DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De stryd in en buiten Europa. De gouden sleutel N®. 55 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 Abonnementsprlis bij vooruitbetaling ji. 3 WOENSDAG maanden f 1.65, fr. p. post 11.90. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. Ir. N.V. Boek- en Handelsdrnkkerli Herms. Coster ft Zn., Voordam C 9, Tel. i 6 MAART. FEUILLETON. t» NEDERLAND. Zooals wij gisteren nog in onze stads- éditie konden mededeelen, heeft Roemenië, naar uit Sofia gemeld wordt en zooals ook de Berlijnsche correspondent van de Kölni- sche Volksztg. meedeelt, het Russische voor beeld gevolgd en aan de vredesvoorwaarden der Centralen zijne goedkeuring gehecht Deze mededeeling wordt door een officieel Berlijnsch telegram bevestigd. De geschiedenis van Roemenië in den we reldoorlog nadert daardoor hare voltooiing. En de historieschrijver, die zich in later jaren zal neerzetten Om de gebeurtenissen in den grooten volkerenstrijd te rangschikken en té bespreken, zal, wanneer hij het Roe- meensche aandeel in dien strijd beschrijft, niet anders kunnen getuigen dan dat Roe menië loon naar werken heeft gekregen. Wanneer de rust in Europa is wederge keerd, wanneer de haat tusschen de volkeren geluwd is en de propaganda voor den oor log door eene voor nauwer aanéénsluiting ter behartiging van gemeenschappelijke be langen is vervangen, zal het tijdstip aange broken zijn om op volkomen objectieve wij ze, aan de hand der historische gegevens, na te gaan aan welke oorzaken deze volkeren moord haar ontstaan dankt en welke mo gendheden voor de ontketening van dezen strijd in het bijzonder verantwoordelijk ge steld moeten worden. Maar waar er in Duitschland, in Engeland en in Frankrijk gestreden wordt met de ge dachte, dat men het vaderland tegen een roofzuchtigén vijand verdedigt, waar men op het Westelijk front de troepen tot moed en volharding kan aansporen door hen er op te wijzen, dat de vrijheid van het gansche volk van hunne krachtsuiting afhankelijk is, daar zal men den Roemeenschen soldaat nooit de gedachte kunnen bijbrengen, dat zijn optre den ter verdediging van huis en erf noodza kelijk is geweest Want Roemenië, het kan nimmer genoeg herhaald worden, heeft zich vrijwillig in het strijdperk geworpen. Er was geen buitenlandsche vijand die de Roemeensche grenzen bedreigde, er waren geen levensbelangen, die een actie van- het Roemeensche leger in Oostéldjk Europa noodzakelijk maakten. Terwijl de strijdende mogendheden hun deelneming aan den massamoordten krach- ste verdedigden door op de noodzakelijkheid van zelfverdediging te wijzen, terwijl de vlammen van den oorlogsbrand steeds ver der om zich heengrepen en de weinige neu trale staten hun legermachten mobiliseerden om het eigen gebied voor algeheele onder gang te kunnen bewaren, bracht Roemenië een leger ter been met het doel, daarvan te gelegener tijd ten eigen bate te kunnen profi- teeren. Tusschen de Centralen en Rusland gele gen, zagen de Roemeensche machthebbers met de grootste belangstelling de worste ling in het Oosten aan. naar het Engelsch door L O. MOBERLEY. 16) „Het is een aardig klein dier", zei hij, „men kan zich geen aardiger schilderijtje voorstellen dan dat kindje op die roode kus sens met de pop en den hond. Maar als wij u niet te veel last veroorzaken, mijnheer Dunbar, wij wilden1 vanmiddag zoo graag cenigc portretten van u zien. Ik heb er mijn hart op gezet het portret te laten schilderen van mevrouw Redburn; ik wou haar het liefst laten nemen in haar eigen boudoir in het Klooster, als wij' het samen eens kunnen wordeh." „Ik hoop, dat dit het geval zal zijn", ant woordde Tony met zijn gullen lach: „het zou een buitenkansje voor mij zijn." De millionair beantwoordde zijn lach Die openhartige jonge schilder viel in zijn smaak, de man had, zooals "hij 'zich uitdruk te, niets te verbergen en schaamde zich niet te bekennen dat hij een bestelling op prijs stelde. De eenvoudige oprechtheid van den ouderen man begreep en verstond den niet minder oprechten eenvoud van den jongere; zij hadden wederzijds met elkaar op. „Ik ben volkomen bereid eenige keeren voor mijnheer Dunbar te poseeren," viel Hilde Redburn het gemeenzame gesprek in de rede, toen zij eerst het atelier had rond gewandeld en zich toen weder bij de twee heeren voegde. „Uw werk bevalt mij." Zij keek Tony aan met den glimlach, dien zij gewoon was on weerstaanbaar te noemen. „Ik kan het wel En als de ezel, die in de bekende fabel tus schen twee schelven hooi van honger stierf, omdat hij niet wist van welke zijde het eerst te zullen eten, zoo was Roemenië geruimen tijd in tweestrijd of het zich bij Rusland dan wel bij de Centralen zou aansluiten. Sloot Roemenië zich bij Rusland aan, dan opende zich het vooruitzicht op het bezit van begeerenswaardige stukken van de Do- nau-monarchie, sloot het zich daarentegen bij de Centralen aan, dan zou het in Bessa- rabië een prachtig terrein voor annexaties kunnen vinden. Want dit stond vast, dat Roemenië op den duur niet neutraal wilde blijven en dat het evenmin voor eenig ideaal of uit een oog punt van zelfverdediging ten strijde zou trekken, bleek wel hieruit, dat het den loop der gebeurtenissen met de grootste nauw keurigheid naging en ieder oogenblik ge reed was om zich l>ij de overwinnende partij aan te sluiten. Er zullen weinigen gevonden worden, die voor de Roemeensche politiek een woord van goedkeuring of bewondering kunnen ui ten. Wanneer er in een kippenhok één zieke kip is, vallen alle andere zonder medelijden daarop aan en zoo heeft ook Roemenië ge- ruimen tijd gereed gestaan om de zieke kip in het Europeesche hok met haar onverzwak te legerscharen den genadeslag toe te bren gen. Toen de krijgskans zich in het Oosten te gen de Centralen keerde, toen het een oogen blik leek of de Russische stoomwals met on weerstaanbare kracht de gronden van den vierbond onder haar gewicht zou verplette ren, wierp Roemenië zijn masker af en werd als nieuwe bondgenoot met geestdriftige redevoeringen in het kamp der entente ont vangen. Roemenië had gekozen, maar het blijkt thans op het verkeerde paard te hebben ge wed. Soms lijkt het wel eens of in dezen oorlog werkelijk een moraal schuilt, of de goeden beloond en de kwaden bestraft zullen wor den. Want Roemenië, dat zich gereed maakte bij; het verdeden van de hu Ld van een versla gen beer tegenwoordig te zijn, heeft onder vonden, dat die beer nog tot krachtige zelf verdediging in staat was en ten slotte ais overwinnaar uit het strijdperk is getreden. Roemenië, dat op de kracht van Rusland vertrouwd heeft, is door het Czarenrijk in zijn diepen val medegesleurd. Wat kon Roemenië als geïsoleerde entente- staat in; het Oosten nog uitrichten, toen Rus land verslagen en vernederd was en de legers der Centralen steeds verder het Russische ge bied binnendrongen I Roemenië is het slachtoffer van zijn heb zucht geworden, de staat die neutraal had kunnen en moeten blijven, heeft in een vrij willige veldtocht zijn legers zien verslaan, zoo schikken dat ik morgen een poosje po seer, als u het met mijn man eens kunt wor den." „Wat een gezicht 1" Die gedachte flitste even door Tany's brein. „Wat een onverge lijkelijk gezicht. Maar welk soort ziel zal ik uil die harde oogen zien spreken?" „Wij zullen het wel eens worden, lieve." Jo Redburn wreef zich in de handen en ge bruikte toen één hand om den jongen schil der op den rug te slaan. „Wij kunnen het zaakje best uitmaken, u en ik, nietwaar mijn heer Dunbar. Als ic de toestemming van de dames maar hebt aan doen wij de rest. Ood zegene mij I wie is die jonge dame met haar als de zonneschijn?" Bij den toon van ver rassing in zijn stem draaide Tony zicli haas tig om, met lichten spot over hetgeen hij bij zichzelf noemde: „de poëtische ontboeze ming v^n den ouden baas" en daar zag .hij, drie personen het atelier binnenkomen, twee elegant gekleede dames, gevolgd door een jong meisje in het zwart, een meisje wier haren, zooals Tony dadelijk erkende, niet kwaad beschreven waren door den milli- onnair. „Haren als zonneschijn" die woorden weerklonken nog in Tony's ooren, terwijl hij dè hand gaf aan Freda Marston, die hij reeds ontmoet had en werd voorgesteld aan mevrouw E>erfiéld en Hilary. „Mijn vrienden zijn maar een paar da gen bij mij, hun week-end," zei Freda, „ai ik ben zoo vrij geweest ze mee te brengen om uw schilderijen te zien." „Het doet mij zeer veel genoegen u en de dames te zien," antwoordde Tony, meer werktuigelijk dan zijn gewoonte was, omdat mijnheer Redbums woorden nog in zijn ooren klonken. „Haar als zonneschijn" en hij dacht, terwijl hij van etr zijde Hilarp aanzag, dat er wonderlijke zonneschijn lag zijn volkskracht zien breken, zijn rijk zien verwoesten en is thans gedwongen de vre desvoorwaarden van den overwinnaar te aanvaarden. De Roemeensche legers, die met den palm tak. der overwinning getooid, weer huis waarts zouden keeren, zijn niets anders meer dan machtelooze strijdkrachten en de Roe meensche regeering, die een groote gebieds uitbreiding over de grens der Donau-mo- narchie voorspeld heeft, ziet zich thans als overwonnene wel genoodzaakt de Do- broedsja aan het naburige Bulgarije af te staan. Roemenië heeft zich aan den Europeeschen speeltafel gezet efi de rijkdom van het land de inzet tot gebiedsuitbreiding doen zijn. Het staat thans van dien speeltafel op met de gedachte, dat het niets gewonnen, maar zeer. veel verloren heeft. Kan er bij ons medelijden zijn met den staat, die, zooals het oude Hollandsche spreekwoord zegt, het onderste uit de kan wilde hebben, maar het deksel op den neus heeft gekregen? In het gisteren onderteekende voorloopige vredesverdrag met Roemenië werd overeen gekomen, dat op 5 Maart, 12 uur 's nachts, een nieuwe 14-daagsche wapenstilstand met een opzeggingstermijn van 3 dagen is aange gaan' en dat tusschen de onderhandelaars volkomen overeenstemming daarover be staat, dat binnen die 14 dagen de definitieve vrede moet worden gesloten en wel op de volgende voorwaarden: le. Roemenië doet afstand van de Do- broedsja tot aan de Donau, ten behoeve van de verbonden mogendheden. 2e. De Centrale mogendheden zullen zorg dragen dat Roemenië een handelsweg over Constantsa naar de Zwarte Zee behoudt. 3e. De door Oostenrijk-Hongarije geëischte veranderingen van de Oost.-Hong.Roem. grens worden door Roemenië in beginsel aanvaard. 4e. Roemenië aanvaardt eveneens in begin sel de met den toestand overeenstemmende economische maatregelen. 5e. De Roemeensche regeenng verplicht zich onmiddellijk ten minste 8 divisies van het Roemeensche leger te demobiliseeren. Zoodra de vrede tusschai Rusland en Roe menië hersteld is, zullen de overige divisies van het Roemeensche leger worden gedemo biliseerd voor zoover zij niet noodig zijn voor bewakingsdienst aan de Russisch-Roe- meensche grens. 6e. De Roemeensche troepen moeten on middellijk het door ben bezette gebied van de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie ontruimen. 7e. De Roemeensche regecring verplicht zich het vervoeren van troepen van de Cen trale mogendheden door Moldavië en Bessa- rahië naar Odessa per spoor zooveel moge lijk te steunen. 8e. Roemenië verplicht zich de officieren van de met de Centralen in oorlog zijnde op haar gezicht zoowel als op haar rood bruin haar, hoewel haar oogen droevig stonden. Misschien kwam die gedachte speciaal bij hem op tom \\i\Uy hot kind in haar nesl van kussens 'zag ligen en juichte van ptei- zier: ze viel op haar knieën naast het kind. „Wat een verrukkelijk kind", zeide ze mót een glimlach tot Tony opziende. „Ik geloof dat ik van niets ter wereld zooveel houd als van kleine kinderen. Ze zijn zoo gezellig en zoo zacht en lid." Zij was zoo vrij van zelfbewustzijn, zoo natuurlijk, dat Tony tegen haar terug lachte precies of ze zelf ook een kind was evenals de kleine- Baba. Maar op h etzelfde oog en- blik-vergeleek hij 'techte genot van dit meis je over dit kind met den koelen afkeer, die m mevrouw Redbums woorden was uitge drukt: „Het is erg genoeg opgescheept te zitten met je eigen kind, als je zoo ongeluk kig bent er een te hebben." Zou het meisje met haren als zonneschijn zich ongelukkig voelen indien haar ooit een kindje van haar zelf in de armen, were gelegd? of zou ze zijn als de blijmoedige psalmist en zich gelukkig voelen, wanneer haar koker met zonen gevuld is? Ze zou een allerliefst bevallig moedertje zijn, dat meisje met de haren als zonneschijn, en het zouden gelukkige kinderen wezen, die een maal zouden opzien naar het zonnige ge zichtje en zich nestelen in den vasten greep van haar armen! Psalm 127. HOOFDSTUK VII. „Zooals het in het begin was." „Lieve Freda, wat moet ik doen?" Austi- ce liet het telegram, dat juist, was binnen landen, die nog in Roemeenschen dienst zijn, onmiddellijk te ontslaan. De Centralen zul len aan deze officieren een vrijgeleide ver strekken. 9e. Dit verdrag treedt terstond in werking. KORTE BERICHTEN. Naar Reuter verneemt hebben de Duit- schers Narwa veroverd en zijn ze voornemens naar St. Petersburg op te rukken, welke plaats 100 K.M. van Narwa ligt verwijderd. to de haven van Rev al maakten üe Duitschers 8 d'uikbooten en verscheidene stoomschepen buit. Volgens Duitsche bladen- aan Italiaan- sche ontleen-en kan de oorlogsverklaring van Japan aan Rusland ieder oogenblik verwacht worden. Het schrikbewind der Roode Oarde in ■Helsingfors heeft tengevolge van het bericht van de nadering der Duitschers zijn hoogte punt bereikt. Ter bescherming van den Raad van Arbeiders zijn te Helsingfors een viertal Rus sische kruisers aangekomen. De Roode vloot aldaar moet besloten hebben, onafhankelijk van den Ehiitsch Russischen vrede door te vechten. Duitsche troepen zullen om den op stand in Finland te onderdrukken de Alanas- eilanden gebruiken als operatie-basis. Van Zweedschen kant rijzen hier ernstige bezwa ren tegen. De „Vorwarts" zegt dat als de oorlog in het Westen op dezelfde wijze moet eindi gen, als in het Oosten is geschied, Duitsch land na afloop in een nog vijandelijker we reld zal staan, dan voor dat de oorlog begon en dat deze dan zijn voornaamste doel zou hebben gemist. De Liberalen in Mecklenburg--Strelitz noemen een inlijving bij Mecklenburg— Schwcrin een zware schade voor het land. De Zwitsersche Bondspresident zeide in een interview, dat Zwitserland aan de latere vredesonderhandelingen wenscht deel te ne men. In Italië verwacht men. dat de Entente, zoodra de Centralen definitief vrede met Rus land hebben gesloten, Rusland onder haar blokkade zal betrekken In het Engelsche Lagerhuis is de over leden generaal Maudede veroveraar van Bagdad gehuldigd. Aan zijn weduwe is een som van 300 000 toegekend. REPARATIELEDER. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt. Ten einde misbruiken "tegen te gaan, die bij den verkoop van gedistribueerd leder voorkwamen is, itfet ingang van 21 Januari 1.1., op de verkoopers dé verplichting gelegd al hef di3tributieieder, dat uitgesneden wordt verkocht, te voorzien van het stempel der firma, die het aflevert. Zoodoende kan, in ge val van fraude, worden nagegaan, van wien het ledier afkomstig is. Verschillende leaerhandelaren echter vol doen nog niet aan deze verplichting. Het voornemen bestaat nu daartegen strenge maatregelen te nemen-. Het publiek zal in tus schen, in zijn eigen belang, goed doen1 geen ongestempeld reparaticleder aan te nemen. POO^AARDAPPELEN. De minister van landbouw heeft in af wijking van vroeger genomen beschikkingen vastgesteld de in die beschikkingen vastgestelde maxi mumprijzen voor klei poters zullen geldig zijn gebracht, op den grond vallen, toen zij haar vriendin aanzag met verlegenheid m de oogen. „Luke telegrafeert dat Carrie heel ziek is. 'dat hij met haar teruggekeerd is naar at' Hall en dat zij mij bij. zich wil hebben. Wat ter wereld moet ik met Hilary doen?" ,lk wil niet zoo onbeleefd zijn te zeggen „dat heb ik je wel gezegd," antwoordle me vrouw Mars (ton. „ja, alles wel beschouwd, geloof ik toch wel dat ik dat doe, zelfs op gevaar af onbeleefd te zijn. Lieve kind, dit is nu juist wat ik je gezegd heb dat er ge- beuren zou Niet juist de ziekte van Lady> Framley, maar iets waardoor je het meisje een vreeslijken band zou vinden, Nu is dat „iets" gekomen." „Ja.' Austice bukte om het rose papier op te rapen en las het langzaam over. „Ik ben bang dat Carrie bepaala heel erg is. Het is volstrekt niet iets voor haar noch voor Luke om naar de Hall te gaan. Ik zou eer der verwacht hebben dat ze het nog eens met een andere badplaats zouden probee- ren, tenzij de arme Carrie iedf*. gezondheids- établissement in het Vereenigd Koninkrijk en daarbuiten bezocht had." „Wou jé broer, dat je dadelijk kwam?" Mevrouw Marston lag achterover in een met kussens opgevulde fauteuil en sttrekte de hand uit naar het telegram, dat Austice haar toestak. „Ja, dadelijk; en wat moet ik toch met Hilary doen? Ik kan haar niet alleen op aan haar voogd zenden, die behalve alle mijn bovenwoning laten, ik kan haar niet andere bezwaren toch een betrekkelijk jon ge man is, en naar de Hall kan ik haar in de gegeven omstandigheden natuurlijk ook niet meenemen." „Vraag mij maar niet of ik voor haar zor gen. wil'', zei Freda gapend en lachend„'t bij den verkoop door den verbouwer, terwijl maximum prijzen voor den verkoop aan den landbouwer-afnemer worden vastgesteld, welke 1.50 per 100 K.G. hooger dan de eerstgenoemde zijn, voor zoover het partijen grooter dan 25 H.L betreft, en 2 hooger, voor partijen tot 25 H.L., zoodat thans de volgende maximumprijzen geldig zijn. Van de te velde goedgekeurde gewassen ook op afstamming: kleipoters max. gewicht 60, min. gewicht 25 gr., gemidd. gew. 40 gr. bij den verbouwer 11.50, bij den landbou wer-afnemer bij partijen boven 25 H.L. ƒ13 en bijpartijen tot 25 H.L. 13.50. Voor kleipoters van max. gewicht 70, min. gewicht 20 en gemidd. gewicht 45, zijn deze prijzen respect, 10.50, 12 en 12.50. Voor afwijkende grootte respect, 9.50 en 11. Van te velde niet goedgekeurde gewassen: kleipoters max. gewteht 60, min. gewicht 25, gemiddeld gewicht 40 gr. bij den verbouwer 10, bij den landbouwer-afnemer bij partijen boven' 25 H.L. 11.50 en bij partijen tot 25 H.L. 12. Voor kleipoters van max. gewicht 70, min. gewicht 20 en gemiddeld gewicht 45, zijn deze prijzai respect, 9, 9 en 11 Voor afwijkende grootte respect, 11.50, 8.50 en 10.50. Deze prijzen gelden per 100 K.O. franco spoorwegstation plaats van bestemming of laatste veer, exclusief emballage. BRANDSTOF VOOR DE TUINDERS. Het Rijkskolenbureati heeft nu voor de Tuinbouwcomité's inzake de brandstoffen- voorziening beschikbaar gesteld: bruinko len en fijnkolen. De laatste bestaan uit 40 pet. asch en kosten 12 per ton. Het warm- tevermogen is 4000 caloriën. Dan zijn nog beschikbaar 10,000 ton leembriketten, die 45 per ton kosten en een warmtevermogen hebben van 5000 calorieën. Nu echter de brandstof zoo duur en bijna niet te krijgen is, liebbea vele Westlandsche tuinden» de verwarming der kassen afgeschaft en zelfs de wa rmwaterbuizen afgebroken en ver kocht, ook al ais gevolg van de beperkte teeltregeling. VOEDSELVOORZIENING VOOR ZIE- KEN EN KINDEREN. Door den Minister van L., N. eni H. is een regeling ontworpen betreffende voedselvoor ziening voor zieken en kinderen. Bij kenn Hi ter circulaire heeft de Minister deze s van de burgemeesters gebracht. wijst er daarin o.a. op dat gebleken is dat de geneesheeren bereid zijn om van hun ne zijde de grootst mogelijke medewerking te verkenen. mits eene regeling worde getrof fen, waardoor de belangen1 hunner zieken worden gebaat en die niet meer tijd In beslag neemt aan de verzorging hunner patiënten in het algemeen gedoogt, nu de zooveel slech ter vervoermiddelen hun geregeld werk reeds zoozeer bemoeilijken. Op grond hiervan is eene regeling voor een wijze van samenwerking, die geheel in het belang is van den' hulpbehoevenden zieke eni bovendien zoowel de overheid' als den ge neeskundige kan bevredigen, gewensebt. Ter bereiking van dit doei was allereerst een schakel noodig tusschen de overheid cn dé genecshceren. Als zoodanig is^een Genees kundig Bureau ingericht. Onder kinderen worden voor wat melkver- strekking aangaat, verstaan, kinderen tot eeni leeftijd van ten hoogste 3 jaar en voor wat kindermeel en maizena betreft, kinderen tot een leeftijd tot ten hoogste 12 maanden' De toewijzing voor kinderen kan voorloopig zonder geneeskundige verklaring verstrekt spijt mij erg van Lady Framitey, en het spijt mij ook dat je je in moeilijkheden bevindt, maar Ik moet je eerlijk zeggen, het is je eigen schuld Alt je naar mijn woorden van levenswijsheid geluisterd had, zou je het meisje in t geheel niet bij je genomen heb ben H«t is een allerliefst meisje, dat geef ik gaarne toe, maar ze is een band en dat ia 3e boete zaak." „Ik kan niet zeggen dat je me veel helpt", Austice lachte droevig. „Lieve beste kind, Ik 'geef mij zeil niet uit voor een helpster met een groote H. Ik be moei mij nooit met 'n anders zaken. Als ze zich moeilijkheden op den hal3 halen, dan moeten ze er zelf maar uit zien te komen," antwoordde Freda ongevoelig. Het eenige wat ik verzoek is dat je Hilary niet hier laat. Ik kan geen jonge meisjes gebruiken." Er was bepaald een bedroefde blik in de oogen van Austice. Freda vertoonde zich in een daglicht dat verre van aangenaam was en haar vriendin vroeg zich even af of Freda altijd zoo hard en zoo zelfzuchtig geweest was of was zij tot nu toe blind geweest voor die gebreken? „Ik had geen plan haar hier ie laten." Zelfs in de stem van de zachte Austicè was een scherpe klank. „Ik wou je volstrekt niet met haar lastig vallen, ik vroeg je werkelijk alleen maar om raad." „pi raad!" Zij strekte haar handen uit boven haar hoofd en gaapte weer. „Raad is een heel goedkoop handelsartikel, gemakke lijk te geven. Als ik in jou plaats was zou ik telegrafeeren aan den voogd van het meis je en hem vragen een ander tehuis voor haar 'op te zoeken, tijdelijk of voor goed, zooals de omstandigheden het meebrengen. In dien tusschentijd ALKMAARSCHE COURANT. ■I1 1 r 1 - iJLLUUJLJH

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1