DUITSCHE VREDESEISCHEN

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1