mwBuBmB E M erti ^3^ _JL Central© Keuken. De gouden sleutel Damrubriek. FEUILLETON. m i tp Hi mm Hondsrd en Twinstigste 'Jaargang. Zaterdag 2 Maart. SPIJSLIJST. „Oorlogstuintjes/' HP TÈ HP SU M K*. SS. ).»18. WOENSDAG 6 Maart 1918: Aardappe len' met Wortelen en Uien. DONDERDAG 7 Maart: Erwtensoep. VRIJDAG 8 Maart: Aardappelen, met Sa- voyekool. ZATERDAG 9 Maart: Aardappelen met Roodekool. MAANDAG 11 Maart: Groentensoep met Vleesch (Rijstsoep) DINSDAG 12 Maart: Aardappelen met Zuurkool. Voor bovenstaande spijzen, moeten telkens bij het inkoopen der spijsbons, de volgende distributiebons worden ingeleverd: Voor Erwtensoep bon 95. Voor Groenten' soep geen. Voor.de vier Aardappelgerechten bon 100, en 1 uit het nieuwe boekje: telkens één bon vöor twee porties; desverkiezend kan hiervoor ook bon 99 worden ingewiseld waarop 4 porties kunnen worden ingekocht. Aan hen, wier inkomen meer dan TWEE DUIZEND GULDE& bedraagt en dus voor den verh<*>gden prijs -in aanmerking komen, wordt nog medegedeeld, dat als maatstaf wordt aangenomen, het laatst vastgestelde kohier, van den Hoofdelijken Omslag. Men verwarre het inkomen niet met het belastbaar inkomen hetwelk op het belastingbiljet voor komt, waarbij datgene wat voor noodzakelijk levensonderhoud is afgetrokken, moet worden bijgeteld De Administrateur, A. OSKAM. Erwten. Onder de erwten treft men twee soorten aan, n.l. groene, beter genoemd éénkleurige, en grauwe. Van beide soorten bestaan een groot aantal rassen of variëtei ten. Onder de groene treft men vele rassen aan, die niet zuiver groen zijn, maar .$vaar van de kleur meer naar het geel overhelt. Onder beide soorten vindt men stam- of kruiperwten, middelhooge en hooggroeiende rassen. Deze laatste twee moeten aan rijs worden gekweekt. Van sommige groene erwten eet men de geheele vrucht in onrijpen toestand, het zijn onze peulen, van andere eet men de nog groene zaden, nl.. van de doperwten; van een derde groep worden de zaden in rijpen toestand gegeten. Deze, onze gewone groe ne erwten, komen vooral voor de teelt op oorlogruintjs in aanmerking en dan nog wel de stam- of kruiperwten. Bekende rassen zijn: de groene kortstamerwt, de kroonerwt en de schokker. Deze laatste heeft de dikste zaden, die in ons land voor de consumptie meestal tot spliterwten worden verwerkt. Van de vele rassen onder de grauwe erw ten komen voor onze oorlogstuintjes vooral in aanmerking de Noordho 1 landsch e kort- stamerwten, zooals ze b.v. veel in de Waard en Groetpolder worden verbouwd, terwijl we voor afscheiding van de terreintjes of voor luwte heel best kunnen gebruiken een hooggroeiende capucijner, onder voorwaar de, dat men over wat rijs beschikt. Dit rijs wordt aap de noord- en westzijde van het terrein flink stevig in den grond gezet, waarna inen aan weerskanten van het rijs, 5 10 cM. daarvan verwijderd, een rij erw ten zaait. De erwten kunnen bij hoopjes van 2(3 stuks op een afstand van 7 cM. in een voortje woi'den gelegd, waarna dit voortje dichtgemaakt wordt. De planten moeten, als ze een 20 cM. hoog zijn, worden geholpen, om zich aan het rijs vast te hechten. Men. doet dit door ze met een vóór de, planten gespannen draad tegen het rijs te drukken. Bij hun verderen groei hechten ze zich met hun ranken zelf wel aan het rijs. 1 ons erwten is voldoende yoor een rij van 10 cM. lengte. De teelt van groene en grauwe stamerw- ten is al zeer eenvoudig. Men legt de erwten in voortjes, die een onderlingen afstand van 50 tot 60 cM. hebben. Eerstgenoemde af stand is voor groene erwten meestal vol doende. Onderhoudszorgen zijn er weinig aan deze teelt verbonden; wanneer de plan ten nog jong zijn, wordt het onkruid tlxs- schen da rhan zorgvuldig verwijderd an de grond goed los gehouden dóór hakken of schoffelen. Erwten, die tegen rijshout groei en worden met het schoffelen dikwijls "iets aangeaard. Het zaaien kan vroeg beginnen, vanaf be gin Maart tot half April. Zaait men vroeg, dan'heeft men ook kans op eén vroegen oogst. Loopt het weer mee en valt de oogst in 't laatst van juli pf in 't begin van Augus tus, dan kan de grond nog voor de teelt van andijvie of boerekool worden gebruikt. Daar de erwt een voorjaarsgewas is, kan een tus- schen- of voorteelt van een ander gewas niet plaats hebben. Met 1 ons groene erwten kan men een re gel van 10 M. bezaaien, grauwe erwten zijn iets zwaarder, in 1 ons gaan van 200-250 stuks; voldoende voor een fegel van 7(8 M. lengte. En hiermede heb ik de gewassen, waarmede ieder alvast kan beginnen, afge handeld. De grond dus nu maar spoedig be werkt en dan aan 't poten en zaaien. Zeer waarschijnlijk komt het achterterrein aan den Bergerweg deze week gereed. En nu wil ik nog met nadruk herhalen een raad, dien ik ook het vorige jaar heb gegeven, n.l. de ze: gebruik bij het poten en zaaien steeds een maatstok en plantlijü, ge voorkomt dan vele teleurstellingen. Niet alleen komen de planten bij 't gebruik van deze hulpmiddelen op den juisten afstand, het tuintje krijgt ook een veel beter voorkomen. Op het terrein aan den Bergerweg zal het aanbeveling ver dienen, de aardappel-, boon- uien- en erw- tenrijen van oost naar west te laten loopen, omdat het pad in Noord-zuidelijke richting ligt. Wilt ge b.v. uw aardappels poten, ver deel dan door stokjes de oost- en westzijde van het tuintje in deelen van 45 cM. Span midden tusschen twee stokjes de lijn over den gronl en leg hierlangs uw aardappelen op een onderlingen afstand van 40 45 cM. Zijt ge van plan pootuien met bruine boo- rien te combineeren, verdeel dan bovenge noemde rijen op dezelfde wijze in deelen van 50 cM., span de lijn tusschen twee te gen elkaar overstaande stokjes en poot hier langs de uienplantjes op afstanden van 15 20 cM. Half Mei ongeveer worden midden tusschen de uienrijen langs de lijn de brui ne boonen gelegd, zooals in een vorig arti kel is aangegeven. naar hot Engelsch door L. G. MOBERLEY. 13) HOOFDSTUK VI. Het „Klooster". „Ik hoor dat u zoo vriendelijk was giste ren de zorg op u te nemen van een ver dwaald kindje. Is er nog niemand komen op dagen om het op te eischen Mr. Redburn stond tegenover Tony Dun bar en bestraalde den jongen man met zijn breeden,. omvangrijken glimlach. „Tot dusver is er nog niemand gekomen," antwoordde Tony; het kleine ding is zeker weggeloopen van de kindermeid, en toch kan men moeilijk aannemen, dat zulk een kind ver heeft kunnen loopen. Ik heb de zaak da delijk bij de politie in handen gegeven en zónder twijfel zal de familie wel spoedig voor den dag komen. In dien tusschentijd worden mijn tante en ik bepaald dol op het vroolijke kleine ding." „Is uw tante vanavond ook hier?" De mil- lionnair keek met dwalenden blik de groote ontvangkamer rond1 vol menschen, die hem bijna allen onbekend waren. „Het is wel een dwaas gevoel om zoo weinig van zijn gasten zelfs van aanzien te kennen." „Mijn tante was ongelukkig niet in de ge- Met dank voor de ontvangen opl. van möbleem nb. 483 (auteur P. Kleute Jr., den daag). Stand. Zw. 2, 6, 8, 9, 10, 13, 19, 23, 25, 30, dam op 35. W. 11, 16, 28, 32, 33, 36, 37, 38, 39, 44, 49, 50. Oplossing. 1. 36—31 2. 39—34 50—45 4. 33—29 5. 29 18 6. 4944 7. 37—31 8. 32 5 9. 5:211 Goede oplossingen ontvingen wij van 1 de heeren M. Beers, R. W. T. Bosman, D. de Boer, P. Dekker, D. Gerling, J. Houtkooper, J. K. te Alkmaar, H. E. Lantinga, Haaflem, J. K. P. Dirkse te.Alkmaar. (Vergelijk s.v.p. met opl. in deze rubriek). COMBINATIES, Van den heer Kleute ontvingen wij weer eenige interessante slagzetten, die men niet mag verzuimen even te zoeken of na te spe len. 6 :J7 2. 30 39 3. 39 50 4. 50 36 13 :22 6. 35 49 7. 36 27 49 27 (de beste). 5. 8 zondere slagwending: (hetzelfde grondidée vonden wij in één dei: slagzetten van Weiss). 43—38 1. 12 21 37—31 2. 36 27 29—24 3. 19 30 4. 34—29 4. 23:43 38:49 fr. 27:29 25: 51 (Wij laten hier even den bedoelden stand van Weiss volgen uit fien partij tegen Ottina: Zwart: 5, 6, 8, 10, 13, 18, 19, 21, 22, 23, 36. Wit: 24, 25, 32, 33, 37/40, 45, 46, 47. Wit speelde: 40—34, 37—31, 34 29, 38:49 en 25 31 De tweede combinatie uitgevoerd tegen Sprengler is heel mooi. Zwart: 2, 4, 6/14, 19, 24, 26. Wit: 22, 23, 27, 28. 32/35, 37, 38, 40/43, 45. Wit won door: 1. 23—18 1. 12:23 2. 34—29 2. 23 34 3. 40 20 3. 14 25 4. 35—30 4. 25 34 5. 33—29 5. 34 23 27—21 6. 26 17 7. 32—27 7. 23 21 8. 28—33 8. 17:28' 32 1- Voor beginners: Wij gaven vorige week de volgende stan den: XVII. Zwart: 2, 8, 15, 16, 18, 19, 23, 24, 25. Wit: 27, 30, 35, 36, 37, 39, 40, 43, 45. Wit behaalt voordeel door 3731, 40:20, 27—21, 31 13! XVIII. Zwart: 16, en dammen op 2 en 36. Wit: 14, 20, 24, 35, 46. Wit wint door 4641, 14—10 en 20—15! Goede oplossingen ontvangen van: Nieuwe opgaven. XIX. Zwart: 13, 14, 16, 19, 23, 24, 39. Wit: 28, 32, 33, 37, 38, 41, 44, 49. XX. Zwart: 5, 8, 10, 15, 20, 26, 28. Wit: 30, 34, 35, 37, 42, 48. Wit speelt en wint! Ter oplossing voor deze, week: PROBLEEM 484, van J. v. GEEMEN, Alkmaar Wm SMS Hl y 1 'ïtÊ. Zwart: 2, 6, 10, 11, 13, 14, 16/19, 21, 23, 24 25 29. Wit': 26, 27, 28, 32, 34/38, 40, 42, 43, 45, 47, 49. Oplossingen vóór of op 7 Maart, bureau van dit Blad. Zwaart: 8, 9, 10, 12, 13, 18, 19, 23, 36. Witt: 17, 25, 29, 32, 33, 34, 37, 39, 43. Wit kan hier winnen door de volgende bij- tegenheid om te komen", zei Tony, met een gevoel van warmte voor den gastvrijen man, die zoo weinig aanmatigend was, zoo ver langend dat allen, die bij hem kwamen in zijn huis, zich zouden amuseeren en royaal onthaald worden. „U heeft van avond een groot gezelschap bijeen." „Ja, dat doet mij genoegen, ik voel mij verheugd en trotsch. John Redburn wreef zich in de handen cn zag den schilder stra lend aan. „Ik had mij voorgenomen een groqte partij te geven zoodra net huis klaar was en mijn vrouw was het niet mijn plannen eens. Ja, weet u,"- hiji sprak wat zachter en op meer vertrouwelijken toon, „ik kan dat wel aan u zeggen, u is er een die mij wel begrijpen zal, ik geef mij niet uit goed op de hoogte te zijn van de manieren in de hooge kringen. Ik ben mijn heele le ven een werkman geweest, ik heb een zaak in 't leven geroepen, die veel succes gehad heeft, en nu wil ik wat menschen zien en an deren een pleiziertje aandoen, zien dat zij zich amuseeeren en toen dacht ik, wij moes ten beginnen met een inwijdingsfeest hier in huis." „U zult veel succes hebben met uw inwij dingsfeest," antwoordde Tony hartelijk, „en sapperloot, dit is een huis dat de moeite waart is in te wijden ook" voegde hij er bij, met al de geestdrift van zijn kunstenaars ziel; „Ik heb nooit in mijn leven volmaak ter werk gezien dan hier is verricht. Er is geen enkele wanklank waar dan ook. U heeft net antieke behouden en toch op een won derbare wijze met het moderne vereenigd. Er is geen ander woord voor. Het is won- STADSNIEUWS. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Zitting van 26'Februari. DIEFSTAL VAN ERWTENSTROO. De loonploeger C. v. d. Oord te Groote broek had in Augustus 1917 van den land bouwer Jan Bakker gekocht een partij erw- tenstroo, wat stond op het land van J. Bak ker onder Bovenkarspel. Toen hij echter intijds het stroo zou ha len bleek.het reeds verdwenen en In het be zit te zijn* van den veehouder Com. R. te Bo venkarspel. Ter zake in dit feit stond Com. R. thdns terecht, die beweerde, dit stroo te hebben gekocht door tusschenkomst van Piet Bak ker, denb roeder van Jan. va nwiea v. d. Oord het erwtenstroo zou hebben gekocht. J?a Bakker, zwager van C. v. d. Oord, verklaarde het stroo aan laatstgen. te heb ben verkocht voor 20. Hij heeft het niet aan bekl. R. verkocht door tusschenkomst van zijn broeder Piét. Beklaagde beroept zich op 't gebruik dat getuige B. hepi gezegd heeft: „Tiet is te koop", wat naar zijn meening inhield de stilzwijgende overeenkomst dat hij het stroo zou hebben gekocht. Pf Bakker, getuige a decharge, verklaart dat bekl. begin Juli hem had gevraagd of het erwtenstroo al verkocht was en of hij dat eens aan zijn broeder Jan zou vragen. Het stroo was toen nog niet verkocht Getuige a decharge weet overigens niets, meer van de zaak en verklaart er geheel buiten te staan. Op de vraag van mr. Offers, verdediger in dit weinig beduidende zaakje of getuige aan bekl. zou hebben gezegd, dat hij het stroo kon krijgen, antwoort getuige „Neen!" N De officier noemt het feit niet al te ernstig en wil het feit uitgeboet zien met 100 boe te subs. 20 dagen" hechtenis. Mr Offers meent dat dit geen zaak is, die in het openbaar moet worden behandeld. Het is een zaak van burg. recht. De Rechter-Commissaris had in zijn ca baret deze menschen bij elkander moeten brengen. Deze man is geen- dief van erwten stroo. Hij staat gunstig bekend. De man meende dat hij het stroo had gekocht en heeft het eenvoudig weggehaald, het niet noodig ach tend, er den eigeüaar mee in kennis te stel len. PL concludeerde, dat hier geen en opzet telijke toeeigehing heeft plaats gehad .en vraagt vrijspraak. Bekl. reikt een bewijs van goed gedrag aan den president over, die belooft het bij de stukken te zullen leggen. MISHANDELING. De kaasmakersknecht L. Groenink is mis handeld geworden door den los werkman Piet H., die hem in den nacht van 9 op 10 Dec. een slag heeft gegeven met een' lantaarn op het hoofd. Het feit is gebeurd in de herberg van den vader van beklaagde aan'den Keinsmerbrug te Zijpe. Beklaagde erkent het feit, maar zegt, dat hij door getuige is lastig gevallen Eisch 20 boete subs. 19 dagen hechtenis BELEEDIGING VAN EEN POLITIE-AGENT. Zonder eefrige aanleiding voegde, in den nacht van 26 Dec. de timmerman Picter D den agent v. politie Stoorvogel iü de Lan- gestraat te Alkmaar eenige belecdigei woorden* toe. Voor welk feit het O. M. thans 20 boete subs. 10 dagen hechtenis vorderde. HOOGER BEROEP TEGEN VRIJSPRE KEND VONNIS IN' ZAKE OVERTRE DING DER GEMEENTELIJKE VEROR DENING OP DEN BAKKERS- ACl ITARBÏ ;r- Onze stadgenoot, de bakker Bote R., stond heden terecht in hooger beroep we gens overtreding van de bekende plaatselijke verordening op den bakkersnachtarbeid. Door den Kantonrechter te Alkmaar was hij van het feit vrijgesproken, doch de ambte naar van het O. M. was tegen deze beslis sing in appel gekomen Beklaagde erkende het feit, dat hij ais hoofd van het bedrij: arbeid vóór het gestelde uur heeft doen ver richten. Doch beklaagde 'wijst tevens op het hin derliike van deze verordening waardoor b.v een k>i er die onder de genu - n te Heiloo woon* aan den rijksstraatweg deze arbeid is toe;.: staan, terwijl hij bij den bakker die on der" de gemeente Alkmaar woont, dit wordt verboden. Beklaagde meent, dat een dergelijke wet niet een plaatselijke, maar een rijkswet moest zijn. De officier,van justitie is van meening, dat 't vrijsprekend vonnis vernietigd moet wor den. Z.Ed. acht iedere gemeenteverordening bindend, zoolang ze niet in hoogste instantie vernietigd is geworden en eischt, opnieuw rechtdoende bekl. te veroordeelen tot boete subs. 2 dagen hechtenis. M ELKVERV ALSCHINO. De melksilijtster Tetje de R., hoisvr. de H staat terecht dat zij te Helder op 8 Novem ber heeft afgeleverd een hoeveelheid melk, die, zooals later na gehouden onderzoek, in ruime mate met water was vervalscht, heeft fgui-ii iii'ivn derbaar." Een behagelijke uitdrukking verheiderde het eerlijke gezicht van den millionnair. „Wel, wel, ik ben edit blij u dat te hoogen zeggen, riep hij uit, „u is schilder en wat U zegt is dus des te prettiger te hooren Ik het Klooster kocht, dat wij oppassen «noes ten er iets aan te bederven. Ik heb zelf geen vtrsiand van die dingen; dat beweer ik ook niet. Ik heb geen tijd gehad mij met zulke zaken te bemoeien of er studie van te ma ken. Ik heb veel te lang eenvoudig, practiscli werk Verricht/om in slaat tc wezen mijn geest tc bepalen bij hetgeen' u moogt noe men de tot versiering dienende zijde van het léven." „U heeft wonderbaar succes gehad met de verbouwing van deze plaats,"" zei Tony met den glimlach, die zulk een bekoorlijkheid gaf aan zijn gezicht. „Ik heb mij de moeite gegeven den aller- besten man te vinden om het werk op zich te nemen en gaf hem vrijheid om op de bes te manier uit te voeren," antwoordde mijn heer Redburn kalm. „Ik zeg u hoe het staat". Zijn stem werd weer vertrouwelijk. „Ik wil niet beweren, niet heel goed te weten dat ik zelf een nieuweling ben een self-made man, en ik schaam mij niet dat te wezen en het te erkennen en ik had de gril noem het een dwaze gril als u wilt, fnaar ik had lust in een oud huis te gaan wonen, een huis dat geslachten van menschen van edele geboorte had zien leven en konten en gaan. Ik had de gril in zulk een huis te willen wonen en daarom heb ik het Klooster ge kocht." heeft afgeleverd aan een 7-jartg meisje. Door den melkcontroleur jongeman» is deze melk in beslag genomen als mede een door hem ten huize van beklaagde genomen staünonster. Bekl. erkent water in de melk te hebben gedaan, doch zij zegt die melk te hebben verkocht voor papmelk. Ze bedoelt can broodpap z.g. sop te bereiden. Zé heeft echter verzuimd om het kind te zeggen, dat ze melk afleverde waar water bij gevoegd was en op grond van dit verzuim, wordt ze door den officier - schuldig be schouwd en tegen haar 1 week gev. straf ge vorderd, onder aanneming van verzachtende omstandigheden. ERNSTIG VERZET TEGEN JACHT- OPZIENER. In den avond van 7 November werden een tweetal wildstroopers de landbouwer Bart D. en de dijkwerker Willem V., in het jacht veld xonderSt.-Maartensvlotbrug, terwijl zit met een paar andere personen stroopten met behulp van de z.g. lichtbak, overvallen door den jachtopzieners Thomas en Pols. De stroopers hadden te voren reeds afge sproken om, indien zij gesnapt zouden wor den, niet te vluchten, maar stand te houden. Ze hielden zich aan deze afspraak en trachtten den jachtopziener van zich af te ouden door hun geweren op hen gericht te houden. Ook de jachtopzieners richtten hun gewe ren op de stroopers en door jachtopziener Thomas werd een schot in de lucht gelost. De geweren van de jachtopzieners ge raakten echter onklaar en daarom moesten ze zich terugtrekken. De twee voormelde stroopers stonden nu wegens dit verzet terecht, alleen bekl. D. was verschenen. Mr. Prins stond hen bij als raadsman en verdediger. v Bekl. D. beweerde, dat van hun kant niet is geschoten, wel heeft hij het geweer op ten gericht, (naar niet in aanleg, doch met ruststand. Getuige jachtopziener Pols beweerde ech ter dat het geweer wel degelijk in aanslag was aangelegd. Hij zelf had ook zijn geweer aldus aangelegd en werkelijk afgetrokken, maar zijn geweer zat vast en weigerde ge lukkig, zegt getuige. Getuige viel eerst en toen zag hij, dat de eene. strooper het licht van de lantaarn op hem liet vallen en de andere het geweer op tem aanlag. Getuige noemt hetgeen is gebeurd een ernstig optreden. Getuige heeft bekl. D. niet herkend. Het sterke schijnsel der lantaarn verblindde hem. Getuige Arie v. d. Vlies, die ook behoorde tot het stroopersgezelschap, scheen nu an ders te verklaren dan bij den rechter-com- missaris en kwam daardoor in conflict met den president, maar bet had gelukkig voor v. d V. geen verdere gevolgen. Deze getuige als wel beklaagde verklaar de dat Pols neeft geschoten en niet Tho mas. Pols zegt ik heb n'et geschoten. De officier v. justitie acht de ten laste leg ging, ook bedreiging met geweld, volkomen bewezen en eischt voor dit ernstige feit een strenge straf en well veroordeeling van ieder der beklagden tpt 8 mander. gevangenisstraf. Mr. Prins valt de dagvaarding aan, die maar al te zeer den indruk maakt, dat de helle: b cltuldigdc gaarne op een of an dere wijze veroordeeld zou zien. Verdediger wijst er op, dat de jachtop zieners verzuimd hebben zich kenbaar te maken Daardoor vervalt het ten laste ge legde verzet tegen ambtenaren. Bekl. wisten uiet dat het ambtenaren waren. Pleiter ontkent voorts dat zij'waren ambte naren in de rechtmatige uitoefening hunner bediening. Het staat vast uit hun eigen getuigenis, dat ze nog niets hadden verricht, waaruit de rechtmatige uitoefening bleek. Ook acht pleiter niet volkomen bewezen, dat zij het geweer in de onmiddellijke nabij heid van den jachtopzieners op dezen heb ben gericht. Verdediger vond het vreemd, dat de getui gen wel hebben gezien op 5 meter afstand de stand van het geweer maar niet het ge laat van den -chutter, waaruit men mag concludeeren, dat deze verklaringen aange vochten kunnen worden. Pleiter memoreert nog verschillende z.i. zwakke posten in het gedrag en een en ander resumeerende, komt hij tot de conclusie, dat beide ten laste gelegde feiten niet zijn bewe zen. Ten slofte zegt pleiter zich ook met de strafmaat niet te kunnen vereenigen en ver zocht, indien tóch mocht worden veroordeeld in voorw. straf. - Tony kreeg een wargi gevoel voor den grooten man met het vriendelijke, eerlijke gezicht en den ruwen vorm en hij keek zijn gastheer aan met een blik, die een sympathiek begrijpen uitdrukte. ?,lk geloof dat ik ook zooiets voelen zou," zei liij. „Als ik bij madile was'een antiek huis te koopen, zou ik ti een kazen waarin géslacliten beschaafde mannen en vrouwen hadden geleefd en waren gestorven en een beschaafde atmosfeer hadden achtergela ten." „Jo, waarom begraaf je je zelf in dat hoekje van de kamer, terwijl er douarières wachten op een cavalier om mee te soupee- ren Met die -woorden stoorde Hilde Red burn hun gesprek en Hilda zelve, een prach tig vizioen van glanzend wit en schitterende diamanten, stond tusschen de twee mannen in en zag haar echtgenoot aan met een on- geduldigen, om niet te zeggen bitsen blik. En Tony, de uitdrukking van vereering en bewondering ziende in de oogen van haar man, waarmee hij haar aanzag, voelde zijn hart een weinig samenkrimpen. „Zij1 is zoo schoon als de dag en zoo koud als een ijskegel'', dacht hij, „en die goede, oude vent, aanbidt den grond dien zij be treedt en zij is een zijn aanbidding geen zier waard. Maar wat een prachtig schilderstuk zou er van haar te maken zijn 1" Het is mogelijk dat het slot van deze over denking zich door telepathie aan den milli onnair meedeelde, want deze wendde zich tot hem met een eensklaps stralend gezicht. „Goede hemel!" riep hij uit, „daar valt mij wat in. Ja lieve, ja, ik zal de douairières niet vergeten. Hij glimlachte Hilda loe, die gemelijk de wenkbrauwen fropste. „Maar er is mij juist Iets Ingevallen. Mr. Dunbar is schilder, weet je, wij moesten samen eens een bezoek bij hem gaan brengen op zijn ate lier en hem vragen ons zijn laatste portret ten te laten kijken, Ik wou een portret van mijn vrouw hebben om hier in huis op te hangen, mijnheer Dunbar, en wanneer het voor mijn -Vrouw is, komt het keld er niet op aan. Als ze het dus goed vindt dat u een portret van haar schildert, dan hoeven we niet anders te doen dan de afspraak te ma ken en den prijs te bepalen. Hilda's ontevreden uitdrukking nam toe. Zij had nog niet geleerd en zou waarschijn lijk nooit leeren, den eenvoud waarmee haar man de zaken opnam te begrijpen; en even min had zij in het minst het feit begrepen dat hij genoot van zijn ontzettenden rijkdom, van alles waartoe die rijkdom hem in staat stelde, evenals een kind geniet van een nieuw boeiend stuk speelgoed. Zij was met hem ge trouwd ter wille van dien rijkdom, zij was zeer bereidwillig alles van hem aan te ne men waartoe zijn rijkdom hem Lu staat stel de haar mee te overladen, maar zij deed geen enkele poging de goedheid en oprechtheid te begrijpen, die onder de oppervlakte lag welke de fijne beschaving miste. Zoo ver achtte haar hart, of wat zij haar hart noem de, den man die haar liefhad; zij ergerde zich over wat zij noemde zijn platheid; da echtheid en eenvoud, die daar achter ver borgen was> zag ze niet of wilde ze niet of wilde ze niet zien. Wordt vervolgd nl mA 'J7T/7SA 'WfJviA 'wm/a

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 5