DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1U. 51 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 M. KATER, Mient 24. i Herms. Coster 4 Zn., Voordam C 9. Tel. 1 1 MAART. Koflie- en Theesurro^aten. Maximumprijzen voer Appeliiroop. Kaarnen, Schemerlichten en dergeljjke. Abonnemeitsprlis bfi vooruitbetaling p. 3 maanden 11.65, fr. p. post (1.90. Bewiisnnmmers 5 ct. Advertentleprlis 15 ct. p. regel,grootere lettors naar plaatsrolmte. Br. Ir. M; Boek- en Y RIJD AO x De voorloopige vredesonderhandelingen tusschen de middenrijken en den Roemeen- schen minister generaal Averescoe zijn be gonnen. Graaf Czernin heeft den koning de vredesvoorwaarden bekend-gemaakt en de zen op zijn verzoek een korten bedenktijd toegestaan. Men schijnt in de landen van den vierbond minder optimistisch te worden omtrent den afloop der onderhandelingen. De Wiener Mittagzeitung heeft reeds een be richt verspreid, dat het voornemen, vertegen- woordigers' der Oostenrijksche regeering naar Boekarest te zenden, voorloopig niet zal worden ten uityoer gebracht, omdat het mogelijk niet tot eigenlijke onderhandelingen zal komen, wegens de ontoeschietelijke hou ding der Roemenen. In ieder geval staat het wel vast, dat de vobrloopige 1 onderhandelingen zijn ge schorst, waarover de Köln. Volkszeitung ha ren spijt betuigt, er bijvoegende dat het dog niet te zeggen is of de onderhandelingen ge heel zullen worden afgebroken. Het blad spreekt reeds bij voorbakt Duitschland vrij van schuld, als het zoover mocht komen, want zijne eischen zijn slechts van zuiver economischen aard, waarop de Roemeensche regeering ongetwijfeld zou ingaan. De ter ritoriale kwestie, vooral de eisch der Bulga ren omtrent de Dobroedsja, zouden volgens genoemd blad de grootste moeilijkheden ba ren, en deze eischen moest Duitschland wel steunen. Intusschen wordt volgens een bericht uit Zürich via Weenen gemeld, dht Bulgarije bij zijn eisch zhl blijven en desnoods met de wa pens de nakoming er van zal* vorderen. Dat is nu trouwens een bericht, dat zeker niemand, zal verwonderen, want heeft Bul garije niet sinds lang met begeerige oogen naar de Dobroedsja geblikt? Tot een her nieuwd militair optreden zal het naar alle waarschijnlijkheid wel komen, want als we dit Bulgaarsche bericht lezen en hetgeen de Köln. schreef, klinkt wel aannemelijk het te Weenen loopende gerucht, dat de onderhan delingen met Roemenië officieel zijn afgebro ken. Dat is dan wel spoedig gegaan, veel schielijker dan men aanvankelijk zou hebben verwacht, toen gezegd werd, dat de centralen een spoedige vredesluiting verwachtten. Ge neraal Mackensen moet echter reeds de erva ring hebben opgedaan, dat de Roemenen nog niet zoo erg gemakkelijk zijn. Hij had dan ook reeds order om zich niet tot lange pourparlers te laten brengen. Zou Roemenië misschien hulp van de bondgenooten verwachten? Dan moet die gesteld dat ze komt ook al heel gauw ge boden worden, vóór een verdere opmarsch der centralen het nog onbezette deel van Roemenië verkleint. Wat den opmarsch in Rusland betreft, deze ontwikkelt zich volgens het gemaakte plan, heet het. Tot een bezetting of bedrei ging van St. Petersburg is het nog niet ge komen. De nieuwste operaties in het vroegere tsarenrijk hebben natuurlijk ook de aandacht getrokken van Japan, dat een ernstig gevaar voor zich ziet in een opdringen van Duitsch land naar het Oosten, door Rusland heen. Nu zal dat gevaar zich niet maar zoo di rect voordoen als Reuter wel meent, waar hij de vrees uitspreekt dat de Duitschers na de berating van de Russische hoofdstad bin nen enkele weken Wladiwostok zullen be reikt hebben. Gezien den grooten afstand van laatstgenoemde stad, zou het, zelfs als de opmarsch even snel geschiedde als tot dusver,teanige maanden duren voor de Duit schers daar waren. Maar toch heeft Japan in de entente-landen en in Amerika geïnfor meerd hoe men dacht over 'n optreden in Si berië, om zoodoende de langs den Siberi- i schen spoorweg en in Wladiwostok aanwe zige voorraden te redden. Amerika zou er nog niet veel voor hebben gevoeld, hoewel het niet onmogelijk was, dat het van inzicht veranderde. Het schijnt wel, dat Japan daarop niet heeft willen wachten, evenmin als op de beslissing der andere bondgenoo ten, althans de Morning Post vernam heden, dat de Chineesche dagbladen het bericht be vatten van het Japansche besluit tot mobili- j - satie, ten einde Siberië binnen te rukken. China zou aan deze expeditie deelnemen met vier divisies. Is het hier alleen Japan's verlangen om de voorraden te beschermen ten einde Duitschland niet te versterken, of zou er een landhonger achter schuilen ten koste van het verzwakte en uiteengevallen Rusland? De intergeallieerde socialisten hebben te Londen, zooals men weet, overeenstemming bereikt inzake de oorlogsdoeleinden en daarover een minimum-program opgesteld. Deze besluiten'nu vinden bij de geestver wanten in Duitschland geen algemeene in stemming. Hun orgaan, de Vorwarts, zegt, dat es wel' veel is waarmee zij kan instem men, maar andere punten moet zij afwijzen, z'ooals b.v. de volksstemming in Elzas-Lo» tharingen, voor welk gebied zij de zelfbe schikking een dwaze komedie acht, omdat de bourgeoisie in Frankrijk zich in geen geval met een stemming zou inlaten, die niet voor uit het gewenschte resultaat zou verzekeren. Een herziening van deze kwestie blijft zon der kans op verwezenlijking. Het program der geallieerde socialisten, zegt de Vorwarts, kan in zoover een gevaar voor den vrede wezen, indien de staatslieden der entente geneigd mochten wezen het als een soort van minimum-program' der volken op te vatten. Het blijkt wel, dat er ook onder socialisten verschil van opvatting over het noodzakelij ke voor een eerlijken vrede mogelijk is. De Engelsche minister Balfour heeft, zoo als wij reeds kort schreven, in het Lagerhuis het woord gevpesd. Hij heeft het daarbij ook gehad over de rede van graaf Hertling, die hij geheel onbevredigend noemde, al zei de kanselier dan ook het eens te zijn met Wil son. Dit gaf immers niets, zoolang men over het tenuitvoerleggen nog verschilde. Balfour meende dan ook dat de geallieerden in deze rede geen aanleiding konden vinden om van houding te veranderen. Deze staatsman ad viseert dus ook tot volhouden, evenals de kranten der entente. Scheermessen Apparaten, maakt uw mes onmiddellijk vlijm scherp. PRIJS f 1.90. KORTE BERICHTEN. Na al twee maal uitgesteld te zijn, zou de aanwerving van militairen in Ierland beide vorstenhuizen, het staatsgezag in het groothertogdom Mecklenburg-Strelitz overge nomen. Bij den ramp op de renbaan te Hon- kong, waar een tribune met toeschouwers in stortte, zijn 600 personen omgekomen. De Zweedsche expeditie, die zich -naar de Alandseilanden heeft begeven,* werd bij aankomst aldaar door Russische artillerie be schoten. Nieuwe troepen Roode Gardes kwa men, tot schrik der bewoners, aan. Het Spaansche kabinet, d&t 4 Novem ber 1917 zitting nam, is afgetreden. De Servische minister-president heeft het collectief ontslag van het kabinet inge diend. Volgens te Londen ontvangen berichten zou generaal Janoeskewitsz, vroeger chef van den Russischen generalen staf, in zijn gevan genschap, door de Roode Garde, vermoord zijn. Volgens een telegram uit St. Petersburg heeft de doodstrijd der bolsjewieksche partij een aanvang genomen. In de Prawda heeft Lenin een scherpe campagne tegen Trotzky ten gunste van den vrede gevoerd. BINNENLAND. op 1 Maart beginnen. Zij is nu echter voor de derde maal tot 1 Mei verdaagd. Lord Rhondda, de Engelsche voedsel- regelaar, heeft een groot plan voorbereid voor de oprichting van nationale keukens, die in het grpotlevensmiddclen zullen koopen, bereiden en verstrekken. Het totale aantal geredden van het Brlhche hospitaalschip ölenart Castle be draagt 29. Er worden in het geheel 163 per sonen vermist. Lazzari en Bombacci, bestuursleden der Italiaanse/ie socialistische partij zijn ver oordeeld wegens pacifistische propaganda. Het flnsche hoofdkwartier deelt mee, dat de strijd ten noorden van Björnebofg voor de witte garde een gunstigen loop neemt. Zij heeft drie dorpen veroverd en een kanon buitgemaakt. Het parlement van Zuid-Austfati'è heeft besloten alle steden in dien staat die namen van Duitschen oorsprong dragen te verdoo- pen. Naar Svenska Dagbladet uit Gothen burg verneemt is het Zweedsche stoomschip Hugin (2500 ton) van de Zweedsche Lloyd -voor de kust van Cornwall getorpilleerd. Dé Zweedsche regeering heeft bij den Rijksdag een wetsontwerp ingediend betref fende het vrouwenkiesrecht. Vrouwen worden daarin met mannen volkomen gelijk gesteld. Naar Poliitiken uit Geneve verneemt, deserteeren steedsm eer Russische soldaten uit Frankrijk naar Zwitserland. Men dringt er op aan Duitschland te verzoeken hen ovey Duitsch gebied naar Rusland te laten terug- keeren. Oroothertog Frederik Frans van Meck- lenburg-Schwerin heeft gisteren door een af kondiging, op grond "van de verdragen der TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd bij de be handeling der Indische begrooting de post voor ambulante hoofden bij het M. U. L. O. aangenomen met 47 tegen 14 stemmen; het amendement-Gerhard, tot schrapping van den post voor de hervormde kerk te Buiten zorg, werd verworpen met 49 tegen 12 stemmen. Levensmiddelendebat. De heer D e K a n t e r beschouwde de dis tributie als een noodzakelijk kwaad. Het stelsel» bevorderde niet de zuinigheid, voe derde groote offers van de schatkist en was een subsidie voor hen die lage loonen ge ven. De distributie moet zooveel mogelijk overbodig worden gemaakt door rantsoenee ring. De regeering moet bovendien invloed oefenen op de loonstijging, de productiviteit van eigen bodem vergrooten en maatregelen nemen tegen den kettinghandel en speculatie. Spr. verweet den minister, dat deze in veie gevallen te laat heeft ingegrepen om prijs stijging en moeilijkheden te voorkomen, zoo wei' ten aanzien van manufacturen als ban vieesch en melk. Hij critiseerde de maatre gelen van den minister betreffende kaas, vet en brandstoffen. Het stellen van een wei standsgrens achtte spr. niet mogelijk; wel wilde hij vrijheid voor meer welgestelclen om geen gebruik te maken van distributie-artike len. Voorts moest meer gebruik women ge maakt van de hulp van gemeentebesturen, wat de organisatie van de distributie betreft Te, dien aanzien meende spr., dat de commis sies van toezicht, van advies en de commis sie van bijstand, die geen wettelijk geregelde positie inneemt, zeüstandig bestuursdaden verrichten. Verbetering was alleen mogelijk door overbrenging van geheel de distributie- regeling naar het departement van landbouw en sterk doorgevoerde décentraiisatie. Van een crisisdepa itement was spr, een tegen stander. Een enquête naar speciale gevallen van malversatie achtte hij goed. Hij over woog indiening eener motie, ter vasdegging van zijn weuschen. De heer Schaper betoogde dat in de tweede helft van 1917 een op financieele be zwaren gegronde reactie begon merkbaar te worden tegen de aanvankelijke gewilligheid om mindergegoeden te helpen door distribu- den dis- dat onder het volk een grooter sterfte valt waar. te nemen; dat de nood toeneemt; dat er el lende heerscht. Het volk moet geholpen wor den, zoolang hét mogelijk is. Daarom verzet te,spreker zich tegen den weuscli tot geleide lijke beperking der distributie. Üok uitzonde' ruig van platteland wcnschte spr. niet. Het ergste is dat minister Posthuma naar het kamp van den tegenstander schijnt over- geloopeu te zijn met liet gevolg, dat er be zuinigd gaat worden op vet, vieesch, melk en brandstoffen. Het stelsei-Posthuma om zoo uun mogelijk in te grijpen üi den Jie- staanden toestand, brengt mee, dat de minis ter steeds te laat komt. Heit kapitalistische stelsel faalt. liTziju rede erkende de heer Schaper verder, dat de S. D. A. P. en de Kamer oen en ander van den minister hebben verkregen. Dat ging echter aarzelend en onwillig en la ter fyera er weer zooveel mogelijk van te ruggenomen. Wilde men voorkomen dat te groote winsten worden gemaakt ten koste der% massa, dan moest de Staat de productie overnemen enzoo noodig ook den tusschen- hand-el Ook de grond moest dopr den Staat in bezit genomen worden. Het toezicht op de naleving van de bepalingen door land bouwers achtte spr. onvoldoende. De boeren hebben over het algemeen veel geld ver diend. Het gaat niet aan hun volledige be schikking over den grond te laten. De arbei ders-organisaties moeten medezeggenschap hebben. Voorts is noodig, billijkheid bij de erdeeling van voorraden. Overal in het lanc klinken stemmen van woede en wanhoop over vetgebrek als gevolg van slechte distri butie. Het kan te dien aanzien zoo niet lan- ger De werking is niet zooals dei zijn moet. Svr. wilde weten wie daarvan oorzaak is, minister Treub of minister Posthuma. Aan gaande de zaak-de Jong verweet spr. de re geering, dat zij niet tijdig genoeg heeft inge grepen, zich niet vroeg genoeg heeft uitge sproken; zulks tot schade voor de deinheid er parlementaire zeden. Spr. hada gehoord dat ook bij. de katholieke fractie een rapport aanhangig is, hij vroeg, indien zulks waar is, er spoedig mede voor den dag te komen, de regeering is in de levensmiddelenvoorzie ning zeer te kort geschoten, ook onder de christelijke arbeiders gist het. Spr. overwoog zijn meening en wensichen in een motie neer te leggen. Te 4 uur 15 werd de vergadering verdaagd tot 8 uur. TOESLAG OUDERDOMSRENTE? De Bond voor Staatspensionneering heeft een adres gericht aan den minister van bin- nenlandsche zaken, waarin hij te kennen geeft met instemming te hebben kennis ge nomen van het besluit Van de Tweede Ka mer, waarbij het mogelijk werd gemaakt, dat aan van rijkswege pensioen genietende per sonen een bijslag op hun pensioen zal wor den verleend; dat evenwel ook door den nood gedrukt worden zelfs zwaarder ge drukt worden de personen, die-een ouder domsrente genieten van 2 per week. De Bond verzoekt daarom den minister, te wil len bevorderen, dat ook de Tweede Kamer tot een toéslag op bedoelde ouderdomsrente het besluit neemt. Den leden der Tweede Kamer is verzocht dit verzoek te steunen. Gemengd nieaw*. DE VLEESCH-CRISIS. Naar aanleiding van de besprekingen op de 25 dezer teRotterdam gehouden algemee ne vergadering van den Ned. Bond v. Vee handelaren heeft het bestuur van dezen Bond een adres gericht tot den minister van land bouw, "waarin wordt aangedrongen op het zoo spoedig mogelijk houden van de veetel ling. Gedurende die telling zou het slachten moeten worden verboden en het bevroren en gezouten vieesch in consumptie moeten wor den gebracht. Voorts wordt gevraagd dat in overeenstemming met den uitslag der telling een rantsoeneering van 't gebruik van rund- vleesch worde ingesteld; dat ten spoedigste maximumprijzen voor nuchter kalfsvleesch worden vastgesteld; dat niet zal worden overgegaan tot het in de consumptie bren gen1 van de z.g. „eenheidsworst" en dat het slachten van kennelijk drachtige 6chapen ten spoedigste worde verboden. Aan den minister van oorlog werd in een adres «medegedeeld, dat de vei handelaren, wier vee voor den 20en Februari op de Rot- terdarasche markt geheel onverwacht voor de militairen werd in beslag genomen, zich tot den minister zullen wenden met een verzoek om schadeloosstelling en werd) op een goedr gunstige beschikking op die verzoeken aan gedrongen. DE BANDIETEN TE LEEUWARDEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Don derdag uitspraak gedaan in de zaak van deu pakhuisknecht, de dienstbode en den ververs knecht, die door de rechtbank aldaar zijn veroordeeld, resp. tot 4Vss, 2 en 5 jaar ge vangenisstraf, wegens diefstal met geweld pleging in den nacht van 27 October i.l., ten huize van de 83-jarige mevrouw K. Bis schop—Swift, waarbij een aantal gouden en zilveren voorwerpen en andere kostbaarhe den, o. a. geschenken van Europeesdie vor sten, zijn buitgemaakt en' de oude dame op den vloer is geworpen en gekneveld, in wei keu toestand mevr. Bisschop ruim 12 uur doorbracht. "Het Hof heeft het vonnis bevestigd, doch de straf der diehstbode verzwaard tot jaar. De eisch was bevestiging van het von nis, met verzwaring der opgelegde straf tot resp. zes, drie en zeven jaar. VLEESCHVOQRZIENING. Naar het N. v. d. D. verneemt, is er spoe dig een nieuwe regeling der vleeschpriizcn te verw.'i'diien. 1 r zijn ai. Dinsdag verschillende vergaderingen gehouden van de belangheb- Naar aanleiding van een desbetreffend ministerieëele beschikking wordt bekend ge maakt, dat met ingang van 1 MAART, Kof fie- en Thee-surrogaten alleen mogen worden verkocht in eene verpakking welke bij het T. K- D. onder een volgnummer bekend is. Alkmaar, 28 Februari 1918. De DIRECTEUR van het ÖISTRIBUTIE- BEDRIJF van ALKMAAR brengt ter open bare kennis, dat Zijne Excellentie den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en - Handel heeft goedgevonden: vast te stellen de navolgende maximum prijzen, voor welke appelsiroop in potten of glazen met een netto inhoud van 450 gram zullen mogen te koop aangeboden of vér- kocht: groothandelprijs 0.40, tusschenhandel- prijs 0,45, kleinhandelprijs 0.55; in pot ten of glazen met een netto inhoud van 700 gram; groothandelprijs 0.62 tusschenhandel- prijs 0.70, kleinhandelprijs 0.85; in pot ten of glazen met een netto inhoud van 900 gram; groothandelprijs 0.80, tusschenhandel- prüs 0.90. Kleinhandelprijs 1.10. De prijzen zijn berekend inclusief verpak king. De levering tegen de hierboven vastgestelde maximumprijzen moet plaats hebben franco laatste station of veer. Alkmaar, 28 Februari 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. bende organisaties. Zoo vergaderden o.a. het dflgelijkach bestuur van het Ned. Landbouw- comite met de voorzitters der verschillende landbouworganisaties cn ook is overleg ge pleegd met de Ruudvecveroenlging. welke, zooals reeds bericht is, van den minister van landbouw in opdracht had, een nieuwe rege- Jlng te ontwerpen. De Rundveevereeniging heeft nu haar taak volbracht en de nieuwe re geling der vleeschprijzen is gereed. Deze rege ling, die in overeenstemming is gebrast met het ontwerp-vleeschvoorziening van den Bond van Veehandelaren, zal wel spoedig openbaar gemaakt worden door de regeering, zoodat verwacht mag worden, dat er binnen korten tijd een einde komt aan de stagnatie in vee-, handel- en slagersbedrijf. VEEL VISCH. De stoomkusttrawler „Johanna Cornelia" Y. M. 379 had nabij de Haaks in 2 etmalen zoo'n ruime vischvangst, dat deze ongeveer 3300 opbracht. Voor en zelfs binnen de pieren van IJmuiden worden thans groote hoeveelheden haring van kleine afmeting ge- vischt, die een goeden prijs opbrengen. DE KONINGIN IN BRABANT. Men meldt uit Rozendaal: Gistermorgen 8 uur 50 min. arriveerde de Koningin met den gewonen trein te Roozen- daal, waar Zij aan het station werd ont vangen door den burgemeester en eenige mi litaire autoriteiten. Daarna begaf H. M. zich met haar gevolg per auto naar Bergen-op- Zoom. Gistermiddag keerde de Koningin naar Roozendaal terug, ter bijwoning van de troepen-revue, die te half twee op den Rijks- De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt mede, dat volgens bericht van de Toewijzings-Commis- sie voor Kaarsen, Schemerlichten en dergelij ke, PARKSTRAAT 103 te 's-GRAVEN- HAGE, Zieken-, Armen- en Weeshuizen zich voor de behoefte aan kaarden en schemerlich ten met hunne aanvrage rechtstreeks tot dé Commissie kan wenden, daar voor deze In richtingen vaak speciale soorten lichten wor den vereischt. Alkmaar, 1 Maart 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen hiermede ter alge- rncene kennis: 1ü. dat Heeren Gedeputeerde Staten van Noordholland aan hun College, onder eene voorwaarde, vergunning hebben verleend tot het oprichten van een ZAAGINRICHTING, waarin een kort- zaagmachine, te drijven door een elec- tro-motor van 10 P.K., voor het zagen van brandhout, in het perceel Paar denmarkt, Wijk B, No. 10; 2o. dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van de N. V. Gebr. KLUITMAN's Uitgeversmaatschappij en Kunstdrukkerij alhier, om vergunning tot het uitbreiden van een stoomdruk kerij en boekbinderij, dóór het bijplaat sen van een electro-nlotor van 5 P.K., voor het drijven vair een boekdruksnel pers, in het perceel Tesselschadestraat, Wijk E, No. 1. Bezwaren tegen de sub 2o. genoemde uit breiding kunnen worden Ingediend ten Raadhui ze dezer Gemeente, mondeling op Donderdag 14 Maart e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft Ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen ken nis nemen, Alkmaar 28 Februari 1918. O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. OEVONDEN VOORWERPEN. Een ladder, een ledige portemonnaie, drie gouden ringen, een schoen, een kruk van een slede, eenige zonneschermen; twee handschoe nen, twee zilverbon3. een blauw steentje van een oorbel, een zakaoek, een parapluie, een paardendeken,-een huissleutel, een honden penning en een leerboek. Alkmaar, 28 Febr. 1918. De Commissaris van Politie, W. TH. VAN GRIETHUIJlSEN. weg tusschen Wouw en Roozendaal werd gehouden. Met den koninklijken trein, die in Breda was achtergebleven, maar inmiddels naar Roozendaal was opgestoomd, keerde H. om half 3 naar den Haag terug. DE AANSLAG TE ALM KERK. Uit Gorinchem wordt aan de Haagsche N. Ct. gemeld, dat de landstormer De N., uit Oss, die, na op een luitenant te hebben ge schoten en daarna de hand aan zichzelf te hebben geslagen, in het militair hospitaal is opgenomen en geopereerd, niet gestorven is, zooals eerst werd vermeld. Beiden bevinden zich vrij goed. PAKKETTEN VOOR NEDER LANDERS IN BELGIë. De commissie tot regeling van de voorzie ning van noodzakelijke levensbehoeften ia e AARSCHE ct 'Cut 5c»n» Vt_ Zeep, Kwasten, Aluin. „O lAMONO;' Scheerrlem

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1