i Nu ook te AJtaatf m oragevln<g cte w» ütogüoo-ij zich stetó sterker doet gevoeka en verscheidene huurders zich met bezorgd heid afvragen hoe zij na de ontvangen huur- opzegging zich tegen 1 Mei van een andere woning zullen verzekeren, komt het ons ze ker gewenScht voor, eens het een en ander mede te deelen over het wetsontwerp, dat morgen in de Tweede Kamer in openbare behandeling zal komen. Dank zij den drang van verschillende zij den op de regeering uitgeoefend, is dit ont werp feitelijk een spoed-ontwerp geworden en zal de wet na bekrachtiging de billijkheid der tegen 1 Mei a.s. gedane huuopzeggingen reeds aan het oordeel van den kantonrechter onderwerpen Zooals bekend, bestaat er reeds geruimen tijd een Huurcommiasiewet, in verband waarmede in tal van plaatsen zoogenaamde huurcommissies ingesteld zijn, die er voor waken, dpi. de verhuurders in deze^jden van algemeenen woningnood niet ten eigen bate van de omstandigheden rullen profiteered Het streven onzer regeering is er op ge richt, de minst kapitaalkrachtigen door het vaststellen van maximumprijzen en het in voeren van distributiemaatregelen den strijd om het bestaan in deze moeilijke jaren zoo veel mogelijk te verlichten. Dat zij daarbij, in verband met den woningnood, tevens maatregelen getroffen heeft om huurders van woningen niet aan de willekeur van huis eigenaren afhankelijk te maken, kan niet anders dan toegejuicht worden. Zooals gezegd, is er een Huurcommiswef in het leven geroepen, die de belangen der minst gegoeden behartigt Voor woningen tot een voor elke gemeente, aan de hand van de tabellen in de kieswet vastgestelden huur prijs, mag buitengewone omstandigheden buitengesloten toch geen hoogere huur gevraagd worden dan op 1 Januari 1916 tusschen huurder en verhuurder was over eengekomen. De verschillende huurcommissies deden uitspraak in geschillen en bepaalden tevens een redelijken huurprijs voor nieuw gebouw de woningen, terwijl men zich in hoogste in stantie tot den kantonrechter kon wenden. Maar deze wet toonde al heel spoedig, dat zij groote leemten bezat, zoo groot zelfs, dat men in verscheidene gemeenten van die in stelling eener huurcommissiewet weinig nut verwachtte. Mocht de verhuurder den huurprijs al niet verhoogen, het Btond hem geheel vrij een huurder, die niet vrijwillig op zijn ei- schea inging, de huur op te zeggen en het is zelfs voorgekomen, dat verhuurders, die ook van nieuwe huurders geen hoogeren prijs konden bedingen, liever hun woning onbewoond lieten dan zich te schikken in de uitspraak van de plaatselijke huurcommissie. Het werd dus al spoedig duidelijk, dat deze welt haar doel voorbijstreefde wanneer daarnaast niet een ontwerp werd ingediend, dat het willekeurig opzeggen van huurovereenkomsten onmogelijk maakte. Een zoodanig ontwerp nu komt morgen bij de Kamer in behandeling en zal na aan neming en bekrachtiging zoo spoedig moge lijk als Huuropzeggingswet in het Staats blad verschijnen. 1 Laten wij thans deze Huuropzeggingswet eens aan een nadere beschouwing onderwer pen. In tegenstelling van de Huurcommissievm geldt dé Huuropzeggingswet voor alle wo ningenongeacht de huurwaarde, met uit zondering evenwel van woningen met bouw en weilanden, waar de woning zelf sled ran «/ttdergeachikte brteekenis is. Dat deze wet ook <k huurders van kostbare woningen beschermt j niet meer dan billijk, als men kr enkt, dat juist deze huurders tot au toe vogelvrij waren en niemand de w- uuurders beletten kon, op straffe van uitzet ting, buitengewoon hooge huurprijzen in re kening te brengen. In den regel zal elke huur, ook die welke bij contract is aangegaan, door opzegging eindigen. Zegt de verhuurder de huur op, dan kan de huurder zich schriftelijk tot den kanton rechter wenden met het verzoek, die opzeg ging nietig te verklaren. Het eerste gevolg van deze aanvrage is, dat de huurder niet uit zijn huis gezet kan worden voordat de kantonrechter op het ver zoekschrift beslist heeft. eenstBarnkg few evneenis do hulp vtti fta kantonrechter inroepen, dis op de- zeitfda wijze «ea nieuwe *h\iuy voor den van zes maanden tot stand ktuj brengen' en daarin A- voorwaarden vast kan stellen, welke '^uie huurovereenkomst in acht ge nomen behoorem te worden. Een beding, waardoor de huurder onder bepaalde omstandigheden geacht zou wor den de huur te hebben opgezegd of daartoe verplicht zijn, wordt door de wet nietig ver klaard, zoodat de opzegging slechts met des huurders vrijen wil kan geschieden. Is in verband met de Huurcommissiewet een huurprijs voor de woning vastgesteld, dan blijft deze gehandhaafd, is dat niet het geval, dan zal de kantonrechter naast redelij ke huurvoorwaarden een billijken prijs moe ten vaststellen. Het is begrijpelijk, dat er na indiening van dit wetsontwerp, voornamelijk van de zijde van verhuurders, heel wat protesten geuit zijn- Verschillende huurders drongen daarente gen op verbetering der wet aan döor er op te wijzen, dat de bepaling volgens welke een huuropzegging gerechtvaardigd was wan neer de huiseigenaar of een zijner bloedver wanten zelf de woning wilden betrekken, tot groote onbillijkheden en wetsontduikingen zou kunnen leiden. Ln de afdeelingen der Tweede Kamer wa ren velen van meening, dat de minister zijn streven, de huurders te beschermen, te krachtig de vrijheid der verhuurders naar believen over hun eigendom te beschik ken, aan banden gelegd had. Over het afdeelingsonderzoek en de dezer dagen verschenen memorie van antwoord van regeeringszijde zullen wij in ons num mer van morgen nog een korte beschouwing geven. BUITENLAND. KORTE BI DICHTEN. Met een straal van vijf mijl rondom worden alle oefenkampen voor de marine, tw£e marinekazernes e.a. in Amerika tot droge gebieden" (waar geen sterke drank mag worden gebruikt) verklaard. Van Duitsche zijde is men bezig om de universiteitsbibliotheek te Luik weer in orde te brengen en voor belangstellenden toegan kelijk te stellen. In Portugal is een nieuw ministerie aan het bewind gekomen onder leiding van Sidonio Paez. Er is een overeenkomst gesloten tus schen de Vereenigde Staten en Spanje, waar bij aan Spanje den invoer van bepaalde ar tikelen- uit de Ver. Staten wordt toegestaan. De Engelsche troepen hebben in Meso potamia Hit aan den Euphraat veroverd. Uit Ottowa wordt bericht dat de Cana- deesche regeering voornemens is 'n groote eigen handelsvloot te bouwen en deze ten dienste van de geallieerden te stellen. In de golf van Ajals werd een vijande lijk parouille-vaartulg, 1000 ton groot en be wapend met verscheidene kanonnen door Turksche kustbatterijen tot zinken gebracht. De keizerin van Oostenrijk is bevallen van een zoon. Dit is het vijfde kind van het keizerlijk echtpaar. J Volgens de Daily Express eischt de j Zwitsersche pers eenstemmig wedervergel- dingsmaatregilen tegen Duitschland wegens het in den grond boren van het Spaansche dinero, dat metgraan was ge- Zwitsersche volk. De distributie van NonrdzediarlBK kan wegens gebrek aan voorraad als afgeloopen worden beschouwd. IEVENSMIDDFLFNVOOR7JENINO. Zaterdagnamiddag is in Den- Haag, ter bespreking yan de levensmiddelenvoorziening een openbare vergadering gehouden; uitge schreven door de permanente commissie in zake crisismaatregelen, gevormd uit de chris telijke sociale vereenigingen, Als sprekers traden op de heeren K. Kruithof, voorzitter der Christ. Nationale Vakvereeniging, en C. J. Kuiper, pennigmeester van het R. K. Vak bureau. De minister van landbouw was ter verga dering vertegenwoordigd door den heer Schim v. d. Loeff; ook waren aanwezig de Tweede Kamerleden Ruys de Beerenbrouck, de Monté Verloren, Engels, Bomans, Rutgers en Bongaetfs. De volgende motie werd aangenomen. De vergadering van vertegenwoordigers bij de permanente commissie inzake crisis maatregelen aangesjoten organisaties, ge hoord de besprekingen, die den noodtoestand, waarin breede kringen van ons volk verkee- ren, duidelijk in het licht stelden; protesteert ernstig tegen alle pogingen om de beschikbaarstelling van de eerstbenoodig- de levensbehoeften tegen verlaagde prijzen te beperken en verklaart dat integendeel uit breiding alieraoodzakelij kst is dringt in het bijzon.!tr aan: a. op krachtige maatrege'en om het opdrij ven van prijzen en het opslaan van vxoorra- den door kettinghandelaars en anderen te beteugelen b. op inbeslagneming en rantsoeneering van alle eetbare vetten c. op verkrijgbaarstelling van rundvleesch tegen redelijken prijs; d. op verlaging van de brandstoffenprijzen voor 't minimumrantsoen; óók voor ae toe wijzing in de periode April 1918April 1919; e. op beschikbaarstelling ten behoeve van de arbeiders en daarmee gelijk te stellen volksgroepen van boven- en onderkleeding, van schoeisel en dekens, tegen aanzienlijk la gere prijzen dan die op dit oogenblik gelden f. op krachtig optreden tegen alle corrup- fieve praktiiken en toekenning van adviseeren- de bevoegdheid, ook aan de arbeidersorgani saties, inzake de prijsbepaling van de levens behoeften g. op toekenning van uitvoerende en' con- oleerende bevoegdheid van de organ; betreffende de distributievoorschriften, gronc stoomschip Sardii 'aden voor het BINNENLAND. Die beslissing zal voor den huurder gun stig moeten zijn wanneer blijkt, dat hij gere geld zijn huurpenningen voldaan heeft en er voor de huuropzegging geen dringende re den aanwezig is. Acht de kantonrechter, wien met het oog op verschillende gevallen en plaatselijke om standigheden een groote mate van vrijheid gelaten is, de huuropzegging niet ge- wenscht, dan kan hij vaststellen, dat de huur overeenkomst opnieuw voor zes maanden be stendigd wordt, na welken tijd dcsgewenscht door een nieuwe aanvrage van huurderszij de opnieuw een verlenging kan worden toe gestaan Behoeft geen opzeggingstermijn in acht genomen te worden, dan kan een huurdfer, »oo hij over een nieuwe huur niet tot over- KALKEIEREN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de I Voedselvoorziening vestigt Je aandacht op de wenschelijkheid in de eerstvolgende weken nog een ruim gebruik te maken van kalkeie- ren die, zooals bekend is, zeer goed zijn te gebruiken in spijzen en voor het bakken van spiegeleieren. Bij zorgvuldige behandeling kunnen- ze ook gekookt worden. men zal dan cchtt: goed deen md en t -.aid een gaatje in da-I ei L- prikken. IB' is La raai voorai noodfc dat van de ze fl i k wordt geconsumeerd, vmd-5 roer J 'April it de "vereenkorust met J kalken» afloopt en de Regeering na -dien tijd niet meer de beschikking heeft over de p1 Hen. Er -s* echter oog een groote hoeveel- heid ia -d' p.-ftu;, en de eieren die niet hier te laade worden geconsumeerd, zullen voor uitvoer in aanmerking moeten komen. E; zal nog maar enkele weken kunnen wor den voortgegaan met de verstrekking van -de ze eieren. Tot half April zal nog aan alle aanvrage kunnen worden voldaan. Tegen dien tijd is er weer ruimte van ver- eche eieren. Ook is nog een partij ingekalkte eenden eieren beschikbaar, die geplaatst zullen moe ten worden bij bakkerijen en industieën. organisaties zoo wel landelijk als plaatselijk; h. op ingrijpende maatregelen ter bevorde ring van de productie van voedingsartikelen in eigen land en, het ophouden van de graan- verstrekking voor de alcoholindustrie; i. op wijziging van de Distributiewet, waar door de gemeenten van het 1/10 deel der dis- tributiekosten worden ontheven, of althans op een zoodanige financeele tei aan de gemeenten, -dat de goede uitvoering van de voorschriften niet door financieele on macht wordt belemmerd; >- j. toepassing van art. 15 van de Distribu tiewet 1916 op die personen, ongeacht wie zij- zijh, die het zoo noodige voedsel, waaraan algemeen gebrek is, hetzij moedwillig of door verregaande onkunde voor de consumptie ver loren laten gaan; k. op krachtige bevordering van den wo ningbouw, o.m. door verhooging van de cri sisbijdrage tot ten minste 90 pet.;' 1. op spoedie totstandkoming van het ont- ontwerp-Huuropzeggingswet besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering en van het parlement en te publiceeren in de pers, en gaat over tot de orde van -den dag. RIJKSBIJDRAGE VOOR WONING BOUW. De heer Limburg, lid der Tweede Kamer, heeft tot den minister van binnenlandsche za ken een vraag gericht betreffende bestendi ging van de crisisbijdrage voor woningbouw. De minister heeft hierop geantwoord Op dit oogenblik kan, met het oog op de onzekerheid, omtrent de omstandigheden, zoo als die tegen het einde van 1921 zullen be staan, niet worden uitgemaakt, of* het noodig zal zijn de crisisbijdrage uit 's Rijks schat kist voor woningbouw na dat jaar te besten digen, Inuien echter de priizen van de materialen zoo h jog blijven als thans verwacht moet worden, zal zOödanl;; bestendiging, n?ir de regewhig aoeat, - s kunsn uiibUjvrh. AARDAPPELMEEL. De Vei 'ging van Fabrikanten der Tex- tielindusL"-> tg Hglmoadi heeft een adres ge zonden aan den minister van landbouw, naar aanleiding van dt mededeeling der aardap pelmeelfabrieken, dat voor de campage 1918 en 1919 geen aardappelmeel voor de induarie zal beschikbaar gesteld- worden. T adres voert aan, -dat zoowel aardappel meel ais dextrine (een product uit aardappel meel) voor de textiel-industrie onmisbaar zijn; dat 't onder de gegeven omstandighe den onmogelijk is een vervangartikel, als b.v. tapiocameel, dat ten deele aardappelmeel kan vervangen, te verkrijgen, waardoor aan de reeds talrijke moeilijkheden in de textielin dustrie weder een nieuwe moeilijkheid wordt toegevoegd. Het adres erkent, dat de volksvoeding het eerste en voornaamste is, maar voert aan, dat een zeer geringe besparing per persoon reeds voldoende zou zijn om aan de in verhouding geringe behoefte der textiel-industrie te voor zien. Verzocht wordt, voldoende aardappelmeel voor de textielindustrie beschikbaar te stellen. KOPERDRAAD. Op de spoorlijn ZandvoortOverveen is iemand uit Haarle maangehouden, die op heeterdaad betrapt werd, terwijl hij met een ander bezig was telefoondraad af te kni-ppen. Beiden vluchtten, doch een paar revolver schoten brachten een der dieven tot staan. Drie ro-llen draad wérden in beslag geno men. RIJWIELEN VAN DE POLITIE GESTOLEN. Twee Haagsche politieagenten, die in burgerkleeding door de Van Boetzelaerlaan fietsten, zagen van een woning de deur open staan Zij gingen naar binnen, zetten hun rijwielen in de gang en stelden in het huis een onderzoek in, om te zien of er ook on raad was. Teruggekeerd in de vestibule, kwamen ze tot de ontdekking, dat hun fiet sen waren verdwenen. Vermoed wordt, dat een paar personen, die zich in de woning ophielden en niet door heu zijn opgemerkt er met de rijwielen van door zijn gegaan. GIFOAS. Het „Ned. Comité van Vrouwen voor Duurzamen Vrede" protesteert tegen het voornemen, aan een der oorlogvoerenden toegeschreven, om bij de hervatting van het krijgsbedrijf in het groot gifgas aan te wen den. Gelijk men weet heeft het hoofdbestuur van „Het Roode Kruis" tot de oorlogvoe renden een oproep gericht tegen het gebruik der dood-aanbrengende gassen; die oproep heeft ruimen weerklank gevonden b.v. in de Zwitsersche pers, terwijl ook mannen als Romain Rolland en dr. Fried hunne stem men gevoegd hebben bij die, welke uit Ge- nève om hulp roept. VOOR DE TURFGRAVERS. Aan de veenarbeiders in Drente zal een extra rantsoen levensmiddelen worden ver strekt van 3 pond spek per persoon per week, 3 pond pelvruchten en een extra rantsoen aardappelen. De beschikbaarstelling van ex tra koffie en meel aan de veenarbeiders is nog in behandeling. EEN KERKDIEF GEARRESTEERD. Te Veld-Driel is een 18-jarige jongen op heeterdaad berapt bij het openbreken van offerblokken in de r.-k. kerk. Hij bekende ook te hebben ingebroken in de r.-k. kerken te Kerk-Driel en te Alm. Hij is herkomstig uit Rotterdam en was door den Voogdijraad als schildersleerling werkzaam gesteld te Ros- sum. EEN DOODE VEROORDEELD. Onlangs heeft de rechtbank te Arnhem een doode veroordeeld. In het procesverbaal, op gemaakt wegens smokkelarij, was een ver gissing in de namen gemaakt, zoodat de ver dachte was aangeduid met de voornamen van zijn broer, -die reeds overleden was. Op de dagvaarding verscheen niemand, zoodat de rechtbank bij verstek den- doode veroordeelde. Eenigen tijd daarna kwam de advocaat van den werkelijken schuldige aan de rechtbank overleggen een uittreksel uit het register van overlijden, waaruit bleek, dat de veroordeelde overleden is. Daar geen twee pfr?.-ae~ wvr mtrelfde Mt kunnen veroc - L word®!, zzl éua werkelijk schuldige vnj uit gaa» voor alle democratieën der geheele wereld en- voor hare verkregen en nog te veroveren vrij heden; protesteert de vergadering rnete verontwaar diging tegen het feit, waaraan Duitschland verraderlijk den naam „vrede met Rus-land' geeft, noodigt zij1 alle landgenooten, zoowel die uit de bezette strek-en als uit de streken, die zijn vrijgebleven van den inval van den- vijand, uit, om zich te vereenigen en alles in het werk te stelten, om een tegenstand zónder genade te organiseeren tegen de schandelijke intriges van den vijand en roept zij uit: „Weg met het Duitsche ultimatum." De motie werd- aangenomen- evenals een mo tie, houdende sympathiebetuiging voor Lenin en- Trotzky. Ter vergadering voerden nog het woord mevr. Chelgouoff en de heer Ogiew, die bei den zich scherp tegen Duitschland uitten. Te legrammen van instemming waen ingekomen van mevr. HeemskerkDe Zaremba en van gravin Leitzam. Labonowa werd uttgefloten, aan den bolsje- wik Gusinko werd het woord ontnomen. de m KORTE BERICHTEN. Te Delfzijl zijn ter surveillance bij haven 80 hulpkommiezen aanwezig. Te Nijmegen is door een vertrekl^enden trein een spoorwegarbeider overreden en ge dood, - Een partij' manufacturen, ter waarde van 20.000, welke eenigen tijd geleden bij de textielfabriek „Bato" te Enschedé in be slag werd genomen, is op last van den offi cier van justitie te Almelo weder vrijgegeven. De Haagsche Huurdersbond heeft het initiatief genomen voor een te Utrecht bijeen roepen van een vergadering van vertegen woordigers van vereenigingen van huurders, ten einde te komen tot een landelijken huur dersbond. Te Arnhem zijn gearresteerd een heer en een dame die worden verdacht van diefstal van 3000 uit het hotel des Indea te '»-Gra- venhage. Een paar jongens van 13 jaar die te Groningen in het politiebureau opgesloten waren, hebben gepoogd zelfmoord te plegen. De wakers kwamen nog juist tijdig om hen weer bij te brengen. Het verbod van uitvaren van schepen naar de Skandinavische havens is ingetrok ken. De uitvoer van vulmateriaal (veeren erin végétal, alpengras, zeegras (zeewier) en varens, in eiken vorm) voor matrassen en dergelijke ia verboden. In dé ,St.-Ct." van 9 Maart deelt de minister v. landbouw de wijzigingen mede, welke hij heeft aangebracht in zijn beschik king van 4 Maart No. 3259, betreffende de vaststelling van maximumprijzen voor poot- aardappelen. Te Spekholzerheide is iemand uit Her- zogenrath, vader van een talrijk gezin, bij een smokkelpartij, door een grenskommies doodgeschoten. Te Wagen ingen zijn de eerste groene kaskomkommers aangevoerd en gebruikt ter gelegenheid der opening van de landbouw- hoogeschool. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 18 sche pen (15 Nederlandsche en 3 Belgische), te gen 22 in hetzelfde tijdperk van 1917 en 214 in 1914. De algemeene vergadering van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht wordi Zondag 28 April te Nijmegen gehouden. De tribunist Nijhuis heeft een aan schrijven ontvangen om niet meer in open bare vergaderingen het woord te voeren, daar hij anders uit het in staat van beleg verklaard gebied zal worden gezet. Het comité van rechtzinnige predikan ten, te Leeuwarden, dat verleden jaar „een week van ernst" organiseerde, heeft besloten op Hemelvaartsdag een gebedsmeeting te houden In den loop van dezen maand zullen vermoedelijk 80 Duitschers op Urk geïnter neerd worden. Te Apeldoorn is een Duitsch deserteur aangehouden, die verdacht wordt van het plegen van spionnage. De politie stelt een onderzoek in. In de legerplaats bij Oldenbroek is een geval van nekkramp geconstateerd. Van het echtpaar uit Norg, dat door oen Inbr r -.vervallen m roei eco bei tel 'ffT ---va-u in de v>v\?- ir- - v.»ici<e- 3 misih te ZEEVISCH. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Aangezien nog steeds geen uitzicht be staat d'at de stoomvischersvloot binnen korten tijd de visscherij kan hervatten mogen- over de maand Maart nog geene aanvoeren van zee- visch worden verwacht die voldoende zullen zijn om aan de binnenlandsche Vraag geheel te kunnen voldoen. Tengevolge echter van betrekkelijk groote j deelneming aan de trawlvisscherij voor de zeiltrawlers en de bijzonder ruime vangsten, welke door -deze schepen worden gemaakt, zal op aanmerkelijk ruimer schaal -dan te voren zeevisch beschikbaar kunnen worden gesteld en wel voornamelijk kleine schelvisch, wij ting en gul. Bij geschikt weder voor de uitoefening van de kustvisscherij is een betrekkelijk groote aanvoer van schol te verwachten. De riviervisscherij zal over de maand Maart vermoedelijk nog spiering opleveren, terwijl de kans bestaat, dat -de vangst van haring van dien aard wordt, dat in d-en loop der maand begonnen- kan worden met de be schikbaarstelling van Zui-derzeeharing (bak- bokking) GEMENGD NIEUWS. JAARBEURS. Vrijdagmiddag zijn te Utrecht in een; druk bezochte vergadering van deelnemers aan de tweede Ned. jaarbeurs de plannen besproken betreffende 'n nieuw, vast gebouw voor de jaarbeurs. Het ligt in' de bedoeling van den raad- van beheer, naast dit permanente gebouw, dat in de toekomst waarschijnlijk eenige andere per manente gebouwen naast zich zal krijgen, toch ook een aantal 'tijdelijke monsterkamers te blijven houden-. Bij den aanvang van de vergadering was in de nieuw op te richten naamiooze vennoot schap deelgenomen voor een- bedrag van 173.000 Na afloop werden1 nog vele In schrijvingsbiljetten ingeleverd Wauneer het benoodigde kapitaal bijeen is, zal zoo spoedig mogelijk de bouw aanvangen. REGEERINGSBUCKSKINS. Naar „De Graafschapper" verneemt over weegt de regeering de mogelijkheid om tegen den a.s. winter goedkoope buckskins voor de bevolking beschikbaar te stellen. Tot dit doel zullen' dan alle wol en lom pen door de regeering worden gevorderd. J.l. Woensdag heeft in verband- hiermede te Tilburg een eerste vergadering plaats gehad van buckskinfabrikanten, waarbij de regee ring vertegenwoordigd was door prof. van I-ttersum. Daar is een en ander uitvoerig be sproken en tegelijk overwogen hoe eventueel aan het verlangen der regeering kan worden voldaan. De regeeringsbuckskin zal eventueel in vele kwaliteitten worden geleverd. -REGEERING'SBLOEM. Voortaa nzal de vanwege de regeering ver strekte bloem door de distributie-bureaux aan de bakkers tegen 7.50 inplaats van 10 per 50 K.G. in- rekening gebracht worden, met terugwerkende kracht tot 27 Oct. 1917. KRIJGSGEVANG! NEN. Zaterdagavond zijn te Rotterdam de hos- pitaalschepen „Koningin Regentes" en „Zee land-" gearriveerd. De „Sindoro" was wegens den mist ter hoogte van Maassluis voor an ker blijven liggen. Totaal waren meegekomen 814 man, waar van 226 man hedenmorgen naar Duitsch land zouden gaan. De Engelschen, die thans in loods Holland vertoeven, zullen waarschijnlijk morgen met de hospitaalschepen naar Engeland vertrek ken. EEN RUSSISCH PROTEST. Het Russisch Comité te 's-Gravenhage heeft een vergadering van daar ter stede verblijvende Russen belegd om te protesteeren tegen den -door Duitschland aan Rusland af gedwongen vrede. Ter vergadering die goed bezocht was, werd het woord gevoerd door den heer Chelgounoff, voorzitter van het co mité en den heer Berlin, Laatstgenoemde zet te de beteekenis uiteen van het ultimatum waaraan Rusland zich ha-d moeten onderwer pen, terwijl de heer Chelgounoff zich hoofd zakelijk bezighield met de vraag, of Rusland over middelen beschikte om zich tegen Duitschland te verzetten. De sprekers werden herhaaldelijk toege juicht. Aan het slot der vergadering werd bij acclamatie een motie aangenomen die in ver taling als volgt luidt: Aangezien de vrede door het militaristisch en imperalistisch Duitschland opgelegd, alle veroveringen van onze groote revolutie en het bestaan zelf van een vrijt en onafhankelijk Rusland bedreigt Aangezien hij het herstel beoogt van het verfoeilijke oude regeeringsysteem, door -de verdeeling van ons vaderland in een reeks kleine staatjes, die verradelijk zijn gesticht in de hoop op den vooridurenden strijd tusschen deze onsamenhangende scheppingen; Aangezien tevens een overwinnend Duitschland een dreigend gevaar oplevert Sfsa ovwuawss. I - tefMO S ••••- v«n L-lcUSSUii üLér»1- land) heeft 56 varkens in beslag genomen, die na het in werking treden ViBU het slacht verbod zijn geslacht. Ze zullen onder de in gezetenen worden gedistribueerd. Te Apeldoorn is door onbekende oor zaak 300 M2. heide, toebehoorende aan de Ned. Heidemaatschappij, verbrand. Te Den Bosch miste een boekhouder een enveloppe met 500. Een bediende op hetzelfde handelskantoor werd aangehouden en bekende. Ruim honderd gulden had hij van de som verbruikt, het overige bedrag werd nog op hem bevonden De minteter van oorlog heeft Zaterdag de jaarbeurs te Utrecht bezocht en daarna de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Zijn adjudant, kapitein jhr. Roëll en de reserve luitenant mr. Wendelaar vergezelden hem. De minister en zijn begeleiders meiakten eenige vliegtochten mede. Het verbod van vervoer per spoor in binnenlandsch verkeer van runderen is met ingang van heden tijdelijk buiten werking gesteld. Te Zaandam wordt met ingang van heden de melkrantsoeneering opgeheven-. Op de veemarkt te. Utrecht was Zater dag geen slachtvee aangevoerd, enkel kalf- en melkvee LANDBOUW. DE OPENING DER LANDBOUW- HOOGESCHOOL. Zaterdag is de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen officieel- geopend door minister Posthuma. In de versierde raadszaal waren aanwezig Erins Hendrik als vertegenwoordiger van de oningin, minister Posthuma m de ministers van koloniën en- van marine. Achter hen hadden plaats genomen de directeur-generaal van den landbouw, de secretaris-generaal van het departement van L., N. en H., de inspec teur van het landbouwonderwijs, de alge- -i. p -i-T,

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2