Alcmaria Victrix Z. F. C. I (Ziianöaa g TcUfruiRim-ii >an huilen.. pakketten voor dat wegens die het Belgische gemeenten (afd. Nederlanders.) deelt mede, vrijsstijging der artikelen de prijs van I pakket verhoogd moet worden tot7,—. Het pakket zal bevatten: 1 pond kaas, 1 pond spek, 1 kilogram boter en 1 bus gecon denseerde melk. HET MES. Na een vechtpartij te Nijmegen is een der vechtenden ernstig gewond naar het R.-K. ziekenhuis overgebracht. Hij verklaarde in zijn woning te zijn aangevallen door vier personen, onder wie een- vrouw. Het gevecht werd op straat voortgezet, met het gemelde gevolg. De politie deed reeds eenige aan houdingen. UIT HOORN. De Prov. Bond van rundveefokvereen. in N1. H. hield Woensdag te Hoorn een alge- meene vergadering, onder leiding van den heer J. B. Wilken (te Nieuwe Niedorp). Deze. uitte z'n genoegen over de groote op komst, waarin hij ziet een bewijs, dat meer en meer wordt ingezien, dat in organisatie de kracht ligt. Spr. hoopt, dat ook na den oorlog die kracht zai blijken, 't Zal gped zijn, onder de oogen te zien, of een organisatie als de bond niet den export op coöperatieven grond slag kan ter hand nemen. In verband met de door deh minister te nemien maatregelen inzake de vleéschvoorzie- ning, wordt aan het Ned. Landbouw Comité een dringend telegram gezonden met het ver zoek den minister te adviseeren in geen ge val over te gaan tot het onteigenen en af slachten van fok- en geregistreerd vee en van zichtbaar dragend vee. Aan het verslag van den secretaris den heer E. Koster Dz. te Bobeldijk ontleenen we het volgende: Een enquête is ingesteld inzake den hooi oogst en den stand van den veestapel. De uitkomst was, dat het bestuur tot die conclu sie kwam, dat het gewenscht was, dat een deel vee werd uitgevoerd. In dien geest is een verzoek gericht tot den minister, doch anT woord is niet ontvangen. Aangedrongen werd op het verstrekken van krachtvoer voor stieren. Eenig voer werd verstrekt, toch was de gang van zaken hierin langzaam en onregelmatig. De bond omvat 32 afdeelingen met totaal 668 leden veehouders, die hun vee lieten con troleeren, terwijl bovendien 104 personen lid zijn, die geen vee hebben. Van de lactatie periode 1917'18 werden van 4701 dieren volledige melklijsten opgc maakt. Van 1447 dieren werd de lijst binnen- tijds afgebroken. Vermoed wordt, dat niet meer dan de helft van 't aantal in bezit zijn de koeien in onderzoek is geweest. Dit is te weinig. Gehoopt wordt op verandering van de subsidie vanwege deProv. Regelingscom- jnissie. Einde 1917 waren 2809 dieren ingeschre ven in de fokregisters. Gedurende 1917 wer den 143 stieren gebruikt voor dekking. Bij 28 vereenigingen kwamen 6420 dekbewijzen over 1917 in. In 29 venen werden 1412 voorloopig erkende kalveren geschetst en in 30 vereen 1334 definitief erkende kalveren. De totale kosten van melkonderzoek hebben over 1917 bedragen 21939.03, waarbij 3771.53 keuringskosten komt. Van het to taal 25710.56 werd 3807 aan subsidie terug ontvangen. Over den algemeenen toestand zegt het ver slag, dat het afgeloopen jaar voor het vee- houdersbedriif ongunstig was. Eerstens door de weergesteldheid en den lateen weidegang. Ook was de hooivoorraad te gering, waarbij kwam een tekort aan krachtvoeder. De winter werd met zorg stand der dieren was aan. Dê voedjngstoe- u liet najaar zeer ma tig. Vee! vee is van de hand gedaan, de prij zen waren toen lang. Na d'en zijn de prijzen zeer opgdoopen, zoodat het er voor hen, die dieren hebben verkocht en in 't voorjaar moe ten terugkoopen slecht uitziet. Voor de vet weiders in 't bijzonder staat het er niet best voor. Den secrearia wordt dank gebracht voor z'n verslag. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd In een saldo van 918.06, Die van den coöperatievee aankoop geeft een om zet van 2266.67 A aan. Er is een winst ge maakt van 159 79 H, waardoor de reserve •teeg tot 918.72. Tot bestuurslid werd gekozen de heer P. Stapel te Iioogkarspel, De heer dr. D. L. 'Bakker, rljksveeteeltcon- eplent te Alkmaar, deed daarna mededeelin- gen inzake de gewijzigde „voorwaarden" vanwege de Prov. regelingsoommiasie voor de fokvureenigingen. De eerste belangrijke bepaling houdt ver band met de nieuwere inzichten, omtrent de registratie van de fokdieren, die zich langza merhaud meer en meer baanbreken. b{u heeft men een register en stamregister. De laatste vormen te zamen het centraal register Beide zijn nu verplichtend1. Voortaan zal alleen verplichtend zijn het bijhouden' van een fokreglster, terwijl "fttl bijhouden der andere wordt vrijgelaten. In een fokreglster worden alle, fokkoeien ha voorafgegane keuringen zonder vaststelling van rnmimum-eischen ingi chreven Elk dier waarmee gefokt wordt, wordt dus gekeurd' en ingeschreven. Naast het fokregister kan worden gehouden een stam- en oentraalregister. Voor het stam register gelden dan minimum-eischen onder goedkeuring van de Prov. reg.-Commisaie Verder besloot de Pr. R. C. tot het oprichten van een algemeene fokvereeniglng terwijl de leden verplicht zullen worden een kalverboek- je te houaen. Ook wordt de gelegenheid geboden stieren preferent te verklaren. Bij de keuringen komen 2 rubrieken, n.l, van pertinent afgekeurde dieren en van aan- ehouden dieren, waarvan de goedkeuring op feu leeftijd kan volgen. Dan is besloten dit jaar door ae jury op den centralen fok- veedag een collectie beesten te doen uitzoeken en die apart te demónstreeren Voor één jaar zal vermoedelijk een proef worden genomen met het toekennen van een premie per dis- strictskcuring voor den stjer, die 't best wordt voorgebracht, in de beste conditie is en blijk geeft zoo rationeel mogelijk te zijn op gefokt. Groote wijzigingen is gebracht in de subsidie aan (de fokvereenigingen. Voor 1918 zal een subsidie gegeven worden per volledi ger melkstaat. Ook wordt wijziging gebracht in de bereken ;ng van de nlelkstateii. - Uitvoerige besprekingen volgen. Men be treurt het, dat de leden niet eerst zijn gekend, Men besluit de beslissing over de vraag, o: de Bond het stamregister verplichtend za doen blijven, uit te stellen tot de volgende vergadering. Ook zal dan beslist worden over het centraal register. Besloten wordt tot het houden van een cen tralen fpkveedag in September te Hoorn. De Prov. .commissie heeft hier 1000 gulden sub sidie voor uitgetrokken UIT BERGEN. De heer Prof. Mullens geeft Zaterdag Maart des anmiddags 2 uur in „De Rustende Jager" een kindervoorstelling, met zijn Lilli putters of Marionetten-théater Voor ouders zal dit een welkome gelegen heid zijn hun kinderen een prettige verrassing te geven. De kosten zijn zeker geen beletsel Naar wij vernemen zijn er bij Provin ciale Staten ernstige plannen in voorberei- Qing, om de waterleidingen te Bergen en j-gmond aan Zee over te nemen en voor een Provinciale N. H. Drinkwatervoorziening in te richten. Reeds ontving de raad het verzoek om bij de. tot standkeimug geen beperkende bepalin gen te maken. Zooals men weet mag de Alkmaarsche Wa terleiding Maatschappij, alleen water leveren aan Alkmaar en Bergen en zal dus de ge meente Bergen haar toestemming hebben te verleenen voor de waterlevering aan andere gemeenten. De beslissing voor den Raad zal nog een moeielijke zijn. Aan den eenen kant mag hij de Provinciale belangen niet in den weg staan, maar aan den anderen kant mag hij niet uit 't oog ver liezen, dat de aan den voet der duinen gele gen landerijen, die -nu het van de duinen af- loopende water ontvangen, door verdroging niet .waardeloos worden. Technisch is de zaak echter zeer goed te re gelen en zeker zal het billijk zijn, dat de Pro vincie de daaruit voortvloeiende kosten voor ■haar rekening neemt. SCHIETEN IN DE STRAAT. Te Maastricht obtsmplc een gearresteerde soldaat-smokkelaar. Eer zijner geleiders schoot zijn geweer af, gelukkig zonder ie mand te raken. Niet laag daarna werd de smokkelaar weer gegrejv. u en in arrest ge steld. Op de 'markt aldaar loste een soldaat, die wat te veel gedronken had, een schot uit zijn geweer, zonder iemand te treffen. De man wist te ontvluchten, ofschoon eenige agenten van politic hem nazetten. KORTE BERICHTEN. In de kapel te Tienray (Limburg); een druk bezochte bedevaart-plaats, zijn vele ex- votos ter waarde van 5000 geroofd. Van den dief of de dieven geen spoor. De Koningin, vergezeld van Prins Hen drik, zal morgenmiddag" 12"/4 uur een tweede bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht brengen. Ds. S. Dwarshuis, predikant der geref. kerk te Avereest-Balkbrug, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Om men, is voornemens beide ambten te vervul len. Hij is de vierde predikant die schoolop ziener wordt en tevens zijn betrekking blijft waarnemen. Een gehuwde landbouwer te Wester broek (Gr.), bezig zijnde met het smeren der as van een watermolen, is daarin verward geraakt, medegesleurd en doodgedrukt. 6 nieter h-oogen steiger gevallen en aan de gevolgen in het algemeene ziekenhuis over leden. De Alg. Ned, Zuivelbond Jieeft deze week de uitvoer van boter naar Pruisen ge staakt, daar voorloopig geen consenten voor boteraitvoer naar Pruisen meer worden af gegeven Als zeker moet worden aangenomen, dat de K. W. 125 is vergaan. Verschillende voorwerpen zijn reeds op de kust van Kat wijk aangespoeld. Fe Tianaweert is op een Duitsch sleep- achip een partij smokkelwaar ontdekt (kwat- ta en zeep), bestemd voor uitvoer naar Ant werpen. De knecht is gevankelijk naar Mid delbrug gebracht. Te Hengelo I» een betonwerker van een 750 ZuidrDuilsdiland, Matige tot drachtige, later afnemende noord-postelIjkew ind. zwaar tot halfbewolkt, EEN ONGELUKKIO SCHOT. KOUDEKERKE (Z.-H.), 1, Maart. Bij militaire schietoefeningen werd een molen van den La; naat werd aangericht, delijk afwezig, den Lagewaarderpolder door getroffen. Vrij aanzienlijke t. De bewoners waren tij een gra- schade OP EEN MIJN GELOOFEN. IJMUrDEN, 1 Maart. De schipper van de binnengekomen zeillogger IJmuiden 178 Nora deelt medé dat de zeillogger IJmui den 242 Adriana "Johanna die op een af stand van het eerstgenoemde schip vischte in de vrije vaargeul op een mijn is geloo pen en gezonken. De 6 opvarenden kwamen om het leven DEMONSTRATIE TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 1 Maart. Hedenavonc zal een manifest worden verspreid waarin de arbeiders aangesloten bij het P. A. aangemaand worden a.s. Maandag aan het .werk te blijven en niet aan de demonstra tie deel te nemen. De Neutrale bestuurdersbond heefi be sloten aan de demonstratie deel te nemen STADSNIEUWS. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken -de dames C. Wolzak en A. Schortinghuis, alhier. Mr. A. G. G. Tydeman, vroeger alhier, is geslaagd voor het examen B voor surnume rair der directe belastingen, enz. N. HOLL. LANDBOUWCREDIET. De heeren L. J. Klijn en S. Polak, beiden reeds vele jaren procuratiehouder bij het Noordhollandsch Landbouwcrediet, zijn tot secretaris dier vennootschap benoemd. OPENBARE LEESZAAL. In de afgeloopen maand werd de Openbare Leeszaal alhier bezocht door 1570 mannen en 466 vrouwen, totaal 2036, tegen 1286 mannen en 355 vrouwen, totaal 1641, in Febr. 1917. Uitgeleend werden aan leden der Leeszaal 2329 banden tegen 1410 in Febr. 1917. Aan nutslezers werden uitgeleend' 74 banden tegen 137 in Febr 1917. OPENBARE PROTESTVERGADERING. Het Permanent Comité van Actie tegen de duurte en het Rev. Socialistisch Comitté be leggen Dinsdagavond te 7 A uur, in de groote zaal van de Harmonie een protesitver- gadering tegen de houding van den Raad in zake het afstemmen van het adres van het Comité van Actie, in de de vorige week ge houden raadsvergadering. HARTEN IN BALLINGSCHAP In het Alkmaarsche Bioscoop-Théater gaat deze week de kunstfilm „Harten in Balling schap. Het is een episode uit het Russische leven en wordt voor een deel in Siberië ge speeld. Men maakt kennis met Russische toe standen, voor onze begrippen bijna niet te gelooven. Met veel succes werd' deze film in verschillende bioscoop-théaters in Nederland ovgevoerd. MACISTE IN NOVUM. Maciste de hoofdrolspeler in de film Ca- )iria, d;e als sympathieke krachtfiguur, na een vijfmaal noodzakelijk geworden strijd tegen bandieten, een jeugdige gravin en haar moeder bevrijd en in het bezit van hun erf goed stelt, dat een oom met hulp van bandie ten. van hen wilde rooven, en aie dien oom tenslotte aan de politie overlevert, is 'n film- figuur -die duizenden in zijn ridderlijken strijd qjet genoeg kunnen bewonderen. Deze film wordt de eerstkomende dagen In de bioscoop Novum van den heer du Crocq aan de Laat gegeven en zal zeker een groot aantal bezoekers trekken. DE ACTJE VAN JAPAN. WASHINGTON, 1 Maart. In Russische kringen wordt eeh eventueels actie van Ja pan niet goedgekeurd. DE DUITSCHE DOKKEN IN AMERIKA NIEUW YORK, 1 Maart. De Evening Post verneemt uit Washington dat er voor bereidende maatregelen worden getroffen om -de dokken der I Iamburg—Amerika-lljn en van de Nord Deutsche Lloyd in bezit ti nemen, welke door den president werden goedgekeurd. De dokken zullen verkocht worden, terwijl de te verstrekken schade vergoedingen op eenige millioenen ge schat worden. DE DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN SIBERIë. TOKIO, 1 Maart. Reuter verneemt uit vertnfüwbare bron dat de maxhnalisten de Oostenriiksche en Duitsche krijgsgevange nen in Siberië vanw apens en oorlogsmu nitie voorzien, welke de eerstgenoemden in Wlad'iwostok In beslag hebben genomen. ONLUSTEN IN IERLAND. BERLIJN, 1 Maart. Uit Bern wordt be richt, dat naar de Times uit Londen ver neemt, in het Iersche graafschap Clare on lusten plaats hadden, voor wier onder drukking troeptn werden afgezonden. Het graafschap zal onder militair gezag ge steld worden en het bestuur worden over gedragen aan een militair commando. ZEEGEVECHT. VLIELAND, 1 Maart. Hedenmorgen werd «waar kanongebulder op korten af stand gehoord. Waarschijnlijk heeft ten Noorden van het eiland een treffen tus- schen zeestrijdkrachten plaats gehad. Vijf Duitsche schipbreukelingen zijn aangeko men van" een der bij dat treffen betrokken sencpen Voor de kust drijven vlotten met sc ipbreukelingen. SCHUTTEVAêR. In het „Wapen van Munster" werd gister avond een vergadering gehouden met het doel te komen tot de oprichting van een afdeeling der Vereeniging Schuttevaêr. De vergadering werd geleld door Mr. J. P. 3osman, die met den heer C. Nannes Gorter, als voorloopig bestuur daartoe een oproep ïad gedaan. Er waren ongeveer 20 personen aanwezig, moest allen, schippers. Als spreker trad op de heer G. S. Vlieger van Amsterdam, secretaris van het Hooi stuur der Vereeniging. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de groote voordeden van vereeniging. Als enkeling zich te wenden tot de gemeenschap, om verbetering te verkrijgen heeft vaak wei nig resultaat. Dikwijls wordt er dan gezegd: 't Is eigen belang, maar als een vereenigln van belanghebbenden iets vraagt dan wor veel eerder door de autori feiten aan het ver zoek de volle aandacht gewild. Dat hier, in onze omgeving, zei spreker vele dingen, vooral met betrekking tot de scheepvaart, verbetering eischen, behoeft geen betoog. De vergadering, die gister is gehou den, waarin groote plannen zijn besproken voor de openlegging van Noord-Holland, wat ook de WesT-rriesche Kanaalmaatschap pij beoogt, plannen die een weldaad zouden zijn voor ons allen en voorAl kmaar in 't bijzonder, is er een bewijs van. „Zijn genoegen er over uitsprekende, dat de aanwezigen aan den oproep hebben gehpor gegeven, hoopt spr. dat men tot de oprichting der afdeeling zal komen en geeft hij 't woord aan den heer Vliegen, die als secretaris der vereeniging Schuttevaêr zich bereid heeft verklaard uiteen te zetten, waarom het noo- dig is hier in Alkmaar een afdeeling op te richten van de vereeniging, die reeds zooveel nut heeft gesticht. De heer Vliegen betu'gde vooraf zijn dank aan de heeren, die het initiatief hadden ge nomen tot deze vergadering en sloot zich ge heel aan bij do laatste woorden van den voorzitter.. Hiji herinnerde er aan, dat in 1862 als een groot gevolg van een kleine oorzaak, de ver eeniging was opgericht. Het provinciaal be stuur van Overijsel had nl. een ketting ge- annen over het Zwartewater, om daar van e doorvarende schepen tol te' heffen nl. 1 tot 3 per vaartuig naar gelang der tonnen- Alle schept haakt" worden. Dat gaf vaak heel wat opont- maat. Alle schepen moesten dus „onder- gaf v houd, de vaart was druk, en het gevolg daar- van soms, lem Scnuttevaër riep gadering bijeen, waarin hij de schippers aan spoorde om zich te vereenigen, om in den toe stand verandering te krijgen. Zijn woorden sloegen in en zoo kwam de vereeniging tot stand. Door haar optreden werd toen de ket ting spoedig afgeschaft en de vaart wast vrij In dienzelfden tijd ongeveer, besloot de regee ring tot ontruiming van het eiland Schok land, waarachter een veilige zee is bij' storm uit het westen. Was Schuttevaêr, of liever „Eendracht maakt macht" zoo heette de ver eeniging toen, er nipt geweest, hef eiland Schokland' zou waarschijnlijk geheel ver dwenen zijn. Nu is het eiland, ofschoon ont ruimd, behouden gebleven, en daarmede de zee. Deze twee feiten gaven dadelijk cachet aan de Vereeniging. velen sloten zich bij de pro vinciale vereeniging aan, die daardoor een nationale werd. ïn betrekkelijk korten tijd klom h?t aantal afdeelingen tot 50 en naar den stichter'werd de vereeniging genoemd Schuttevaêr. Nu. in 1918, bestaat Schuttevaêr nog al tijd, al zijn niet alle afdeelingen haar in dén loop van den tijd trouw gebleven. Dat de vereeniging het zoolang klaar kon spelen, is voor een groot deel te danken aan het feit, dat ze zich niet met godsdienst of politiek in liet. Dat is nog zoo, ze bemoeit zich alleen met de belangen van dê scheepvaart en de verbeteringen ten behoeve der schipperij. Wel is een twaalftal jaren geleden aangenomen dat ze zich ook met sociaal economische vraagstukken>zou bezighouden, maar er is weinig aan gedaan en het is gebleken, dat dat verstandig is geweest. Hoofdzaak is gebleven het doel van den stichter: verbetering van de waterwegen en alles wat daarmede verband houdt, en op dat gebied is veel verricht. Schuttevaêr is gewor den en gebleven het klachtenbureau van de 3000 tot 3500 schippers, die hare leden zijn, maar is daarbij nog iets anders geworden, nl: het adv'esbureau voor de regeeringslicha- men. Voorbeelden zijn daarvan genoeg. De ingenieur belast met het ontwerpen van de Kanaalverbinding Amsterdam—Rijn door dé Geldersche vallei heeft ook bij Schuttevaêr zijn licht opgestoken. De Twentsche kanalen komen niet tot stand zonder haar advies. Geen enkele schipperbeurs is opgericht, zon der dat Schuttevaêr werd geraadpleegd, het aanvaringsreglement is vastgesteld na ad vies van Schuttevaêr. Jaren lang bestond de vereeniging echter als klachtenbureau en als zoodanig is ook veel bereikt. De wettelijke regeling op cfe laad- en lostij den voor de binnenschipperij is er gekomen op aandrang van Schuttevaêr. De verbetering der vaart bij' zomerpeil in Friesland en Gro ningen is aan haar te danken. Verder de ver gaving van dê kronkeling bij Arnhem, bij Weaterveld. de vluchtplaats aan de Dintel, en om in de buurt te blijven, heb licht bij De Leek, de vluchthaven te Hoorn, de sirene aan iel Krabber; at, verbetering van het licht in de Al kmaar dermeer, dat alles is er gekomen door het werden der vereeniging. Was Schut tevaêr er niet geweest, dan zou zeker het plan 'tot demping van een gedeelte der Zaan zijn verwezenlijkt, tot nadeel der schipperijs Heeft de vereeriig'ng zich weinig met soci ale vraagstukken bemoeid, toch is het aan liaar te danken,da t een -enquête is gehouden naar de toestanden in het schippersbedrijf, is er veel gedaan voor het onderwijs aan schip perskinderen, en ook kwam de vakschool voor schippers te Amsterdam tot stand. Vraagt men mi: „Is het de moeite waard, zooveel drukte te maken over de* verbetering van het vaarwater, enz." dan wenscht spr. er op te wijzen, dat de vloot der binnenschip perij geschat wordt op 20.000 schepen, rekent men voor elk schip gemiddeld 5 man, dan comt men tot een aantal van 100.000 koppen. De bevolking van Utrecht is dat zoo onge veer. En nu zou het toch een onhoudbare te stend zijn, als van een dergelijke bevolking de belangen niet naar bchooren werden be- mrtigd. Rekent men verder de 700 scheeps werven, de 300 zeilmakerij-en, de tffuwslagerij- en, enzdan komt men zeker tot meer dan twee maal honderdduizend bewoners die be lang hebben bij de b'nnenschipperij. En, waar 75 pet. van het goederenvervoer per schip slaafs heeft, daar is zeker de binnenscheep vaart de woorden zijn van de Koningin een van de grootste factoren van r>na vóiksh staan. De ervaring heeft het, trots het van de spoorwegen, ook wel geleerd, dat geschud, en. dat men ook in Alkmaar ran het nut van het bestaan eener afdeeling overtuigd zal zijn. De contributie kan geen bezwaar zijn z* bedraagt 1 als minimum per jaar. Na nog enkele opmerkingen over het in tieme leven der vereeniging besluit spr. met een woord van dank voor de gelegenheid, die hij heeft gehad een en ander te zeggen over Schuttevaêr, hopende, dat dat niet vergeefsch geweest en men komen zal tot de oprichting der 55ste*afdeeling (Applaus) De voorziter zeide den heer Vlieger dank voor zijn heldere uiteenzetting en achtte het applaus het bewijs, dat men met instemming den spreker had gehoord. Spreker gaf thans gaarne de gelegenheid1 om zich als lid op te geven. Het gevolg was dat 16 leden toetraden, zoodat de afdeeling tot groote voldoening van den heer Vlieger was opgericht. Na de mede- deeling, dat spoedig een tweede vergadering zou worden, belegd, waarop men verwachtte dat nog meer personen aanwezig zouden zijn en een bestuur zal worded gekozen, sloot de voorzitter de vergadering. PREDIKBEURTEN. 3 Maart. Alkmaar. riekamer) 7 uur, Ds. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Doopsgezinde kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Evartg. Ltith. kerk, 10.30 uur. Ds. Mak- kink. Rcmonstrantsche kerk, 10.30 uur, Ds. We- gerif. Gereformeerde kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5 uur, Ds. Meijer, tijdirede. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, godsdienstoefening. LEGER DES HEILS Limmerhoek) Zondag zeer belangrijke meeting, ondei leiding van Adj. Kleize, (leider van het Jongkoor der Kadetten) v.m. 7 uur, bidstond; v.m. 10 uur, Heiligingsdlenst (Zangkoor zal zingen); n.m. 3 uur, belangrijke soldatenmeetinng; n.m. 7.30 uur, Groote Volkssamenkomst. Zangkoor zal zingen. Ook muziek. Woensdag n.m. 8 uur, Openbare meeting. Donderdag n.m. 8 uur, Verlossingssamen- komst. Groote kerk, 10 uur, Ds. de Pree. Avond, uur, Ds. Vinke. Woensdagavond (consisto- UIT DE OMGEVING. Hervormde Gemeenten. AKERSLOOT, 9,30 uur, Ds. Kruizinga. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. BROEK OP LANGENDIJK, Herv. kerk, 9,30 en 2.30 uur, Ds. Stehouwer. Geref. kerk, 9,30 en 2,30 uur, Ds. de Jong. 'Chr. Geref. kerk, 9,30' en 2,30 uur, Ds. ae Bruin. Donderdagavond 6,30 uur, Ds. de Bruin. BUR'G'ERBRURG, 9,30 uur, Ds. Homstra. EG MOND a/a HOEF, 10 uur, Ds. Ie Gras. GRAFT, geen dienst. GROOTSCHERMER, 9,30 uur, Ds. Cas te lein. HEERHUGOWAARD, 10 uur, Ds. Broe- kema. HEILOO, 10 uur, Ds Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. Vinke van Alkmaar. HOOGWOUD, 9,30 uur, Dr. v. Beek. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Drost. LIMMEN, 9,30 uur, Ds. Bosch. NOORDSCHARWOUDE, Herv. kerk, 9,3p uur, Ds Staal. OTER'LEEK, 9,30 uur, Ds. Spaargaren. OUDE NIEDORP, 10 uur, Ds. Staal. OUDKARSPEL, 9,30 uur, Ds. -de Leeuw. OUDOR-P, geen dienst. PETTEN, 10 uur, Ds. v. Loon. 10 uur, Ds. v. d. Most v. Spijk. ;een dienst Boeke. STOMPETÖREN, 9,30 uur, Ds. Heep. WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds. Oter- doom. WESTORAFTDIJK, 10 uur, Ds. Bakhui zen v. d. Brink, bevestiging. N-.m. 2 uur, Ds. Franck, intrede. ZUIDSCIfARWOUDE, geer dienst. scheepvaartbedrijf zal blijven bestaan, zoo lang Nederland Nederland blijft. Spr. betreurt het, dat de belanghebbende zelf, de schippers, niet altijd de belangstelling toonen, die ae zaak voor hen vooral waard is. Als allen lid waren, zou Schuttevaêr nog veel meer kunnen doen. Dat er nog veel te doen is. dat Schuttevaêr nog niet op haar lauweren tan rusten, toon de spreker ten slotte nog aan. Om zich te bepalen tot Noord-Holland wees spr. er op, dat ten N. O. van Alkmaar geen enkel goed vaarwater is, dat het sluisje Bij de Zes Wielen een slagboom vormt voor den toegang tot dat deel der provincie, dat van Edam tot de Ewijksluis geen, enkele toe- fang is naar het binnenland/ en goedé ver- inüing met -de Zuiderzee en het binnenland zou de geirele schippersvloot ten goede ko men. De sluis te Zaandam is eigenlijk niet an ders dan oen geschikte gelegenheid om tol te heffen. Spreker is daar ook van overtuigd, dat Schuttevaêr het hare zal doen, om ook daar de vrije vaart te verkrijgen. Dergelijke toestan den zijn er velen. De tot standkoming der Maaskanalisatie opdat de schepen de steen kolen kunnen laden aan de schacht van de mijnen bij Heerlen, is noodzakelijk, eveneens de kanalisatie van Twente, dat nu alle grond stoffen tegen hooge vraentprijzen per spoor moet ontvangen. De nieuwe verbinding tusschen Amster dam en den Rijn door de Geldersche vallei, die plannen moet Schuttevaêr steunen. De plannen tot droogmaking der Zuiderzee ook daartoe moet zij' medewerken. Nimmer is Schuttevaêr uitgewerkt, en hoe sterker de vereeniging is hoe meer afdeelin gen over het geheele land er zijn, nu zijn er 54. hoe meer zij kan doen. Spreker hoopt dan ook dat hij door hetgeen hij heeft gezegd de gemoederen wakker heeft ZONDAG a.s. Aanvang hall twos. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: 28 Feb. Gerben Hantje Joustra, wedr. van Fenna Brouwers en Tialtje Boijenga. >aWillem Jacobus Bulens en Hendri- ka, Gerdina de Jager. Pieter Hen drik van Huit en Wilhelmina Catha- rina Susanna Wallaart. GEBOREN: I Maart. Frcderkus Comelis, z. v. Jan Mui- berts en Helena Maria Caarls. TKLK&NiaFl£Cti WEEUtfBJOfï. 1 Maart. ModegndesM door het Kon. Noderlandsdi Meteorologisch Instituut te De Bildt. Geldig tot den avond' van 2 Maart Id het gebied vaa de waamwniug is dt hoogste stand van den barometer 757.5 Ko penhagen. ogs nhage De laagste stand' -van den barometer nabij VERWACHTING. Matige tot krachtige, later afnemende noord-oostelijke wind, zwaar tot halfbe wolkt, wellicht nog sneeuwbuien, tempera tuur om het vriespunt. MARKTBERICHTEN. LANGEDIJKER QR< >ENTb VEILINQ, 28 Febr. Rammenas f 0.— a a 0.-, bleteu per 100 K.Q- f 0. per 1000 f a gele nep f uien 1 21.50 a neutraal f a overzee f 21.58 a 21.70, drogerij f SCHAQEN, 28 Febr. Aangevoerd 26 paarden f 150 a 1000. 5 veulens |f 160 a 200, 0 stieren f 0 a .810 magere gelde koeien f 200 a 400, 51 vette koeien f 200 a 510, 35 kalfkoelen f 300 a 550. 12 pin ken f 160 a ITO, 0 graskalveren f a 0,

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2