DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De entente en onze scbeepsrulute. Ne. 65 Honderd en twinstigste Jaargang 1918 18 MAART. De strijd in en buiten Europa. Abonnementsprlis bil vooruitbetaling p. 3 maanden 11.65, fr. p. post 11.90. MAANDAG Bewijsnummers 5 et Advertentieprijs 15 et. p. regel grootere letters naar plaatsruimte. Br. fr. IU. Boek- en Bandelsdrokkerll Berms. Coster 4 Ik Voordtm C 9. Tel. I Lir Bal- ko- ant- Duiitschland en Koerland zijn elkaar om den hals gevallen en vinden die omhelzing zoo heerlijk, dat zij besloten hebben, elkaar aiet meer los te laten. Zij zijn het er roerend over eens, dat Koer land niet beter kan doen dan de nauwst mogelijke aansluiting bij Duitschland te zoe ken, wat zou kunnen gebeuren door den Kei zer tevens hertog van Koerland te maken. Het telegram van den Keizer vermeidden wij reeds, thans moge nog de mededeeling volgen, dat de delegatie van den Koerland- schen landraad bij den Rijkskanselier op vi site is geweest om hem het genomen besluit nlede te deelen en daarop een antwoord van den Keizer te verzoeken. De voorzitter, baron Rhaden, zette daar bij uiteen, dat Koerland, krachtens artikel 3 van het op 3 Maart tusschen Duitschland en Rusland gesloten vredesverdrag, uit het Russische staatsverband is getreden en dat het de bestemming van zijn toekomstig lot, in overeenstemming met de Koerlandscbe be volking, in handen van Duitschland stelt. De landraad is van. meening, dat de zeker ste waarborg voor dé welvaart van het land gelegen is in een constitutioneel monarchis tisch staatsbeshnlr, onder den scepter van den Duitschen Keizer en spreekt daarom den wensch uit, dat Zijne Majesteit voor zich en zijn opvolgers de hertogskroon van Koerland zal willen aanvaarden en dat nau we economische betrekkingen tusschen beide landen zullen ontstaan. Geographisch en historisch, aldus baron Rhaden, behooren Lijfland, Estland en Koer land bijeen, en het is daarom gewenscht, dat de eenheid van bestuursvorm en grondwet zoo spoedig mogelijk tot stand wordt ge bracht, waarbij tevens de wensch van thauen om zich geheel van de nieuwe tenlanden af te scheiden, tot uiting zal men. Daarna liet de Rijkskanselier het woord van den Keizer voorlezen. De Keizer is natuurlijk zeer verrast en getroffen en waardeert het aanbod buitengewoon. Z. M. zal zijn beslissing op het verzoek van den Landraad mededeelen na raadpleging der be trokken autoriteiten. De Keizer erkent het nieuw opgerichte hertogdom als vrij en onafhankelijk en be looft het de bescherming en bijstand van h^t Duitsche rijk bij het opbouwen van zijn grondwet, die natuurlijk „made in Germa ny" zal zijn. Telegrammen uit Berlijn maken er mel ding van, dat in de Middellandsche Zee 27000 ton en op het noordelijk oorlogstoo- neel weer 18000 ton scheepsruimte der Ge allieerden tot zinken zijn gebracht. £>e duik boot-kapitein Amaud de la Pereire zou in twee en een half jaar tijds in de Middelland sche Zee nog weer een millioen ton vernie tigd hebben. Geen wonder, dat de Geallieerden langza merhand een begeerig oog op de in hun ha vens liggende Hollandsche schepen begin nen te slaan. Volgens een Wolff-telegram uit Stockholm zou geen enkele bewoner St. Petersburg meer rïiogen verlaten m zon een nieuwe Raad, een z.g.n. Raad van Commissarissen, der commune, net verschijnen der burgerlij ke bladen weer toegestaan hebben. Uit Washington wordt mededeeling ge daan van een door den oorlogshandelsraad over den Duitschen duikbootenoorlog tegen de neutralen uitgegeven verklaring. De oorlogsraad komt daarin tot de ont dekking, dat het Duitsche duikbootwapen gebruikt wordt om de Vereenigde Staten te beletten de neutralen van voedsel te voorzien en tevens om door vernietiging van de neu trale tonnenmaat de positie der mogelijke mededingers na den oorlog te verzwakken. Als men dat in Amerika zegt, zal het wel waar zijn. In Roemenië is het kabinet-Averescu afge treden en zal het vervangen worden door een kabinet onder presidium van Marghilo- tnan, die altijd een tegenstander van den oorlog tegen de Centralen is geweest. Dat beteekent dus, dat Roemenië de vre desvoorwaarden der Centralen zal aanvaar den, Uit Berlijn komt hat bericht, dat een ge mengde commissie, bestaande uit vertegen woordigers der verdragsluitende partijen en vertegenwoordiger» van Polen, een nieuwe grensregeling van de Oekraine tot stand zal brengen. Een Leiegram uit Berlijn meldt, dat het steeds duidelijker blijkt, dat de Roode Garde in Finland het overwicht krijgt, omdat zij geregeld toevoer van munitie en geschut uit Petrograd heeft, terwijl de Witte Garde er gebrek aan krijgt. Zonder spoedige hülp is het herstellen van de orde in Finland en het doen eindigen van de daar thans lieer- schende willekeur onmogelijk. Duitsche interventie zal dus wel niet lang op zich laten wachten. De Vossische Zeitung verneemt uit Genè- vé, dat volgens een bericht uit Jassy de re geering van Bessarabië eigen onderhande laars naar Boekarest heeft gezonden. Naar de Norddeutsche, Allg. Ztg. ver neemt zou de Engelsche consul te Jassy de Engelsche onderdanen aldaar hebben doen weten, dat zij zich tot vertrek gereed moeten houden. In het Westen blijft het nog bij kleine ge vechten, die zoo nu en dan een ernstig karak ter aannemen. Op den linker Maasoever drongen de Franschen Zaterdag over een front van 800 M. driehonderd meter in de Duitsche stellingen. Volgens het Duitsche communiqué werd de aanval onmiddellijk afgeslagen. Als wij op een eenzamen weg door een roover worden aangehouden, die onze por- temonnaie en ons horloge steelt, dan mogen wij dat heel onaangenaam vinden, maar wij zullen al heel gauw begrijpen, dat wij in het feit hebben te berusten. Maar wanneer die zelfde roover, als heer gekleed, met den hoed in de hand op ons af komt, belangstellend naar onze gezondheid en die onzer huisgenooten informeert, en ten slotte beleefd maai' dringend om onze portefeuille met bankpapier vraagt, met dé mededeeling, dat hij, zoo deze niet vrijwillig wordt afgegeven, Ln de treurige noodzake lijkheid zal verkeeren, ze met geweld te ne men, dan begint ons bloed toch wel een beetje te koken. Dat is per slot van rekening toch een gentleman-rooverspolitiek, waarmee we ons niet kunnen vereenigen. Ja, maar, zegt de man die ons staande houdt, met zijn innemendsten glimlach, de weg is niet veilig, er zijn. bandieten in de buurt, diie ook mij ai heel wat last veroor zaakt hebben en' daar ik er zeker van ben, dat u vandaag of morgen toch in hun handen zult vallen, doe ik een beroep op uw edel moedigheid en gezond verstand en verzoek u beleefd maar dringend, al uw kostbaarhe den maar zoo spoedig mogelijk aan mij af te staan. Het is niet om u onaangenaam te zijn, in tegendeel, het is slechts uit een oogpunt van rechtvaardigheid en billijkheid, dat ik uw portefeuille in mijn zak steek. Natuurlijk wil ik u graag beloven dat' ik er goed op zal passen en dat u alles terug zult hebben als ik ooit nog eens mijn schaapjes op het droge mocht krijgen. Inderdaad, het spijt ons het te moeten schrijven, maar de houding van de geassoci eerde regeeringen tegenover de onze is geen andere dan die van den gentltman-roover tegenover den eenzamen wandelaar. Met nadruk, aldus een Reuter-telegram uit Londen, dient er op gewezen, dat geenszins de wensch voorzit, de Nederlanders te straf fen, maar wij willen slechts een millioen ton van zijn scheepsruimte in het wereldverkeer brengen op de rechtvaardigste en grootmoe digste wijze. De Geallieerden beoogen geen onvriendelijke daad, maar zij zijn bevoegd, desnoods met geweld, hun wettige macht uit te oefenen, daar men gevoelt, dat de tijd is gekomen, dat alle naties moeten samenwer ken om Duitschlands poging om de we reld uit te hongeren te verijdelen. Over alle andere kwesties kunnen de be sprekingen worden voortgezet, maar wat de scheepvaart-kwestie betreft, beschouwen de Geallieerden het als zeer onrechtvaardig, dat de Nederlandsche schepen gebruik zou den blijven maken van hunne havens en fa ciliteiten en hun het gebruik van de Neder landsche scheepsruimte niet willen schenken op een tijdstip, waarop de vijand zijn uiter ste krachten inspant op het verminderen der tonnage. Nu de goedkeuring der Nederlandsche re geering uitblijft op de in Januari gestoten voorloopige overeenkomst, zijn de Geallieer den thans niet meer bereid, een overeenkomst aan te gaan voor het gebmik van de Neder landsche tonnage bij welke de gevaarlijke zóne uitgesloten zal zijn, maar zij zijn ten zeerste bezorgd, dat, wat er ook moge ge beuren, geen particuliere belangen geschaad worden. Dit is bij de voorgesteiie regeling dan ook niet mogelijk en bovendien heeft de regee- riug der Vereenigde Staten beloofd, de Ne derlanders te hulp te komen in hun zeer dringende behoefte aan graan. Is het niet roerend, die bezorgdheid van de strijders voor de rechten van zwakke na ties voor het kleine Nederland te zien? In hun groote, onbaatzuchtige liefde druk ken zij het aan hun hart, met zooveel kracht, dat het blauw van benauwdheid wordt. En dat alles om op de „rechtvaardigste en grootmoedigste wijze" voor de vaart in het door duikbooten onveilig gemaakte gebied onze schepen te kunnen gebruiken. Die schepen hebben immers ook zoo lang geprofiteerd van de havens en faciliteiten der Geallieerden, al mochten ze dan ook, on danks ons dringend verzoek, die havens niet verlaten en al werd hun ook het innemen van bunkerkolen onmogelijk gemaakt De regeering der Vereenigde Staten, die voor de vrijheid der volkeren en voor een vrede op democratischen grondslag strijdt en zich daarom gerechtigd voelde onze schepen vast te houden en de daarin door ons gekochte en betaalde tarwe voor eigen brood te gebruiken, is plotseling tot het be sef gekomen, dat dé Nederlanders hulp be hoeven in hun zeer dringende behoefte aan graan. Hoe allervriendelijkst. Hoe zullen wij het toch ooit genoeg kunnen waardeeren, dat wij nog zulke nobele, onbaatzuchtige vrien den bezitten I Het oude Hollandsche spreekwoord heeft niet te veel gezegd. In den nood leert men toch maar zijn vrienden kennen. MELK. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: De melkproductie is op het oogenblik weer stijgende. Het laagste punt werd bereikt in KORTE BERICHTEN. Engeland richt een departement voor Scheepsbouw op. De Zwitsersche Bondsraad verzocht te Berlijn schadevergoeding voor de tórpillee- ring van de Sardineo. Dertig personen zijn gedood bij een ontploffing in een munitieepdot te St.-Denis. Bij een ontploffing te Cour Neuve wer den 16 personen gedood. De Roemeénsche premier Averexoe is afgetreden. Volgens de „Lokal Anjt." is een nieuwe stakingsbeweging in Oostenrijk uitgebroken, meldt Havas. De terechtstelling van Bolo pasja is voorloopig opgeschort, daar gebleken is, dat het telegram van von jagow, hetwelk als overtuigend bewijs tegen Bolo is gebruikt, te Washington onjuist ontcijferd is. De Spaansche regeering heeft alle ambtenaren van de posterijen en telegrafie als zoodanig ontslagen en onder de krijgswet ge steld en neemt verder krachtige maatregelen om de orde te herstellen. De bolsjewik Joffre, oud-voorzitter van de vredesdelegatie te Brest Litowsk is tot gezant te Berlijn benoemd. In Ziwtserland volgt men de scheeps- ruimtekwestie tusschen de Entente en Neder land met buitengewoon veel belangstelling, daar alleen de inwilliging van de voorwaar den der Entente aan Zwitserland den graan toevoer uit Amerika kan verzekeren, zooals de Zürieher Post schrijft. Uit Tokio wordt gemeld dat de maxima listen 150 Japanners te Blagowestejenk (Mand8joerije) hebben vermoord. BINNENLAND. SCHOENEN- EN KLOMPENBONS. Het Bureau vooi Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt 1 let blijkt hoe langer hoe meer, dat er in het algemeen groote bezwaren verbonden zijn aan de gangbaarheid der schoenen»- en klom penbons buiten de gemeente, waarin zij zijn afgegeven. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité acht het daarom noodig de bestaande regeling aldus te herzien, dat de bóns slechts geldig zijn in de gemeente van afgifte, behoudens de uitzonderingen;, welke in overleg met de bur gemeesters zullen worden vastgesteld. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft'voorts aan de burgemeesters bericht, dat het dringend gewenscht is, niet alle bons waarop een ge zin aanspraak heeft, tegelijkertijd uit te rei ken, aangezien de betrokken personen daar door in de vei leiding worden gebracht bons aan anderen over te doen, of meer bons aan te bieden ter verkrijging van een paar schoe nen (klompen) zonder betaling. Het verdient dus aanbeveling, om aanvankelijk per gezin niet meer dan hoogstens twee bons uit te rei ken en met de uitreiking slechts dan door te gaan, wanneer desverlangd de schoenen (klompen) welke op de reeds aan dat gezin verstrekte bons zijn aangeschaft, kunnen wor den vertoond. de" week van 1723 Fëbr,, toen de productie 77,05 percent bedroeg van die in de laatste week van 1917. in de week van 24 Febr. 2 Maart bedroeg dat percentage 81,8 en aan genomen mag worden dat er dus eene voort durende stijging zal komen. Daarmede zijn echter de moeilijkheden van de meikvoorzie- ning nog lang niet overwonnen. Liet Is moge lijk dat men in, de kieineire steden gaande weg met rantsoeneering kan ophouden, dóch in de groote steden bestaat nog een zoodanig tekort, dat men voorshands nog zal moeten blijven rantsoeneeren. HUISSLACHTINGEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Gelijk vroeger is medegedeeld moeten ver zoeken en ontheffing van het slachtverbod van varkens voor huisslachtingen worden ge richt tot den voorzitter der Rijkscommissie van Toezicht op fle Vleeschvereeniging. Dergelijke verzoeken behooren echter niet gezonden te worden aan het particulier adres van den voorzitter, daarvan is vertraging in de afdoening, het gevolg. Men zen de dus zoodanige verzoeken aan den voorzitter der Rijksscommissie van Toe zicht op de Vleeschvereeniging. BOKKING EN PANHARING. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: in verband met de schaarschte en höogen prijs van de bakolie wordt het publiek er op attent gemaakt, dat uit genomen proeven door mej. Wittop Koning, leerares in koken en voedingsleer aan de Nieuwe Huishoud school te Amsterdam, gebleken is, dat Zui- derzeebokking en Zuiderzeehanng zonder ge bruik te maken van olie smakelijk kunnen worden. DE VEEARTSENIJKUND1GE HOOGESCHOOL. Min. Posthuma heeft Zaterdag te Utrecht de Veeartsenijkundige Hoogeschool ge opend. De plechtigheid geschiedde in riet kerkgebouw der remonstrantsche gemeente in tegenwoordigheid van prins. Hendrik, ais vertegenwoordiger van de koningin, den di recteur-generaal van het departement van landbouw, den inspecteur van den veeartse- nijkundigen dienst, de ministers van justitie en koloniën, de voorzitters der 1ste en 2de Kamer, den adj. van de koningin-moeder, den commissaris der koningin in de prov. Utrecht, Gedeputeerde Staten dier provincie, burgemeester en wethouders der gemeente Utrecht, alle hoogleeraren en docenten der Veeartsenijkundige Roogesdiool en ook ve len der Utrechtsclie Rijks-Universiteit. Alle .erat werd het woord gevoerd door jhr. mr. J. W. M. Bosch van üud-Amelis- weeru, president-curator der uoogeschooi, die de geschiedenis herdacht der 'veeartsenij school vanaf hare oprichting in 1819 door Koning Willem I, sinds iö5i 's-Rijks Veeart senijschool, welke na 1874 tot bloei kwam door de regeling van het onderwijs en van de voorwaarden ter verkrijging van net vee arts-diploma. Vervolgens sprak minister Posthuma een openingsrede en hield die rector-magnificus prof. J. j. Wester een rede over: „Het verle den, heden en de toekomst van het veeartse nijkundige onderwijs in Nederland." Aan de hand der geschiedenis wees spr. op den zegenrijken arbeid der veeartsen. Hij uitte den wensch, dat de veeartsen zich niet door de gemakkelijke promotie in Bern zouden ia- ten verleiden om het doctoraal hier te lande te verwaarloozen. Vervolgens sprak mr. Fokkema Andreae, burgemeester der gemeente Utrecht, namens het gemeentebestuur een woord van welkom tot deze thans „in den wetenschappelijken adelstand verheven instelling," op welker lang verbeid bezit de gemeente Utrecht met recht trotsch is. Namens die curatoren der Utrechtsdie rijles-universiteit sprak de president-curator mr. A. F. baron van Lijnden, die de veeart senijkundige hoogesdiool verwelkomde in den kring der instellingen van hooger on derwijs. De rector-magnificus der rijksuniversiteit te Utrecht, prol. P. van Romburgii, vertolkte de gevoelens, die de senaten van ai de uni versiteiten en hoogescholen in ons land je gens den senaat der nieuwe Hoogesdiool koesteren. Als het bewijs, dat de senaat der rijksuniversiteit te Utrecht, meer in het mj- zonder den sênaat der veeartsenijkundige hoogeschool de meest hartelijke gevoelens toedraagt, bood spr. den rector-magniiicus een fraaie oorkonde aan, waarin de geluk- wenschen der zuster-hoogeschooi zijn neer gelegd. De redor-magnificus der veerartsenij kun dige hoogeschool, prof; J. J. Wester, aan vaardde dit geschenk met woorden van dank. Ten slotte uitte de heer M. Karsemeier, als rector van het veterinair studentencorps, de blijde gevoelens, die er leven in de harten der tegenwoordige studenten. INVRIEZEN VAN PLUIMVEE. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat van 20 Maart af geen aanvragen om ontheffing van het ver bod tot invriezen of doen invriezen van Eluknvee, wild, enz., voor zoover betreft ennen, meer in behandeling zullen worden genomen. Ook zij, aan wie bedoelde onthef fing werd verleend, mogen na genoemden datum geen hennen meer voor het invriezen of doen invriezen in de vriesmrichtingen of daarmede gelijkstaande inrichtingen opslaan of doen opslaan. EEN WAARSCHUWING. De minister van landbouw brengt ter ken nis. dat indien bij de opneming van dé op pervlakte bouwland beteeld met graan, te oogsten in 1918, mocht blijken dat landbou wers minder zaaihaver hebben gebruikt dan zij ontvingen, en dat zij de restanten niet aan de regeering hebben teruggeleverd, alle haver van den oogst 1918 van de betrokke nen zal worden afgedorachen en wegge haald, zonder dat voor voeding van eigen vee iets zal worden gelaten. HET VORDEREN VAN VEE VOOR HET LEGER. De gemeenteraad van Engwirden heeft den minister van oorlog verzocht de opvor dering van vee voor voeding der militairen te staken, daar de veestapel daardoor te veel inkrimpt en het veehouaersbedrijf benadeeld wordt. Waar een groot deel der bevolking ook van vleesch verstoken is, dient de vleeschvoe- ding voor militairen plaats te maken voor een andere wijze van voeding, meent adres sant. Aan de Maatschappij van Landbouw zal gevraagd worden een actie op touw te zet ten om alle slachting tijdelijk stop te zetten. Gemengd nienws. BE NZ INE VERBOD-ONGEVALLEN WET. Naar wij vernemen werd een dezer dagen door den Centralen Raad van Béroep voor de Ongevallenverzekering uitgemaakt, dat een werkgever wiens bedrijf vroeger verzekering^ plichtig werd verklaard op grond van het feit, dat hij voor de uitoefening van zijn bedrijf een door 'n benzine-motor gedreven automo biel bezigde, geacht moet worden zijn bedrijf met ingang van 6 December 1917 te hebben gestaakt, omdat bij beschikking van den mi nister van landbouw, nijverheid en handel van 3 December 1917 het vervoer van motor brandstof w.o. te verstaan benzine en alie an dere vloeibare brandstoffen geschikt tot voort beweging van motorrij-, motorvoer- en motor vaartuigen, met uitzondering van petroleum en gasolie in reservoirs van motorrij-, motor- voer- en motor-vaartuigen met ingang van 6 December 1917 is verboden en aan den be trokken werkgever van dit verbod geen ont heffing was verleend. Het wordt niet overbodig geacht hierop de aandacht van belanghebbenden te vestigen, omdat de bedoelde uitspraak voor de toepas- ring van de Ongevallenwet 1911 belangrijke gevolgen zal hebben, vooral voor handelson dernemingen, die tot dusyer alleen verzeke- ringsplichtig waren door het gebruik van een benzine-, motorrij-, motorvoer- of motor-vaar tuig. Wanneer roch het handelsbedrijf zonder krachtwerktuig mocht worden voortgezet en daarin ongevallen mochten voorkomen, zullen de getroffenen geen aanspraak meer kunnen tooen gelden op schadeloosstelling, terwijl daarentegen de werkgevers geen premie meer verschuldigd zullen zijn en geen loonlijsten meer behoeven aan te houden. Echter worden belanghebbenden attent ge maakt op het voorschrift van artikel 40 der genoemde wet, luidende: „De werkgever, die zijn bedrijf staakt, is vemïioht daarvan tegen bewijs van ontvangst schriftelijk aangifte te doen in duplo ten kantore der posterijen, binnen welks kring hij zijn woonplaats heeft", (Onder staking wordt ook Verstaan 't feit, dat een bedrijf heeft opgehouden verze- keringsplichtig te zijn). Voorts wordt den werkgever», die uit ande ren hoofde, bijv doordat nog van een ander soort krachtwerktuig (bijv. liften, ventilatoren, \d.) wordt gebruik gemaakt, verzekerings- plichtig zullen blijven of de meerdere bedrij ven uitoefenen en tem gevolge van het over- heidsverbód slechts gedeeltelijk niet meer on der de wet zullen vallen, in hun eigen be lang aangeraden, om van het buiten-werking stellen van het motorrij-, motorvoer- of motor vaartuig ten spoedigste ingevolge het voor schrift - an art. '18 van meergenoemde wet bij aangetcckendem brief kennis te geven aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank. VU fflÜfeijffl EEN DIEVENBENDE. Te Delft zijn een zestal personen gearres teerd, die in den laatstem tijd tal van inbraken in fabrieken en pakhuizen hebben gepleegd. Zoo werden o.a. bij een inbraak in de fabriek der firma Vlek en Co. zes drijfriemen, kort daarna 200 kilo lood en ongeveer 100 kilo stoomkranen gestólen. Ten nadeele van de lijn- en Gelatinefabriek te Delft werden twee zware, koperen kussenblokken ontvreemd. Uit het sportgebouw van de Delftsche Studenten- Roeivereeniging „Laga" verdwenen een partij bronzen roeidollen. enz, en uit tal van vaar tuigen alles wat waarde had en te vervoeren was. De dieven brachten den buit des nachts naar een koopman te Rotterdam. Ook deze werd gearresteerd. LOGGERS VERMIST. Uit het buitenland is bericht gekomen, dat de in IJmuiden thuisbehoorende zeilloggers „Julia" van de maatschappij Shamrock en ..Elisabeth" van de maatschappij Spurn niet OURANT i

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 1