1 S "3fT Telegrammen van heden. Spr, vroeg wot de reden was van dezen ploteelinjzm eiach betreffende bet varen in de gevaarlijke zone en vroeg nadere inlichtingen omtrent de' onderhandel mgen met Duitsch land over de graanverschaffing. Had de re geering waarborgen, dat wij het beloofde jraan zullen krijgen? Spr. wees op de moge- ijkheid, graan te verkrijgen uit de Oekraine en meende, dat de Centralen ons daarbij we terwille zouden willen zijn. De voorstelling, dat de geassocieerden het heil van ons lanc zouden beoogen verdiende alleen spot en hoon. De heer VanRaalte achtte het eveneens te betreuren, dat de Regeering de Kamer niet raadpleegde. De heer Visser van IJ zendoorn merkte op, dat de gegevens voor een juist oor deel over de houding der regeering hem ont breken en 's lands belang belet hem verdere vragen te stellen. De heer Van der Voort van Zijp hoop te, dat in het Amerikaansche volk nog zoo veel rechtvaardigheids-bewustzijn leeft, da het zich niet zou laten overtuigen van de rechtvaardigheid der e!schen, aan ons ge steld. Het besluit der Regeering was in strijd met die eervolle traditiën van ons land Spr stelde verschillende vragen, o.a. of de re- leering soms tot de tegenwoordige meening gekomen' onder den invloed' eener reeders- vergadering en welke waarborgen er bestaan voor de nakoming onzer voorwaarden. De heer De Kan ter vroeg zich af, of de inwilliging der eischen wel vereenigbaar was met de eischen, aan een neutrale staat te stel -aS JO} U3hnijipi[U} aiopuu ojipsuoM ftp -iraj De heer Van Doorn wilde zich onthou den van elk oordeel. Hij vroeg echter, op wel ke gronden de Regeering tot haar beslissing was gekomen. Voldeed de regeering daaraan niet, dan kon hij haar niet langer vertrouwen schenken. De heer Notens meende ook dat de Sta- ten-Generaal had moeten geraadpleegd wor den. Spr. koü het hoofdmotief voor de beslis sing der Regeering, het belang der graan voorziening, billijken. Dat de neutraliteit nie in het nauw was gebracht vernam spr. met genoegen. De heer Marchant verweet scherp he niet raadplegen der Staten-Generaal. Nu nie zaak er eehter toe lag, mocht de Kamer de Regeering niet afvallen. In de avondvergadering werd zonder hoof delijke stemming aangenomen het wetsont werp tot tijdelijke ontginning van bruinkolen Daarna werden voortgezet de algemeene be schouwingen over de droogmaking der Zui derzee, waarbij minister Lely zijne afgebro ken rede vervolgde. Bij een kaart verduide lijkte hij een en ander in zijn plan. Vóór alles achtte hij den zoogenaamclen afsluitdijk noo- dig, die zóó moet worden, dat er mensclielij- kerwija geen vrees voor doorbraak bestaat. Hi zou er geen bezwaar in zien hem booger te maken dan de staatscommissie aangaf en kon zich dus vereenigen met de motie-de Mu- ralt. Voor den Wate rlandschen dijk kon men' met een hoogte van 1.50 M. volstaan. Van de uitgifte der gronden moest een na dere studie worden gemaakt. De minister van oorlog kon uit een v oogpunt van defensie het ontwerp niet hare toejuichen. Het hart van Nederland was tob dusver alleen te bereiken door de Waterlinie en nu leide het maken van den afsluitdijk tot een stelsel van verdedigingswerken op Wie- ringen en bij de Friesche kust. Ook aan de inundatie zijn bij droogmaking der Zuiderzee groote bezwaren verbonden. De heer de Muralt zei 'n overleg met den heer Bongaerts de ingediende motie te wij zigen, zoodat zij zou luiden hls volgt: ,.De Kamer, van, oordeel, dat bij eventueele drooglegging van een of meer gedeelten der Zuiderzee de dijken van alle inpolderingen zoodanige afmetingen zullen moeten verkrlj en, dat zij in staat zullen zijn den hoogst be enden, stormvloed die oott m de Zuiderzee is voorgekomen, volledig te keeren, als de af sluitdijk geruimen tijd over groote lengte Is doorgebroken of dfe sluizen zich begeven, gaat over tot de orde van den dag." Morgen (Donderdag) zal er over worden esterna. De algemeenë beschouwingen wer en gesloten, nadat -de ndnister had gedu pliceerd. De heer dé Muralt trok hot door hem met den lieer Teenstra Ingediende amendement in De heer Bongaerts lichtte een' amende ment toe, strekkende om vrijheid te behouden omtrent de volgorde waarin tot de uitvoering der verschillende droogmakerijen zal worden overgegaan. De minister nam dit arnende ment over, waarna art. 1 zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Daarna werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen elf uur'. BINNENLAND. EEN NIEUWE NOTA VAN GEASSOCIEERDEN. Eeni Reuter-telegram uit Londen d.d. 19 Maart zegt: Wij vernemen, dat tot op den namiddag van lieden, de Engelsche regeering nog geen antwoord van de Nederlandsche regeering ontving op de nota der geassocieerden van de vonge week in zake de Nederlandsche scheepsruimte. Noch van den Engelschen gezant la Den Haag, noch van den Nederlandschen gezant te Londen is eenige bevestiging ontvangen, dat de Nederlandsdie regeering toegestemd heeft in de gestelde voorwaarden. Als gevolg hiervan is een nieuwe nota naar Den Haag gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat, indien deze nota niet op ondubbelzinnige wijze wordt ingewilligd, die geallieerden terstond tot inbeslagneming der schepen moeten overgaan. Daar de telegrammen uit Nederland doen vermoeden, dat de Nederlandsche regeering de nota der geallieerden heeft geaccepteerd, moet er nog eens de nadruk op worden ge legd, dat iedere poging, ter motiveering van de trage aanvaarding door Nederland van den modus viveadi van Januari j.l. niet in overweging zal worden genomen, daar de toestand in dien tijd geheel veranderd is. OORLOGSWINSTBELASTING. In zijn antwoord op een vraag van het Ka merlid den heer van den Tempel heeft de mi nister van financiën o.a. medegedeeld voor nemens te zijn binnenkort een voorstel tot ver hooging van de O.-W.-belasting tot 50 pet. in te (henen. Wel had hij daartegen groote be- maar dtease rawesUn wijfcep voor den steeds stijgenden nood dec schatkist NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Nhar de N. Rott. Ct. verneemt, heeft de Duitsche regeering, om de voorziening van Nederland met levensmiddelen en grondstof fen in de hand te werken, zich er mee ver- eenigd, dat de Nederlandsche in Nederland liggende scheepsruimte onder de volgende voorwaarden in de vaart komt: De Duitsche regeering geeft den uitvaren- den schepen vrijgeleide. Om hiermee dadelijk een practisch begin te maken, zullen binnen kort 15.000 ton scheepsruimte, in Nederland liggende, uitvaren. Daartegenover moet Ne derlandsche scheepsruimte, die nu iin niet- Europeesche havens ligt, m de vaart ge bracht worden, Dui'tschtand stemt er in toe, dat deze uit wisseling op den grondslag van wederzijd- sclie final clearance plaatsheeft, d.w.z. van Duitsche zijde wordt er niet op gestaan, dat de Nederlandsche schepen uit de havens van deentente eerst in Nederland moeten zijn aangekomen, voordat een Nederlandsch schip vrijgeleide krijgt, uit een Nederland sche haven in de vaart te komen. De Duitsche regeering waarborgt, dat de final clearance de vrije vaart van deze sche pen tot de haven van de eind-bestemming verzekert. Dezelfde waarborgen voor de final clearan ce moeten ook de geassocieerde regeeringen geven. UITVAARVERBOD VAN BINNEN SCHEPEN. Naar de N. Rott. Ct. meldt, is sinds gister middag een uitvaarverbod voor de Neder landsche binnenschepen naar Duitschland en België van kracht geworden. De Duitsche regeering geeft aan de in Duitschland en België liggende Nederlandsche binnensche pen geen vergunning naar Nederland te va ren. POOTAARDAPPELEN. Het vervoerverbod van pootaardappelen is niet van toepassing op het vervoer van de opslagplaats van den landbouwer naar het veld, waar de aardappelen zullen worden gepoot, mits het vervoer plaats vindt langs den kortst mogelijken weg en tuaschen 1 uur voor zonsopgang en 1 uur na zonsonder gang. MINISTER TREUB. In parlementaire kringen loopt het ge rucht, dat de heer Treub, wanneer hij als mi nister van financiën aftreedt, de leiding van den Economischer Bond en van de politieke actie van die partij op zich zal nemen. DE ZAAK VAN BEST. Het gerucht gaat, dat de heer mr. dr. Jl. van Best binnenkort zal1 verklaren geen candidatuur voor de Tweede Kamer meer te kunnen, aanvaarden. Naar de Res. bode meldt heeft de vergade ring j.l. Zaterdag te Utrecht door de voorzit ters en secretarissen der R. K. Kieskringen gehouden, geadviseerd mr. v. Best af te voe ren van de Kamercandidatenlijsten. UIT DE PERS. HET TOEGEVEN DER REGEERING. Do Deutsche Tageaztg., een al-Duitsch blad ftdi rijft: „Al houden wij rekening met den feitelijk moeilijk geworden toestand van Nederland, toeft moet van de Duitsche regeering vernacht worden, dat zij met beslistheid de consekwen- ties, die de Duitsche levensbelangen noodig maken, uit de feitelijk de neutraliteit sclien dende beslissing van Nederland zal trek ken." De Berl. Lok. Anz zegt o.m.: „Wij hebben er reeds op gewezen, dat uit de redevoering van den Nederlandschen mi nister niet duidelijk blijkt in hoeverre Neder land van plan la tegemoet te komen aan de eischen der Entente .en speciaal of het bereid is ook die schepen uit te leveren, die op liet oogenblik in Nbderlandsche havens voor an ker Hggen, dan wel of het zich wil beperken tot die, welke thans reeds in de macht onzer vijanden zijn. Zoolang de Nederlandsche re geering daaromtrent geen duidelijke en on dubUClzinnige verklaring aflegt, behoudt Duitschland zich, zooals wij aannemen, hei bepalen vam zijn houding voor. Wij gelooven echter, dat de lieden gehouden besprekingen In de Nederlandsche Kamer aan de regee ring de gelegenheid zullen geven wederom ln te gaan op de tonnage-kwestie en- de daar ingediende interpellatie te beantwoorden met een uiteenzetting, die eiken twijfel omtrent de toekomstige houding van Nederland uit den weg ruimt. Gemengd nieuws. EEN BOELHUIS. Terwijl Zaterdag op een boerderij bij den Eierlandschen vuurtoren een boelhuls werd gehouden, kwam er een bevel van den mili tairen commandant, dat men zich moest ver wijderen, daar op minder dan 1500 M. af stand een mijn op het strand lag. Notaris en bezoekers trokken af, de verkoopmg werd uit gesteld. EEN PAARD ALS AANBRENOER. Nabij de grens bij Zevenaar werden vorige week twee paarden opgevangen, die geheel waren behangen met smokkelwaren. De eige naar was niet bekend en om nu dezen te kun nen opsporen lieten de kommiezen een der paarden vrij loopem en volgden zijn spoor. Het dier begaf zich naar een op een uur gaans gelegen boerderij, waar het in den stal ging staan. De rest van het raadsel was toen spoedig opgelost. POSTZ EG E L-VE R V A L SCH I NO Sedert geruimen tijd schijnt handel in val- sche postzegels gedreven te worden, voorna melijk in die van vroegere uitgiften der kolo niën. Het betreft hier ae bekende Tourniesclie- vervalsdiingén. Zelfs werd met een stempel van oen Amsterdamsche firma gewerkt. Te Rotterdam zijn een' aantal valschc ze- els -en de valsche garantiestempel ontdekt. persoon, die ze op zich; had, noemde de iron van herkomst. In Arnhem werd tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. DE PA ARDE NU ITVO E R. Naar men verneemt is door de strenge keu ring van 'Duitsche zijde het de combinatie, welke zich voor den uitvoer van 5000 vol jarige paarden naar Duitschland gevormd had, onmogelijk dit aantal te leveren. Ver moedelijk heeft geen verdere uitvoer plaats. Militairen benedep den r^ng van offi cier kunnen voortaan voor rijksrekening bril len bekomen, indien1 zij die voor de uitoefe ning van den dienst noodig hebben en deze wenschen te ontvangen. DE VL E E SCH VOORZ IE NING Op de Purmerender markt werd gisteren het slachtvee in beslag genomen, ook dat het welk reeds naar hoot of spoor was vervoerd samen 38 stuks. Dé toegangen' naar de mark waren afgezet. Alles ging rustig in zijn werk. Op de veemarkt te Groningen kochten hondslagers gisteren goede kwaliteit vee tegen e tege 90 tot 100 ct. per pond slachtgewicht. 4an eringe aanvoer. Deze waren Inbeslagneming had niet kalveren was lager geprij; plaats. De Rotterdamsche Vleeschhouwers-Ver- eeniging en de Rotterdamsche Slagersvereeni- ging hebben met algemeene stemmen', besloten niet meer in de vleeschhal in te koopen boven de gestelde maximum-tussdienhandelsprijzen De te besteden prijzen werden vastgestelc op 1.60, 1.40, 1.30 en 1.10 naar kwa liteit per Kg. per half rund, terwijl tevens be sloten werd, niet minder dan een half rune gelijk te koopen'. KORTE BERICHTEN. Maandagmiddag werden de op 1 Maart op Texel gelande Duitschers door oen marine- vaartuig buiten' het territoriaal gebied ge bracht, waar zij door zich daar bevindende Duitsche schepen werden overgenomen. De gemeenteraad van Hengelo besloot met algemeene stemmen voor de kanaal ver binding Rijn-Twente 500.000 bij te dragen Onder de gemeente Havelte (E>r.) zijn ongeveer tien H. A. denmbosch afgebrand Vermoedelijke oorzaak kwaadwilligheid. Te N'ijverdal speelden twee kinderen van 8 en 3 jaar in een roeibootje op de Regge. De boot geraakte los en dreef stroomafwaarts Het oudste kind sprong er uit en bereikte den wal, maar het jongste sprong in het water en verdronk. Een vler-jarig kind te Tilburg ls onder een boerenwagen geraakt en in het zieken huis overleden. Te Beverwijk zijn bij een winkelier 10,000 sigaretten gestolen. Het comité voor Nederl. kinderen in den vreemde heeft in Febr. ontvangen totaa 3305.90 en 1002 Mark, te zamen tot dusver 104.864.09 en 8600.90 Mark. Te Rotterdam zijn een 17-jarige dienst bode en haar vrijer aangehouden als verdacht van diefstal bij de lieden, waar zij diende. Gestolen werden een'ge gouden voorwerpen en vijf huurcontracten. Te Gorinchem is proces-verbaal opge maakt tegen een' riiwielfianelaar, wegen? verkoon van rijwielba.- den boven1 de maxi mum-prijzen. Alle voorradige banden werden in beslag genomen. De in de Rotterdamsche haven liggende Engelsche convooi-sehepen hebben opnieuw bevel gekregen onder stoom te gaan liggen, ten einde op het eerste bevel te kunnen ver trekken. PROVINCIAAL NIEUWS. BERGENS BELANG. Bergen» Belang vergaderde gisteravond' in de eetzaal van de Rustende Jager. De bijeen komst was goed bezocht. De voorzitter, de heer C. Bogtman Az, deelde mede, dat de vergadering in hoofd zaak belegd was, om het belang van de ge meente bij de overdracht van de waterleiding aan de Provincie te bespreken. De burgerij was er door het bericht In de Alkmaarsche Courant achter gekomen, dat dit in de lucht hangt. Er had reeds een be spreking lü oen geheime raadsvergadering plaats gehad en reeds was een commissie van 3 raadsleden', ter onderzoek naar het Rijn land geweest. Waarom dit alle» geheim moest blijven be greep spr. niet, Spr. oordeelde dat de abonne's in elk ge val in een betere toestand konden komen. Dat het voor de abonné's te Alkmaar en Bergen inzake de tarieven voor de watervoorziening slechter kon worden, achtte spr. uitgesloten. Spr. herinnerde aan de voor eenige jaren: terug gevoerde actie, tegen het omhoog bren gen van de betaling voor de oude abonné's De geschiedenis van de Vereeniging „Goed koop Water" te Alkmaar bracht spr. in herin nering. Spr. concludeerde, dat het water ab normaal duur is. Spr. meende, dat Bergen1 wanneer de Prov. de zaak overnam er voor moest zorgen een billijk tarief voor. zijn bewoners te krijgen. Een leder moest een meter kunnen krijgen het tarief mag niet hooger zijn dan 20 ct. per M3. Uitvoerig betoogde spr. waarom de zaak met spoed onder de oogen gezien moest worden Na uitvoerige bespreking werd besloten, den raad te verzoeken :n deze geen definitieve beslissing te nemen, alvorens de burgerij van de te sluiten overeenkomst kennis kan nemen, om zoo noodig haar wenschen kenbaar te maken. De voorzitter bracht hierop de tot stand- koming van de vergadering van de vaartver betering ter sprake -en stelde hierop de vraag of de vereeniging bij de evenredige vertegen woordiging nog candidaten moest stellen Spr. betoogde, dat Bergens Belang tot nog toe alleen gemeend had candidaten te moeten steunen, onverschillig van welke richting, al leen als eisch stellende, dat de te steunen per soon een gewenschte persoonlijkheid was. Verschillende personen voerden over dit on derwerp het woord. Besloten werd om zich nijet als verklezlnga- grocp te formeeren, maar dit over te laten aan politiek gelijk gezinden. Definitief zal over het in te nemen standpunt beslist worden. Besloten werd om de contributie met 100 pet. te verhoogen. Na verdere bespreking werd de vergade ring gesloten. UIT HEILOO. In den nacht van 18 op 19 Maart werd van de telefoonleiding AlkmaarHeiloo, in "t Heilooër bosch, behoorden de tennisbaan, pl.m. ÜOOO M. brons- en koperdraad gesto len, Hrer en daar zijn alle (baden verdwenen, ook die van de lijn Haarlem—Alkmaar. De daders zijn onbekend. urr OUDE NIEDORP. J.l. Zondag was de heer ds. L. Scholte te Spanbroek 40 jaar predikant. Den 17en Maart 1878 werd hij alhier bevestigd. TWEEDE KAMER. NEDERLAND EN DE GASSOCIEERDEN. DEN HAAG, 20 Maart. Minister Lou- don heeft de uitingen van toorn en veront waardiging in de Kamer en het land niiet zonder voldoening vernomen. Het is goed, dat de oorlogvoerenden de stemming van het Nederlandsche volk vernemen. Spr. Is het echter eens met het verstandige woorl van den heer Nolens. De regeering heeft verder te zien dan het volk. De regeering was aanvankelijk van plan te weigeren. Met het Oog op de volksvoeding, de han delsvloot, de kolenvaart en de verbinding met de koloniën is zij tot de genomen be slissing gekomen, waarop het antwoord van Duitschland inzake de graanverschaf fing grooten invloed had. Hoewehde re geering in zulke zaken elf moet beslissen, Betreurt spr. het niet vooraf vertrouwelijke edachtenwüsseling met de Kamer te heb- en gehouden. Hij zal zulks voortaan doen. Hij gaf een overicht van de gansche onderhandeling. De eisch der geassocieer den betreffende het afzien onzerzijds van het niet varen in de gevaarlijke zöne, is al leen te motiveeren met een beroep op de veranderde scheepvaartsituatie. Uit dezelf de periode dateeren de officieuse berichten over het nemen van al onze scheepsruimte in de machtsfeer der geassocieerden, wat ons 1 millioen ton zou kosten. Daarom heeft men den eisch betreffende het varen van 500.000 ton ook in de gevaarlijke zóne Laten vallen. Andere voorstellingen dan die van de regeering, zijn onwaar. De Duitsche regeering heeft met de meeste be slistheid verklaard ons geen graan te kun nen leveren, zelfs geen klefne hoeveelheid na twee maanden en van de geassocieerden ls uitdrukkelijk de zekerheid geëischt van de levering van 400.000 ton, waarvan 100.000 ton op 15 April, De reeders zijn. in het vertrouwen geno men, omdat hun adViél onmisbaar was. Spreker vertrouwt, dat Duitschland geen moeielijkheden in den weg zal leggen in den toevoer van graan uit Amerika. De vaargeul blijft voor de daarvoor noodige schepen open. Hij herhaalt, dat door het toegeven aan de eischen der geassocieer den onder de gestelde voorwaarden de neutraliteit niet is geschonden. De regee ring denkt er niet aan, tusschen de twee partijen te kiezen. Zij zal geen duim breed verder gaan, dan zij nu ging. De heer Van Doorn' verklaart nu het ver trouwen te hebben, ito. de regeering, hij vraagt of het wel zeker is, dat we het toe gezegde graan zullen krijgen, nu ook de voor de hier verblijvende krijgsgevange nen toegezegde voedingsmiddelen niet zijn ontvangen. De hoer Troelstra is thans overtuigd, dat de regeering te. goeder trouw van oordeel ia, zich binnen de grenzen der neutraliteit te hebben gehouden. De heer Nolens spreekt den wmsch uit, dat de regeering het ^oorbeeld zou geven van eenheid en dat het geheele volk zou doordrongen zijn van zijn medeveranb- woorddljkheid voor het welzijn van het land in uioetelijke tijden. Het debat wordt hierna gesloten. DE ZAAK VAN LEVERING. AMSTERDAM, 20 Maart. Heden dien de voor het gerechtshof te Amsterdam de zaak tegen J. van Levering, kassier van de Boerenleenbank te Zijpe, oeschuldigd van verduistering, die. hoewel hij zijn geheele bezit voor de dekking van de tekorten had beschikbaar gesteld, waardoor hij alles kon dekken en alleen zelf de schade draagt, (zijn bezit was juist toereikend), door de Alkmaarsche rechtbank tot 1XA jaar ge vangenisstraf veroordeeld was. De advocaat-generaal eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. de Groot, uit Alkmaar, bepleitte clementie. BRUSSEL WEER EENS BEBOET. AMSTERDAM, 20 Maart. Gemeld wordt, dat de chef van de Duitsche bezet ting in België Brussel heeft gestraft met een boete van 2 mjllioen mark, wegens de anti-activistische manifestatie ate 11 Fe bruari te Brussel heeft plaats gehad naar aanleiding van de invrijheidstelling door de Duitschers van de beide Vlamingen, die op last van de Belgische justitie wa ren gearresteerd. STADSNIEUWS. 50-JARIG BESTAAN. De rederijkerskamer „Biiderdijk" is er ln geslaagd een jury te vormen voor de too- neel-wedstrijden, die gedurende September- April in het seizoen 1918—1919, ter gele genheid van het 50-jarig bestaan- der Kamer alhier zullen worden gehouden. De navolgende hceren hebben zich bereid verklaard deel uit te maken van deze jury: J. A. Verkuijl. leeraar in het Nederlandsch aan de Cadettenschool alhier, Frans Net- scher te Santpoort, redacteur vam „de Holt tandhelle Revue", L. de Moor, oud-tooneel- speler van het Rotterdamsche Tooneelgezel- schap, M. Kater, regiscur van „Biiderdijk", terwijl-de kamer met den heer Mr. C. P. van Rossem, als 5de jurylid, nog in correspon dentie ie. De navolgenlc heeren hebben zich bereid verklaard deel uit te maken van het eere-co mité: i Mr. W. van der Kaay, oud-minister van ustitle en oud-lid van „Biiderdijk", jhr. Mr. van Foreest, lid van de Tweede Kamer, G. Ripping, burgemeester van Alkmaar, Mr. D. van Houweninge, president van de Alk maarsche rechtbank, Mr. W. C. Bosman, de ken van de orde van advocaten alhier, J. F. Moens, directeur van Noord-Hollandsch Landbouw-Crediet, alhier, en M. Preijer, éere-lid en oprichter van „Biiderdijk". Voor de wedstrijden worden drie prijzen uitgeloofd van 350, 150 en 75, bene vens medailles. Uitnood igingen tot deelneming zullen fa den loop van ae maand Maart aan de ver schillende vereenigingen worden gezonden, HIT ZES-WIE LE N-S LU IS VRAAG STUK. Mm schrijft ons: In antwoord op de zeer gewaardeerd# ep. merkingen van, den heer B. dime: To. dat nog altijd Jut hemd. nader is, dm de rok!' en Alkmaars belang gerustelijk mag •bevorderd worden, zoolang zulks niet gaat tem koste van het algemem belang; en Alk maars belang is het voorloopig nog, dat niets de deur voorbij gaat, wat met eenige opoffe ring kan Worden vastgehouden; zelijs ae op offering van de plm. 700 gulden havengzlü lijkt daarom niet ongeoorloofd. 2o. a. dat het waterstandsverschil bij dm overhaal, niet zoo onbeduidend is als bij de Zeswielensluis (plm. 40 cM.), doch tot 1.40 Meter kan stijgen; b. dat door onzen vroegerm stadgenoot, de heer S. N. du Croix, thans architect te Sloter- dijk, die mêe gegaan is met zijn tijd, o.a. een overhaalinrichting is gemaakt, die in één uur tijds 98 vaartuigen overbrengt, bij em water- standsverschil van 2.25 Meter, waaronder vaartuigen van 7 tot 10 Meter, em prestatie, die door een sluis moeilijk zal worden ge ëvenaard, nog minder overtroffen, en van be lang zou kunnen worden voor de exploitatie, van Alkmaars nieuwe exportveiling, in wor ding aan het zoogenaamde Doode gat. GESLAAGD. Voor het examen nuttige handwerken te Utrecht is geslaagd mej, J. Groen, alhier. PENSIOEN VERLEEND. Aan mej. W. M. J. Smeets, weduwe van H. Jonker,.gewezen werkman bij de Cadet tenschool, is em pensioen verleend van 165,-. TENTOONSTELLINO. fn het magazijn van beeldhouwwerk en meubelen van de firma Mossel, Bom m Co., Ritsevoort hoek Vrouwenstraat, vindt mm thans zeer mooi eigen beeldhouwwerk ten toongesteld, dat voor liefhebbert em kijkjs meer dan waard ia. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 11 tot 16 Maart zijn In het badhuis van het Witte Kruis genomen 107 Kuipbaden, 131 Regenbaden le klas en 244 regenbaden 2e 'klas. Tezamen 482 baden. OOMMISSIE VOOR „HUISVERZOR GING!' v. d. Afd. ALKMAAR v. d, N. H. V. „HET WITTE KRUIS." Aan het jaarverslag over 1917 ontlemeo wij het volgende: Niettegenstaande de hooge drukkosten en papierprijzen meent het bestuur van „Huis verzorging" hare contribueerende leden toch em jaarverslag te moeten aanbieden om hm op de hoogte te houden van hare werkzaam heden. Van de belangstelling der contribu eerende leden toch hangt at, of „Huisver zorging" hare taak„om in de m inaer gegoe de en arbeidersgezinnen hulp te verschaffen, waar de vrouw door ziekte tijdelijk veihin- derd is haar werk te dom," zal kunnm ver vul lm. Er kwamen 70 aanvragen voor hulp fa, waarvan er 56 zijn geholpen. In de 14 andere gevallen was hulp overbodig, doordat het g©« zin er ten slotte zelf ln kon voorzien. In 't geheel werden aan hulp verleend: 366 hoele werkdagen, 378 halve werkdagen, 214 heele waschdagen, 31 halve waschdagen, 72 toeslagen!, m wel aan: 31 Roomsen-Katk. gezinnen en 25 Protestantsche gezinnen. In het bestuur had dit jaar geen veranda- ring plaats. Op 1 januari 1917 was volgens rooster Mej. v. Rijn aan de beurt van aftreden; zij was echter eenmaal als bestuurslid herkies baar en is als zoodanig herkozen. De samenwerking met de bezoeksters bleef even aongenastu als te vorm. De financiën gaven geen reden tot klagen, wat voor em groot deel te danken is aan de subsidie van onze moedervereeriiging „Het Witte Kruiss." Ondanks de drukkende tijdsomstandighe den gaat „Hulsverzorging" dus met moed! het nieuwe jaar tepemoet, hopende door haar arbeid tn de gezinnen, die het nu moeilijker hebben dan ooit, wat verlichting te brengen. SAMEN WERKEN. De Commissie voor het In exploitatie brengen van -terreinen voor Handel en Indus trie Fe Alkmaar, Ingesteld bij Raadsbesluit van 23 Augustus 1917. heeft niet stilgezeten. Hoewel naar rapportf nog niet voor publi citeit gereed is, mogen we toch wel vast verklap mattem.m plannen een schat van gegevens verzameld heeft. Zij meent thans em oproep aan de kleta- industrie en de hulswerkers te moeten doen en verzoekt ons daarvoor gastvrijheid in ona blad, welke wij haar gaarne verleenen. Wij laten dus thans het woord aan da Commissie. Het moge niet ondienstig geacht worden, dat de commissie van advies voor het in ex ploitatie brengen van terreinen voor handel en industrie, tijdens hare werkzaamheden de publiciteit dier bezigheid ntat geheel ver waarloost. De publiciteit aan haar werk gegeven te gegrond op de' gedachte, „samen werken!'. Het spreekt vanzelf, dat de commissieleden niet ln staat zijn een oordeel uit te spreken over steun en voorlichting, welke veftchil- lende bedrijven behoeven, zonder zien In pauw contact te stellen met die bedrijven. De -commissie heeft het eerste woord daartoe gesproken en zich geWend tot do burgerij en de burgerij heeft geantwoord^ zoodat het gewenschte nauwe contact verkre gen ia. Wat nu speciaal de kleine Industrie betreft; heeft deze hier ter stede blijken gegeven van een opgewekt leven, van em meegaan met nieuwere denkbeelden, van een steeds toene mende behoefte aan samenwerking. Dit onderwerp „samenwerking ia de Iclein- industrie" heeft dan ook hoe langer hoa meer de belangstelling der commissie opge wekt. Zij heeft zich beijverd op de hoogte ta komen van de grondslager waarop samen werking een goed resultaat zou kunnen heb ben. gereed la, mogen we toch wel vast appen, dat zij links en rechts op infor- Ls gegaan en voor hare veelomvattende

Alkmaarsche Courant | 1918 | | pagina 2