DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I-I De strijd in en buiten Europa. De gouden sleutel 1918 DONDERDAG 14 MAART. FEUILLKTÖI. Honderd en twinsligste Jaargang Abonnementsprils bli Yoornltbetallng p. 3 maanden 11.65, fr. p. post 11.90. Bewfisnnmmers 5 ct. Ad?ertentleprl)815 et. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Br. Ir. N.V. Boek- en Bandelsdrnkkerli Herms. Coster 4 Zn., Toordam C 9, Tel. i. 62 Het proces van geleidelijke ontwikkeling wordt door een oorlog als deze in zijn natuur lijk verloop gestoord. - Naarmate de mensch. tot hoogere ontwik keling en dieper doorzicht komt, ziet hij de fouten In het bestaande en brenjjt de verbete ringen aan, welke hij noodig acht: De ondervinding heeft hem daarbij ge leerd welke nieuwe wegen moeten ingeslagen gorden om practiseher en economischer te kunnen werken dah' vroeger. Dat alles gaat heel geleidelijk. Wanneer wij de toestanden' van nu met die van een twintigtal jaren geleden vergelijken, zien wij een betere organisatie, en een practiseher werkmethode, die het mogelijk maakt, met dezelfde krachtsinspanning grootere resulta ten te bereiken. En wanneer wij over wederom twintig jaren de toestanden van1 dat met die van heden vergelijken', zullen wij weer opnieuw een grooten vooruitgang in economisch arbeiden kunnen constateereu. Wadneer het leven zijn normalen gang gaat, komt ook de verbetering van het be staande geleidelijk tot stand. De dagelijksche ohdervinding leert wat aangemoedigd en wat vermeden moet worden en de steeds op hechte re fundamenten opgebouwde wetenschap doet altijd weer nieuwe hulpmiddelen aan de hand om met de kleinst mogelijke krachtsinspan ning de grootst mogelijke productie te kunnen bereiken. De oorlog verbreekt het onverwachts den geleidelijken ontwkkelingsgang. Wat in den normalen1 loop van het wereld gebeuren eerst na jaren tot stand gekomen zou zijn, wordt door den oorlog in korten tijd mogelijk en noodzakelijk. De oorlog heeft in vele landen een nood toestand gebracht en het oude Hollandsche spreekwoord wordt" steeds weer bewaarheid, dat nood' vindingrijk maakt. Zien wij slechts een oogenblik naar Duitschland, een staat waar door goede or ganisatie prachtige resultaten bereikt werden, waar wetenschap en techniek zeer hoog ston den en die daardoor op de wereldmarkt een der meest geduchte concurrenten was. Die staat wordt plotseling geïsoleerd, de aanvoer' van grondstoffen en voedingsmidde len uit het buitenland wordt stop gezet en de geh' te bevolking dus uitsluitend op de bin- nentandsche productie aangewezen. Duitschland wordt gedwongen, Tn wereldje op zich zelf te zijn en dat bedenkende, kun nen wij ons levendig voorstellen hoe voorna melijk in de eerste jaren het tekort aan grond stoffen en voedingsmiddelen zich hinderlijk moest doen gevoelen. Maar het gevolg van deze afsluiting zal zijn, dat men in Duitschland door nog betere organisatie, door nog ^practiseher werkver- deeling en door partij te trekken van alle uit vindingen op technisch of scheikundig ge bied, zich langzamerhand bij den verander den toestand zal aanpassen. De moeilijkheid om binnen eenige jaren door grootere voortbrenging en betere ver deeling in de behoefte aan voldoende voe dingsmiddelen te voorzien, zal zich nog ster? doen gevoelen, maar deze moeilijkheid zal steeds kleiner worden naarmate de erva ring weer geleerd heeft, op practiseher wijze dan vroeger den bodem voor de voortbren ging van voedingsgewassen geschikt te ma ken. En het tekort aan allerlei' fabrikaten zal leidien tot een ernstiger studie naar de moge lijkheid om het ontbrekende op andere wijze aan te vullen. Er wordt ia de laatste jaren wel eens spottend over ersatz-artikelen ge sproken, maar juist het bestaan van deze ar tikelen bewijst, dat men op wetenschappelijk terrein steeds zoekende is naar nieuwe wegen om op practiseher wijze dan tot dusverre in de volksbehoeften te kunnen voorzien. Duiitschland moge nog zoo verarmd en vernederd uit den oorlog komen, het Duit- sche volk zai na het sluiten van den vrede, wanneer da normale ium.deisbe trekkingen, weer zijn aangeknoopt, een nog geduchter concur! ent op de wereldmarkt zijn dan vroe ger. Want de nood zal dit volk vindingrijk ge maakt hebben en een Engeland en Amerika, die nu het onhoudbare besluit nemen, ook na den oorlog geen grondstoffen of fabrika ten meer aan Duitschland te zullen leveren, zouden wei eens voor het feit kunnen te staan komen, dat Duitschland deze ook niet meer noodig heeft, omdat de ooriog den normalen loop van het wereldgebeuren ver haast heeft m Duitschland een verbetering op wetenschappelijk en technisch gebied heeft gebracht, die zonder dezen' strijd waar schijnlijk eerst in den loop van veie jaren zou bereikt zijn. Dat oök staten als Engeland en Frankrijk door het ontberen van Dunsclie kleurstoffen, chemicaliën en instrumenten, tot eigen fabri cage geprikkeld worden, is natuurlijk, maar in deze landen zal de drang tot zelfproduc- tie niet zoo groot zijn als in een staat die uitsluitend met eigen grondstoffen op die le vensbehoeften van zijn burgers is aangewe zen. - De oorlog, we zeiden het reeds, verhaast liet ontwikkelingsproces op velerlei gebied. Nu zien wij nóg slechts zijn versclirtkknr- gen en wenschen niets vuriger dan dat aan dezen onteereaden menschenmoord zoo spoedig mogelijk een einde kome. Maar een volgend geslacht, dat deze ver schrikkingen slechts bij overlevering kent, zal profiteeren van den vooruitgang op ve lerlei gebied, die haar kiem in den nood de zer tijden heeft gevonden. Het blijft slechts jammer, dat het goede zoo menigmaal uit het kwade moet geboren worden. Uit Londen' wordt gemeld, dat in den nacht van 11 Maart marinevliegtuigen de naar het Ingelsch door L O. MQBERLEY 22) ,,A1 u zegt 4at u komen zult, dan weet Ik dat u het ook'doet," zei ze, „u zal nooit uw woord breken." „O, uecnl ik hoop van metl" zei Hilary vol vuur. „Kleine Baba wou wat prettigs spelen," viel de kleine meid het gesprek in de rede, op een beleedigden toon, die scheen te be- teekenen dat men nu lang genoeg geen noti tie van haar genomen had, en mevrouw Gar diner trok het kind op haar schoot en nadat zij haar opgegeten had van het kussen be gon zij het spelletje van: „Het kleine varken tje ging naar de markt," „Torentje, torentje" en meer zulke spelletjes, die haai- invielen, terwijl Hilary in haai- stoel geleund zat en eerst de kamer rondkeek en toen weder het ruime uitzicht bewonderde. De kamer was eenvoudig, maar vroolijk gemeubileerd. Het had niets van de sober heid van de ontvangkamer der dames Driver zelf, waar Hilary het eerst was binnengela ten. Er stonden bloemen op tafel en boeken en tijdschriften; het behang was eenvoudig en aardig, het cretonne waarmee de meubels bekleed waren, was vroolijk van tfkleur en teekening en het artistieke tafelkleedje kleur de goed bij de rest van die kamer. Maar het inwendige van de kamer hield Hilary's aan dacht slechts korten tijd vast. Ter wille van de patiënt was zij blij dat geen indruk van gedruktheid werd opge wekt, maar boven alle andere dingen werd haven van Brugge bombardeerden. Hoewel meer dan 3 ton bommen geworpen werden, konden de uitkomsten niet worden waarge nomen. Ook op de kantonnementen en spoorweg- wissels bij St. Pierre Capellte is een lucht aanval gedaan. Van Duitsche zijde is de vernielingsactie evenmin achterwege gebleven. Naar een Wolff-telegram meldt, is in het Noordelijke afgesloten gebied weer 19.500 ton acheeps- ruimte vernietigd. Toch is men in Engeland vod goeden moed. Bij de beraadslaging over den scheepsbouw in het Lagerhuis heeft de par lementaire secretaris der Admiraliteit ver klaard, dat, indien de verliezen tengevolge van de duikbootaanvallen op dezelfde hoog te bleven als thans en wanneer alle betrokke nen hun volkomen jnedteWerking verleenden, de dag aanstaande was, waarop het aantal aangebouwde schepen zou opwegen tegen de verliezen en dat vervolgend de verliezen zouden kunnen worden goedgemaakt. Dat klinkt niet erg hoopvol voor hen, die door een tekort aan scheepsruimte den oorlog spoedig beëindigd hopen te zien. Een telegram -uit Stockholm meldt, dat de bevolking der Alandseilanden tegelijk aan den Finschen Senaat, den Koning van' Zwe den en den Ehiitschen Keizer een telegram gestuurd' heeft, waarin zij het hun overlaat, op het aansiaand vredescongres met de wen schen van Aland rekening te houden. Zij ver klaart zich tot een meutve volksstemming be reid ingeval een der genoemde regeeringen dit wenschelijk acht. - - te— KORTE BERICHTEN. Een Havas-bericbt uit Stockholm zegt dat in Finsche regeringskringen het voorne men bestaat om van Noorwegen het bekken van de rivier Paal: Joki tot de uitmonding in de IJszee te verlangen. De riviermond is ijsvrij en' Finland wil er een haven van ma ken. De Duitsche IJsbreker Hindenburg is bij de Alandseilanden op een mijn geloopen en gezonken. Van de bemanning kwamen er drie om. Het verzoek van Bolo Pdcha om in hooger beroep te gaan, is afgewezen. De Centrale troepen zijn Odessa bin nen gerukt, De vredesonderhandelingen tusschen Rusland en Oekraine zijn te Kief begonnen. Een zestal nat.-liberale Rijksdagleden, onder wie dr. Stresemann, bedankten voor hun lidmaatschap van dól al-Duitschen Bond - De Duitsche keizer en keizerin zijn te Berlijn aangekomen. Er hadden' besprekingen plaats met veldmaarschalk von Hindenburg en den Rijkskanselier Onderhandelingen tuschen den Fin schen en Oostenrijkschen gezant zullen te Berlijn plaats vinden met het oog op het te sluiten vredesverdrag tusschen Oostenrijk- Hongarije en Finland. De Turksche troepen hebben Erzeroem in den Kaukasus bezet. De stad was door Armeensche benden in brand gestoken. De officieele schatting van de slacht offers bij de ramp te Halifax bedraagt plm. 2000 personen. De schade gaat 60 millioen gulden te boven. Dinsdagnacht heeft een Zeppelinaan- val op Engeland plaats gehad. Van de 3 luchtschepen-, kon slechts een tot boven Hult doordringen. Een vrouw werd gedood De rijkskanselier zal de commissie van den Koerlandschen Landraad ontvangen, die den Duitschen keizer den hertogskroon van Koerland zal aanb eden. De Engelsche troepen in Palestina zijn over de linie Jeruzalem—Nabtoess een wei nig vooruitgeschovén. STATEN-GENERAAL. zij aangetrokken door die uitgestrekte dui nen, de uitgestrekte lucht, die tot in een grenzeloozc ruimte zich baadde in het over- stroomeude zomer-zonneliclu. „Ralph schreef dat Baba bij heel vriende- ijfce meoadieo was," riep Baba moeder uit, kijkende van de spelletjes, die uhJ deed „Hèt is lief van ben Ui plotseling o; zij met voor haar te willen zorgen, terwijl hij zoo ver weg is en ik zoo nutteloos ben. Ik ge loof niet dat 'k ooit weer voor iets nutig zal wezen," voegde zij er bij, terwijl zij haar handen lusteloos langs zich heen liet glij den, terwijl al het leven en licht, dat haar lachend spelen met Babs ei* op te voorschijn geroepen had, weer van haar gezicht ver- dwenen was. „Ik weet zeker van wei," zei Hilary en zuster Rose keek op van haar handwerk met een glimlachje het hoofd schuddende. „Weet u wat, mevrouw Gardiner," u moet een cent boete betalen als u weer zoo spreekt", zei ze vroolijk. „Ik kom altijd aan met mijn cent boete als mevrouw Gardiüer tot pessimisme vervalt," verklaarde zij aan Hilery. „Ik houd vol dat iets goeds haar weldra wacht den de volgende bocht van van weg." „Mijn weg heeft geen bochten, die naar iets goeds leiden," zei mevrouw Gardiner moedeloos. „Hoeveel hoeken ik mag om slaan, overal vind ik duisternis." „Maar het licht is aan gene zijde van de duisternis." Hilary boog zich voorover en sprak met ernst, haar oogen schitterden.: „Dat zei moeder altijd.Zij had 'n heel droevig leven en een heel hard leven, maar zij hield nooit op zeker te gelooven, dat er licht was voorbij de duisternis." „Ik zal gelooven in het licht, wanneer ik het zie" antwoordde mevrouw Gardiner dóf, terwijl zij Babs van haar knie afzette en TWEEDE KAMER. In de Zitting van gisteren „werd voortge gaan met de behandeling der levenmiidictelien- voorziening. Minister Posthuma zette zijn Mmmdag afgebroken rede voort. Het betoog van den heer van Beresteijn getuigde van ge brek aan zin voor onpartijdigheid en objec tiviteit, De minister kwam op tegen1 de bewe ring van den heer Van Beresteijn dat spr. niet op de hoogte was van den toestand en de Kamer onjuist zou inlichten. Hij kon alleen niet een volledrg overzicht geven van den te- geöwoordigen staat van zaken, omdat hij de, daarvoor noodige ambtenaren niet kon ont trekken1 aan meer noodzakelijk werk. De minister zgt niet in een kooi, waarvoor de commissie van bijstand op schildwacht staat. Hij nam kennis van alle stukken, voor zoover noodig, zooals ook aan alle departe menten geschiedt en ook voor de crisis ge schiedde. Ook de beweringen van den heef Duys, om trent „onjuiste mededeelingen", waren on waar. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Van Beresteijn, omtrent onjuiste me dedeelingen: over schattingen van den oogst 1916 en 1917, merkte de minister op, dat geen mededeeling kon worden gedaan over vermoedelijk achter te houden hoeveelheden. E)e inlevering is meegevallen. Daardoor is de broodvoorziening verzekerd tót 1 Juli. De laatste korrel moet echter ingeleverd worden, leder die graan achterhoudt begaat een mis daad jegens het land. Dc heer, Sannes ver diende den dank. der saboteurs voor de open lijke mededeeling hoe de distributievoor- schriften zijn te ontduiken, op grond van het ontbreken van een wettelijken grondslag. Onjuist zijn de mededeelingen van (ten heer Van Beresteijn omtrent de rijst-taxaties Na de pauze behandelde de minister de vragen of met het distributie-stelsel kon en mocht wotden voortgegaan en of de organi satie van dien aard is, dat zij aan andere handen moest worden toevertrouwd. Spr. be toogde, dat met het verstrekken van levens middelen beneden den kostenden prijs onver minderd moest worden voortgegaan. De naas te toekomst moes: zorgelijk worden geacht Ond :iing bestaat nog wel niet, doch hel geve er voor is dreigend. Bij de duurte voegt zich thans de schaarschte. Wat dë weistandsgrens betrof, spr. had beproefd een practische regeting te dien aan zien te vihden. Het was hem echter niet ge lukt. Hij geloofde ook niet, dat de bezuini- gings-commissie, die weldra "zal worden inge steld, daarin zal slagen. Hij wilde dat echter afwachten. Hij zou echter nooit een lage welstandsgrens aanv vaarden. Spr. ontkende dat het ontbreken eener weistandsgrens schade zou doen aan het verantwoordelijkheidsgevoel van de natie. De minister kwam nu tot beantwoording van de vraag of de organisatie der distribu tie van dien aard was dat zij aan andere lan den diende te worden toevertrouwd. Spr. was door de critiek niet ontmoedigd. In alle lan den was hetzelfde waar te nemen. Hij zou dan ook niet zonder meer capituleeren, doch ziin beleid verdedigen. Hij behandelde eerst de grieven tegen het beleid van den minister als zoodanig en weersprak dat de productie- politiek met aan het doel zou beantwoorden en te duur zou zijn. Van groote oorlogswinsten op de kleigron den was in 't algemeen geen sprake. Evenwel viel niet te ontkennen, dat sommige te groote winsten behaalden. Daaraan kon de minister van landbouw evenwel niets doen. De prijzen voor voedingsgewassen konden niet lager worden gesteld, omdat anders het landbouw bedrijf op den zandgrond in 't geheel niet meer loonend zou zijn en individuafaeering van prijzen was practisch onuitvoerbaar. De minister van financiën kon evenwel het percentage oorlogswinstbelasting verhoogen. Met den minister van buitenlandsche zaken was besproken de mogelijkheid van verbauw van handelsgewassen, om die met het buiten land te ruilen tegen broodkoren. Het resultaat was evenwel niet bevredigend geweest. De beperking van den verbouw van handelsge wassen stuitte op allerlei moeilijkheden1. Een der oorlogvoerende mogendheden had als voorwaarden voor den invoer van katoen in ons land gesteld, dat de vlasbouw hier te lande op het normale peil moest worden ge houden. Een bouwgebod voor voedingsgewassen wilde de minister niet. Te 4 uur 5 werden de beraadslagingen verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. MNNCMLAMD. DE NIEUWE BRANDSTOFFEN- REGELINO. Het Bureau voor Mededeelingen inzake d« Voedselvoorziening meldt: Gelijk wij reeds berichtten, werd een nadere classificatie der turfsoorten overwogen in ver band met de nieuwe brandstoffen-regeling. Besloten is nu de verschillende turfsoorten in drie klassen te rangschikken. Al naar de soort zullen dan df 400 of 600 of 800 turven voor ééne brandstoffeneenhe'd gelden. Voor zieken, kraamvrouwen en pasgebore nen is een tweeledige regeling getroffen. De eerste regeling betreft gewone gevallen. Daarvoor gelat het volgende: Indien voor zieken dringende behoefte be staat aan extra verwarming en een extra rantsoen brandstoffen hiervoor noodig is, vraagt dc houder der brandstoffenkaart, die voor de verwarming var; den zieke zorg draagt, aan dc brandstoffen-commissie waar onder hij ressorteert, voor een bepaald aantal dagen een rantsoen ..ziekenkolen" aan. Dc Brandstoffen-commissie wijst, mits zij zich van dc gegrondheid van de aanvraag heeft overtuigd, voor een bepaald aantal dagen ziekehkolen toe. Het extra rantsoen zieken kolen zal ten hoogste U brandstoffeneenheid per'week bedragen. De Brandstoffencommissies kunnen zich ter voorlichting doen bijstaan door een1 of meer controleerende geneesheeren of ook aan hen de beslissing overlaten. Aan de commis sies wordt door dc R. K. D. aanbevolen zich omtrent de aanstelling van controlcerendc geneesheeren met dc gemeentebesturen te vers taap Indien verschil van meening bestaat tus schen de betreffende Brandstoffen-commissie of haar contrcleerendefi geneesheer en den be handelen den geneesheer van dengene, ten wiens behoeve ziekenkolen zijn aangevraagd, wordt dit geschil onderworpen aan de uit spraak van het bestuur der afdeeling der Ne- <->-• bevordering waarvan eensklaps opstond. „Ik ben moe o zoo moe. Maar kom nog eens weer." Zij stiet er de woorden uit opnieuw op een heel an deren toon: „kom zelf al» Babs den volgenr den keer komt. U brengt de Leute mei de Lente en moed ea hoop." HOOFDSTUK X, J, A. en een datum. „Wat was het voor een mensch Wait wat; mevrouw Gardiner voor een meusdi?" Juf frouw Dunbar deed die vraag vol belang^ stelling, nadat Hilary Babs veilig naar bo ven gebracht had en aan de zorgen van An na, het kamermeisje, toevertrouwd; nu kwam zij den tuin in naai' haar gastvrouw, die onder' de boonieu zat te breien. „Zij was veel ouder dan ik verwacht had" antwoordde Hilary. „Ik had mij voorgesteld dat Babs moeder nog jong zou zijn; maar mevrouw Gardiner is volstrekt niet - jong. Zij heeft een massa grijs, haar en haar ge zicht is afgemat van zorg. Zij is zeker heel mooi geweest, maar nu ziet ziji er droevig en vermoeid uit en ze heeft diepe kringen onder de oogen." „En is ze niet krankzinnig? Ik dacht dat Miss Driver misschien beweerde dlat haar patiënten diet krankzinnig waren, all waren ze het in werkelijkheid wel." „Neen, zij is niet krankzinnig." Hilary sprak langzaam en peinzend. „Haar pleeg zuster ging mee naar beneden om ons uit te laten, ze zei' dat ik er geen verkeerde op vatting van moest hebben. Mevrouw Gardi ner is door en door overspannen en over vermoeid geweest, zei ze, haar zenuwen wa ren geheel in de war en haar gestel is niet in evenwicht en wat de zuster noemt „uit de koers". Ik geloof zeker dat zuster Rose de waarheid sprak;'ze zei dat niemand een oogenblik met het denkbeeld moest heen gaan dat de arme vrouw krankzinnig was." „Nu! Het zou nooit in mijn hoofd opko men iemand met zwakke zenuwen naar die vreeselijke dames Driver te zenden," zei juffrouw Dunbar op scherpen toon, „Het zijn menschen, die mij dadelijk gek zouden maken, al was ik te voren heefemaal gezond. Ze zouden een clown "zelfs somber maken. Heb je ze gezien?" „Ik heb er een gezien, miss Helena I" „O, lieve tijd dat is" geloof Ik de ergste van de drie. Dc oudste is Heel bazig en dr jongste sentimenteel. Hel verhaal luidt dat zij een" teleurstelling in liefde lrcelt gebed in haar jeugd. Zij heeft waarschijnlijk d. heele geschiedenis verbeeld; liaar naam is Euphemia. Zij is. dwaas, maar er zit geen kwaad bij. Maar Miss Helena doet mij den ken aan vitriool." „Ik had medelijden met haar," zei Hilai toen de doffe oogen en de mond met de neer hangende hoeken van de tweede Miss Driver haar voor den geest kwamen. ,jZij scheen zoo bitter, 1t was of zij al'le dingen zoo hard opnam. Misschien heeft zij wel een heel treurig leven gehad!" Juffrouw Dunbar haalde de schouders op. „Misschien wel; ik weet het niet. Ik weet niets van de Drivers behalve dat niemand van lien schijnt te houden. Zij hebben ai ja ren in dat huis op de duinen gewoond, ge loof' ik; toen Tony en ik hier kwamen heb ben ze ons een visite gemaakt. Heb je ooit zulk een somber vertrek gezien als dié ont vangkamer van hen. Lieve hemel! denk aan zoo iets als je een zenuwachtige vrouw bent!" „Maar mevrouw Gardiner heeft zelf een heel vroolijke kamer," haastte Hilary zich derlandsche Maatschappij tot bev der Geneeskunst, binnen het gebied te zeggen.' „Dc ontvangkamer maakt me akelig en dat doet die dienstbode ook met haar podkalig gezicht; en dc arme Mis* Helena gaf toe een gevoel of ik verzonken was in ue diepste wanhoop. Maar dc kamer van mdvrouw Gardiner is neel anders, vroo lijk en aardig, en haar verpleegster ia jitial iemand can een zenuwzieke op te passen „Zoo, het doet mij genoegen, dlat te hoo- ren Zooala ik reed» zei, ik verlang nooit meer naar Duinzij" tor te gaan. was me vrouw Gardiner hlij toen zij het kind zag?" juffrouw'Dunbar's toon was een weinig vinnig Zij had voortgesukkeld over stoffige wegen, kaartjes afgegeven bij huizen waai' niemand tliius was waardoot zij geen ge tegenheid had gehad om uit te rusten, ver moeienis en prikkelbaarheid waren daarvan de gevolgen en toen- Hilary niet diadelijk op haar vraag antwoordde, herhaalde ze die een weinig geraakt. „Was mevrouw Gardiner blij toen zij het kind zag?" vroeg zij. „Ik durf wel zeggen van niet. De moeders van den tegenwoordi- gen tijd zijn zoo buitengewoon. „Zij was verrukt haar te zieu," antwoord de Hilary, „ze schijnt érg dol op Bags en ze speelden aardige spelletjes samen. Maar ik geloof niet dat zij gezond genoeg is om het kind lang bij zich te hebben: ze werd gauw moe." „O ja, dat is ze wel," zei juffrouw Dun bar bitter, ze was in een stemming om de aandacht te vestigen op tekortkomingen, zelfs al vielen die niet dadelijk in bet oog. Moeders kunnen tegenwoordig nooit veel verdragen van het gezelschap van haar kin deren. Kindermeiden, gouvernantes, scho len, iedereen rtiag op dc kinderen letten als de moeders er maar niet mee lastig geval len worden." Wordt verwigd. COURANT. jj apLcuuk. van uoi wwiuui

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1