DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een kort woord tor kennismaking. Ambachtsschool Distributie ran Lerensmlddelen. DE OORLOG. Belast zich met liet Inrichten, bijhouden 4 contröteeren y. administration. JSo. 52 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 Abonnementsprlls bil Yooruitbetaling p. 3 maanden f 1.65, fr. p. post 11.90. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Br» fr. N.V. Boek- en Bandelsdrnkkerlj ZATERDAG Herms. Coster Zn., Voordam C 9. Tel. I. 2 MAART. NEDERLAND. Yoor Alkmaar en Omstreken. Inleveren van yerzamelstaten Regeerlngsbloeoi. Regeeringsmeeif en Roggemeel maximumprijzen van Zeeppoeder. DM nummer bestaat uit tk bladen. Het is een oude en goede gewoonte, dat een hoofdredacteur, wanneer hij zijn functie aan zijn blad" aanvaardt, zich met een kort woord aan zijn lezers voorstelt. Tot die lezers toch zat hij dagelijks moe ten spreken, tusschen hem en hen zal een band ontstaan en die band zal er een van vriendschap en vertrouwen moeten zijn, wil de redactioneele leider in werkelijkheid tot stand brengen, wat hij zich bij het aanvaar den zijner betrekking als hoofddoel voor oogen gesteld heeft. Toen ik weinige dagen geleden voor het blad waaraan ik een zestal jaren mijn beste krachten gegeven heb, een afscheidswoord schreef, heb ik aan het slot daarvan de hoop uitgesproken, dat ik in Alkmaar zou mogen vinden, wat ik in Goes in zoo ruime mate heb mogen genieten. Dat was het vertrouwen van de lezers, de waardeering, welke ik mocht ondervinden voor mijn streven, mij naar eerlijke overtui ging te uiten en de wederzijdsche vriend schap, die onder zoo velerlei omstandighe den tot uiting is gekomen. Bij het aanvaarden mijner nieuwe functie ben ik er ernstig van doordrongen, dat mijn taak een uiterst moeilijke, maar toch ook een blijde en groote voldoening schenkende zal kunnen zijn. Ik weet, dat dit geheel van mij zelf zal afhangen en ik wil gaarne beloven, te zullen trachten, de vriendschapsbanden, welke tus schen dit blad' en zijne lezers bestaan te ver sterken en dit blad een goede huisvriend te doen blijven. Zoolang ik het vertrouwen van het be stuur der Alkmaarsche Courant mag genie ten, zal ik er als hoofdredacteur naar stre ven om bovenal eerlijk en onpartijdig te zijn. Met eerbiediging van ieders persoonlijke meening, vraag ik ook waardeering voor de mijne, wanneer ik na ernstig beraad den weg insla, dien ik als de eenige tot het goede doel leidende voor mij zie afgebakend. Waar ik mij voorneem van tijd tot tijd be schouwingen over den afschuwelijken vol kerenmoord te geven, zal ik mij door pro's, noch anti's laten beinvloeden en wan neer het binnen landsche vraagstukken be treft, hoop ik vóór alles ook het algemeen welzijn het richtsnoer mijner handelingen te doen zijn. Ik weet, wat mijn voorganger, de heer Bruins, over wiens arbeid ik met zoo groo te waardeering heb hooren spreken, voor dit blad geweest is en ik besef, hoe moeilijk het zal zijn, de plaats, welke deze eminente man heeft ledig gelaten, op even goede wijze te vervullen. Van de'medewerking van het bestuur, de directie en de redactieleden van dit blad ben ik overtuigd en die overtuiging geeft mij de kracht, mijn werk met blijdschap te aanvaar den. Geef mij, lezers, ook uwe vriendschap, la ten we gezamelijk trachten, de goede ver standhouding, welke tot nu toe tusschen U en dit blad bestond te bestendigen en te verstèrken. Wie zich geroepen voelt, een eerlijk woord in het algemeen belang te schrijven, zal de kolommen van ons blad voor zijne artikelen steeds beschikbaar vinden. Ik hoop In ruime mate het hoor en wederhoor toe te passen, maar ik zal ook niet schromen in te grijpen en zonder aanzien des persoons, mijn eerlijke overtuiging te uiten, wanneer ik dit in het algemeen welzijn noodzakelijk acht. Dit blad moet vóór alles blijven1, wat het tot nu toe geweest is, de vriend en raads man van zijn lezers, het orgaan, dat hen bo vendien een onpartijdig onderzoek en een eerlijke meeningsuiting over alle op den voorgrond tredende vraagstukken waar borgt. Want zoo slechts zal het mij gelukken, te bereiken, wat ik mij bij het aanvaarden mij ner functie als hoofddoel voor oogen ge steld heb, de Alkmaarsche Courant in de rij der Neder landsche dagbladen een alleszins eervolle plaats te doen behouden. Heiloo, 1 Maart 1918. TJEERD N. ADEMA. gen zullen niet gevoerd behoeven te worden, de maximal istische regeering heeft immers de voorwaarden reeds aangenomen. Met het onderteekenen zal de delegatie, waarvan Trotzky geen lid is in tegenstelling met een mededeeling in den Duitschen Rijksdag, wel niet lang talmen, zoodat het misschien van daag reeds vrede zal worden tusschen Rus land en Duitschland. Over de gevolgen van dezen vrede zijn niet alle Duitschers het eens. De bekende pu blicist Th. Wolff noemt hem wel een ver zwakking van Rusland volgens de theorie van Rohrbach, maar nu de Oekraine zelf standig is geworden, is te verwachten dat zij later weer aansluiting bij Rusland zal zoeken, en wat zal Duitschland dan doen? vraagt hij. Op deze verwachting nu is wel wat af te dingen, want zal de Oekraine de Duitschers, die als verlossers tegen de bols- jewiki optreden, zoo spoedig vergeten? Deze zullen zelf ook wel zorgen, dat ze eenigen invlbed kunnen blijven uitoefenen. Ook de Oostenrijkers zullen wel pogen in de toekomst invloed te krijgen op den gang van zaken in de Oekraine. Zij hebben ge hoor gegeven aan den roep uit Podolië, een vruchtbaar deel van Oekraine, om te helpen in den strijd tegen de bolsjewiki. Zij kun nen nu meteen beter tegemoet komen aan het verlangen naar meer voedingsmiddelen uit de nieuwe republiek, door den Weenschen burgemeester Weiskirchner geuit in het Oos- tenrijksche Heerenhuis, waarbij hij tevens de vrees uitspraak, dat de Duitschers in de Oekraine oprukten alleen om zich de voorraden te verzekeren. Als dit waar mocht blijken (minister-president Seidler heeft het al tegengesproken) zal er nu wel een stokje voor worden gestoken en zou er ook wel eenige wrijving kunnen ontstaan tusschen Duitschland en de Donau-monarchie, want beide rijken hebben een betere voedselvoor ziening zeer van noode. Nog een tweede voordeel heeft Laatstge noemde bij het zenden van troepen. Het kan n.l. van uit Podolië, dat aan Bessarabië grenst, gemakkelijk optiekken tegen de daar opereerende Roemenen, als deze soms wei gerachtig zijn om de aangeboden vredes voorwaarden te aanvaarden en blijkens hetgeen we gisteren schreven is daar alle kans op. Mogelijk heeft Oostenrijk-Hongarije ook plannen tegen Bessarabië. Er wordt althans uit Weenen gemeld, dat tal van plaatsen in dat gebied zich hebben uitgesproken voor een aansluiting bij de Donau-monarchie. Dergelijke wenschen zijn steeds de inleiding geweest vo. r machtsuitbreidingen. En met het principe „zelfbestemmingsrecht" zou men het gemed aan zich kunnen trekken. Tot dusver hebben we dit beginsel door de centralen steeds zien aanvaarden, waar het in hun voordeel was. Maar hoe zal het dan gaan met de compensatie, die aan Roe menië voor de Dobroedsja zou worden aan geboden Naar aanleiding van de bedekte uitnoodi- ging tot onderhandeling, door von Hertling gericht aan de Belgische regeering, heeft de minister van buitenlandsche zaken van Bel gië verklaard, dat die regeering blijft bij het door haar van het begin af aan ingenomen standpunt, hetwelk nog onlangs aan den Paus is medegedeeld, n.l. dat zij alleen vre desbesprekingen zal aanknoopen na overleg met die mogendheden, die België's onafhan kelijkheid waarborgden en hunne verplich tingen tegenover Belgie trouw bleven, n KORTF. BERICHTEN. Italiaansche vliegers wierpen bommen op Po/a. Het Finsche s.s. Mariograf met Roode O arde-soldaten aan boord, liep bij Aaland op een mijn. De gezantschappen van Frankrijk en Engeland hebben St. Petersburg verlaten. De te Berlijn vertoevende gevolmachtig den van de Finsche regeering hebben namens die regeering Duitschland ojficieel om hulp verzocht. Een Zweedsch bataljon jagers, bestaan de uit Zweedsche vrijwilligers onder Zweed>- sche officieren, is naar Finland vertrokken om daar mee te vechten. Het Spaansche ministerie blijft voor- loopig nog aan het bewind. Het secretariaat der internationale so- cialistenconferentie dat gedurende bijna een jaar te Stockholm was gevestigd, zal, naar de rrankf. Ztg. uit de Zweedsche hoofdstad ver neemt, binnenkort naar Bern overgebracht worden. Uit Rome worde gemeld dat door den buitengewoon hevigen regenval de wolven uit de Abruzen naar de laagvlakte worden ge dreven en groote bloedbaden onder kudden schapen aanrichten. Zij naderden zelfs tot enkele mijlen van Rome. SLACHTVERBOD EN VETINZAMELING. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Nu de Slachtwet is afgekondigd, heeft de minister van landbouw aanstonds gebruik gemaakt van de hem bij die wet verleende bevoegdheid om de noodige regelen te stel len op het slachten en, in verband daarmede, op de vet-inzameling. In het algemeen wordt nu het slachten van runderen, schapen en varkens verboden, de paarden blijven voorloopig ongemoeid. Ten aanzien van runderen en schapen wordt echter tegelijk eene algemeene ontheffing ver leend, onder bepaalde voorwaarden. Zoo doende zal het geoorloofd zijn te slachten, wanneer te voren mededeeling is gedaan aan den burgemeester overeenkomstig de door dezen te geven' voorschriften. Al het vet en het vetafval moeten vakkundig worden afge scheiden en zonder eenige beperking wor den afgegeven overeenkomstig de door den burgemeester te geven aanwijzingen, die hem door het Vet-distributiebureau namens den minister, worden verstrekt. Voor hoeverre die aanwijzingen beoogen vet en vetafval te doen uitsmelten, wordt aan de producten dier smelting de bestemming gegeven, die de minister zal bepalen. Er mag echter niet geslacht worden zon der dat voor elk varken ontheffing van het slachtverbod is verkregen. Het vet van in huisslachting verkregen varkens behoeft niet te worden afgegeven. Ten slotte heeft de minister de prijzen vastgesteld, tegen welke ruw vet en vetafval, van slachtingen afkomstig, ten hoogste zul len moeten worden afgeleverd, en wel: sla- gersrundvet, niervet inbegrepen, beneden 15 K.G. 0.80, van 15—20 KG. 1.10, bo ven 50 K.G. 1.4U per K.G., vet van met zoete melk gemeste kalveren 1.40, schapen vet 0.80, varkensvet 1.en alle afval- vet, en brokken 0.50 per K.G. De minister heeft een ernstig beroep ge daan op de burgemeesters, ten eigde de vet- inzameling zoo goed mogelijk te doen sla gen door nauwkeurige handhaving der voorschriften. zal plaats hebben op alle werkdagen der week, behalve Zaterdagsmiddags, van 14 FEBRUARI tot cn met 7 MAART, gedurende de schooluren, in de vakken TIMMEREN, SMEDEN, HOEFSMEDEN, BANKWERKEN, SCHILDEREN, MBU- BELMAKEN, METSELEN, en KLEER MAKEN. Het geboorte-bewijs moet bij de aan gifte worden mede gebracht. Zie aanplakbiljetten. BINNENLAND. Gedurende de week van 4 tot en met 10 Maart 1918 zal verkrijgbaar worden gesteld op: Bon No. 94 75 gram bak- en braadvet. Bon No. 95 250 gram peulvruchten. Bon No. 96 50 gram rijst. Bon No. 97 50 gram gort. Bon No. 98 50 gram zeep. Bon No. 99 2 K.G klei-aardappelen. Voor de restèerende 2 K.G. zullen nog na der de bons bekend worden gemaakt. Alkmaar, 2 Maart 1918. MELK. Gedurende de week van 3 tot en met 9 Maart 1918 zijn geldig bons No. 19 tot ea met 25 Alkmaar, 2 Maart 1918. Na een oponthoud door een opgeblazen brug te Pskof is de Russische vredesdelega- tie te Brest-Litowsk aangekomen om met de vertegenwoordigers der centralen de voor waarden te bespreken. Eigenlijke besprekin- Cemengd nieuws. CRITIEKE TOESTAND BOERENSTAND. De Landbouwvereeniging te Leiderdorp en Zoetèrwoude (Hooge Rijndijk) nam in hare vergadering van 25 Februari j.l. eene motie aan betreffende den critieken toestand van den Boerenstand, luidende: De Landbouw-Vereeniging te Leiderdorp en Zoeterwoude (Hooge Rijndijk) op 25 Fe bruari 1918 vergaderd zijnde; besproken hebbende,den critieken toestand waarin de boerenstand steeds hoe langer hoe meer wordt gebracht; Van oordeel, dat de landbouw een zeer be langrijke tak van welvaart is in ons natio naal volksbestaan, welke zich door den loop der tijden vrij heeft kunnen ontwikkelen; overtuigd, dat door de distributiewet de landbouw aan een bureaucratisch-centrali- seerepde regeling is onderworpen, die het bedrijfsleven belemmert in zijn natuurlijken groei, en bij den landman de energie en geestkracht verlamt; van meening, dat in deze wet te weinig rekening is gehouden met het eeuwenoude eigendomsrecht, hetwelk in de Grondwet (art. 4) eiken burger van den Staat is ge waarborgd; acht, dat de tijd is aangebroken, wil de boerenstand zijn plaats in het maatschappe lijk organisme blijven behouden en werk zaam zijn tot welzijn van het Nederlandsohe volk, dat meer rekening moet gehouden wor den met de rechtmatige belangen van de roducenten van de volksvoeding, dat is, de 'ederlandsche landbouwstand. KLACHTEN DER VEEHOUDERS. De R.-K. Diocesane veehouders- en land- bouwersbond heeft te Haarlem een druk be zochte buitengewone ledenvergadering gehou den, ter bespreking van de maximumprijzen voor slachtvee Na uitvoerige discussies werd, mede met hèt oog op de gevaren, welke onzen veestapel beloopen, door het afslachteh van fokvee en drachtige schapen en het tot stil- statid brengen van onze wolproductie, met bijna algemeene stemmen besloten, een adres aan de regeering te zenden, waarin de ver schillende grieven worden geformuleerd en de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat het rijk de risico ten opzichte van de in beslag onder Directie van P. NASSETTE. Ueldsebeutraat 43, Amsterdam. tTelefoon Centrum 150. genomen dieren geheel ovememe; dat bij sta king, zooals bij de Plantenboterfabriek te Am sterdam, maatregelen worden genomen, opdat de verzending van veevoeder door blijve gaan en geprotesteerd wordt tegen het in beslag ne men van drachtige of pas gekalfd hebbende koeien. TURF. Het turfgraven in de Noordelijke venen is thans reeds bijna overal aangevangen. Van regeeringswege is den arbeiders 25 pet. loon toegezegd boven dat van 1917. Naar verluidt uit Valtermond en Nieuw-Weerdinge worden omtrent het baggerwerk door verveners en werklieden gezamenlijk loonregelingen opge maakt. UIT STOMPETOREN. De vergadering der afdeeling Schermeer en Omstreken van „Het Witte Kruis" was Vrijdagavond slecht bezocht; zelfs het be stuur was niet voltallig. De voorzitter sprak hierover zijn leedwezen hit en heette de aan wezigen welkom. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering deed de secretaris mededeeling van enkele ingeko men stukken, die bijna alle voor kennisge ving werden aangenomen. Geenszins was dit echter het geval met een schrijven van den heer D. de Jong, waarin hij mededeelde wegens aanstaand vertrek ontslag te nemen als bestuurslid. De voorzitter wijdde woor den van har UI ij ken aan den hoca tz Jong voor alles, wat hij gedurende zoo vele jaren als penningmeester voor onze afdee ling heeft gedaan en stelde voor, hem het eere-lidmaatschap aan te bieden. Met applaus werd dit door de aanwezigenbegroet en door den heer de Jong met eenige woorden van dank aangenomen- Vervolgens deed de penningmeester reke ning en verantwoording over 1917. De ont vangsten bedroegen 293.92, de uitgaven 232.69, dus het batig saldo 61.23. Na onderzoek door de heéren Huijser van Ree- nen en Valk werd de rekening onder dank zegging goedgekeurd. Voor 1918 werd de begrooting in ontvangst en uitgaaf vastge steld, op 298.23. Namens de coirimissie voor contróle werd medegedeeld, dat het vorige jaar 98 voor werpen waren uitgeleend. In de vacature-de Jong werd met bijna algemeenè stemmen voorzien door de benoeming van den heer C. Kramer G lijnis, wien hiervan bericht zal worden gezonden. UIT ANNA PAULOWNA. De boerenplaats van den heer A. Biaau- boer Cz., in dén polder Anna-Paulowna, groot 33.74.80 H.A., heeft in openbare ver- kooping te Schagen, ten overstaan van nota ris G. Vrijburg, 63140 opgebracht. De plaats ging in 7 gedeelten. Het grootste deel, huizen met 15.55.70 H.A. land, werd gekocht door den heer J. Pranger, alhier, voor 23.450. UIT HEERHUGOWAARD. De heer J. Zoon, seinhuiswaohter op het baanvak HeerhugowaardCastricum. zal op 13 Maart 25 jaar bij de H. IJ. S. M. m dienst zijn geweest. In liet lokaal van den heer P. Roos werd de voorjaarsvergadering gehouden der Coöp. Stoomgraandorscnvereeniging „De Eendracht", Aan de orde kwam de rekening over 1917. Uit het rapport der commissie van onder zoek bleek, dat door een fout in de, telling het saldo 100 hooger wordt. Vooraf ech ter was door den voorz. medegedeeld, dat eveneens door foutieve optelling de uitga ven 100 te hoog bleken te zijn. Nadat de rekening in orde was gebracht, werd deze al dus vastgesteld met het verzoek aan den penningmeester, de rekening nog eens in iiaar geheel over te schrijven in zijne boe ken voor ze werd onderteekend. Ten gevol ge dezer foutieve tellingen moest wel de in druk gewekt worden, dat men in 1917 duur was uitgeweest. Natuurlijk was er al wat op gerekend, doordat de arbeidsloonen hoog, alle materialen en de brandstof duur waren. Op voorstel tan het bestuur werd besloten van al het gedorschene 15 ets. per zak terug te geven, het uurloon voor het dorschen van erwten terug te brengen van 7 op 6 en dat voor gebruik der stroopers van 5 op 4.50. Met het bedrag, dat moest worden uitgekeerd aan aflossing n.l. 5 pCt. en aan rente 4 pOt., wordt het batig saldo van 805.30x/2 terug gebracht tot ƒ99.22 M Aan den penningmeester werd overgedra gen bovengenoemde uitkeeringen te voldoen. Door den heer K. Molenaar werd een uit gebreid jaarverslag uitgebracht. We stippen hieruit het volgende aan. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1917 52, waarvan 2 zijn Goedkoop Brandhout. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE- BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan be langhebbenden mede, dat de Raad der Ge meente Alkmaar heeft besloten, den aanwezi gen voorraad brandhout zooveel mogelijk ge lijkmatig te distribueeren onder de personen met een inkomen van beneden 1550.tegen de prijs van 2 cent per K.G. uitsluitend voor eigen brandstof. Naar aanleiding van dit besluit verzoekt hij houders van legitimatienummers van 1 tot en met 3000 en wier inkomen beneden 1550 bedraagt, zich aan de volgende scholen te willen vervoegen om aldaar tegen betaling van 2.een bon in ontvangst te nemen goed voor 100 K.G. hout. 1500 MAANDAG aan de Keetkolk, hoofd der school de heer G, Hellinga. 5011ÖÖÖ MAANDAG aan de, Brillen- steeg, hoofd der school de heer F. J. Aukes. 10011500 MAANDAG aan de Nieuwe- sloot, hoofd der school de heer J. A. Zwarte- veen. 1501—2000 MAANDAG aan de Nieuwe- sloot, hoofd der school de heer A. Wijn. 20012500 MAANDAG aan de Snaar- manslaan, hoofd der school de heer J. Eita. 25013000 MAANDAG aan de Konings weg, hoofd der school de heer P. Schipper. Uitdrukkelijk wordt medegedeeld, aat deze bon recht geeft op het hout, 'wat moet worden afgehaald, op ondervermelde plaatsen en aangegeven dagen van 9 tot 12 en van. hall twee. tot half zes. 1—200 DINSDAG, 201—400 WOENS DAG. 401—600 DONDERDAG, 601—800 VRIJDAG, 801—1000 ZATERDAG, Pak huis van den heer N. Peereboom, Wolfpad. TOOI—1200 DINSDAG, 1201—1400 WOENSDAG, 1401—1600 DONDERDAG, 1601—1800 VRIJDAG, 1801—2000 ZA TERDAG, Gemeente werken. 2001—2200 DINSDAG, 2201—2400 WOENSDAG, 2401-2600 DONDERDAG 2601—2800 VRIJDAG. 2801—3000 ZA TERDAG, Oude Gasfabriek, Paarde.nma.rki Alkmaar, 2 Maart 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR deelt aan be langhebbenden mede, dat met ingang van het 42e broodkaartentijdvak gebruik moet worden gemaakt van de nieuwe verzamelstaren en deze behoorlijk en volledig moeten worden in gevuld. Alkmaar 2 Maart 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Petrslaam. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR maakt bekend! dat tusschen 6 en 31 Maart 1918 op de rijks- petroleum-distributiekaart kan worden ver strekt eene hoeveeleid van 2 Liter petroleum, tegen inlevering van de kaart b met de daar aan nog gehechte bons no. 10,, 11 en 12. Alkmaar, 2 Maart 1918. De Directeur voornoemd, D SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF deelt aan belanghebbenden mede dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden: vast te stellen de navolgende maximumprij zen voor zeeppoeder: Groothanaelprijs 16.per 100 pak van 250 gram netto; Tusschenhandelprijs 18,50 per 100 pak van 250 gram netto. Beide franco station van bestemming, spoor, boot of plaats van het veer, inclusief verpakking, betaling contant, zonder kor ting. Kleinhandelprijs 0,22 per pakje van 250 gram netto. Alkmaar, 2 Maart 1918. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. overleden, te/wijl zich 10 buiten de gemeeor te bevinden. In het bestuur kwam geen wijziging. Er werd 9 weken met de werktuigen gedorscht, n.l. van 3 Sept. tot 5 Nov., totaal werden gedorscht 2900 zakken haver, 736 zakken gerst, 107 zakken tarwe, 20 zakken rogge, 17 uur erwten, terwijl de stroopers 249 uren werd gebezigd. Een tamelijk langdurige bespreking werd gehouden over de plaatsing der werktuigen, 1 Mul. Mniilsliitlt- tn Controle-Kantoor

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1