E FEUILLETON. Oe gouden sleutel vote r*"ew** tsar jwejgetegö Tflegranniiui <„i hciiru. in S*dw rapport Id het tweede, "zeer uitvoerig, rapport, ge- dagteekend 22 Februari IL van dezelfde vijf heeren komen zij andermaal tot de conclusie, „dat de lieer De Jong onvoorzichtig heeft gehandeld en dat bovendien een m«n van zijn positie zich niet aldus had moeten be schikbaar stellen voor het geven van de meerbeüoetde inlichtingen, welke een en an der zij dan ook duidelijk in de uitspraak hebben düen uitkomen; maar daarentegen dat van kwade trouw van den heer Deft Jong of van eenige oneerlijke handeling, welke ook, niet is gebleken. Waar dat elk bewijs van kwade trouw of oneerlijkheid ontbreekt, moet onze uitspraak zijn zooais wij haai hebben geformuleerd. Zijdelings was te ver staan gegeven, dat de heer De Jong zijn po sitie had misbruikt om zich te bevoortteeieu toen daarvan niets hoegenaamd was geble ken, was dit inderdaad een rehabilitatie". Hieronder stonden weder de handteeke- aingen van de heeren de Meester, H. F. R Huorecht, P. Rink, D. Fock en Patijn. Het slot van het geheeie rapport luidt: De club heeft in 1916 uit den aard der zaak de uitspraak van hare vertrouwensman nen aanvaard. Zij moet ook thans die uit spraak en liet uader rapport voor hunne ver antwoording laten. Hernieuwde behandeling der zaak, moe*, naar liet oordeel der club, aan anderen wor den overgelaten. Elk nader onderzoek, waar door het volle licht der openbaarheid over alle bijzonderheden komt ie schijnen, xa haar welkom zijn. OUD-MINISTER HEEMSKERK O VÉR BELGIë. In Naumaus „Hilfe" publiceert oud-minis ter Heemskerk een artikel, waarin hij zich er tien krachtigste tegen verzet dat Vlaanderen in Duitsche macht zou blijven. Hij schrijft: „Over de oorzaken van den oorlog, over de schuldvraag word in Nederland verschillenc geoordeeld. Er z"n ook Nederlanders, die mecnen, dat die kwestie zoo ingewikkeld is, dat men voorzichtig moet zijn met zijn oor deel. Ik wil zelfs aannemen dat er eenige, hoewel niet vele, zijn, die de meening zijn tóe- gedaan, dat Duitschland zoozeer dooi zijn vijanden bedreigd werd, dat het bij het begin van den oorlog wel gelooven moest geen an deren uitweg te hebben dan den doortocht door België. Dit echter staat vast, dat bijna zonder uitzonderingen (de enkele uitzonde ringen hebben in deze niet den minsten in vloed1 op de publieke meening) wij Nederlan ders overtuigd zijn, dat hel volledig herstel van België een eisch van recht is. De Vlaamsche kwestie, aldus betoogt mr. Heemskerk nog, moet beschouwd worden ais een binnenlandsche aangelegenheid van Bel gië. Gemengd nieuws. BETOOGINGEN IN DEN HAAG. Onder de telegrammen vermeldden wij iteren dat een deputatie in verband met de jandeling van het levensmididelenontwerp, een adres aan den voorzitter der Tweede Ka mer overhandigde. Deze deputatie begaf zich na afloop naar het Malieveld, waar een steeds aangroeiende menigte, die op enkele duizen den werd geschat aanwezig'was. De heer Buurman bracht verslag ut# van den ont vangst der deputatie en voegde daaraan toe dat als deze demonstratie geen verandering in den toestand brengt, er scherper wapent zullen worden gebruikt Het Kamerlid Kleerekopcr zeide dat wij niet kunnen cischen het graan dat vreemde mflfeendiheden niet naar ons land laten ko men, maar dat wij wel kunnen eischen," dat waar ons land een stapelplaats is van zuivel producten, boter, kaas en vet ter beschikking voor de arbeidende klasse komen. Het Kamerlid Duys wees op de millioenen, die door kapitalisten verdiend zijn door het slechte beleid van deze kapitalistische regee ring. Ook wees hij er op dat als men maar geld genoeg had, men zich het noodige kan aanschaffen, maar dat de arbeidende klasse aan veel gebrek heeft. Hij eindigde met een oproep voor een politieke vakbeweging en om de eenheid te bewaren. De heer Visser, propagandist van de S. D. P., wekte eveneens op tot een krachtigen strijd voor een betere levensmiddelenvoorziening en rut 46a Stese <i» vrk#;a>'DP j ibrok de demonstreerende menigte door de stad naar de Prinsengracht, waar de ef.oet werd ontbonden. Alle toegangen tot de eigenlijke binnenstad waren door de politie afgezet. MIJNEN. Na de ramp, overkomen aan het stooru- loodsvaamig No. 14 en het visschersvaartuig A. R. M. 16, die nabij den mond van de Wes- terschelde op 15 dezer op een mijn liepen en zonken, is een onderzoek 'ngesteld óf in de nabijheid van de plaats van het ongeval wel licht nog meer mijnen lagen. Als gevolg hier van werden tot dusverre 2 verankerde mijnen tot springen gebracht. Aangezien hieruit de mogelijkheid volgt, dat nog meer mijnen hl dit deel der zee zijn gelegd of daarheen zijn gedreven, moet het gebied bewesten de lijn lichtboei Kaloo en Zuid-Banjaard gevaarlijk geacht worden. Weliswaar liggen die mijnen buiten de. Nederlandsthe territoriale wateren, doch in verband met de ver uitstekende banken is thans de zeewt^ ussclien den Nieuwen Wa terweg en Vlissüigen met meer veiiig te be varen. Maatregelen woi uen genomen om door het afvisschen van het bedoelde zeegebied wederom een veilige vaart langs dit deel der Nederlandsche zijn, tot dusverre niets be kend, Omtrent de nationaliteit der gevonden mij nen is, behoudens de zekerheid, dat het geen Neerlandera zijn, tot dusvere niets bekend. ROTTENDE WORTELEN. De correspondent van de Tel. te Maastricht schrijft; Hoewel overal in den lande gebrek is aan groente en zelfs hier ter stede op de markt haast geen wortelen te krijgen zijn, en Aan nog legen den duren prijs van 6 cent per kilo, liggen,hier bij de bomen in den omtrek der stad een 6.006.000 kilo wortelen in de kuilen le rotten. De boeren hebben hun oogst aan het Cen- traalbureau moeten opgeven. Door de distri butie is op den voorraad beslag gelegd en door bemiddeling van ck Veilingvereeniging is er nog slechts één miuioen kilo van ver kocht. De Veiling-commissie heeft alles gedaan, wat mogeitjk was, om uc wortelen te verkoo- penze heeft ze aangeboden aan den hande jaar Wieborg te Amsterdam, doch deze wilde of kon ze niet gebruiken. Nu staan wij voor 't ongelooflijke feit, 'dat die wortelen niet mogen worden gedroogd, tenzij de minister er toestemming toe geeft, waarop herhaaldelijk is aangedrongen; ook andere handelaren mo gen er geen wortelen van koopen, om die te drogen. Het Centraalbureau moet zich hou den aan de mimsteneeie beschikkingen. De wortelen liggen thans bij de boeren te bederven. De boeren mogen ze niet aan parti culieren of handelaren verknopen, maar als ze bedorven zijn, krijgen de boeren er niets voor betaald. Wij hebben geïnformeerd bij verschillende rersoueu, bij het Levensmiddelenbureau en oij de Veilingvereeniging, en allen waren een stemmig in hun verklaringen. Van 1 Novem ber- af hebben zij al meer last met de wortelen gehad dan met alle andere groenten. Ook de bij de nieuwe gasfabriek ingekuilde aardappelen beginnen zich teekeneu van ver rotting te vertoonen. De meeste aardappelen zijn uoor ondeskundige krachten, niet be hoorlijk ingekuild. Bovendien gaan al de goede Zuid'-Limburgsche kleiaardappelen uaai' het Noorden en eten wij hier in het Zui den hoogst ongenietbare zandaardappelen, van een kleur en een «maat die iemant paald doet walgen. be- EEN BELASTINGBILJET. Gistermiddag kwam een gemeente-ambte naar eeü biljet voor de hondenbelasting uit- i eiken bij iemand in de 3e Kaitenburger- dwarssüaat te Amsterdam, een bekend type uit die buur;, die den bijnaam draagt van Heintje Lawaai. Hij was daarover niet bij zonder gesticht endreigde den ambtenaar tnet een mes. Deze, op lijfsbehoud bedacht, verweerde zich natuurlijk, doch liep daarbij •w»t hevig bloedende verwonding op aan ven zijner tuinden. De dader is gearresteerd. UIT HOORN. De Bond van Coöperatieve Landbouwver- 6ti&igiM#D Noot,Ulol|«nd hield gigtereu een tenteters vergadering ander leiding van den heer R. Visser lx, van Berkhout, naar aanleiding van een-ontvangen {egeeringstele- gram betreffende distributie van rundvleesch. Na uitvoerige bespreking werden de vol gende conclusies genomen; lo. de wenschelijkheid werd betoogd van rantsoeneering van alle soörten vleesch, ge schikt voor menschelijk gebruik; 2o. te bevorderen, dat het slachten van 1-jarige runderen, lammeren en kiiikalveren, voor zoover ze voor de fokkerij geschikt zijn, verboden wordt; 3o. voor te staan de instelling van plaatse lijke commissies, belast met het opnemen van de soorten vee, geschikt voor de meikerij, de fokkerij en weiderij en aan te wijzen de dieren, geschikt voor de slachtbank; 4o. te bevorderen, dat maatregelen worden genomen om a 11 e melk te ontroomen tct 1.85 pet., waardoor een belangrijke hoeveel heid vet (boter) beschikbaar zal komen, waarbij dientengevolge verboden zou wor den het bereiden van kaas met een vetgehalte van 40 -f UIT OUDORP. De bijzondere school alhier is wegens het heerecheu van de diphtheritis gesloten. UIT SINT PANCPAS De Laugedijker -Groente-Centrale verga derd-' titn 20slen ten lokale van den lieer Pijper te Heerhugowaard. Uit het jaarverslag on tl een en we, dat niet tegenstaande het afgeloopen jaar vol be zwaren voor den veilinghande1 was geweest, de omzet over 1917 belangrijk hooger was dan in 1916. Ook steeg het ledental van ruim 800 tot 976 en dat der aangesloten ver- cenigingea van 5 tot 8. Verhandeld werden 9.450.000 K.G. aardappelen, 12.260.000 K.G. roode kool, 9.800.000 gele kool, 23.620.000 K.G. witte kool, 2.834.000 K.G. uiën, 1.400.000 K.G. losse en 1.354.300 bos wor- lelen,-578.000 stuks bloemkool, enz. Ook was 'ieu gebouw aangekocht om eventueel te worden ingericht tot betaalkantoor. De heer Bouwens gaf hierna een over zicht van zijn finantieel beheer ais penning meester. Aan percentage over het verhandelde was ontvangen 18.424.68, aan boeten 1008.12, aan 1 pet. oorlogsrisico 33101.26, met di verse te zanten 90880.54. Uitgegeven wa ren 90605.38, alzoo een saldo groot 275.16, waardoor het bezit van den bond bedroeg 13150.32. Hierna kwamen de voorstellen in bespre king. De voorstellen van „De West" te Koedijk en1 van „De Tuinbouw" te St. Pancras, in houdende dat de kool per 100 K.Q- zal'wor den gewogen en van de laatste vereeniging, dat het wegen zichtbaar voor den aanvoer der, b.v. op het straatje voor den spoorwa gen- zal geschieden, werden algemeen aange nomen. 't Voorstel van de vereeniging Heer hugowaard, welke voorstelde, dat de Lange- dijker Groente-Centrale alle pogingen in het werk zat stellen, om de beperking van den verbouw van roode en gele bewaarkool zoo veel mogelijk te verminderen, werd na breed voerige bespreking aangenomen. Voorgelezen werd een rapport, uitgaande van de Provinciale Commissie in Noord- Holland, omtrent de voorziening van roode en gele bewaarkool voor 't seizoen 1918 1919. Gevreesd wordt, dat er dan een tekort zal zijn aan bewaarkool door beperking van den verbouw en door de diverse koolziekten. 't Rapport geeft aan, meer verachtend te bestemmen voor dezen verbouw en wel 700 H.A. voor roode kool en 400 H.A. voor gele leenbank alhier in het R. C VereaJgi'ighjr* bouw jaarlijkschf algeneene vergade ring. Van de 166 leden waren 83 ter verga dering opgekomen. Aan de uittreksels uit de grootboeken antieenen wij het navolgende: Spaar gelden. Saldo bij het begin van 1917 136,108.04 K, ingelegd met hijgeschreven interest J48,568.09, totaal 284 676,1334. Terugbetaald werd 103,176,96, zoodat op 31 Dec. 1.1. bij de bank aan spaargeld gede poneerd was f 181.499.17 H. Aaft rente van spaargelden werd in totaal uitgekeerd 4,927,37. Voorschotten. Werd het jaar begonnen met een saldo aan uitstaande voorschotten van 47.706 in den loop van het jaar vermeer derde dit bedrag wegens nieuwe voorschotten met ,t 20,661,50. Wegens aflossing van voorschotten werd terugontvangen 13,208.50, zoodat op ultimo December aan gewone voorschotten uitstaande was 55.159 gulden. Aan interest werd ontvangen 2299,70. Loppende rekeningen. Bij het begin van het jaar uitstaande (tegoed) 86.053.38, welk bedrag ju den loop van het jaar ver meerderde met f 133,943.70. Terugontvan gen werd is' r-uld) 100,323,17. zoodat het jaar 19)7 sloot met een saldo van uitgaven (te goed) van 119,673,91. Aan interest werd ontvangen 3,916,57.en uitgegeven 200 97. Ondanks de tijdsomstandigheden ia he: jaar 1917 voor de bank niet slecht geweest. De winst van-'dit jaar bedroeg 503.38, waardoor liet reserve-fonds tot 1.970.03 steeg. Op de effecten getekend naar den koers op 31 December 1.1., moest een bedrag van 6.199 53 worden afgeschreven. Tot president var, den Raad van Toe zicht, in de plaats van pastoor J. F. B. van Delft, d'e wegens ouderdom niet voor eene herbenoeming «n aanmerking wenschte te ko men, werd benoemd pastoor E. P. Rengs. Om pastoor van Delft, die de oprichter der bank is en van wien steeds een groote stuw kracht ia uitgegaan, in nauw contact met de bank te doen blijven, werd Z.Ew. onder da verend applaus benoemd tot lid van ver dienste. De rentevoet der spaargelden werd vast gesteld op 3 Y, pet., die van voorschotten op 434 pet. en die van loopende rekeningen eveneens op 434 en */4 pet. provinsie voor de Bank. De jaarwedde van den kassier, die door het I Bestuur bereids met 25.was verhoogd, werd op voorstel van dien heer Baltus met nog 50.vethoogd, en dientengevolge ge bracht op 350. Als een bewijs dat het Gem. Electr. Be drijf, trots de ongustige tijdsomstandigheden, de duurte en sdiaarschte van materiaal kt 1917 niet heeft stil gezgten. moge worden ver meld dat het aantal aansluitingen 't vorig jaar is gestegen van 410 tot 609, een toena me van op één na 200. VERKIEZINO^ HOOFDINGELAND SCHERMEER. De uitslag van de verkiezing voor een hoofdingeland van de Schenneer is als volgt: Uitgebracht 286 stemmen. Hiervan verkre gen de heer P. N. Groot 184 en de heer H. Haver 102, zoodat is gekozen de heer P. N. Groot. Een »liger$ uit stad en provincie Groningen heeft minister Posthnma telegra fisch verzocht de prijzen voor het „goed- koope" rundvleesch te verboogen of bijslag te geven over het bij weging te bepalen ge heeie rund, - De landstorm-infanterist De N., uit Oss, die Zaterdag op wacht staande te Alm- mtk een Ze-luitenant heeft aangeschoten en toen zichzelf heeft getracht van het leven re berooven, is gisteren overleden. naar het Engelsch door L. O. MOBERLEY. 12) ZIJ was een kleine vrouw met een ma gerimpeld gezicht en heel griis haai 1 laar oogen waren noch groen, noot grija en iet» op haar gelaat en om haar miatigeu mond gaf den indruk dak zij leed aan een bedroef de, hongerige zleL „Alice Duubar achijut niet genoeg liefde in haar leven ondervonden te hebben," had diezelfde zooeven genoemde vriend van haar gezegd. „Zij weet niet hoe zij anderen liefde geven moet .en daardoor wordt de liefde niet tot haar aangetrokken." Zij liep langzaam van den tuin naar de kamer, waarvan haar neef haar speciaal hei ligdom had gemaakt, en wilde juist gaan zit ten om een brief te schrijven, toen er hard en luid aan de voordeur werd gescheld. Er kwam weinig en zelden bezoek op Torpsley en een uitdrukking van belangstel ling, aan opgewondenheid grenzende, ver toonde zich op juffrouw Dunbars gezicht, toen haar ooren het geluid opvingen van een motor op den weg buiten het huis. „Bezoek, bezoek in een autoIets van haar dofheid ontglipte haar en toen de meid binnenkwam, er opgewonden uitzag en fluisterde, was er reeds een belangstellende vragende uitdrukking op het gelaat van haar meesteres. „Het is eeu dame, juffrouw", zei ze, „en de dame zegt dat ze u graag even spreken wou, dit was het eenige huis in de buurt en ze heeft een klein kindje bij zich." De volzinnen van de meid, onsamenhan gend, stierven weg en juffrouw Dunbar liep haar voorbij, de kleine hall jn naar de open voordeur, waarvoor een groote auto stond te puffen en te hijgen op den zand'igen Weg. Op den drempel stonu een aardig dametje, keurig gekleed, en juffrouw Dunbar zag da delijk dat ze behoorde tot wat Tony onver anderlijk noemde: „de upper ten." „Dit scheen het eenige huis ia de buurt te .wezen en daar ik onbekend ben' in deze streek dacht ik dat het misschien het best zou wezen hier even stil te houden en te' vragen of u ook weet wie dit kindje is - of wat u mij aanraadt Evèuals het dienstmeisje brak zij ltaar vol zin ook op dat punt af en keek over haar schouder- naar de auto, waar eeu livrei- knecht bij stond met eeu wezenloos of lie ver verschrikt gezicht „Het kinuje?Juh'rouw Dunbars toon vas vragend: ik begrijp het niet." kool, zonder eenige beperking, .onder toezicht van de 3 bonden in deze kooistreek. De vergadering gaf door adhaesie-betui- gtngen te kennen, voor invoering van 't voor gestelde te zijn. Nog kwam ter sprake 't plan tot het maken van een beteren waterweg vanaf de veiling achter Oudorp om, waarna uit de vergade ring gewezen werd op een andere verbinding nl. van de veiling naar Koedijk in verband met 't voorgestelde omtrent 't maken van han- delsterreinen tem noorden van de Hoomsche vaart. UIT BERGEN. Gisteravond hield' de Coöp. Ghr. Boeren- streek, weet u, maar ik ben geïnviteerd in het huis waar ik naar toe ga, het Klooster. Mijn heer Redbum beeft mij zijn auto gezonden aan het station, eu dit alles is gebeurd op weg naar het huis van mijnheer Redburu. Ik kan daar niet aankomen met het arme zwervertje, dat ik van den weg heb opgeno men. Wat moet ik toch doen? Is er hier een hospitaal? Kan Ik het kind ergens naar toe brengen?" KORTE BERICHTEN. De logger K.W. 9 is te IJmuiden bin nengekomen met verlies van vischtuig, we gens het visschen van een kabel met mijnen en rapporteert, dat ook de K.W. 5 door mij nen het vischtuig verspeeld heeft. Een volle lading steenkolen, circa 1400 ton, is door een Nederlandsch stoomschip uit een Britsche haven aangevoerd. Te Amsterdam' is in deze maand in plaats van de vereischte 43 pet. nog geen 40 pet. gas bespaard. Strenge bepalingen drei gen.. Op „Woestduin" nabij Vogelenzang is ingebroken. Veel zilverwerk is gestolen. De eigenaar, die te 's-Graveubage woont, was afwezig. Op het emplacement van het Maassta tion te Rotterdam zijn ten nadeele van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij 17 koperen armleuningen en 17 koperen handgrepen van 3e klasse spoorwagons ge stolen. dat ik er vam houd, en ik weet in de verste verte niet wat ik met een klein kind móet- aanvangen." „O, dan zal Uc u wel helpen," zei Tony luchthartig „Ik heb massa's kinderen telkens SCHIP GEZONKEN. AMSTERDAM, 27 Febr. Ie Langerak i» een met wortelen geladen schip gezon ken. De schipper wist zich te redden door in den mast te klimmen. Zijne vrouw ver dronk echter. s» i ADSNI t U vVS. VERKIEZINGEN. Wegens vertrek der raadsleden de heeren A. W. Udo eu E. E. Stoel, resp. zitting neo- oende voor het ie en 2e district, zuilen Maandag 18 Maart de verkiezingen m de daaruoor outstane vacatures worden1 gehou den. De verkiezingen zullen nog plaats heb ben op de oude wijze «n door ae kiezers, voorkomende op de kiezerslijst, van kracht geworden den 15 Md 1917. De herstemming zal zoo aoodig op Woensdag 27 Maart plaats hebben. ijLülbBuUW AAN DEN HUIGEND1JK. In het café van den heer E. ScheVmerhorn, aan de Frieschebrug, werd neden onder lei ding van den heer Bos, burgemeester van Oudorp, een talrijk bezochte bijeenkomst ge- houdeu van belanghebbenden bij de vaart- veroeieriug van den Huigendijk en het bou wen van een tlmke sluis aldaar, om een ver- omding te krijgen naar het Noordhollandsch Kanaal voor de schepen boven 100 ton in houd. De vergadering werd ook bijgewoond door B. eu W. van Alkmaar, vele burgemeesters uit de omgeving ca door tal van vertegen woordigers van verschillende corporaties. Algemeen verklaarde men zich voor de ver wezenlijking van het plan. Na uitvoerige bespreking, waarvan wij morgen verslag geven, werd een commissie van 10 personen gekozen voor de verdere voorbereiding. GEGUND. Het maken van sdtoeiingswerken, bestra tingen enz. voor de N.V. Alkmaareche Ex- portveiling van land- en tuinbouwproducten, waarvan de aanbesteding gisteren plaats had onder architectuur van den heer P. N. Leguit alhier, is thans opgedragen aan de firma Stam en Zoon te Wormerveer. GESLAAGD. Te Utrecht is geslaagd voor nuttige handwerken mej. M, G. alhier. het examen van Dqk GEWETENSGELD. Bij den inspecteur der Rijksbelastingen le afd. alhier is ingekomen een bedrag van 691.60 voor te weinig betaa ld voor da be drijfsbelasting. JAARVERSLAG VAN DE OOMMISSIE TOT BESTRIJDING DER TUBER CULOSE. Het jaar 1917 heeft als voornaamste ge beurtenis, dat de kwestie van het consultatie bureau ophieuw onder de oogen is gezien. Op den 24 October werd in een'vergadering van het afdeelingsbestuur van dé Alkmaareche af- deeling van het Witte Kruis met de tuber culose commissie en-vele Alkmaarsche genees- ïeeren, in welke vergadering Dr. van der Voo uit den Haag een voordracht over het consul- tatiebureau hield, besloten een commissie sa men te stellen die de zaak in studie zou nemen en voorstellen doen. Deze commissie werd ge vormd uit de heeren Cohen Stuart, Frese, ooman, Schröder en Struver. Het ledental is iets terug gegaan en be droeg 272. Hier door en dioor enkele andere factoren, was de financieele toestand, hoewel bevredigend, niet zoo gunstig al» het vorige weet waarlijk niet, wat ik u zeggen zal," begon juffrouw Dunbar, toen een vroo- lijke stem haar in de rede vlei: „Wat la er aan dc hand, tante Alice? Ik moest terugkomen voor een schets, die ik vergeten had. Hallo, wat is er gebeurd!" Tony's stem veranderde plotseling toen hij „Ik heb het hof land gevonden, f n voor den derden keer eindigde de zin eensklaps. „Waar is het kind? Wat is het voor een kind? nep juffrouw Dunbat op een'toon van ongeduld'. ,.Is het ziek? Wat wou u dat ik er aan deed?" „Het kind is hier," zei de dame naar de auto wijzende, „het lag midden op den weg, daar buiteii in de duinen, wij reden er haast over heen. Het was daar heel alleen op den straatweg". „Lieve hemel!" was het eerste oogenblik alles wat de verbaasde juffrouw Dunbiar zeggen kon; toen stapte zij voorzichtig op tien stoffigen weg en keek in het rijtuig. Daar lag het tusschen de kussens, een stukje mensch, met wijd open donkere oogen keek het op naar de zomerlucht, het donkere haar was bepoeierd mej stof, de twee handjes tot stevige vuistjes gesloten, het gezichtje heel wit en heel stil. Het zal een jaar of twee oud geweest zijn cn het was heel netjes en frisch ekleed. „Ik weet niet, wat ik er mee doen moet," zei de dame van de auto, die juffrouw Dunbar op den weg was gevolgd. „Ik ben hier niet alleen vreemd in deze het rijtuig naderde en het rustige wezentje tusschen de kussens zag liggen. In een oog-1 vraagd werd, o wenk had hij het portier open gedaan en met ecu vrouwelijke teederheid het kindje in zijn armen genomen, en hij zei: „Arm klein ding, zouden we het niet lie ver bhinen brengen en een dokter halen om tc zien of het iets mankeert? Mag uw auto even naar Torpsley en den dokter mee terug brengen voegde hij er bij, toen hij het kind naar de zitkamer gebracht en op dj; sofa ge legd had. „Ja, weet u, ik ben hier geheel vreemd en ga logeeren bij mijnheer en mevrouw Red buru," zei de dame met het lieve gezicht 'ver ontschuldigend. „Ik kan daar niet aankomen met een vreemd kindje, maar ik wil zeker de auto wel gebruiken om den dokter te halen. Mag ik kan ik het kind zoo lang hier la ten en naar den dokter gaan Hij' weet waar schijnlijk wie het arme wurmpje is." „Het hier laten? natuurlijk, zei Tony hartelijk. „Waarschijnlijk weet Dr. Jevons •wel, waar het thuis hoort, hij kent de buurt ieor en door. Het kindje zal het hier het best hebben nietwaar tante Alice?" „Beste Tony, ik heb volstrekt geen' ver- s and van kinderen," antwoordde zijkoel. „Ik heb eerder een hekel aan kinderen dan weer op mijn atelier gehad. Zij schijnen me* mij op te hebben, maar in ieder geval wij zullen wel spoedig de familie van het kind vinden. O, het zal best terecht komen." En met deze troost was juffrouw Dunbar wel genoodzaakt tevreden te wezen., toen de da me in haar auto vertrok en zij en Tony met he* kind werd achtergelaten, een aandoenlijk "lltje, dat daar op de sofa lag. de dokter kwam, zei hij dat het kind ernstig letsel bekomen haa, het leed al- eenigszins door den schok en door een paar gekneusde plekjes, maar toen hem ge vraagd werd, ot hij het schudde hij het hoofd. kind ook kende, „Dat kind hoort hier niet in Torpsley thuis," zei hij met beslistheid. „Ik ken ieder kind mijlen in den onttrek heb ze alle maal op de wereld geholpen en ik. heb ze onder handen gehad bij allés wat zij man keerden", zei hij inwendig lachend „De dame, die het kind opnam, vond het op den weg bijna boven op de duinen en niet ver van het huis van Miss Driver," zei To- ay. „Waar is de dame?" vroeg juffrouw Dun bar op scherpen toon. „Ik zie niet in, waar om of zij rustig in haar auto wegrijdt en ons met het kind opscheept. Het is wel wat al te gek." „Trek het nie* te veel aan," zei Tony kalmeerend. „Wij zullen wel vinden waar het kind thuis hoort. Er zal' natuurlijk een heele drukte voor gemaakt worden voor het kleine meisje!" Toen zij alleen was met haar zonderlinge jeugdige gas*,- terwijl Tony den dokter uit liet, stond juffrouw Dunbar naast de sofa en keek zenuwachtig op het kind neer. De oogen van het kleine wezentje waren au wijd open, ofschoon het tot nu toe weinig belangstelling getoond had voor de omge ving Maar toen juffrouw Dunbar zich over haar heenboog, verloren de donkere oogen hun ontstelde uitdrukking, en het kind hief de armpje»'op met een smeekend gebaar, en dit veroorzaakte een vreemde en zeer onge wone trilling in het hart van de verwelkte oude jonge juffrouw. „Ik weet in 't minst niet wat je graag heb ben wiltzei ze haastig. „Ik wou, om ik weet niet wat, dat je spreken wou in plaat» van mij met die groote, donkere oogen aan te kijken." „óch, Tony!" riep zij uit toen haar ned de kamer weer binnenkwam. „Ik weet zeker dat ze iet» hebben wil en ik weet niet wat, en ik ik kon het niet opnemen; dat kind scheen te willen, maar werkelijk ik kon niet. Ik heb je wel gezegd, dat ik niet omgaan kon met kleine kinderen. Ik heb altijd een gevoel of ze dan plotseling zullen breken." „Dat zal' niet. Het zijn taaie wezentjes Maar het is niets, tante Alice, u zult het wel Ïeeren. Kijk maar naar mij en neem een les je" en de jonge man lachte vermetel, terwijl hij bukte en 't kindje opnam. Op 't kleine gezichtje kwam plotseling een allerliefst lachje, de ontstelde uitdrukking week ge heel uit de oogen, ze nestelde zich met vol maakt vertrouwen in zijn armen. „Ik wou wel eens weten, wie ze is," zei hij terwijl hij met de eene hand het donkere haar van het voorhoofd van het kind weg streek. „Ik weet zeker dat ik haar nooit eer der gezien heb. Ik ken hier vrij wat kinderen van uiterlijk, en dit hoort hier siet thuis, daar zou ik een eed op kunnen doen." .Hoe heet je kindje?" De oogen van de kleine vestigden zich verstandig op Tony's gezicht, de stralende glimlach vertoonde zich weer en zij keek hem aan met den sehalkschen blik van een volleerde coqeutte toen zij op merkwaardig duidelijken toon zei: .Vadertjes kleine Babs." ^Tordf vervolgd. 1 n 4 Li :lil

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2