DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ultliitillig toeslis Petrol», i De strjjd in en buiten Europa. JS«. 53 1918 MAANDAG 4 MAART. Honderd en twinstigste Jaargang AOonnemontspiHï bil Yooroltbetallng p. 3 maanden f 1.65, fr. p. post f 1.90. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. fr. N.ï. Boek- en Bandelsdrnkkerll Herms. Coster 4 Zn„ Voordam C 9, Tel. I, NEDERLAND. Beschikbaar stelling ritueel yleeseh. Aardappelen. Uitbetaling vergoedingen wegens kostwinnersohap. Het groote werelddrama geeft ook in dit opzicht een trouw beeld van het werkelijke leven, dat de mogendheden, die er de hóofdL rollen in vervullen, steeds weer haar optre den ter behartiging van persoonlijke belan gen als een actie ter bevordering van het al gemeen welzijn voorgesteld wenschen te zien. Onder hoevele schoonklinkende leuzen is men niet reeds ten strijde getrokken, hoe- vele jonge mannen zijn aan dezen massa moord niet reeds ten offer gevallen qls slachtoffers in den strijd voor de beschaving en tegen het barbarisme en hoe kwam toch telkens weer onder al die schoone woorden, de ruwe waarheid te voorschijn, het feit dat men slechts streed voor eigen belangen voor gebiedsuitbreiding of vernietiging van een gevaarlijken concurrent op de wereldmarkt. 'De Md toegejuichte redenaars, zoowel in den Duitsehen Rijksdag, in de Fransche Ka mer of in het Engelsche Lagerhuis, de man nen, die hun gehoor in welgekozen woor den, met een beroep op menschelijkheid en vaderlandsliefde, tot voortzetting van den oorlog bewegen, de diplomaten, die van dag tot dag verkondigen, dat een vrede zon der volkomen vernietiging van den vijand een ramp voor de beschaafde wereld' zal zijn, zij allen sluiten willens en wetens de oogen voor dë nuchtere werkelijkheid, het feit, dat deze oorlog geen dag langer zou duren indien alle daaraan deelnemende mo gendheden de overtuiging bezaten, dat ver lenging van den strijd hen in economisch op- zich in ongunstiger conditie zou brengen. Helaas, nog is (ie dag niet aangebroken waarop de deelnemers aan dezen massa moord zich met ontzetting zullen ah/ragen hoe zij ooit zoo verblind konden zijn om Europa, en daardoor ook het eigen vader land, aan den rand van den afgrond te bren gen, hoe zij in naam der beschaving en menschelijkheid hun moordende projectielen, in de vijandelijke gelederen konden werpen, hoe zij den grond, die nog kort geleden het goudgele graan droeg, drenken konden met liet bloed van millioenen jonge arbeidskrach ten. Dank zij de propaganda van den Russt- schen volkscommissaris Trotzky, heeft het strijdend Europa eenigen tijd in het teeken van-het zelfbeschikkingsrecht gestaan. Iedere staat, aladus Trotzy, moet vrij' zijn om over zijn eigen toekomst te beschikken en werkelijk leek het een oogenblik alsof Rusland en de Centralen op dezen grondslag tot een afzonderlijken vrede zouden komen. Helaas, de, schoone theorieën dienden ook hier .slechts weer om de ware doelein den te bemantelen en de onpartijdige toe schouwers bij' het groote werelddrama za gen de Bolsjewiki hun Roode Gardes bevel geven om de zoo juist zelfstandig verklaar de staten uit te moorden en zien thans weer de Centralen onder den schoonen naam van redders der beschaving, in Esthland, Lijf land en Podolië oprukken, om het vuistpand der middenstaten bij de komende vredesbe sprekingen te vergrooten. Gomel, Reval en in de Oekraine de hoofd stad Kiëf werden met hulptroepen der Cen tralen genomen en de Oostenrijkers, die jjjH Podolië oprukken om zoogenaamd op ver zoek va het Oekrainsche volk, hulp tegen de Bolsjewiki te verkenen, veroverden reeds Zwerinka, Gorodeck en verscheidene andere plaatsen en komen daaTdoor steeds dichter bij hun werk' lijk doel, zich van de- voedsel voorraden in deze vruchtbare landstreek te verzekeren en er tevens voor te waken, dat Duitschland zich daaryan niet meer toe eigent dan waarop de omstandigheden het recht geven. In den Russischen heksenketel kookt en bruist het nog steeds en komt heden boven drijven wat gisteren nog voor ieders oog verborgen op den bodem lag. Dank zij het feit, dat Trotzky, die den vrede beloofde, slechts een hervatting van dea strijd bracht, dank zij de omstandigheid, dat de Centralen steeds verder het Russische gebied inrukken en de hoofdstad reeds be dreigen, neemt het gezag der Bolsjewiki ie deren dag af. In Petrograd schijnt volkomen tuchteloosheid te heerschen. De troepen, die tot den strijd worden opgeroepen^ keeren eigenmachtig naar huis terug, in de hoofd straten worden onschuldige voorbijgangers neergeschoten en hun lijken in de rivier ge worpen en de nijpende hongersnood doet de verbittering tegen de Bolsjewiki steeds sterker worden. De film in het Oosten staat op het punt een nieuw bedrijf van het groote Russische drama op het doek te projecteeren. De hernieuwde actie der Centralen in het Oosten heeft Japan wakker geschud. Eigenlijk was het al wakker, maar "het zocht tot nu toe naar een gunstige gelegen heid om zijn reeds lang gekoesterde wen schen te kunnen bevredigen. Als waren de Duitschers reeds dwars door Siberië naar het Oosten gedrongen, als be dreigden zij reeds de versterkingen van To- ;do, heeft Japan aan de mogendheden der Entente medegedeeld, dat het zich in het al gemeen welzijn verplicht ziet, een veldtocht in SiÖerië te beginnen ten einde althans nog deze gebieden voor machtsmisbruik der Cen tralen te beveiligen. Natuurlijk wordt uit invloedrijke Japan- sche brön gemeld, dat Japan, wanneer het de crijgsverrichtingen uitbreidt, geen oogenblik aan gebiedsvermeerdering denkt. Japan ge voelt zich slechts verantwoordelijk voor het behoudi van vrede en veiligheid in het verre Oosten en de Britsche bladen bet oogen na drukkelijk, dat Japan het recht heeft om on middellijk voorzorgsmaatregelen tegen de verduitsching van Oost-Siberië te nemen. De Daily Chronicle acht bovendien een Japansche actie noodzakelijk, daar de anar chie in Siberië groote vorderingen maakt en er reden is, aan te nemen, dat de intriganten in Korea zich tegen het Japansche gezag met de Bolsjewiki vereenigd hebben. In Amerika is men blijkbaar minder opge togen over de Japansche plannen, waarvan men het nut eigenlijk niet kan inzien. Uit Washington wordt gemeld, dat het Kabinet, inzake Japan's voorstel nopens een actie in Siberië, nog niet tot een conclusie is geko men. Evenwel, Amerika zit thans ook in het schuitje der Entente en-moet noodgedwon gen meevaren. Reeds maakt een Reuter-tele- gram uit Washington er melding van, dat president Wilson een schikking van interna tionalen aard overweegt, om te maken, dat de groote voorraden te Wladiwostok, noch het toezicht op-den spoorweg door Siberië den Duitschers in handen zuilen vaLien. De Entente kan nu eenmaal niet toezien als de Duitschers een poging doen om den levensmiddeienvoorraad uit Siberië weg te halen. In het Engelsche blad de „Nineteenth Cen tury" geeft Leslie Urguhart, die in verbin ding staat met handelsondernemingen in Si berië, den raad, dat een een Siberische mis sie, bestaande uit Engelschen, Amerikanen en Japanners, Wladiwostok zal bezeten en den Transsiberischen spoorweg tot den Oe ral toe in haar macht zal brengen. Deze missie, die naar den schrijver meent een 25000 tot 30000 man zal moeten tellen, zou voor het Russische volk een zijner voor naamste bronnen van voedselvoorziening in stand kunnen houden. Afgescheiden van de vraag of Japan's op treden jn Siberië werkelijk 3lecht3 een actie ten behoeve van het Russische volk genoemd mag worden, voorspelt de Washingtonsche correspondent van de Associated Press, dat het staatsdepartement het denkbeeld zal aan vaarden, dat een op zichzelf staande macht in Siberië het krachtigst zal kunnen optre den. Trouwens, in Amerika schijnt men van de -Japansche opvatting doordrongen te worden, dat Japan voor zijn nieuwe actie eigenlijk geen toestemming noodig heeft en zijn bondgenooten alleen uit beleefdheid om een vrijwillige goedkeuring' zijner plannen gevraagd heeft. In Japaansche handelskringen zou men te gen troepenzen^ihgen naar Siberië zijn, daar men gelooft, dat de Duitschers niet door Siberië naar het verre Oosten zullen trekken. Er zullen waarschijnlijk heel weinig Ja panners zijn, die dit doordringen der Duit schers werkelijk vreezen, maar de Japansche regeermg heeft nu eenmaal een reden voor een hernieuwde actie in Siberië noodig. En moeilijk kan zij toch deze actie verde digen door de werkelijke reden daarvoor op te geven, dat namelijk Japan zich van den verslagen Russischen beer tijdig van een be- geerenswaardig boutje wenscht te verzeke ren. Uit Tokio wordt gemeld, dat de maxima- listen verscheidene plaatsen ln Siberië be zetten. Reeds vielen Blagsvetschensk, Ir- koetsk, Khabarówsk en Omsk in hunne han den. De Daily Mail meldt, dat in verband met den toestand in Siberië tusschen Londen, Pa rijs, Rome en Washington een gedachtenwis- seling plaats vindt. Japan neemt aan de besprekingen geen deel. In de Bulgaarsche Sobranje hebben de af gevaardigden nadrukkelijk betoogd, dat de Dobroedsja, wegens haar Bulgaarsch karak ter, door Roemenië geheel aan Bulgarije, moet teruggegeven worden. Hoe het precies mei de vredesonderhande lingen tusschen Roemenië en den vierbond staat is niet duidelijk. De Vossische Zeitung meent, dat die onderhandelingen mislukt zijn, maar uit Boekarest wordt gemeld, dat Roemenië vertegenwoordigers ter beraadsla ging over het sluiten van den vrede zal af vaardigen. Uit Berlijn wordt &d. 3 Maart gemeld, dat nu de wapenstilstand met Roemenië is opgezegd, de Roemeensche regeering zich bereid verklaard heeft, nieuwe onderhande lingen ovér de inwilliging van den wapen stilstand op grond van de door de Centralen gestelde voorwaarden aan te knoopen. Aan deze onderhandelingen zouden de vredes voorwaarden aansluiten. Naar gemeld wordt, zullen de onderhan delaars van den vierbond den Roemeenschen parlementairen een beperkten termijn stellen voor aanneming der vredesvoorwaarden. Daar de vierbond met betrekking tot de diplomatieke vraag een belofte gedaan heeft en in geen geval.de radicale persoonlijke po litiek van koning Karei zal ondersteunen, is men in kringen, die in nauwe verbinding staan met de BaOplatz, van een zeer spoedig tot sïand komen van een vredesverdrag over tuigd. Ook de. WeensfMipers is optimistisch gestemd. Volgens een zooeven gepubliceerd be richt heeft Koning Ferdinand aan Marhilo- man de vorming van een kabinetopgedra gen. Te Brest-Litowsk zijn thans nieuwe vre desonderhandelingen tusschen de Centralen en Rusland begonnen onder voorzitterschap van den gezant von Rosenburg. Besloten werd, ter regeling van de politieke kwesties, een gemeenschappelijk verdrag der vier bondgenooten met Rusland te sluiten en de economische schikkingen en rechtskwesties voor ieder dm- bondgenooten gescheiden te behandelen. Dank zij de afwezigheid van den heer Trotzky, beloven de onderhandelingen dtt maal "althans tot een resultaat te zuilen lei den. t Nader wordt bericht, dat Zondagmiddag 5 uur de vrede met- Rusand geteekend werd. Volgens een telegram uit Petrograd wordt in de nieuwe voorwaarden de afscheiding van de Kaukasische provincies Kurdakhan, Kars en Batoem van het Russische grondge bied geëischt. De Duitsche militaire operaties in. Groot Rusland zouden reeds gestaakt zijn. Dat Keizer Wilhelm den rijkskanselier een echt „Duitsche" gelukwensch zond, be hoeft zeker geen betoog. Berlijnsche telegrammen maken met vol doening melding van het tot zinken brengen van duizenden tonnen vijandelijke handels schepen op het Noordelijk oorlugtmrin n in het Westen der Midddlandsche Zee. üf hierbij weer onschuldige hospitaal- schepen in den grond geboord zijn, wordt niet gemelcf. Bij een luchtaanval op Venetië zijn 300 bommen geworpen, 38 huizen vernield, het koninklijk paleis en drie kerken ernstig be schadigd. Een vijftiental burgers werden gekwetst waaronder eenigen doodelijk. Hebben de Oostenrijkers dan in het ge heel geen respect meer voor de kostbare kunstschatten van deze oude Itliaansche ves te? Trouwens, is er iets verfoeilijkers denk baar dan een bomaanval hoog uit de lucht op een totaal weerlooze bevolking? De ondervinding heeft toch wel geleerc dat een dergelijke actie slechts dienen kan om de onderlinge haat te vergrooten en den verzoeningsdatum ad calendas graecas te verschuiven. De Fransche minister van buitenlandsche zaken is met nieuwe onthullingen gekomen. Hij deelde mede, dat Duitschland, wan neer Frankrijk in 1914 onzijdig gebleven was, de tijdelijke uitlevering van Toul en Verdun zou geëischt hebben en deed, met 't oog op de Elzas-Lotharingsche kwestie, voorlezing van een brief door den grootva der van Wilhelm II geschreven, waarin deze vorst erkend zou hebben, dat de amputatie van 1871 gelijk staat met een verovering die niet door de nationale behoefte doch door militaire overwegingen geboden- werd. De Duitsche pers erkent de echtheid van minister Pichon's mededeelingen. Wanneer, zegt de Vossische Zeitung, T laatste gedeel- -sap nramipag üba nrerSapj pq~ uea aj tijda niet gepubliceerd is, dan komt dat al leen daardoor, dat het antwoord van de Fransche regeering op het eerste gedeelte' van dien aard was, dat het tweede gedeelte niet te harer kennis bèhoefde te worden ge bracht. In geheel Frankrijk is op 1 Maart plechtig ïerdacht, dat het 47 jaar geleden was, dat de Elzasser en Lotharinger afgevaardigden, van Frankrijk geseheiden, daartegen te Bordeaux protesteerden. Alle bladen drukten den tekst daarvan af en eveneens dien van het adres waarin de af gevaardigden der uiterste linkerzijde in 1871 de vertegenwoordigers der aan Frankrijk ontscheurde departementen beloofden, dat de republiek niet zou ophouden deze terug te eischea. Frankrijk blijft het rijksland eischen, dat Duitschland nimmer vrijwillig zal afstaan. Zoo lijnrecht staan hier de Fransche en Duitsche opvattingen tegenover elkander, dat men zich met angst .mag afvragen hoe een oplossing van de Elzas-Lotharingsche kwestie ooit mogelijk zal zijn aleer een der strijdende combinaties door uitputting tot algeheele machteloosheid is gedwongen. Op Jhet Westelijk gevechtsterrein is een groote bedrijvigheid te bespeuren. Het blijft nog bij kleine schermutselingen en verkenningen, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze het begin zijn van krijgsverrichtingen van zeer groote beteeke- nis. KORTE BERICHTEN. - Te Rome is oen Flrfsche afvaardiging aangekomen om de officieele erkenning van Finland's onafhankelijkheid, door de Itali- aansrtw regeering, te erlangen. - Een Duiisch vliegtuig heeft bommen op St. Petersburg geworpen. Bij1 eeni Duitsehen aanval aan het West front werden 66 Portugeezen gevangen ge nomen. President Wilson ral vermoedelijk met de Engelsche en Fransche regeeringen te rade gaan, alvorens bij1 de rede van graaf Hertling beantwoordt. De Fransch-Zwiisersche grens is sedert Vrijdag gesloten. Het tusschen de Russen en de bewoners der Alandseilanden gesloten verdrag Verleent den Russen een ontruimmgstermijn van 5 weken. In de maand Februari namen de Cen tralen 1Ü66 officieren en 30994 manschappen gevangen. Er werden 1353 stukken geschut. 2145 machinegeweren, 50,000 geweren, 104 locomotieven. 5 6 duizend vaartuigen en 2348 spoorwagons, waarvan er 704 waren geladen, buitgemaakt. Britsche kanonneerbooten, die de Jangtse waren opgevarep, om zich met de Chineesche Zuidelijke troepen te verstaan, moesten onverrichter zake terugkeeren, daar de Chineezen het vuur openden. Miss Margereth Wilson, dochter van den president is een tournet in de legerkam pen In Texas begonnen om voor de soldaten concerten tc geven. In St. Petersburg is de Indruk gewekt dat de Duitschers niettegenstaande het slul- ,ten van dien vrede de stad zullen binnenruk ken. De regeering zal daarom waarschijnlijk naar een andere stad verhuizen, ook al we gens de dreigende houding der bevolking te genover de maximalisten. Oomperts, de president der Amerlkaan- sche arbeidersorganisatie, roept in een bood schap het Russische volk op den strijd voort te zetten. De Duitsche zeestrijdkrachten die bij Vlieland op mijnen liepen bestonden uit een mijnzoeker en drie treilers. VERVOER VAN ZAND EN GRIND. Het vervoer en de aflevering van zand, grindzand en grind uit eenig deel eener ge meente naar alle overige deelen des rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, zijn verboden, behalve a. voor zoover het vervoer plaats vindt in hoeveelheden van niet meer dan 25 kub. M.; b. indien het vervoer strekt ten behoeve van werken, behoorende tot het Nederlandsche le ger of de Nederlandsche marine en geschiedt De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF van ALKMAAR maakt belang hebbenden bekend, dat de toeslag over bons 9 en 10 der Rijks petroleum-distributiekaart zal worden uitbetaald op WOENSDAG 6 MAART a.s., des namiddags van 2 tot half vijf uur 'en wel in de volgende volgorde aan houders van tegitimatienummers 11000 aan de Keetkolk, hoofd der school de heer G Hellinga. 10012000 aan de Brillensteeg hoofd der school de heer F. Ji. Aukes. 2001—3000 aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer J. Zwarteveen. 30014000 aan de Nieuwesloot, hoofd der school de heer A. Wijn. 4001—5000 aan de Snaarmanalaan, hoofd der school de heer J. Eita. 50016000 en daarboven aan den Ko ningsweg, hoofd der school de heer P. Schip per. Alleen op vertoon der Rijks petroleum diar tributlekaart zal de toeslag worden uitbe taald. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. De DIRECTEUR van het DISTRIBUTIE BEDRIJF maakt aan belanghebbenden be kend, dat de/wekelijks beschikbaar gestelde hoeveelheid ritueel' vleesch voor de lsraëlie- tische Gemeente teruggebracht is op 100 gram per hoofd per week. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Oedurende deze week (dus tot en met 10 Maart) zal verkrijgbaar worden gesteld op Bo 100 1 K.G. Zand-aardappelen. Bon lc 1 K.G. Zand-aardappelen. Alkmaar, 4 Maart 1918. BnvvaaMettfcNr irem ilkassr brengt ter kennis benden, dni dM geedlng, toopende rak tm N Febr. tot en met S Maart, sal plaats bel» ben ten Madhaln ep Weensdmg fl Haart n.s* veer seeveel de LiMBVKEM enden LAJfDMTORH aangnat rast des voor- middags ttjf11 u ar m veer nared de MILJTIB aangaat van 11-11 n. Alkmaar, 4 Maart 1918 De BurgSHMsater voornoen4, O KIPPW40. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKM AAR brengen ter algemeene ken nis dat bij hun College is ingekomen een ver zoek van JOHANNES WILHELMUS BOERSE N te Oudorp om verlof tot verkoop van- alcoholhoudende dranken, andere dan sterken drank in het perceel Omval F No. 5. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 2 Maart 1918. in opdracht van daartoe bevoegde autoriteiten van het leger of de marine, onder kaderge- leide: c. indien het vervoer ia gedekt door een in het buitenland afgegeven vrachtbrief of cog nossement. Het verbod van aflevering is niet van toe passing voor zoover de aflevering plaats vindt m hoeveelheden van niet meer dan 25 kub. M., bestemd voor één ai hetzelfde werk OEDROOGDE GROENTEN (JULIENNE) Het Bureau voor Mededeelingen Inzake de Voedselvoorziening meldt: De beschikbare voorraad kool loopt al lengs op zijg eind en de jonge voorjaars groenten zijn er nog niet. Bovendien is de prijs daarvan voor de meesten te hoog. Daarom is het nuttig de aandacht te vesti gen op de Julienne (gedroogde groenten), waarvoor de gemeentebesturen thans hun ge- stellingen kunnen inzenden bij, het Rijks Centraal Administratiekantoor. Aangezien de Julienne een smakelijke en voedzame vorm van groenten is, dié, om de hierboven genoemde redenen, zooveel mogelijk binnen ieders bereik behoort te worden gébracht, is een maximumprijs vastgesteld van 15 cent per pakje van 1 ons. Het vorig jaar was Julienne verkrijg baar Toen was echter de kwaliteit niet zóó, dat deze hier te lande niet algemeene bekern de groentensoort zich gemakkelijk burger recht verwierf. Dit jaar is echter de Julienne uitstekend van kwaliteit. De groenten waar uit de Julienne is samengesteld, zijn mooi gesorteerd en bevatten een voldoende hoe veelheid van die groenten, welke aan Julien- nesoep een aangenamen smaak geven. ALKMAARSCIE COURANT. A

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1