DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De str|jd in en buiten Europa. No. 58 Honderd en twintigste Jaargang. 1918. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs by vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f L65, franco door het ge heele Rijk f L9G. Afzonderlijke en bewf sMfimiafflri Cents. ZATE R RAU Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de JÏ.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. 9 MAART. ZIE ADVERTENTIE SIGARENHANDEL - KRAANBUURT, PAGINA No. 3. Te S «Trammen van heden. «11 bfaCtam. Telefoonnummer 3. Is het een ramp of een zegen, dat de sta ten zich, ter bestrijding van gemeenschappe lijk gevaar, in bondgenootschappen veree- higd hebben? Wanneer de strijd tusschen afzonderlijke staten1 onmogelijk wordt, wanneer een oor logsverklaring niet zooals vroeger twee mo gendheden maar twee combinaties van mo- genffteden tegenover elkaar stelt, dan zal men er niet licht toe overgaan, de vonk in het Europeesche kruitvat te werpen. ts eenmaal de oorlog ontketend, dan zijn de gevolgen daarvan van de meest ingrijpen de beteekenis. Een strijd tusschen Frankrijk en Duitsch land zal de ondergang van Europa niet ten gevolge hebben, maar een strijd tusschen een met andere mogendheden gecombineerd Duitschland en een Frankrijk dat den rugge steun van Engeland en Rusland geniet, geeft geheel Europa aan de vlammen van den oor logsbrand prijs. Wie weet, dat hij dóór een enkele oorlogs verklaring een wereldstrijd ontketent, zal de verantwoording daarvoor niet spoedig op zich nemen en dat Europa jarenlang de zege ningen van den vrede heeft mogen genieten, is ongetwijfeld mede te danken geweest aan het feit, dat men voor een gewapend optre den bij verschillende gelegenheden terugge deinsd is. De oorlog tusschen combinaties van mo gendheden is een oorlog, die door de groo- tere legermachten welke men te velde kan brengen en door het grootere uithoudings vermogen dat elke staat door den ruggesteun van zijn bondgenooten bezit, kan leiden tot een uitputtingsstrijd waarin zoowel de ver liezer als de overwinnaar den afgrond der zelfvernietiging naderen. Dat ondanks de geweldige offers, welke aan beide zijden gebracht moesten worden, den oorlog nog met dezelfde verwoedheid wordt voortgezet, is uitsluitend het gevolg van de aaneensluiting der mogendheden. Is het in de geschiedenis ooit voorgeko men, dat een rijk bijna geheel overweldigd werd, zijn hoofdstad bezet en zijn vorsten huis verdreven, zonder dat dit rijk zich op genade of ongenade aan den overwinnaar moest overgeven? En thans zien wij staten alls Servië, Mon tenegro en België door vijandelijke leger scharen overstroomd, de hoofdsteden bezet, de koningen op vreemden bodem toevend en toch, dank zij den steun der bondgenooten, geven deze staten den moed niet op, maar blijven voor een gemeenschappelijke over winning strijden. Want België, hoe verdrukt en vernederd, vertrouwt op Frankrijk en Engeland, het weet immers, dat men voor een gemeen schappelijk doel strijdt en dat, al zoude de geheele staat door vijandelijke troepen bezet worden, het Belgische leger op F'ranschen bodem nog aan den strijd zal kunnen deel nemen. Dit juist maakt de oorlog tusschen combi naties van mogendheden zoo gevaarlijk. En daarbij komt nog, dat in den oorlogs- roes de in bondgenootschap strijdende mo gendheden het besluit nemen, slechts aan een algemcenen vrede haar goedkeuring te zullen verlèenen. Zoo is de strijd tusschen naties onderling veranderd in een strijd tusschen statengroe- pen en zoolang er in elk dier groepen ook nog maar ééne mogendheid is, die de wa pens niet wenscht neer te leggen, blijft de strijd voortduren totdat beide partijen door uitputting tot staking der vijandelijkheden worden gedwongen. Een volkerenbond kan een zegen voor de wereld zijn wanneer hij beoogt de onderlin ge geschillen aan internationale rechtspraak te onderwerpen, maar hij brengt Europa tot zelfvernietiging zoolang de bondge nootschappen slechts hulpverleening tot krijgsverrichtingen tegen- een "gemeenschap- pelijken vijand ten doel hebben. In het vervolg zijner rede heeft Bonar Law in het Lagerhuis een uitvoerig overzicht van den stand van het krijgsbedrijf gegeven. Hij ontkent niet, dat de vrede tusschen Duitschland en Rusland voor de Entente een groote tegenslag is en sprak zijn diepe sympathie uit jegens het Roemeensche volk, dat tot een vernederend vredesverdrag wordt gedwongen en dat de- Geallieerden onmach tig zijn ter hulp te komen. Wat den strijd in het Westen betreft, was de minister vol goeden moed. Hij wees er op, dat ook het Duitsche mannenmateriaal beperkt is en dat de Geallieerden, dank zij hun krachtige voorbereiding, vol- vertrou wen zijn de stormloopen der Duitsche leger scharen te kunnen stuiten-. Was de minister minder goed over de krijgsverrichtingen in Macedonië te spreken, vol lof was hij1 daarentegen over die in Me sopotamia en Palestina, waar belangrijke successen, ook uit moreel oogpunt, verkre gen werden. Ook Asquith heeft zich in een rede voor zijn kiezers gunstig over den toestand uitge laten en- er nogmaals op gewezen, dat de Geallieerden streven naar een vrede, niet van regeerders of van parlementen, maar van volkeren. Begrijpelijkerwijze zoeken Japan en China ijverig naar motieven, die hun optreden in Siberië in het licht der noodzakelijkheid- kun nen stellen. De Chineesche regeering heeft, naar een Reuter-telegram mededeelt, reeds de bewijzen in handen gekregen, dat de Duitschers defi nitief aan de Russische revolutionnaire lei ders hulp hebben aangeboden als zij onlus ten verwekken. De Duitschers zouden het plan hebben een opmarsch tegen- Siberië te gen de noordelijke grens van China te on dernemen. Tachtig K.M. ten W. van Mant- sjoeli, aan- de N.-W. grens van Mantsjoerije, zouden de Bolsjewiki reels spoorbruggen van den Siberischen spoorweg in de lucht hebben laten vliegen. Amerika maakt blijkbaar van den oorlog gebruik om op gbedkoope wijze aan eenige zeer begeerenswaardige Duitsche bezittingen te komen. President Wilson vroeg den Senaat mach tiging om het eigendom van de Hamburg- Amerika-lijn en de Norddeutsche Lloyd te Hoboken en New-Yersey over te nemen. In den nacht van 7 op 8 Maart hebben verscheidene vliegtuigen op Londen, Marga te en Sheemess bommen geworpen. E>e goede uitwerking, zegt een officieel Berlijnsch telegram, kon worden waargeno men. Uit Londen wordt die goede uitwerking nader toegelicht door de mededeeting, dat er elf menschen werden gedood, er zes-en-veer tig gewond en dat men vreest, dat er nog bovendien zes burgers onder het puin van ingestorte huizen bedolven zijn. Inderdaad, Duitschland heeft weer alle re den om op zijn jongste militaire actie roet voldoening te kunnen neerzien I Reuter meldt dat het Spaansche kabi net is afgetreden. Oraaf Keyserltngk, te Berlijn, directeur bij een ministerie, is benoemd tot hoofd van het bestuur voor de bezette gebieden Estland, Lijfland, Koerland en Litauen met zetel te Berlijn. Volgens een mededeeling uit Wasa heeft de Finscne Senaat besloten om de A land- eilanden tot een zelfstandig gebied binnen de Finsche republiek, onder een Landhofbing, te maken Zwitserland zal de ltaüaansche belan gen in Rusland behartigen en Denemarken de Fransche. De vrede gesloten tusschen- de Centra- len en de Oekraine betitelde men als een broodvrede Een petroleum-vrede heeft zich er nu bijgevoegd, n.l. die met Roemenië. Reufer ontleent aan de Times, dat ge slaagde proeven zijn genomen met het maken van stook-olie uit harde harshoudende kool en wel door middel van bestaande gas-in- stallaties. Te Athene wordt een militaire commis sie gevormd, die zich bemoeien zal met de leveranties voor het Orieksche leger. Ia deze commissie zetelen vertegenwoordigers der Entente. 'Volgens berichten uit Mongolië zijn daar 2000 Duitsche krijgsgevangenen ge- wai ipend om de bolsjewiki- te helpen. De Chineesche troepen zijn van Char- bin opgerukt naar -de grens. De credietaanvraag voor 7,2 milliard gulden is in het Britsche Lagerhuis met a-lge- meene stemmen- goedgekeurd. Kreinin, voorzitter van het comité voor het Joodsche congres, dat 2 Maart te 1 St. Petersburg zou bijeenkomen, is op last der volkscommissarissen in hechtenis genomen Vele Joodsche bladen werden geschorst en de redacteurs gearresteerd* STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren- werd besloten ook Maandag te vergaderen .en Dinsdag de huuropzeggingswet te behandelen. Bij de voortzetting van d-e behandeling der levensmiddelenvoorziening wees de heer 7' r o e 1 s t r a erop, dat de Kamer onvol doende geoutilleerd is zoodra zij het maat- schapelijk en bedrijfsleven betreedt. Zij mist tegenover de regeering de noodige gegevens. Spr. bleef daarom maar thuis. Hij bezit daar om wel minder detailkennis, doch loopt zoo ook minder gevaar agent te worden van een of andere kliek of ambtenaar. Wil de Kamer zich niet onsterfelijk llameeren, dan moest uit de debatten een concreet resultaat te voor schijn komen. Spr. ging na welke uitingen bij het debat naar voren zijn gekomen. Hij meende dat de heer Colijn het meest materialistische stand punt heeft ingenomen. De tegenstelling tus schen boeren en stedelingen moet niet onnoo- dig worden verscherpt beide volksgroepen hebben elkaar noodig. Spr. verdedigde voorts den socialistischen wensch betreffende de re geling der productie door den staat. Hij con stateerde dat de organisatie der levensmidde lenvoorziening algemeen wordt, evenwel mocht de schuld niet alleen aan minister Posthuma worden geweten. Het had ontbro ken aan algemeen regcerngsbeleid, welk ge mis ook bleek uit de gebrekkige samenwer king tusschen de verschiIl-ende departementen. Van de omstandigheid dat de regeling niet strekte voor den duur van den oorlog, die wel licht nog een jaar kan duren, daar de vrede welke thans gesloten is een oorlogsdaad is, is vooral minister Treub de schuld. In de plaats van commissies van toezicht zou moeten komen een commissie, benoemd door de Kamér, met weinig Kamerleden er in. Ten aanzien van de zaak-de Jong achtte spr. het aannemelijk dat de heer de Jong uit te ver gedreven belangstelling voor vrienden daden- heeft verricht,\die voor een Kamerlid ongeoorloofd en ontoelaatbaar worden ge acht, zonder dat nog van corruptie sprake mag zijn. Scherp keurde spr. evenwel af het niet In grijpen van minister Posthuma, die zich schuldig maakte aa neen onaandoenlijkheid jon ethisch gebied, welke in een bewindsman ontoelaatbaar is en waardoor corruptie wordt In de hand gewerkt. Hij ^ischte overlegging van de geheele gevoerde-correspondentie en van de verslagen in de gehouden verhooren He is ig terpresident is een niet voldoend krachtige Gebrekkige organisatie is niet goed ge maakt door krachtige leiding. Ook de minis figuur geweest. Spr. kon zich niet voorstellen dat minister Posthuma nog zou meen-en dat hij met de Kamer kan samenwerken. De mi nister moest gaanwie hem moet vervangen weet spr. niet, daardoor kan hij zich evenwel niet laten weerhouden zijn meening le zeggen. Wat het positief .resultaat der besprekingen betreft, de Kamer zal moeten- kiezen tusschen en uitbreiding van het geldende stelsel. Alle arbeiders van Nederland wachten met spanning den uitslag van de keuze af. Het urgente minimum-program moet zijn: verstrekking van een stock-rantsoen- tegen de prijzen van vóór den oorlog, maximum-prij zen voor schoenwerk, onteigening van manu facturen en verstrekkig daarvan beneden den kostprijs. Aan het behoeftig deel der bevol king moet een- mengsel van boter en- marga rine verstrekt worden. Spr. vroeg zoo spoedig mogelijk volledige inlichtingen aangaande de onderhandelingen met het buitenland over den aanvoer van brood-koren. Het is noodig, dat het buitenland verneemt, dat hier de hoog ste nood dringt ten aanzien van. de levens middelen. De heer B e u m e r betoogde, dat de soci aal-democraten- de behandeling van alles wat met levensmiddelenvoorziening in verband staat tot een middel van propaganda maken. Spr, betwistte de meening van den heer Ter j Spill, dat suiker geen voedingsmiddel zou zijn en- merkte tegenover de bewering van den afgevaardigde op, dat van ondervoeding nog geen sprake is. De vergadering is- verdaagd tot Maandag halféén. BfMNgbfLAMP DE ZOMERTIJD. De regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot invoering van den zomertijd van 1 April 1918 af tot 30 September 1918. Voorgesteld wordt gedurende dat tijdvak den wettelijken tijd met één uur te vervroe gen. Gemengd Nieuws. DE VLEESCHVOORZIENING. Het algemeen hoofdkwartier meldt, dat, behalve de runderen, die in het Nederlandsch Rundveestamboek ingeschreven zijn, ook van de vordering van rundvee voor het leger zijn uitgesloten de runderen, welke in een der andere Rundveestamboeken zijn ingeschre ven. Op het eiland Schouwen-Duiveland zijn nu al te zamen 325 koeien voor de militairen opgevorderd. Zelfs melkkoeien werden den veehouders ontnomen, zoodat reeds geheele stallen leegstaan. DE VISCHVOORZÏENINO. Eenige dagen geleden werd bericht, dat er een storing dreigde in de voorziening van visch, tenzij de regeeiiug alsnog ten spoedig ste qen regeling trof Thans is bericht ont vangen van het Centraal-Bureau voor den afzet van Visscherijproducten, dat voorloo- pig de distributie van visch, op de wijze, als tot hiertoe gevolgd, zal worden voortgezet. DE NOOD IN SURINAME. De koloniale Staten van Suriname hebben met 7 tegen 2 stemmen bekrachtigd een door den gouverneur voorgestelde en terstond in werking getreden verordening, waarbij alle mannen cn vrouwen van 16 tot 50 jaar die geen middel van bestaan hebben en- lichame lijk tot arbeid geschikt zijn, verplicht worden landarbeid te verrichten in het belang van de levensmiddelen voorzien ing. INBRAAK. In de bureaux van den. Kon. Schouwburg te den Haag zijn uit een tweetal kasten de inhov van een tasck met kostbaarheden (üi ademen, briljanten en diamanten), toebehoo- rende aan de le chanteuse der f ransche Ope ra, mile. Luart, zoomede van een tweetal geldkistjes gestolen De daders, een 22-jarig man en een 15-ja rige jongen, werden korten tijd na het ple gen van de daad op straat aangehouden. Een politieagent had hen gezien, verdacht doende en blijkbaar den agent willende ont wijken in de Jacob Catsstraat, waar de oud ste der twee zijn pakhuis heeft. De preciosa van mile. Luart, een waarde vertegenwoordigende van -60.000, werden op een hunner bevonden. Het -gestolen bank papier en goudgeld van ongeveer; 5000 werd in een stalen geldkistje gevonden In 't tuintje van een hofje in die straat. Een der twee aangehoudenen Heeft zelf moord- gepleegd in de cel in het politie bureau. DE LICHTING 1919. Verschenen zijn. de Memories van Ant woord der regeering over de wetsontwerpen, houdende bijzondere maatregelen niet be trekking tot de lichting 1919 en herkeuring van afgekeurderv. Hierin wordt medegedeeld, zeg- de Tel., dat de regeering geen bezwaar heeft, om, in afwijking van liaar oorsprokelijk voornemen eerst de lichting 1919 op te roepen en pas daarna hem die bij de herkeuring worden goedgekeurd. De lichting 1919 zal nu ver moedelijk in drie groepen worden opgeroe pen: de eerste ploeg in juli 1918, de tweede in October 1918 en de derde in januari 1019. MOEITE VOOR NIEMENDAL. Terwijl de burgemeesters in Friesland met veel moeite het aantal runderen geïnventari seerd hadden, is nu van den minister bericht gekomen, dat die inventarisatie door de Fiie- sche Maatschappij van Landbouw moet ge schieden. De burgemeesters hebben nu voor niet geïnventariseerd. logger/Beschoten. In de Scheveningsche haven is hedenoch tend- binnengesleept de lógger K. W 89 van van de Mij. Holland- te Katwijk, schipper D. v. d. Flas, welk vaartuig sporen droeg vrij hevig te zijn beschot-en. Een der opvarenden was door een schot aan de zijde gewond. Hij werd naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. De bemanning van de logger deelde mede, dat het vaartuig gisteren in zee vanuit een vliegtuig van onbekende nationaliteit be schoten was. KORTE BERICHTEN. Door den kapitein-commandant van het gamizoen-détachement aan den Schiedam- schendijk te Rotterdam, is aangifte gedaan, dat uit het bureau van een sergeant-majoor een geldkistje met 202.33 is Ontvreemd. —-Te Bergen (L.) is een Nederlandsche smokkelaar, die op het geroep van rijksamb tenaren niet bleef staan, doodgeschoten. De handelsreiziger K., uit Amsterdam, die dezer dagen te Arnhem is aangehouden, verdacht van verduistering ten nadeele van zijn patroon, tot een bedrag van 40.000, heeft zich in het huis van. bewaring van het leven beroofd. Bij de a.s. uitreiking van nieuwe thee- en koffiekaarten zullen uitsluitend aan perso nen boven 13 jaar distributiekaarten worden toegekend. Voor broeddoeleinden wordt aan par ticulieren geen petroleum verstrekt. Voor de fokstations is een. regeling getroffen. Dezen zomer zal een eeuw verstreken zijn sinds de grondlegging van de badplaats Scheveningen door Jakob Pronk, welke grondlegging gevolgd werd in 1820 door de vestiging door denzelfden van de eerste vaste zeebad-inrichting. - De Hollandsche Algemeene Scheep vaart-Maatschappij te Rotterdam heeft zich bereid verklaard 10000 bij te dragen in de kosten van aanleg van het Twente-Rijn- kauaal. In de wachtkamer van het poetkantoor te Heerenveen is voor 't publiek een postze gel be vochtiger geplaatst. Een boertje komt binnen en vraagt: „Is dat nou de giro, die op alle postkantoren is ingevoerd?" Een soldaat-kommies L. te Ubach over Worms was bezig met zijn karabijn te poet sen. Onverwachts ging de karabijn af. waar door een andere soldaat-commies in net on derlijf werd getroffen. De toestand van den getroffene is redelijk. Bij eenc slagersfirma te Groningen werd beslag gelegd op 5000 K.G. vleesch. Het zeegebied bij de Duitsche Bocht ia niet alleen door de Britechg, maar thans ook door de Duitsche regeering tot gevaarlijk gebied verklaard RECHTSZAKEN. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. In de heden te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had de uitspraak plaats inzake het hooger beroep van de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Amsterdam, waarbij met vernieti ging eener beslissing van de Bank, die meer dere schadeloosstelling weigerde, aan I. J., timmerman ie Puren erend, met ingang van 31 Augustus 1917 eene rente la toegekend van t 0.30 Y, per werkdag naar 15 pa. inv., ter zake van een ongeval, waardoor zijn lin kerduim is verwond en gedeeltelijk verbrij zeld. De Centrale Raad bevestigde de uit- sprask. LONDEN, 9 Maart. De Daily Mail meldt uit St. Petersburg dat te Moskou zich slechts 2700 man voor de Roode Garde hebben aangemeld. TKOTZKY AFOETREDEN. LONDEN, 9 Maart. Volgens een Reu- tcrbericfat uit St. Petersburg is Trotzky af getreden als volkscommissaris van Buiten- landsche zaken1. IONDEN, 9 Maart. De regeer ing heeft besloten 50.000 ongehuwde mijnwerker* beneden 25 jaar te recruimen i DE OPGEBRACHTE LOGGERS. DEN HAAG, 9 Maart. De consul-geue- ra lil te Lenden heeft aan het departement van bujlenlanfdsche zaken medegedeeld, dat liij geen enkel bericht heeft ontvangen van het ophouden van 17 loggers en lat ook de admiraliteit cr geen kennis van (liaagt, zoodat hij vermoedt, dat het be richt geheel ongegrond is. DE ONDERHANDELINGEN VLOT TEN NIET. Bij geruchte vernemen wij, dat de on derhandelingen betreffende het afsluiten eener economische overeenkomst met de geassocieerde regeeringen niet al te best vlotten. STADSNIEUWS. GEMEENTERAADSVERKIE- ZINGEN. Bij de gister gehouden candidaatstelLing voor twee leden van den gemeenteraad wer den candidaat gesteld: In district 1 (vacature-Udo) Mr. P. A. Offers (vrijz.), Mr. A. J. M. a be korte BERICHTEN. JU. BEHING, i

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1