Telegrammen van heden. Jan. Want deze jaren zijn voor ons voorwaar geen oefening geweest in nationale fierheid." Ten slotte betwijfelt het Hbld. of het ant woord der regeering ons wel graantoevoer lean bezorgen. En dan vraagt het, met he: oog op minister Posthuma's verklaring, dat we misschien nog wel tot 1 Aug. de brood voorziening op denzelfden voet konden voort zetten: „Gedoogde de toestand dan geen af wijzing? Hadden we dan toch reeds half April 100.000 ton graan noodig? Konden we niet, met eenige weken vermindering en karigheid, met wat hongerlijden desnoods ge durende korten tijd, den volgenden oogst halen.... En zóó althans nog iets van onze natio nale fierheid redden?" Het N. v. d. D. had deze beslissing der re geering ook niet verwacht en vraagt eveneens hoe de verklaring van minister Posthuma is te rijmen met deze beslissing. „In politiek opzicht kan deze beslissing onzer regeering zoo ver-strekkende gevolgen hebben, dat wij er op dit oogenblik niet méér van willen zeggen. Ook omdat de voorwaar den dite onze regeering stelt, ons nog niet ge heel duidelijk zijn." Het Vad. wijs! er op, dat de regeering in haar geheel blijkbaar niet de hoop van den minister van landbouw deelt, dat wij met onzen1 voorraad nog wel den volgenden- oogst zullen halen. Het blad vraagt, na de voor waarden onzer regeering te hebben genoemd „Zullen de geassocieerden deze voorwaar den- aannemen? Wij1 weten het niet. Doen zij het niet, dan is het van onzen kant uit met toegeven. Dat heeft de regeering duidelijk ge zegd. Zij kan noch mag verder gaan. De verontwaardiging is in ons land de Entente-vrienden door dik en dun uitgezon derd algemeen. En ook op het beleid van de regeering ten dezen zal wel critiek wor den geoefend. Het is en blijft een geweldple ging, door een overmacht ons kleine land aangedaan. Maar of -de meerderheid der Ka mer, de regeering gehoord, niet zal inzien, d-at er van twee slechte dingen nog het beste ia gekozen?" De Msb. zegt om „Waarschijnlijk zal het oordeel der Kamer wezen, d-at de regeering welhaast te ver is ge gaan; en mitsdien zullen de diplomaten van het buitenland begrijpen, dat achter het „kan noch mag" door de Kamer zal gevoegd wor- len: „noch zhl." Wanneer de geassocieerden nog niet door hun tegenslagen het verstand verloren, dan zullen zij weten te beseffen, hoe ernstig de voorwaarden -door Nederlano, blijkens de ministerieele verklaring voor het gebruik on zer schepen gesteld, zijn gemeend." De Haagsche N. Ot.: De eerste indruk dien het antwoord van onze regeering op ons heeft gemaakt, is die eener pijnlijke teleurstelling. In minister Loudon's toon misten wij- ieder spoor van die fierheid, welke nog laatstelijk in zijn verklaring betreffende de zand- en grmdkwestie met den daaraan verbonden Britschen pressiemaatregel doorklonk. De toon was ditmaal mat. Wij hadden van de regeering een weige ring verwacht. Het beste woord was nog de slotzin„Ver der kan noch mag de Regeering gaan." In minister Loudon's op 11 Maart gepu bliceerde nota leest men dat het standpunt, door de Duitsche regeering ingenomen ten aanzien van het ontworpen Agreement het aan onze regeering onmogelijk maakte voor stellen aan de Geassocieerde Regeeringen te doen. Is nu wat nog zoo kort geleden onmogelijk was, thans eensklaps mogelijk geworden? En zoo ja, tengevolge waarvan? Van de onverholen bedreiging met beslag legging, zonder tegenprestatie, op onze sche pen die in de vreemde havens liggen? Daar mee ware het allergevaarlijkste precedent ge steld, dat Nederland, eenmaal neen gezegd hebbende, aldra ja laat hooren wannfeer men het maar de tan-a-en laat zien. Onberekenbaar is wat ons nog te wachten kan staan, wan neer die overtuiging, in flagrante tegen spraak met ons volkskarakter', zich bij -de oor logvoerenden mocht vestigen. Is dan wellicht de Duitsche regeering van standpunt veranderd? Men -kan het vermoeden daarvan putten uit -den aard1 der voorwaarden, waaronder onze regeering zich bereid heeft verklaard zich aan het Agreement In Zijn verzwaard-en vorm te onderwerpen. Het blad bespreekt dan de voorwaarden en meent dat drie omtrent den vervoer van troepen -en oorlogsbenoodigdheden en omtrent -de bewapening verband houden met onze neu traliteitspolitiek. „Heel belangrijk kunnen wij ze uit dat oog punt niet vinden, zegt het blad, „tenzijze de verklaring bevatten van het raadsel, dat onze regeering thans mogelijk acht wat zij nog pas met net oog op het standpunt der Duitsche regeering voor uitgesloten hield. Heeft Duitschland, mits onzerzijds de aan vaarding van die twee voorwaard-en- blijkt te kunnen worden: bedongen, zijn aanvankelijk bezwaar prijsgegeven of verzacht? Ziedaar een, voor het oordeel over het be sluit onzer regeering en over de mogelijke practische gevolgen daarvan, gewichtige Eraag« De N. R. Ct. zegt dat het bericht van de capitulatie een ontsteltenis heeft gewekt als een onverwachte donderslag. Het besluit der regeering lijkt het b-lad- in politiek opzicht een misslag, wat zal ons weerstandsvermogen zijn, als straks de oorlogvoerenden in nieu wen nood- met nieuwe eischen- voor den dag komen Het geloof in het beleid der regee ring, het vertrouwen dat zij ons het Griek- sche pad niet zou opsturen- heeft een gedach ten knak gekregen. Het komt ons voor, dat wij veel zwakker komen te staan, nu wij het hellende vlak hebben betreden, -en voor drei gement zijn bezweken. De Engelsche booten- lagen onder stoom, om: op het eerste sein te kunnen vertrekken, blijkbaar in -de verwachting, dat de overeen komst kortweg geweigerd zou worden, en dat, wanneer dan de geassocieerden de Nederland- sche schepen gingen rooven, die nu welwil lend zijn aangeboden, op de Engelsche booten in onze havens een represaille-maatregel zou worden- toegepast! De helden 1 Zij schenen te meen-en, dat het in de internationale samen leving overal diefje en- diefjesmaat te. En wij hebben eene mooie gelegenheid voorbij laten gaan, om te toonen, dat, zoo wij onrecht moe ten dulden, wij daarom nog eergevoel ge noeg bezitten, om geen onrecht te doen. Alles bijeen is het gisteren een zwarte dag in onze geschiedenis geworden. Het had an ders kunnen zijnHet brood, dat wij zulr len eten, zal een bitteren- bijsmaak hebben. Er zijn reeds de meeningen bekend van een tweetal- Duitsche bladen, de „Köln. Zeitung" en de „Koln. Volksztg." Eerstgenoemd blad- is van oordeel, dat -het Nederland zal gaan als Griekenland. Alle beperkingen, die thans Holland maakt, mogen worden toegestaan, de geassocieerde regeeringen zullen ze spoedig weten te overtreden en Holland zal, evenals Griekenland, als was in hunne handen wor den. Daaraan zal -de verklaring der Holland- sohe regeering-, -dat zij niet verder zal en kan gaan, niets veranderen. Wij kunnen- d-en ge dwongen toestand van Holland wel begrijpen, doch de Duitsche regeering zal harerzijds niet aarzelen Holland en de Geassocieerden het antwoord te geven, dat zij noodig acht. Onze duikbooten zullen het ook met deze scheepsruimte-vermeerdering weten klaar te spelen. De „Kölnische Vol-kszeitung" schrijft: Nadat Holland met de prjncipieele inwilli ging van de afpersingsdaad der Enten-te deze de pink gereikt heeft, zal het haar ook de ge- heele hand1 moeten geven, indien zij dit wenscht. Het gevolg van Hollands toegevendL heid tegenover de Entente zal een zeer aan zienlijke vermeerdering van de vijandelijke scheepsruimte en hiermede een verlenging van den oorlog zijn. Onder .alle omstandig heden is de houding van Holland een zware schending der neutraliteit. Het zal zaak Zijn voor onze regeering, die den toe stand -en de gezichtspunten, die hierbij in bet oog moeten worden gehouden, het beste beoordeel-en kan, zich bewust te zijn van bare toekomstige houding tegenover onzen nabuur- staat. LIMONADES VAN MELKZUUR. Citroenen, citroenzuur en wijnsteenzuur zijn er zoo weinig meer, dat het bereiden van limonades onmogelijk dreigde te wor den. Men heeft nu aan aen Centralen Ge zondheidsraad in Utrecht de vraag voorge legd welke zuren wel voor limonade ge bruikt konden worden. In het Februari num mer schrijft nu de Centrale Gezondheidsraad o.a., dat citroenzuur uitnemend door melk zuur vervangen kan worden. Proeven heb ben- bewezen, dat dit zuur niet alleen onscha delijk is, doch integendeel kan worden aan bevolen. Melkzuur is het zuur, dat aan de karnemelk en IJoghuxt de frissche smaak geeft. Tot nu toe werd dit zuur bijna uit sluitend in Duitschland gemaakt, sedert on geveer een jaar echter ook hier te lande. DE VLEESCHVOORZIENINO. Van de gisteren- op de Amsterdamsche vee markt in beslag genomen runderen- is het melkvee teruggegeven. Het slachtvee zal ge taxeerd en onder de slagers worden gedistri bueerd. Zij moeten het vleesch tegen de vast gestelde maximumprijzen verkoopen-. Er wordt verwacht dat de inbezitneming van vee tegen de maximumprijzen zal worden gevolgd 'door een verbod voor het slachten- van alle vee, buiten het tegen de vastgestelde prijzen genaaste. Gemengd nieuws. EEN BENOEMINGSKWESTIE. Te Zuiderwoude is, wegens ziekte der on derwijzeres, sedert 5 jaren een tijdelijke leerkracht werkzaam, die zich aller achting verworven heeft. Toen nu dezer dagen een vaste aanstelling moest geschieden, kwam zij niet op de voordracht, en werd no. 3 der voordracht benoemd. Tnans is een adres, door alle hoofden van gezinnen te Zuider woude onderteekend, aan Gedep. Staten ver zonden, waarin verzocht wordt de benoe ming niet goed te keuren, opdat een nieuwe voordracht opgemaakt worde. SMOKKELAARS EN HELPERS. Te Eindhoven zijn in arrest gesteld 7 sol daat-kommiezen, die te Leende als voorloo- pers hebben dienst gedaan tegen een hand geld van 30.bij het smokkelen van le der, manufacturen, kwatta en zeep, ter waar de van ƒ10.000. De rijksambtenaar De Zeeuw uit Stratum heeft tevens 15 smokke laars uit Leende gearresteerd. DE KAAS-EXPORT. Het bestuur der Kaasvereeniging deelt mede: De win terproductieprijzen voor de z.g. Engelsche kaassoorten zijn als volgt vast gesteld: Chedder volvet 150 per 100 K.G.; in half vet 131, Cheshire halfvet 106.50. In overleg met de N. V. Nederlandsche Uitvoermaatschappij is bepaald, dat het ex portgedeelte van inkoopen en productie dat van 17 Maart of van E. F. beschikbaar komt. voorloopig niet verhandeld of afgeleverd mag worden. Voor dit gedeelte worden dan ook gèen claims of consenten verstrekt. In overleg met het bestuur der Kaasver eeniging werd tot dusver door de N. V. Al- gemeene Import en Export slechts de D. M. H. verplichting afgenomen, welke beschik baar kwam tot 19 Januari j.l. Het bestuur heeft aan voornoemde ven nootschap verzocht, ook de D. M. H. ver plichting, welke nu 19 Januari beschikbaar kwam, zoo spoedig mogelijk af te nemen. Het is in den laatsten tijd voorgekomen, dat een fabriek misbruik maakte van de gun stige uitzonderingsbepalingen ten aanzien van de levering van haar voor eigen gebruik aan de melkleveranciers. Het bestuur wijst er daarom uitdrukkelijk op, dat die uitzonde ringsbepalingen gerfiaakt zijn in goed ver trouwen, dat de fabrieken er zich stipt aan zullen houden. Daar waar het tegendeel mocht blijken, zal het bestuur zich niet ont zien zeer strenge maatregel-en te nemen. RIJWIELBANDEN. De Min. van Landb. heeft bepaald dlat rij wielhandelaren bij de levering van rijwiel banden niet mogen eischen, dat een oude band kosteloos wordt afgestaan, doch dat bij achterlating van den ouden band' door den kooper de waarde van dien ouden band in mindering van den koopprijs zal dienen te worden gebracht. De Minister heeft vastgesteld, de volgende maxfmura-prfjzen voor complets oude rij wieldraadbu-itenbanden, waarin beide staal draden nog bruikbaar zijn 0.40 per stuk; losse bruikbare staaldraden voor rijwiel banden 0.10 per stuk; oude buitenbanden zonder draden 0.30 per kilo; oude, nog bruikbare ventiels 0.30 per stuk Bij de levering van rijwielbanden volgens de gestelde maximumprijzen mag in reke ning gebracht worden voor het monteereu op het voorwiel ten hoogste 0.30 en voor het monteeren op het achterwiel ten hoogste 0.50. LUCHTSCHEPEN-. De mih'taire kustwacht tc Katwijk aan Zee heeft gisteren een aantal luchtschepen, die binnen het territoriaal gebied kruisten, hevig beschoten. Langs de geheele kust hoorde men voortdurend schieten. De kustwacht stelde vast, dat deze luchtschepen van Duitsche na tionaliteit waren. Zondagmorgen passeerden benoorden Ameland 3 vliegmachines, koersende om de West. Te Hoek van- Holland kruisten gisteren drie groote vreemde watervliegtuigen voor den Waterweg. AFSCHAFFING LIJFSTRAFFEN, Een N. I. P. A.-telegram uit Batavia deelt mede: De gouverneur van de Oostkust heeft aan de plantersvereeniging thans bericht, dat het thans zeker is, dat de lijfstraffen voor con tract-koelies na d-en oorlog, zullen worden- in getrokken. De kolonisatie van Javanen zal worden uitgebreid. EEN LEVENSMIDDELEN- CONTROLEUR. Iemand te Delft had zijn winterprovisie aardappelen bij een tuinder onder de ge meente Rijswijk in bewaring gegeven. Dezer dagen zou hij een H. L. thuis krijgen. De man die de bezorging werd toevertrouwd, werd onderweg aangesproken door iemand, die zeide ambtenaar van de levensmiddelen- controle te zijn en de aardappelen in beslag nam. Later bleek dat geen der ambtenaren van de inbeslagname iets afwist, zoodat een handige dief ae aardappelen in bezit heeft genomen. VALSCHE ZILVERBON. Te Utrecht is op het bureau van politie gedeponeerd een valsche zilverbon, die zeer kunstig met de pen was nageteekend en dui delijk de sporen droeg reeds lang in om loop te zijn. Het vermakelijke is dat de be kende zinsnede over de straf bij namaking zelve ook vervalscht is en nu luidde: „Ver- valsching of namaking wordt gestraft met negen maanden opsluiting in hotel de hou- I ten pollepel." BOKSEN. Dezer dagen wilde te Groningen, naar het N. v. h. N. vertelt, een politieagent een jon gen aanhouden, die hem jonger dan 15 jaar voorkwam en een sigaret roakte. De jongen ging op den grond leggen en vertikte 't om mee te gaan. Juist kwam mr. S., subs.-offi- ci-er van justitie, op het geval toeloopen, die den jongen aanmaande, met den agent mee te gaan. Dit stond een gedeelte van het pu bliek niet aan en dit trad dreigend tegen mr. S. op. Men wist blijkbaar niet, dat men den subs.-officier van justitie voor zich had1. De ze, een eerste klas sportman, verstaat blijk baar de bokskunst uitstekend, want in min der dan geen tijd lagen drie van de tegen standers tegen den grond. De overmacht werd echter te groot, waarop de agent den jongen losliet en zijn sabel trok. Bij het zien van de blanke sabel viel een meisje van schrik door een groot spiegelruit. Het tu mult was spoedig bedaard, doch de jongen had intusscnen de beenen genomen. MOORD. Zondagmiddag ontstond in den winkel van Timmermans te Gestel een woorden wisseling tusschen dezen en twee bezoekers, de arbeiders Hark® -en Van -de Laar over een nog niet voldane betaling. De woordenwis seling werd al spoedig gevolgd' door een vechtpartiji? waarbij T. zijn (militair) geweer nam hij is groot verlofganger'en dit losbrandde op zijn aanvallers, met het ge volg, dat hij Harks dwars door het lichaam schoot en diens longen doorboorde, terwijl bij v. d. Laar den kogel door een ann ging. Hevig bloedend werd H. naar het Eind- hovensch ziekenhuis getransporteerd, waar hij even later overleed. H. stond niet gunstig bekend. Timmer mans is een oppassend houtbewerker. KORTE BERICHTEN. Te den Helder zal in de eerste helft van Juli een muziekconcours worden gehouden van harmonie- en fanfarecorpsen. Naar de Tel. vernam, moet het in het voornemen van- de Duitsche justitie liggen, Carl Minster, -de ontvoerde redacteur van „Der Kampf", gevangen te houden tot het einde van dem oorlog. In de Betuwe Wordt thans ook vee -door de militaire autoriteit opgevorderd. De eige n-aars mogen zelv-en het te onteigenen vee aanwijzen. De vergoeding is 75 cents per pond-, levend gewicht. Door bemiddeling van de hoofdbesturen^ der sigarenmakersbonden-, is sluiting der fabrieken te Eindhoven en omgeving alsnog voorkomen. Pogingen zullen in het werk wor den gesteld om tabak door te krijgen. Een- hotelhouder te Rotterdam ontdekte dat een zijner knechts herhaaldelijk een! kruik met 10 liter jenever had gestolen. Toen hij hem- aan de politie wilde overleveren, sprong de d-ief uit een Vijf meter hoog raam. De man ontwrichtte alleen zijne voeten. Te Sibculo (Ov.) is een 9-jarig meisje bij het vuurtje stoken in brand geraakt en overleden. De M iddenstandsvereen igingen te Haarlem hebben bij de regeering geprotes teerd tegen de rantsoeneering van harde zeep -door het levensmiddelen-bureau aldaar ingevoerd. Intrekking der regeling wordt ver zocht. Onder de gemeente Losser zijn eenige Donderdag 11 en Vrijdag 12 April houdt de Liberale Unie een algemeene verga dering in de groote zaal van de industrieele club te Amsterdam. Te Naarden zijn in de sigarettenfabriek „Palozza" 10.000 stuks sigaretten ont vreemd. Onlangs werden 20.000 stuks ge stolen. 9 NEDERLAND EN GEASSOCIEERDEN, DEN HAAG, 19 Maart. Minister Lou don deelde mede, nog geen antwoord ont vangen te hebben. Hij wilde evenwel' de meoedeeling nader toelichten en betoogde, dat de schikking van onze regeering niet strijdig is met de neutraliteit. Het volke renrecht verbiedt niet aan neutrale sche pen lading te vervoeren voor oorlogvoer renden. Het varen van schepen in het sper gebied heeft met neutraliteit niets te ma ken. Wel ils verschil mogelijk als de vaart door het spergebied de eenige verbinding is van de eene oorlogvoerende mogend heid met de andere. Spr. meende echter, dat de neutraliteit dus niet wordt ge schonden- als waarborgen worden geno men tegen het verrichten van étappedienst, zooals door onze voorwaarden aan de geassocieerden wordt gedaan. Spreker heeft er nimmer officieele me dedeeling van ontvangen, doch de bedoe ling schijnt te zijn, bij weigering onzer zijds al onze buitengaatsche scheeprsruim- te te requireeren. Daarom moest tot het uiterste worden gegaan. KOLENTREINEN UIT DUITSCH LAND. AMSTERDAM, 19 Maart. In verband met een bericht dat gisteren geen kolen- treinen uit Duitschland in Nederland bin nenkwamen, kunnen wij. meedeelen dat zoowel gisteren als heden de treinen met steenkolen uit Duitschland geregeld aan kwamen. MISHANDELINO. OSS (N.-B.), 19 Maart. Door voorbij gangers werd gisterenochtend de voerman M. v. d. Broek in een weiland onder deze gemeente badende in zijn bloed aange troffen. Bij onderzoek bleek de man een 20-tal steekwonden te hebben aan hoofd, rug en armen. De getroffene, die gunstig bekend staat, wilde den naam van den da der niet noemen. Men vreest voor het be-' houd van zijn leven. DE OVEREENKOMST ONGELDIG. VERKLAARD. ARNHEM, 19 Maart. Voor de rechtbank te Arnhem kwam een zaak voor over leve ring van koffie. Beklaagde had een kwan tum koffie gekocht vóór de inwerking tre ding der distributie en weigerde deze nu in ontvangst te nemen, daarvoor aanvoe rende, dat het intusschen tot stand geko men ministerieel besluit allen verkoop en aflevering van koffie verbood. De recht bank besliste dat de minister onbevoegd was den verkoop van koffie te verbieden. De overeenkomst werd ongeldig verklaard. STADSNIEUWS. VERKIEZING GEMEENTERAAD. Zooals wii gisterovond bulletineerden, had de stemming voor twee leden van den ge meenteraad den volgenden uitslag: District I. (Eén plaats). KiesbevoegdenStembureau Stadhuis 546, stembureau Huishoudschool 920. Totaal 1466 stemmen. Uitgebracht 1150 stemmen. Geldig 1108 stemmen. Hiervan verkreeg Mr. A. J. M. Leesberg (R. K.) op het stembureau stadhuis 263 st. en dat der Huishoudschool 292 st,, totaal 555 stemmen. Mr. P. A. Offers (Vrijz.) op het stadhuis 138 en Huishoudschool 266 stemmen, totaal 406 stemmen. G. Oukes (S. D. A. P.) op het stadhuis 36 en Huishoudschool 111, totaal 147 stemmen. Zoodat gekozen is Mr. A. J. M. Leesberg. District II. (Eén plaats). Kiesbevoegden 1280. Uitgebrachte stem men 920. Geldig 881 stemmen. Hiervan verkregen: J. Baart (R.K.) 354, Mr. A. Prihs (Vrijz.) 303 en G. Veen (S.D.A. P.) 224 stemmen. Zoodat herstemming noodig ia tusschen de heeren J. Baart en Mr. A. Prima. In het eerste district is de katholieke can didaat -dus gekozen miet precies -de volstrekte meerderheid, wat voor de zooveel- ste maai weer eens de waarde van één stem aantoont. Had een linksche vrijzinnige kiezer, wien de stemming thans onverschillig liet, zijn plicht gedaan, dan was het in dit district tot een herstemming gekomen waarbij de vrij zinnige candidaat een goede kans gehad had. Laten de vrijzinnigen thans toonen, dat zij nog niet alle belangstelling in de gemeente lijke politiek verloren hebben. Bij de her stemming tusschen de heeren Baart en Prins heeft de vrijzinnige candidaat, die wel op vele sociaal-democratische stemmen zal kun nen rekenen, een goede kans. De vrijzinnigen toonen nu eens, dat zij in stembus-activiteit niet voor de katholieken behoeven onder te doen I In het eerste district bleven gisteren nog 22 pet., in het tweede -district nog 28 pet. der kiezers thuis. Bij de verkiezing in Juli 1917 werden in het eerste district 10 stemmen en in het twee de 20 stemmen meer uitgebracht. De vrijzinnige candidat-en behaalden toen resp. 240, 379 en 325 en in het tweede dis trict 277 en 384 stemmen, de sociaal-demo craten 104, 141 en 209 stemmen en in het tweede district 184 en 252 stemmen. Mr. Leesberg, die toen in, herstemming kwam met den heer de Lange, kreeg 546 stemmen tegen 379 op dep vrijzinnigen can didaat. In het algemeen zijn dus de katholieken en de vrijzinnigen in het eerste district in stemmental vooruit gegaan. De sociaal-democraat G. Veen, die gisteren in district II 224 stemmen verkreeg, behaal de in Juli 1917 in hetzelfde district 184 stemmen. Bij de herstemming op Donderdag 12 Juli 1917 moest, zooals bekend, de heer Leesberg het met 598 tegen 651 st. tegen den- vrijzinni gen candidaat afleggen en werden in 't tweed district de heeren- Westerhof en De Wit met 559 en 596 stemm-en gekozen. De candidaat van Alkmaar's Belang, de heer C. J. Tj ad-en, behaalde toen 448 en mr. Prins slechte 57 stemmen. Mogen de vrijzinnigen hier ter stede er van doordrongen zijn, dat deze candidaat bij de komende herstemming in alle opzichten gesteund dient te worden. DE RUSSISCHE REVOLUTIE. In de Societeitszaal van de Harmonie be handelde de heer H. Kolthek in een door -de Anti-Militairisten belegde vergadering het onderwerp „De Russische Revolutie." De heer Jalink opende de tamelijk goed be zochte vergadering, er op wijzende, dat de Russische revolutie ook in verband staat met het antimilitarisme, aangezien de oorlog ze ker geëindigd1 zou zijn, als in de an-dere lan den hetzelfde geschied was, hetgeen in Rus land gebeurde. De heer Kolthek hierna het woord bekomen de stelde voorop, dat voor alles voorkomen moest worden-, dat Duitschland als overwin naar uit den strijd kwam, al was spr. geen- be wonderaar van de politiek der Entente. Ge geven de omstandigheid zooals ze was, dien de men zijn voorkeur uit te spreken en te er kennen, dat men aan de vredelievende theo rieën niets meer heeft. Die hadden waarde vóór en zullm waarde hebben na den oorlog. Het gevaar dat de menschheid bedreigt van uit midden Europa is grooter dan van uit het Westen. Het gevaar van midden Europa kwam ook van Rusland en in den aanvang van dén oorlog was het een- dissonant, dat Rusland de bondgenoot was van de democra tie. Rusland, het oord der verschrikking, de bondgenoot van degenen, die tegen het Kei- zerisme strijden. Men moest echter onder scheid maken tusschen 't autocratische Rus land, dat nog geen duizend menschen telde, maar dat over alle machtsmiddelen beschik te en het groote Russische volk, dat in zijn hart een waardige bondgenoot was voor het Westen. De autocratische bende is in Ruslland weg geslagen en in geen enkel land -ter wereld is de revolutie mogelijk die zich in Maart 1917 in Rusland begon te voltrekken, omdat ner gens de tegenstellingen zoo groot zijn als ze daar waren. Spr. is bereid geweest mede ten oorlog te trekken, om het Duitsche leger neer te slaan. (Applaus). Het heeft spreker gegriefd-, dat de Duit sche horden het kleine natuurvolk uitmoord den. Spr. betoogde, dat „de, Wapens Ne der" het ideaal is, de weg die de menschheid op moet, maar om er te komen omgorden wij ons ook met het zwaard, omdat nooit een machthebbende klasse van haar macht vrijwillig afstand deed. Men moet dus het ideaal en den weg tot het doel onderschei den,, daar men anders de dupe wordt van dengene die dat ideaal ook mooi zeggen te vinden, maar voortgaan met te verdrukken. Nog meende spr., dat men niet vergeten mag, dat men gemeenschappelijke belangen heeft. Als socialist beschouwt men- de maat schappij als een samenstelling van produc tieve eenheden. De Russische revolutionnairen hebben him raden van arbeiders en solda ten, waarin men ook de intellectueelen op nam, omdat zij voorop stelden, dat de maat schappij is: een werkersgemeenschap. Komende tot de revolutie zegt spr., dat deze vóór dengene, die de buitenlandsche politiek had gevolgd, geen verrassing was. De toestanden in Rusland- waren zoo verrot, dat wat er in den oorlog moest zijn, slechts op papier bestond, waardoor des tijds het groote Rusland het onderspit moest delven tegen het kleine Japan. In 1905 slaagde de revolutie in Rusland in zooverre dat de Tsaar eeni constitutie toestond. Toen de oorlog evenwel uit was, werd die belofte een vodje papier. Trotsky en anderen werden naar Sibe rië gezonden, wie zich verzette werd neerge sabeld en dank zij de ontvangen steun uit Duitschland, zegevierde het Tsarisme. In het hart van den Russisch en boer smachte het van vrijheidsverlang-em en -het was voos van de Duitsche Soc. Dem., die be weerden naar de grenzen te snellen tegen het reactionnarie Rusland. De Duitscher heeft geen notie van vrijheid en daarom huist het gevaar voor de vrijheid in Duitschland, waar Jonkerdom heerscht. Toen het Russische leger weer terug moest uit Oost-Pruisen, omdat de autocra tie daar weer de boel voor het voeren van den oorlig niet in orde had, brak de revolu tie los en voelde de domme Russische boer geen noodzakelijkheid meer om tegen het absolutisme in Duitschland te vechten en de grief tegen Lenin en Trotzky is, dat zij dit hebben aangemoedigd en teveel heb ben verwacht, dat de revoluttionnaire vonk zou overslaan naar Duitschland en Oosten rijk. Zij verwachtten meer van manifesten uit vliegmachines, dan van handgranaten, die alleen in staat zullen blijken te zijn om de Duitsche arbeiders duidelijk te maken, dat de grootste vijand van de vrijheid ia hun eigen land huist. Kerensky kwam met zich zelf in tegen spraak.. Hij beloofde den boer land en dat is de grootste vraag van Rusland, maar hij moest samenwerken met de Russische bour geoisie die de kapitalistische heerschappij- onder democratische regeering wilde hand haven. De belangen van de Russische boeren staan daar lijnrecht tegenover en die tegen stellingen lieten zich niet verzoenen. Alle pogingen daartoe faalden en een tweede re volutie, de sodale in Nov. 1917, brak uit en men viel zonder uitzondering de bourgeoisie aan en stelde alles in handen van den cen tralen raad van sovjets te Petrograd, waar van Lenin en Trotzky de uitvoerders zijn, maar niet de dictators. In Rusland' vormt het georganiseerde proletariaat -de dictattuur en deze vergat dat na d-en val van de Russische autocratie het Duitsche absolutisme hert grootste gevaar was van de vrijheid. - De Duitsche soc. dem. noemen het overleg men den nieuwen Rijkskanselier met de par tijleiders al een parlementaire regeering. De Keizer wist h-en met dezen schijn al weer te bedriegen. De geestesgesteldheid van het Duitsche volk is van dien aard, dat ze niet met traktaatjes te bewerken zijn. Trotzky werkte te Brest-Litowak voor een democratischen vrede zonder annexaties. Von Kühlmann verklaarde het daarmede eens te zijn, maar over de uitwerking van het beginsel bleek hij wdl een andere opvatting te hebben. In de praktijk bleek het wel wat Duitsdv-

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2