BF l>Uyranime» vuu heulen. vet van met zoete mclA gemeste ksl- veren schapenvet varkensvet alle afvalveten brokken 1.40 0.80 l.~ 0.50 BINNENLAND. HUURCOMMISSIEWET ART. 2. Met betrekking tot de vraag, of de termijn van een maand, genoemd in art. 2 der Huur- commissiewet, als een uitersten termijn moet worden beschouwd, heeft, naar men mede deelt, de minister van justitie aan de Centrale Commissie van advies inzake de Huurcom- missiewet het volgende als zijn meening te kennen gegevenIndien de verhuurder van een woning, zooals bedoeld1 bij de Huurcom- missiewet. het voorschrift van art. 2 der wet niet naleeft, is na. het verstrijken van dej maand na de instelling der Huurcommissie de verhoogde huurprijs strijdig met de wet en dus ongeoorloofd. Ingevolge art. 8 der wet geldt mitsdien, zoodra de maand verstreken is, zonder dat net verzoekschrift is ingediend, onmiddellijk en automatisch, in plaats van de verhoogde huur die van 1 Januari 1916. De verhuurder verkeert dientengevolge voor den tijd na het verstrijken van de maand in dezelfde omstandigheden de strafrechtelij ke gevolgen van zijn verzuim ter zijde gelaten - alsof hü den huurprijs sedert 1 januar: 1916 niet had verhoogd. DIENSTWEIOERAARS. Door den minister van oorlog is de com' missie ter beoordeeling van de gewetensbe zwaren van dienstweigeraars geinstalleerc De commissie bestaat uit jhr mr. P. A. J. van den1 Brandeler, procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, voorzitter, mr. Woltman, hoofd van de le af deeling aan het departement van oorlog, en, als wisselend lie de commandant van den dienstweigeraar, wiens bezwaren worden onderzocht, terwi als secretaris Optreedt mr. A. C. Josephus ta. De commissie heeft de bezwaren van drie der vier in hare eerste vergadering gehoorde dienstweigeraars als ernstig gemeende gewc tensbezwaren erkend1 en den Minister van Oorlog daarom voorgespeld er zooveel moge lijik aan tegemoet te komen. De vierde dienstweigeraar trok voor dt commissie zijne bezwaren in en verklaarde dat hij voortaan alle militaire diensten za vervullen. NED. ARBEIDERS IN DU1TSCHLAND Het Tweede Kamerlid, de heer Van Schaik. heeft zich met de volgende vragen tot den minister van landbouw gewend: le, Beschikt die minister over voldoende ge- evens om te kunnen mededeelen, hoe groot iet aantal is der in Nederland woonachtige, doch in Duitschland werkende arbeiders? 2e. Is het juist, dat met ingang van 3 Maart aan deze arbeiders geen vergunning meer is gegeven, levensmiddelen voor eigen gebruik mede te nemen, anders dan ééne be legde boterham van bruin- of roggebrood, be- noodigd voor de behoeften van één dag? 3e. Zoo ja, heeft de minister bij het troffen van dezen maatregel rekening gehouden met het feit, dat het daardoor voor zeer velen de zer personen, in het bijzonder de zoogenaam de weekarbeiders, redelijkerwijze niet langer mogelijk zal zijn, in Ehiitschland te gaan wer ken, en dat dientengevolge de werkloosheic in meerdere provincies sterk zal toenemen? Gemengd nieaws» DE MOORD OP MARIA KESSELS. In aansluiting met het telegram, in een deel onzer vorige oplaag opgenomen, waarin me degedeeld werd dat te den Haag een gepen siouncerd Oost-Indisch militair, afkomstig uit Luxemburg iich de dader had genoemd van den ongeveer 15 jaar geleden gcpleegden moord op Maria Kcsaels te Tilburg, wordt nader gemeld: De man was van beroep barbier, nam jaren geleden dienst bij t'lndische leger en keerde moest wegens lichaamszwakte-Worden afge keurd. Hij vertoefde daarna eenigen tijd in „Bronbeek." werd later op zijn verzoek uit dit invalidenhuis ontslagen, was toen eenlgen tijd zwervende, maar verzocht vervolgens om weder in „Bronbeek" te worden opgenomen !l"t zwerversleven trok hem echter zóó aan dat hij op zijn verzoek weder uit „Bronbeek" werd. Als rondreizend koopman trok bij toen land door en op één dezer zwerft och ten v toefde hij een nnlvcn dag te Tilburg. Hier hoeft hij in het kerkgebouw zich op het koor, volgens zijn verklaring schuldig gemaakt aan onzedelijke handelingen tegenover het bovengenoemde meisje en daarna, uit vrees dat deze daad aan het licht zou komen, het kind geworgd en verwondingen toege bracht Hij zegt, na het plegen van de mis daad zich onmiddellijk per trein naar 's Her togenbosch te hebben begeven. Bij de politie moet men door zijn verklarin- frerr den indruk hebben gekregen, dal de man nderdaad de dader is van liet misdrijf waar voor destijds een onschuldige gcrultnen tijd in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. Op de gepleegde euveldaad stelt art. 288 Strafwetboek levenslange gevangenisstraf of een tijdelijke gevangenisstraf van ten hoogste 20 jaar. Indien hij drie jaar later zijn misdrijf had bekend, zou dit straffeloos zijn geworden, ten gevolge van verjaring. Hij zou thans uit ge wetenswroeging hebben bekend. De man, die den indruk maakt van een zeer ondermijnd lichaamsgestel te hebben, zal hedenavond of morgen ter beschikking van den commissaris van politie te Tilburg worden gesteld, De heer Kcsaels heeft verklaard, dat inder tijd ook die aandacht op oen gepenaionneerd edel ijk Indisch militair als de"1 l. El vermoedelijke dader is gevestigd geworden. Een detective uit Singa pore zou ui die richting destijds het onder zoek hebben w'lleri geleid zien en' dit toen ook aan den heer Kessels hebben medege deeld. Er moet ook toen sprake geweest zijn van een verdachte die gepensionneerd militair en uit Luxemburg afkomstig was. Intusschen zouden de autoriteiten toen gemeend hebben dat er geen annfe'ding was om verder in die richting stappen te doen. "(Zie verder onder telegrammen) - SCHADEVERGOEDING IN BESLAG GENOMEN VEE. Van de verleden week gevorderde runderen in de gemeente Overschie voor de militairen in Den Haag, zijn verscheidene dieren a de eigenaren teruggeven. Daar deze runde ren, meest melkvee, door het vervoer in schui ten, het brengen in een andere omgeving en het geven van ander soort voedsel, ten zeerste achteruit zijn gegaan, zoowel in gewicht als in het geven van melk, is door belanghebben den aan den minister schadevergoeding ge vraagd van 1,25 per K.G. voor het ver- scril tusschen het gewicht, geschat bij de op vordering en dat toen zij bij den eigenaren weer terug kwamen. LEVENSMIDDELEN-DEMON STRATIES. Op het Stadion te Amsterdam waren gis- tereü naar schatting 30.000 menschen bijeen, waarvan velen op hoeden en jasseh roode kaarten droegen met het opschrift: „Weg met den honger". Van zeven verschillende plaatsen werd ge sproken door üe heeren Wil>aut, Kieereso- per, trimmen, üe Miranda, van Hinte, Pot huis en Content, die-alten: luid werden toege juicht. •Daarna werd een .stoet geformeerd, die zwijgend achter de vaandels der vakvereeni gingen door de stad trok. Om 3 uur zette de stoet zich in beweging en om half 5 wa ren alten pas buiten het Stadion. Op het Damrak werden de verschillende groepen, bouwvakarbeiders, transportarbeiders, enz., toegesproken en werd de stoet ontbonden, waarmede ruim een uur gemoeid was. De voorzitter van de federatie Amsterdam der S. D. Ar P. deelde mede, dat voor de de monstratie 32.000 kaarten waren verkocht. Een poging van een groep syndicalisten om de betooging in de war te sturen, taislukte door het optreden der politie. In tal van andere steden, b. v. Haarlem, Rotterdam, Groningen, Utrecht en Leiden, zijn dergelijke betoogingen gehouden, die alle een kalm berloop hadden PROVINCIAAL NIEUWS. UIT LIMMEN. Zondagmiddag werd alhier in de herv. kerk een uitvoering gegeven door' het ge mengd dubbel kwartet „Zang en Vriend schap", directeur dc heer- Conr. J. Reenner, te Castricum. Medewei king hierbij verleenden cfc heer Fred. Smijt, violist en mej. Frikkée, altzangeres. Er werd ui sluitend gewijde mu ziek gegeven. V Het kwartet droeg de verschillende mum mers gevoelig voor. Vooral in de juiste nuan- ceering kwam dit tot uiting. Toch blijft er nog iets te wenschen over, waaronder een groote evenredigheid van stem- gehalte. Zulks bleek bij „Sterrennacht", dat in de uitvoering niet op de hoogte van het andere stond. De nummers voor viool en orgel boeiden de aanwezigen. Vooral Handel's „Largho", hoe vaak herhaald, miste ook nu zijn diepen indruk niet. Mej. Frikkée zong onder meer het „Onze Vader" en trof daarmee alle onbevangen luisteraars. Haar stem, hoewel ongeschoold, heeft een diepe bekoorlijkheid en zij doet ons gevoelen wat zij zinkt. Dit is al meer dan menig geschoolde geven kan. 'UIT KOEDIJK. Maandagavond trad in het lokaal van den heer C. Man als spreker op Ds. Schenner- horn, met het onderwerp: „Wie zal het wij nen". Spreker gaf een uiteenzetting van wat de regecrimg wil met den burgerdienstplicht, doch zeide, dat hij er van overtuigd was, dat de anti-militairisten het zullen winnen en dat gaf spreker moed om ook hier op te tre den. Op onderhoudende wijze gaf spreker een uiteenzetting van het militaire leven, vooral iix Duitschland, dat wel wat afstak bij dat van onze Nederlandache militairer Verder gaf spreker een overzicht hoe hier te lande liet mflitairisme al meer is uitgebreid en hoe mén tot den burgerdienstplicnt wil overgaan. Werkstaking der massa is het bes te middel om het militairisme tegen te gaan. Na de pauze werd een collecte gehouden voor de gezinnen der dienstweigeraars, zij bracht ƒ,32,op. Spreker wees er op. dat er van boven af i gemaakt wordt in den vortn van gen, die gcorganiseerl worden c liet volk te winnen voor het leger. Hier, al dus spVekcr, moeten wij tegen overstaan uit zuiver meusehelijk voelen. Volgens de statis tiek zijn-al in dezer. oorlog 0% mlllioen menseden gevallen, waar nog bij komt de el lende vim krijg-gevangenen ea gewonden. Sprele meende dat het een eerste plicht der enrlaten, n is, om mede te werken om het slfiaf-soiUtelt zij» op te heffen. Verder wekte spreker de memclien op mede te werken om den stroom der diénstweigeraars te verster ken en in de eerste plants kan men dit ook verwachten van de moeders. Spreker eindig de met het geloof aan een overwinning van het anti-militalrinne. met de Pauselijke nota niet moeielijk, von Hertling tevreden te stellen aangaande de waarborgen, dat België geen voorwerp voor vijandelijke agitatie zal worden. Het blad merkt hierbij op, dat zulk een waarborg reeds vóór den oorlog bestond. fTEDKRLAIfD. NEDERLANDSCH SCHIP GETORPILLEERD. DEN HAAG, 5 Maart. Bij het departe ment van buitenlandsche zaken is van den Nederlandsehen gezant te Londen bericht ontvangen, dat het stoomschip „Heem vliet", eigenares de Nationale Stoomvaart- Maatschappij te Rotterdam, Donderdag is getorpilleerd. De helft van de bemanning, waaronder de eerste stuurman, is veilig geland, de andere helft, waarbij zich ook de kapitein bevindt, Wordt nog verjnist. DE VERSTREKKING VAN ZEEVISCH DEN HAAG, 5 Maart. Naar we verne men zal over twee a drie dagen de ver strekking van zeevisch geheel eindigen. De commissie van toezicht op de Zeevrsch- Vereeniging zal, nu de concentgelden door de N. U. "M. worden geïnd, binnen enkele dagen haar kas uitgeput zien. Pogingen en herhaalde aandrang bij de regeering om een afdoende comptabele regeling krijgen, hebben tot nog toe gefaald. DE MOORD OP MARIA KESSELS. DEN HAAG, 5 Maart. Bij de politie is ernstige twijfel gerezen of de persoon, die zich Zondag aanmeldde als te zijn de da- uigu, Maria Kessels te Tilburg, irijf heeft begaan, een langdurig, hem door commissaris Dietz en commissaris Saeuntjes, die uit Tilburg is overgekomen en die destijds als inspecteur van de feiten kennis nam, af genomen verhoor, bleken namelijk zijn mededeelingen op verschillende punten sterk af te wijken van bedoelde feiten. De man is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Breda. der van den in Augustus 1900 gèpleegden op Maria Kessels te Tilburg, we: inderdaad dit misdrijf heeft begaan. Bij moord RECHTZAKEN. Rui. MEN IE EN DE CENTRALEN. SOFIA, 5 Maart. De leider der Bul- gaareche delegatie te Boekarest verklaar de, dat Roemenië het ultimatum der Cen- traleu heeft aangenomen, waarin gmsclü wordt, dat de voorwaarden vóór Zater dagmiddag moesten worden aanvaard. De Roemeensdie regcering verklaarde a op het ultlmatuf dat de te Boekarest besloten heeft de in antwoord Kroonraad vredesvoorwaarden te aanvaarden, behelf zende den afstand van de Roemeen sch- Hongaarsdie grens en het verkenen van economische voordeden aan de centraten Daarna is aan de Roenieensche regee ring bericht, dat zij uiterlijk Dinsdagmid dag het voorloopt verdragen moeten aanvaarden EEN ONTPLOFFINO. LONDEN, 5 Maart. (OfficieelV In een munitiefabriek in Zuid Wales heeft een ontploffing plaats gehad. Twee personen werden gedood en twee gewond. De ma tei icek schade ia onbelangrijk. EEN TWEEDE BRIEF VAN EANOSDOWNE. LONDEN, 5 Maart. Dc Daily Telegr. publiceert een tweeden brief van Lands- downe, waarin hij zegt, dit von Hcrtling met de door hem vermelde bijeenkomst van verantwoordelijke vertegenwoordigers bedoeit een kleine informedc bijeenkomst van personen zonde: volmaTht, die echter de bevoegdheid hebben, over de Belgische kwestie te spreken. Hij acht het in verband ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 5 Maart.4 Maria N., (verzet), eenv. beleediging, eisch bevestiging van het gewezen vonnis. Uit spraak bekrachtiging van het vonnis van 22 Jan, bij verstek gewezen. Johannes Anthonius van H., arbeider, ged rijwieldiefstal, eisch 12 maanden gev. Uit spraak 12 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren en bijzondere voorwaarde ont houding van sterken drank. Wordt tevens in vrijheid gesteld. lo. Johannes Hendrikus T., bloemkweeker ged., 2o. Jan Lubbert B., bankwerker, ged. diefstal met inklimming, eisch: ieder 12 maanden gev. Uitspraak ieder 1 jaar en i maanden gev. Antonius Frauciscus H., werkman, ged., diefstal met verbreking, eisch: 15 maanden gev. Uitspraak 12 maanden voorw. met proefjaren en directe invrijheidsstelling. Pieter H., mishandeling, eisch f 25 subs 10 dagen hecht. Uitspr. 10 of 10 d. hecht. Martinus H., Egmond1 aan Zee, mishande ling van een ambtenaar, eisch 1 maand gev Uitspraak conform. Pieter C. D., timmerman, Alkmaar, belee diging van een ambtenaar, eisch 20 subs 10 dagen hecht. Uitspraak 7 of 7 d. hecht. Bote R., broodbakker, Alkmaar, overtre ding verordening bakkersnachtarbeid, eisch 2 boete subs. 2 dagen hecht. Uitspraak aangehouden tot over 8 dagen. Fietje de R., melkslijtster, Helder, melkver- valsching, eisch 1 week gev. Uitspraak I rdelijk met 3 jaar proeftijd, neus D.. landbouwer, Zijpe 2o Willem V., dijkwerker, Zijpe, wederspan nigheid en bedreiging, eisch ieder 8 maanden gev Uitspraak -ieder 4 maanden gevangenis straf lo. Cornells B., landbouwer, Orootebroek, 2o. Cornelis Jacobus O., militair, idem, mis handeling, eisch ieder 15 boete, subs. 10 dagen' hechtenis. Uitspraak teder J0 of 10 d. hecht. Cornells R, Veehouder, Bovenka rspel, dief stal van erwtenstro*), eisch 1()0 boete suba. 20 'hechtenis. Uitspraak 'vrijspraak met vergoeding van dc kosten voor getuigen h decharge. Dirk B., landbouwer, verboden aflevering van bieicn, eisch 25 b. beuidverklaring van de vrijspraak. of 10 d met ver- bieten. Uitspraak ranciscua Gerardus R., los werkman, ged., art. 247 W. v. S'. eisch 8 maanden gev. Uit spraak: De rechtbank, gelastte nader onder zoek naar beklaagde» geestvermogen», Pieter Johannes L., zonder beroep, H. Mu- gowaard, minderjarig, kinderwetten. Uit spraak: vrijspraak. STADSNIEUWS VRIJZINNIOE KIESVEREENIüINO. Gisteravond werd alhier de algemeene vergadering gehouden1 van de kiesvereeni- giflg „Eensgezindheid". De heer O. Cloeck, die als bestuurslid be dankte, werd als secretaris vervangen door den heer C. de Boer, Westerweg alhier. In het eerste district (vacature Udo) werd candidaat gesteld mr. P. A. Offers, in het tweede district (vacature Stoel) mr. A. Prins. EEN ONGELUK. Oisteravond 6 uür had er op den hoek van de Houttll een botsing tusschen een wielrij der en een melkwagen plaats, met het gevolg dat de wielrijder, dc jongeheer Oroet alhier, door de groote spiegel ruit in de etalage van den winkel van den heer A. Fortuin terecht kwam. Hoewel de groote dikke spiegelruit geheel verbrijzeld werd, bleek de jonge man, wien door een agent in de woning van den lieer Fortuin direct voor een paar verwondingen in zijn gelaat een snelverband werd aange daan, toch geen ernstige verwondingen te hebben bekomen. Met geval veroorzaakte in dé etalage van den heer Fortuin een groote warboel BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 25 Febr. tot 2 Maart zijn in liet badhuis' van het Witte Kruis genomen 106«kuipbaden, 134 regenbaden le klas, 219 regenhaden 2e klas, te zamen 459 baden. JUBILé. Henen herdenkt de lieer P. O. Boon den dag. waarop hij voor vijf-en-twintig jaar als bankwerker in dienst trad der Alkmuarsche ijzer- en metaalgieterij. DEMONSTRATIE INZAKE DE LEVENSMIDDELENVOORZIENTN'G. Poör de samenwerkende organisatie n.l. de a i3. B., en het P. A. S. was gisterenavond een demonstratie aangekondigd in aanslui ting met de. demonstratie 'n de groote steden van het land. Als punt van samenkomst was gekozen 't Waagplein, waar zich om 7 uur eenige honderden arbeiders bevonden. De heer Moleart voorz. P. A. S. wees de arbei ders in 't 'kort op de beteekenis van deze be- weging, die uiende om de bezittende klasse te laten zien, dat de arbeiders niet langer ge noegen nemen met de tot dusver geldende te vensmiddelen-politiek. Spr. hoopte dat de ar beiders ernstig en bewust zullen demonstree- ren en verzocht de menigte zich achter de besturen te willen scharen, en lustig hun strijdliederen te latent hooren. De demonstratie welke plm. 2 uur haar omgang door de stad maakte was gedurende dézen tijd; gestegen tot plm\ 3000 hetoogers zonder dat zich eenig incident voordeed. Dé lieer D. Plevier gaf hierover zijn voldoening te kennen bij deontbinding van de demon- siatié. Spr. schreef dat toe aan de bewus- wording van 't proletariaat en hoopte dat wanneer 't noo-dig mocht blijken,' zij in even groote getale zouden opkomen!! Wij aldus spr., zullen niet eerder berusten, alvorens wi onze ei chen ingewilligd krijgen, verder bracht, spr. zijn dank aan alle die hadden meegewerkt, orre dez£ demonstratie, zoo uit nemend te doen slagen. Hierfta kwam de secr. van 't P. A. S. aan 't woord, die in de eerste plaats zijn dank bracht namens de samenwerkende organisa ties. Spr. hoopte dat die zal blijven voortbe staan, dan zulten zeker de arbeiders, als zij voor grooter en ernstiger dingen worden opgeroepen, hieraan gevolg geven. Daarna word het volgende telegram aan den minister van landbouw gezonden en voorgelezen: De demonstratie van arbeiders aangesloten bij den Alkmaarschen Bestuurderebond en 't Plaatselijk Arbeids-secretariaat op 4 Maart gehouden en vertegenwoordigende plm; 3000 leden, dragen aan W. Hoek en G. Mensiük, respectievelijk secretarissen van bovengenoem de Vak-centrales op, te protesteeren tegen de levensmiddelen-politiek van de regeering en eischt van haar: lste. Verbod.van uitvoer van hier onmis bare levensbenoodigdheden. 2de. Inventarisatie, inbeslagname ook bij particulieren van den aanwezigen voorraad, en eerlijke en gelijke distribueering hiervan, over allen, zonder onderscheid van rang of stand. 3de. Voor deze inventarisatie, inbeslagna- men en distributie in alle plaatsen commis- sie's te benoemen, waarin de dóór de Vak- vereenigingen der arbeiders aan te wijzen vertegenwoordigers een overwegende plaats innemen. 4de. Vaststelling van prijzen gelijk vóór den oorlog golden voor de meest noodzakelij ke levensbehoeften. 5de." Verstrekking van productief werk aan de werkeioozen tegen loonen, in overleg met de Vakvereenigingen vast te stelten, of wan neer hieraan niet kan worden voldaan, uit- keering van een behoorlijk garantieloon vast te stellen iq overleg met de Vakvereenigingen in het desbetreffende bedrijf: Zij is van meening dat de toepassing van deze genoemde maatregelen de verdere licha melijke achteruitgang der arbeiders-klasse was gevolgen eventueel uit nalatigheid in deze kunnen voortvloeien en draagt genoemde vakcentra les op: ydeze eischen alsnog ter kennis van de re geering te brengen en met alle ten dienste staande middelen de practische ten uitvoer- leutrinF van deze maatregelen te bevotdeven, en roept alle arbeiders op deze eischen krach tig te ondersteunen door eendrachtig klasse bewust samen tegaan iri elke actie, die aan de verwezenlijking dienstbaar kan zijn. Dit telegram werd met een donderend - ap plaus begroet. De seq\ nam aan dat dit met algemeene stemmen was aangenomen cn vroeg de aanwezigea ordelijk naar huis te gaan. Aan dit verz,. k werd .htn'er iaci<tem<»» vokkatl. SOCI AL IS ME-CH RISÏENPL ïCffl.- De socicteiiszaal van de Haqnonle gisteravond bijna geheel gevuld, toen mevr. A. fjaderivan der VH03 daar sprak over bovenstaand onderwerp. Om 8 uur, den voor den aanvang gestelden tijd, waren er nog n et veel luenschen, zeker in verband met de )etooging tegen de duurte en voor betere le- vensiniddelenvoorzientng. Te ongeveer half 9 opende de heer C. J. Tjaden de vergadering met een kort gebed, waarna bij een openingswoord sprak. In de laalste 5 jaren had de Bond1 van chris- ■en-socialisten hier geen vergadering belegd, mede omdat in plaatsen als Alkmgar nog zoo weinig gevoeld wordt voor het christen-socia- lismo. De vergadering, verleden week gehou den door de clir.-liisf. kiesvereeniging, was aanleiding geweest voor de vergaderiog van leden, on 1 dat toen niet werd1 toegestaan, dat mevr. 1 jaden1 in een eenigszins uitvoerige gedachtenwissding trad. 15e lieer Tjaden hoopre, ttat de aanwezigen na afloop der ver gadering nader zouden zijn gekomen tot het socialisme. I lij vond het ontzettend dat de kerk in deze tijden zoo ver van het socialisme was gebleven. Spr. sprak er zijn leedwezen over uit, dat chr.-hist. niet aan de uitnoodlging ti bat hadden gehoor gegeven, heetemaal ge antwoord hadden gezonden, iets wat de bi maker de Bruyne te Utrecht, van mr. jhr. de Savornin Lobman en van dr. Kuyper, om ha- re meening te staven,. Als men meent, dat christendom en socia- ïsrne niet kunen samengaan, is men achter lijk, zei spr. Het is opmerkelijk, zeide zij:, dat zoo velé dingen, die vroeger anti-christelijk heetten, thans wel als christelijk worden beschouwd, als b.v. leerplicht en staatspensioen; Dit pen sioen wprdt immers even goed ontvangen door christelijken als anderen. Ook bij vrou wenkiesrecht leggen de christelijken zich thans neer. Maar moeten nu de jongeren niet gaan twijfelen aan de woorden1 der ouderen? Ook het socialisme heet nu nog anti-chris telijk, maar als het de wereld heeft overwon nen, zal het anders zijn. Spr. had' onlangs met een predikant hier ter stede gesproken, die haar zóó gevaarlijk had genoemd, dat hij haar overal zou bestrijden. Daarom had zij hem een1 openbaar debat aan geboden, maar hij had het afgeslagen. Ons kan men buiten den christelijken kring bannen, zelfs op straat de burgerlijke be leefdheid onthoucjen, maar ons bannen buiten de gemeenschap met Jezus kan men niet. Menscben als die predikant, die het socialis me niet willen vereenigen met christendom, spelen hoog spel ook met de zielen der men- schen. Menige jonge man en vrouw heeft den godsdienst over boord geworpen, toen het socialisme tot hen kwam, omdat steeds was gezegd, dat beide niet te vereenigen waren, Spr. waarschuwde er voor zich op te slui ten achter een gesloten venster, en ried aan j r?„m wi$' °Pen te zetten in dez# tijden, opdat het socialisme doorwaaie ieders huis. Het christendom is voor spr. de blijde boodschap, het evangelie, dat spreekt van ge meenschap tusschen- den Eeuwige en den sterveling door Jezus Christus, in de wereld gekomen om te zoeken wat verloren was. In naam van dat christendom riep spr. de hoor- ders op tot liet socialisme. Het christendom is met alleen schoon in huis of kerk, maar legt ook zware pliditen op. Men ga niet zitten niet een boekske in een hoeks ke. Er zijn er die zeggen, da.t het christendom alleen is voor de ziel, ma^jr spr. meende dat men er de wereld mee in moet gaan. Ds. de Pree zei Zondag nog te erkennen een ur- de chr.-hisit. niet aan de uitnoodiging tot de- lema gerlijke beleefdheid niet ten goede komt. Mevr. Tjaden, hierna het woord bekomen de, wilde-pogen aan te toonen het onjuiste van de mcening, dat christendom en socialis me niet kunnen samengaan. Deze beide be ginselen kunnen1 immers zeer goed samen gaan, Honderd Engelsche predikanten van allerlei richting hadden' 'n manifest geteekend waarin zij de ineening uitspraken, dat hun socialisme niet minder ernstig, was dan wat in heel de wereld werd gevoeld, omdat het door urn christendom bezield wordt. Zij meenden dat het socialisme geëischt werd door den christelijken godsdienst. Spr. haalde woorden aan van prof. Slote den grooten invloed der stoffelijke dingen op s menschen ziel. Dücirom vinot spr. het den allereersten plicht de samenleving te doortrek ken met het christelijk beginsel. Zondags in de kerk hooren we lezen uit den bijbel, hooren wij van God spreken als den Vader, en de 12 artikelen des Geloofs beginnen met: Ik geloof in God den Vader. Daarin ligt voor spr. een aansporing tot so cialisme, want als wij aanvaarden het Vader schap van God over alle menschen, moeten wij; dan niet aanvaarden de broederschap der menschen? Het woord socialist is afkomstig van het Latijnsche woord socius (makker), riet socialisme wil dus niet anders dan mak kerschap. Op grond van 't vaderschap Gods moeten, wij dus aandringen op een maat schappij, waarin naar broederschap, waar heid en liefde onder de menschen wordt ge streefd'. En vindt men in de tegenwoordige kapitalistische maatschappij broederschap waartieid, liefde? Geen christelijke arbeider zou dat nu nog durven zeggen, al zei hij het voor den oorlog wèl, omdat nu de huizen der rijken zitten volgepropt met allerlei arti kelen, die straks beginnen te verrotten. Ter wijl de arbeiders geen geld hebben voor hun dagelijksoh brood en de vrouw hare gordijnen enz. niet kan vernieuwen, leest men van een godvergeten O. W.er, die een parel heeft aan elk zijner gordijnringen. Waar reeds vóór den oorlog in Amerika 60 pet. van den rijkdom in handen was van 2 pet. der bevolking, mag nen vragen: is dit een1 maatschappij van moederschap? De rijken .verdrijven stelselma tig den arme van den maatschappelijken disch. De arbeidersklasse heeft van alles in de maatschappij het slechtste. De huizen, zoo zij van huiten al iets lijken, zijn van bin nen slecht, met poppenkamers] Geven1 de rijke christelijken niet ook hongerloonen? Zelfs op het kerkhof krijgt de arme de slechtste plaats, achteraf. Alle christelijke geboden worden in onze tegenwoordige maatschappij vertreden met den plompen voet van liet kapitalisme. In de chr. kerk heeft men de broederschap al leen aan het Heilig Avondmaal En de waarheid in deze maatschappij? 1 loe vaak moet een 'teteider of een midden stander wet liegen om er toch maar bovenop ié blijv?'; Er zijn ook dnirtdvU o. W m en ham* leraars, dit Itegen ca bcr. ig ,.er wille van het geld. Spr. baalde verschillende profeten aan uit den bijbel, die steeds aandrongen op het doen van recht. En de kapitalistische maatschappij maakt zich voortdurend schuldig aan uitbui- ting. Dient zij niet ten allen tijde den mammon, die, naar Jezus zei, niet legerijk met God ge- d'end kan worden? Ook in de geschriften van dr. Kuyper wordt dit toegegeven. „Naar geld wordt alles afgemeten", zei hij, „wie rijk is, wordt een gevierd man". Hoe staat het rnet het gebod' der liefde, het grootste der christelijke geboden? Het kapita listische stelsel heeft ons niet gebracht dc lief de. maar de vreeselijke mensclnumoord Spr. vergeleek de kapitalistische maatschappij bij een vergiftigen boom. Wat moeten wij doën met diens vruchten? Afplukken, zooals Tal- ma wilde? Neen, de bijl moet aan den1 wortel gelegd worden, iets wat Duymaer van Twist, dr. Schokking en zoovele anderen niet willen De wortels "zijn de wortels van het privaat be zit, en dat willen zij behouden, maar het soci alisme wil het vernietigen. De christelijke heeren hebben het land, schepen en dc fabrie ken en de arbeiders moeien hunne arbeids kracht verkoopen, terwijl het grootste deeï van de opbrengst van hunnen arbeid is voor de brandkast der rijken. Het groot-kapita/al re geert al langer hoe meer de wereld. Een ge leerde Oostenrijker zei, dat 300 menschen met reuzenkapitalen de wereld beheerschen. En nu zegt het socialisme niet: „weg met het ka- Ritaal," want het kapitaal is de grond, enz. leen, niet weg daarmee, maar „hier met het kapitaal, weg met liet kapitalisme." Alles' moet dienstig ziin voor allen. Men moet kie zen tusschen liet kapitalisme met ?rijne uitbui ting en het socialisme met zijn gemeenschap- pel ijk bezit. Wa aarom kiezen nog de meeste christenen het kapitalisme? Onze plicht is het daarheen te gaan, waar broederschap en rechtvaardig heid wenken. Nergens in den bijbel staat, dat esn ehris- Erai I ff I

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2